Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 101 to 125 of 148

Thread: Ja tebi ljubav a ti meni.... nogu

  1. #101
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Smirnoff_ice
    Vidji, kad je ovo izrekla trebao si ju prekinut i rec: "Pa da, u pravu si ljeti je toplije..." i pokusati sve okrenuti na stos nekom domislicom... Mozda bi se pocela smijati dvosmislenosti tvojih rijeci i onda bi opet imao sansu nastaviti pomalo zbunjeno i luckasto: "Pa da, znas sta... ja cu do tada vjezbati a ti razmisli, mozda cu ti bit jos drazi ondak..." I ako ne bi shvatila poruku, nasmijao bi se i rekao: "Pusti, salim se te znas..." i sada se na tu temu vise ne bi vracao i brzo bi preokrenuo razgovor na nesto trece, cak i ako bi ona htjela dalje razgovarati o tome... U takvim pokusajima moras uvijek imati "rezervu" koja ti pruza otvorena vrata.
    Da si tako postupio sada bismo mogli zajedno napraviti plan
    Pa nije nasao prave rijeci koje vezu, a mozda jos vise od toga (izgled). Ako joj je izrazio svoje gledanje ljubavi sto po njegovoj prici je ona to naravno primjetila jos od pocetka njihovog upoznavanja, onda se treba shvatiti da su to njeni maniri da privuce paznju sto ce da ima koristi od njega i kad opet dodje dogodine na ljetovanje. U tome je da lutka uobicajno zeli provod da prodje jeftinije gdje poznanstva kao sa njim nece za pocetno ici njoj na stetu kao i njemu sto mu je i dala do znanja. No, on je prsno za njom kako kaze i tu je problem. Ako se decko nije mogao kontrolisati onda ga nije nije trebala sutnuti kad ga vec navodno po njegovim rijecima puno voli. He, lakse bi bilo da decko iskulira i da je na ljeto doceka i to po mogucnosti da joj fino ugodi. Ne, kod njega je nemirno more sto je njoj po prici svejedno. Mora da misli na sebe i u tom bi bilo da hladnokrvno razmislja prema takvim i slicnim gdje ne bi bilo lose kad bi je mogao namamiti da osjeti da se zaljubi u istog koji bi je tad ignorisao.

  2. #102
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako se neće distancirati kad zaljubljenom čovjeku i najbezazleniji osmjeh može da pruži nadu. E, vala se meni ta eksurzija više neće desiti. Jedva skinuh sa vrata bivšeg prijatelja sa kojim sam pokušavala da održim kakvo-takvo poznanstvo i nakon njegove izjave ljubavi. Najbolje je sve odmah prekinuti kao na trupicu, nema zavlačenja, ni lažne nade jer te on/ona nikad ne može posmatrati kao prijatelja.

  3. #103
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Grofice, samo naivni moze vjerovati da je poslije ljubavi moguce prijateljstvo.

  4. #104
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ovako, nihil...
    naravno da znam da razlikujem prijatelja i druga nego imam problem da oznacim i definisem to.
    taj problem je nastao iz toga da kada su osjecanja u pitanju nema granica kriterijuma definicija, jer svako osjecanje se ne moze definisati naucnim kriterijumima kao sto su navedeni.
    ta cvrstina koja povezuje prijatelje o kojoj pricas je nesto sto grade osjecanja prijateljstva i ljubavi i upravo je to oslonac svakog prijateljstva. naravno tu je i dobro poznavanje odredjene osobe ( sto ukljucuje iskrenost na kojoj insistiras ) ... pozanavanje sebe naravno... o tome sam govroila kada sam rekla da ne moras neku osobu vidjeti 2 godine a da je nakon toga ne osjecas nista manje prijateljem... ta iskrenost o kojoj pricas je povezana sa onim stanjem kada tacno znas kako ce ta osoba da odreaguje u odredjenoj situaciji prije nego sto odreaguje, kada znas sta je muci ili sto je srecna samo kad je pogledas... kada njene tajne osjetis a da ne mora da ti ih kaze...
    jednostavno nadjete se...
    Kako Vaša bolest ?

  5. #105
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Grofica
    Kako se neće distancirati kad zaljubljenom čovjeku i najbezazleniji osmjeh može da pruži nadu. E, vala se meni ta eksurzija više neće desiti. Jedva skinuh sa vrata bivšeg prijatelja sa kojim sam pokušavala da održim kakvo-takvo poznanstvo i nakon njegove izjave ljubavi. Najbolje je sve odmah prekinuti kao na trupicu, nema zavlačenja, ni lažne nade jer te on/ona nikad ne može posmatrati kao prijatelja.
    A najbolje bi bilo da visak pozitivnih osjecanja stavimo na trup, pa cijepaj sestro! :razz: Odista je da manje vise u ovakim i slicnim vezama stradaju jedni i drugi kako nam to u ovom slucaju primjerno iskustvo prica da je se srecom otarasila kakvog takvog prijateljstva koji joj je i u daljem nudio ljubav koju ona nije prihvatila, a o prijateljstvu u prijasnjem u pojmu da i neznam, hehe. Iskustvo uci drugarice i drugovi pa dao slijedeceg puta, iz kojeg mozemo i nesto da poucimo.
    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Grofice, samo naivni moze vjerovati da je poslije ljubavi moguce prijateljstvo.
    A kako ide onda ako vise nismo naivni?

  6. #106
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation U prostoru povecanog rizika

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    naravno da znam da razlikujem prijatelja i druga nego imam problem da oznacim i definisem to.
    Ne moze sa napraviti razlika bez oznacavanja i definisanja kljucnih detalja po kojima se prepoznaje prijateljstvo. To moramo tacno znati da bi mogli reci sa kim gradimo prijateljstvo, a sa kim drugarstvo. Kad postoje teskoce u oznacavanju i definisanju pojma prijateljstva onda je jos teze, ako ne i nemoguce prepoznati sa kime se ono gradi.
    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    taj problem je nastao iz toga da kada su osjecanja u pitanju nema granica kriterijuma definicija, jer svako osjecanje se ne moze definisati naucnim kriterijumima kao sto su navedeni.
    Naravno da osjecanja ne mozemo definisati, ali mozemo da ih prepoznamo i shvatimo zasto se javljaju. No, prijateljstvo ne mozemo da definisemo samo kao pozitivna osjecanja prema nekome jer onda bi bilo isto sto i ljubav. Koja je onda razlika izmedju prijateljstva i ljubavi? Ono sto je sigurno jeste da prijateljstva nema bez ljubavi, ali ni ljubavi bez prijateljstva. Prijateljstvo je prakticna i racionalna strana ljubavi, nacin na koji se ljubav zivi, a to znaci bez tajni, iskreno i otvoreno, solidarno, sa povjerenjem i postovanjem, a ljubav emotivna, iracionalna strana prijateljstva. Prijateljstvo i ljubav su prakticno nerazdvojivi.
    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ta iskrenost o kojoj pricas je povezana sa onim stanjem kada tacno znas kako ce ta osoba da odreaguje u odredjenoj situaciji prije nego sto odreaguje, kada znas sta je muci ili sto je srecna samo kad je pogledas... kada njene tajne osjetis a da ne mora da ti ih kaze...
    jednostavno nadjete se...
    Za neke situacije mozemo da kazemo da cemo "znati" (bolje receno sa velikom sigurnoscu pretpostaviti) kako ce reagovati jer smo to ili kroz razgovor saznali ili iskusili. No, ta sigurnost i pretpostavka moze da se javi tek sa iskrenoscu koja se praktikuje, a to znaci da se u komunikaciji i iskustvu uvjerimo da se drugome moze vjerovati. Inace, citava ta prica da znas sta nekog muci, da li je srecan ili ne, i sl. samo kad ga pogledas se stvara kroaz iskustvo a ne nastaje ni iz cega kao neka metafizicka veza, nekakav soul mate i slicne mistifikacije. "Jednostavno nadjete se" nije zamislivo niti moguce, jer se prijateljstvo stvara a ne nalazi. Iskrenost prethodi stanjima prepoznavanja i razumijevanja. To da necije tajne "osjetis" je neprecizna formulacija, jer tajne ne mozes da "osjetis", odnosno ne mozes ih na iracionalan nacin razumjeti. Tu bi trebalo da stoji izraz "pretpostavis", a to onda znaci da saznas i primijetis nesto sto ce te upututi da neko ima probleme ili da je zadovoljan. To mozes sa razlicitim ljudima i tek kada o tome sto pretpostavljas mozes direktno i bez ustezanja, bez straha od ljutnje, nervoze i sl. da pitas, da razgovaras, da pomazes ako mozes i trebas, tek tada se ulazi u prostor prijateljstva. Dok se taj prag ne moze slobodno prelaziti sa sigurnoscu da niko nece biti namjerno povredjen i da je smisao toga neprestano stvaranje povjerenja i prijateljstva nalazimo se u prostoru koji je veoma opasan, i zbog kojeg se mnogi odricu prijateljstva. Taj prostor je obiljezen strahom da neko nase "tajne" iskoristi, zloupotrebi, da nas njima povrijedi,... Zivjeti u takvom prostoru je veoma rizican. Ako se vrata iskrenosti ne otvore sasvim, sitni i krupni problemi, nesuglasice, podozrenja itd. neprestano traju i prijete da postanu maligno oboljenje. ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  7. #107
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa naravno da ja ne mislim na metafizicku vezu bilo koje vrste kako je nazivas i apsolutno se slazem da to poznavanje date osobe proizilazi iz iskustva, tj njenog poznavanja. ono sta sam izgleda neuspjesno htjela da kazem je da napr. jednu osobu si upozano prije godinu dana, i prvo ste se druzili i imali razumijevanja jedno za drugo i imali slicne poglede na svijet. s druge strane, imas osobu koju poznajes 10 godina, sa kojom dijelis razne trenutke i znas dosta toga o njoj i ona o tebi o svemu pricate i kao kazes nema tajni- i prijateji ste... ali kad uporedis sa osobom koju poznajes karce jednostavno to nije to. skonats da te ova osoba mnogo bolje poznaje nego dugogodisnji prijatelj i ti nju i da ste jednostavno slicniji. ne radi se dakle da je u pitanju neka metafizicka veza vec o tome da ti ova osoba vise odgovara kao licnost. na to sam mislila.
    Kako Vaša bolest ?

  8. #108
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja izgubih super druga izgleda bas zbog toga. 2 godine smo se intenzivno druzili (i oboje imali veze i vezice i razmjenjivali savjete i iskustva itd), i onda odemo da zivimo u razlicite gradove, dosta daleke jedan od drugog, i on se tu odjednom pojavljuje (preko smsa!!!) sa pricom kako je zaljubljen u mene otkako me prvi put vidio. htio je da dodje da to kao rascistimo (mada, cini mi se da ni sam nije znao sta tu ima da se rascisti, jer njegova prica, zelje, sta vec, nisu imale veze sa realnoscu). i ja sam mu tu odmah dala do znanja sta i kako mislim o tome, da ne cimam lika da dolazi preko 3 drzave ako dolazi samo zato sto misli da cemo biti zajedno.
    i otad je on jako hladan i distanciran prema meni i sve se medju nama promijenilo. javlja mi se samo kad ja njemu prva pisem i ne prica mi vise o istim stvarima kao ranije...
    po meni, ako musko-zensko prijateljstvo prezivi na duze staze, to onda vjerovatno znaci da je u nekom momentu postojalo nekih medjusobnih ''iskrica'' ali da je medju njima jednostavno postojao ''silent agreement'' da se te iskrice ignorisu jer ako ti je neko dobar prijatelj ne znaci da ste kompaktni i za vezu.
    smrc...

  9. #109
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Grofica
    Najbolje je sve odmah prekinuti kao na trupicu, nema zavlačenja, ni lažne nade jer te on/ona nikad ne može posmatrati kao prijatelja.
    ne moze dok je zaljubljen. a zaljubljenost ne traje vjecno. i nije svaka zaljubljenost iskrena ljubav. ako mu je stalo do tebe i kao do osobe sa kojom mu prija razmjenjivati iskustva provoditi vrijeme zajedno i ako dijelite zajednicke ineterese i poglede na svijet u dovoljnom intenzitetu, itekako moze doci do prijateljstva nakon zaljubljenosti.
    druga stvar je ako te neko gleda samo kao potencijalnu curu
    ja iskreno uvijek ostanem pomalo uvrijedjena ako me neko ''zaljubljen'' u mene iskulira nakon sto shvati da necemo biti zajedno
    dok jako postujem i volim ljude sa kojima i nakon odbijanja ostanem u kontaktu.

  10. #110
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Mistika i metafizika ...

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    pa naravno da ja ne mislim na metafizicku vezu bilo koje vrste kako je nazivas i apsolutno se slazem da to poznavanje date osobe proizilazi iz iskustva, tj njenog poznavanja. ono sta sam izgleda neuspjesno htjela da kazem je da napr. jednu osobu si upozano prije godinu dana, i prvo ste se druzili i imali razumijevanja jedno za drugo i imali slicne poglede na svijet. s druge strane, imas osobu koju poznajes 10 godina, sa kojom dijelis razne trenutke i znas dosta toga o njoj i ona o tebi o svemu pricate i kao kazes nema tajni- i prijateji ste... ali kad uporedis sa osobom koju poznajes karce jednostavno to nije to. skonats da te ova osoba mnogo bolje poznaje nego dugogodisnji prijatelj i ti nju i da ste jednostavno slicniji. ne radi se dakle da je u pitanju neka metafizicka veza vec o tome da ti ova osoba vise odgovara kao licnost. na to sam mislila.
    Nije vrijeme presudno, vec iskrenost. To "skontavanje" o kojem govoris je u stvari proizvod iskrenosti. Kad mozete da znate sve jedno o drugom, bez ostatka i skrivanja, i kada vam je to sto ste saznali prihvatljivo ili podnosljivo prijateljstvo se gradi. Deset godina druzenja sa nekim moze biti deset godina povrsnosti i pricanja samo o onome sto ne zalazi u privatno i licnosno. Kad toliko dugo traje takvo druzenje onda je to znak da oboma odgovara ta povrsnost. S druge strane, za relativno kratko vrijeme se moze stupiti na stazu prijateljstva ako se pitanje iskrenosti obostrano prakticno prihvati i stalno smije i treba biti pod udarom provjere. ... Ovo da te neko krace poznaje ali bolje od dugogodisnjeg prijatelja nije objasnjeno. Izraz "jednostavno to nije to" nista ne objasnjava. Sa tim izrazom se mistifikuje, kao da odgovora nema u svijetu u kojem zivimo vec se ocekuje neki metafizicki...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  11. #111
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nravno da nije bitno vrijeme nego iskrenost a to pokusavam da kazem
    ali nije ni samo iskrenost, odnosno , iskrenost sama po sebi ne moze da postoji ukoliko nema podloge a to je osoba odredjenih crta licnosti tj. sklopa psihickih osobina koje preferiramo kod drugih osoba (nebitno da li ij mi posjedujemo ili ne). to sam mislila kada sam rekla "to nije to" ili "nadjete se". jednostavno iako je neka osba na mjestu i vidis da je potpuno 2normalna" to nije preduslov da cete postati prijatelji iako imate iskrenost na vasoj strani. dzaba iskrenost ako ti osoba ne odgovara u tom pogledu
    Kako Vaša bolest ?

  12. #112
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb Bitan je tok

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ali nije ni samo iskrenost, odnosno , iskrenost sama po sebi ne moze da postoji ukoliko nema podloge a to je osoba odredjenih crta licnosti tj. sklopa psihickih osobina koje preferiramo kod drugih osoba (nebitno da li ij mi posjedujemo ili ne). to sam mislila kada sam rekla "to nije to" ili "nadjete se". jednostavno iako je neka osba na mjestu i vidis da je potpuno 2normalna" to nije preduslov da cete postati prijatelji iako imate iskrenost na vasoj strani. dzaba iskrenost ako ti osoba ne odgovara u tom pogledu
    Kako ces da doznas kakve neko ima crte licnosti, karaktera, kako da se "nadjete" i kazete "to je to" ako se ne upoznajete iskreno, ako se sluzite svim mogucim nacinima da se pokazete u dobrom, boljem svjetlu, ako to sto pokazujete niste, vec to krivotvorite, obmanjujete itd. ... Da bi se mogli "naci" i reci "to je to" morate se iskreno upoznavati. Obratno ne ide.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  13. #113
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ako mozes d aznas da li je osoba sa kojom se upoznajes iskrena ili nije? ti polazis od toga da si ti iskren ali to ne znaci da su ostali.
    kako prepoznati? pa ako doticna osoba jedno prica a drugo radi jasno je da folira. sem toga, nikad ne mozes znati 100% da li osoba folira niti da li iskrena do kraja
    na taj rizik uvijek moras biti spreman
    Kako Vaša bolest ?

  14. #114
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Proces

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ako mozes d aznas da li je osoba sa kojom se upoznajes iskrena ili nije? ti polazis od toga da si ti iskren ali to ne znaci da su ostali.
    kako prepoznati? pa ako doticna osoba jedno prica a drugo radi jasno je da folira. sem toga, nikad ne mozes znati 100% da li osoba folira niti da li iskrena do kraja
    na taj rizik uvijek moras biti spreman
    To je proces. Ne mozes unaprijed znati da li je drugi iskren, ali mozes da to zahtijevas i ispitujes. Ako drugi nije spreman da se podvrgne tom uzajamnom zahtjevu i ispitivanju, onda od iskrenosti nista. Upravo ovakva prica o iskrenosti i prijateljstvu jasno pokazuje da li neko ima potrebu i zelju da gradi prijateljstvo i da bude neograniceno iskren sa bilo kime. Najcesci odgovor koji se moze cuti jeste da se ni sa kim ne stvara iskrenost, vec da se prema svakome ima neka rezerva. Kad neko tako kaze i jos doda da je to neizbjezno onda je jasno da sa njim nije moguce graditi prijateljstvo niti mu ono treba. Takav odgovor ostavlja prostor za neogranicene manipulacije svake vrste. ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  15. #115
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vjerujem da se u prijateljstvo ne stupa sa zeljom i namjerom da ga stvoris vec da se stvara samo od sebe po nekim konekcijama koje se odviajju izmedju ljudi sa ili bez namjere da stvore prijateljstvo.
    sigurno je da ne ustanes ujutro i pomislis " divan dan za pocetak prijateljstva sa tim i tim" vec je to kao sto kazes proces koji se odvija vise na nivou nesvjesnog nego na nivou svjesnog. svjesno je jedino u toj mjeri preispitivanja iznijetih stavova doticne osobe koji su opet nastali iz straha da ne ostanemo ispaljeni i povrijedjeni nakon eventualnog razocarenja ( zvucim kao Jung )
    Kako Vaša bolest ?

  16. #116
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Svjesno i iskreno

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    vjerujem da se u prijateljstvo ne stupa sa zeljom i namjerom da ga stvoris vec da se stvara samo od sebe po nekim konekcijama koje se odviajju izmedju ljudi sa ili bez namjere da stvore prijateljstvo.
    Koje su to "konekcije"? Izgleda opet nesto misticno i metafizicno. Stvara se samo od sebe?!? Valjda svako od nas sa sobom nosi sve svoje, pa tako i zelje i namjere, izmedju ostalih i one za prijateljstvo, a ne da mu se stvari desavaju iznenada, da ga pogadjaju kao "grom iz vedrog neba", bez reda i smisla, ... Opet stvar ovostranosti odvlacis u onostranost. Tako je to uvijek kada se govori o vjeri.
    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    sigurno je da ne ustanes ujutro i pomislis " divan dan za pocetak prijateljstva sa tim i tim" vec je to kao sto kazes proces koji se odvija vise na nivou nesvjesnog nego na nivou svjesnog. svjesno je jedino u toj mjeri preispitivanja iznijetih stavova doticne osobe koji su opet nastali iz straha da ne ostanemo ispaljeni i povrijedjeni nakon eventualnog razocarenja ( zvucim kao Jung )
    Ne, nego ja svaki dan, svaki sat, svaki susret divan za pocetak prijateljstva. Za prijateljstvo je uvijek vrijeme. No, bez iskrenog uzajamnog pristupa nista. Malo uobicajenih trucanja, pokusaji iskoristavanja, zavlacenja, nagovaranja i ogovaranja, ... Iskrenosti se moze pristupiti svjesno, a za neki nesvjestan pristup mozemo svjesno da tvrdimo da postoji neki, ali nista vise o tome. Ono sto je jasno jeste da prijateljstvo jeste svjestan odnos u kojem se rasvjetljavaju svi moguci aspekti zivota i to mora biti iskreno. Iskrenost treba da je stalno u svijesti...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  17. #117
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    konecpt iskrenosti koji je tvoja osnovna teza i preduslov za stavranje prijateljstvo nije jednostavan i zbog toga da bi doslo do ostvarenja tog koncepta moraju da se poklope neke kockice ... nije nikakva mistika niti metafizika u pitanju vec se radi o emocionalnosti i o mom uvjerenju da kada su u pitanju emocionalni odnosi ne postoje nikakave namjere ciljevi sta-god vec se stvari desavaju na podsvejsnom nivou i ta iskrenost je cesto isto tako podsvjesna.
    ne mozes reci " sad cu sa tobom da gradim prijateljstvo i da ti pricam sve o sebi i bicu iskren do kraja i ti budi i bicemo sjajni prijatelji". to je proces koji se desava spontano a da ga cesto nijesmo svjesni sto ce reci da ne mogu postojati nikakve namjere niti ciljevi pa makar to znacilo da cemo se opeci. ali vrijedi rizika zar ne? makar kad sam ja u pitanju...
    Kako Vaša bolest ?

  18. #118
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Namjerni slucaj i slucajna namjera

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    konecpt iskrenosti koji je tvoja osnovna teza i preduslov za stavranje prijateljstvo nije jednostavan i zbog toga da bi doslo do ostvarenja tog koncepta moraju da se poklope neke kockice ... nije nikakva mistika niti metafizika u pitanju vec se radi o emocionalnosti i o mom uvjerenju da kada su u pitanju emocionalni odnosi ne postoje nikakave namjere ciljevi sta-god vec se stvari desavaju na podsvejsnom nivou i ta iskrenost je cesto isto tako podsvjesna.
    Da li se i sta desava na podsvjesnom nivou mi mozemo da znamo samo kada nam to dopre do svijesti, a tada to vise nije pod- ili nadsvjesno. Dakle, pricati o podsvjesnom na svjestan nacin je prodavanje magle slicno pricu o tome sta bog i andjeli rade. Emocije nisu samo dio pod- ili nadsvjesnog vec iracionalnog, razumu neobjasnjivog. Medjutim, mi smo i te kako svjesni osjecanja iako ih ne mozemo razumski objasniti, vec ih tumacimo prema dosadasnjem iskustvu i saznanju. Ono sto je znacajno jeste da mi djelujemo s obzirom na ono sto nam je prisutno u svijesti. Primjera radi, kad nekoga upoznamo i osjetimo da nas kod njega nesto privlaci, da nas intrigira i uzbudjuje, mi u stvari postajemo svjesni osjecanja, ona su nam dospjela u svijest. Dakle, ovo "osjetimo" u stvari znaci da smo postali svjesni nekih osjecanja. Nakon toga, pocinjemo da razmisljamo kako da udovoljimo tim osjecanjima, kako da se sa tim koga smo upoznali i ko nam se dopao jos bolje upoznamo i da uspostavimo nekakav blizak odnos, neko druzenje, mozda prijateljstvo i ljubav,... Svega toga smo mi svjesni iako ne mozemo da objasnimo zasto smo osjetili to sto smo osjetili, zasto bas tada, sta to treba da znaci itd. itd. No, i na ta pitanja koja se namecu daju se razni odgovori. ...
    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ne mozes reci " sad cu sa tobom da gradim prijateljstvo i da ti pricam sve o sebi i bicu iskren do kraja i ti budi i bicemo sjajni prijatelji". to je proces koji se desava spontano a da ga cesto nijesmo svjesni sto ce reci da ne mogu postojati nikakve namjere niti ciljevi pa makar to znacilo da cemo se opeci. ali vrijedi rizika zar ne? makar kad sam ja u pitanju...
    Mozes da kazes da hoces da gradis prijateljstvo i sta pod tim podrazumijevas, ali ne mozes da kazes da ce te biti sjajni prijatelji, jer nema sjajnih i nesjajnih prijatelja, vec ili gradis ili ne gradis prijateljstvo. Ukoliko ga gradis jesi prijatelj. ... Kako se to u stvarnosti desava? Nekoga se formalno upozna, zapocne prica, obicna, na razne teme i dileme, ako se u tom pocetnom ne smanji interesovanje ili cak poveca, onda ce, ako za to ima ikakve mogucnosti doci do neke vrste druzenja. U tim druzenjima ce se desiti neke stvari koje ce pokaati da se moze ici dalje, da se bude jos otvoreniji i bliskiji i tu ce u svijesti da se pojavi prijateljstvo kao nesto moguce. I tek tada mozes da pitas drugoga o prijateljstvu. To pitanje ce se samo nametnuti i tek tada, ako se zainteresovane strane usaglase moze da zapocne proces gradjenja prijateljstva sto ukljucuje iskrenost bez ogranicenja. ... Taj proces nije potpuno spontan jer oni koji se u njemu nalaze uticu na mnogo stosta u njemu, oni odlucuju kada ce se, da li i sta desiti. Spontanost se sastoji samo u tome sto nema nekog unaprijed zadatog nacina postupanja, ali ne i u tome da nema nikakvih ocekivanja, zelja, potreba, motiva itd. itd.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  19. #119
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    oh well, ovo mi sve izgleda kao sukob totalnog racionaliste i racionalnog emocionaliste
    ja tvrdim da se taj proces skalapnja prijateljstva odvija mimo nase volje i nasih zahtjeva. kad govorim o podsvjesnom ne mislim da u tom datom slucaju razmisljam o podsvjesnom, kako si ti to rekao to ne bi bilo podsvjesno, nego kada razmisljam generalizovano o tim medjuljudskim odnosima shavtim da se kod mene najcesce stvari desavaju mimo moje svjesnosti o istima. i nekad mi treba dosta vremena da shvatim da sam u toj fazi izgradnje prijateljstva
    Kako Vaša bolest ?

  20. #120
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs down Uporne mistifikacije

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    oh well, ovo mi sve izgleda kao sukob totalnog racionaliste i racionalnog emocionaliste
    Sta podrazumijevas pod totalnim racionalistom, a sta pod racionalnim emocionalistom?
    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ja tvrdim da se taj proces skalapnja prijateljstva odvija mimo nase volje i nasih zahtjeva.
    Na osnovu cega to tvrdis? Koji su ti argumenti? Hoces li da kazes da se tebi prijateljstvo desava mimo volje, da ga ti u stvari neces, ali se oni ipak desi, i takodje, da pristajes na nesto sto je mimo tvojih zahtjeva, suprotno njima?!? Vrlo cudna tvrdnja.
    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    i nekad mi treba dosta vremena da shvatim da sam u toj fazi izgradnje prijateljstva
    Probudis se jedno jutro i skontas, upali ti se lampica i kazes: Pa to je prijateljstvo! Pretjerujes...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  21. #121
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    to je bila sala a taj totalni racionalista bi bio ti jer sve pokusavas da objasnis zakonima logike tipa: sve ima svoje razloge i posledice. ovo drugo bi bila ja jer se lomim izmedju racionalizma i emocionalnosti i pokuasavam da balanisram
    ali rekoh, to je bila sala
    ako kazem mimo volje ne znaci protiv volje nego mimo namjera i ciljeva- osjecanja nose inicijativu i mislim da mora postojati i odredjena doza intuicije a moji argumenti su da osjecanja ne mozemo objasnjavti naucnom terminologijom niti ih podvrgavati naucnoj metodologiji.
    ne pretjerujem nego ti banalizujes moje ideje. naravno da mi se ne upali lampica vec je i to proces, proces sagledavanja osjecanja....
    Kako Vaša bolest ?

  22. #122
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Temelj

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ako kazem mimo volje ne znaci protiv volje nego mimo namjera i ciljeva- osjecanja nose inicijativu i mislim da mora postojati i odredjena doza intuicije a moji argumenti su da osjecanja ne mozemo objasnjavti naucnom terminologijom niti ih podvrgavati naucnoj metodologiji.
    Kojih sad namjera i ciljeva, ako je sve spontano?!? ... Onda, ja ne korisitm naucnu terminologiju niti metodologiju u ovoj prici o prijateljstvu vec govorim o iskrenosti kao sasvim mogucem poduhvatu izmedju dvoje ljudi. Stavise, taj poduhvat je neophodan da bi se prijateljstvo stvaralo, i takodje, sve to jeste zivljenje ljubavi. Inace, ne znam zasto bi se uopste trebalo u prici odbacivati naucno, jer ono zapravo predstavlja najvise ispitano i najbolje izucavano. ... Uglavnom, ja pitam u vezi neceg sto mi nije jasno, a ne trazim da mi se prica naucnom terminologijom.
    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    ne pretjerujem nego ti banalizujes moje ideje. naravno da mi se ne upali lampica vec je i to proces, proces sagledavanja osjecanja....
    Ti kao argument uzimas sponanost i intuiciju, pozivas se na podsvjesno, govoris o tome da ne planiras i sl. i na sta ti to lici? To je mistifikacija, obavijanje prijateljstva oreolom tajni. Cak kazes da te to strefi mimo tvoje volje i da postajes kasno svjesna da si u fazi prijateljstva?!? ... Sve to sto pominjes izgleda fluidno, maglovito, nedovoljno razumljivo, kao da postoji i ne postoji u isto vrijeme, i tebi takvo stanje odgovara. ... Ja za razliku od tebe imam temelj na kojem pociva prijateljstvo i zivi ljubav, a to je iskrenost.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  23. #123
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    namjere i ciljevi koje pominjem se odnose na tebe i tvoju pricu a ja sam zagovornik ove druge, sponatnosti....
    ne koristis naucnu terminologiju al koristis metodologiju kada po piatanju osjecenja provlacis termine: definicija, objasnjenje, argument....
    slozili smo se oko te iskrenosti ali probkem je sto je ti shavatas kao iskrenost per se koja postoji nezavisno od uslova u kojima bi trebalo da se sprovodi aja kazem da je iskrenost jedan od osnovnih uslova ali da ne moze postojati bez odgovarajucih afirmativnih osjecanja obje strane i sklopovoma licnosti koji su kompatibilni...
    mozda i sve jeste obmotano velom fluida ili sta god ali ne mozes dA na osnovu toga tvrdis da nemam temelj na kome pociva prijateljstvo jer kriterijum ili kriterijumi koje tio postavljas ne vazi za sve. prijateljstvo nije univerzalna pojava u smislu da se svuda javlja u istim uslovima na isti nacin... i bas zato je ne mozes definistai niti objasniti do kraja. i zato ostaje kako kazes maglovito i fluidno jer kad su osjecanja u pitanju nema granica niti objasnjenja niti definisanja
    Kako Vaša bolest ?

  24. #124
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question Pianje

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    mozda i sve jeste obmotano velom fluida ili sta god ali ne mozes dA na osnovu toga tvrdis da nemam temelj na kome pociva prijateljstvo jer kriterijum ili kriterijumi koje tio postavljas ne vazi za sve. prijateljstvo nije univerzalna pojava u smislu da se svuda javlja u istim uslovima na isti nacin... i bas zato je ne mozes definistai niti objasniti do kraja. i zato ostaje kako kazes maglovito i fluidno jer kad su osjecanja u pitanju nema granica niti objasnjenja niti definisanja
    Prvo i posljednje pitanje jeste: Da li je prijateljstvo moguce bez neogranicene iskrenosti?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  25. #125
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne, ali iskrenost nije jedini elemnet!
    Kako Vaša bolest ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. the sexiest song....
    By La_bambola in forum Sex i erotika
    Replies: 233
    Last Post: 09-11-07, 19:15
  2. Najljepse ljubavne pjesme
    By rain_wind_storm in forum Ljubav
    Replies: 451
    Last Post: 12-07-05, 23:10
  3. Replies: 197
    Last Post: 24-05-05, 13:57
  4. ljubav
    By phenomenon in forum Religija i filozofija
    Replies: 16
    Last Post: 21-02-05, 10:03
  5. S V A S T A R A
    By [azzo-kSv] in forum #montecafe
    Replies: 0
    Last Post: 21-05-04, 13:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •