Page 31 of 88 FirstFirst ... 212728293031323334354181 ... LastLast
Results 751 to 775 of 2188

Thread: In Flight!

  1. #751
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Koliko god neko bio rijesen da napravi samoubistvo, koliko god neko bio mozda i treniran u glavi ko zna koliko, kad je smrt kroz koji trenutak niko ne moze ostati normalnog disanja. Tijelo prozivljava ekstremne hemijske reakcije koje uslovljavaju disanje da se drasticno pojaca, isprekida, ubrza..Udari adrenalina su brutalni, ljudi koji su prezivjeli pokusaj samoubistva kazu da ih je taj kick adrenalina neposredno pri izvrsenje potpuno izbacio iz koze sto se kaze.

    Ovo mi djeluje kao da je davaoc izjave htio da ubijedi javnost da je kopilot bio savrseno cisto odlucio da ih sve pobije. Pa je dramaticno dodao pricu o normalnom disanju i samim tim njega predstavio kao monstruma.

    Djeluje mi planski..

    Dalje, apsolutno je nemoguce da niko od 150 putnika ne pprimijeti spustanje od 10 kilometara. Bio sam u situaciji da se avion spusta kroz sivilo totalno na novu visinu leta, i odmah se osjeti. U utrobi osjetis spustanje koliko god ono bilo malo ili sporo. A 10 kilometara...Prica za naivne.
    Last edited by Black; 26-03-15 at 23:52.
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

  2. #752
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    142
    Thanks Thanks Received 
    391
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Podesio je on lagano autopilot samo su ga planine sprijecile da dostigne zeljenu "visinu" od 100 feeta..

    8 minuta spust to dodje na priblizno 4 hiljade feeta po minutu jer je cruising altitude 32-33 hiljade feeta

  3. #753
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I ovo zaboravih...Njemacki jezik je uzasan, grub i neartikulisan. Jedan od jezika na kojem odmah primijetis svadju iako nista ne razumijes po dikciji. Ostrije govore i zavrsni tonovi su im poviseni uvijek. Po prici, pilot je prvo kucao, pa lupao na vrata a onda u nekolika navrata pokusavao da ih razbije. Takodje je molio, vikao i plakao na kopilota zakljucanog unutra. Sve je to radio na njemackom jeziku i sanse nema da se nije culo...ALI SANSE NEMA. Takodje, stjuardese kad su vidjele kapetana, i same osjetile spustanje, kad su shvatile o cemu se radi MORALE SU DA POCNU DA PANICE. Zene imaju visoke tonove, kristanje i slicno..Nista od ovoga se ne pominje


    PRICA SMRDI NA VISE NIVOA. ZESTOKO SMRDI
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

  4. #754
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by miha View Post
    Podesio je on lagano autopilot samo su ga planine sprijecile da dostigne zeljenu "visinu" od 100 feeta..

    8 minuta spust to dodje na priblizno 4 hiljade feeta po minutu jer je cruising altitude 32-33 hiljade feeta
    Opet mora da se osjeti. Poniranje postoji, a sjeti se da je prvo bila prica da je u pitanju strmo poniranje. Ali neka je najblaze moguce - SPUSTANJE MORA DA SE OSJETI.
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

  5. #755
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,265
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    zašto bi rizikovao 8 minuta da mu provale u kabinu kad je mogao samo da ga usmjeri na dolje i gotovo za minut? Mada tupava Airbus automatika možda to i ne dozvoljava.
    She is only here to annoy herself!

  6. #756
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    142
    Thanks Thanks Received 
    391
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Black View Post
    Opet mora da se osjeti. Poniranje postoji, a sjeti se da je prvo bila prica da je u pitanju strmo poniranje. Ali neka je najblaze moguce - SPUSTANJE MORA DA SE OSJETI.
    Osjetili su oni ali opet nije to "end-of-life" osjecaj.. Sto znaju oni sto se cini..Mozda su pomislili da je krenuo da sleti nedje jer nesto nije u redu sa avionom..To se presjeca sa radnjom dje je kapetan pokusao da provali u kabinu.. Neki su mozda znali da ce nesto lose da se desi a neki su tek pred sami kraj shvatili da idu na susret sa Bogom..


    Quote Originally Posted by NSX View Post
    zašto bi rizikovao 8 minuta da mu provale u kabinu kad je mogao samo da ga usmjeri na dolje i gotovo za minut? Mada tupava Airbus automatika možda to i ne dozvoljava.
    Sebi a i putnicima bi dodatno zagorcao zivot Mozda je iskoristio tih 8 minuta da sumira svoj zivot..

    Nose down + motori na full throttle, to bi bila vec horor scena..Vrlo je moguce da bi se avion raspao i prije dodira sa zemljom..

    btw moze da se iskljuci kompjuter na Airbus..

  7. #757
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by miha View Post
    Osjetili su oni ali opet nije to "end-of-life" osjecaj.. Sto znaju oni sto se cini..Mozda su pomislili da je krenuo da sleti nedje jer nesto nije u redu sa avionom..To se presjeca sa radnjom dje je kapetan pokusao da provali u kabinu.. Neki su mozda znali da ce nesto lose da se desi a neki su tek pred sami kraj shvatili da idu na susret sa Bogom..
    Osjetis u donjem dijelu stomaka kako ponires, a onda pogledas kroz prozor i vidis da je avion pod uglom a trebao bi biti ravan. Plus sigurno niko se ne javlja iz kokpita da promumlja nesto kao sve ce biti u redu... UH sav se najezim kad pomislim samo
    One Ring to Rule them all...

  8. #758
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    142
    Thanks Thanks Received 
    391
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Osjetis u donjem dijelu stomaka kako ponires, a onda pogledas kroz prozor i vidis da je avion pod uglom a trebao bi biti ravan. Plus sigurno niko se ne javlja iz kokpita da promumlja nesto kao sve ce biti u redu... UH sav se najezim kad pomislim samo
    rekao bih da su znali da nije nesto u redu jer se moze vidjet da kapetan pokusava da udje u kokpit.. Ovo je budget airliner, bez biznis klase pa se ne moze pokriti zavjesom onaj dio izmedju biznis i economy ..Letio sam 2x sa njima



    Na pocetak klipa ovaj ide blizu 500km/h na cas a oni su pri udaru isli 700..Zamislite taj osjecaj..

    Gore kad si na 11km ti 850 km/h na sat ti ne predstavlja nista (TAS- True airpseed) ali kad se priblizis tom brzinom zemlji onda shvatas koliko brzo ides..

  9. #759
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by miha View Post
    af447 je klasicna greska pilota, i to banalna jer je kreten..Dzabe nekima milijarde sati obuke kad nisu rodjeni za neke stvari.. Jos ne mogu da vjerujem kako ubi 230 ljudi tad..

    Ne znam koliko minuta ili sekundi su putnici bili svjesni da ce udariti ali barem ih je brza smrt sacekala, ako je kome za utjehu.. 700 km/h na low altitude u jak teren uh,makse..Kvote da prezivis nisu u ponudi.

    edit: avion nije padao nose down nego je to bio kontrolisani descent (oko 3-4 hiljade feeta u minut). Zbog toga je moguce da putnici nisu nista posumnjali bez na samom kraju..
    Problem je bio sa avionom, tacnije sa grijacima pitot probes-a. Pitoti su dosli u kontaktu sa SCLQ sto je zacepilo rupe. Kompjuter nije dobijao podatak o brzini, pilot i kopilot su imali razlicite ridingse, ako me sjecanje sluzi niko nije znao da su na 100 metara iznad vode. Svi su mislili da lete gore.
    Nije prvi put da su piloti imali pogresne podatke o brzini. Ovi su, kao i ostali sa slicnim problemom imali poruku OVERSPEED. Onda svi stavljaju motore u idle i naravno avion pada. Ovaj je jos podigao nos malo. I ako me sjecanje sluzi, jedini settings za ovako nesto je: motor na 85% i flaps na 5 stepeni, i tako moze da leti koliko hoces. Problem je sto piloti nisu znali o cemu se radi.

    Sto se tice Germanwingsa, kontrolirani da, ali ne i iznad brda. Tu ti je bio full nose down.


    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Ne razumijem odakle sad to da je padao naglo. Za sad je informacija da se avion normalno spuštao 8 minuta. Budući da se čuje disanje kopilota, onda je logično da se čuju i vrisci iz putničke kabine.

    Novi podaci sa transpondera govore da je autopilot bio podešen na cijelih 100 stopa.
    Da, normalno se spustao 8 minuta, ali ja ne vjerujem da nije bio nose down kad je dosao blizu brda.
    CVR ne cuje putnike. Kabina je ful izolovana.

    100 feet autopilot? Koliko ja znam to nije moguce. Pogledaj sto se desilo sa potpuno novim A320 u FR kada su htjeli da testiraju low flight pod nekim anglom.




    Quote Originally Posted by miha View Post
    Vrlo je moguce da bi se avion raspao i prije dodira sa zemljom..
    Ne vjerujem, prije udara je bio u jednom komadu. A i najveca brzina pri padu je bila 435 kts.



    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Osjetis u donjem dijelu stomaka kako ponires, a onda pogledas kroz prozor i vidis da je avion pod uglom a trebao bi biti ravan. Plus sigurno niko se ne javlja iz kokpita da promumlja nesto kao sve ce biti u redu... UH sav se najezim kad pomislim samo

    Istina.
    Last edited by Fabia_Elegance!; 27-03-15 at 00:48.
    TAKUMI

  10. #760
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    142
    Thanks Thanks Received 
    391
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Problem je bio sa avionom, tacnije sa grijacima pitot probes-a. Pitoti su dosli u kontaktu sa SCLQ sto je zacepilo rupe. Kompjuter nije dobijao podatak o brzini, pilot i kopilot su imali razlicite ridingse, ako me sjecanje sluzi niko nije znao da su na 100 metara iznad vode. Svi su mislili da lete gore.
    Nije prvi put da su piloti imali pogresne podatke o brzini. Ovi su, kao i ostali sa slicnim problemom imali poruku OVERSPEED. Onda svi stavljaju motore u idle i naravno avion pada. Ovaj je jos podigao nos malo. I ako me sjecanje sluzi, jedini settings za ovako nesto je: motor na 85% i flaps na 5 stepeni, i tako moze da leti koliko hoces. Problem je sto piloti nisu znali o cemu se radi.

    Sto se tice Germanwingsa, kontrolirani da, ali ne i iznad brda. Tu ti je bio full nose down.

    Da, normalno se spustao 8 minuta, ali ja ne vjerujem da nije bio nose down kad je dosao blizu brda.
    CVR ne cuje putnike. Kabina je ful izolovana.

    100 feet autopilot? Koliko ja znam to nije moguce. Pogledaj sto se desilo sa potpuno novim A320 u FR kada su htjeli da testiraju low flight pod nekim anglom.



    Ne vjerujem, prije udara je bio u jednom komadu. A i najveca brzina pri padu je bila 435 kts.
    Oni su instiktivno povlacili prema gore ne shvatajuci da uzrokuju stall. Tek je pred kraj shvatio kapetan ili treci oficir da ne treba prema gore da povlaci ali tada je vec bilo kasno..
    _______________________

    Bio je kontrolisani dive i nije nose down..Autopilot je sam zabio avion u planinu.. Mislim da ne moze ispod 100 feet-a da se podesi autopilot..

    _________________

    Ovo sto sam rekao da bi se raspao to je bilo u slucaju da je nose down sa 11km i 85% motori..Prevelika brzina (vjerovatno preko 1100-1200 km/h) bi tu vec bila a avion to ne bi mogao da podnese..

  11. #761
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    zašto bi rizikovao 8 minuta da mu provale u kabinu kad je mogao samo da ga usmjeri na dolje i gotovo za minut? Mada tupava Airbus automatika možda to i ne dozvoljava.

    Ne moze. Npr ako ides naglp full nose up, autopilot ce se aktivirat i gurace avion ka dolje tacno 2 puta jace (u slucaju turbulecije npr):




    Tako ti je i za nose down.
    TAKUMI

  12. #762
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by miha View Post

    Bio je kontrolisani dive i nije nose down..Autopilot je sam zabio avion u planinu.. Mislim da ne moze ispod 100 feet-a da se podesi autopilot..

    _________________

    Ovo sto sam rekao da bi se raspao to je bilo u slucaju da je nose down sa 11km i 85% motori..Prevelika brzina (vjerovatno preko 1100-1200 km/h) bi tu vec bila a avion to ne bi mogao da podnese..

    Kontrolisani dive da, ali kad su dosli blizu brda vjerovatno je centrirao nos ka brdu, tj. nose down.

    Da je on podesio autopilot na 100 feet, autopilot bi spasio avion. Znas li kako?
    TAKUMI

  13. #763
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    142
    Thanks Thanks Received 
    391
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post

    Da je on podesio autopilot na 100 feet, autopilot bi spasio avion. Znas li kako?
    Da bude na 100 feet-a iznad najvise tacke zemlje, samim tim i izbjegao bi planinu.. Ako je to to

  14. #764
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Autopilot ne može sam da izbjegne udar planinu - on samo može da upozori pilota da nešto nije u redu, odnosno da mu da signal da reguje. Prema tome, to što je autopilot navodno bio podešen na 100 stopa ne znači da avion nije mogao da se zabije pravo u vrhove Alpa.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  15. #765
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne, nego prvo 100 feeta je 30 metara i autopilot se disengejdzuje, tj. ne moze da se setuje na toliko jer ne znam ko normalan bi letio na 30 metara iznad zemlje (ni tempomat ne mozes da aktiviras ispod 25 mph odnosno 40 km/h). Onda, i kad bi autopilot bio podesen na 100 feeta, avion bi znao da se priblizava zemlji a nigdje signala od ILS-a, tj. nema piste. Znas li sto bi on uradio? Full throttle i full nose up.
    Rezime: nije moguce udariti ispravnim Airbusom A320 sa upaljenim autopilotom.
    Last edited by Fabia_Elegance!; 27-03-15 at 01:38.
    TAKUMI

  16. #766
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Autopilot ne može sam da izbjegne udar planinu - on samo može da upozori pilota da nešto nije u redu, odnosno da mu da signal da reguje. Prema tome, to što je autopilot navodno bio podešen na 100 stopa ne znači da avion nije mogao da se zabije pravo u vrhove Alpa.
    Procitaj post 765.


    I jedno onako bolesno pitanje: okle vama podatak da je auto pilot bio podesen na 100 feet?
    TAKUMI

  17. #767
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,189
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,305
    Thanked in
    2,009 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Procitaj post 765.


    I jedno onako bolesno pitanje: okle vama podatak da je auto pilot bio podesen na 100 feet?
    http://www.index.hr/mobile/clanak.as...esti&id=809798

    ◼tapatalk
    The more things change, the more they stay the same.

  18. #768
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Procitaj post 765.


    I jedno onako bolesno pitanje: okle vama podatak da je auto pilot bio podesen na 100 feet?
    Transponder data shows that the autopilot on Germanwings Flight 9525 was reprogrammed by someone in the cockpit to change the plane's altitude from 38,000 feet to 100 feet, according to Flightradar24, a website that tracks aviation data. Source: cnn.com

    I koliko ja znam, autopilot ne može sam da upravlja avionom. Oću reć, avion nije mogao sam da se digne na npr. 1,000 ft ukoliko je bio podešen na 100 ft.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  19. #769
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Ajde da se dogovorimo: kad sam diplomirao tema mi je bila bas ovo: radar, autopilot, ILS, beacon, transponder, signali, antene...nesto najobimnije, kod najtezeg profesora. Znaci ne komunicirate sa nekim ko blage veze nema o tome. Za ovo sam lomio glavu skoro godinu dana.
    Ovaj novinar sto je napisao ovaj tekst je smijesan. A ako je ovaj tekst uzeo od nekoga, taj neko je smijesan a ovaj je glup sto nije provjerio informacije.
    Ne mozes podesit autopilot na 100 feet-a. Fight plan/path se podesava prije polijetanja, tj. kad se radi pre-flight check. Ti podaci se unesu u FMS (Flight Management System). Iako avion moze da poleti/sleti uz pomoc autopilota, u 99,99999% slucajeva to je posao za pilota/kopilota. Obicno jedno radi pilot a drugo kopilot. Pilot/kopilot rucno leti do planirane visine, ili cak nesto ispod, i onda se sve prepusta autopilotu. Autopilot ce upravljati avionom prema FMS-u. Autopilot moze da leti iskljucivo ravno osim ako je blizu piste, ako je uhvatio signal ILS-a i ako se lokacija podudara sa informacijom koja je unijeta u FMS.
    Znaci, sa 38000 feet-a do brda avion je bio u manuelnom modu, autopilot je odmah ugasen i ovaj degenerik je spustao avion rucno, lagano. Pratio sam sve na Flighradaru.

    U toku letjenja Airbusom A320 sa ukljucenim autopilotom, joystick se ne smije dirat, u suprotnom to ce iskljucit autopilot.
    Neko je spomenuo overspeed. I sa iskljucenim autopilotom, A320 ne dozvoljava nose dive overspeed, automatski liftuje nos.
    Znaci, po meni, kreten je znao sve ovo i spustio je avion polako, da ne bi trigerovao ovaj recovery sistem.






    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Transponder data shows that the autopilot on Germanwings Flight 9525 was reprogrammed by someone in the cockpit to change the plane's altitude from 38,000 feet to 100 feet, according to Flightradar24, a website that tracks aviation data. Source: cnn.com

    I koliko ja znam, autopilot ne može sam da upravlja avionom. Oću reć, avion nije mogao sam da se digne na npr. 1,000 ft ukoliko je bio podešen na 100 ft.
    Onaj citat na engl. nema veze sa mozgom.

    Ista prica kao sa stolicom. Zamisli, kopilot je blokirao ulaz stolicom. Kojom stolicom? Kakva stolica se nalazi u kokpitu? Skolska ili klupa?
    Kad bi postojala mogucnost da pilot podesi autopilot na 100 ft, i kad bi on radio descent, kad bi avion dosao blizu zemlje, automatski bi isao put gore da ne bi doslo do kontakta sa zemljom.


    Jos jedan put, autopilot ne spusta avion.
    Last edited by Fabia_Elegance!; 27-03-15 at 03:30.
    TAKUMI

  20. #770
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja trenutno ne mogu da povjerujem da je samo odluka kopilota uticala na udar aviona u planinu.
    Ne mozete me ubjediti da low cost kompanije daju toliko jeftine karte zato sto nema keteringa i prtljaga.
    Bio sam siguran da su sve procedure pripreme leta, odrzavanja flote, otklanjanja kvara na avionima iste. Dakle ne slicne, nego iste.
    Sad pisu novine da je kopilot to uradio zbog vjerenice. Alo ?
    Mnogo mi toga tu nema logike. A kao sto su sklapali nekoliko verzija oko MH370, MH17 (i na kraju ispade ukrajinci ga oborili, pa svi zasutjeli), tako sklapaju ovdje - a ne bih se cudio da ni za godinu dana ne iznesu kompletnu listu problema tog aviona - posade - leta. Precutjet ce se nesto. Kao i kod probnog leta A320 (fly-by-wire) sto je falilo 4sec snimka, pa su okrivili pilote - tako mi ovdje i te kako smrdi na neciju manjkavost (sem pilotove).
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  21. #771
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Sad vidim, od 9/11/2001 nema sliding latch.
    Sad je sve elektronski, svaki kokpit (pricamo o 320) ima prekidac, Norm, Lock i Unlock. Vrata imaju spijunku, iznad vrata ima mali buzzer, ima escaping door (IN/OUT). Vani se nalazi tastatura (brojevi od 1 do 0, zvjezdica, taraba), crvena LED, zelena LED i slusalica. Iznad glave pilota stoji CDLS (Cockpit Door Locking System) koji kontrolise mehanizam vrata kokpita.

    Postoje 3 mogucnosti za otkljucavanje/zakljucavanje vrata kokpita:

    1. NAP (normal access procedure);

    Pilot ili kopilot zove stjuardesu na telefon, ona se javlja, ovi traze da im donese vodu, mlijeko, sisu...onda uzme to i ide iza vrata. Zove ih na telefon, kaze im da je stigla. Onda, ona treba da pritisne tarabu. Ovima u kokpit buzzer pisti 3 sekunde. Pilot (ne kopilot) drzi prekidac u UNLOCK i stjuardesi se pojavljuje zelena LED i vrata su otkljucana.

    2. Sta ako stjuardesa kuca na vrata a da prije toga nije pritisnula tarabu/nije zvala na telefon?

    ...tada pilot zna da imaju problem, ne znaju da li je stjuardesa ili neki kriminalac, dogovara se sa kopilotom i prebacuje prekidac u LOCK. Tada pored tastature se pojavljuje crvena LED. Tada stjuardesa shvata da je zaboravila da ih pozove i uzme telefon, prica sa pilotom i onda pilot prebacuje prekidac u UNLOCK. Vrata su tada otkljucana i stjuardesa moze da udje.

    3. E sad ide EAP (Emergency Access Procedure), i nije mi jasno zasto pilot Germanwings-a nije usao na ovaj nacin?

    U slucaju da pilot i kopilot su umrli/bolesni...ne znam ni ja i ne javljaju se na telefon, stjuardesa treba da pritisne tarabu, u kokpitu buzzer ce da pisti 3 sekunde. U slucaju da nema odgvora od pilota/kopilota, stjuardesa treba da unese kod (5 cifara) i tarabu i onda ce vrata biti otkljucana za 5 sekundi.
    Ne znam zasto nisu mogli da upanu unutra ako su imali ovu mogucnost?

    Evo ti missing part:

    "Lubitz deployed a five-minute override when captain Patrick Sonderheimer tried to re-enter the cockpit after briefly leaving,thwarting Sonderheimer’s attempt to punch in an emergency number that would open the door.

    Spohr addresses the issue of cockpit safety. “What has happened here is a tragic individual event,” he says. “We are trying to deal with an enigma.” No systems could prevent such an event, he says.
    He acknowledges that, in response to terror threats, cockpit doors have been reinforced such that they cannot be opened even “by weapons”. The doors can only be opened by pilots using a code that all air crew know off by heart. But this can be over-ridden from the cockpit. So even if the pilot entered the code in the door from the outside, the co-pilot would have been able to press a button that deployed a five-minute over-ride."

  22. #772
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Da, ako se drzi prekidac na LOCK, pilotu koji je bio van ne pomaze ni kod.
    TAKUMI

  23. #773
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,189
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,305
    Thanked in
    2,009 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Ajde da se dogovorimo: kad sam diplomirao tema mi je bila bas ovo: radar, autopilot, ILS, beacon, transponder, signali, antene...nesto najobimnije, kod najtezeg profesora. Znaci ne komunicirate sa nekim ko blage veze nema o tome. .
    Tvoju stručnost ovdje niko ne dovodi u pitanje. Tražio si odgovor, dobio si ga. E sad, da je nategnut, jest. Uostalom kao i cijela ova priča.

    ___________



    The more things change, the more they stay the same.

  24. #774
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ima ovdje jos slucajeva, npr. ruski vojni pilot 1976e je ukrao Antonov 2 i zabio se u zgradu gdje je zivjela njegova bivsa zena. Poginuo on i jos 12oro ja mislim, onda u Kolumbiji 1979e, Air Botswana 1999e...
    TAKUMI

  25. #775
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,265
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    ne kapiram što je to sa pilotima i avioniima, nikad nisam čuo da se neki šofer autobusa zabio sa putnicima u neki kamion i pobio sve?
    She is only here to annoy herself!

Page 31 of 88 FirstFirst ... 212728293031323334354181 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. In Flight...
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 192
    Last Post: 10-01-11, 06:31
  2. Flight Simulator X
    By woofer in forum Game Server CG
    Replies: 2
    Last Post: 06-12-07, 01:12
  3. joystic za flight simulacije
    By GOSKO in forum Hardware
    Replies: 2
    Last Post: 30-08-07, 18:09
  4. Flight Simulator
    By MontSAT in forum Ostali oglasi
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-06, 23:35
  5. Flight Simulator
    By MontSAT in forum Game Server CG
    Replies: 3
    Last Post: 14-01-06, 23:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •