Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 138

Thread: Oprostiti i zaboraviti

  1. #1
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Oprostiti i zaboraviti

    "Ekseri u Ogradi

    Jednom beše jedan mali dečak koji je imao lošu narav. Njegov otac mu je dao kesu punu eksera i rekao mu je da svaki put kad pobesni i izgubi kontrolu nad sobom, zakuca jedan ekser u ogradu.

    Prvoga dana dečak je zakucao 37 eksera na ogradu. Tokom sledećih nekoliko meseci on je naučio da kontroliše svoj bes i broj ukucanih eksera se smanjivao. Otkrio je da je lakše kontrolisati svoju narav nego zakucavati eksere u ogradu.

    Tako je došao dan, kada tokom celog dana nije pobesneo. On je rekao to svom ocu, a otac mu je rekao da svakoga dana tokom kojeg uspe da kontroliše svoje ponašanje, iz ograde iščupa po jedan ekser…

    Dani su prolazili i jednoga dana dečak je bio u stanju da se pohvali svom ocu da je počupao sve eksere. Otac je uzeo sina za ruku i odveo ga do ograde. Tada je rekao: “Dobro si to uradio, sine moj, ali pogledaj sve te rupe u ogradi. Ograda više nikada neće biti ista. Kada u besu kažeš neke stvari, one ostavljaju ožiljak, kao što su ove rupe u ogradi. Možeš čoveka ubosti nožem i izvuci nož ali posle toga nije važno koliko puta kažeš da ti je žao, rane ostaju.”
    "Abrazame para que piense alguna vez en ti..."


  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,467
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    meni je donekle zao sto sam u "jednu ogradu" zakuca' podje koji ekser kad nijesam treba' ali je bilo uzvraceno istom mjerom tako da joj to dodje na isto, ne ?!

  3. #3
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lepa prica i pouka Ne dodje na isto.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    NA PLANINI NA JELICI
    Posts
    5,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Divna priča, a šta je tema?

  5. #5
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tema je:
    Koliko ste spremni da oprostite onom ko vas povrijedi?
    Da li ste zlopamtilo?
    Koliko to utice na vas kasniji odnos sa tom osobom?
    "Abrazame para que piense alguna vez en ti..."


  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,467
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    pa sve zavisi koliki je "ekser" ... ako je manji moze da se i zaboravi ali ako je veci onda se slabije oprosti a jos slabije zaboravi.
    btw.nijesam zlopamtilo .. (bar mislim da nijesam. hihihih)

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Olimp
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa da, nešto se oprašta nešto ne. Mnogo je veće pitanje šta se zaboravlja, jer meni se čini da zabravljam, a onda kad se ponovi nešto što me povrijedilo pali se lampica. Kod nekog možda ne, ali kod mene nažalost da, jer ako jedna osoba povrjeđuje mene iznova i iznova onda me ne poštuje i ne cijeni, a najvjerovatnije i ne voli. I ja sam, dok sam mlađa bila, bila sposobna da pogriješim nešto krupno prema ljudima i na koncu se ispostavi da je riječ o ovome što sam napisala ranije, ne cijenim, ne poštujem i ne volim. Danas se već to malo drugačije rješava, da ne bi došlo do onog povrjeđivanja koje se oprosti, ali od kojeg se pali lampica. Valjda dolazi sa zrelošću...
    I'm one of 50 sisters who killed their own husbands on the first wedding night.

    Oh, my god it was so good....

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,467
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    upravo tako.. cini mi se sto sam stariji da sam tolerantniji i da umijem oprostit..

  9. #9
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Po meni, strah je ono sto nam ne dozvoljava da zaboravimo (cak i kad to zelimo i trudimo se)... Strah od sklonosti onih kojim oprostis da ponove istu gresku (cesta pijava, nazalost)!
    "Abrazame para que piense alguna vez en ti..."


  10. #10
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    mogu da oprostim, bilo da je mala ili velika "rupa", kad prebolim, oprostila sam. nisam zlopamtilo, ne vracam nikakvom mjerom,ali posle bola ostane "jadan" pogled na tu osobu...
    nothing comes from violence and nothing ever could

  11. #11
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sirenita View Post
    Tema je:
    Koliko ste spremni da oprostite onom ko vas povrijedi?
    Da li ste zlopamtilo?
    Koliko to utice na vas kasniji odnos sa tom osobom?
    Ja licno oprastam samo treba vremena. Ono, u sebe oprostim ali toj osobi ne, valjda da joj ne bi da sansu da to ponovi. Cudno kako samo lose stvari pamtim dobro. Lijepe blijede brzo.
    I ako se predje preko toga odma ili nekad, opet ostaje ono lose u sjecanje, koliko god lijepog bilo kasnije.


  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Uh kako sam ja jedan dobar zakucao. Ali samo zato sto sam bio izazvan. I ne zalim ni 2% zbog toga. A zaboravit se ne moze, moze se eventualno i oprostiti, ali na kraju nije ni bitno kad sve to izblijedi.

  13. #13
    Join Date
    May 2011
    Location
    Flashback, Déjŕ Vu
    Posts
    2,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Živimo na zemlji samo jedan dan, ili manje. Daj mi snage da oprostim. Jer, ko oprosti, on je najveći. A znam, zaboraviti ne mogu."

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,467
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    velicina covjeka je u tome koliko on moze da oprosti ali ne i da zaboravi!

  15. #15
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,954
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Sve se pamti. Pogotovo kad je od bliskih
    Po prirodi nastojim da pamtim samo lijepe trenutke, ali - razocarenje se ureze u tebe... I prati te

  16. #16
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Kingdom of Montenegro ;)
    Posts
    6,850
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sva sreca pa nemam dugorocno pamcenje. yesterday, seems so far away... peace NOW
    Crazy isn't being broken or swallowing a dark secret. It's you or me amplified.


    Katjon vazda :)

  17. #17
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,954
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Haluciogeni opijati su chudo

  18. #18
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    884
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Do 5 eksera manje vise i ne registriram, ali ako primjetim da covik bas voli da se druzi sa "cekicem" onda gledan da ne buden "dezurna ograda". Pa nek "bode" nekog drugog. Ja bi volila da pamtin, ali demencija cini svoje, pa zaboravin i sto necu. TAko da mi sva ta "gorka iskustva" nekako odleprsaju u magli i ne opterecujen se s tin.

    Sve u svemu, vise mi je bitna "namjera" ukucavanja, nego sama "rupa". "Ukucam" i ja sa vrimena na vrime, jebiga, desava se, ali ako nima lose namjere, ako je afekat onda me ne boli toliko. Ali ako primjetin da je "cekicar" sa predumisljajem napravio "rupu", taj se sa ovog "ogradom" nece vise druzit.
    "Ostavite mi to mastanje, ono mi dodje kao melem, ono mi moze obezbediti vecnost u vama i sa vama."

  19. #19
    Join Date
    May 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    447
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odlicna prica za iskazivanje interesantne pouke. Medjutim, ne bih se bas slozila da sve te "rupe" su istog "obima" i istog znacaja u nasim zivotima. Treba se kontrolisati sto se vise moze u smislu smanjivanja tih izliva bijesa i eventualnog izgovaranja ruznih rijeci. Meni se u zivotu desilo svega 10ak puta da bas puknem ali mozda jednom da sam i opsovala prilikom istog i taj put nije bio izraz zelje da se neko uvrijedi vec da odusim. I naravno osoba se ufatila za tu psovku ko da je slamka spasa da bi tako nabacila mi osjecaj krivice a sva silna paznja koja je upotrijebljena ranije da se skrene na problem koji je postojao, bila je anulirana. I sto su ti vecina ljudi, vrlo sujetni, egocentricni i samozivi stvorovi . Nego, znam da sam u pravu pa se vise i ne zamaram, sve dolazi na svoje tj na ono sto sam i sama tada govorila tako dugo. Mozda malo neskromno od mene, ali jbg. zaista je vrijeme da se skromnost malo potisne .
    Elem, zanijeh se malo.. Uglavnom, vrlo sam strpljiva sto se odnosa s svojim bliznjima tice- ali to me je kostalo dosta. Sada vagam, te neke momente koji bi mozda i bili momenti bijesa kanalisem na meni interesantne nacine i iskuliram koliko mogu. Jer i ako si u pravu i imas te nalete bijesa, dzaba, niko ti ga nece poaferit n'o cete napravit avetnim i ludim .
    Oprastam jer nisam zlopamtilo. Dzaba, drzi me kraci period i onda dignem ruke od zamaranja oko te osobe ali zaista ne zaboravljam. Nezaboravljanje ne smatram gubitkom vremena nikako. I mislim da svako laze kad kaze da zaboravlja lise onih koji zaista dobiju amneziju . Jer tako covjek jedino moze znati ko je vrijedan paznje i koga treba cijeniti ne toliko vise zbog njihovih rijeci vec njihovih djela. Iskustvo covjeka nauci da zaista rijecima se ne treba davati prioritet. Nek prvo se ucine djela koja ce kasnije biti potkrijepljena, obogacena i uramljena nekim, tom djelu, prikladnim rijecima. Tako se zaista i neka losija iskustva lakse oproste i dobro potisnu u neko majusno cose one "sive fascikle" o kojoj je GB ranije govorio.
    E sad, sta ko oprasta, to je vec pitanje za svaku individuu jer svako ima svoj sistem ili ti kriterije kojim/a se vodi kroz zivot. U to ne zelim zalaziti jer je neciji nacin zivota samo jedan od "ukusa o kojima se ne treba raspravljati".
    "Jedino u mojim očima postaješ savršenstvo." by me

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    Nijesam zlopamtilo. Uglavnom opraštam i zaboravljam. Naravno, ne prebacujem. Umijem ruku da pružim isto i da prihvatim..
    Mišljenja sam da emocije ne treba rasipati na mržnju eventualno ružna sjećanja.
    Da bi čovjek oprostio, treba prvo da razumije..
    Postoje neke stvari koje se teže opraštaju i takve moraju da odstoje...Na osvete bilo kakve vrste sam alergična i smatram ih činom jadnika...Lično, imam problem - zaboravim ko mi je što uradio, al' ga ispratim iz svog života ka' prava domaćica...Onda poslije nekog vremena $etim se da je bilo nešto, al veze nemam što...i tako ostane...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  21. #21
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,565
    Thanks Thanks Given 
    1,969
    Thanks Thanks Received 
    2,579
    Thanked in
    1,105 Posts

    Default

    Mene je zao jer sam nenamjerno "zakucao"... Ali tesko ce "povrijedjeni" to shvatiti...
    Tu es mon héro!

  22. #22
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    NA PLANINI NA JELICI
    Posts
    5,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Užasno sam zlopamtilo, sujetna i tvrdoglava ko konjina, dakle ne opraštam i ne zaboravljam.
    Last edited by Miss_Lucifer; 27-05-11 at 22:51.

  23. #23
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,565
    Thanks Thanks Given 
    1,969
    Thanks Thanks Received 
    2,579
    Thanked in
    1,105 Posts

    Default

    I nijesam zlopamtilo, kontam da ce svak dobiti ono sto zasluzi...
    Tu es mon héro!

  24. #24
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    U neoprostu je isuvise negativne energije koja sto se covjek vise inati to se ona vise nagomilava.Oprastanje je pored cina velikodusnosti i covjekovo oslobadjanje od onog sto mu skodi.Nezaborav to je ono sto je u nasoj memoriji,nasim glavama-ne mozemo kliknut neko dugme pa da ucinimo da se izbrise al kad oprastas on vise ne izaziva da se lose osjecamo.S toga prastajte ako ne zbog onih koji su vas povrijedili onda zbog sebe i svog zdravlja.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  25. #25
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    443
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hm drugome sve, sebi nista , kratko i jasno ..................

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 58
    Last Post: 07-01-11, 01:55
  2. Kako je zaboraviti?
    By Archi in forum Ljubav
    Replies: 19
    Last Post: 27-12-10, 22:38
  3. Kako zaboraviti...
    By elizapg in forum Ljubav
    Replies: 60
    Last Post: 31-07-09, 23:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •