Results 1 to 2 of 2

Thread: Etika i zivot

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation Etika i zivot

    Zastita prirode postaje iz dana u dan sve znacajnija. O zastiti prirode se puno pise, jos vise govori, a malo napravi. Jedan od uzroka je da ne postoji pedagogika koja bi ucila postovati prirodu. Ekoloske katastrofe koje smo vec dozivjeli su jedna od onih "poslastica", koje ostavljamo svojoj djeci. Ponasamo se kao da bi zeljeli da nase greske naplatimo nasoj djeci i da oni preuzmu odgovornost za nase ograniceno razumjevanje prirode.
    Pa ipak, djeca pazljivo prate dogadjaje oko sebe. Pitanje je kako nas oni stvarno vide. Zivot djece postaje iz dana u dan sve vise otudjen od prirode i upravo zbog toga je vise nego potreban eko-odgoj. Odgoj bez velikih teorija! Odgoj koji ce djeci omoguciti postati prijatelj prirode, dakle odgoj koji ce im omoguciti dozivljavanje prirode svim culima.
    Ono sto dijete otkrije i upozna sa radoscu i veseljem to mu dodje do srca. Ako dijete u necemu pronadje kvalitetu i ljubav, onda je spremno prihvatiti i odgovornost, jer ono sto ce voljeti biti ce uvijek spremno i odrzavati.
    Cilj eko-odgoja je pomoci djeci i usmjeravati ih kod upoznavanja prirode i otkrivanju njenih tajni i ljepota, jer tek tada kad prirodu pocnu voljeti, tek tada postanu odgovorni za svoje postupke.
    Omogucimo nasoj djeci dozivjeti ljetne dobi, odgajati biljke, traziti ljekovite biljke, obraditi malo zemlje. Dajmo im priliku da nauce stediti sa energijom i da se zauzmu za zivot faune i flore oko nas. Upoznajmo ih da je preduslov za svaki zivot u prirodi razlicitost.
    Probudimo u nasoj djeci radoznalost i interes za prirodu i okolinu. Pomognimo im otkriti da su oni sami dio kompliciranog bioloskog sistema na ovoj planeti i da mogu prezivjeti jedino u suzivotu s njom.
    Ucimo zajedno uz djecu etiku postovanja zivota.
    Last edited by Smirnoff_ice; 29-03-05 at 18:15.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Covjek je neraskidivo povezan sa svim sto ga okruzuje i gdje se tu nista slucajno ne desava, gdje svaka poslijedica ima svoj uzrok, jer je to normalni proces odnosno normalna pojava u prirodi. Covjek je jedino zivo bice koje je duboko promjenilo okvir svoje prirode i dalje mjenja i mjenjace u buducnosti sve to do god bude mogao odnosno dokle sile ravnoteze budu jos u kakvom takvom odnosu da mu pokazu da ne moze vise tako kako on misli da moze, kao sto je to vec danas slucaj da se treba vise voditi racuna oko klime, zagadjenja, koristenja resurci,, erozije tla kao i katastrofa, jer su strucnjaci ustanovili i ustanovljavaju poremecaje koje zahtjevaju u buducnosti radikalnije odnosenje sa svim i svacim sto bi jos vise pogorsalo cjelokupni prirodni kompleks koji vec odavno uzima daha. Zastita prirode, prirodne sredine u kojoj se nalazimo zahtjeva temeljito razmisljanje koje upravo treba da dodje od onih koji je i unistavaju i koji se sad moraju prilagodjavati odnosno smanjiiti produktivnost na taj nacin sto ce jos morati da uloze u zastitu koja je kod istih prije bila sporedna. Koristenje resursi u prirodi ubrzava unistavanje mnosstva koji po najnovijoj studiji UN govori da se one umnogo trose, gdje nanose cijelom planetti stetnost koja navodno treba 50 godina da se oporavi. Tu je veoma bitan kompromis svih koji nije nemoguc da se pristupa drugacije problemu sto se i cini ali sad kad vise ne moze onda se ti isti nadju u nuzdi sto moraju da da vode vise racuna o ekologiju koju prije nisu mnogo uzeli u obzir u vecoj zastiti. Na pojedincu je u tom danasnjem i prijasnjem odnosenju da bira da je birao kako ce da zivi i gdje u danasnjem civilizovanom nacinu zivota on nema mnogo kontakta sa prirodom. Ako ima to su vise rekreativnog djelovanja i gdje u nasem nacinu zivljenje sve tako reci igra interes ulogu, a ne ljubav prema prirodi koja ce moje potomke da unisti zdravstveno iako ja imam tu ljubav prema njoj. Uciti djecu kako da se odnosi prema ekologiji je vazno za njihovu postepenu odgovornost koja ce im dati i uvid u isti da smo mi ti isti koji smo satkani od nje i gdje lose djelovanje prema njoj ima uticaj i imace uticaj na nas koji jeste u gubljenju ravnoteteze sto znaci stvaranje bolesti koja nece samo nas da strefi nego i sve ostalo nuzno u procesu, cija razmjena je takva da je necemo moci zaustaviti raznim tehnologijama i kroz sirenja znanja u svjesti nego upravo mi sa danasnijm iskoristavanjem donosimo sebi olaksice u zivotu gdje u suprotnome donosimo ostaloj uzoj i siroj prirodi stetu koje ce se i jeste vec odrzazila na nas. Kako sad kad sam svjestan toga loseg djelovanja u pitanju kako mogu da zastitim i ucim svoje eventualno pokoljenje o tome da necemo moci dugo jos da zive na zemlji, jer su ljudi doprinijeli da propadanje zemlje ide 100 puta vise no sto to jeste u normalnom slucaju. Kako odrzati zdravlje sto je najvaznije od svega. Sta mislis? Da li je nauka kao medicina ili odlazak u pronalazenju druge planete nase rijesenje? Ko moze i ko je platio njihova zlodjela u kojima su nevini stradali. Kako nekoga privesti pravdi kad nema te sile osim covjeka koja ga ona jedino moze kazniti. Ko daje pravo nekom da koristi lose i to lose nanosi stetu meni i mojim pokoljenjima. Kako to sprijeciti ili lijeciti? Sta mislis sta treba jos da se desi da ne bi niko stradao od covjekove rukotvorine. Da li ce se to ikad desiti "da jedan zivot mrava bude vrijedan isto kao i zivot covjeka"? Zasto se ljudi moraju podrediti nezdravim vrednostima koje im drugi nude u vidu da se ne moze drugacije kad su se u takvom odnosenju rodili, odnosno sta je pravilno u zivotu za tebe, a sto ne kad se spominje etika, odnosno odgoj? Kako da biras dobro, a da to dobro ne bude ipak dugorocno lose?
    Last edited by enex; 31-03-05 at 17:02.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. the sexiest song....
    By La_bambola in forum Sex i erotika
    Replies: 233
    Last Post: 09-11-07, 19:15
  2. ZIVOT SVETOG VASILIJA OSTROSKOG CUDOTVORCA-SLAVA MU I MILOS
    By srpskagoracrnagora in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 28-02-05, 16:44
  3. Dan koji mi je promenio zivot
    By Lapot in forum #montecafe
    Replies: 8
    Last Post: 27-11-04, 15:45
  4. Zivot je.......
    By PHANTOM in forum Religija i filozofija
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-04, 23:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •