Ima li dje da se kupi oslic normalni (bez glave) da se moze za Badnji dan isjeckat i pohovat u komade?
Imaju samo fileti u Voli i Lakovic.
Printable View
Ima li dje da se kupi oslic normalni (bez glave) da se moze za Badnji dan isjeckat i pohovat u komade?
Imaju samo fileti u Voli i Lakovic.
Prije uso u prodavnicu,gledam onaj Smirnof koji je pocetkom godine kosto 1.7 a sad je na 2.8.Doce litar kole za godinu dan na 2e.Da su svima plate po 1000e malo bi nam bilo.
Koka kola u Trebinje 2 marke [emoji1787] 2L.
Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine
............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
Dje, u koji market?
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...b5f01175ff.png
U kidsland naravno 60€
Zar ne bi trebale biti neke preporucene cijene koje su iste svuda u EU?
Zašto kod nas sve mora biti bar 30-40-50% skuplje?
https://rtcg.me/vijesti/ekonomija/40...-nezasiti.html
Sent from my 2201117TY using Tapatalk
Najveća prevara su istalnute cijene koje podrazumijevaju kupovinu na rate, pa kao ako ne kupuješ na rate imaš 10 posto popusta. I onda ako najave akciju 20% popusta kroz marketing najave da malim slovima piše da je to popust za gotovinsko plaćanje. Što realno znači da imaš 10 % popusta kroz tu akciju. I to je kao ok. Čisti bezobrazluk.
Drecun samo neka je zdravo.
Govori nam ono što već zna svako a što treba preduzet, ništa...
Evo primjer za cips banalni .... monte cips je u nabavci jeftiniji od Marbo Chipsy ali u realnosti ista je cijena sa Marbo...
ali opet trgovina je sektor koja zaposljava ogroman dio ljudi .....
Sent from my 2201117TY using Tapatalk
Zaposljava veliki broj ljudi ali ti ljudi vecinom rade sa minimalcem i bez postovanja osnovih prava rada...nemaju slobodne dane(dok nije uvedena neradna nedjelja), nemaju odmor, nemaju pauze, vrsi se klasicni mobing nad njima itd. Slobodno trziste treba da regulise cijene rada ali nakon postovanja zakona, zato je kljucno imati jake institucije i zastititi radnike i njihova prava pa posle neka zaradjuje koliko moze a ne da pravi bogatstvo jer ima 5 radnika manje zbog toga sto mu niko ne ide na odmor, niti imaju slobodne dane, a ne smiju se nikome pozaliti jer ce tako ostati bez posla...a plus i prejake marze jer nemamo nikakvo udruzenje za zastitu potrosaca da samo odrade par istrazivanja.
Послато са SM-F936B помоћу Тапатока
Izgleda da su na hranu najveće marže, užas. Hebeni maslac kod nas 5 do 6 eura a u Hrvatsku 2.5eur, e neće biti da ovaj kopd nas se pravi od zlatnog mlijeka. Samo su izgleda trgovci nezasiti. Da li ima iko ovdje ko bi znao kolike su tu marže? Ali pouzdano?
Jer recimo dugo sam u IT sketoru, tu se dvijehiljaditih bile sjajne marže ali sad je to mizerija teška. Ovo iz prve ruke. Teško se stvari nabavljaju, uslovljavaju vas ogromnim količinama a marže jad.
Ima li ko iz prehrambenog sektora da kaže što se ovi dešava kod nas jer je nenormalno?
Dukat mlijeko u Cro kupujemo u boce pakovanje od 8boa za 8 eur.
npr Konto na zabjelo 14 eura mladi kajmak na pjacu je 10 (na mladi kajmak najcesce se pavlaka dodaje da bi dobili na kolici , zabljacani vole to da urade...)
slanina od 9 pa na vise. u mesare je 6....
Sent from my 2201117TY using Tapatalk
U sustini marze jesu velike ali ne toliko velike koliko se to nama cini sa strane kad gledamo.
Postoji vise faktora koji uticu na cijene FMCG-a kod nas.
Prvo, imali smo koronu. U tom momentu nabavka robe je bila dosta komplikovana. Troskovi su bili xy puta veci, a cijena robe u nabavci takodje.
Uvoznici/distributeri nakon stabilizacije situacije sa koronom nisu pretjerano spustili cijene iako je im je nabavka znacajno laksa i cijena niza.
Lanci marketa imaju manje vise standardnu kalkulaciju pa se ni oni nisu odlucili da bace dio svog kolaca.
Taman kad je izgledalo da racunica nije odrziva i da ce platezna moc gradjana da ode u kanal mi smo dobili priliv sa jedno 80-90k novih sugradjanja iz Rusije, Ukrajine i Turske.
Moram da napomenem da je trosak transporta prilikom uvoza robe znacajno veci i kompleksniji proces nego kada se uvoz radi na teritoriji EU.
Takodje, jako je bitno napomenuti da mi ne proizvodimo bas nista. Pa tako nema puni smisla govoriti o cijeni Dukat mlijeka.
Neko je pomenuo kako je Marbo skuplji u nabavci od Monte cipsa, a na polici su iste cijene.
Prodavci mogu tako da pozicioniraju Marbo jer nakon sto prodaju xy miliona eura na kraju godine "dobiju bonus" od uvoznika/distributera.
Takodje Marbo i slicni principali placaju stotine hiljada eura za pozicije na policama, sto nije slucaj sa domacim proizvodjacima ili da kazem "manjim brendovima".
Dodatno, treba razgovarati i o tome koji distributer je uvrstio u svoj portofolio Monte cips i ko mu je sve konkurencija.
Da se razumijemo, nisam iz "prehrambenog sektora" ali bavim se poslom koji mi sasvim slucajno omoguci da saznam ponesto.
Nista sto sam ja gore naveo nije opravdanje, samo je niz razlicitih okolnosti uticao na to da nas iz dana u dan jede inflacija.
Visoke marze su jedan veliki lanac i to dobro zatvoren. Pocnu od logistike, preko distributera pa do prodavca. Svi hoce iste cijene kao tokom korone ili cak i vece, a troskovi su im realno nizi.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Dodatno veliki problem koji vidim svaki dan i u mojoj porodici i medju prijateljima jeste koliko cijenimo nase. Naravno sve je stvar ukusa, ali vecini je ok da plati sad kg gaude 9.99, a onda ode na pijacu i za neki dobar domaci sir ne zeli da plati kg 8.00eur.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Detektujem neku ironiju ili ne računam dobro.Svakako,to je skoro ista cijena tamo i ovamo.
Sent from my 2201117TY using Tapatalk
Stvar je vrlo jednostavna. Tržište je slobodno, na to smo se obavezali jednim poglavljem prema EU.
Nabavljene su određene količine robe po cijenama koje su veće nego sad aktuelne. I dok se te zalihe ne potroše, cijene neće padat u CG. Trgovci naravno neće da gube.
Kako smo malo tržište, i nabavke su mnogo sporije nego na velikim tržištima, tako je i refleksija promjena cijena i povećanja i smanjenja sporija kod nas nego u svijetu.
Dodatno, Evropa sad je izazvala povećanje troška plate trgovinama jer su oni imali minimalne plate.
U svaku staru prodavnicu danas imate manje zaposlenih nego prije godinu dana i sprovođenja programa Evropa sad. Laković na Konik ima 5 zaposlenih manje nego prije godinu dana (informacija od menadžera objekta).
Vezano za chips - Marbo može da istrpi i odradi dumping cijenama da sabotira proboj Montte chipsa na tržištu. Zato i idu sa minimalnim maržama ili sa gubitkom.
A ima i situacija gdje te Coca Cola ucjenjuje da uzmeš Rosa vodu ako želiš da prodaješ coca colu. A kakva je to prodavnica bez coca cole jel. E tu bi recimo država itekako mogla da reaguje.
https://www.reddit.com/r/croatia/com...t=share_button
Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Sve bih mogla da shvatim oko nabavke roba u vrijeme visih cijena, ali maslac ima kraci rok upotrebe pa mi ta prica nije bas logicna, a kad sam vidjela reklame na sr tv kanalima da je grozdje Plantaza upola jeftinije nego u isto vrijeme u CG, ili banane koje se transpotuju iz Bara u SR a tamo jeftinije, donijela sam neke odluke oko izbjegavanja kupovine takvih proizvoda. Ukucani su razumjeli pa se drzimo istog. Banane ne kupujem od cijena preko 1.20e. Maslac nikako nakon cijene preko 2.60/ pravim kucnu verziju i odlican je/ Plantaze nista od prosle godine i te reklame itd.
Bez velike filozofije, gdje misle da zezaju, ipak se i prevare u racunici.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...58ec22c65b.jpg
Niko me ubijediti ne može da ne mute nešto….
Jer se niti može skenirati, niti pročitati ova “fiskalizacija” ?
Ma kakvi, printer je problem samo. Imaš taj jikr kod, ne vidi se zbog stampe ali čim je tu onda je fiskalizovano
Sent from my SM-N986B using Tapatalk
Početak trake[emoji851]
Sent from my iPhone using Tapatalk
Jedva cekam Lidl da se otvori. Nece me Bokan vise pljackat.
Hvala na informaciji. Ranije je skoro sve islo iz Bara. Nasi su kontrolisali trziste Balkana koliko znam. Jednostavno kad vidim cijene u Austriji 1.25e a bio banane 1.60 e ne pada mi na pamet da kupim u CG.
Nego, kako tih banana koje dolaze na Bar nigdje nema u CG, jer su cijene svuda iste? Znaci da i ti nasi uvoznici hoce duplo da zarade u odnosu na uvezene preko Slovenije. Ako nasi uvoznici ne mogu da pokriju trziste CG, onda nisu ni potrebni.
Plantaze su me razocarale posebno, jer znamo da sve imaju od Drzave CG i naroda, a cijene za nas su i duplo skuplje nego u Srbiji.
To niko u CG nije spominjao na javnom servisu a imali su i kao gradjani CG obavezu da javno progovore.
Ima se sta reci o pojedinacnim proizvodima u ponudi koje su i do 70% skuplji u CG, ali neka drugi pisu o tome. Fotografisala sam i slala prijateljima koji ne vole da ih neko tretira kao budale, pa smo se lijepo ispricali i dosli do zakljucaka - iskulirati iste u najvecoj mogucoj mjeri.
Sad najavljuju i povecanje pdv- a koji je u CG nizi od nekih drzava gdje su cijene i sad nize od nasih, pa cemo vidjeti koliko Drzavni organi zele kajmaka od naroda.
Najveci biser je bio juce na Tv u nekoj reportazi gdje su pravdali visoke cijene jer, kazu, da je usao veliki novac u CG / moguce da se radi o onim racunima gdje drzavljanstvo nije potrebno ili sta vec/, i da se preprodavci uvezene robe PLASE da ne izgube vise nego sto na slobodnom trzistu mogu da pokupe od gradjana.
E zao mi je sto se PLASE pa bi mogao neko i da im zalije stravu na pohlepu, pa i na drzavni / nas/ racun.
Mozemo i dalje da se pravimo blesavi da se ne radi o agendi30.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...83db466b4d.jpg
Velika plana preko puta hrama.
Zlatilo se po restorana jest'. [emoji3]
Sent from my iPhone using Tapatalk
U Hrvatskoj su banane 1.50. I ne samo banane, već su i drugi proizvodi uglavnom jeftiniji. A sjetite se kakav je odnos bio prije 10-ak godina: sve 20-30% skuplje u HR.
Sad su im cijene u eurima, pa je lakše porediti: konzum.hr
Pa ja sam pricao za cijene u HR i da je prakticno sve jeftinije.
I to po obicnim marketima, da ne pominjem ove 'jeftine' ili mnoge gdje moze da se uzimaju vece kolicine za jos bolje cijene.
I tu ne pricam o veleprodaji i tonama nego o normalnim kolicinama za vecinu domacinstava.
I onu pricu od @hercules iznad bi samo malo reformulisao... nije da nasi voljeni trgovci nece da izgube nego oce da zarade vise i vise, po svaku cijenu. I kad budu poceli da nabavljaju po nizoj cijeni, drace iste cijene i dalje ili ce ih smanjit' (za) manje nego sto im se uvozna smanjila.. Kapitalizam je to, konkurencija je takva kakva je (nikakva), kontrolni mehanizmi nepostojeci ili lako-potkupljivi i na kraju imamo to sto imamo - oni mogu da stave cijenu koju god pozele, bez ikakvih posledica.
Lidl ako dodje doci ce da zaradi. Tako da ne idealizujte. Uklopice se u ovo trziste za tren oka. Samo se sjetite kakav je hajp bio oko Idea i Aroma, dva dana bez treceg. Svi drze ogromne marze i placaju radnike minimalno. Mislite da ce kod Lidl biti drugacije?
Nemojte me pogresno razumjeti da sam protiv dolaska novih na trziste, samo budimo realni.
Da ne quote-ujem sad ove duze komentare gore, uglavo vecina banana na trzistu u regionu su Derby bananane, firme koju u Sloveniji drzi Rastored.
Kad smo kod cijena i monopola, ne znam ni sto se vise cudimo. Valjda smo do sad navikli da sta god pomislimo da kupimo, imamo kod "dva velika" prodavca i to je to. (Hrana, odjeca, obuca, tehnika..) Oni diktiraju tempo i tako ce biti dok neko ne dodje da poremeti situaciju ili ce samo doci neko i uklopiti se u igru.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Stvar je vrlo jednostavna. CG ratnim profiterima niko ne udara na trag, niti ikoga interesuje da im udara na trag. Narodu je ocigledno postojeca situacija sasvim ok, cim cuti kao zaliven, ne buni se, ne cuje se ziv. Novu garnituru (u sustini staru garnituru, jer nije doslo do ama bas ikakvih promjena) ne interesuju gradjani. Gradjani su tu kao potrosna roba, da ih gaze, ugnjetavaju i zaradjuju na njihovoj muci. Lazojko Kradojko, Rodney Milatovic, Mali Drity, Djurovic, Damjanovic i sl. nista nijesu napravili da gradjanima bude bolje, jer ih gradjani sustinski ne interesuju. Divljanje cijena/ratno profiterstvo se moze zaustaviti za 24h da se stvarno hoce. Doneses zakon, ko bude u ovim kriznim vremenima imao nenormalne cijene u odnosu na nabavnu, fino jedno upozorenje i nalog za smanjenje cijena u roku od 24h. Ko ne poslusa, nacionalizacija firme i gotovo. Drzavi ne trebaju takve firme koje ce da rade protiv gradjana.
Rekose gore da su u IT sektoru male marze. Ja ne znam dje se to vidi tacno. Evo primjer Austrija:
CPU: AMD Ryzen 7600x - 245 EUR sa PDV-om. Izvor - geizhals.at.
Isti CPU u CG, 373 EUR, cak ~52 % skuplje. Kako da nazovemo ovo tacno, ko je odje lud. Pricamo o nekakvom razvoju IT-a, digitalizaciji, i informatickom opismenjavanju, a prosjecan gradjanin treba da plati citave svoje tri plate za pristojan racunar u CG.
Vise komuniciram sa prodavcima, porijeklo namirnica, pa sam se malo adaptirala na okolnosti i ponudu. Meso i riba u par radnji, odabrani trgovci na pijacama, voce i povrce takodje, hleb u par pekara, i naravno telefonske info sa prijateljicama, pa kad nalete na nesto kvalitetno i ono sto svi volimo, kupe kao za sebe uz svoje namirnice, pa cesto ne moram ja ici za njima ili one za mnom. Cesto samo zvrcnemo da se otvori auto, ostavimo i produzimo dalje. Ima i tu svojih cari. Cak smo pokupovale posebne cegere i ambalaze za razmjenu. Sve za jednu, jedna za sve.
Dako se više ukapira da veleprodaje, distributeri diktiraju cijene a ne maloprodaje.
Konkretno taj 7600x kod nas u veleprodaji je 288e bez poreza.
Kad na to dodaš maržu od 10% i porez dobijemo cifru od 383.33 EUR tako da taj đe si gleda ide i ispod 10%
Sent from my iPhone using Tapatalk