View Poll Results: Da li u NATO

Voters
437. You may not vote on this poll
  • Da

    185 42.33%
  • Ne

    252 57.67%
Page 73 of 199 FirstFirst ... 236369707172737475767783123173 ... LastLast
Results 1,801 to 1,825 of 4975

Thread: Da li u NATO

  1. #1801
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default


    Ima nesto tu...

    Hvala Lepo

  2. #1802
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,042
    Thanked in
    1,807 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ono što se stalno zaboravlja jeste da nam je recimo preostala (gotovo) sva Ratna Mornarica.
    A i ta podjela tog naoružanja, pitanje je koliko je bila moralan čin, jer to oružje nije bilo samo Srba i Crnogoraca, već podjednako i onih iz bivše Jugoslavije čiji smo dio drsko prisvojili... No, to je neka druga tema...
    Слажем се али Морнарица која је наслијеђена је била у јако лошем стању.Дио средстава је већ био распродат и чекао да га нови власник преузме, дијелу средстава су истекли ресурси, а дио је био спреман већ скоро деценију за свеобухватну модернизацију, и ту мислим на фрегате и топовњаче.Не могу да се сјетим ниједног средства морнарице које је било модернизовано и потпуно функционално, а да га је ЦГ наслиједила.
    Враћање у оперативно стање било којег средства захтјева огромне паре.За сада су "ремонтовани" Орада, Јадранка и Јадран (ремонт у току), а планира се "ремонт" двије топовњаче, и то у смислу да ће послије тог ремонта наша топовњача бити богаљ, без турбине, без ракетних лансера.

    Све остало ће под бренер, иако бих волио много волио да задржимо оне двије Фрегате, које су као бродови у јако доборм стању, али на којима је електроника као и сви сензори и радари, неисправна и застарела, а од наоружања су опетативни само топови и митраљези.Протвбродски и ПВО системи су неисправни и застарели, уз то ракетама је или истекао ресурс или су распродате, а нема ни противподморничког наоружања и мина.
    Шансе да их продамо су јако мале, једина шанса за њих је да их у некој даљој перспективи спаси НАТО, кроз донације средстава за модернизацију.
    Last edited by BAR; 24-04-14 at 18:08.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  3. #1803
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,042
    Thanked in
    1,807 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Mnogo su Crnogorci obavijesteni i sada pored svih medija i neta, a tek tada.
    Ne sprdajte se s ljudima koji su imali eticke kodekse da se izbjegnu zrtve svoje i tudje djece.
    Kapiram ja cilj takve price sa CG izrugivanjem, ali je bezobrazan, pokvaren, lazan i time nepotreban kao argument. Znam neke starije ljude koji su taj neuslovni boravak platili prvo zdravljem pa zivotom a ni metka ni na koga nisu ispalili.
    Rezervni sastav za odbranu CG je deseto.
    Imate igrani film o tome, i kako su te opcije na koga djelovale. Do ludila i nikad nazad.

    Hvala Lepo
    Ја знам да није исто било некоме у Бару иПодгорци и некоме у Беранама или Бијелом Пољу, али људи су имали најбољи начин да испуне тај свој етички кодекс, и ту мислим да су требали да се пријаве у састав Полиције, што су масовно и радили.А ти што су својевољно облачили војне униформе, мислим да их је већина добро знала против кога их облачи.
    Сваког јутра испред барског СУП-а долазило је на десетине момака спремних да обуку полицијску униформу.Да не говоримо о резервним официрима ВЈ, који се нису крили по шупама и чекали да их покупи Војна Полиција, већ су од првог дана носили униформе полиције и значајно доприносили њеном претврању у војну силу.



    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ne naravno...Ono što sam napisao odnosilo se na pripadnike rezervnog sastava VJ.
    7. bataljon (iako to nije bio bataljan i taj naziv služi da zavara, već se radilo o snažnoj jedinici najmanje snage brigade, a koja je bila stacionirana u BP, NK, PV i BA) bio je dio aktivnog sastava VJ. Dakle, ne nikakva rezerva.
    Svaki pripadnik već od stupanja u njegove redove dobijao je podoficirski čin vodnika, platu i troškove UTS-a (uvećanih troškova stanovanja) iako na ovo posljednje po vojnim regulama većina nije imala pravo. No, Generalštab je nekako hrio da im da što veću platu kako bi ih motivisao, pa su izgovor našli u podoficirskom statusu i troškovima za stanovanje (UTS naknadi koja nije bila mala). Tako su barabe (uglavnom seoske bitange, kriminalci i druga društvena margina) prsa okitili činovima da se razmeću po svom selu kad tamo navrate.
    Inače uloga 7. bataljona postaće posebno bitna tek nakon bombardovanja. Za vrijeme bombardovanja oni su zapravo tek narastali i dobijali svoj oblik.

    Све ми је то јасно али је битно појаснити због људи који читају.
    Last edited by BAR; 24-04-14 at 18:09.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  4. #1804
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Слажем се али Морнарица која је наслијеђена је била у јако лошем стању.Дио средстава је већ био распродат и чекао да га нови власник преузме, дијелу средстава су истекли ресурси, а дио је био спреман већ скоро деценију би оспреман за свеобухватну модернизацију, и ту мислим на фрегате и топовњаче.Не могу да се сјетим ниједног средства морнарице које је било модернизовано и потпуно функционално.
    Враћање у оперативно стање било којег средства захтјева огромне паре.За сада су "ремонтовани" Орада, Јадранка и Јадран (ремонт у току), а планира се "ремонт" двије топовњаче, и то у смислу да ће послије тог ремонта наша топовњача бити богаљ, без турбине, без ракетних лансера.

    Све остало ће под бренер, иако бих волио много волио да задржимо оне двије Фрегате, које су као бродови у јако доборм стању, али на којима је електроника као и сви сензори и радари, неисправна и застарела, а од наоружања су опетативни само топови и митраљези.Протвбродски и ПВО системи су неисправни и застарели, уз то ракетама је или истекао ресурс или су распродате, а нема ни противподморничког наоружања и мина.
    Шансе да их продамо су јако мале, једина шанса за њих је да их у некој даљој перспективи спаси НАТО, кроз донације средстава за модернизацију.
    E moj dobri BAR,..naša Ratna mornarica nije bila ni izbliza u takvom stanju kakvom su je predstavljali.
    Ona je, bez dileme, sva bila za ozbiljan remont. Mnogo toga i za otpis, ali nikako sve za otpis.
    A šta se htjelo tom pričom potpuno kratkovide vlasti? Pa vjerovalo se (predugo) da Crnoj Gori ni vojska, a kamoli mornarica, ne trebaju.
    Plus, ta vojna imovina je bila pojedinim bitangama u vlasti "poklon s neba", zato što crnogorski narod zapravo i nije imao predstavu šta je sve Crna Gora (od pokretne i nepokretne imovine) dobila u diobi sa Srbijom, a još manje u kakvom je to stanju, pa se prodavalo sve bez ikakve kontrole bilo kakve državne institucije. Zgodna stvar bila je i ta što je Beograd prestao biti vlasnik i staratelj nad tom imovinom, za Srbiju je otišao jako veliki broj upućenih oficira i inžinjera koji su znali pravo stanje, a oni koji su bili iz CG i koji su ostali - suočeni s mogućnošću da izgube posao, svjesno su pristali na ćutanje.
    Oko toga (prodaje te imovine) bila je aktuelna svojevremeno afera COFIS...O tome je pisao posebno detaljno gen. Grahovac i zbog tih talasanja došao je u sukob sa SDP-om, jer je napadima na ljude iz vrha DPS-a pravio Krivokapiću probleme obzirom da je bio njegov savjetnik...No, mi smo sve zaboravili...
    Inače koliko je to brodovlje bilo za "brener" najbolje govori informacija du su sada (naprasno i zBog potreba članstva u NATO) odlučili da remontuju fregatu "Kotor" i najednom tvrde da je u odličnom stanju, te da samo treba prebaciti motore sa druge fregate.
    http://www.vijesti.me/vijesti/vojska...-clanak-194164
    Sve u svemu svakom ko želi koristiti mozak indikativno zar ne?
    Last edited by El Re; 24-04-14 at 18:13.

  5. #1805
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    U policiju koja je vrsila represiju nad Liberalima i svemu Crnogorskom do par godina ranije?
    I sad isti ti prosipaju pricu o Crnogorstvu a sluzili za represiju svega Crnogorskog? Pa nisu svi prevrtljivi po karakteru i profesiji.
    Pucalo je tom narodu sa svih strana od manipulanata i sluga manipulacije. Ne mijesajte ono sto se smutiti ne moze. Pozivi za rezervu klinaca uz vojnu policiju, pod bombama itd, i policijskih sluzbenika po politickom diktatu. Juce onako, sjutra ovako. Boranija od 19 god sto preciziraju i u filmu.
    Ja u te igre ne ulazim dovoljno film govori o toj psihi, manipulaciji medija i prljavih interesa, i sta je znacio "poziv" a ne politicki prelasci tamo pa onamo kako im se kaze.
    Ja sam civil pa gledam narod, a ko je profesionalni vojnik i policajac (a jednom znaci - vazda su) koji gledaju politicka previranja kako im se kaze i naredi.
    Zato se mi ne razumijemo uopCe. Odgledajte i oslusajte film, ako ga svi uopste mogu razumjeti. Govori vise od svih prepricavanja wikipedije, tudjih zapisa i generalisanja posle bitke.

    Hvala Lepo

  6. #1806
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,042
    Thanked in
    1,807 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    U policiju koja je vrsila represiju nad Liberalima i svemu Crnogorskom do par godina ranije?
    I sad isti ti prosipaju pricu o Crnogorstvu a sluzili za represiju svega Crnogorskog? Pa nisu svi prevrtljivi po karakteru i profesiji.
    Pucalo je tom narodu sa svih strana od manipulanata i sluga manipulacije. Ne mijesajte ono sto se smutiti ne moze. Pozivi za rezervu klinaca uz vojnu policiju, pod bombama itd, i policijskih sluzbenika po politickom diktatu. Juce onako, sjutra ovako. Boranija od 19 god sto preciziraju i u filmu.
    Ja u te igre ne ulazim dovoljno film govori o toj psihi, manipulaciji medija i prljavih interesa, i sta je znacio "poziv" a ne politicki prelasci tamo pa onamo kako im se kaze.
    Ja sam civil pa gledam narod, a ko je profesionalni vojnik i policajac (a jednom znaci - vazda su) koji gledaju politicka previranja kako im se kaze i naredi.
    Zato se mi ne razumijemo uopCe. Odgledajte i oslusajte film, ako ga svi uopste mogu razumjeti. Govori vise od svih prepricavanja wikipedije, tudjih zapisa i generalisanja posle bitke.

    Hvala Lepo
    Неко је гледао филм, а неко је тај филм живио.
    Па либерали су се масовно пријављивали у састав полиције, све либерале које ја знам а који су спадали у оне који се мобилишу су обукли униформу полиције, не знам ни једног који је обукао униформу ВЈ.
    Мораш да схватиш да тада полиција није била оно што је била са почетка деведесетих, нити се на њу тако гледало.Њен састав се скоро дупло увећао, и то више није била полиција него Војска ЦГ.Састав је био организован војно и понашао се као војска, полицијском послу се нису ни приближавали.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  7. #1807
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Неко је гледао филм, а неко је тај филм живио.
    Па либерали су се масовно пријављивали у састав полиције, све либерале које ја знам а који су спадали у оне који се мобилишу су обукли униформу полиције, не знам ни једног који је обукао униформу ВЈ.
    Мораш да схватиш да тада полиција није била оно што је била са почетка деведесетих, нити се на њу тако гледало.Њен састав се скоро дупло увећао, и то више није била полиција него Војска ЦГ.Састав је био организован војно и понашао се као војска, полицијском послу се нису ни приближавали.
    Ne, ja nisam bila u CG za vrijeme tih balkanskih zezancija. Izasla sam iz CG kao Crnogorka i usla kao Crnogorka. Ne znam te prevrtljive poteze ovih i onih, kad su preokrenuli politiku, zasto i iz cijih interesa. Samo pisem o onome sto licno znam, a to je iz objektivne civilne perspektive, a ne policijske, vojne i ostalih profesionalnih sluzbenika koji su morali da rade kako im se kaze i da mijenjaju stavove i rabote kad im drugi kazu - sad si za srpske ciljeve - sad za crnogorske. Kod mene je dosadno - uvijek isto.. CG na prvom mjestu.
    p.s. Ja sam fino naglasila da sam pricala o onima s kojim su se sprdali - obican narod - rezervni sastav po pozivu prilikom bombardovanja.
    7-mi bataljon i te prof. placenike itd ne spominjem niti me zanimaju. Pokazali su sami sta su i gdje su sada placeni i od koga. Pisali ste vec o tome.
    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 24-04-14 at 18:40.

  8. #1808
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Mogao bih vam o tome pričati do sjutra, a da pritom ne ispričam ni tek dio...Međutim, vidim, malo ko želi nešto da pita...Pa,..ako dobijete želju...
    Koliko je bilo ljudi u sastavu policije 1999. i 2000.?
    Do sad sam nailazio na brojke od 15 do 25 hiljada ljudi. Međutim neki kažu da je u policiji bilo svega 7000 ljudi a da su ove veće cifre zapravo naduvane i blef za odvraćanje Miloševića.

    Sa druge strane nailazio sam na podatke da je VJ imala oko 25 hiljada ljudi u Crnoj Gori. Međutim i za to neki govore da je naduvano.

    Za sedmi bataljon se pominje da je imao nešto preko 1000 ljudi.
    Koliko su tačni ovi podaci?

    Takođe sam čuo da je policija imala spiskove desetina hiljada potencijalnih dobrovoljaca, koji bi se borili za Crnu Goru uz policiju u slučaju da dođe do izbijanja rata te da je za njih u slučaju potrebe bilo spremljeno 50 hiljada kalašnjikova?
    Je li to tačno?

  9. #1809
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    A policija sa spiskovima ...Majko sveta...
    Evo moram ovo - dokle to ide, pa HA..
    Nakon glasanja na referendumu dolazim na aerodrom.. Umorna i iscrpljena nakon 4 dana "nespavanja" trcim i vadim pasos vec iz automobila, i krecem ka ulazu.. Trenutak, okrecem se, vidim guzvu i pomisao - Gdje sad.. Kad, lik u uniformi me lagano dodiruje po ramenu, pokaze rukom ka jednoj grupi ljudi, i kaze - Vi ste tamo.
    Ja onako iscrpljena ajd, mozda mi je lik olaksao.. Pridjem tamo, kad stvarno moj avion i moj let.
    Sa druge strane unionisti i ko zna sta sve sa Jatom ovim onim...
    Cudo od spiskova.


    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 24-04-14 at 18:58.

  10. #1810
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    A policija sa spiskovima ...Majko sveta...

    Hvala Lepo
    da to je baš čudno bilo u momentu kad je čitava država visila o koncu..

  11. #1811
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Неко је гледао филм, а неко је тај филм живио.
    Па либерали су се масовно пријављивали у састав полиције, све либерале које ја знам а који су спадали у оне који се мобилишу су обукли униформу полиције, не знам ни једног који је обукао униформу ВЈ.
    Мораш да схватиш да тада полиција није била оно што је била са почетка деведесетих, нити се на њу тако гледало.Њен састав се скоро дупло увећао, и то више није била полиција него Војска ЦГ.Састав је био организован војно и понашао се као војска, полицијском послу се нису ни приближавали.
    Tako je...Samo želim, preciznosti radi da kažem da Policija za vrijeme bombardovanja još nije bila spremna za eventualni okršaj sa VJ koja je demonstrirala silu i zastrašivala sve nenaklonjene građane CG, na svakom mjestu. U vrijeme bombardovanja MUP (u koji je tada spadala i SDB) je imao oko 14500 pripadnika. Sve PJP jedinice su bile uglavnom formirane, ali to još uvijek nijesu bili bataljoni, već raštrkane čete. Tek nakon kraja rata i nakon što je Đukanović Beogradu uputio platformu za konfederalno uređenje odnosa sa Srbijom (što je značilo punu suverenost CG, na koju smo znali da Milošević nikad neće pristati i da će krenuti na nas), a što je (čini mi se) bilo upućeno u avgustu 1999., e tek od tada počinje baš masovan prijem. I to srazmjerno uvećavanju brojnog stanja 7. bataljona i srazmjerno incidentima koje su oni i Vojska vršili po CG. Sve u svemu, na dan pada Miloševića brojno stanje crnogorskog MUP-a bilo je preko 27000 pripadnika. Od toga nešto oko 3000 bilo je pripadnika PJP (koji je zapravo bio prva Vojska CG), a broj ne uključuje: Specijalnu antiterorističku jedinicu (SAJ), zatim jako narasle Interventne jedinice pri svakom CB, Plovne jedinice MUP-a na moru i jezeru, te veliki broj uniformisanog redovnog policijskog kadra. Posebno onog na obezbjeđenju državnih organa, ustanova od posebnog interesa, te onih policajaca na obezbjeđenju štićenih lica u mjestu i kretanju.
    Koliko se to drastično razlikuje od onog danas biće vam jasno ako vam kažem da danas sav uniformisani sastav Policije broji nešto oko 4500 pripadnika.
    Što se tiče liberala... Njihova podrška je možda i najmanje dovođena u pitanje... Ali, ako se procentualno posmatra, liberala (zaista) nije bilo previše u MUP-u. I to nije slučajno. DPS im nije vjerovao, zato što se jedinice PJP nijesu koristile samo kao sredstvo odvraćanja VJ kao opasnosti koja je prijetila CG, već i za neke druge, manje plemenite zadatke.
    Liberali su u okviru svojih mjesnih odbora razrađivali načine kako bi Policiji pomogli u slučaju sukoba. Na primjer, na Cetinju (đe su liberali bili najjači) nam je rečeno da je Cetinju dovoljna (dobrovoljačka) jedinica Boba Bogdanovića (ovi što vole Rusiju bi rekli da je to bio naš Desni Sektor), te da će Cetinjani za slučaj rata napuniti ne tu, već nekoliko sličnih jedinica. Jasno je stavljeno do znanja da (Đukanovićeva) Policija (u tom trenutku, kada još nema incidenata, koji su uslijedili kasnije) neće biti blagonaklono dočekana. Posebno ne u hotelu "Grand" koji je trebao postati baza PJP.
    Inače, i to da kažem, a eto prisjećam se onako, bez reda...baze PJP su bile:
    - PJP Podgorica I (kamp Zlatica- đe su i danas čini mi se, mada se pričalo da će ih prebačit u DG kasarnu) - k-dant Z. Tomčić
    - PJP Podgorica II (1. i 2. četa - baza MUP-a Zagorič, a od aprila 2000. hotel "Ljubović" i željeznička stanica Tuzi) k-dant V. Žarković
    - PJP Podgorica II (3. četa - Vidrovan, NK) z-kdanta J. Radosavović
    - PJP Jug - Bar (1. i 2. četa prvo hotel "Sidro" BR, a zatim veliki hotel "Inex-Zlatna obala" Ratac)k-dant, prvo F. Mehović, a zatim S. Raičković
    - PJP Jug (3. četa hotel "Njivice" - herceg Novi) - k-dant Dragović (nakon toliko godina zaboravio sam ime)
    - PJP Jug (4. četa hoteli "Otrant" i/ili "Galeb") z-danta Ć. Elezagić
    . PJP Sjever- BP (1. četa hotel "Bijela rada", dok su gradovi PV, MK, KL, i BA imali po vod PJP u svom gradu. Uglavnom u hotelima) - k-dant D. Bjelogrlić
    Sve ove poluicijske jedinice u svom sastavu od početka 1999., imale su PA topove 20 i 30 mm (kao najbolje za dejstvo po živoj sili), minobacaće 82 i 60 mm, izraelske RPG bacače (bacače glicerinskih granata), PVO sisteme Strela 2M i Osa, te ogroman arsenal Zolja i Maljutki.
    Dakle, jedan jako zanimljiv spektar naoružanja...
    Last edited by El Re; 24-04-14 at 22:36.

  12. #1812
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    ....BOV 3 na kojima su bili dvocijevni topovi 30 mm,
    Mislis BOV 3 sa trocijevnim topovima od 20mm?

  13. #1813
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Tako je...Samo želim, preciznosti radi da kažem da Policija za vrijeme bombardovanja još nije bila spremna za eventualni okršak sa VJ koja je demonstrirala silu i zastrašivala sve nenaklonjene građane CG, na svakom mjestu. U vrijeme bombardovanja MUP (u koji je tada spadala i SDB) je imao oko 14500 pripadnika. Sve PJP jedinice su bile uglavnom formirane, ali to još uvijek nijesu bili bataljoni, već raštrkane čete. Tek nakon kraja rata i nakon što je Đukanović Beogradu uputio platformu za konfederalno uređenje odnosa sa Srbijom (što je značilo punu suverenost CG, na koju smo znali da Milošević nikad neće pristati i da će krenuti na nas), a što je (čini mi se) bilo upućenu u avgustu 1999., e tek od tada počinje baš masovan prijem. I to srazmjerno uvećavanju brojnog stanja 7. bataljona i srazmjerno incidentima koje su oni i Vojska vršili po CG. Sve u svemu, na dan pada Miloševića brojno stanje crnogorskog MUP-a bilo je preko 27000 pripadnika. Od toga oko nešto oko 3000 bilo je pripadnika PJP (koji je zapravo bio prva Vojska CG), a broj ne uključuje jako narasle Interventne jedinice pri svakom CB, Plovne jedinice MUP-a na moru i jezeru, te veliki broj uniformisanog redovnog policijskog kadra. Posebno onog na obezbjeđenju državnih organa, ustanova od posebnog interesa, te onih policajaca na obezbjeđenju štićenih lica u mjestu i kretanju.
    Koliko se to drastično razlikuje od onog danas biće vam jasno ako vam kažem da danas sav uniformisani sastav Policije broji nešto oko 4500 pripadnika.
    Što se tiče liberala... Njihova podrška je možda i najmanje dovođena u pitanje... Ali, ako se procentualno posmatra liberala (zaista) nije bilo previše u MUP-u. I to nije slučajno. DPS im nije vjerovao, zato što se jedinice PJP nijesu koristile samo kao sredstvo odvraćanja od opasnosti koju je VJ predstavljala, već i za neke druge, manje plemenite pobude.
    Liberali su u okviru svojih mjesnih odbora razrađivali načine kako bi Policiji pomogli u slučaju sukoba. Na primjer, na Cetinju (đe su liberali bili najjači) nam je rečeno da je Cetinju dovoljna (dobrovoljačka) jedinica Boba Bogdanovića (ovi što vole Rusiju bi rekli da je to bio naš Desni Sektor), te da će Cetinjani za slučaj rata napuniti ne tu, već nekoliko sličnih jedinica. Jasno je stavljeno do znanja da (Đukanovićeva) Policija (u tom trenutku, kada još nema incidenata, koji su uslijedili kasnije) neće biti blagonaklono dočekana. Posebno ne u hotelu "Grand" koji je trebao postati baza PJP.
    Inače, i to da kažem, a eto prisjećam se onako, bez reda...baze PJP su bile:
    - PJP Podgorica I (kamp Zlatica- đe su i danas čini mi se, mada se pričalo da će ih prebačit u DG kasarnu) - k-dant Z. Tomčić
    - PJP Podgorica II (1. i 2. četa - baza MUP-a Zagorič, a od aprila 2000. hotel "Ljubović" i željeznička stanica Tuzi) k-dant V. Žarković
    - PJP Podgorica II (3. četa - Vidrovan, NK) z-kdanta J. Radosavović
    - PJP Jug - Bar (1. i 2. četa prvo hotel "Sidro" BR, a zatim veliki hotel "Inex-Zlatna obala" Ratac)k-dant, prvo F. Mehović, a zatim S. Raičković
    - PJP Jug (3. četa hoteli "Otrant" i/ili "Galeb") z-danta Ć. Elezagić
    . PJP Sjever- BP (1. četa hotel "Bijela rada", dok su gradovi PV, MK, KL, i BA imali po vod PJP u svom gradu. Uglavnom u hotelima) - k-dant D. Bjelogrlić
    Sve ove poluicijske jedinice u svom sastavu od početka 1999., imale su PA topove 20 i 30 mm (kao najbolje za dejstvo po živoj sili), minobacaće 82 i 60 mm, izraelske RPG bacače (bacače glicerinskih granata), PVO sisteme Strela 2M i Osa, te ogroman arsenal Zolja i Maljutki.
    Dakle, jedan jako zanimljiv spektar naoružanja...
    Vjerovatno ti je poznato i da je otvoreno par "security" kompanija od strane ljudi jako bliskih DBu a kojima je razdijeljen određeni broj zolja u isto to vrijeme(jedna od tih je kasnije teško povrijedila jednog pripadnika iste) i koje su manje-više bile nešto poput rezervnog sastava policije...
    She is only here to annoy herself!

  14. #1814
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Gospodine Bar, eto pa vidite komentar. MUP nije politicki vjerovao liberalima, ali su mogli dobro doc kao 'zivo meso' zlu ne trebalo.
    Zanimljivo i za nas civile da citamo...

    Hvala Lepo

  15. #1815
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post

    Sa druge strane nailazio sam na podatke da je VJ imala oko 25 hiljada ljudi u Crnoj Gori. Međutim i za to neki govore da je naduvano.

    Za sedmi bataljon se pominje da je imao nešto preko 1000 ljudi.
    Koliko su tačni ovi podaci?
    Cifra od 25000 pripadnika VJ je naduvana. Toliko je na raspolaganju imala čitava 2. armija (sa oba korpusa, Podgoričkim i Užičkim) i plus Ratnom mornaricom. Međutim koristiti tu cifru uopšte nije pogrešno, Jer nikakve dileme nije bilo da bi jedinice Užičkog korpusa (u slučaju rata u CG) bile uključene u borbena dejstva. Uostalom to je bila njihova zona operativne upotrebe, a komandant im je bio jedan isti i zajednički. Dakle onaj u Podgorici koji je sjedio na čelu 2. Armije. Do aprila 1999., to je bio Radosav Martinović (i s njim smo znali, naš je čovjek, neće biti problema), međutim Milošević ga je smijenio i na njegovo mjesto postavio ratobornog idiota sa Žabljaka - generala Obradovića. Kad se tome doda da je u Kumboru na čelu RM stolovao još luđi manijak, admiral Milan Zec, sve uslove da se krv prolije imali smo već pripremljene.
    Podsjećam da je Martinović (uz još neke generale i visoke oficire VJ) pretrčao na našu stranu. Zbilo se to još tokom intervencije. U aprilu i maju 1999.

    Inače, sam 7. bataljon je imao nešto između 1000 i 1500 ljudi. Ne više. Ipak tačnu cifru nijesmo nikad saznali jer se jedan broj pripadnika nalazio na brojnom stanju i sa oružjem u svom posjedu, iako nije dolazio u jedinice.
    Arhivi te jedinice nikada nijesmo uspjeli prići. Novo srpsko rukovodstvo je početkom 2001. (u želji da otopli odnose sa CG) je tu jednicu pristalo da povuče u Srbiju i ista je upućena na jug Srbije. Sa jedinicom otišla je i njena arhiva. Ko je sve bio među ovim bitangama saznavali smo tek kasnije ispitujući neke "pokajnike" koji su nabrajali ko je tada sve uzeo pušku u ruke da ratuje protiv CG. Ali, ponavljam, arhiva o 7. bataljonu (iako opet potcrtavam to nije bataljon) ostala nam je nedostupna. Makar do vremena do kada sam ja radio u MUP-u, a to je 2004.

    Za spiskove dobrovoljaca... Pravljeni su takvi spiskovi, ali po mjesnim odborima DPS-a i SDP-a i više samoinicijativno. Zahtjev te vrste ili neka organizovana aktivnost - nije postojala. Ne makar da je meni poznato. A obzirom koje sam poslove obavljalo, trebalo je biti.
    Međutim i tamo đe su ti spiskovi napravljeni to nijesmo uzimali za ozbiljno, jer su pojedini svoje članove porodice upisivali na spisak iako se radilo o neopjevanim četnicima. Mnogi su u tom zlom vremenu kada je rat bio "iza ugla" kalkulisali. Najveći problem napravio nam je zetski odbor DPS-a. Poslali su nam neke koje smo primili da bi se ispostavilo da među njima ima i onih koji tu "ne pripadaju". Epilog je bilo da smo pojedine pripadnike morali istjerivat. Često i nakon svega 24 časa.
    Ipak, ako me neko pita što nam je bio poseban problem, rekao bih (prokleta) Narodna stranka. Oni su tada bili u koaliciji sa DPS-om, i htjeli su da se i njihovi kadrovi prime, tvrdeći da će se svi, zatreba li, boriti za CG. Na žalost, s tim pripadnicima bilo je puno problema, ali ih srećom nije bilo puno. Pa se to sve rješavalo...I tako..
    Last edited by El Re; 24-04-14 at 20:31.

  16. #1816
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Jeste li vodili anketu pa se zna sta je vecina? Nije svako bio tada mlad poslusni policajac bez djece pa da je znao sta se prikriveno desava, i na koju stranu da se prikloni, kome da sluzi, i koga da biljezi. Postojalo je socijalno bice - drustvo i eticke norme u tom drustvu. Kazem da je to posprdavanje suvisno da bi bio neki argument, jer ne moze ni biti.

    Hvala Lepo
    Licemjerno je bilo kada se pričalo o početku rata u Jugoslaviji 91 to što si grdila naše vojnike i rezerviste što su branili državu. Na moju Konstataciju da su branili sopstvenu državu napisala si ružne stvari i posprdavala se tom narodu koji je pošao da brani SVOJU državu a pomenula si i dezertere....

    Kako kažu, lobiranje nije za svakog.

    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  17. #1817
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Gospodine Bar, eto pa vidite komentar. MUP nije politicki vjerovao liberalima, ali su mogli dobro doc kao 'zivo meso' zlu ne trebalo.
    Zanimljivo i za nas civile da citamo...

    Hvala Lepo
    Majo, ako znam šta govorite i o čemu pričate, jadi me znali...
    Sve što primjećujem jeste da nešto karikirate i s nekim polemišete na bazi nekih predrasuda koje imate.
    Ne mogu drugo da zaključim sem da vam je neko blizak bio u rezervi VJ, pa vam smeta da se istinom o tom vremenu posredno baca svjetlo i na njegovu ulogu... Ali šta vam ja ili bilo ko tu može...
    Bilo je ljudi koji su bili zavedeni, bilo je ljudi koji su iz različitih motiva obukli uniformu te armije, ali ne može se negirati ono što je istina...
    Vi možete pokušavati, ili šta već, ali vjerujte mi, to je besmisleno. Pa i pomalo tragikomično...Prihvatite da ste bili mladi i da o nečmu ne znate i bilo bi čudno da znate.
    Vi možete i nastaviti s tim nepovezanim tezama, ali ja se zaista ne planiram osvrtati...

  18. #1818
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,042
    Thanked in
    1,807 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by el re View Post
    e moj dobri bar,..naša ratna mornarica nije bila ni izbliza u takvom stanju kakvom su je predstavljali.
    ona je, bez dileme, sva bila za ozbiljan remont. Mnogo toga i za otpis, ali nikako sve za otpis.
    a šta se htjelo tom pričom potpuno kratkovide vlasti? Pa vjerovalo se (predugo) da crnoj gori ni vojska, a kamoli mornarica, ne trebaju.
    Plus, ta vojna imovina je bila pojedinim bitangama u vlasti "poklon s neba", zato što crnogorski narod zapravo i nije imao predstavu šta je sve crna gora (od pokretne i nepokretne imovine) dobila u diobi sa srbijom, a još manje u kakvom je to stanju, pa se prodavalo sve bez ikakve kontrole bilo kakve državne institucije. Zgodna stvar bila je i ta što je beograd prestao biti vlasnik i staratelj nad tom imovinom, za srbiju je otišao jako veliki broj upućenih oficira i inžinjera koji su znali pravo stanje, a oni koji su bili iz cg i koji su ostali - suočeni s mogućnošću da izgube posao, svjesno su pristali na ćutanje.
    Oko toga (prodaje te imovine) bila je aktuelna svojevremeno afera cofis...o tome je pisao posebno detaljno gen. Grahovac i zbog tih talasanja došao je u sukob sa sdp-om, jer je napadima na ljude iz vrha dps-a pravio krivokapiću probleme obzirom da je bio njegov savjetnik...no, mi smo sve zaboravili...
    Inače koliko je to brodovlje bilo za "brener" najbolje govori informacija du su sada (naprasno i zbog potreba članstva u nato) odlučili da remontuju fregatu "kotor" i najednom tvrde da je u odličnom stanju, te da samo treba prebaciti motore sa druge fregate.
    http://www.vijesti.me/vijesti/vojska...-clanak-194164
    sve u svemu svakom ko želi koristiti mozak indikativno zar ne?

    Могли би да идемо од средства до средства, и да анализирамо у каквом су стању била али то није баш релевантно за нашу причу и требао бих много да пишем.
    Већиму ствари cofis је већ ремонтовао у Арсеналу и продао Египту прије референдума.Послије су само придодата још нека средства које је СЦГ имала у плану да задржи за себе.Окосница продаје су биле противбродске ракете p-15 (и p-20) као и средства за испаљивање тих ракета: Обални систем Рубеж и ракетни чамци Осе.Узгред ради се о застарелим ракетама смијешног домета, које користе и наше Фрегате и Топовњаче.Осим што су у модерном ратовању бескорисне, представљају и велики безбједносни ризик.Никад ми неће бити јасно како су то увалили Египћанима.
    Потпуно је друга ствар што се неко у том бизнису добро нашклапао.

    Фрегате Котор нису за бренер.Оне могу још слободно 15 година да буду у употреби.Што се тиче машине, главних и помоћних мотора, погонских осовина, трупа ти бродови су у одличном стању.На 34 је све било исправно док на 33ци нису радили помоћни мотори.Недавно је војска на 33ку уградила помоћне моторе са фрегате 31.Иначе фрагате 31 и 32 су биле совјетске фрегате класе Кони, на основу којих су пројектоване 33 и 34, а обије су исјечене у старо гвожђе због застарелости.
    Ти мотори су 1997. као нови уграђени на 31 и мало су кориштени.

    Е сад кад неко види те бродове како испловљаавају, грдосије од по 100м рекао би да смо поморска сила, и мени је јако драго што их имамо.Међутим те фрегате су споља гладац а изнутра јадац.
    Имају страшних проблема и са сензорима и са електроником.Већина је неисправна а и то што је исправно већ је давно застарело и захтјева замјену и модернизацију.
    Што се наоружања тиче противбродске ракете p-20 су продате, а ракетама Оса које служе за ПВО је истекао рок, муниције за противподнорничко оружје РБУ-6000 више нема.Оперативни су једино топови Бофорс и АК који се уз мала улагања могу још користити.
    Да приближим људима који читају, оружје на Фрегатама је као да имамо пушку кремењачу, и то без муниције.
    Све системеме треба замијенити модернијим, купити нове провивбродске и ПВО системе, као и купити неколико ракета за те системе.А све то кошта бога оца.
    Продаја ће тешко ићи, а јако је скупо корситити те бродове само као патролне, наоружане само топовима.

    Зато кажем да ће још неку деценију мрцварити на везу, док не дође вријеме да их изрежу као 31 и 32.
    Осим ако НАТО не помогне, јер је било гласина да би то могло да се деси и да би ЦГ могла добити задатак да чува Отрант.Уз то говорило се да противбродских раета неће бити и да ће се на крми монтирати платформа за слијетање хеликоптера.
    Last edited by BAR; 24-04-14 at 19:55.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  19. #1819
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    jesu li ti opasni po CG - liberali, imali "spavace" medju njima, ili im hrcu onako posle 20 god?

    Hvala Lepo

  20. #1820
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Licemjerno je bilo kada se pričalo o početku rata u Jugoslaviji 91 to što si grdila naše vojnike i rezerviste što su branili državu. Na moju Konstataciju da su branili sopstvenu državu napisala si ružne stvari i posprdavala se tom narodu koji je pošao da brani SVOJU državu a pomenula si i dezertere....

    Kako kažu, lobiranje nije za svakog.

    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    Ja Vam ne branim da bezocno lazete. Samo nastavite.

    Hvala Lepo

  21. #1821
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Vjerovatno ti je poznato i da je otvoreno par "security" kompanija od strane ljudi jako bliskih DBu a kojima je razdijeljen određeni broj zolja u isto to vrijeme(jedna od tih je kasnije teško povrijedila jednog pripadnika iste) i koje su manje-više bile nešto poput rezervnog sastava policije...
    Da, naravno...Ajde da ih ne navodimo. Većina tih agencija i danas radi...

  22. #1822
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Majo, ako znam šta govorite i o čemu pričate, jadi me znali...
    Sve što primjećujem jeste da nešto karikirate i s nekim polemišete na bazi nekih predrasuda koje imate.
    Ne mogu drugo da zaključim sem da vam je neko blizak bio u rezervi VJ, pa vam smeta da se istinom o tom vremenu posredno baca svjetlo i na njegovu ulogu... Ali šta vam ja ili bilo ko tu može...
    Bilo je ljudi koji su bili zavedeni, bilo je ljudi koji su iz različitih motiva obukli uniformu te armije, ali ne može se negirati ono što je istina...
    Vi možete pokušavati, ili šta već, ali vjerujte mi, to je besmisleno. Pa i pomalo tragikomično...Prihvatite da ste bili mladi i da o nečmu ne znate i bilo bi čudno da znate.
    Vi možete i nastaviti s tim nepovezanim tezama, ali ja se zaista ne planiram osvrtati...
    Nisam ja kao Vi da moram imati nekog rodjaka, partijski bliskog, kolegu policajca, ili slicno da bih branila iciju ljudsku ulogu. Ne cijenite po prof. deformaciji. Ima i nas koje nisu po zadatku i za platu gurali sad za Srbiju - sad za CG...
    Hvala Lepo

  23. #1823
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,822
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,042
    Thanked in
    1,807 Posts

    Default

    Иначе само маји да одговорим, ја нисам знао што се дешава на Цетињу, нити сам касније имао увид у то што се дешавало на нивоу ЦГ.
    Али међу људима који су ушли у састав полиције у Бару је било много либерала, и много суверениста.Ја те људе познајем и причао сам са њима на ту тему.Наравно не бих могао детаљније.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  24. #1824
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Važi Majo...

  25. #1825
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Ima i nas koje nisu po zadatku i za platu gurali sad za Srbiju - sad za CG...
    Hvala Lepo
    To je to . Mada je interesantno kako on drugima prebacuje da brane zbog toga što im je konstantno neko iz familije bio protiv države i šta ti ja znam, a ovdje priznaje da je bio jednostavno - MUPovac.
    You can kill a player, but you can't kill the game

Page 73 of 199 FirstFirst ... 236369707172737475767783123173 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Debata CG u NATO-DA ili NE
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 493
    Last Post: 24-11-10, 16:50
  2. NATO - anketa
    By gatsbyy in forum Politika generalno
    Replies: 466
    Last Post: 07-04-10, 17:05
  3. NATO music
    By Milijana in forum Muzika
    Replies: 1
    Last Post: 17-05-05, 18:42
  4. RTS vs NATO
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 27-03-05, 14:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •