Results 1 to 15 of 15

Thread: Radi, ćuti, trpi i čekaj novi zakon

  1. #1
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    999
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default Radi, ćuti, trpi i čekaj novi zakon

    U CRNOJ GORI ČESTI SLUČAJEVI MOBINGA, PRAVNI OKVIR ZA RJEŠAVANJE OVOG PROBLEMA NEDOVRŠEN

    Žrtve maltretiranja na radnom mjestu danas u Crnoj Gori imaju gotovo isti stepen zakonske zaštite kao što su imale njihove majke i očevi prije nekoliko decenija.
    Pojedinačni slučajevi mobinga stignu na sud, neki dobiju i sudski epilog, ali žrtve teško dobijaju satisfakciju. I rijetko govore o ovom problemu.

    Klevete i poniženja

    Maltretiranje na radnom mjestu, ili mobing, po mišljenju stručnjaka, široko je rasprostranjena pojava u Crnoj Gori. Specijalista kliničke psihologije mr Nevenka Pavličić upozorava da mobing postoji, te da su njegove glavne osobenosti stalno maltretiranje jedne osobe od okruženja.
    - Mobing čine konflikt na radnom mjestu, sistematski i stalno ponavljani napadi na jednu osobu. Onaj kome se dešava takvo što, osjeća se diskriminisanim, isključenim iz svijeta rada – objašnjava Pavličićeva.
    Mobing, kaže ona, uključuje pakosne, opake i bolne postupke poput špijuniranja, klevetanja, ponižavanja, prijetnji, mučenja i uznemiravanja, a sve u svrhu ugrožavanja integriteta ličnosti žrtve, njenog profesionalnog, socijalnog, ali i privatnog funkcionisanja, ugleda i dostojanstva.
    - Takvo ponašanje predstavlja napad na mogućnost samoizražavanja, na socijalni ugled, na kvalitet poslovne i životne situacije, ali i na zdravlje ugroženog – kaže ona.
    Pavličićeva upozorava da mobing kod žrtve ostavlja i tjelesne simptome poput hroničnog umora, smetnji sa probavom, povećane ili smanjene tjelesne težine, opadanja imuniteta.
    - Psihički poremećaji koji nastaju su depresija, emocionalna praznina, osjećaj gubitka životnog smisla, anksioznost, grubost, gubitak motivacije, apatija i hipomanija, poremećaj prilagođavanja, nesanica, povećana potreba za alkoholom, sedativima, cigaretama. Dolazi i do poremećaja ponašanja, pa nerijetko žrtve mobinga gube koncentraciju, postaju zaboravne, a često imaju i probleme u braku i vezama – upozorava Pavličićeva.
    Nerijetko, tvrdi ona, osobe pogođene mobingom iskazuju nepovjerenje i neprijateljstvo prema okolini, stalno osjećaju napetost, iscrpljenost, demoralisanost.
    - Posljedice mobinga postoje i u međunarodnoj klasifikaciji bolesti, i to kao strah od gubitka posla, stresogeni uslovi rada i neslaganje sa pretpostavljenima ili kolegama – kaže Pavličićeva.

    Šefovi i “retardi”

    Da mobinga ima u Crnoj Gori pokazuju rezultati nedavno sprovedenog istraživanja. Prema njemu, 7,4 odsto zaposlenih su bili žrtve zlostavljanja na poslu, dok je više od 27 odsto radnika prepoznalo taj problem kod svog kolege. Istraživanje je pokazalo i da oko 80 odsto poslodavaca zna šta je mobing, dok je svega 54 odsto radnika upoznato sa tim problemom.
    Zbog straha od odmazde radnici izbjegavaju javno da govore o slučajevima u kojima su ih šefovi i kolege šikanirali. Ipak, nekoliko slučajeva u posljednjih godinu dana prijavljeno je nevladinim organizacijama, u šta su “Vijesti” imale uvid.
    Šikaniranje u javnim ustanovama, te optužbe radnika da su ih direktori vrijeđali i grubim riječima tjerali iz kancelarije, uslove i ambijent za njihov rad činili nemogućim, nijesu rijetkost. Još češće maltretiranje doživljavaju radnici zaposleni u privatnim firmama, a zabilježeni su slučajevi u kojima nadređeni, ponekad i bez znanja poslodavca, šikaniraju radnike, vrijeđaju, omalovažavaju njihove rezultate rada. O kakvoj radnoj atmosferi je riječ najbolje govori pritužba radnice koja je prijavila da njene koleginice i nju šef naziva “retardima” i “metiljavima”.
    Predsjednik Udruženja za prava radnika \"Status\" Radoje Lakušić potvrdio je \"Vijestima\" da je mobing dio crnogorske svakodnevice.
    - Ova pojava je vrlo izražena u sektorima trgovine, građevinarstva. Ipak, ima je svuda i gotovo svakodnevno se susrećemo sa njom - kaže Lakušić.
    On tvrdi da slučajevi mobinga ponekad znaju biti vrlo brutalni, te da praksa pokazuje da poslodavci i šefovi znaju i fizički da nasrnu na radnike.
    - U jednoj kompaniji vlasnik je tukao radnike. Onda je jedan od radnika odlučio da napusti posao i da tuži kompaniju. Dobio je spor, vraćen na posao, ali nije zakoračio u firmu. Razlog je - strah. A u međuvremenu mu je prijećeno - kaže Lakušić.

    Čekaju se zakoni

    Mobing kao negativna pojava našao je mjesto u crnogorskom pravnom sistemu, kroz Zakon o zabrani diskriminacije. S druge strane, postojeći Zakon o radu ne propisuje da se nadležni organi bave mobingom, zbog čega u Inspekciji rada smatraju da nijesu nadležni.
    Glavna inspektorka rada Angelina Međedović kaže da će mobing biti definisan Izmjenama i dopunama Zakona o radu čija je izrada u toku.
    - Kod zaštite zaposlenog od mobinga predviđa se zaštita pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova, odnosno kod nadležnog suda. Inspekcija rada, u okviru svojih nadležnosti, može reagovati samo ukoliko je povrijeđeno neko pravo zaposlenog iz rada i po osnovu rada, odnosno neki radno-pravni institut utvrđen radnom legislativom – kaže Međedović.
    Kako Zakon o zabrani diskriminacije ne obavezuje nikoga da se pozabavi ovom pojavom, a postojeći Zakon o radu je i ne tretira, radnicima ostaje da se od mobera brane krivičnim prijavama, ukoliko bi se ponašanje zlostavljača moglo podvesti pod neko krivično djelo, ili privatnim tužbama i parnicama.
    Trenutno ne postoji odgovarajući pravni okvir za suzbijanje mobinga, kaže asistentkinja na Pravnom fakultetu u Podgorici dr Vesna Simović. Simovićeva, koja je u radnoj grupi koja priprema novi zakon o radu, smatra da u novom zakonu , čija bi prva verzija trebalo da bude gotova do kraja godine, ne treba detaljno normirati pitanje mobinga, već to treba ostaviti posebnom zakonu. Ona dodaje da će Vlada vjerovatno pokrenuti donošenje tog zakona u toku sljedeće godine.
    - Mobing nije diskriminacija nego druga vrsta nedozvoljenog ponašanja, i smatram da član Zakona o sprečavanju diskriminacije koji se bavi ovim pitanjem nije ni trebalo tu da se nađe - ističe Simović.
    Novim zakonom bi, smatra ona, trebalo prije svega promijeniti rješenje kad je u pitanju teret dokazivanja krivice.
    - Praksa je da se teret dokazivanja ostavlja poslodavcu, jer će žrtva teško dokazati da je bilo mobinga. Pored toga, treba uvesti obavezu za poslodavca kod horizontalnog mobinga, u smislu da postoji osoba koju je odredio poslodavac a koja se bavi posredovanjem, koja ukazuje na ovakve situacije i radi na podizanju nivoa međuljudskih odnosa. Jedna od mjera kod horizontalnog mobinga bi bila i da se utvrdi disciplinski postupak pred poslodavcem - ističe Simović.
    Ona je dodala da danas, osim suda, postoje i alternativni metodi rješavanja radnih sporova, prije svega pred Agencijom za mirno rješavanje sporova
    - Predsjednica Vrhovnog suda je, kako sam čula, uputila inicijativu sudovima da se individualni sporovi prvo prosljeđuju agenciji, i mislim da je to dobro- dodaje ona.
    Iako su građani u ovakvim sporovima često tražili pomoć ombudsmana, ni on ne može donositi obavezujuće odluke, već samo može davati preporuke, slati izvještaje.
    Zato će ovo pitanje biti kvalitetnije riješeno novim zakonom. Ipak, Simović se ograđuje da radna grupa ne može odgovarati za konačnu verziju zakona jer se, kako kaže, ranije dešavalo da konačne verzije, poslije intervencija u ministarstvima i skupštinskih amandmana ne budu onakve kakvim su ih učinili stručnjaci koji su ih pisali.
    Radnici će ovim zakonom dobiti mogućnost da štite, kako kaže Simović, svoje dostojanstvo na radu.
    - To je novi korpus, nova armija prava posljednje generacije, o kojima je Evropska unija donijela veliki broj direktiva- kaže ona.
    Do tada, radnicima ostaje da čekaju, kao i obično, novi zakon. Ili neki sljedeći zakon.

    Zid ćutanja

    Koordinatorka sekcije žena Unije Slobodnih Sindikata Crne Gore Lidija Pejović kaže za “Vijesti” da ova pojava u partijahalnoj Crnoj Gori još nije naišla na razumijevanje kod šire populacije, ali ni kod pravosudnih i drugih državnih institucija.
    - U praksi imamo slučaj da je zaposlena u jednoj multinacionalnoj kompaniji mobingovana od strane pretpostavljene. Neadekvatno ponašanje rukovodeće strukture, koja je stala u odbranu institucije, od žrtve su napravili krivca. Žrtva zatim nije dobijala radne zadatke, sa ciljem da sama napusti posao. Kako se bližio kraj godine , dobila je negativnu ocjenu i ubrzo dobila i otkaz. Pokrenula je sudski spor po osnovu diskriminacije na radnom mjestu i dobila spor u prvostepenom postupku. Kompanija se žalila i sad je taj slučaj na Višem sudu- objašnjava Pejović kako u praksi izgledaju pojedini slučajevi mobinga.
    Ukoliko se zaposleni, ističe ona, i usudi da traži neko svoje pravo (regres ili plaćanje prekovremenog rada) tu je prijetnja otkazom.
    .......

    (Preuzeto iz dnevnih novina Vijesti, od dana 26.12.2010 godine, kompletan clanak mozete procitati na portalu dnevnih novina Vijesti od jucerasnjeg dana... http://www.vijesti.me/index.php?id=358199)

  2. #2
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    999
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Blisko povezano sa mojim postom od prije par dana. Naime supruga mi ima problem u firmi gdje radi, evo vec godinu dana joj se nije uplacivalo zdravstveno osiguranje, te iz toga razloga ne moze da ovjeri knjizicu, a zbog toga ni da ima adekvatnu zdravstvenu zastitu.
    evo mog therada.... Zaosno ali istinito

    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=72188

  3. #3
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Da li postoji MOBING ako radite u privatnoj firmi?

    Ja mislim da je u svakoj privatnoj firmi slogan '' ako ti se ne sviđa, daj otkaz ''
    (jer privatnici, da ne bi otpuštali radnike - jer to podrazumijeva otpremninu od oko 3000€,
    maltretiraju, preopterećuju poslom, daju kaznene poene na platu, i time tjeraju radnika da sam da otkaz)
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  4. #4
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,095
    Thanks Thanks Given 
    895
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    113 Posts

    Default

    situacija je jako slicna robovlasnickom drustvu, stim sto je rob bar mogao sebi obezbijediti hranu.
    pitanje je ko je kriv, i nije lako pitanje.
    ljudi su jednostavno nemastinom tj siromastvom pritjerani uza zid i prihvataju sva pravila igre. robovlasnik uvijek moze naci nekog ko ce raditi svaki dan cijeli mjesec za platu od 150e bez osiguranja naravno. - ne opravdam nikoga, da ne bude bilo zabude. ali kolektivna sviest nam je zestoko suzena i prihvatamo lance kao poklon. mislim da nam se preci obrcu u grobovima.
    da li je drzava kriva? - po meni jeste i to sa svim pravom kazem. poslodavci se tako ponasaju jer im se moze. bas me interesuje koje ce to nove poslodavce privuci drzava ovim sistemom i da li nam je to uospte potrebno.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  5. #5
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Meni je žao starijih ljudi 50+ koji trpe iživljavanje nekih šefića od 25-30 godina
    jer ako bi se pobunili i dali otkaz niko ih nigdje ne bi zaposlio u tim godinama, a
    imaju porodicu koju treba hraniti.

    Ne znam je li mobing tražiti od radnika koji ima 50+ godina da prenosi teret,
    da nauči sve u vezi sa trendovima (računari, automobili),
    da bude hitar i brz kao neko ko ima 20 godina i ako to ne uradi prijetiti mu otkazom?

    Realno, zahtjev privatnika je da mu se donosi zarada i to je razlog što privatnici
    upošljavaju uglavnom mlade i neiskusne ljude koji će radi sticanja iskustva
    prihvatiti i malu platu i sve uslove rada.

    Da li u zakonu o radu ima stavke o starosnoj i polnoj raznovrsnosti zaposlenih?
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  6. #6
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,095
    Thanks Thanks Given 
    895
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    113 Posts

    Default

    ima i pise da ne smije biti bilo koje diskriminacije (zakon o radu)
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  7. #7
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    PG
    Posts
    2,114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    citam u nekim novinama clanak o tome koliko ima nezaposlenih ljudi koji su zavrsili studije i kako neki cak idu na zanate , komentar nekog valjda vrlo vaznog lika u politici u zavodu za zaposljavanje ebem li ga nevazno, kaze covjek- mladi bi trebali da se potrude da otvaraju svoje firme i sl ...hahaha a cega, jos jedna radnja sa racunarskom opremom, jos jedna radnja servisa telefona, butik ,kafic , kladionica,prodavnica ,jer ih je bas malo :P, a opet bi i u prepunom moru svega pomenutog probao da napravim nesto sam da budem svoj gazda ,da mene kresu u zdrav mozak vise robovlasnici ,da spasim svoju glavu i njihov zivot ,ETO PRIHVATAM dragi gospodine KO GOD DA SI,sad mi sredi KREDIT...sta? ne ispunjavam uslov? pa gospodine da imam 500 000 000 da stavim pod hipoteku ne bi ni trazio nista od vas ... LAKU NOC DECO))

    Nemamo da stanemo iza nekoga ko ce braniti nasa prava kao radnika, nekakav sindikat koji se ne da kupiti za male pare i prodati nas za iste, ta ustanova ne postoji uopste ,mozda je ima nedje na papiru ali sad ovog momenta da se pozalim na robovlasnika ,niko mi ne bi mogao pomoci ,ni meni niti bilo kome od vas,a znali bi me kazniti ako bi npr (nije iskljuceno ) napravio fresku od njega
    Last edited by RiddicK; 08-04-11 at 13:58.
    Die When You Can Do No More Damage!!!

    SUPERJOINT RITUAL

  8. #8
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    wherever whores go
    Posts
    3,308
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kreč, kolica i mešalica.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,467
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    4 Posts

    Default



    mozemo lagano reci "ovo je zemlja koja se zove Crna GOra" ..isti smo

  11. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,068
    Thanks Thanks Given 
    3,976
    Thanks Thanks Received 
    6,549
    Thanked in
    3,121 Posts

    Default

    taj zakon se nikad neće uvesti kod nas... moj slučaj je došao dotle da sam čak išla i u policiju i? vuk pojeo magarca...da vam ne pričam moje iskustvo, jedva sam prestala da mislim na to...
    i mobing nije ako ti kasne sa platom. ja bi sve dala da mogu da vratim vrijeme, samo da tu traumu nisam doživjela...
    nothing comes from violence and nothing ever could

  12. #12
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,921
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    913
    Thanked in
    247 Posts

    Default

    O cemu se radi,mozes li malo detaljnije?

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    UnDeRgRoUNd
    Posts
    3,253
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    meni je u jednu drzavnu firmu plata kasnila 9 mjeseci,primao sam samo topli obrok koji je iznosio oko 25e ...
    Viktorija Badza! um zu sehen,dich nacktauf dem Nordpol !

  14. #14
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Bas mi je drago sto ste pokrenuli ovu temu.
    Sinoc sam malo gledao emisiju Prizma na TV Vijesti, bili su Masonicic iz SSCG, Kekovic iz USSCG i dvije gospodj-e/ice, jedna iz Unije poslodavac a druga iz Ministarstva.
    Voditeljka Dragana Unkovic je bila vidno iznervirana odgovorima koji su davali njeni gosti (lise Kekovica).
    A kako i nece kad je vise nego ocigledno da se ljudi koji se pitaju u ovoj drzavi naprosto sprdaju sa narodom.

    Obicni ljudi su neiformisani, sa malo znanja a nazalost biraju na izborima svoje robovlasnike, sudije, kreatore zakone, poslodavce PRAVNE DZELATE I MUCITELJE... ali nemaju vise ni sposobnosti, ni znanja, ni mogucnosti i krajnje ni volje da se suprotstave masineriji koja ih gazi.

    Ulazak u EU bi mozda, ali samo MOZDA mogao da pomogne ovom napacenom narodu. I to je jedan od razloga zasto sam ZA ulazak u EU, mada ima i drugih razloga zbog kojih sam PROTIV.

  15. #15
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RiddicK View Post
    citam u nekim novinama clanak o tome koliko ima nezaposlenih ljudi koji su zavrsili studije i kako neki cak idu na zanate , komentar nekog valjda vrlo vaznog lika u politici u zavodu za zaposljavanje ebem li ga nevazno, kaze covjek- mladi bi trebali da se potrude da otvaraju svoje firme i sl ...hahaha a cega, jos jedna radnja sa racunarskom opremom, jos jedna radnja servisa telefona, butik ,kafic , kladionica,prodavnica ,jer ih je bas malo :P, a opet bi i u prepunom moru svega pomenutog probao da napravim nesto sam da budem svoj gazda ,da mene kresu u zdrav mozak vise robovlasnici ,da spasim svoju glavu i njihov zivot ,ETO PRIHVATAM dragi gospodine KO GOD DA SI,sad mi sredi KREDIT...sta? ne ispunjavam uslov? pa gospodine da imam 500 000 000 da stavim pod hipoteku ne bi ni trazio nista od vas ... LAKU NOC DECO))

    Nemamo da stanemo iza nekoga ko ce braniti nasa prava kao radnika, nekakav sindikat koji se ne da kupiti za male pare i prodati nas za iste, ta ustanova ne postoji uopste ,mozda je ima nedje na papiru ali sad ovog momenta da se pozalim na robovlasnika ,niko mi ne bi mogao pomoci ,ni meni niti bilo kome od vas,a znali bi me kazniti ako bi npr (nije iskljuceno ) napravio fresku od njega
    U tome i jeste trik, sto oni mogu da izmisljaju toplu vodu kad god im to pane na pamet.
    Kad radite u Zavodu za zaposljavanje, i primate tu oko 1500-2000 eura, i treba da kazete koju u javnost to nije toliko tesko.

    Sit gladnome ne vjeruje!!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. k.crveni sprej da trpi temp. do350c
    By daki772 in forum Ostali oglasi
    Replies: 10
    Last Post: 08-09-10, 11:55
  2. Polaganje vozackog...Novi zakon,da ili ne ?
    By Orgullo in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 48
    Last Post: 07-03-10, 00:24
  3. Novi zakon
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 19-01-07, 22:33
  4. Novi zakon o saobracaju
    By hercules in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 44
    Last Post: 09-08-05, 05:30
  5. Novi zakon o drzavljanstvu?
    By Elizabeta in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 34
    Last Post: 06-09-04, 21:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •