Page 41 of 84 FirstFirst ... 3137383940414243444551 ... LastLast
Results 1,001 to 1,025 of 2080

Thread: Zimska oprema

  1. #1001
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,774
    Thanks Thanks Given 
    1,483
    Thanks Thanks Received 
    4,929
    Thanked in
    2,310 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Balsa View Post
    Ni u Norveskoj nije bilo zabranjeno bacanje dinamita u jezerima, dok nasi divljaci nijesu dosli. Takva stvar Norvezanima nije padala na pamet.

    Dok sam zivio u americi (na sjeveru), ni jedan policajac nije ni pitao imamo li zimske gume, a kamo li zavirio da pogleda. To je zato sto amerikancu NE PADA NA PAMET DA IZADJE IZ KUCE po snijegu na ljetnje gume. Zato sto mu je zivot bitniji od 100 EUR (doduse standard im je "malo" bolji).

    Kod nas je prvo pitanje "koje su najjeftinije gume koje su ikad proizvedene i imate li ih na lageru". Drugo pitanje je "moze li to jos jeftinije".

    A uopste nijesi u pravu za pricu o ljetnjim gumama. Najvecu stopu pogibija imamo u Evropi. Od kako su poceli rigoroznije da se ponasaju, ta stopa je smanjena znacajno (zaboravio sam procente), ali ovaj narod je takav da samo gleda dje ce euro da ustedi na gume, ali ce zato da daje 100 EUR mjesecno za cigare.
    Evo ih konkretne brojke đe se vidi crna brojka http://www.nolimitbikers.com/forum/v...tart=30#p60703

  2. #1002
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,252
    Thanks Thanks Given 
    2,756
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Balsa View Post
    Ni u Norveskoj nije bilo zabranjeno bacanje dinamita u jezerima, dok nasi divljaci nijesu dosli. Takva stvar Norvezanima nije padala na pamet.

    Dok sam zivio u americi (na sjeveru), ni jedan policajac nije ni pitao imamo li zimske gume, a kamo li zavirio da pogleda. To je zato sto amerikancu NE PADA NA PAMET DA IZADJE IZ KUCE po snijegu na ljetnje gume. Zato sto mu je zivot bitniji od 100 EUR (doduse standard im je "malo" bolji).

    Kod nas je prvo pitanje "koje su najjeftinije gume koje su ikad proizvedene i imate li ih na lageru". Drugo pitanje je "moze li to jos jeftinije".

    A uopste nijesi u pravu za pricu o ljetnjim gumama. Najvecu stopu pogibija imamo u Evropi. Od kako su poceli rigoroznije da se ponasaju, ta stopa je smanjena znacajno (zaboravio sam procente), ali ovaj narod je takav da samo gleda dje ce euro da ustedi na gume, ali ce zato da daje 100 EUR mjesecno za cigare.
    naravno da je pitanje moze li najjeftinije, zimske gume cak iako su dobre marke ce se losije ponasati od ljetnjih na 5+ stepeni(u PG je 90% zimskih dana tako), e zamisli kako se ponasaju ove minerve i ostali kineski plastikaneri? zimska guma ima svoju namjenu, a u PG je potrebna par dana godisnje kad padne snijeg

    a sto se rigoroznosti tice najvise je doprinijelo kaznjavanje za alkohol, ostalo je mozda 1% smanjilo nesrece a ja sumnjam da je i toliko(mislim na svijetla zimske opreme i slicne gluposti)

    to sto svijetla gore i povecavaju potrosnju i sto sama tezina lanaca povecava potrosnju(makar za 0,01%) to nikome nista, jer nama sva auta idu na struju i uopste ne zagadjuju

    a da ne pominjem onaj otpad na konik dje cigani pale li pale gume neometano, i zimske i ljetnje

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Moje 4 zimske su 1.150€. Kupio prije 2 godine. Govorili mi da sam lud. Smijali se. Jos se smiju. I podjem ja za Val Thorens (skijaliste u FRA). Kraj Novembra, a na 1500mnv pocne snijeg. Bilo je oko 18h vec pao mrak. Cistac pici gore dolje, sve se cisti, ali snijeg je jak pa brzo napada. Naravno, ide se sve uzbrdo sa puno krivina. Srecem auta sa 4 zmigavca, montiraju se lanci. Svi sa lancima. Ja preticem one koji voze 20-30km/h jer ja vozim 50km/h potpuno normalno. Ovi sto ih preticem imaju lance. Primjecujem da su sve FRA tablice. Ljudi stoje po krivinama, ne mogu ni napred ni nazad, ali izadju i montiraju lance. Moje auto ima 1,5t, 4 odraslih, krovni nosac sa 4 para skija/snowboard (grdilo kila), automatik i ja bez problema izadjem na 2.400mnv iako sam par puta morao da startujem iz mjesta na uzbrdicu jer su se pravile kolone.

    I onda se sjetim kako su mi govorili da je zimska guma zimska guma bila to Sava, Tigar, Pirelli ili Michelinо da kupim 4 jedino ako imam para na bacanje jer su 2 dosta za sve uslove, a nesto nisam siguran da bi dosao do Val Thorensa sa 2 Tigra na prednje. Podgoricki snijeg je glupo i pominjati.
    naravno da je kvalitetna guma izuzetno bitna, i bolje imat kvalitetnu gumu na auto nego 2 para losih ljetnjih i zimskih

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    Ne mozes im ti napravit dodatni posao, samim tim sto imas auto i na njega gume ti ih nekad moras kupiti.
    Da li ces kupiti set zimskih i set ljetnih i koristit ih sveukuono oko 5 godina, ili ces kupiti samo 4 ljetne pa posle 2ipo godine opet 4 ljetne, na kraju računica je ista, isti ćeš iznos novca potrošiti za 5 godina. A moguće je da čak i uštediš nesto, jer kombinovanjem 2 seta guma se produzava njihov vijek te mozda moga potrajati i vise od 5 godina.
    ne ide to tako, jer gume gube svoja svojstva nakon 2-3 god. pa su gume proizvedene prije 5-6 god. opasne cak iako nikad nisu montirane na auto

    proracunali su oni sve ne brini
    She is only here to annoy herself!

  3. #1003
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Moja poenta je bila da nije isto ni koliko zimskih guma ni koje su. A to do FRA skijalista je 3x lakse nego PG-KL od JAN do MAR. A nije da se bukvalno ne izlazi iz PG. Da ne pricam sto se desava na prvi snijeg Pg-Ct i cim krene prva uzbrdica.
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  4. #1004
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,774
    Thanks Thanks Given 
    1,483
    Thanks Thanks Received 
    4,929
    Thanked in
    2,310 Posts

    Default

    Ono jes' bilo bi obzirnije prema sigurnosti pogledat ona četri broja poslije natpisa DOT no jesu li zimske ili letnje gume, i to na dostinu auta.

    Zimske gume stavljam mnogo prije no je to postalo zakonom obavezno jer znam zimi često poć autom sjevernije od Podgorice i nema zbora da sam sa zimskim gumama uvjek sigurniji (da li je iko ovdje vozio po vremenu koji je poznato kao ,,ledena kiša''?).

    Ipak, ako se ne ide sjevernije od Podgorice zimska guma je glupost osim za nekoliko ekstremnih (ekstremno podrazumjevam pod pojmom da se ljetnja guma ,,plastificira'') dana.

    No, pravilnik je pravilnik i stvar je takva, a već kada je objavljen ovakav kakav jest (naopak) radi sigurnosti bolje je stisnut i kupit sve četri zimske gume radi sigurnosti (da se ne pitamo što se povećao broj ,,čukanja'' na raskrsnicama).

  5. #1005
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,119
    Thanks Thanks Given 
    420
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post


    ne ide to tako, jer gume gube svoja svojstva nakon 2-3 god. pa su gume proizvedene prije 5-6 god. opasne cak iako nikad nisu montirane na auto

    proracunali su oni sve ne brini









    On-topic

    gube svojstva ako ljetne ili zimske koristis i zimi i ljeti, ako imas dva seta to nije slucaj. Evo ja sam kupio 2009 Pirelli zimske , i koristio sam ih tri zime '09,'10,'11 a imao sam ih ljetne, presao sa njima 50.000, vozio ih '10,'11 i '12.

  6. #1006
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,928
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    naravno da je pitanje moze li najjeftinije, zimske gume cak iako su dobre marke ce se losije ponasati od ljetnjih na 5+ stepeni(u PG je 90% zimskih dana tako), e zamisli kako se ponasaju ove minerve i ostali kineski plastikaneri? zimska guma ima svoju namjenu, a u PG je potrebna par dana godisnje kad padne snijeg

    a sto se rigoroznosti tice najvise je doprinijelo kaznjavanje za alkohol, ostalo je mozda 1% smanjilo nesrece a ja sumnjam da je i toliko(mislim na svijetla zimske opreme i slicne gluposti)

    to sto svijetla gore i povecavaju potrosnju i sto sama tezina lanaca povecava potrosnju(makar za 0,01%) to nikome nista, jer nama sva auta idu na struju i uopste ne zagadjuju

    a da ne pominjem onaj otpad na konik dje cigani pale li pale gume neometano, i zimske i ljetnje



    naravno da je kvalitetna guma izuzetno bitna, i bolje imat kvalitetnu gumu na auto nego 2 para losih ljetnjih i zimskih



    ne ide to tako, jer gume gube svoja svojstva nakon 2-3 god. pa su gume proizvedene prije 5-6 god. opasne cak iako nikad nisu montirane na auto

    proracunali su oni sve ne brini
    Nije tacno to sto pricas. Zimska guma ce se bolje zimi ponasati od najbolje ljetnje sve do 20 stepeni. Zimi asfalt nije ugrijan kao ljeti, bez obzira na temperaturu vazduha. Pored toga, ljetnje gume NIJESU UPOTREBLJIVE ispod 7 stepeni, sto znaci da na 5 stepeni imas SANKE a ne gume. E pa mozes misliti koliko su bolje na samo tri stepena preko.

    A i pored te tvoje price vise od 50% pogibija na puteva je manje nego nekoliko godina ranije, tako da ti prica ne ide u prilog.

    Takodje, gume mogu da se voze do 6 godina, ako se pravilno skladiste, tj ne odlazu se na sunce i UV zracenje, a ovaj novi zakon je samo privremeno "napunio budzet" uvoznicima, a dugorocno smanjio jer ce dva seta duze trajati nego jedan. Tako je kod nas, i tako je svuda u svijetu.
    BEFORE SEX u help each other get naked. AFTER SEX u only dress yourself. Noone helps u once ur fcked

  7. #1007
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,252
    Thanks Thanks Given 
    2,756
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Balsa View Post
    Nije tacno to sto pricas. Zimska guma ce se bolje zimi ponasati od najbolje ljetnje sve do 20 stepeni. Zimi asfalt nije ugrijan kao ljeti, bez obzira na temperaturu vazduha. Pored toga, ljetnje gume NIJESU UPOTREBLJIVE ispod 7 stepeni, sto znaci da na 5 stepeni imas SANKE a ne gume. E pa mozes misliti koliko su bolje na samo tri stepena preko.
    na suv put? mozda cim krenes ali nakon malo voznje meni se auto i na istrosenim ljetnjim gumama sasvim normalno ponasao(u okvirima normalne voznje), probao sam i nekoliko jacih kocenja i to bez problema ikakvih

    na novim ljetnjim gumama sam vozio bez problema po utabanom snijegu, mada se naravno ne bih usudio da idem put CT ili negdje uzbrdo(ono 99% bih prosao ali nema potrebe rizikovat a i vazda moze panut jaci snijeg)
    She is only here to annoy herself!

  8. #1008
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    mozda ako odvozis 2,3 kruga na stazi da ti se zagriju gume pa onda
    PG je mali grad, okle god da krenes i dje god da ides a da nije van grada, tu si za max 15tak minuta (racunam 10 minuta samo semafore). Nema tu grijanja guma.
    Meni motor ne postigne radnu do centra grada a ne gume ljetnje da se ugriju zimi
    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  9. #1009
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,252
    Thanks Thanks Given 
    2,756
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    dovoljno je da se okrenu par puta, ne moraju vala postizat punu radnu temperaturu svakako ce zimska guma bolje drzat na hladan asfalt ali nista drasticno a vala ni primjetno bez ako forsiras
    She is only here to annoy herself!

  10. #1010
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,252
    Thanks Thanks Given 
    2,756
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    evo i na -5 C(23F) se allseason gume MNOGO bolje ponasaju na suvom(pa i mokrom samo da nema snijega) asfaltu od zimskih, ne vidim zasto i ljetnje ne bi makar priblizno

    http://www.caranddriver.com/comparis...mparison-tests
    She is only here to annoy herself!

  11. #1011
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    South east
    Posts
    8,042
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    NSX,prosle zime kad je pao onaj snijeg,isao sam kuci sa kombijem koji je imao ljetnje gume,prvo sto sam na junior bridz jedva krenuo i to trecom,a ako stanem dje ima imalo snijega tu ga vezi,a sa kamionom koji je imao zimske gume,neke raspad ROTEX sam svuda ali basss lagano prolazio tako da to da ljetnja moze da odradi zimu tesko brate...

  12. #1012
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,252
    Thanks Thanks Given 
    2,756
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    ja ne govorim o snijegu nego o suvom putu zimi, normalno da su 16 puta bolje zimske po snijegu
    She is only here to annoy herself!

  13. #1013
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Syria, Damascus
    Posts
    10,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oces reci da NSX laze?

  14. #1014
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    South east
    Posts
    8,042
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    E pa moja greska nisam te shvatio,a sto se toga tice tu te podrzavam

  15. #1015
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,600
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    ja ne govorim o snijegu nego o suvom putu zimi, normalno da su 16 puta bolje zimske po snijegu
    zimi je put totalno 'SUV' mozda 5 sati dnevno
    Quote Originally Posted by my name is ...
    izvini oli mi rec kako da neciji post stavim u signature ?

  16. #1016
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    608
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zna li ko kakav je zakon sto se tiče zimske opreme u Srbiji i ima li ko kakvih iskustava?

  17. #1017
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    South east
    Posts
    8,042
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A ako kreces odavde moraces imat zimske Al cini mi se da je kod njih zakon da se zimska guma mora imat samo u slucaju snijega i leda

  18. #1018
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    608
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imam dvije zimske,nego nađoh ovo na sajt njihovog automoto saveza pa da provjerim je li imao ko iskustva s njihovom policijom pošto vjerovatno imaju neka svoja tumačenja zakona kao ovi naši.
    Evo, možda će nekom valjat :

    U delu koji se odnosi na obaveznu i zimsku opremu ovaj Pravilnik predviđa da u periodu od 1. novembra do 1. aprila vozila moraju biti opremljena sa sve četiri zimske gume, ako se zbog vremenskih uslova na kolovozu nalazi sneg, led ili poledica.Dubina gazećeg sloja na pneumaticima za zimsku upotrebu ne sme biti manja od 4 mm.Ukoliko su vremenske prilike u toku zimske sezone takve da nema snega i leda na kolovozu, zimski pneumatici neće biti obavezni. Van navedenog perioda, vozila mogu biti opremljena zimskom opremom.

  19. #1019
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Podgoritza
    Posts
    2,322
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    meni uopste na gume nema oznake jesu li zimske ili ljetnje... tigar gume su u pitanju.

  20. #1020
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Napunise se ovi gumari....
    TAKUMI

  21. #1021
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,126
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    NSX, ne znam zasto osporavas zimske gume, svako ko je zimi probao ljetnje i zimske, moze odmah da primijeti da se zimske mnogo bolje ponasaju, pa i do 10-15 stepeni, sto je kod nas uvijek... a inače na svaki mogući test se vidi drastična razlika i u kočenju, g sili, startovanju, sve je na stranu zimskih guma kad je temp ispod 10c, bilo da je kisa, snijeg led, suvota, nebitno... to sto su gume skupe je druga stvar, ja sto sam kupio zimske gume, neko je za te pare kupio auto, ali jbg... mogu mislit koliko bi ti bilo za M-a zimske da uzmes, skuplje nego vrijednost pola auta sto se voze kroz cg
    Last edited by ^^0LIvEr_QuEeN^^; 13-11-12 at 22:48.

  22. #1022
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,252
    Thanks Thanks Given 
    2,756
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    ma imam na megana zimske kad pane snijeg, eto gore test sto ostavih na -5 stepeni all season drasticno bolje koce od zimskih...
    She is only here to annoy herself!

  23. #1023
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ada evo ja sam vozio na zimske i ljetnje pa mi isto bijase...
    Za mjerenje se vodim startovanjem (koliko slajfuje) i kocenjem (kad se pali abs)
    Njak Njak Njak

  24. #1024
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zimske su bolje po snijegu, jedino, i that's the end of the story.
    TAKUMI

  25. #1025
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,126
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Zimske su bolje po snijegu, jedino, i that's the end of the story.
    Kako si tvrdoglav sa tim, eto ti video review-a koliko oces ljetnje vs zimske, ljetnje smijesno djeluju na testovima, kisa-snijeg

    p.s. jedan od njih http://www.youtube.com/watch?feature...34ltdWI#t=201s

    evo i jos jedan, kiša je u pitanju http://www.youtube.com/watch?feature...cga6UxlHM#t=0s
    Last edited by ^^0LIvEr_QuEeN^^; 14-11-12 at 00:46.

Page 41 of 84 FirstFirst ... 3137383940414243444551 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 47
    Last Post: 18-03-11, 10:50
  2. obavezna zimska oprema
    By fotograf in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 588
    Last Post: 08-03-11, 19:48
  3. Jesenja/Zimska prinova
    By Shiney in forum Ženski kutak
    Replies: 7
    Last Post: 03-11-06, 22:47
  4. zimska kolekcija sexa
    By TiJaNaaaA in forum Sex i erotika
    Replies: 78
    Last Post: 19-11-04, 15:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •