Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 67

Thread: Radno vrijeme i prekovremeni sati

  1. #1
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Question Radno vrijeme i prekovremeni sati

    Prvo pitanje - Kakvo vam je radno vrijeme?

    40h nedjeljno: 8-16, 9-17,...?

    Kada biste mogli da birate koje bi vam bilo radno vrijeme (8h dnevno), ali od kad do kad?

    U svijetu se ide ka tome da se počinje što kasnije, da se ruča na poslu, pa da se radi do 5-6 popodne.
    Neko mi reče: - sve u cilju da se onemoguće ljudi da rade dva posla, ali to dovodi automatski do otuđenja i u porodici i u društvu,
    a kasnije do toga da sve zarađene pare trošiš na ''penzijski turizam''.

    Kako je kod nas?
    Da se ja pitam - počinjala bih u 6 ujutru, samo da se vratim do 14h kući, pa da imam cio dan na raspolaganju.


    Drugo pitanje - plaćaju li vam prekovremeni rad?

    Da li je uopšte u Zakonu o radu predviđeno plaćanje prekovremenog posla.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  2. #2
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Ja bih radio od 8 do 4, sibao bih prekovremeno i do 6-7 lagano po potrebi, da izguram makar 55-60 nedeljno, naravno da je placeno. Imao sam cast da osjetim zadovoljstvo vrlo dobro placenog prekovremenog rada i planiranja na koju destinaciju da potrosim over time dolare.

    U 6 bi mi rano bilo da pocnem da radim, jer bi se trebalo ustati u 5, a to ne da je rano no je prerano. Ovako makar do 4 da se radi, sa nekom pauzom za rucak oko 2, pa neka lagana vecera oko 6-7.

    Nisu losi ti zapadnjacki trendovi

  3. #3
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Da je kako moguce od 7 do 15, ipak je prerano to od 6. Sad trenutno je od 8 do 16h
    A prekovremeni kako kad, vecinom plate ali ne koliko bi trebalo nego se da neki bonus, ili ako ne dobije se slobodan dan.
    A imam prekovremenih koliko hoces. Evo prosle nedelje jedan dan je prosao u radu od 8h do 00:30h pa dan posle toga do 20h, pa dan posle toga do 19h, pa ako mogu nesto da uradim od kice, da ne moram da sjedim u kanc. onda radim od kuce, ali to se valjda ne broji. Nego moram da sjedim u kanc. da bi se brojalo prekovremeno.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Kingdom of Montenegro ;)
    Posts
    6,850
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni bi idealno radno vrijeme bilo od 01 do 05. A ako bas mora osam sati, onda bih najradije pocinjao u devet uvece pa radio do pet


    p.s. kad bolje razmislim, glupo je praviti se pametan, ljepse je biti direktor i imati "fleksibilno" radno vrijeme
    Crazy isn't being broken or swallowing a dark secret. It's you or me amplified.


    Katjon vazda :)

  5. #5
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    idealno je svake srijede od 08h do 14h da se rucak ne oladi..

  6. #6
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U skoli je super, 22 casa nedeljno, prima se 460e za to, sve preko se dodatno placa, plus imas vremena za privatne ako bas mora
    dva i dva su tri

  7. #7
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dobrica View Post
    U skoli je super, 22 casa nedeljno, prima se 460e za to, sve preko se dodatno placa, plus imas vremena za privatne ako bas mora
    Blago tebi...e to je srećna profesija...
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  8. #8
    Join Date
    May 2011
    Posts
    4,919
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    125
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    8-15 h vikendom ne radim,plata odlicna !

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Radno vrijeme od 7 - 15, slobodan vikend, je po meni pravo radno vrijeme (da ispostujes 40 sati nedeljno). Radio sam od 8 - 16, i cim zagazis u 16:30 vec ti prodje dan.
    Znam dosta ljudi koji rade od 9 - 18 (1h pauze), oni tek familiju vide kad pocinje Dnevnik - sto je za mene propast.

    Prekovremeni sati mi se nikad nigdje nisu isplacivali, niti ih je ko brojao. Jedino mi se ovdje gdje sad radim, racuna rad za praznike. Kad bi se prekovremeni racunali, ostajao bih preko samo kad je prijeka potreba ili kad se nesto ne moze ucinjet za radno vrijeme. Nije mi cilj nabijati prekovremene sate, jer se to kasnije rasiri, pa se ukine. Nisu poslodavci naivni, uglavnom su radnici naivni. A to cemo vidjeti vrlo skoro... Ako je ovako kako novine pisu.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  10. #10
    Join Date
    May 2009
    Posts
    7,052
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    držte radno mjesto,lako će mo za overtime

  11. #11
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Prvo pitanje - Kakvo vam je radno vrijeme?

    40h nedjeljno: 8-16, 9-17,...?

    Kada biste mogli da birate koje bi vam bilo radno vrijeme (8h dnevno), ali od kad do kad?

    U svijetu se ide ka tome da se počinje što kasnije, da se ruča na poslu, pa da se radi do 5-6 popodne.
    Neko mi reče: - sve u cilju da se onemoguće ljudi da rade dva posla, ali to dovodi automatski do otuđenja i u porodici i u društvu,
    a kasnije do toga da sve zarađene pare trošiš na ''penzijski turizam''.

    Kako je kod nas?
    Da se ja pitam - počinjala bih u 6 ujutru, samo da se vratim do 14h kući, pa da imam cio dan na raspolaganju.


    Drugo pitanje - plaćaju li vam prekovremeni rad?

    Da li je uopšte u Zakonu o radu predviđeno plaćanje prekovremenog posla.
    Nemam radno vrijeme jer radim ako banalizujem u brojkama 15 -16 sati dnevno, mada ne gledam na sate, vec na zavrsene obaveze., Nekad se desava i 72 sata/ nespavanja i totalne mobilizacije. Ne postoji pojam vikend, a mobilni i e-mail mora biti "online" non stop i odgovoriti u najkracem roku, bilo to u vremenskoj zoni meni 2 ujutro a kod drugih 17h ili kako gdje da sam i u kakvoj situaciji i okolnostima.. Nema placanja prekovremenog jer to ne postoji.. Slobodni dani i odmor zavise od mene, ali ni to nije u potpunosti "slobodno" jer e-mail i tel moraju biti aktivni u svakom trenutku, kao i obaveza da se prekine i slobodan dan i odmor, i da se ode na drugi kraj svijeta u roku od 6-8 sati (nekad i mnogo manje), po potrebi posla.
    Svidja mi se ritam mog rada i izabrala sam "radno vrijeme" koje mi odgovara.

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 18-07-11 at 15:40.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,904
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    ja radim od 9 do 5, radije bih od 8 do 4.. prerano mi je da pocinem u 7, jer to znaci budjenje u 6, i onda pospan citavi dan, s obzirom da ne bih da liezem u 12h, no u bar 2.

    prekovrmeno nikad nisam imao, niti cu..

    meni odlicno za sad

  13. #13
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by minjo View Post
    držte radno mjesto,lako će mo za overtime
    minjo, jel ovo priznajes da je stanje lose pa da cutimo e bi moglo jos gore?

  14. #14
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,285
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja radim od 07.00 do 14.00. Prekovremeno izbjegavam,jer se slabo placa. Jedan dan u sedmici je slobodan. Naravno imam i godishnji i pravo bolovanja,koje nisam koristio jer su primanja onda nikakva.
    Peace,Love,Unity & Respect
    for one another !

  15. #15
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Trenutno radim svaki drugi dan od 7 do 19. Inace turnus mi je bio godinama 12/24/12/48. 12 radis 24 odmaras, 12 radis 48 odmaras i taj je dobar. A najbolji je 24 radis, 72 sata odmaras (3 dana) ali to nikad nisam radio steta

    A kod prekovremenih to je banja bila kad su se placali. Sad mi je mjesecna satnica 182 sata, pa ispunio ili ne, ili ima vise nebitno, toliko mi se placa. Tako da nema prekovremenih.
    Ranije kad sam ima npr 192 sata a mjesecna satnica bila npr 176 sati, ima bih 16 prekovremenih sto bi bilo + 50e. eh srecna vemena :dring:

    Mada to nisu ti prekovremeni o kojima vi pricate, ja sam radio redovno po 12 sati, nikad preko. Nego to zavisi od mjesecnog broja radnih dana.. sad da ne komplikujem
    Last edited by Lommy; 30-07-11 at 10:56.


  16. #16
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,468
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    1,266
    Thanked in
    639 Posts

    Default

    Moje radno vrijeme je od 8 do 16.Dešava se i prekovremeno i vikendom da se ostane ako je povećani obim posla ali za razliku od mnogih poslodavaca za svaki prekovremeni i rad vikendom isplaćuju se dnevnice shodno zakonu i kolektivnom ugovoru.
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Moskva
    Posts
    329
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni je od 8 do 17 ... i najjache je sto moram da vodim evidenciju, kad sam dosla i u koliko sam otisla, kao da ce to imati nekog efekta na moj primanja ....ostajala il' ne ostajala duze dobicu ostu kintu. Ali je fleksibilno sa slobodnim danima, tako da se ne zalim. A da se ja pitam, bilo bi 4 radna dana od 8 do 15...mislim da je sasvim dovoljno :P
    Zena ima PROBLEM za svako RJESENJE

  18. #18
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Ja radim od 8 do 15, jedan dan slobodan...Mogu rec da sam vrlo zadovoljan...Prekovremeno se desi da ostanem, mozda, 2 puta godisnje po 1 sat
    Ne znam da li bih, recimo, promijenio da radim svaki dan do 4, pa da imam i subotu slobodnu, jer se cesto desi da posle 1 i nema bas posla, tako da mi ta 2 sata prodju presporo...A i nekako mi je velika razlika izmedju 15:00 i 16:00...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Bash sam iz tog razloga insistirala da u nekim firmama pocnu voditi evidenciju o dolascima i odlascima radnika jer ih do nedavno nije bilo, ali uz to su i zacrtani ciljevi, tj. njihovi nadredjeni su u obavezi da ih konstantno refreshuju... Ima razlicitih radnih pozicija, ali ako vec postoje, postoji i razlog za njihovo stvaranje.
    Rezultati tih promjena jesu mnogi otkazi, zbog javasluka, nedostignutih zadatih ciljeva, i "pogled" na moguce nove radnike, vise sa dokazanim prof. iskustvom. Zanimljivo je da mnogi koji dozive blatantan otkaz, kasnije mnogo vise cijene radnu poziciju i teze kvalitetnoj karijeri..

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 01-08-11 at 13:52.

  20. #20
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Kako se kod nas uopste racuna satnica za prekovremene sate? Po zakonu bi trebalo 1.5 puta regularne satnice, ali mi nije jasno po kojoj se formuli racuna satnica na fiksnu platu?!

  21. #21
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Za CG ne znam... Obzirom da CG kopira zakone Hrvatske, moze biti da su isti. U Cro ne postoji obaveza poslodavca da mora odrediti %,vec se to ostavlja na odluci poslodavca. Obicno je to od 2% do max 10% po ugovorima.. Vise je to neka zastita poslodavca, iz razloga ako pri otkazu bivsi "radnik" pocne da pravi probleme firmi, da bi se isplatio i ispratio na zakonski nacin bez gnjavaze i gubljenja vremena. Normalno, to prekovremeno se izbjegava tako sto se zadaci formulisu za izvrsenje u toku radnog vremena, i ukoliko radnik nije sposoban da zavrsi na vrijeme, lakse se udaljava iz firme.

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 01-08-11 at 14:06.

  22. #22
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Najjepse je od od 7-15, komunisticko

    A jos ljepse je 12-24-12-48, to je najbolje radno vrijeme, al malo poslova ima koje se mogu radit u tim smjenama
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  23. #23
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Od 6, u najgorem slucaju od 7.

    Bar imas to malo dana slobodno.

  24. #24
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Za CG ne znam... Obzirom da CG kopira zakone Hrvatske, moze biti da su isti. U Cro ne postoji obaveza poslodavca da mora odrediti %,vec se to ostavlja na odluci poslodavca. Obicno je to od 2% do max 10% po ugovorima.. Vise je to neka zastita poslodavca, iz razloga ako pri otkazu bivsi "radnik" pocne da pravi probleme firmi, da bi se isplatio i ispratio na zakonski nacin bez gnjavaze i gubljenja vremena. Normalno, to prekovremeno se izbjegava tako sto se zadaci formulisu za izvrsenje u toku radnog vremena, i ukoliko radnik nije sposoban da zavrsi na vrijeme, lakse se udaljava iz firme.

    Hvala Lepo
    Ne razumijem taj dio 2-10% i kakvi procenti? Recimo ako je plata 500 eura za 160 radnih sati u toku 4 nedelje, tj 40 sati nedeljno, kako bi se tu izracunavalo prekovremeno ukoliko se radi, recimo, 45 sati nedeljno?

  25. #25
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ako je sat 100e onda dobija 2e -10e iznad, ili u nekim firmama daju i do 50% ali to su drugacije radne pozicije i drugaciji parametri procjene korisnosti radnika za poslodavca.

    Hvala Lepo

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 21-01-10, 18:18
  2. I: Subota radno vrijeme
    By sasasasasa in forum Ostali oglasi
    Replies: 10
    Last Post: 27-11-09, 23:39
  3. Blizzard Entertainment - Radno okruzenje
    By Drug Tito in forum Game Server CG
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-09, 08:48
  4. Replies: 3
    Last Post: 18-06-07, 14:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •