Ministarka Kilibarda. Sticajem okolnosti poznajem jednog od ljudi kojega je smijenila jer sam radio sa njim, a obzirom da mi je pokojni otac proveo sav radni vijek u Zavodu za zastitu spomenika, znam dosta od problematike koja za posljedicu ima divljanje SPC i razaranje crnogorskog kulturnog, pokretnog i nepokretnog blaga. Pa da se prisjetimo da je taj Mitrovic kad je usao u Vlasku crkvu i tamo zatekao mermerni pod koji su postavili popovi kojima se evo nista ne moze izjavio da je pod prelijep???!!! Poduzi je spisak gluposti koje je ovaj covjek izjavio i napravio. Kad je svojevremeno na sastancima obecavao radnicima ateljea u Zavodu da ce da naplacuju svoj rad, i na moju konstataciju na sastanku da Zavod nema prava da to radi njegovo pitanje je bilo "pa jesmo li mi D.O.O". Zamislite, Republicki Zavod za zastitu spomenika kulture D.O.O.????!!!! No on i nije tako bitan. To je produkt ministarke jer ga je ona i dovela tu.
Dakle vratimo se na Zavod koji nema nikakve ingerencije nad zastitom spomenika kulture u izvrsnom smislu vec samo u savjetodavnom!!?? Dakle 50+ zaposlenih u Zavodu cekaju da se "pokvari" neka crkva da bi onda prvo ekipe slikara izasle na teren da rade freske a ostali ateljei donosili u Zavod knjige i tkanine koje se dalje restauriraju. I u sred svega toga tih 50+ ljudi ostaje bez posla jer im Amfilohije zabranjuje pristup u bilo koji objekat SPC??!!!!??? Isti taj se fali kako SPC ima svoje ekipe restauratora. Naravno ostaju fakticki ne formalno bez posla. Dok ova institucija ne bude izdignuta na naredbodavni rang nema srece ni od nje ni od zastite spomenika. A kako sad stvari funkcionisu? Strucnjaci Zavoda primijete da neko radi devastaciju necega sto je zasticeno Zakonom o zastiti spomenika kulture. Onda oni naprave rjesenje o obustavi radova koje niko ne postuje. Pa poslije toga kad primijete da niko to i ne cita tuze sudu toga koji devastira (bilo da je rijec o nekome ko u starom gradu podize kucu na sprat ili o popovima koji izslikavaju svoje slike na celo crkava). E onda predmet stize u ruke sudije koji o tome zna koliko li ja o makroeknomskim kretanjima u Zanzibaru ako Zanzibar i dalje postoji. I tu se onda napravi rjesenje ka za onu crkvu koju su poperili na vr` rumije koje ionako niko ne postuje. I tako iznova, Zavod place i narice, popovi i ostali rade kako, dje i koliko oce a Ministarstvo kulture organizuje i sponzorise festivale i slicne zajebancije ukidajuci simfonijski orkestar.
A Mitrovic ce ostati upamcen po tome sto je to prvi direktor Zavoda koji je na to mjesto dosao bez dana radnoga staza u Zavodu. Zemlja cuda a?
Sve u svemu radi se o gomili dileja koje je ovo vrijeme okupilo na vise mjesta i koji ne znaju nista osim da svoj status brane olajavanjima, podmecanjima a najmanje strucnoscu. No sustina svega nije u njima ni u onome ko ih je doveo tu dje jesu, sustina problema je u svijesti domicilnog stanovnistva kojima je bilo koji sauriti koshet vazniji od ograde oko Vlaske crkve.
No da mi shvatimo nesto drugo - kvalitet ministra kulture se svojevremeno mjerio kolicinom srpskih pevaljki/pesnika/glumaca koji su pod okriljem ministarstva u oviru veceri poezije, festivala i ostaloga otimali crnogorske pare tj. pare Crnogoraca. Dok je to tako a jeste ne nadajmo se da ce na celo nacionalnih institucija dolaziti kompetentni ljudi. Zasto? Jer ce kompetentni ljudi uzdrmati iz temelja ustrojstvo na kojem ova kvazi kultura pociva.