Nešto u stilu druga Mao-a ali apsolutno destruktivno. Nemamo prosječni IQ <85 bez neke. Nepismeni čovjek koji je lomio naćve priča o knjizi, tj. komadu, koju nije pročitao.
Printable View
Koju, Kad su cvjetale tikve, ili Goli otok?
Sjetih se kad je Jugoslav Ćosić intervjuisao Kapičića i rekao na tu temu ja vas suočavam sa drugom percepcijom istorije a rekao bi čovjek fin novinar.
Srpska elita se baš ono zdušno trudila da rehabilituje četnike.
I uspjeli su u tome pa i u dječjim udžbenicima.
Bilo je tu svega, posebno ova divna gospoda iz SANU-a koja bi cio svijet da ubjede kako su oni izuzetno obdareni inteligencijom pa ne vide oni izvan njihove elite kako se sve može gledati iz raznih uglova.
Pa da ne budem vulgarna bolje ovo-lopta je lopta iz kog god ugla je posmatraš.
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Evo kako se govorilo protiv sistema
https://i.postimg.cc/XG8KGjwj/IMG-20221001-221325.jpg
https://i.postimg.cc/tn43FK5h/IMG-20221001-221255.jpg
Ne znam,ja sam tad bila u Beogradu a ovu knjigu od Milovanovića mi je trebalo dobro da shvatim što se sve činilo u kružocima saradnika sa okupatorima.
Ovaj što gore na slici drži kamu među zube ne treba puno inteligencije da vidiš što misli.Zvijer obična.
A ovi SANU književnici, pjesnici, naučnici su ljigavi vodozemci što su širili sluzavu propagandu dok su ko prutovi na vjetru drhtali iza svojeg nacionalizma.
Uze li ti knjigu KGBT+ od Peljevina?
Prije 2 dana je bilo svečano izdavaštvo.
I taj tvoj avatar mi je itekako poznat i prepoznat i odlično znam koji kružoci ga koriste.
Da ne pomisliš dalekobilo da sam naivna.
Zalud ćilime prostireš.
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
"Pokolj oko stotinu stanovnika u selu Gatima i okolnim selima je izvršen od strane četničkih formacija po nalogu komande talijanskog XVIII korpusa, uz logističku podršku talijanske divizije Sassari. Pokolj je izveden kao odmazda u cilju zastrašivanja zbog podrške koje su žitelji Gata i obližnjih sela pružali dalmatinskim partizanima u njihovoj borbi protiv talijanskog okupatora.
Selo je u potpunosti opljačkano i spaljeno, a u selu je ubijeno 79 stanovnika (73 iz Gata i 6 iz okolnih sela). Istog dana u okolnim selima ubijen je još 21 stanovnik. Ista skupina četnika u naredna tri dana ubila je veći broj žitelja Dugopolja i Gornjih Poljica.
Najodgovorniji za zločin bili su general Umberto Spigo, zapovjednik talijanskog XVIII vojnog korpusa i četnički zapovjednik Mane Rokvić."
(četničke snage su se, kao i ustaške, nalazile u potpuno servilnom položaju spram talijanskih okupatora što otkriva i njihov službeni naziv – Milizia Volontaria Anti Comunista. Prema tome, nije bilo boljih kandidata koji bi po nalogu okupatora izvršili ovaj zločin. Ustaška vlast nije se smjela toliko otvoreno kompromitirati i sama izvršiti pokolj u etnički hrvatskom selu, već je zato iskorištena grupa kolaboracionista srpske nacionalnosti. Ustaše su učinili koliko su mogli, mirno propustivši četnike kroz Omiš, tada u sklopu teritorija NDH.)
(vjesnikov kalendar)https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...fa6640229e.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...40217aa67e.jpg
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Antifašizam i cenzura, blam.
https://youtu.be/dmn89zd8v5g
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
https://m.dw.com/hr/ko%C4%8Devski-ro...enju/a-4473804
Ne znam je li ovaj Mitja podoban istoričar, ako nije brišite:
"Tematika masovnih pogubljenja "domaćih izdajnika" neposredno po završetku Drugog svjetskog rata ubraja se u poglavlja povijesti s kojima javnost bivše Jugoslavije nije suočena na pravi način. Za vrijeme vladavine komunističke partije u bivšoj SFRJ, ova tema je bila tabu, a odgovarajuća dokumentacija zaključana iza debelih brava. Tek u novije vrijeme počelo je istraživanje starih arhiva. Tako je, na primjer, 2005. slovenski povjesničar Mitja Ferenc pronašao jedan nalog kojeg je tadašnji potpredsjednik jugoslavenske vlade, Edvard Kardelj poslao predsjedniku slovenske vlade Borisu Kidriču. Ona dokazuje da je vrh nekadašnje jugoslavenske vlasti i Komunističke partije znao za i naređivao ubojstva vojnika i civila u Sloveniji počinjena odmah nakon završetka Drugog svjetskog rata. Dokument je nađen u Arhivi Slovenije.
Tekst naloga: "Od Predsjedništva središnje vlasti, Kidriču osobno. Najkasnije u tijeku sljedeća tri tjedna bit će raspušten sud nacionalne časti, vojni sudovi će suditi samo vojnim licima, sve druge će preuzeti redovni sudovi. Bit će proglašena nova amnestija. Nemate dakle nikakvog razloga biti tako spori u čišćenju kao dosad. Kardelj". Nalog je predstavljen u celjskom Muzeju novije povijesti, u okviru izložbe "Prikriveno i očima sakriveno", na kojoj su prvi put bili prikazani dotad skupljeni podaci o masovnim grobnicama u Sloveniji."
tako to biva kad nas sa svake bande uče kako četnici nisu bili baš toliko loši momci. masu prostora se daje takvim avetinjama, koje samo srozavaju ljude koji su ginuli za slobodu a nekako pokušavaju da uzdižu nekakve ljudske otpade. dakle što više priče da su Đurišić i Draža bili ološi, izdajnici i onaj zadnji ljudski talog to bolje
A bili su i najbolji drugari ustaša posebno kad je trebalo Hrvate poklat dok nosiš bijele rukavice bez kapi krvi na sopstvenim rukama.
Meni je samo fascinantno koliko raulio pokušava na sve moguće načine da opravda pojedine nacionaliste iz SANU-a, ka da su mu s druge strane ljudi sa dva grama moždane mase.
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Četnika i ustaša se igrat nećemo, u to budi siguran.
Niti handžar divizije.
Ukratko kvislinzima se neće gledati ni iz jednog drugog ugla osim onog koji im pripada na stranicama istorije niti ima prostora revizionizmu takvim pojavama.
Isto važi i za njihove povampirene ideologije danas.
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
"Od svih naroda bivše Jugoslavije Makedonci su se najkasnije digli na ustanak i prvih nekoliko mjeseci njihova borba se svodila samo na brze napade na bugarsku vojsku. Uslijed vojne nadmoći neprijatelja makedonski partizani primjenjivali su gerilsku taktiku silovitih i iznenadnih napada koji su za cilj imali uništavanje neprijateljske logistike, nakon čega je slijedilo povlačenje u teže prohodna područja. Sam ustanak je započeo napadom na policijsku stanicu i zatvor u Prilepu, a napad je su izvršili lokalni prilepski komunisti. Već sljedećeg dana komunisti iz Kumanova su izvršili napade na bugarsku vojsku u okolici tog grada smještenog na sjeveru zemlje. Ovi organizirani napadi uvršteni su u makedonsku povijest kao početak ustanka protiv fašističkog okupatora."
https://lupiga.com/vijesti/slavna-go...ckih-okupatora
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...a291a93af6.jpg
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Interesantno je spomenuti ponašanje kolaboranata na kraju ratova odnosno slabljenju onoga kojem su do tada bili poslušne sluge.
Jedan od njih je bio i Ante Pavelić.
Kraj rata se bližio.Napredovanja savezničkih snaga na svim frontovima očito su govorila o njihovoj skoroj pobjedi.
Mada se Njemačka u to vrijeme nalazila u vrlo kritičnoj situaciji,Hitler je,i dalje,uporno naređivao svojim komadantima da po svaku cijenu nastave operacije na svim frontovima,čvrsto računajući da će,na kraju,ipak doći do nesuglasica i sukoba između SSSR i zapadnih sila.Iščekujući ovaj trenutak, on je bio spreman da sa zapadnim silama zaključi mirovni ugovor,a zatim zajedno sa njima produži akcije protiv crvene armije.U ispravnost svoje kalkulacije Hitler je uporno ubjeđivao ne samo svoje najbliže saradnike nego i svoje sluge-kvislinge.Međutim,razvoj događaja na svim frontovima,na kojima poslije obimnih priprema otpočela snažna i uspješna ofanziva savezničkih snaga, sve je očiglednije pokazivao da je ova Hitlerova računica potpuno nerealna.Zbog toga su pojedinci,naročito među kvislinzima,odnosili prema njoj sa sve više rezereve.
(slučaj ante pavelića kroz tajni arhiv udbe, milovanović nikola)
Izručeni ustaški pukovnik Ante Moškov u svom istražnom elaboratu 1947. između ostalog ostavlja jedan događaj koji ukratko opisuje Pavelića tih dana.
Okrenuo sam se i doista vidio Pavelića okruženog pratnjom od oko šezdesetak ljudi iz stražarske pukovnije,kako, sav oznojen,gotovo trči uz cestu preko livade.Uz njega su bili Lisak i Kirin.Na izgled ove jurnjave i samog pavelića ostao sam iznenađen i kad je došao u moju blizinu,ja sam mu pristupio.On se,međutim,nije zaustavljao,već je sav preplašen i od umora jedva izustio:
- Rusi,Rusi!
Ja sam ga upitao: gdje su Rusi?
-Na cesti odmah iza nas.
Ovo su Lisak i Kirin takođe potvrđivali.
Ja sam ga upitao kuda bježi?
-Gore u šumu.
Pokušao sam reći da je nemoguće da se Rusi nalaze u blizini radi kolona koje su potpuno zatrpale cestu.On nije htio uopšte slušati,nego je samo rekao,
-Tu su,iza nas su,hajde i ti u šumu.
Čitavo to držanje Pavelića,njegovo bježanje,odavalo je mučan utisak,tako da sam dobio prvi utisak da je Pavelić ne samo u velikoj panici nego i kukavica.
(na slici Moškov u službi Hitlera)https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...c4dadd4fe0.jpg
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Ako te ne možete da zamislite kako je kad se jedan prapotpska vojska suoči s modernom, pročitajte "Čizmaši" od D. Mihailovića. Ima PdF na internet
pa kaže:
Ja za njega čuo sam jedared za vreme rata kad sam se zadesio u Kragujevcu od jednog mog nekadanjeg vojnika. Čiča se posle penzije, kao što je nameravao, doselio u Aranđelovac. A onda je, godinu i po docnije, došo rat i onog dana kad su u varoš ušli Nemci, starac je poginuo. Nemački tenkovi ga ubili. Bio se zadesio na ulici baš kad su ulazili sedeći na mašinama ko da su pošli u šetnju, niko na nji nije ni prdež ispaljivao, ni kučići nisu zalajavali, i on to valjda nije mogo da podnese.Star i s neki star, možda pokvaren pištolj na burence, teo je da i zaustavi. I oni su ga onda ubili.
A ima i istorijskih dokumenata kao ovo:
ŽIVIO POGLAVNIK!14 lipanj 1889 — 14 lipanj 1939[...] Poglavniče naš! Ti si pošao, da budeš prvi među prvima! [...] Prvi unavali! Prvi u obrani! [...] Providnost dobro odvagnu vagom svojom i odmjeri Tebekao najdostojnijega, da budeš prvi i najneustrašiviji prednjak — patnik nahrvatskoj narodnoj Golgoti! Ta providnost navali Ti na leđa breme hrvatskognarodnog ropstva, svu težinu krvavih zlodjela i zvjerstava velikosrpskihvlastodržaca, znajući dobro, da jedino Ti pod tim teretom nećeš klonuti, niti se datizastrašiti, jer znadeš kako i kojim putem moraš prednjačiti, da uništiš i u prahpretvoriš velikosrpsku aždaju, što pljačka, muči i ubija Tvoj hrvatski narod. [...]Navalila se na nas zločinačka srbska ruka poput ogromne stijene, ali je žiljehrvatskog naroda jako, mladice su već toliko ojačale da se nezadrživo probijaju ksvijetlu i toplini: K svijetlu hrvatske zavjetne misli i toplini Slobodne i NezavisneDržave Hrvatske.Poglavniče naš! Mi znademo da svaka kaplja znoja osiromašenog i izmučenoghrvatskog seljaka pada na Tvoju dušu poput teška olova, da svaki jecaj i kašaljnevine djece obespravljenog i izmučenog hrvatskog radnika nalaži isto tako bolnogodjeka u Tvome srcu, znademo, da Ti svaki samrtni trzaj mučeničkih hrvatskihdržava razdire srce i dušu. [...]Rasijane kosti hrvatskih Ustaških mučenika svetinja su danas hrvatskomnarodu, one su mu svjetao primjer, kako je velik i žilav hrvatski narod, one su munajbolji dokaz, da još bdiju nad budućnošću njegovom: Bog i Hrvati! [...]Radi toga danas sav hrvatski narod osjeća i znade, da ima samo jednogjedinoga pravoga i neustrašivoga vođu, vođu bez kuće i kućišta, bez posjeda iimanja, bez zgrnutih stotina tisuća i milijuna, bez odlikovanja velikosrpskihzločinaca, ali zato vođu, kojega rese dva najuzvišenija odlikovanja: Dvije smrtneosude! [...]Tko da nabroji sve ono, što si do danas učinio za svoj hrvatski narod? Koga dapostavimo uz bok Tebi, kada svi drugi nijesu ni sjena Tvoja? [...] Hrvatski se narod[...] i previše dobro sjeća onih krvavih dana, kada se poput strašne oluje bilorazmahalo nad njime velikosrpsko divljačtvo i njegova prirođena zločinačka krv
[...].Samo Ti, junački Ustaški Poglavniče naš, poput Davida iziđe na megdansilnome i naoružanome Golijatu. — I pod Tvojom rukom posrnu velikosrpskasatrapija, rasplinu se laž, o duhovnom i krvnom jedinstvu Srpstva i Hrvatstva. —Tvoje je djelo, da je danas u ovoj državi tiha revolucija, koja će uskoro podruševinama pokopati ovu podrtinu od države, koju se nazivlje »Jugoslavijom«.Hrvatski narod je dosta lutao. On je danas došao svijesti svoje jakosti, svojevrijednosti među narodima, i neće više dopustiti, da se na njemu prave pokusijugoslovenstva, sveslavenstva, bratske zajednice i t[ako] d[alje]. [...]Poglavniče naš! Deset je godina prošlo, kako ode iz naše sredine, da u tuđininastaviš djelo oslobođenja hrvatskog naroda. — Što smo kroz to vrijeme propatili,to znademo samo mi![...] Koliko smo puta osjećali čežnju da Ti uz stisak ruke čestitamo rođendan iimendan! Pa ipak evo danas, kada je sav Hrvatski narod jedno s Tobom, a Ti jedno snjime, kada nas sve zajedno nerazdruživo veže nauk Oca Domovine, kadUstaški Oslobodilački Pokret obuhvaća srca cjelokupnogHrvatskog naroda, mi Tvoji najvjerniji, u ime cijele Domovine pristupamok Tebi u svom hrvatskom ponosu i časti i svijesni svoje snage vjerujući samo u Tebekličemo Ti:[...] Sretan ti Poglavniče naš, 50 rođendan i do skoroga viđenja u oslobođenojDomovini!Za dom spremni!(Potpisani ustaški logori u Zagrebu, Sarajevu, Subotici, Splitu, Đakovu,Otočcu, Mostaru i Vinkovcima; letak u dokumentaciji Drugog obaveštajnogodeljenja Glavnog generalštaba; Arhiv Vojnoistorijskog instituta u Beogradu.)
Iskra i Jordan Grabulovski.
Pogled iz unutrašnjosti kupole puca s četiri prozora od kojih svaki gleda prema jednoj strani svijeta, odnosno lokaciji povezanoj s događajima Ilindanske epopeje.
U sklopu memorijalnog kompleksa nalazi se i plato sa serijom skulptura pod nazivom "Raskidanje lanaca", simbolizujući slobodu izvojevanu u oslobodilačkim ratovima.
Tu je i kripta sa uklesanim imenima i važnim događajima vezanim za period prije, za vrijeme i nakon Ilindenskog ustanka.
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Ali za hiljadu godina neki novi ljudi nađu ovo, možda i ne skapiraju. Baš je bilo na NG o Srbiji emisija i između ostalog o spomen kompleksu Kadinjača. Vrlo loše su objasnili što predstavlja koji dio kompleksa. Ono, lako je izguglat...
Ali u budućnosti može proć kao Stounhendž.
Obrati pažnju na 01:15
https://youtu.be/jWUOFgZEJkA
A poenta je...?
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Nema poente, samo top sa masu recoil-a. I drug Tito.
Ovo što HDZ uporno upire đe ne treba dobro je obratiti pažnju na.. Bleiburg.
Ništa bolje ni od strane čelništva Srbije u zloupotrebi Jasenovca.
Često revizionistički (ili proustaški) krugovi govore o “presumpciji nevinosti” (o, kako to učeno zvuči!). Pa i Mussolini je smaknut bez suđenja, ali će se danas malo tko usuditi reći da je nevin. Do suda nije došao ni Hitler. Hoćemo li tvrditi da nije zločinac? Ni Slobodan Milošević nije doživio sudsku presudu.
Revizionistički (ili proustaški) krugovi tvrde kako oni koji su bili suđeni u Zagrebu nisu imali pošteno suđenje, kako su to bili “montirani procesi”. Prvo, oni ne razumiju kako se pravna znanost posljednjih desetljeća razvijala, jer ni osuđeni na Nürnberškom procesu 1946. nisu imali pravo na žalbu. Drugo, najveći dio dokaza koji su zločince teretili na zagrebačkim suđenjima neoborivi su i nisu nikakav proizvod komunističke propagande. Uostalom, tko je kriv za Jasenovac, za koji nadbiskup Stepinac kaže da je “sramotna ljaga za NDH” (te traži “izvođenje pred sud krvnika koji su najveća nesreća Hrvatske”), ako nisu spomenuti jasenovački koljači?
Revizija istorije je opasna stvar današnjice i vodi u njeno ponavljanje.
https://6yka.com/kolumne/ivo-goldste...ti-u-jasenovcuhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...fb83a19afe.jpg
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
I naravno šlag na torti na koji se ustaše današnjice vade je "grof Tolstoj."
(otprilike ovako im izgledaju naslovi u tabloidima nego ništa manje i po nacionalnim televizijama.. VELIKO POVIJESNO OTKRIĆE GROFA TOLSTOJA 'Znam tko je naredio da se Hrvati na Bleiburgu moraju izručiti partizanima. Imam i dokaz').
A koje institucije daju najjači zamah ovakvim pojavama? Četništva i ustaštva, a onda raspršuju sve ovo među ljude?
Pa crkva.
SPC i Katolička u Hrvatskoj. (naravno vlasti su osnovne poluge koje su to dopustile)
Reko bi običan čovjek da su u službi ljubavi, sloge i tako to po bibliji šta se sve ne priča a oni..veličaju..koljače.
I kriju se iza "grofa Tolstoja" teškog konzervativca.
Jedni.
Drugi iza Dobrice Ćosića i raznih "glava" iz SANU-a.
I onda vidiš popovi u službi, veličaju ustaše i četnike.
Logično, tako se najlakše prodaje magla.
I negiraju naravno zločini iz prošlosti a još što je najcrnje opravdavaju neki u današnjici.
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Kultura sjećanja ili kako na prostorima bivše SFRJ nikako da se izađe iz ralja nacionalizma..
Logor Jasenovac je tema najviše ispolitizirana od strane hrvatskih i srbijanskih elita pa u tom smislu jedan dobar članak Viktora Ivančića.
https://www.tacno.net/novosti/464816/
S druge strane..
"Srpski mediji i društvene mreže u poslednje vreme bruje o još jednoj zaveri protiv Srba. Najzad je otkriveno da su zli komunisti tokom skoro poluvekovne vladavine skrivali istinu o stradanjima Srba u Jasenovcu, te da se praktično do juče o tome ništa nije znalo. U širenju ovog otkrovenja učestvuje popriličan broj mladih ljudi, ali ni stariji ne zaostaju. Suštinu zavere najbolje je opisao novinar i kolumnista Večernjih novosti koji veli: „Najveća i neprolazna vrednost Antonijevićevog ostvaranja je – što je konačno snimljeno! Što je najzad neko razbio to mučno ćutanje, tu grozomornu sedmodecenijsku tišinu koja je ponovo ubila na stotine hiljada mučenika”."
https://autonomija.info/tomislav-mar...u-o-jasenovcu/
Foto: Šakić u ustaškoj uniformi 1943. godine, sa suprugom Nadom ispred njihove kuće u Zagrebu na Uskrs 1945. BIRN (Sven Milekić)https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...ab3da5b524.jpg
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
1943
https://i.postimg.cc/HWc7SK0P/10753.jpg
Četnički komandant Jakov Jovović sa svojim saradnicima i predstavnikom nemačke feldkomandanture, Cetinje, jesen 1943.
https://i.postimg.cc/Hx7s2GGw/10930.jpg
Gojko kruška ilegalni partizanski obaveštajac uhvaćen u Cetinju i obešen 13 januara 1944. i Musa - Buto Hodžić posle vešanja.
1944
Napad na Cetinje izvršen je noću između 6. i 7. novembra.
Prvi bataljon Šeste i 2. bataljon 10. brigade od pravca Špadijerskog vrha i Crne grede, a 3. bataljon 10. brigade od pravca Orlovog krša upali su u grad i zauzeli određene važne tačke.
Međutim, 1. i 4. bataljon 10. brigade na svom pravcu nastupanja, koji je išao od Bajica ka cetru grada, naišli su na nesavladiv otpor neprijatelja.
Zbog toga su se, poslije žestoke šestočasovne borbe, svi bataljoni morali povući, uz gubitke od 11 mrtvih i 20 ranjenih, s tim što su Orlov krš i Špadijerski vrh, dominante tačke iznad grada, ostali u rukama jedininica NOV.
U vezi sa pripremama za novi napad na Cetinje, 1. bataljon 6. brigade upućen je u Lješansku nahiju radi većeg obezbjeđenja od pravca Podgorice.
Kada je cetinjskom garnizonu iz toga pravca ipak stiglo pojačanje, postalo je jasno da je to pomoć za izvlačenje i da se Njemci i četnici pripremaju da napuste grad.
I četnici s Pavlom Đurišićem na čelu, sa svoje strane imali su posla.
Između ostalog, pokupili su novac iz filijale Državne hipotekarne banke, filijale Narodne banke i još nekih ustanova, u ukupnom iznosu oko 15.000.000 lira, 556.000 rajhsmaraka i 250.000 dinara.
Mitropolit Joanikije ispraznio je kasu Cetinjske bogoslovije, podigavši 11.246 rajshmaraka i 138.460 dinara. Spremali su se saradnici okupatora, zajedno sa svojim gospodarima, na dug i neizvjestan put.
Poslije intenzivne artiljerijske pripreme, izvršene od strane Prve i Protivkolske baterije 2. diviziona Artiljerijske grupe 2. udarnog korpusa sa Dubovika, 10. brigada je 12. novembra u 18 časova pošla u napad na Cetinje.
U energičnom naletu, bataljoni su brzo ovladali prvim neprijateljskim odbrambenim linijama i ušli u prve blokove kuća, osim onih na pravcu od Podgorice, koje je neprijatelj ogorčeno branio i na koje je koncentrisao sve svoje tenkove.
Nakon uporne borbe, osvajajući kuću po kuću i uz potporu artiljerije, koja je dovučena u sam grad, Cetinje je 13. novembra u 4 časa konačno oslobođeno.
Neprijatelj je imao preko 100 poginulih i neutvrđeni broj ranjenih, a 40 italijanskih fašista je zarobljeno.
Međutim, nakon izvlačenja neprijatelja iz grada, 1. bataljon 10. brigade odsjekao je njegovu zaštitnicu na Belvederu, koju su činili djelovi 2. bataljona 359. puka, i poslije tročasovne borbe je uništio.
Na taj način, ukupni gubici neprijatelja bili su znatno veći.
Komandant 2. bataljona 359. puka o gubicima svoje jedinice u borbama za Cetinje govorio je: „Ove borbe za glavni grad Crne Gore stajale su bataljon najvećih gubitaka u toku čitavog njegovog postojanja".
* Iz knjige dr Djura Vujovića “Lovćenski NOP odred i njegovo područje u narodnooslobodilačkoj borbi 1941-1945”
https://i.postimg.cc/nh0KDWtV/314362...75507481-n.jpg
Partizani u oslobođenom Cetinju
---------------------------------------------------------------------------
https://i.postimg.cc/Ss9tddg2/n1.jpg
https://i.postimg.cc/s2qN5q4C/n2.jpg
Izvor:
Hronologija narodnooslobodilačkog rata 1941-1945
str. 1000-1001
Ovo ljeto na plažu Katrida su se nasukale dvije spodobe tetovirane svim mogućim nacistickim simbolima.Gosti domaćih nacista.
(članak o članovima Blood And Honour Hrvatske).
"Koncerti imaju različite svrhe u zavisnosti od toga da li su otvoreni za širu javnost ili služe samo za unutrašnju koheziju, za širenje priča i mobilizaciju ljudi", rekao je Ritzmann za BIRN.
"Nije svaka pjesma takva, ali suština teksta je da postoji prijetnja bijeloj rasi i da se nešto mora učiniti odmah", rekao je.
(Organizacija se sastaje u tajnosti, njegujući veze sa filijalama u drugim zemljama i razgovarajući o ideologiji iza skrivenih profila na društvenim medijima i zatvorenih kanala u aplikacijama za razmjenu poruka. Pozivaju na "čistu Hrvatsku"..)
Fini neki momci.
Smrt fašizmu!
https://balkaninsight.com/2022/11/14...is-in-croatia/
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
A to ide u sprezi.
https://balkaninsight.com/sr/maps/ce...stocna-ilidza/
Ne,ovo nisu slike iz ww2 nego njihov kolorit u vidu drugih spodoba s one strane Save.
Ovo zadnje su Orlovi neka nova četnička formacija koja je usko povezana sa trenutnim fašizmom u Rusiji.
Velim trenutnim jer fašizam je sam po sebi osuđen na propast.Iako se iznova vraća u raznim oblicima a uvijek nekako istim slikama.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...801b015f2f.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...331d393e52.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...9b671ab084.jpg
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Malo o četničko-ustaškoj saradnji/suradnji kako god.
Nema jače "sprege" do ove.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...84b71a2bf0.jpg
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
„Kozarčanka“... Žorž Skrigin.
Na fotografiji Milja Marin
Mlada partizanka konja jahala..
Hej nek se čuje čuje, hej nek se zna
Da je mlada partizanka konja jahala
Mlada partizanka pušku nosila..
Hej nek se čuje čuje, hej nek se zna
Da je mlada partizanka pušku nosila
Mlada partizanka bombe bacala..
Hej nek se čuje čuje, hej nek se zna,
Da je mlada partizanka bombe bacala..
Mlada partizanka kolo vodila...
Hej nek se čuje čuje, hej nek se zna..
Da je mlada partizanka kolo vodila..
(Pjesme iz NOB-a)https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...791961c2d4.jpg
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
19. decembra 1944. godine Podgorica je oslobođena od okupatora iz II svjetskog rata.
A nešto i o samom događaju..
https://youtu.be/VgOt0yrpQtk
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
U potpunosti mu vjerujem.
U ratu sam naučio da poštujem žene. Video sam mnogo muškaraca junaka, ali i kukavica. Nikad u partizanima nisam video ženu - kukavicu.
Muškarci moraju da idu u rat. Žene ne moraju. Njih nisu terali u partizane, njih su terali iz partizana!
https://www.lupiga.com/vijesti/mirko...eli-partizanka
Nothing travels faster than the speed of light with the possible exception of bad news, which obeys its own special laws..
Pitala sam jednu gospodju, sa visokim cinom iz rata, slucajno bliza rodjaka, o ratu, desavanjima, zasto, kako.. Ziva rijec je nesto sto je bitno, a pisana je nesto drugacija.
Iskreno, ni tada, ni danas, nemam pojma sta joj je to trebalo. Osim, otisao brat, a siroce, i eto. Posle brak po partijskoj liniji, shvatih partija naredila kombinaciju, dvije spavace sobe po cinovima i dozivotne privilegije. Ako je vrijedno gladi sto je prosla, rizika, straha, i svega cemu je svjedocila, pa decenijama morala i da precuti i kad progovori da strahuje jel previse rekla.
U stripovima to sve djeluje simpaticno.
Groblje u Subotici (Dudova šuma) i mjesto gdje je pokopano 267 tijela pripadnika crvene armije, uslikao sam prije par dana.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...291b66daf4.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...acb8d07f93.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...1604e49e5b.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...13c921609d.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...5bf317e4a5.jpg
Sent from my iPhone using Tapatalk
https://www.vijesti.me/bbc/647040/na...jena%2bprometa
Prije desetak godina sam posjetio Dahau. Ostalo mi je u sjecanju da u prostoriji koja je bila namijenjena da sluzi kao gasna komora stoji natpis da nikad nije bila stavljena u funkciju. Ovaj svjedok je, navodno, tvrdio na sudjenju poslije rata da su stotine ljudi stavljene u gasne komore. Nemam utisak da Njemci pokusavaju da sakriju svoju "tamnu stranu" istorije. Naprotiv. Ne tvrdim nista, jer ne znam, samo komentarisem.Quote:
„U Dahauu je na stotine ljudi stavljano u gasne komore, nasmrt su premlaćivani, umirali su od izgladnjivanja", rekao je Vin na suđenju.
Postojali su krematorijumi, ali to je nesto drugo.
https://i.postimg.cc/sg7pTVHb/dachau0.jpg
Jos par fotki koje sam tamo napravio
https://i.postimg.cc/qqpJHGp8/dachau.jpg
https://i.postimg.cc/k4bsPxTX/dachau2.jpg
https://i.postimg.cc/2jTGR8wW/dachau1.jpg
Ono sto bode oci nakon posjete ovom logoru, jeste kontrast izmedju aristokratske ljepote Minhena, i ove grozote u prakticno predgradju tog prelijepog grada. I pitanje kako je moguce da zemlja koja je dala Getea, Kanta, Hegela, Betovena, Baha, Bramsa, Šilera, Hesea, Tomasa Mana...počini onakve grozote.