Page 32 of 41 FirstFirst ... 22282930313233343536 ... LastLast
Results 776 to 800 of 1013

Thread: Odgoj u Islamu.

  1. #776
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default





    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  2. #777
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kuran jasno zagovara kreacionizam, što je u potpunom nesaglasju sa stavovima o evoluciji čoveka iz prostijih oblika života, i principima prirodne selekcije.
    I što ćeš sad?

    2. Ljudi su nastali od jednog bića:

    On je taj koji vas od jednoga čovjeka stvara - a od njega je drugu njegovu stvorio da se uz nju smiri. (sura 7, Al-A'raf, ajet 189)
    Allah sve može

    3. Ljudi, planeta i svemir su stvoreni trenutno:

    O*n je stvoritelj nebesa i Zemlje, i kada nešto odluči, za to samo rekne: "Budi!” - i o*no bude. (sura 2, Al-Baqara, ajet 117)
    Najbolje je da ćutih kada ne znaš o čemu pričaš.

    Gospodar vaš je Allah, koji je nebesa i Zemlju u šest vremenskihrazdoblja stvorio, a onda svemirom zagospodario; On tamom noći
    prekriva dan, koja ga u stopu prati, a Sunce i Mjesec i zvijezde se
    pokoravaju Njegovoj volji. Samo On stvara i upravlja! Uzvišen neka
    je Allah, Gospodar svjetova! (54:7)

    Potpuno nesaglasno sa evolucijom, i zakonima fizike.
    On je taj koji je stvorio zakone fizike.

    4. Pad, odnosno silazak iz raja na Zemlju:

    I šejtan ih navede da zbog drveta posrnu i izvede ih iz o*noga u čemu su bili. "Siđite!" - rekosmo Mi - "jedni drugima ćete neprijatelji biti, a na Zemlji ćete boraviti i do roka određenoga živjeti!" (sura 2, Al-Baqara, ajet 36)

    Potpuno nesaglasno sa zakonima fizike, uz uvođenje pojma "raja" na određenoj (nadmorskoj) visini.
    A to nije mogla biti metafora je li :twist: ?

    5. Sunce zalazi u mutan izvor:

    Kad stiže do mjesta gdje Sunce zalazi, učini mu se kao da zalazi u jedan mutan izvor i nađe u blizini njegovoj jedan narod. "O Zulkarnejne," - rekosmo Mi - "ili ćeš ih kazniti ili ćeš s njima lijepo postupiti?" (sura 18, Al-Kahf, ajet 86)
    Archi je već odgovorio.

    I Sunce se kreće do svoje određene granice, to je odredba Silnoga i Sveznajućeg. (sura 36, Ya-sin, ajet 38)

    Pogrešna percepcija usled iluzije o prelasku Sunca preko nebeskog svoda.
    Nije nikakva pogrešna percepcija no naučna činjenica, Sunce se kreće kroz svemir.

    Tako Mi Sunca i svjetla njegova, i Mjeseca kada ga prati
    (sura 91, Aš-Šams, ajeti 1 i 2)

    Mesec prati Zemlju, u sistemu koji "prati" Sunce, tj. okreće se oo Sunca.
    Znači prati i Sunce.



    I noć i dan Njegovo su djelo, i Sunce i Mjesec, i svi o*ni nebeskim svodom plove. (sura 21, Al-Anbiya', ajet 33)

    Dan i noć su posledica rotacije Zemlje, dok je nastanak zvezda, planeta i njihovih satelita određen zakonima fizike.
    Putuju li Sunce i Mjesec kroz svemir? Putuju, ne znam šta filozofiraš :P

    I daje vam da se koristite Suncem i Mjesecom, koji se stalno kreću, i daje vam da se koristite noći i danom
    (sura 14, Ibrahim, ajet 33)

    Izmena dana i noći je posledica rotacije Zemlje, a ne Sunca.
    Niko nije ni rekao drukčije, naučna činjenica je da se Mjesec i Sunce kreću.

    Zar nisi čuo za o*noga koji se sa Ibrahimom o njegovu Gospodaru prepirao, o*nda kada mu je Allah silu dao? Kad Ibrahim reče: "Gospodar moj je o*naj koji život i smrt daje"- o*n odgovori: "Ja dajem život i smrt!" - "Allah čini da Sunce izlazi sa istoka" - reče Ibrahim - "pa učini ti da grane sa zapada!" I nevjernik se zbuni. - A Allah silnicima neće ukazati na Pravi put. (sura 2, Al-Baqara, ajet 258)

    Zemlja se zapravo okreće oko Sunca i oko svoje ose, odakle sledi naš privid izlaska i zalaska Sunca.
    Niđe nije ni rečeno suprotno.

    Zar ne vidiš kako Gospodar tvoj sjenu rasprostire - a da hoće, ostavio bi je da miruje - i kako smo uredili da na nju Sunce utječe (sura 25, Al-Furqan, ajet 45)

    Zpravo se Zemlja okrećeoko svoje osei oko Sunca, pa se i dužina i položaj senke tako menjaju.
    Evo kako Yusuf Ali to prevodi
    Hast thou not turned thy vision to thy Lord?- How He doth prolong the shadow! If He willed, He could make it stationary! then do We make the sun its guide; (45)

    Da nije Sunca nebi bilo ni sjenke, kad bi se sunce pomjerilo unaprijed,unazad ili sa neke druge strane zemlje mjesto gdje se baca sjenka bi se promijenilo.

    I daje vam da se koristite o*nim što je na nebesima i o*nim što je na Zemlji, sve je od Njega. To su, zaista, pouke za ljude koji razmišljaju. (sura 45, Al-Gatiya, ajet 13)

    Ukazivanje da je Zemlja stacionarna, a da se čitav svemir pomera zbog ljudi na Zemlji, pogrešna je percepcija ljudi koji zaista ne razmišljaju.
    Kako si to izvukao iz ajeta nije mi jasno ahahhah...

    I kada zvijezde popadaju (sura 81, At-Takwir, ajet 2)
    Zna se na šta se misli, Uzvišeni je na taj način to objasnio Arapima, takođe ne mora se sve shvatit bukvalno, pominje se kako će zvijezde izgubiti sjaj, tako da bi to padanje moglo biti i metafora za gašenje, pominje se i kako će se rasuti, tako da bi to moglo značiti da neće biti gravitacije da ih drži, a Allah najbolje zna.


    I kunem se zvijezdama - koje se skrivaju, koje izlaze i koje zalaze
    (sura 81, At-Takwir, ajeti 15 i 16)

    Zvezde ne izlaze i zalaze, u astronomskom smislu, i to opažanje može da bude posledica samo neznanja o svemiru, i zastupanja geocentrističkog pogleda na kosmos.
    Okle ti taj prevod?

    Ti ajet zapravo ovako glasi



    81:16: koje se kreću i iz vida gube,

    Što je sasvim logično jer se zvijezde kreću kroz svemir.



    Nit’ Sunce može Mjesec dostići nit’ noć dan prestići, svi o*ni u svemiru plove. (sura 36, Ya-Sin, ajet 40)

    Još jedna pogrešna pretpostavka o Suncu koje obilazi oko Zemlje (kao i Mesec).
    Može li Sunce zamijeniti mjesta sa mjesecom? Ne.

    7. Zvezde padalice kao projektili protiv đavola:

    Mi smo vama najbliže nebo sjajnim zvijezdama ukrasili i učinili da vatra iz njih pogađa šejtane, za koje smo patnju u ognju pripremili.
    (sura 67, Al-Mulk, ajet 5)

    Mi smo nebo najbliže vama sjajnim zvijezdama okitili, i čuvamo ga od svakog šejtana prkosnoga, da ne prisluškuje meleke uzvišene; njih sa svih strana gađaju, da ih otjeraju: njih čeka patnja neprekidna, a o*noga koji što ugrabi - stigne svjetlica blistava (sura 37, As-Safat, ajeti 6-10)
    Možda Pulsari?

  3. #778
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post







    Jel ti svatas da je to samo usporedjenje i da ravan svemir ne znaci da je u stvarnosti pljosnat poput papira? Ravnost u kozmologiji znaci uniformnost odnosno da gravitacija nije dovoljno jaka da u potpunosti iskrivi prostorvrijeme i da je raspored materije u njemu uniforman (pljosnat, kada se prikaze kao funkcija u koordinatnom sistemu).

    Ovo nema veze sa papirom vec samo sa terminologijom. Ovdije ti Tyson objasnjava izgled zakrivljenosti svemira kroz projekciju na dvodimenzionalnu povrsinu jer je tesko prikazati tu zakrivljenost u stvarne 3 dimenzije.



    Aoooooog i ti si to povezao sa nebesima i smotanim fisecima nebeskog papira. Aoooooooog!!!!!!



  4. #779
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Hajde. Da jos jednom dokazem koliko lazes (siris neprovjerene informacije). A posto kazes da ti ne lazes evo ja se nudim da ti poklonim Kuran pa kad nesto citiras da mozes to i provjeriti a ne samo da se branis pa ja sam to kopiro, ja o tome pojma nemam to su drugi pisali.
    Sto se tice videa koji si postavio ne znam da li je ovaj sa videa neki ucenjak, ako se oblaci kao arap to ne znaci automatski da je ucenjak. Naravno da se ne slazem sa njim. Zakir Naik je to lijepo opisao u jednoj knjizi ali ne mogu da nadjem to. Uglavnom neki od ucenjaka su tumacili neke ajete i dosli do zakljucka da se zemlja ne okrece. Dakle nidje jasno ne pise da zemlja miruje nego su taj zakljucak izveli na osnovu nekih ajeta. Takodje ovi ucenjaci koji su govorili da se okrece dokaz su nalazili u drugim ajetima. Po tom pitanju su se razisli u tumacenjima i danas vidimo da su bili u pravu ucenjaci koji su zastupali stav da se okrece, ali to nimalo ne umanjuje vrijednost ucenjaka koji su promasili po pitanju ovog stava jer su ulozili svoj trud.

    Prvi ajet koji si citirao ne glasi tako vec ovako:
    Surah Fatir, Verse 41:
    إِنَّ اللَّهَ يُمْسِكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ أَن تَزُولَا وَلَئِن زَالَتَا إِنْ أَمْسَكَهُمَا مِنْ أَحَدٍ مِّن بَعْدِهِ إِنَّهُ كَانَ حَلِيمًا غَفُورًا

    Allah brani da se ravnoteža nebesa i Zemlje poremeti. A da se poremete, niko ih drugi osim Njega ne bi zadržao; On je zaista blag i prašta grijehe.
    (Bosnian - Korkut)

    Drugi ajet je dobar, i naravno nije u kontradiktornosti sa prvim jer je taj neko prvi izmijenio rijeci tog ajeta. Ispravan sam ti napisao.

    Naravno da vjerujem u ove ajete. A ti mi objasni kakva je to zvjezdana atmosfera? valjda si mislio na Zemljinu atmosferu

    U suri 86 ajeti "Stvoren je od tekucine koja se izbaci", tj. Od sjemena muskarca i (tekucine) zene koje se u mlazu izbaci i od koga se Allahovom dozvolom zametne i rodi dijete. Zato Uzviseni kaze: "... koja izmedju kicme i grudi izlazi", tj. kicme covjeka i grudi zene. Bez sperme muskarca i sluzave zuckaste tekucine zene dijete se ne moze zametnuti i roditi.
    Kao i dalje prevodi se kako stigne samo da se sakriju greske i lazhi iz kurana. Izvrcu se rijeci i plasiraju izmisljotine. Lako li je traziti metafore i cuda, ali jos je lakse kada je Kuran direktan.

    Indeed, Allah holds the heavens and the earth, lest they cease. And if they should cease, no one could hold them [in place] after Him. Indeed, He is Forbearing and Forgiving.




    http://quran.com/35/41
    Pa onda jos jedan na nasem

    42. Zaista, Allah zadr‘ava nebesa iZemlju da ne skrenu. A da ovo dvojeskrenu (jednom), niko ih mimoNjega ne bi mogao zadr‘ati. Zaista,On je blag (i) najviše prašta.

    A Israphaele, tebi ne mogu ni da odgovorim jer mislim 1. da se glupiras pod 2. da nijesi vrijedan odgovora zasto

    Kazes da je Allah stvorio zakone fizike, i onda se u kuranu po 1000 puta oprecio sam sebi? Jesi li ovo stvarno rekao Pulsari koji nikakve veze nemaju sa "zvijezdama padalicama" ? Da li pulsari bombarduju sejtane ?

    Kazes dalje da se Sunce krece kroz svemir. A kako valja moderna nauka kad treba peglati kuran Ti stvarno hoces da kazes da je Muhamed ili ko je vec napisao Kuran htio da kaze kroz sve ove ajete da se Sunce krece kroz svemir hahahahahahahahahahahahahahahahha
    Isti onaj Muhamed koji je napisao da se Sunce okrece oko zemlje i da se zemlja ne vrti On je znao za Pulsare i da se zemlja i ostala nebeska tijela krecu kroz svemir. Ti sebe citas sta pises ?

    I archi,
    Quote Originally Posted by Archi View Post
    U suri 86 ajeti "Stvoren je od tekucine koja se izbaci", tj. Od sjemena muskarca i (tekucine) zene koje se u mlazu izbaci i od koga se Allahovom dozvolom zametne i rodi dijete. Zato Uzviseni kaze: "... koja izmedju kicme i grudi izlazi", tj. kicme covjeka i grudi zene. Bez sperme muskarca i sluzave zuckaste tekucine zene dijete se ne moze zametnuti i roditi.

    Hoces li mi objasniti koja je to zhuckasta tekucina koja izlazi iz grudi zhene? Jajna celija izlazi iz grudi a ne sperma jel

    Vi se momci sprdate sami sa sobom


    I samo za kraj. Da sam na tvom mjestu Archi mene bi bilo sramota da ista vise napisem na ovom forumu.

    Kazes da se ne slazes sa islamskim ucenjakom koji ucenjem iz kurana objasnjava kako se zemlja ne okrece. Znaci ne vjerujes u Kuran a nama pokusavas da prodas pricu. Treba da te je sramota
    Last edited by Gandalf_White; 24-02-15 at 00:30.
    One Ring to Rule them all...

  5. #780
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ha ha ha, pa bas treba vidjeti koga treba da je sramota posle toliko izrecenih lazi ovdje. Steta sto dometa za internet ima i u Zabljak, pocinuli bi par dana da nema mobilnog interneta gore.
    Znaci opet lazes da on sa ucenjem iz Kurana objasnjava kako se zemlja ne okrece. OGROMNA LAZ ali tebi na obraz, od tebe drugo i nisam ocekivao. Opet ti kazem ne znam da li je uopste ikakav ucenjak, danas svako moze da sjedne pred kamerom i objasnjava nesto. A njegova objasnjenja sa videa koji traje 4:10 su kada avion leti ako se zemlja krece ne bi mogao da stigne u Kinu jer mu bjezi. Ili mu ide u susret. Apsolutno ni JEDAN JEDINI ajet iz Kurana nije naveo za tih 4min i 10sec. AKo su tebi to objasnjenja iz Kurana onda debelo treba da se zapitas sa svojim zdravim razumom. Ali koliko se da primijetiti video je isjeckan i uvijek se ponavlja isto, tako da VRLO MOGUCE da je neko ovo zlonamjerno izvukao iz nekog konteksta i zloupotrijebio. A doticni sa videa vjerovatno nije nikad letio sa avionom jer bi u suprotnom znao koliko grijesi sa onakvom pricom (ako zaista ono tvrdi). Upravo iz tog razloga muslimani treba da izucavaju i druge nauke pored islamskog znanja, da ne bi pravili ovakve greske. Zato ja cijenim funestisa jer ima veliko znanje iz nauke, samo mu jos islam fali A ja znam ponesto od islama ali moram da unapredjujem svoja znanja iz nauke. Islam i nauka su nerazdvojni i jedno drugom su potpora.

    Evo ti pogledaj ovaj video ali do kraja pa ce ti biti neke stvari jasnije vezane za taj dio:
    Response to The Sun Revolves around the Earth claim Saudi Cleric Al Fawzan:

    Aj sad da se malo vratimo na temu posto smo vidjeli da ne mozete da nadjete nikakve kontradiktornosti i protivrecnosti, ako zelite sa tim da nastavite i dalje OTVORITE NOVU TEMU!

    Ontopic

    "Biografi su zabilježili interesantan i vrlo poučan događaj koji se desio Ahmedu b. Miskinu (učenjaku trećeg h. stoljeća): “Iskušan sam velikim siromaštvom 219 h. god. Ostao sam bez ičega, a imao sam suprugu i jedno malo muško dijete. Glad nas je jednostavno uništavala. Čvrsto sam odlučio da prodam kuću i da se odselim. Izašao sam kako bi sreo nekoga kome bi prodao kuću. Sreo sam Ebu Nasra i obavijestio ga o svojoj namjeri da prodam kuću. On mi je tada dao dvije korice hljeba sa slatkom između njih i rekao: “Evo, nahrani svoju porodicu.” Krenuo sam prema kući, ali me na putu...srela jedna žena s kojom je bilo malo muško dijete koje je plakalo. Ona pogleda u hljeb i reče: “Čovječe, ovo dijete je jetim, izuzetno gladno, a ne može trpjeti glad, pa ga nahrani, Allah ti se smilovao!” Dijete je pogledalo u mene pogledom kojeg nikada neću zaboraviti. Učinilo mi se kao da je džennet sišao na zemlju i sam se nudi onome ko nahrani ovo dijete i njegovu majku. Dao sam joj te dvije korice hljeba iz moje ruke i rekao: “Uzmi ovo i nahrani svoje dijete. Tako mi Allaha ja nemam ništa, a u mojoj kući se nalazi onaj ko je preći ovoj hrani od vas!” Žena je pustila suzu, a na licu dječaka se ukaza osmijeh.
    Nastavio sam put žalostan i skrhan razmišljajući o prodaji kuće, u tom momentu dođe Ebu Nasr kao da leti od radosti i reče: “Ti sjediš na putu, a kući ti je stigla velika nafaka!?” Subhanallah! Otkud to, o Ebu Nasre?! “Došao je neki čovjek iz Horosana i pita za tvoga oca, ili nekoga od njegove porodice, a sa njim su tovari razne robe. Upitao sam ga šta hoće. To je trgovac iz Basre kojem je tvoj otac prije 30 godina dao novac na obrt. Međutim, nije uspio u poslu i preselio se u Horosan. Tamo je uspio u trgovini i postao izuzetno bogat. Vratio se u Basru da vrati novac i zaradu tvog oca tokom tih 30 godina, i da zatraži halala.
    Zahvalio sam Allahu, dž.š., na njegovoj blagodati, zatim sam pronašao onu siromašnu ženu i njeno dijete, te sam im dao određen novac i odredio redovno mjesečno primanje. Nastavio sam trgovati sa imetkom, vodeći računa o hakku sirotinje i dijeleći ga, ali se on, Allahovom voljom, stalno povećevao. Postao sam sretan i ponosan na sebe što sam uspio da svojim dobrim djelima ispunim stranice koje su meleki ispisivali, te sam se ponadao da sam postao iskreni Allahov rob.
    Jedne noći sam zaspao i u snu vidio kako sam došao na Sudnji dan. Ljudi su bili usplahireni i stalno hodali. Nosili su svoja loša djela na leđima kao neki materijal. Leđa nekih su bila daleko šira i veća kako bi mogli nositi sva svoja djela. Neki griješnici su nosili toliki teret, kao cijeli grad, na svojim leđima. Zatim su se postavile vage za vaganje dijela. Ja sam došao pred vagu i počela su se vagati moja djela. Moja loša djela stavljena su na jedan tas, a na drugi spiskovi dobrih djela. Na moje iznaneđenje, loša djela su prevagnula. Zatim su dodavali jedno po jedno moje dobro djelo koje sam učinio. Međutim, ispod svakog dobrog djela bila je skrivena strast, kao što je licemjerstvo, uobraženost i uživanje u hvali ljudi, tako da mi nijedno od njih nije primljeno. Bio sam siguran da sam propao. Čuo sam glas koji kaže: “Je li ostalo još nešto?” Tada rekoše: “Ostalo je još ovo.”
    Pogledao sam šta je ostalo i ugledah one dvije korice hljeba koje sam dao onoj ženi i njenom djetetu. Tada sam bio još sigurniji u svoju propast jer sam bio svjestan da sam dijelio mnogo više. Znao sam udijeti stotinu zlatnika odjedanput ali mi nije primljeno. Stavili su one dvije korice na tas dobrih djela, te se on poče spuštati i malo prevagnu. Zatim staviše suze one siromašne žene kojoj sam dao prednost nad svojom porodicom i dao joj te dvije korice hljeba. Tas se tada poče još više spuštati sve dok ne povikaše: “Spašen je!”
    Zabilježio Mustafa Sadik Er-Rafii (Wahjul kalem)
    Među nama je danas mnogo potrebnih. Svako od nas može takvima pružiti barem komad hljeba. Ne smijemo smatrati ni tako malo djelo nevažnim. Nikada ne znamo koje će naše djelo biti primljeno kod Allaha!
    dr. Zuhdija Adilović" http://n-um.com/?q=node/6396
    Last edited by Archi; 24-02-15 at 08:04.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  6. #781
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ti si lud covjek. Ili lud ili zaludjen potpuno. Objasnjavam ti ja i ostali forumasi 3 stranice kako Islam i moderna nauka nikakve veze nemaju vec su kontradiktorni a ti mi odgovaras da lazem i dajes mi argumente koji su NAPRAVLJENI da sluze svrsi odbrane. Lako bi i meni bilo reci Archi lazhes i to je to. Ali za razliku od toga ja ti dam po 3-4 izvora ili prevoda dok ti provedes sate dok nadjes jedan. Danima vjesto izbjegavas osgovore dok ne pronadjes neki blog kvazi ucenjaka koji brane islam. Znaci samo izvuceno iz 5-6 ajeta dosli smo do toga da sperma dolazi iz grudi, da se zemlja ne okrece, da se sunce okrece oko zemlje, da su planete ravne ploce, da mravi razgovaraju izmedju sebe i sa ljudima, da su zvijezde padalice projektili za sejtana itd. Cak se ni ne slazes sa kuranom a propovijedas isti. Lako je premetati i moje rijeci i rijeci iz Kurana da odgovaraju tvojoj potrebi. Ono sto je tesko je biti intelektualac(ukoliko je to moguce sa stepenom zadojenosti religijom koji ti imas) i meni je iskreno tebe zao.
    Spomnjes Zabljak 2 puta ne razumijem zasto. Iako mi je tu posao nijesam odatle, a ako ti geografska odrednica znaci nesto recimo i ovo: Obrazovaniji sam od tebe jer imam master drzavnog fakuleteta a ne kvazi privatnih fakulteta, uspjesniji sam od tebe jer ne moram prodavati sitnice po forumu za profit od 50c, proputovao sam vise od tebe jer da si idje bio drugacije bi pricao, samo od islamskih zemalja sam bio u Maroku, Tunisu,Egiptu i Turskoj i proveo vrijeme medju muslimanima i tu poceo stvarati animozitet prema radikalnim islamistima kao sto si ti. Nijesam zadojen ili ogranicen religijom ili mrznjom ka ljudima druge konfesijs. Tako da sledeci put koristeci geografsku odrednicu u cilju da ponizis sagovornika znaj da je sagovornik napredniji od tebe u svakom segmentu )

    P.S.

    Sto se tice klipa lik jasno govori da se u Kuranu kaze "Sun runs..." znaci sunce ide trci, krece se prevedi kako hoces. Lik znaci sam to govori da bi kasnije tip koji je pravio klip trazio kao ti i izvlaci iz konteksta. Isti ovaj ucenjak kaze da muslimani ne bi trebalo da usvajaju moderne teorije koje su kontadiktorne kuranu )))))))) A ti pokusavas da nam objasnis kako su kuran i nauka jing i jang a klipom koji sam kacis pobijas sebe Tako da ili ne razumijes engleski ili u svom ocaju da potvrdis istinitost svoje religije slamke su te za koje se hvatas Biraj bitke i protivnike. Cisto sumljam da u slucaju da Allah postoji, da bi bio zadovoljan ko ga brani od nevjernika
    Last edited by Gandalf_White; 24-02-15 at 08:31.
    One Ring to Rule them all...

  7. #782
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ja sam inace sa sjevera tako da ne ponizavam sjever u tom smislu nego cisto da pocinemo od tebe. Ovo hvalisanje je po meni samo dno dna ali ajd nek ti bude Ja tebe nisam ni u cemu htio da ponizim samo sam rekao da si ovdje izrekao ogromne lazi, znaci minimum 10 puta si "citirao" Kuran a ti citati su bili sa potpuno izmijenjenim rijecima nego sto stoji u prevodu Kurana. To je ogromna podvala.
    I nekoliko puta sam te zamolio da provjeris informacije koje kopiras, makar je to danas lako covjece. Imas broj sure, imas broj ajeta pa provjeri prije nego sto nesto kopiras: http://www.orbus.be/religion/islam/kuran_bos/
    A sve ove moje teske rijeci (da te optuzujem za laganje) su zato da se malo prizoves pameti i provjeris te informacije jer vidim da ih ti ne izvrces nego neko drugi, ali ti to slijepo slijedis bez provjere. A sve ovo da se ti Gandalfe ne bi ogrijesio shodno ovom ajetu:

    Surah An-Nisa, Verse 50:
    انظُرْ كَيْفَ يَفْتَرُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ وَكَفَىٰ بِهِ إِثْمًا مُّبِينًا

    Pogledaj kako izmišljaju laž o Allahu! A to je dovoljno da se teško ogriješe.
    (Bosnian - Korkut)

    P.S. na klipu jasno pise zasto je neka ulema imala pogresno tumacenje o tome, jer je nauka do nedavno POGRESNO tvrdila da je SUNCE stacionarno. Pa je ulema rekla da mi moramo da vjerujemo u ono sto pise u Kuranu, a to je da SUNCE nije STACIONARNO vec da se krece. Samo sto su pogresno tumacili da se krece oko zemlje, STO NIDJE JASNO EKSPLICITNO U KURANU NE PISE, VEC SAMO PISE DA SE I SUNCE KRECE. Kao sto to kasnije pojasnjava dr. Zakir Naik. Kao sto je danas i moderna nauka potvrdila da se Sunce krece (a da su tebe u skolu pogresno ucili)

    P.P.S

    Imajte u vidu da Kuran postoji jos prije 1435 godina a da nauka tek danas DOKAZUJE neke stvari koje tu pisu. Dakle do nedavno je nauka tvrdila da je sunce potpuno stacionarno. Pa su posle utvrdili da se ipak krece. Hej prije 1435godina nisu znali ni zemlju da istraze a ne univerzum. A tek o embriologiji i mnogim drugim naucnim stvarima o kojima nalazimo dokaze u Kuranu. Pa stvarno se zapitajte za tren da li je to mogao neko da zna prije 1435godina i da je to djelo covjeka a ne Objava od Sveznajuceg.

    Smisao života (ateisti i kršćani pogledajte):
    Last edited by Archi; 24-02-15 at 09:34.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  8. #783
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    133
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ti si lud covjek. Ili lud ili zaludjen potpuno. Objasnjavam ti ja i ostali forumasi 3 stranice kako Islam i moderna nauka nikakve veze nemaju vec su kontradiktorni a ti mi odgovaras da lazem i dajes mi argumente koji su NAPRAVLJENI da sluze svrsi odbrane. Lako bi i meni bilo reci Archi lazhes i to je to. Ali za razliku od toga ja ti dam po 3-4 izvora ili prevoda dok ti provedes sate dok nadjes jedan. Danima vjesto izbjegavas osgovore dok ne pronadjes neki blog kvazi ucenjaka koji brane islam. Znaci samo izvuceno iz 5-6 ajeta dosli smo do toga da sperma dolazi iz grudi, da se zemlja ne okrece, da se sunce okrece oko zemlje, da su planete ravne ploce, da mravi razgovaraju izmedju sebe i sa ljudima, da su zvijezde padalice projektili za sejtana itd. Cak se ni ne slazes sa kuranom a propovijedas isti. Lako je premetati i moje rijeci i rijeci iz Kurana da odgovaraju tvojoj potrebi. Ono sto je tesko je biti intelektualac(ukoliko je to moguce sa stepenom zadojenosti religijom koji ti imas) i meni je iskreno tebe zao.
    Spomnjes Zabljak 2 puta ne razumijem zasto. Iako mi je tu posao nijesam odatle, a ako ti geografska odrednica znaci nesto recimo i ovo: Obrazovaniji sam od tebe jer imam master drzavnog fakuleteta a ne kvazi privatnih fakulteta, uspjesniji sam od tebe jer ne moram prodavati sitnice po forumu za profit od 50c, proputovao sam vise od tebe jer da si idje bio drugacije bi pricao, samo od islamskih zemalja sam bio u Maroku, Tunisu,Egiptu i Turskoj i proveo vrijeme medju muslimanima i tu poceo stvarati animozitet prema radikalnim islamistima kao sto si ti. Nijesam zadojen ili ogranicen religijom ili mrznjom ka ljudima druge konfesijs. Tako da sledeci put koristeci geografsku odrednicu u cilju da ponizis sagovornika znaj da je sagovornik napredniji od tebe u svakom segmentu )

    P.S.

    Sto se tice klipa lik jasno govori da se u Kuranu kaze "Sun runs..." znaci sunce ide trci, krece se prevedi kako hoces. Lik znaci sam to govori da bi kasnije tip koji je pravio klip trazio kao ti i izvlaci iz konteksta. Isti ovaj ucenjak kaze da muslimani ne bi trebalo da usvajaju moderne teorije koje su kontadiktorne kuranu )))))))) A ti pokusavas da nam objasnis kako su kuran i nauka jing i jang a klipom koji sam kacis pobijas sebe Tako da ili ne razumijes engleski ili u svom ocaju da potvrdis istinitost svoje religije slamke su te za koje se hvatas Biraj bitke i protivnike. Cisto sumljam da u slucaju da Allah postoji, da bi bio zadovoljan ko ga brani od nevjernika


    Evo zašto pominje Žabljak.:biggrin:

    Bolest ovih modernih islamista je odlično opisana u deskripciji ovog video klipa koji veli:
    Na prelijepoj planini Durmitoru, odjeknuli su tekbiri, koji su se culi nadaleko. Planine kao najveci mesdzidi su primjeri savrsenstva Allahovog stvaranja.



    Arogancija , lažljivost i glupost je glavna odlika ovakvih ljudi, kojih ima naravno u svim nakaradnim ideologijama , ali islam i njegovi moderni propagatori tu prednjače bez premca.

  9. #784
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Oko nebesa u svetim knjigama. Nece mi @Archi vjerovati ali Kuran je skroz ok tu kao i Biblija. Samo ima jedna mala zackoljica. Nebo, Zemlja, Sunce, Mjesec su u svim kulturama bili simboli kojima su se, u nedostatku naucnih termina, koristili ljudi da opisu psihicke procese. Otuda i koriscenje metala u alhemiji jer odlicno svojim osobinama odslikavaju gore pomenute procese. Pa odatle i veza zlato-sunce, ziva-merkur, mjesec- srebro, olovo-saturn. Mikrokosmos je ogledalo Makrokosmosa. Iako te planete odslikavaju mikrokosmos to ih ne cini nista manje stvarnim od ovih koje vidimo. Smatram ono sto pise u svetim knjigama zaista izvanrednim, ko umije da cita, a utoliko me vise rastuzuzuje tumacenje dogmasa da se radi o planetama i zakonima fizike koji su golim okom vidljivi. Jednog dana mozda shvate da ne trebaju da gledaju gore vec dolje.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 24-02-15 at 10:03.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  10. #785
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Ja sam inace sa sjevera tako da ne ponizavam sjever u tom smislu nego cisto da pocinemo od tebe. Ovo hvalisanje je po meni samo dno dna ali ajd nek ti bude Ja tebe nisam ni u cemu htio da ponizim samo sam rekao da si ovdje izrekao ogromne lazi, znaci minimum 10 puta si "citirao" Kuran a ti citati su bili sa potpuno izmijenjenim rijecima nego sto stoji u prevodu Kurana. To je ogromna podvala.
    I nekoliko puta sam te zamolio da provjeris informacije koje kopiras, makar je to danas lako covjece. Imas broj sure, imas broj ajeta pa provjeri prije nego sto nesto kopiras: http://www.orbus.be/religion/islam/kuran_bos/
    A sve ove moje teske rijeci (da te optuzujem za laganje) su zato da se malo prizoves pameti i provjeris te informacije jer vidim da ih ti ne izvrces nego neko drugi, ali ti to slijepo slijedis bez provjere. A sve ovo da se ti Gandalfe ne bi ogrijesio shodno ovom ajetu:


    P.S. na klipu jasno pise zasto je neka ulema imala pogresno tumacenje o tome, jer je nauka do nedavno POGRESNO tvrdila da je SUNCE stacionarno. Pa je ulema rekla da mi moramo da vjerujemo u ono sto pise u Kuranu, a to je da SUNCE nije STACIONARNO vec da se krece. Samo sto su pogresno tumacili da se krece oko zemlje, STO NIDJE JASNO EKSPLICITNO U KURANU NE PISE, VEC SAMO PISE DA SE I SUNCE KRECE. Kao sto to kasnije pojasnjava dr. Zakir Naik. Kao sto je danas i moderna nauka potvrdila da se Sunce krece (a da su tebe u skolu pogresno ucili)

    P.P.S

    Imajte u vidu da Kuran postoji jos prije 1435 godina a da nauka tek danas DOKAZUJE neke stvari koje tu pisu. Dakle do nedavno je nauka tvrdila da je sunce potpuno stacionarno. Pa su posle utvrdili da se ipak krece. Hej prije 1435godina nisu znali ni zemlju da istraze a ne univerzum. A tek o embriologiji i mnogim drugim naucnim stvarima o kojima nalazimo dokaze u Kuranu. Pa stvarno se zapitajte za tren da li je to mogao neko da zna prije 1435godina i da je to djelo covjeka a ne Objava od Sveznajuceg.

    Smisao života (ateisti i kršćani pogledajte):
    Archi bolan,


    Daj covjece dozovi se majka mu stara. Banalizujes stvari, dacu ti primjer i kako. Ti kazes sunce se krece, ali se krecu i sva ostala nebeska tijela oko Mlijecnog puta, u odnosu na zemlju Sunce se ne pomjera vec rotira oko svoje ose, a upravo o tome pricamo ovdje. Hoces da predstavis da onaj koji je pisao kuran i nije znao da u suncevom sistemu ima 8(ili 9 planeta) je znao za Pulsare(Israphael) i za orbitiranje kroz galaksiju. Znaci mozemo mlatiti do ujutro ali i ti kao i ja dobro znamo da se u kuranu mislilo na orbitiranje sunca oko zemlje a ne kretanja istog kroz svemir. Kada bih se ja ili bilo ko vodio tvojom logikom bilo bi ovako:

    u kuranu pise da sunce na enegleskom "Sun runs..." i onda bih ja mogao da dignem Kuran na sprdnju:"Aaaaa vidi ih sta pisu sunce trci aaaaa sunce ide aaaa". Ali ja ne bukvalizujem nego se koristim cinjenicama koji i sam ovdje predstavljas. Odgovaras sta ti mislis da treba, ostale stvari zanemaris, ubacis

    A sto se tice ovog tvog P.S. mislim da je kompletno nepotreban i ne ide u prilog tvoj tvrdnjama da je Allah jedini Bog a Islam jedina prava religija. Zasto? Par prostih primjera

    U grckoj mitologiji postojao je Helios Bog koji je vozio kocije preko neba i donosio sunce. Mogli bismo ga uporediti sa danasnjim prekookeanskim letovima bez ikakvih problema, nametnulo bi se gomila argumenata. I to prije 4000 godina zamisli, stari grci su predvidjeli avione, kako su oni tek bili superiorni.

    Onda dalje imamo pecinsku umjetnost :


    Teoreticari zavjere (koje ne odvajam od religioznih radikala) kazu nam da ova pecinska umjetnost, koja je nastala prije 7-8 000 godina, predstavlja astronaute u svemiru. Zamisli kako su bili vidoviti ti pecinski ljudi, kad su mogli vidjeti toliko daleko covjeka koji seta po mjesecu.

    I tako dalje i tako dalje. Nego to je bruka jedna kako su ljudi uskogrudi kad im se dirne u nelogicnosti u relgiiji. Ja i dalje ne vjerujem da sperma dolazi iz grudi ili jajne celije kako god
    Last edited by Gandalf_White; 24-02-15 at 10:51.
    One Ring to Rule them all...

  11. #786
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A zamislite da je cijela planeta muslimanska 1000 godina ... Razmislite šta bi bilo sa planetim?

  12. #787
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Bilo bi nevidjeno blagostanje, moralno, ekonomsko itd. A McS i Gandalf bi kazivali Elhamdullilah (hvala Allahu) pa nas je ucinio muslimanima hehe
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  13. #788
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post

    Kazes da je Allah stvorio zakone fizike, i onda se u kuranu po 1000 puta oprecio sam sebi? Jesi li ovo stvarno rekao Pulsari koji nikakve veze nemaju sa "zvijezdama padalicama" ? Da li pulsari bombarduju sejtane ?
    Lasting anywhere from a few milliseconds to several minutes, gamma-ray bursts (GRBs) shine hundreds of times brighter than a typical supernova and about a million trillion times as bright as the Sun,making them briefly the brightest source of cosmic gamma-ray photons in the observable Universe. GRBs are detected roughly once per day from wholly random directions of the sky.
    Until recently, GRBs were arguably the biggest mystery in high-energy astronomy. They were discovered serendipitously in the late 1960s by U.S. military satellites which were on the look out for Soviet nuclear testing in violation of the atmospheric nuclear test ban treaty. These satellites carried gamma ray detectors since a nuclear explosion produces gamma rays. As recently as the early 1990s, astronomers didn't even know if GRBs originated at the edge of our solar system, in our Milky Way Galaxy or incredibly far away near the edge of the observable Universe. (That is, they didn't know how far away GRBs were to within a factor of a few billionlight years!) But now a slew of satellite observations, follow-up ground-based observations, and theoretical work have allowed astronomers to link GRBs to supernovae in distant galaxies.
    In this series of articles we will explore what astronomers know about gamma-ray bursts, what they think causes them, the evidence for the theories, and the lingering mysteries. Along the way we'll encounter powerful hypernovas and strange Wolf-Rayet stars.

    Gamma-ray bursts (GRB) are sudden, intense flashes of gamma-rays which, for a few blinding seconds, light up in an otherwise fairly dark gamma-ray sky. They are detected at the rate of about once a day, and while they are on, they outshine every other gamma-ray source in the sky, including the sun. Major advances have been made in the last three or four years, including the discovery of slowly fading x-ray, optical and radio afterglows of GRBs, the identification of host galaxies at cosmological distances, and finding evidence for many of them being associated with star forming regions and possibly supernovae. Progress has been made in understanding how the GRB and afterglow radiation arises in terms of a relativistic fireball shock model. This is described in a recent non-specialist GRB review or a more detailed review on GRB and afterglows.








    Sura 37, ajet 10, prevod Yusufa Alija:
    Except such as snatch away something by stealth, and they are pursued by a flaming fire, of piercing brightness. (10)

    I evo na našem:
    a onoga koji što ugrabi – stigne svjetlica blistava.(10)Upitaj ih da li je teže njih stvoriti ili sve ostalo što smo stvorili? – Njih stvaramo od ljepljive ilovače. (11)Ti se diviš a oni se rugaju, (12)a kada im se savjeti upućuju oni ih ne prihvaćaju, (13)i kad dokaz vide, oni jedni druge na ismijavanje podstiču, (14)

    Ti stvarno hoces da kazes da je Muhamed ili ko je vec napisao Kuran htio da kaze kroz sve ove ajete da se Sunce krece kroz svemir hahahahahahahahahahahahahahahahha
    Sura En-Nedžm
    2. vaš drug nije s Pravoga puta skrenuo i nije zalutao!
    3. On ne govori po hiru svome –
    4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje,



    Isti onaj Muhamed koji je napisao da se Sunce okrece oko zemlje i da se zemlja ne vrti
    ?

  14. #789
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ti se ovo zaebavas jel ? Molim te reci mi da se zaebavas Pulsari se ne mogu vidjeti golim okom, cak ni vecina teleskopa ih ne moze vidjeti I nemaju nikakve veze sa ovom realnoscu tj. sa planetom zemljom

    Kao sto rekoh u ovoj suri se konkretno mislilo na "zvijezde padalice" ili ti meteorite koji ubijaju sejtane

    Zamisli sad neko ko ne zna sta je zvijezda padalica ili koliko planeta ima suncev sistem, ili gdje je sperma, ili okrece li se zemlja oko sunca zna sta je pulsar Presmijesno

    A posto vidim kako i jedan i drugi odgovarate na pitanja onda cu i ja poceti. To je tako zato sto ja kazem

    Ljudi ne mozete na ozbiljna pitanja odgovarati to je zato sto je Allah rekao Koliko imate godina vi? Jel moguce da odrasli ljudi mogu biti ovako zatucani

    Pogle ovo sad. Nema engleskog, koristim prevod Kurana koji je ARchi koristio :


    1. Mi smo nebo moći Svojoj sazdali, a Mi, uistinu, još neizmjerno mnogo možemo,
    2. i Zemlju smo prostrli - tako je divan Onaj koji je prostro! -
    3. i od svega po par stvaramo da biste vi razmislili! -Nije istina da je od svega stvoren po par vec ima na hiljade bakterija, gljiva i biljaka koje se razmnozavaju aseksualno ili mogu biti i jedno i drugo u isto vrijeme. Najbolji primjer morski konjic koji moze biti i muzjak i zenka ili I muzjak i Zenka.


    Pa onda

    On je Stvoritelj nebesa i Zemlje! Otkud Njemu dijete kad nema žene, On sve stvara, i samo On sve zna. - Nije li Alah svemoguc ? Ovdje on postavlja granice svoje moci, govoreci da bi ima dijete da mu treba zena Zbog cega Alah ako je svemoguc ne moze samo stvoriti sina ?


    Pa onda


    1. Gospodar tvoj je pčelu nadahnuo: "Pravi sebi kuće u brdima i u dubovima i u onome što naprave ljudi,

    2. zatim, hrani se svakovrsnim plodovima, pa onda idi stazama Gospodara svoga, poslušno!" Iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je, uistinu, dokaz za ljude koji razmišljaju. - Mislim da dalje objasnjenje ne treba. Pcele se ne hrane plodovima vec nektarom. evo i tri prevoda na engleskom gdje prevodioci jasno kazu Fruits(i ne prevodi ga kao Voce nego kao plodove)
    3. Sahih International
      Then eat from all the fruits and follow the ways of your Lord laid down [for you]. There emerges from their bellies a drink, varying in colors, in which there is healing for people. Indeed in that is a sign for a people who give thought.

      Muhsin Khan
      Then, eat of all fruits, and follow the ways of your Lord made easy (for you).There comes forth from their bellies, a drink of varying colour wherein is healing for men. Verily, in this is indeed a sign for people who think.

      Pickthall
      Then eat of all fruits, and follow the ways of thy Lord, made smooth (for thee). There cometh forthfrom their bellies a drink divers of hues, wherein is healing for mankind. Lo! herein is indeed a portent for people who reflect.
    Last edited by Gandalf_White; 24-02-15 at 13:27.
    One Ring to Rule them all...

  15. #790
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    133
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da se sad uzme bilo koje delo od Šekspira za njega se bi se moglo da je predvideo mnoga naučna dostignuća iz 20.veka , sve isto što i kuran i biblija.

    Ovo je sve presmešno a to se ne treba dokazivati govoreći ovim zaluđenicima zaista o nauci i tumačiti one stihove čobana sa bliskog istoka , već samo činjenicu da ova vrsta priče nije postajala pre 2.sv.rata , a tad je već bilo mnogo naučnih dostignuća a to tome vernici nisu ni beknuli.
    A još bolja fora da su muslimani uvek bili plagijatori hrišćana , pa su tako uzeli od američkih evangelista ovu priču i preneli je na Kur'an.

    Kako nije neki islamski ili hrišćanski teolog uvideo npr.polovinom 20.veka mnoga naučna dostignuća u kuranu i bibliji koja su već tada bila fakti , pa da se zamisli i promisli da ako postoji ovo dosad onda moraju postojati i buduća naučna dostignuća zapisana u kuranu i bibliji.
    Nego čekaju da naučnici svoje odrade a onda oni svi samozadovoljni se pojave i vele "Evo sve je zapisano već odavno u bibliji i kuranu".

    Neka islamska zajednica odmah po hitnom postupku osnuje naučno-kuransku komisiju čisto da oni nesretni naučnici ne bi svoje zdravlje izgubili čameći po laboratorijama gubeći vreme , a i samim time bi naučni kadar automatski prešao u islam.

  16. #791
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Bilo bi nevidjeno blagostanje, moralno, ekonomsko itd. A McS i Gandalf bi kazivali Elhamdullilah (hvala Allahu) pa nas je ucinio muslimanima hehe
    Jes, jes, ne bi iz pecina izlazili.. i sve bi se zahvaljivali Alahu sto nam je vatru zapalio.. ajde ne dipr zivotati.. da se nije pitao zdrav razum nego religija jos bi nam zemlja bila ravna ploca a najvece dostignuce bi nam bio tocak.
    Shvatas li ti da radikalizam i fundamentalizam je odlika zatvorenih i zaludjenih sistema da ne kazem zajednica. Razmisljas li ikad da mozda neke stvari nijesu onakve kakve izgledaju. Da li TI imas pravo da sumnjas u svoju religiju?? Odmah cu ti reci kako bih bio korektan, u hriscanstvu ima dosta nebuloza i gluposti, i to nije nista zasto bi sad neko na mene bombu bacio. Biblija je pretrpjela nekoliko cenzura tako da danasnja nema 100% sadrzaja kakav bio prije 900 godina.. Pogledati sebe i sebe kritikovati daje ti moralnu sadisfakciju da mozes komentarisati anomalije u drustvu u kojem zivis.. Ocigledno da si odrastao u zatvorenoj svijesti o religiji bez da si ikad postavio sebi pitanje: zasto? zbog cega? sto je to?....?..A djeca koja ne postavljaju pitanja i koja ne razmisljaju svojom glavom.. znamo kako se tretiraju.. I zamolio bih te da mi ne radis copy/paste i postavljas yt klipove nekih izmucenih likova.. odgovori iz svoje glave.. ako oces ili mozes..

  17. #792
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ti se ovo zaebavas jel ? Molim te reci mi da se zaebavas Pulsari se ne mogu vidjeti golim okom, cak ni vecina teleskopa ih ne moze vidjeti I nemaju nikakve veze sa ovom realnoscu tj. sa planetom zemljom
    Imaš pravo, mada kad razmisliš mogu biti i solarne baklje, to već ima smisla, a i sve vidljive zvijezde ih imaju.


    Pogle ovo sad. Nema engleskog, koristim prevod Kurana koji je ARchi koristio :


    1. Mi smo nebo moći Svojoj sazdali, a Mi, uistinu, još neizmjerno mnogo možemo,
    2. i Zemlju smo prostrli - tako je divan Onaj koji je prostro! -
    3. i od svega po par stvaramo da biste vi razmislili! -Nije istina da je od svega stvoren po par vec ima na hiljade bakterija, gljiva i biljaka koje se razmnozavaju aseksualno ili mogu biti i jedno i drugo u isto vrijeme. Najbolji primjer morski konjic koji moze biti i muzjak i zenka ili I muzjak i Zenka.


    Pa onda

    On je Stvoritelj nebesa i Zemlje! Otkud Njemu dijete kad nema žene, On sve stvara, i samo On sve zna. - Nije li Alah svemoguc ? Ovdje on postavlja granice svoje moci, govoreci da bi ima dijete da mu treba zena Zbog cega Alah ako je svemoguc ne moze samo stvoriti sina ?

    Kakav si ti kralj grom...

    Evo iz Ibn Kesirovog tefsira:
    "On je stvoritelj nebesa i Zemlje!", tj. njihov
    stvoritelj bez prethodnog uzora. Po ovoj riječi (ebde'a)
    je bid'at dobio naziv, jer je to novotarija koja nema
    slična primjera prije sebe. "Otkud Njemu dijete", tj.
    kako će on imati dijete kada nema žene, a dijete se
    rađa od dvoje sličnih. A Allah, dž.š., nije ničemu sličan
    niti Mu je išta od Njegovih stvorenja ravno, jer je On
    Tvorac svih stvorenja, pa nema ni žene ni djeteta.
    "On sve stvara, i samo On sve zna." Allah, dž.š.,
    objašnjava da je On Taj Koji je sve stvorio i da On sve
    zna, pa kako će imati drugu, od svojih stvorenja, koja
    mu odgovara i liči? A On je Onaj Kome niko nije
    sličan, pa kako će On imati dijete? Daleko je Allah
    iznad toga.



    Pa onda
    1. Gospodar tvoj je pčelu nadahnuo: "Pravi sebi kuće u brdima i u dubovima i u onome što naprave ljudi,
    2. zatim, hrani se svakovrsnim plodovima, pa onda idi stazama Gospodara svoga, poslušno!" Iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je, uistinu, dokaz za ljude koji razmišljaju. - Mislim da dalje objasnjenje ne treba. Pcele se ne hrane plodovima vec nektarom. evo i tri prevoda na engleskom gdje prevodioci jasno kazu Fruits(i ne prevodi ga kao Voce nego kao plodove)
    3. Sahih International
      Then eat from all the fruits and follow the ways of your Lord laid down [for you]. There emerges from their bellies a drink, varying in colors, in which there is healing for people. Indeed in that is a sign for a people who give thought.

      Muhsin Khan
      Then, eat of all fruits, and follow the ways of your Lord made easy (for you).There comes forth from their bellies, a drink of varying colour wherein is healing for men. Verily, in this is indeed a sign for people who think.

      Pickthall
      Then eat of all fruits, and follow the ways of thy Lord, made smooth (for thee). There cometh forthfrom their bellies a drink divers of hues, wherein is healing for mankind. Lo! herein is indeed a portent for people who reflect.
    http://www.islamicboard.com/discover...ng-fruits.html

  18. #793
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Jes, jes, ne bi iz pecina izlazili.. i sve bi se zahvaljivali Alahu sto nam je vatru zapalio.. ajde ne dipr zivotati.. da se nije pitao zdrav razum nego religija jos bi nam zemlja bila ravna ploca a najvece dostignuce bi nam bio tocak.
    Shvatas li ti da radikalizam i fundamentalizam je odlika zatvorenih i zaludjenih sistema da ne kazem zajednica. Razmisljas li ikad da mozda neke stvari nijesu onakve kakve izgledaju. Da li TI imas pravo da sumnjas u svoju religiju?? Odmah cu ti reci kako bih bio korektan, u hriscanstvu ima dosta nebuloza i gluposti, i to nije nista zasto bi sad neko na mene bombu bacio. Biblija je pretrpjela nekoliko cenzura tako da danasnja nema 100% sadrzaja kakav bio prije 900 godina.. Pogledati sebe i sebe kritikovati daje ti moralnu sadisfakciju da mozes komentarisati anomalije u drustvu u kojem zivis.. Ocigledno da si odrastao u zatvorenoj svijesti o religiji bez da si ikad postavio sebi pitanje: zasto? zbog cega? sto je to?....?..A djeca koja ne postavljaju pitanja i koja ne razmisljaju svojom glavom.. znamo kako se tretiraju.. I zamolio bih te da mi ne radis copy/paste i postavljas yt klipove nekih izmucenih likova.. odgovori iz svoje glave.. ako oces ili mozes..
    Samo bez neuroze momak Eto da vidite da se i ja znam nasaliti (ali sa istinom )

    Slazem se sa tobom da je Biblija pretrpjela nekoliko cenzura (izmjena od ljudi) zato je i dosao islam i Kuran kako bi ispravili te anomalije, a ostace neizmijenjen do sudnjeg dana jer je islam poslednja religija (za ovo imamo mnogo dokaza u koje mozda ti ne vjerujes pa ih necu navoditi da ne bi sirili bespotrebnu raspravu).
    Naravno da imam pravo da sumnjam u svoju religiju (ako pod tim mislis ono sto neki pokusavaju predstaviti religiom danas). Pa tako je npr kod raznih sitskih sekti imas da se probadaju nozevima i razne druge stvari, ja sumnjam u to da je to od religije islama. A sta Allah kaze ako za nesto sumnjamo:

    Allah dž.š., kaže: „O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i vašim predpostavljenim. A ako se u nečemu ne slažete, obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas rješenje ljepše.“ (En-Nisa', 59.)

    Vidis ja se ne slazem sa njima za taj dio da se treba probadati nozevima, sumnjam u to. Onda se obratim Allahu (uzmes pa citas Kuran) i njegovom poslaniku (vjerodostojni hadisi) i nigdje ne nadjes apsolutno ni jedan argument za to. Onda ja to odbacim i kazem ovo nije od islama.

    Naveo sam ti jedan primjer koji je ekstreman ali za bilo sta sto nam nije jasno (zasto? zbog cega? sto je to?) obratimo se Allahu i njegovom poslaniku Muhamedu sallallahu alejhi ve sellem.


    Isto Allah dz.s. kaze:
    O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vijest, dobro je provjerite, da u nezananju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete. (El-Hudzurat, 6.)

    Dakle islam nas podstice na razmisljanje, provjeravanje, a nikad slijepo slijedjenje. Ono u sta mi muslimani nemamo sumnje jesu Kuran i vjerodostojni hadisi. Sve ostalo moramo da provucemo kroz filter ovo dvoje.

    Ovo da sam ja odrastao u zatvorenoj svijesti o religiji jako se varas, jer ja sam o religiji poceo uciti i praktikovati tek prije nekih 5godina, a imam 25godina.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  19. #794
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Imaš pravo, mada kad razmisliš mogu biti i solarne baklje, to već ima smisla, a i sve vidljive zvijezde ih imaju.



    Kakav si ti kralj grom...

    Evo iz Ibn Kesirovog tefsira:
    "On je stvoritelj nebesa i Zemlje!", tj. njihov
    stvoritelj bez prethodnog uzora. Po ovoj riječi (ebde'a)
    je bid'at dobio naziv, jer je to novotarija koja nema
    slična primjera prije sebe. "Otkud Njemu dijete", tj.
    kako će on imati dijete kada nema žene, a dijete se
    rađa od dvoje sličnih. A Allah, dž.š., nije ničemu sličan
    niti Mu je išta od Njegovih stvorenja ravno, jer je On
    Tvorac svih stvorenja, pa nema ni žene ni djeteta.
    "On sve stvara, i samo On sve zna." Allah, dž.š.,
    objašnjava da je On Taj Koji je sve stvorio i da On sve
    zna, pa kako će imati drugu, od svojih stvorenja, koja
    mu odgovara i liči? A On je Onaj Kome niko nije
    sličan, pa kako će On imati dijete? Daleko je Allah
    iznad toga.

    [COLOR=#000000][FONT=Verdana]



    http://www.islamicboard.com/discover...ng-fruits.html

    Evo ovo ti je goli primjer licimjerstva. Archi meni navodi iz ovog Korkutovog prevoda poslednje 3-4 starnice i samim tim uzima ga kao legitiman izvor. Pa kad ja dam iz tog istog prevoda nesto onda ne valja jer ubija u zhilu. Ove rasprave koje mi vodimo i ove rupe i lazhi iz kurana nijesu ovdje godinu ili dvije nego 1400 godina. Tako da su ljudi mijenjali prevode kako bi ispeglali greske. Znaci komentarisati vise necu samo cu iskopirati jos jednom dokaz kako u Kuranu Alah sam sebe ogranicava, sa legitimnim prevodom koji se koristi u Bosnjaka sura 6 ajet 101 http://gusic.tripod.com/kuran_bos/ :


    1. On je Stvoritelj nebesa i Zemlje! Otkud Njemu dijete kad nema žene, On sve stvara, i samo On sve zna.
    2. To vam je Allah, Gospodar vaš, nema drugog boga osim Njega, Stvoritelja svega; zato Njemu robujte; On nad svim bdi!


      Onda dalje kopiras mi link as ISLAMSKOG foruma gdje jedan musliman fino pita "Braco jedu li pcele voce" A drugi odgovara da jedu i postavlja sliku pcele na mangu koji je vec prepolovljen I to je kompletno ispavan odgovor. Kratko i jasno cu ti ja odgovoriti nezadojen religijom, pcele se uglavnom hrane nektarom, kada prilaze vocu (kao i ose) one sishu sok iz voca koje je vec prezrelo ili napuklo. Jesi li vidio kad pcelu da jede shipak dok je jos na drvetu onako zatvoren, ili lubenicu, ili grozdje Naravno da nijesi jer pcele nemaju ni zube ni rog pa da to probiju kako bi mogle "jesti" voce
      Eto ti prost odgovor
      Sledeci put razmisljaj svojom glavom a ne copy/paste sa islamskih foruma, pa neces ispasti glup

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Naravno da imam pravo da sumnjam u svoju religiju (ako pod tim mislis ono sto neki pokusavaju predstaviti religiom danas). Pa tako je npr kod raznih sitskih sekti imas da se probadaju nozevima i razne druge stvari, ja sumnjam u to da je to od religije islama. A sta Allah kaze ako za nesto sumnjamo:
    Ovo boldovano nije istina. Npr. samo na kosovu ima preko 12 derviskih tekija.I proces ciscenja koji oni sprovode zove se Zikr ili Sultan Nevruz. Dervisi mogu a ne moraju biti sufiji i mogu i ne moraju biti suniti ili shiiti. Oni su muslimani. A kako mi je sufizam dosta blizak nalazim za shodno da te ispravim. Cak npr. u Niksicu i Podgorici svake godine se organizuju okupljanja, gdje se na tim okupljanjima ljudi probadaju, kace za kuke itd kako bi bili blizi Bogu. Svjedocio sam da gdje se probodu krv ne tece, ali to ne pripisujem cudima Allahovim vec shoku i transu u koji upadaju. Isto tako npr. u turskoj sam gledao dervishe kako se vrte i to je sigurno jedan od najljepsih dogadjaja u mom zivotu. I uvijek cu se lijepo ispricati sa svakim sufijem, dervishem nego sa "normalnim" muslimanima, posto im je vjerovanje moderno, i oni znaju sta pise u njihovom Kuranu. Ako probadaju probadaju sebe, nikad ne insistiraju da je ono u sta oni vjeruju superiorno nad tvojom vjerom, pronalaze duhovni mir i Allaha kroz molitvu i ucenje koje nije ograniceno Saudijskim ucenjacima i ISILOM. Sufizam je buducnost modernog islama, samo kroz renesansu islam ce prezivjeti. Vidimo dobro sta se desava sa ljudima koji bukvalno shvataju islam i sherijat po Siriji, Iraku, Afganistanu itd.

    Evo slika sunija iz xamije u prizrenu :



    P.S.

    Mozes li mi pojasniti sta si mislio kad si rekao da je islam poslednja religija ?
    Last edited by Gandalf_White; 25-02-15 at 09:48.
    One Ring to Rule them all...

  20. #795
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Opet Copy/paste, ali nema veze. Đe je slobodna volja i razmišljanje?.. kad je svaka druga "O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku". znaš što znači pokoravati se? Pričaš o razmisljanju, provjeravanju, a nikad slijepom slijeđenju.. Neko vam nacrta poslanika vama pjena na usta, odmah bombe i kamikaze.. O čemu ti govoriš? Koliko bi bilo bolje da si tih 5 godina potrošio na nešto korisno, ovako ne znam da li ćeš ikad shvatiti da sa tvojim načinom razmišljanja i citiranja si jedino dospio za Siriju.

  21. #796
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Evo jos ce gandalf da me uci o sektama i kako je probadanje dobro i korsno za islam.. Hahah sta sve covjek nece dozivjeti na ovom forumu.
    McS za tih 5 godina sam takodje magistrirao na fakultetu kao najbolji student te generacije, dobio posao, ozenio se, dobio cerkicu i uradio mnogo drugih stvari tako da nemoj suditi o onome o cemu nista ne znas.

    A tebi ako se ide u Siriju pa je pominjes hairli ti put, a ja ostajem u Crnu Goru gdje cu se truditi da budem koristan za drustvo i svojim primjerom pokazem da je islam lijepa i korisna vjera kako za muslimane tako i za nemuslimane.
    Last edited by Archi; 25-02-15 at 10:19.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  22. #797
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Evo jos ce gandalf da me uci o sektama i kako je probadanje dobro i korsno za islam.. Hahah sta sve covjek nece dozivjeti na ovom forumu.
    McS za tih 5 godina sam takodje magistrirao na fakultetu kao najbolji student te generacije, dobio posao, ozenio se, dobio cerkicu i uradio mnogo drugih stvari tako da nemoj suditi o onome o cemu nista ne znas.

    A tebi ako se ide u Siriju pa je pominjes hairli ti put, a ja ostajem u Crnu Goru gdje cu se truditi da budem koristan za drustvo i svojim primjerom pokazem da je islam lijepa i korisna vjera kako za muslimane tako i za nemuslimane.

    Mićo, svaka tebi čast na fakultetu i porodici. Ali moja opaska se odnosila na tvoje proučavanje islama.. Ne pada mi na pamet da ti taksativno nabrajam postavljena pitanja i tvoje odgovore... Izgleda da tvoja demagogija i zamjena teza predstavlja rezulatat nemoći...

  23. #798
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Evo jos ce gandalf da me uci o sektama i kako je probadanje dobro i korsno za islam.. Hahah sta sve covjek nece dozivjeti na ovom forumu.
    McS za tih 5 godina sam takodje magistrirao na fakultetu kao najbolji student te generacije, dobio posao, ozenio se, dobio cerkicu i uradio mnogo drugih stvari tako da nemoj suditi o onome o cemu nista ne znas.

    A tebi ako se ide u Siriju pa je pominjes hairli ti put, a ja ostajem u Crnu Goru gdje cu se truditi da budem koristan za drustvo i svojim primjerom pokazem da je islam lijepa i korisna vjera kako za muslimane tako i za nemuslimane.

    Molim te archi reci mi gdje sam pogrijesio ? Molim te evo reci mi. Posto ocigledno ili nemas kulturu dijaloga ili pojma nemas sta pricas. Rekao si da se siiti probadaju ja ti pokazao da se probadaju i suniti i sad ja lazhem Dobro je i korisno sve ono sto jedan vjernik misli da ce ga pribliziti Bogu, sve dok to priblizavanje direktno ne utice na ostale ljude. Kao recimo npr. prica koju smo ispricali skoro na istom ovom topiku o porijeklu (islamizaciji, potrucenjastvu) koja je direktno uticala i nametala Boga, pa onda nosenje hidzaba, otvaranje islamskih vrtica i segragacija djece (isto pricali o tome ovdje), vehabijski pokreti itd. E sad po meni licno ljepse je otici i pasti u trans, sebe probijati nego kaznjavati ljude oko sebe, svojom zatucanoscu i neznanjem, fizickim ili vizuelnim segragacijama.



    Tebi svaka cast ukoliko zelis da pokazes kako je islam lijepa religija i ako hoces da das primjer. Ali ti nesto ne ide, posto si do sada uspio samo da copy paste islamske forume i blogove, i da se tvrdo drzis kurana. U svojim izlaganjima i ti i Israphael zvucite zatucano (ne mislim da uvrijedim), mozda da se malo modernizujete bilo bi i vama i drugima zanimljivije

    Neka ti je nazdravlje familija.

    Tim fakultetom se nemoj toliko ponositi jer niti ima sertifikat za postdiplomske studije, niti je tezak, klasicni paytowin Ponovio si jedno 10-15 puta vec sta si zavrsio. Ali nijesi zavrsio teologiju, filozofiju ili nesto pa da ti to ide u prilog tvrdnjama.


    Nijesi mi odgovorio :

    Sta si mislio kad si rekao da je islam poslednja religija?


    Odakle dolazi sperma
    Last edited by Gandalf_White; 25-02-15 at 12:21.
    One Ring to Rule them all...

  24. #799
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Sto bi rekao funestis


    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  25. #800
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Evo ovo ti je goli primjer licimjerstva. Archi meni navodi iz ovog Korkutovog prevoda poslednje 3-4 starnice i samim tim uzima ga kao legitiman izvor. Pa kad ja dam iz tog istog prevoda nesto onda ne valja jer ubija u zhilu. Ove rasprave koje mi vodimo i ove rupe i lazhi iz kurana nijesu ovdje godinu ili dvije nego 1400 godina. Tako da su ljudi mijenjali prevode kako bi ispeglali greske. Znaci komentarisati vise necu samo cu iskopirati jos jednom dokaz kako u Kuranu Alah sam sebe ogranicava, sa legitimnim prevodom koji se koristi u Bosnjaka sura 6 ajet 101 http://gusic.tripod.com/kuran_bos/ :


    1. On je Stvoritelj nebesa i Zemlje! Otkud Njemu dijete kad nema žene, On sve stvara, i samo On sve zna.
    2. To vam je Allah, Gospodar vaš, nema drugog boga osim Njega, Stvoritelja svega; zato Njemu robujte; On nad svim bdi!
    Odgovoreno ti je već.


    1. Onda dalje kopiras mi link as ISLAMSKOG foruma gdje jedan musliman fino pita "Braco jedu li pcele voce" A drugi odgovara da jedu i postavlja sliku pcele na mangu koji je vec prepolovljen I to je kompletno ispavan odgovor. Kratko i jasno cu ti ja odgovoriti nezadojen religijom, pcele se uglavnom hrane nektarom, kada prilaze vocu (kao i ose) one sishu sok iz voca koje je vec prezrelo ili napuklo. Jesi li vidio kad pcelu da jede shipak dok je jos na drvetu onako zatvoren, ili lubenicu, ili grozdje Naravno da nijesi jer pcele nemaju ni zube ni rog pa da to probiju kako bi mogle "jesti" voce
      Eto ti prost odgovor
      Sledeci put razmisljaj svojom glavom a ne copy/paste sa islamskih foruma, pa neces ispasti glup

    Nisi fino proičito vidim ja , eo ti odje isto
    http://www.answering-christianity.co...o_bees_eat.htm
    Last edited by Israphel; 25-02-15 at 12:23.

Page 32 of 41 FirstFirst ... 22282930313233343536 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Finansije po Islamu: Novac i religija
    By Emill in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-12, 18:33
  2. Udaranje žena u islamu ?
    By salex in forum Religija i filozofija
    Replies: 14
    Last Post: 01-02-12, 20:44
  3. Buducnost pripada Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 160
    Last Post: 14-06-11, 02:30
  4. Dalmatinski odgoj
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-10, 14:58
  5. Zablude o Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 65
    Last Post: 02-04-07, 22:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •