Results 1 to 3 of 3

Thread: PETAR I REKTORU I SENATU PRAVITELjSTVA REPUBLIKE DUBROVACKE

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default PETAR I REKTORU I SENATU PRAVITELjSTVA REPUBLIKE DUBROVACKE

    PETAR I REKTORU I SENATU PRAVITELJSTVA REPUBLIKE DUBROVAČKE



    Herceg Novi, 8. marta 1806.

    Kako sam ja imao čast gospodi senatorima na riječi reći, kad su poslljednji put ovamo dolazili, tako i sada imam čast odgovoriti na predrago vaše pismo od 4 marta da ja, čuvajući susjedski mir i tišinu, s vašijem praviteljstvom i s podložnicima Porte Otomanske ne želim ni u najmanje djelo postupati, koje bi moglo biti protivno mojemu pokrovitelju, a visokim njegovoga veličanstva saveznicima. Na isti način tvrdo se nadam da će i od strane vašega mudroga vladanja ovo isto biti učinjeno. I tako ćemo ne samo naše starinsko prijateljstvo zadržati, nego još bolje i jače unaprijed potvrditi što od svega srca želim...

    U Kastel-novome 8 marta 1806. godine.
    Crnogorski skenderijski i primorski mitropolit i ordena sv. Aleksandra Nevskoga kavaljer Petar Petrović.





    ________

    Iz knjige,
    "Petar I Petrović - DJELA"
    izdao CID Podgorica 1999 godine
    štampala "Vojna štamparija" - Beograd
    Last edited by G R A D; 20-03-07 at 02:48.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Petar I Vladi U Dubrovniku

    PETAR I VLADI U DUBROVNIKU


    Presvijetla gospodo čestitoga vladanja dubrovačkoga mudrovijetnici,

    Neki dan dođe ovdje pri mojemu domu jedan siromah čoek, po imenu Todor Rajević od turske zemlje Trebinskoga kadiluka iz sela Vukovića, vodeći sobom svoju čeljad i žaleći se kako je bio prinuđen upanuti u nesreću i ubiti jednoga Turčina velikoga napasnika svoga i teškoga zulumćara koji ga bješe nakanio u istoj njegovoj kući, a pred očima njegova sina ubiti bez svakoga uzroka i krivice dokle tako sam sebe uzrokova smert i pogibelj od ruke Todorova sina koji ne moga gledati svoga roditelja od takvoga napstnika potlačena.
    Ovi siromah kaže da jest ostavio u državi vašoj u selo Osovnik nekoliko svojega siromašnoga imuća kod svojijeh poznanikah i prijateljah. Toga radi vaše mudro i pravoljubno vladanje molim da biste imali milost to njegovo imuće pod zaprekom od zapovijedi vaše neka bude sahranjeno i nikomu ne dato nako višerečenomu siromahu ali njegovim sinovima zašto ja vašim presvijetlim gospostvom hoću biti puno deržan, koji ostajem sa svom pristojnom česti, vaš prijatelj i pokorni sluga černogorski, skenderiski i primorski mitropolit

    PETR PETROVIČ

    U Crnoj Gori na Stanjeviće, maja 13, 1798.





    ----------

    Iz knjige,
    "Petar I Petrović - DJELA"
    izdao CID Podgorica 1999. godine
    štampala "Vojna štamparija" - Beograd

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Dan, 16. 08. 2005.

    RAKO POPOVIĆ, KUSTOS SA NjEGUŠA


    Vrata Njegoševe kuće uvijek moraju biti otvorena Nezaobilazno "svratište" turista koji su se uputili ka Boki kotorskoj, a koji od Cetinja "skreću" na Njeguše, jeste i rodna kuća velikog crnogorskog pjesnika i vladara Petra II Petrovića Njegoša. Danas je ta kuća sastavni dio Narodnog muzeja Crne Gore sa Cetinja. Prvi dio kuće, u kojem je rođen Sv. Petar Cetinjski nastala je još 1571. godine. Njegoš je rođen u srednjoj prostoriji. U kući se nalazi etnografska zbirka, kao i prvo izdanje Njegoševog spjeva "Gorski vijenac". Cijena ulaznice za odrasle je jedan, a za đake 0,50 eura. Ovaj muzej ne radi samo za vrijeme zimskih mjeseci, od polovine novembra do početka maja.
    No, ono što izuzetno pozitivno djeluje jeste predusretljivost i ljubaznost kustosa Raka Popovića. Zahvaljujući njemu, vrata Njegoševe kuće otvorena su za posjetioce i mimo "propisanog", regularnog radnog vremena. Kako kaže, na ovom radnom mjestu proveo je već tri pune decenije, i za sve to vrijeme, nikada mu nije bilo teško da posjetiocima pokaže i dočara barem djelić Njegoševog života, kao i drugih šest crnogorskih vladara koji su svi rođeni u ovoj kući. Za njega je "zakon" da su vrata ove kuće uvijek otvorena. Zato je znao da ih otvori i "u ponoć" kao i "u ranu zoru". I jednako đaku i univerzitetskom profesoru, i da sa svakim podijeli svoje bogato istorijsko znanje. Dnevno u sezoni kuću posjeti od 100 do 200 turista. Najveće interesovanje za Njegošev život pokazuju gosti iz Srbije i Republike Srpske.

    Ž.J.

    http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika...tum=2005-08-16

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •