@BAR
Znas li ima li ikakvih planova vezano za bilo kakav oblik PVO sistema?
Printable View
@BAR
Znas li ima li ikakvih planova vezano za bilo kakav oblik PVO sistema?
Nisi mene pitao, ali da se uključim...
U "dugoročnom planu razvoja vojske" razvoj PVO se planira od 2024. do 2028. godine.
Znači MANPAD.Quote:
U drugom dijelu planskog perioda (2025-2028 ) realizovaće se opremanje po
sljedećem:
...
-Nabavka lakih prenosnih raketnih sistema PVO
...
Neke od opcija koje ovdje dolaze u obzir:
Švedski RBS 70 Mk2 Bolide - domet do 8000m, visina 5000m
Američki FIM-92 Stinger - domet do 8000m, visina 3500m
Francuski Mistral 3 - domet do 6000m, visina 3000m
Srbija je u julu ove godine kupila Mistral od Francuske:
Vučić: Kupili smo 18 sistema Mistral sa 50 raketa
Док се не набави неки модернији систем, за трупну ПВО имамо ракетни систем Стрела 2М, и Топове Бофорс 57мм који су увезани са радаром "Жирафа".
клик за видео:
https://www.facebook.com/ministarstv...7912631/?t=138
Ево и на ЈТ:
https://www.youtube.com/watch?v=V9KOHd-CbqA
http://www.mod.gov.me/vijesti/213400...ijetnjama.html
Газеле послије тридесет година полако иду у заслужену пензију.Стижу нове летјелице сличне намјене, Bell 505, цијена око милион еура по комаду.Quote:
Ministar je govorio i o vojnom poligonu na Sinjajevini, formiranju regionalnog Centra za planinsko ratovanje u Kolašinu, nabavci četiri helikoptera Bell 505 za Vazduhoplovstvo, te 67 lakooklopnih vozila, kojima će, kako je dodao, do 2023. godine, biti opremljene obje pješadijske čete, uz 80 transportnih kamiona i drugih specijalnih vozila.
Kao objekte od posebnog interesa, Bošković je naveo planove razvoja kasarne u Maslinama, izgradnju kasarne u Andrijevici, aerodrom Kapino polje kod Nikšića i radarskog položaja Zekova glava.
https://www.heletranz.co.nz/wp-conte...MG_4502web.jpg
https://www.pobjeda.me/clanak/nabavl...otornih-vozila
Ево и званична потврда за камионе.15 милиона донације у наредних 5 година.Министарство процјењује да се за то може набавити око 80 камиона.
Znači BMC vozni park :)
Sent from my Motorola 8400
Sto vise naoruzanja, oviona, helikoptera itd. Ne osvrcati se na komentare “sto ce nam, nismo u svadji ni sa kim”. Domaci izdajnici ne miruju niti ce ikad :)
Не дај боже да нам треба што више оружја и опреме.Треба нам ето колико да овај наш мали систем постоји.Пар стотина разних возила у ресурсу, још стотињак оклопних, неколико артиљеријских и пво батерија, неколико патролних бродова, десетак хеликоптера, добру опрему и лично наоружање, условне смјештајне просторије, и најбољa могућa обукa.
То је и оно што можемо да приуштимо, и што нам у оквиру колективног система стварно и треба.На основу тога се наш систем развија, и у складу с тим су и ове набавке, што кроз куповину, што кроз донације.
Ministarstvo odbrane namjerava da sljedeće godine krene u nadogradnju lakooklopnih vozila vrijednu do 35 miliona eura, predviđeno je Predlogom zakona o budžetu za 2020.
Prethodno su, prošlog mjeseca, Crna Gora i Sjedinjene Američke Države potpisale oko 30 miliona eura vrijedan ugovor o nabavci ove vrste vozila američke kompanije “Oshkosh”.
Prva isporuka ovih vozila se očekuje u drugoj polovini sljedeće godine, nakon čega će se, rečeno je “Vijestima” iz resora odbrane, krenuti sa ugradnjom sistema za daljinsko upravljanje vatrom.
“Pored povećanja vatrene moći jedinica naše vojske, na ovaj način, stepen zaštite posade vozila biće na znatno višem nivou, jer će se upravljanje vatrom vršiti iz unutrašnjosti vozila. Bez tih stanica, naši vojnici bi morali da upravljaju vatrom van vozila, zbog čega bi se izlagali dodatnom riziku”, rečeno je iz resora Predraga Boškovića.
Ministarstvo je, navode u tom resoru, u prethodnom periodu istraživalo tržište prema zahtijevanim tehničkim karakteristikama ovih sistema.
“U skladu sa dosadašnjim pregovorima, procjenjuje se da će ugradnja, obuka ljudstva i održavanje tih sistema odbrane koštati približno koliko je predviđeno budžetom za 2020”, stoji u odgovoru.
Dio o nadogradnji navodi se u dijelu Predloga zakona koji se tiče planova Vlade za potpisivanje kreditnih aranžamana.
Kako je ranije objavljeno, prva isporuka od 20 vozila kompanije “Oshkosh” se očekuje u drugoj polovini sljedeće godine, a cijela isporuka će se realizovati fazno do 2023. godine.
Rata za izmirenje kredita pominje se i u Predlogu zakona o budžet za 2020.
Sredstva za izmirenje rate u iznosu od šest miliona eura za nabavku 67 oklopnih vozila za potrebe Ministarstva, kroz kreditni aranžman, će za potrebe tog resora biti planirana na poziciji otplata duga kod Ministarstva finansija.
Sa iste pozicije biće, kako se navodi u predlogu, su i sredstva za izmirenje rate u iznosu od 6,5 miliona eura za nabavku tri višenamjenska helikoptera.
Ministarstvo je prošle godine trgovalo tri višenamjenska helikoptera kompanije “Bell helicters”, koji su isporučeni prošle godine.
Nedavno je objavljeno da će od iste kompanije kupiti još četiri helikoptera.
“Uvidjeli smo da je model ‘505’ optimalno rješenje za VCG koji će služiti za svakodnevnu upotrebu, obuku pilota i tehničkog sastava kao i za zadatke lakog transporta i taktičkog izviđanja, odnosno za zadatke za koje su do sada korišteni helikopteri tipa ‘Gazelle’. Na ovakav način Vojska bi bila opremljena sa vazduhoplovima iz iste kompanije (Bell), što bi značajno povećalo efikasnost održavanja i eksploatacije istih”, pojasnili su iz Ministarstva.
Vazduhoplovstvo VCG raspolaže sa 13 lakih višenamjenskih helikoptera tipa „Gazelle“, čija je prosječna starost 28 godina. Iz Ministarstva ističu da troškovi održavanja i opravki “Gazella” iznose skoro jednu trećinu novog helikoptera ovog tipa, a takođe se, dodaju, javlja i problem obezbjeđenja rezervnih djelova jer se takvi helikopteri više ne proizvode i dovodi se u pitanje rentabilnost održavanja i dalja upotreba.
izvor: www.vijesti.me
Vojska Crne Gore – Crnogorce je Održalo Crnogorsko Srce <strong>https://youtu.be/xjrW50XED70
Obeležja i Oznake | Vojska Crne Gore
https://youtu.be/o_owfAoCzkc
http://www.rtcg.me/vijesti/arsenal/2...aoruzanje.html
По мени потез са доста питања, али се два намећу.Прво питање је зашто је потребно да свако возило, осим командних, болничких и противоклопних, добије одмах борбену станицу, а друго је зашто се изашло из НАТО пакта.
Наравно ово није крајњи износ, већ максимално могући, али свакако је озбиљан.За овај новац би се много тога ријешило у ВЦГ.
Са друге стране донације Турске и НАТО-а (камиони и радар) ће ублажити тај дисбаланс у улагању.
По мени једна оваква цијена, поред 55 борбених станица и 8 противоклопних, мора садржати и могућност да исте те противоклопне ракете могу испалити и остале пјешадијске јединице, а не само тих 8 возила, тј. да се набави одређени број тупних командно лансирних јединица.Такође мора се преговарати и о довољним количинама ракета.Иначе Спајк је одлична противоклопна ракета.
Углавном за три године ће ВЦГ бити непрепознатљива.
http://www.rtcg.me/vijesti/arsenal/2...e-u-sad-u.html
Quote:
Ministarstvo odbrane Crne Gore raspisalo je javni oglas za izbor po jednog kadeta/kadetkinje za obrazovanje na Pomorskoj i Vojnoj akademiji SAD i to u Anapolisu odnosno Vest Pointu, za studijsku 2020/2021. godinu.
http://www.rtcg.me/upload/boxImageDa...97870080_n.jpg
Kako su kazali iz tog vladinog resora, zainteresovani kandidati mogu se prijaviti za jednu ili obje akademije.
"Prijavnu dokumentaciju potrebno je poslati na adresu Ministarstva odbrane - Direktorat za ljudske resurse, Ulica Jovana Tomaševića br. 29, Podgorica, sa naznakom 'Za javni oglas za obrazovanje na vojnim akademijama u SAD'", kazali su iz Ministarstva.
Tekst javnog oglasa i obrazac za prijavu mogu se naći u rubrici Biblioteka/Oglasi na sajtu Ministarstva odbrane www.mod.gov.me.
Rok za podnošenje prijavne dokumentacije počinje sjutra a trajaće do 12. decembra 2019. godine.
Наши у Румунији:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...44&oe=5E797D10
Наши у Авганистану:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...d6&oe=5E880C5B
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...e9&oe=5E865741
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...cc&oe=5E891A44
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...93&oe=5E7A9B4D
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...68&oe=5E42E5F5
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...d3&oe=5E7118CF
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...8f&oe=5E727709
Strateski... Ako pukne NATO... kojem ce se CG vojska "Carstvu" privoljeti?
Hvala Lepo
Zar se clanstvo ne placa 2% GDP godisnje, plus obaveza kupovine novog oruzja I opreme, I slicno? Ko placa ova skolovanja, treninge (ili kako vi to vec nazivate) I boravke vani?
Procitah neke komentare na CDM I neskriveno nezadovoljstvo… otud povod za pitanja.
Hvala Lepo
Hvala na odgovoru. Ja sam mislila da Evropa ne kontribuira dovoljno I da je rijec o ugovorenih 2%.
Ali zasto komentatori na CDM pokazuju nezadovoljstvo I hoce neko cijepanje NATO (koliko shvatih) od USA. Zagovaraju neki drugi vojni savez. Znamo da komentari na portalu ne bi imali prolaz da nije nesto sto se vec "kuva".
Jedva su cekali da udju u NATO, a sad cekaju raspad te vojne unije, I da se formira neka druga… Cudno.
Hvala Lepo