Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 28

Thread: TALMUD

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bar
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default TALMUD

    da li je neko chitao jevrejsko sveto pismo? i shta mislite o jevrejima uopshte?
    Udri za krst, za obraz junački,
    ko gođ paše svijetlo oružje,
    ko gođ čuje srce u prsima
    Hulitelje imena Hristova
    da krstimo vodom ali krvlju

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bar
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam ga citao jer ga nemam
    a eto ga u knjizharu pored tehnoprometa
    30 evaraH koshta...
    ~~~~~~~
    Prve pare i kupujem ga...
    Samo da se psihichki spremim
    Dear Abdulah!
    Sto o njima mislim...
    A vjerujem da mislimo isto...
    Eto PRAVOslavko ima bogatu arhivu o njima
    A Ti samo nemoj slusat Tijanica!
    Eto mozda u 5ak dosjem da ja njega opovrgnem!
    Klin se klinom izbija! :wink:
    [size=5]Nesposobni posjeduju sposobnost da onesposobe sposobne![/size]

  4. #4
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bar
    Posts
    34
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...

    Hm...
    PRAVOslavko, ko PRAVOslavko, sta PRAVOslavko, dje PRAVOslavko, jeli mi se to ucinjelo ili me neko pominje :?:
    Zoki teBra ti znas kakvo je moje misljenje o toj kletoj rasi(i o komunistima i o nacistima i o islamu...) jer cesto pricamo o takvim temama.

    hadzi rahmetli bijesno pile prijatelju kad cemo do Mongra na kahfu
    Gospode Isuse Hriste, sine Boziji, pomiluj me gresnog.
    http://slike.srsforum.com/pravoslavko.jpg

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bar
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na kahfu?
    Kad god ne budes mogao?
    Ocu da odem u Danijelinu smjenu a ona radi do 5 :wink:
    Dogovoricemo se!
    ~~~~~~~~~~~~~
    A naciste da mi ne diras!
    [size=5]Nesposobni posjeduju sposobnost da onesposobe sposobne![/size]

  6. #6
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bar
    Posts
    34
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...

    izwini Mawko necu wise da te zezam. izwini. oprosti mi. da li mi opwastas.
    Gospode Isuse Hriste, sine Boziji, pomiluj me gresnog.
    http://slike.srsforum.com/pravoslavko.jpg

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Re: TALMUD

    Quote Originally Posted by udaj slavni
    da li je neko chitao jevrejsko sveto pismo? i shta mislite o jevrejima uopshte?
    Jedna od mnogih svetih knjiga koja je davno pisana i do danas prepisivana. O njoj mislim isto kao i ostalim svetim knjigama, a to da je vijerodostojnost upitna, a sigurno nije prilagodjena danasnjem vremenu. (to isto mislim i za Bibliju, Kuran, Vedske spise i ostale)

    Sto mislim o Jevrejima, opet nista, narod ko narod.

    8)

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bar
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ti si sad pametan jel? sve svete knjige si prochitao pa sve znash a? talmud si prochitao? jednom ako ga prochitash postidjecesh se svojih rijechi koje si ovdje ispisao. a pravoslavko tvoje vidjenje barem o nacistima nemoj iznositi. znamo nas dvojica zashto. aj sad pa HAIL :P
    (pozdrav za bijesno pile).
    U SLAVU HAMASA!!!
    Udri za krst, za obraz junački,
    ko gođ paše svijetlo oružje,
    ko gođ čuje srce u prsima
    Hulitelje imena Hristova
    da krstimo vodom ali krvlju

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by udaj slavni
    ti si sad pametan jel? sve svete knjige si prochitao pa sve znash a? talmud si prochitao? jednom ako ga prochitash postidjecesh se svojih rijechi koje si ovdje ispisao. a pravoslavko tvoje vidjenje barem o nacistima nemoj iznositi. znamo nas dvojica zashto. aj sad pa HAIL :P
    (pozdrav za bijesno pile).
    U SLAVU HAMASA!!!
    Izgleda da sam je procitao ali za razliku od tebe je ne uzimam previse pri srcu niti je svatam previse vijerodostojno.

    Ni ostale religiske spise isto.

    Ko se pali na par recenica sto je napisao neko prije 2000 godina a da se niko nije potrudio da to malo doradi u sve ove godine i prilagodi nekom modernom covijeku za mene je napustio put razuma. Zahvaljujuci tim i takvima mladi ljudi sa kakvom takvom perspektivom zavrsavaju ili tako sto minaju sami sebe u autobus ili sa metkom posred cela pokusavajuci ko bajagi spprijecit terorizam iako ga oni rade jer nema bar po meni razlike izmedju minat samoga sebe ili poslat raketu nedje medju ljude to je za mene isto i bog ce sudit jednako.

    Ubijajte se draga braco zbog starije knjiga, ja ih samo na policu stavljam kad ih procitam. Figuraju lijepo.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bar
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    InshallaH Udaj_slavni , Inshallah! :wink:
    Vede stvarno nikad nisam ni ochima vidjeo ,
    a volio bih da procitam... Upanisade...
    Mislim da ako prichitam Talmud da cu nervno da obolim i ovako mi malo fali...
    Bolje da ja zavrshim ovaj Stari zavjet...
    A ti PRAVOslavko...
    Osakaticu te!
    Hkkkk puu!!!
    ~~~~~~~~~
    Udaj... Kad ce Tijanic da predaje? :wink:
    [size=5]Nesposobni posjeduju sposobnost da onesposobe sposobne![/size]

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Talmud

    Svete knjige su plod dubokog nadahnuca i vjekovnog iskustva pa tako i Talmud.Ne mogu se rzumjeti na pravi nacin bez vjere ili ljubavi.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    brijeg Ćukovića
    Posts
    995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by udaj slavni
    ti si sad pametan jel? sve svete knjige si prochitao pa sve znash a? talmud si prochitao? jednom ako ga prochitash postidjecesh se svojih rijechi koje si ovdje ispisao. a pravoslavko tvoje vidjenje barem o nacistima nemoj iznositi. znamo nas dvojica zashto. aj sad pa HAIL :P
    (pozdrav za bijesno pile).
    U SLAVU HAMASA!!!
    znam i ja zašto!
    a slažem se donekle sa funestisom!
    svaka religija je u suštini ista,svaka posebna na svoj način,e sad biti do te granice zaluđen i mrziti jednu religiju...pf!!!!!!!!!!!
    a o religiji neću iznosit mišljenje-pogledaj signature!
    4' 33''

  13. #13
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da li ima neko prevod sljedećeg:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Pirkei_Avot

    i da li ga ima uopšte na nekom od južnoslovenskih jezika?

    Trebalo bi da bude u Talmudu, u ovom izdanju koje imam nema onoga št mi treba.
    Last edited by albers; 09-10-14 at 14:58.

  14. #14
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Talmud nije knjiga vec mnogo knjiga od kojih su izvuceni neki djelovi i prevedeni. To prevedeno mnogi smatraju Talmudom dok je Talmud ustvari knjizevnost za sebe.

    Procitao sam taj prevedenio dio Talmuda i mogu vam reci da sam impresioniran bio filozofijom i evolucujom misli kod jevreja. Petoknjizje, misna i gemara koje su tanaiti i amoraji oblikovali, pokazuju kako se sve to razvijalo. Po meni otisli su u nekom previse prakticnom i ovosvetskom pravcu ali je kabala nastavila ono sto ja licno cijenim.

    Sve u svemu, veliki narod sa velikom tradicijom i religijom koja je meni pitkija od ostalih.

    Preporucio bih svima da procitaju prevod, pogotovu uvod koji cini 1/4 knjige, a neophodan je za bar povrsno razumjevanje te kulture.

    Svim motociklima je svrha da voze od tacke A do tacke B. Ovo ih ne cini istima. Suzuki je po meni najbolji . Tako je i sa religijama. Nema iste ali su imale jednu zajednicku svrhu. Reci da su iste zbog toga je nonsens svoje vrste.
    Last edited by Caesar; 10-10-14 at 10:44.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  15. #15
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kod nas je nazalost preveden samo mali dio Talmuda, i taj posao je sa prigodnim komentarima odradio Eugen Verber.

    https://www.scribd.com/doc/200813574...-Verber-Talmud - odavde se moze preuzeti kompletno izdanje

    Talmud ima funkciju onoga sto u hriscanstvu ima predanje. To je po meni ona dopuna bez koje jedan religijski sistem ne bi mogao da postoji i koja stoji u rangu sa "kanonskim" knjigama judaizma i hriscanstva. Dokaz da je bilo potrebno religiju ne svoditi na jednu knjigu ili spis jeste upravo sto ni jevreji a ni hriscani nikad nisu mogli da fiksiraju kodeks, vec su uvijek postojale rasprave sta je to sto moze biti korisno a sta ne. U sustini, granicu je tesko uspostaviti, pa iz tog razloga covjek treba da cita sve sto mu padne pod ruku, a sto on moze procijeniti kao korisno.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ja stvarno nisam citao Talmud ali ako je kao na ovom klipu onda nema potrebe ni da ga citam. Johannes imas li ti mozda Talmud da vidis da li je vjerodostojno ovo sto je na ovom klipu jer su navedene reference?

    Jevreji - Židovi Talmud Šulah aruh:
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije istina. Evo prvo sto ide jeste da se po Talmudu jevreji ne smiju pridrzavati zakona nejevreja. To je ja mislim dovoljno, jer jevreji zive u nejevrejskim drzavama a opet se drze tih zakona.

  18. #18
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Cek, ne zanima me sta jevreji rade nego da li ovo stvarno pise u Talmudu. Kao sto vidimo danasnje stanje VECINE jevreja, hriscana i muslimana je da rade suprotno od onoga sto im pise u svetim knjigama. Zato smo tu dje jesmo: ratovanja, ubijanja, ekonomija nikakva, moral nikakav itd.
    Ali ovaj Talmud (ako sam razumio to im nije kao Tora nego i neki drugi spisi sakupljeni?) ako ovo propovijeda onda su tu sigurno i ljudi umijesali prste.
    Last edited by Archi; 28-01-15 at 07:55.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Ali ovaj Talmud (ako sam razumio to im nije kao Tora nego i neki drugi spisi sakupljeni?) ako ovo propovijeda onda su tu sigurno i ljudi umijesali prste.
    U svaku religiju ljudi su umiješali prste do te mjere da je svaka religija izmišljena od strane ljudi. To su sve izmišljeni spisi, tvorevine ljudskih ruku, mozga i mašte.

  20. #20
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Podsjetio si me sada na 17 ajet sure El-Ahkaf
    17. A onaj koji roditeljima svojim kaže: “Ih, što mi prijetite da ću biti oživljen kad su prije mene toliki narodi bili i nestali!” – a oni, zazivajući Allaha u pomoć, govore: “Teško tebi, vjeruj, Allahova prijetnja će se, doista, obistiniti!” On odgovara: “To su izmišljotine naroda drevnih!”
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Podsjetio si me sada na 17 ajet sure El-Ahkaf
    17. A onaj koji roditeljima svojim kaže: “Ih, što mi prijetite da ću biti oživljen kad su prije mene toliki narodi bili i nestali!” – a oni, zazivajući Allaha u pomoć, govore: “Teško tebi, vjeruj, Allahova prijetnja će se, doista, obistiniti!” On odgovara: “To su izmišljotine naroda drevnih!”
    Ovo što sam rekao važi i za tvoju religiju, znaš....

  22. #22
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Znam naravno, a ovaj ajet sto sam ja naveo vazi i za tebe nego idemo u offtopic iskljucujem se iz dalje rasprave.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Znam naravno, a ovaj ajet sto sam ja naveo vazi i za tebe nego idemo u offtopic iskljucujem se iz dalje rasprave.
    Archi, u kreiranju Talmuda su ucestvovali tanaiti i amoraji. Medj njima i kasnije je bilo raznih ljudi od jastrebova do golubica. Sasvim je moguce da je ono sto si naveo tacno u nekom dijelu Talmuda al mislim da u misni i gemari nema nista o ovim radikalnim stavovima. To je ono sto sa petoknjizjem cini osnovu.

    Sve to je slicno kao u islamu. Razni su pisali ali nije svacija pisanija priznata i postovana.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  24. #24
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Cek, ne zanima me sta jevreji rade nego da li ovo stvarno pise u Talmudu. Kao sto vidimo danasnje stanje VECINE jevreja, hriscana i muslimana je da rade suprotno od onoga sto im pise u svetim knjigama. Zato smo tu dje jesmo: ratovanja, ubijanja, ekonomija nikakva, moral nikakav itd.
    Ali ovaj Talmud (ako sam razumio to im nije kao Tora nego i neki drugi spisi sakupljeni?) ako ovo propovijeda onda su tu sigurno i ljudi umijesali prste.
    Caesar je fino kazao. Takodje treba ispitati i kontekst recenog. Imamo situaciju da su jevreji surovali sa rimljanima u vrijeme Makaveja. Takva je bila politicka situacija da su morali da paktiraju sa njima, i normalno je da ocekujemo pohvale od njih, kao i na racun Antioha III Epifana, kojeg su jevreji podrzavali. Za razliku od Antioha IV Epifana.

    On the contrary, Josephus(Josif Flavije) portrays him as friendly towards the Jews and cognizant of their loyalty to him (see Antiquities, chapter 3, sections 3-4), in stark contrast to the attitude of his son. In fact, Antiochus III lowered taxes and let the Jews live, as Josephus puts it, "according to the law of their forefathers."

    http://en.wikipedia.org/wiki/Antiochus_III_the_Great#Antiochus_and_the_Jews

  25. #25
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ok sad razumijem, dakle treba dobro ispitati vjerodostojnost nekih stvari u Talmudu, kao sto kod nas u islamu moramo utvrdjivati vjerodostojnost hadisa. Hvala vam na objasnjenju.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •