View Poll Results: Da li ste pusac?

Voters
260. You may not vote on this poll
  • Nisam pusac

    130 50.00%
  • Prestao/la sam

    49 18.85%
  • Zelim da prestanem i radim na tome

    18 6.92%
  • Zelim da prestanem ali ne preduzimam nista po tom pitanju

    22 8.46%
  • Pusim i ne zelim da prestanem

    41 15.77%
Page 9 of 52 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast
Results 201 to 225 of 1289

Thread: Pušenje ili zdravlje...

  1. #201
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kal El View Post
    Brate, kad već toliko braniš cigare, sretno ti bilo pušenje i sve njegove zdravstvene blagodeti. Ovo ionako nije moja tema jer sam nepušač, nit sam ti ja mater i ćaća da te učim pameti, ne moš nekom satjerati sreću u prkno ako on to neće. Samo bih te volio pitati, al ako može iskren odgovor, ako bi ti sad saopštili da imaš rak pluća, da li bi smatrao da su cigare krive za to? Da li bi mrzio sebe i da li bi ijednom pomislio: što mi je ovo trebalo, mogao sam živjeti lijep život i bez cigara?

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
    mislim da pogrešno pristupaš, vidi se da nikad nijesi bio pušač....pušač prosto ne vjeruje da su cigari krivi za bilo koji proble sa njegovim zdravljem, tako da si pogrešno pitanje postavio pogrešnom čovjeku....pošto sam sad "bivša" čvrsto vjerujem da sam za svoje zdravlje mnogo uradila....šta vjerujem-ZNAM!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  2. #202
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Osoba mora sama da odluči da hoće da ostavi cigarete, džaba sva priča to vam je borba sa vjetrenjačama. Jako sam dugo pokušavala sa majkom da bi ostavila cigarete, ali to na jedno uho uđe na drugo izađe ili odgleda i efekat trenutne zgroženosti a nakon 5 min zapali cigaretu, a puši 2 kutije dnevno.

    Ono čega svaki pušač treba biti svjestan, da svakom cigaretom narušava svoje zdravlje i ima sopstveni izbor da li će da uzima dozu otrova na kašikicu ili ne.

  3. #203
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,594
    Thanks Thanks Given 
    1,127
    Thanks Thanks Received 
    1,751
    Thanked in
    789 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Osoba mora sama da odluči da hoće da ostavi cigarete, džaba sva priča to vam je borba sa vjetrenjačama. Jako sam dugo pokušavala sa majkom da bi ostavila cigarete, ali to na jedno uho uđe na drugo izađe ili odgleda i efekat trenutne zgroženosti a nakon 5 min zapali cigaretu, a puši 2 kutije dnevno.
    kao da smo od iste majke

  4. #204
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Za sad uspjesno izdrzavam, skoro da nemam potrebu, mada vise para sad potrosih na voce no sto sam placao kutiju cigara, no aj. Banane, naktarine, grozdje(kardinal) slag, da bih mogao da pravim vocnu salatu... Koju jedem dva puta dnevno...

    14 dana i 2 sata kako ne pusim, za to vrijeme nisam ispusio 281 cigaretu, koju bih inace ispusio za to vrijeme, i sacuvao sam 23,94€ za tih 14 dana.

    Samo volja, zaEbite knjige, flastere, zvake trta vrta. Ne znam ni sto mi bi da ih ostavim, probudio sam se ujutro, ispred mene puna kutija cigara, stavio kafu, i rekoh, e necu vala da pusim. I tako nastavih.
    Last edited by Sh0ne; 27-08-13 at 13:37.

  5. #205
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,747
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Pricamo li o cigarima? Evo ja glasah, a nisam znao sto se pusi, nadam se da su cigari u pitanju..
    Iskljucenje mozga samo osta.

  6. #206
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    820
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    nije sve tako crno kao sto mislite o duvanu

    http://www.ivantic.net/duvan.htm

  7. #207
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,772
    Thanks Thanks Given 
    1,285
    Thanks Thanks Received 
    903
    Thanked in
    589 Posts

    Default

    Mnogo ljudi se ugojilo nakon sto su ostavili cigarete. Zbog nervoze su samo jeli, tako da pazite se.
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  8. #208
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Aj prepricaj, muka je ovo citat'.

    A duvan, cisti duvan sto su pusili nasi roditelji, djedovi, babe, i tako unazad, nije sadrzio ove hemije koju sad tiskaju u duvan, no list duvana, osuse, samelju, u papir i zapale...

  9. #209
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Quote Originally Posted by nebojsa10 View Post
    nije sve tako crno kao sto mislite o duvanu

    http://www.ivantic.net/duvan.htm
    Aj prepricaj, muka je ovo citat'.

    A duvan, cisti duvan sto su pusili nasi roditelji, djedovi, babe, i tako unazad, nije sadrzio ove hemije koju sad tiskaju u duvan, no list duvana, osuse, samelju, u papir i zapale...
    Lijeni čovječe
    Piše o tome koliko je nikotin zdrav. Tj. naučno ti objašnjava da nikotin obnavlja neke neuroreceptore. Podvukao sam nikotin jer pisac kaže da je čist duvan zdrav, a industrijske cigarete otrovne zbog silne hemije.
    Takođe navodi i informaciju iz zvaničnog američkog instituta za istraživanje kancera u kom ja navedeno da su cigarete na osmom mjestu kod izazivanja raka. Takođe ti piše sastojke ljekova za Alchajmer i Parkinsovu bolest. Glavni sastojak tih ljekova je nikotin pošto kao što već rekoh obnavlja nekakve neuroreceptore.

    PS.
    Volio bih da funetis kao dežurni naučnik CdM-a pročita članak i da svoje mišljenje


    PPS
    Što se tiče industrijskih cigareta vs. čisti duvan i zavisnosti tiče potpuno je u pravu. Svaki pušač će izuzetno teško preći na "krdžu", znam jer sam probao

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    Last edited by Rakun; 27-08-13 at 23:27.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #210
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,474
    Thanks Thanks Given 
    1,927
    Thanks Thanks Received 
    5,181
    Thanked in
    1,788 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post

    14 dana i 2 sata kako ne pusim, za to vrijeme nisam ispusio 281 cigaretu, koju bih inace ispusio za to vrijeme, i sacuvao sam 23,94€ za tih 14 dana.
    Kad viđeh ovo sračunah i ja, 13 godina pauze x 2 kutije dnevno = 227760 kom, je li moguće ovo.

    Ovo pauze sam napisa jer bih moga sad nastavit da pušim kao da sam juče ostavio.

  11. #211
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nikotin je jedno od najispitivanijih jedinjaenja na svijetu, alkaloid sa tako velikom spektrom dijelovanja da je teško bilo što napisati o njemu.

    Posjeduje čitav niz dijelovanja koja je teško kvantificirati.

    Negativna dijelovanja.

    Prvo i najvažnije, nikotin je otrov, jedan od najačih koji danas postoje, radi se o snažnom neurotoksinu čija je letalna doza između 0.5 i 1 mg/kg za ljude (zanimljivo je da kokain ima letalnu dozu od 95 mg/Kg što ga čini oko 100 puta manje otrovnim od nikotina, zanimljiv paradoks).

    Nikotin je nediskriminirajući otrov, odnosno u različitim dozama otrovan je za sve životinjske vrste (insekte, kičmenjake, mekušce). Zbog ove zanimljive karakteristike nikotin se (o obliku praha suhog duvana, a kasnije i čist) koristio kao insekticid. Međutim upotreba nikotina je danas zabranjena zbog svog nediskriminirajućeg dijelovanja.

    Prije nekoliko godina neki "stručnjaci" u organskoj proizvodnji hrane su promovirali upotrebu extrakta duvana takođe kao insekticida međutim ta je praksa odmah prekinuta kratko vrijeme poslje promocije (i ponovo zabranjena) jer je izazivala pomor pčela. Danas se u tu svrhu koriste ekstrakti drugih otrovnih biljaka poput kukute ili sličnih.

    Nikotin je kancerogen.

    Dugo se smatralo da nikotin sam po sebi nije kancerogen već da su to ostale hemikalije u cigaretama (pogotovu katranska jedinjenja, ciklični formaldehidi i benzen). Međutim najnovija istraživanja pokazuju da nikotin ima određena i specifična kancerogena svojstva, a sam mehanizam je veoma zanimljiv. Nikotin stvara inhibiciju u transkripciji gena odgovornih za apoptozu (programiranu smrt ćelije) odnosno spriječava smrt genetski oštećene ćelije činjeći je besmrtnom.

    Ovo ima čitav niz negativnih efekata. Nikotin ranije pokreće metastazu i čini da se metastaza brže manifestira (izaziva efekat galopirajućeg raka), čini da se kancerozne ćelije lakše razmnožavaju (odnosno tumori mnogo brže rastu) i sveukupno utiče na brži i fatalniji razvoj bolesti. Sam po sebi izgleda da ne izaziva tumore odnosno korelacija između nikotina i nastanka tumora još nije nađena. Spriječavanje apoptoze ima i druge negativne efekte, benigni tumori (poput mladeža) lakše postaju maligni ili brže rastu, negativno utiče na razvoj psorijaze itd.

    Iritant:

    Nikotin je snažan iritant. Toliko snažan da u povećanim koncentracijama može izazvati smrt gušenjem zbog oticanja disajnih puteva ili nakupljanja tečnosti. Iritantnost nikotina je kvantificirano bliska iritantnosti nekih bojnih otrova poput suzavca.

    Ovisnost:

    Nikotin je glavni uzrok ovisnosti kod pušenja zbog interferiranja sa ciklusom dopamina u mozgu izazivajući pojačano lučenje ovog hormona. Radi se o tvz realnoj ovisnosti, odnosno ovisnosti koja direktno utiče na biohemiju dopamina (hemikalije koje pripadaju ovoj klasi su i Heroin, morfijum, kodein, metamfetamini i sl).

    Pozitivna dijelovanja nikotina:

    Nikotin ima čitav niz pogodnih dijelovanja ali zbog svoje drastične toksičnosti ima tek limitiranu primjenu u medicini i to samo kod indikacija za koje ne postoje drugi pristupi liječenju.

    Primarno nikotin utiče na otvaranje tvz Nicotinic acetylcholine receptora koji su odgovorni za depolarizaciju neurona. Esencijalno nikotin viještački vrši depolarizaciju spriječavajući ili usporavajući signalizaciju između neurona. Ovo daje efekat sedativa ili može smanjiti bol. Međutim zbog svog kratkog poluživota (lako se metabolizira) jako je teško vršiti kontrolirano dijelovanje i sam nikotin može dijelovati na različite dijelove mozga ili nerava u tijelu izazivajući drugačije efekte od željenih.

    Nikotin pokazuje anti-inflamatorna svojstva, izaziva širenje krvnih žila i prokrvljenost, barem u jednom slučaju ima kontra efekat gore opisanom odnosno smanjuje brzinu širenja Kapošijevog Sarkoma (maligni tumor koji je česta pojava kod ljudi koji imaju oslabljen imuni siszem poput bolesnika od Side).

    Zanimljivo je i to da recimo pušenje povećava vijerovatnost da će osoba oboljeti od Alchajmerove bolesti, međutim postoje indicije da sam nikotin usporava progres bolesti kada se ona već manifestira. Ovaj efekat se stvara zbog interakcije nikotina sa gore pomenutim receptorima i zbog inhibicije apoptoze što čini ćelije, zahvaćene promijenama izazvanim alchajmerovom bolesti, da duže preživljavaju i održavaju funkciju.

    Postoji poseban oblik epilepsije gdje postoje indikacije za upotrebu nikotina Autosomal dominant nocturnal frontal lobe epilepsy.

    Takođe postoje indikacije u liječenju nekih oblika depresije i ADHD. Veoma niske doze nikotina izazivaju desensitivizaciju receptora što ima svoju upotrebnu vrijednost u liječenju recimo teških depresija, međutim važno je napomenuti da pušenje ima kontra efekat jer doze nikotina u jednoj cigareti daleko prelaze koncentracije potrebne za ovakvu terapiju i stvaraju kontra efekat.

    Rezime:

    Sve u svemu Nikotin je opasna hemikalija sa čitavim spektrom dijelovanja čiji se efekti mijenjaju: od koncentracije same hemikalije ili načina uzimanja iste. Posebno je važno napomenuti da efekti nikotina nisu konsistentni i pojedine osobe različito odgovaraju na njegovu upotrebu, zbog svog kratkog poluživota u tijelu jako je teško kontolirati potrebne doze i predviđati efekte pa s toga i pored nekih svojih izuzetnih karakteristika, nikotin nalazi slabu primjenu u medicini.

    Međutim Nikotin je i dalje predmet širokih istraživanja, zbog svojih bioloških karakteristika i efekata i kako medicina bude napredovala ovaj alkaloid će sigurno naći veću upotrebnu vrijednost u budućnosti.
    Napredak u razvoju tvz pametnih ljekova će omogućiti primjenu nikotina direktno na oboljela mijesta uz programirano ispuštanje aktivne supstance što će eventualno možda eliminirati njegove devastirajuće negativne efekte.

    Evolutivno:

    Nikotin je primarno širokopojasni otrov koji je evoluirao kao odbrana biljaka od nametnika. Otrovan je i za insekte i za biljojede i zbog svojih hemijskih karakteristika malo koja životinja može evoluirati rezistentnost na njega (iako ima i takvih životinja poput nekih insekata koji ne samo da su rezistentne na nikotin već ga same upotrebljavaju kao svoju odbranu). Zanimljivo je da tehnološki nikotin se proizvodi više kao ekstrakt iz ovih životinja nego iz samog duvana jer je koncentracija unutar ovih insekata puno veća nego u samom duvanu. U principu duvan se uzgaja i biva izložen ovim nametnicima koji se kasnije sakupljaju i bivaju procesirani.

    Nikotin proizvode većinom biljke iz reda Solanaceae, odnosno duvan, velebilje, beladona, koka, (zanimljivo) krompir, paradaiz, paprike, patlidžan, itd. Važno je napomenuti da se nikotin koncentrira u listovima biljaka dok su plodovi i ostali dijelovi biljke većim dijelom slobodni od ovog alkaloida (mada ovo nije uvijek slučaj, kao kod beladone ili duvana).

    Linkovi:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Nicotine

    http://www.news-medical.net/health/N...-Nicotine.aspx

    http://www.ehow.com/list_7377348_pla...-nicotine.html

    http://science.howstuffworks.com/nicotine3.htm

    http://www.news-medical.net/health/N...e-Effects.aspx

    http://casaa.org/Nicotine_Effects.html

    http://www.psychologytoday.com/conditions/nicotine

    http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/000953.htm

    http://www.medicinenet.com/nicotine/article.htm

    http://www.medicalnewstoday.com/articles/240820.php

    http://www.mayoclinic.com/health/nic...ndence/DS00307



    Zbog limita znakova od 10000, moram podijeliti post na dva dijela.
    Last edited by funestis; 28-08-13 at 09:41.

  12. #212
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zbog limita znakova od 10000, moram podijeliti post na dva dijela.




    Na kraju:

    Pušenje je opasna ovisnost koja godišnje ubije više ljudi nego sve ostale ovisnosti zajedno (ovdije ne računam incidentalnu smrt (smrt prouzročena nekom nesrećom poput prometne nezgode) pod uticajem alkohola iako neko može s razlogom tražiti da se ovaj efekat alkohola uvaži u statistiku). Nikotin u dimu cigara možda nije glavni uzrok trovanja i smrti pušača ali njegov izuzetno snažan uticaj na stvaranje ovisnosti daje cigaretama onaj fatalni hronični aspekt tihog ubojice.


    Nikotin stvara ovisnost i omogućava svim ostalim otrovima u dimu cigarete da vas na kraju ubiju.

    Neko tvrdi da su domaće cigarete, cigari (kubanci i slični) nekako bolji od pakovanih. Ovo nije tačno. Jedino što je smrtonosnije u pakovanim cigaretama je to što je lakše doći do njih, jeftinije su i može ih se više popušiti po jedinici vremena.


    Domaći duvan ima potpuno isti efekat kao i duvan u pakovanim cigaretama čak je i otrovniji jer nije kontrolirano fermentiran poput pakovanog duvana.


    Činjenica je da ljudi koji puše samo motane cigare osijećaju manje negativnih efekata ali to je samo zbog toga što esencijalno i manje puše, pošto motanje zahtijeva određeno vrijeme, osim toga ljudi koji motaju esencijalno vode i aktivniji život (obično su fizički radnici, seljaci, gorštaci, odnosno ljudi koji su esencijalno vezani za zdravije oblike življenja).


    S druge strane pušenje cigara (kubanaca i sličnih) je skup sport, osobe koje upražnjavaju takav oblik samotrovanja obično imaju bolji pristup najmodernijim medicinskim dostignućima zbog svog boljeg ekonomskog statusa. Takođe rijeđe puše a sam akt pušenja obično predstavlja samo puhćanje a ne i uvlačenje, dim cigara je puno iritantniji (i opasniji) od dima cigarete.


    Najopasniji oblik uzimanja duvana je žvakanjem a najmanje opasan šmrkanje (međutim ovo pominjem tek kao zanimljivost, a ne kao savijet, uzimanje duvana u bilo kom obliku je bukvalno smrtonosno).


    Pušenje je opasna ovisnost, a nikotin je uzročnik te ovisnosti. Nikotin je opasan otrov.


    Dim cigara sadrži čitav niz hemijskih horrora od kojih je nikotin tek samo jedan od igrača.

  13. #213
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,126
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Evo i jedan dokumentarac

    I baš nema ni trunke sumnje da pušenje izaziva rak

  14. #214
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nebojsa10 View Post
    nije sve tako crno kao sto mislite o duvanu

    http://www.ivantic.net/duvan.htm
    Da se osvrnem na ovaj članak.

    Prvo pisan je očigledno sa nekom namijerom da dovede u zabludu da je nikotin korisno jedinjenje i da to nekako smanjuje opasnost od pušenja te da su ostale ovisnosti puno štetnije.

    Nevezano tome koliko je nikotin koristan (a jeste, barem biljkama koje ga koriste za samoodbranu od nadobudnih preživara) on je ipak jedno od najopasnijih otrova koji postoje u prirodi.

    Članak govori kao da naučnici smatraju da je rak pluća samo izazvan pušenjem i navodi primjere koji dovode u zabludu.

    Veliki udarac za industrijski rak je bila nedavna smrt supruge glumca Kristofer Rivsa, Supermena, od raka pluca, a niti je bila pusac, niti je bila izlozena pasivnom pusenju. Vest je samo stidljivo objavljena, bez nekih pojasnjenja ili objasnjenja kako je dobila rak pluca a nije bila pusac niti pasivni pusac.
    Rak pluća nastaje pod uticajem mnogih faktora od kojih pušenje tek predstavlja jedan od mogućih uzroka. Činjenica je da pušenje povećava osijetljivot na razvoj raka pluća za faktor 60.

    Cijeli članak je napisan u obliku teorije zavijere gdje se stvarni fakti miješaju sa frazama izvučenih iz konteksta i parafraziranih u mišljenje da je pušenje puno manje štetno nego što nam se želi prikazati. Najveći dio članka govori o pozitivnim dijelovanjima nikotina ali nigdje ne razmatra one negativne, na primer da je nikotin otrov.

    Mislim da čitaoci moraju uzeti ovaj članak sa velikom rezervom jer je pisan na principima izdvajanja i izvlačenja iz konteksta.

    Još jedan primjer izvlačenja iz konteksta:

    podatak:

    Oksidacijom nikotina nastaje nikotinska kiselina, poznatija pod imenom niacin, a jos poznatija pod imenom vitamin B3. Amid nikotinske kiseline je nikotinamid, poznatiji kao vitamin PP. O ulozi i znacaju ovih vitamina necemo sada.
    je suštinski tačan ali nema veze sa temom. Ovaj dio teksta je napisan sa namijerom da nekako predstavi nikotin prekusorom za vitamin B3 i da je nekako dobro uzimati nikotin.

    Ovo je veoma dovodi u zabludu potencijalnog čitača. Naime u ljudskom tijelu ne postoji mehanizam koji pretvara nikotin u nijacin jer ovaj proces ima negativan energetski rating pa stoga nije evoluirao. Nikotin se u tijelu razgrađuje na druge hemikalije.

    Zanimljivo je i to da biljke koriste niacin za proizvodnju nikotina, niacin je prekusor nikotina a ne obrnuto, ovo je izuzetno bitno kada se razmatra metabolizam nikotina. Članak u ovom slučaju navodi čitača na pogrešan zaključak.

    Blatantna laž:

    U tretmanu Parkinsonove i Alchajmerove bolesti nikotin se sve vise pokazuje kao nezamenjiv, a najefikasniji i najjeftiniji nacin uzimanja je putem pusenja duvana
    Ovo nije tačno, kako sam gore pomenuo postoje indikacije u liječenju ovih bolesti ali pušenje se ne preporučuje. Čak što više nikotin se još šire ne koristi u liječenju zbog svojih nepredvidljivih svojstava. Pušenje izaziva brži progres bolesti zbog čitavog niza drugih hemikalija u dimu osim nikotina. Kada bi se nikotin i koristio u liječenju to bi bilo čisto jedinjenje u malim koncentracijama preko tableta ili flastera, nikako preko pušenja.

    Laž br 2 i ponovo dovođenje u zabludu:

    Bolest pod imenom myasthenia gravis je ljudska bolest koja je direktno izazvana nefunkcionisanjem nikotinskih receptora. A zvanicna medicina direktno laze u svojim opsteprihvacenim izvestajima da nikotin direktno smanjuje funkciju nikotinskih receptora, sto je za svakog zdravorazumnog naucnika potpuno neprihvatljivo.
    Bolest myasthenia gravis je relativno rijetka bolest i podaci o njoj se mogu naći na linku. S druge strane nikotin smanjuje funkciju nikotinskih receptora zbog efekta desensitivizacije opisane prije. U većim dozama izaziva aktivaciju istih i depolarizaciju. Bitno je razlikovati ove dvije doze nikotina u kojoj jedna doza (mala) izaziva desensitivizaciju a u drugoj (velikoj dozi) aktivaciju.

    Čitav tekst je u ovakvom tonu, gomila fragmenata tačnih tvrdnji, polu tačnih i lažnih, složenih tako da stvore pogrešnu sliku o opasnostima pušenja (odnosno nepostojanju istih).

    Čitati na svopstveni rizik i savijetujem da čitaoci poslje provijere sami sve ove tvrdnje. GOOGLE rules u ovom smislu.
    Last edited by funestis; 28-08-13 at 10:26.

  15. #215
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zaboravio sam!!!


    Trudnoća i pušenje ne idu zajedno. Nikotin ima devastirajuće dijelovanje na razvoj nervnog sistema fetusa. Izazova promijene koje mogu dovesti do pojave ADHD, drugih ozbiljnijih nervinh poremećaja itd. S druge strane ostale hemikalije u dimu cigarete mogu izazvati čitav niz drugih promijena od potencijalnih alergijskih osjetljivosti novorođenčeta, preko slabe prilagodljivosti imunog sistema, endokrinih poremećaja pa do urođenih mana na srcu ili bilo gdje na tijelu.

    Pušenje tokom trudnoće je opasno po fetus i trudnice bi trebale dobro razmisliti o svojoj ovisnosti o cigaretama ako je imaju i (po meni) istjerati cigarete iz doma u svim oblicima makar dok trudnoća traje. Theraj muža/partnera na balkon!!!

    http://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_and_pregnancy

    http://www.babycenter.com/0_how-smok...aby_1405720.bc

    http://www.marchofdimes.com/pregnanc...pregnancy.aspx


    Ako mislite imati zdravu dijecu ostavite cigare na vrijeme, negativno dijelovanje se uvijek ne ispoljava očigledno ili se suptilno ispoljava kao nedostatak u brzini učenja ili kao nedostatak koncentracije ili volatilnost, međutim činjenica je da je taj negativni učinak mijerljiv i značajan.

    Mišljenje, "meni se to neće dogoditi" nije prihvatljivo.


    Ljudi sve najbolje žele upravo svojoj dijeci, počnite tako što će te ostaviti cigare onaj dan kada odlučite da imate jedno (ili više).
    Last edited by funestis; 28-08-13 at 11:18.

  16. #216
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Koliko je potrebno vremena od dana prestanka pusenja da se nezdrav koju si unio u sebe izbaci ako si npr pusio godinu dana..?
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  17. #217
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,126
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Mislim da nikad u potpunosti ne mozes to da "izbacis", isto kao ljudi sto su batalili pušenje i 10 godina i dan danas imaju zelju da zapale cigar

  18. #218
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Pitanje za funetis-a. Pošto tako fino znaš o štetnosti cigareta (nije sarkazam) zašto pušiš ? I zašto ne preduzimaš nešto da bi prestao ?

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  19. #219
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Pitanje za funetis-a. Pošto tako fino znaš o štetnosti cigareta (nije sarkazam) zašto pušiš ? I zašto ne preduzimaš nešto da bi prestao ?

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    Vrlo prosto, godi mi, navika, ovisan itd. Zašto ne poduzimam, jednostavno nisam dovoljno čvrst karakter da ostavim cigare kao i većina pošača koji su svijesni štetnosti, a ništa ne poduzimaju po tom pitanju.

    Nemam ama baš nikakav izgovor osim da sam jado po tom pitanju. Možda kada dođe stani padni da ću ostavit, ali onda je obično kasno, selavi (c'est la vie).

  20. #220
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Caffe del Montenegro
    Posts
    9,933
    Thanks Thanks Given 
    836
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^^0LIvEr_QuEeN^^ View Post
    Mislim da nikad u potpunosti ne mozes to da "izbacis", isto kao ljudi sto su batalili pušenje i 10 godina i dan danas imaju zelju da zapale cigar
    ah...
    nijesam pusio 5 godina i uvjek sam imao zelju.
    evo 15-20 dana ispunjavam sebi tu zelju svaki dan sa paklicom-dvije!

  21. #221
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nickname View Post
    ah...
    nijesam pusio 5 godina i uvjek sam imao zelju.
    evo 15-20 dana ispunjavam sebi tu zelju svaki dan sa paklicom-dvije!
    Primjetio sam da povratnici puše neuporedivo više nego koliko su pušili prije "bataljivanja". Da nadoknade propušteno, šta li?
    I nikad mi nije bilo jasno kako neko može da popuši 2 kutije dnevno. TO JE 40 CIGARETA TJ. CIGARETA SVAKIH 20 MINUTA ! ! ! !

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    Last edited by Rakun; 28-08-13 at 14:06.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #222
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,615
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam ljude koji 5. kutiju otvore

  23. #223
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Draka View Post
    Znam ljude koji 5. kutiju otvore
    !!!!!
    Ti ga ne vade iz usta

    Sent from Rosetta Stone using Chisel
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  24. #224
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica, Old Airport
    Posts
    4,247
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pusio sam ja vikednom kad se pije i po 3 kutije dnevno, od toga 1 i po u grad, ponekad i dvije. To nije normalno. Sad sam srecan nepusac i nikad sebi ne bih dozvolio da ponovo zasmrdim onako.

  25. #225
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Eto tako... Posle 13 godina...


Page 9 of 52 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 09-04-12, 12:09
  2. Replies: 0
    Last Post: 09-04-12, 12:09
  3. Replies: 0
    Last Post: 09-04-12, 12:09
  4. Replies: 0
    Last Post: 09-04-12, 12:07

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •