Page 16 of 18 FirstFirst ... 612131415161718 LastLast
Results 376 to 400 of 442

Thread: GMO i GM hrana

  1. #376
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    28
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidim da se bavite time sta je ko rekao ili kako je ko dozivio GMO i GM hranu. Moramo malo da naucimo sta je zapravo to i kako nastaje, cemu sluzi, zasto se doslo uopste na ideju da se to radi pa cemo onda lakse i odlucit jesmo li za ili protiv. Nemojte na osnovu necijih clanaka i necijih ubjedjivanja da gradite svoje misljenje a nemate pojma o cemu pricate. Evo da ja dam svoj skromni sud o GMO i GM hrani: Dakle, u zavisnosti od cilja i dijela planete gdje ce se konzumirati ili praviti u neke svrhe, itekako odobravam. A evo i da potkrijepim ovo sto tvrdim. Na net cete naci nesto sto se zove ZLATNI PIRINAC ili ti GOLD RICE. Procitajte malo o tome. Kad ukapirate da se sa GMO i GM modifikacijama mogu popraviti hiljade i hiljade nesrecnih sudbina onda itekako odobravam. Rekoh zavisi ko pravi. Imali smo i Mengelu! Doktor covjek ali lud.

  2. #377
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    GMO hrana je hrana koja nastaje u cilju poboljšanja prihoda i kvaliteta proizvoda..ali pojedini proizvođači gmo sjemena prave ih jalova - elem znači tamo gdje kupiš sjeme, moraš i sledeće godine - ili možda i ne, ima dosta kontroverzi vezano za gmo organizme, da je toliko energije i para uloženo u istraživanje ljekova mislim da bi dobar dio bolesti bio iskorijenjen - ali gmo je budućnost jer i bolesni i zdravi moraju da jedu - dok samo bolesnima treba lijek
    prije nego se upušti čovjek u takvu ekskurziju treba da dobro sagleda i onu drugu stranu o kojoj ljubitelji gmo ne pričaju

  3. #378
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by misopg View Post
    Dakle, u zavisnosti od cilja i dijela planete gdje ce se konzumirati ili praviti u neke svrhe, itekako odobravam. A evo i da potkrijepim ovo sto tvrdim. Na net cete naci nesto sto se zove ZLATNI PIRINAC ili ti GOLD RICE. Procitajte malo o tome. Kad ukapirate da se sa GMO i GM modifikacijama mogu popraviti hiljade i hiljade nesrecnih sudbina onda itekako odobravam.
    Jedina hrana za koju bi GMO bilo opravdano je RIBA (pošto je planeta u deficitu sa tim mesom). Nedostatak žitarica je proizvod nerada.Za vrijeme komunizma Japan je iznio ponudu Jugoslaviji da iznajmi zemlju u Vojvodini na kojoj bi toliko radili da hrane čitavu Evropu, nepotrebno je reći da je danas Vojvodina pustoš.
    Koliko je obradive zemlje neiskorišćeno samo u našoj malenoj zemljici ?
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #379
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Zašto baš riba - zašto se ne bi vodilo računa o poribljavanju i čuvanju umjesto sam o lovu - da se stvarno povede računa i o ovome sve bi bilo u redu. Osim toga mislim da ni alge ne treba zanemariti kao izvor hrane

  5. #380
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ljudi mi smo potrosacko drustvo, prirodnim nacinom proizvodnje ne bi se moglo prehranit pola svijeta, a i ako bi moglo zahtijeva previse novca od glavnih kompanija. na stranu price da oce da nas truju i kontrolisu bla bla, to im mozda i jeste u agendi, ali prije svega zele da imaju sto veci profit. gmo ne samo da obezbjedjuje veci prinos vrste, on sa sobom i vuce niz proizvoda koji su ti potrebni da raste tj pesticidi. tako u krug, firme se povezu i napravi se profit ogroman, kontrola trzista, monsanto trziste tj. obicnim seljacima naplacuju ogromne kontrole proizvoda, ka sto ce bit i kod nas kad udjemo u eu i onda se tebi ne isplati bez da sadis sto ti kazu. ja nisam toliko protiv gmo-a. bi li vam smetalo da vas modifikuju da ne mozete da obolite od raka !? to sto oni rade potpuno drugu stvar, tj namjenski nas truju, mi ne mozemo nista. imate organsku, kupujte, ali vam garantujem da nista sto jedete nije organski !!! prskaju nas iz vazduha i truju, tako da jedino u zatvorenom prostoru tj stakleniku mozete dobiti organski proizvod nakon nekoliko godina jer zemlja mora da se ocisti od teskih metala koji su vec pali tu... komplikovna tema, na vedru stranu svi cemo umrijet, kako mi tako i oni i dobro je to..ne nadajte se boljem svijetu jer ga nece bit

  6. #381
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND View Post
    Zašto baš riba - zašto se ne bi vodilo računa o poribljavanju i čuvanju umjesto sam o lovu - da se stvarno povede računa i o ovome sve bi bilo u redu.
    Zato što se na globalnom nivou jede toliko ribe da je nemoguće nadospjevati taj broj razmnožavanjem ribe.
    Na par mijesta sam pročitao (nisam provjerio tačnost podatka) da ako se nastavi sa ovim tempom expanzije lova na ribu za 60 godina u moru neće biti jestive ribe
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #382
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    MarkoGoku - civilizacija kao i cijelo naše društvo je tako malo napredovalo da nije normalno koliko je to smiješno što se pokušava. Ide se odmah na gmo a da se nije probalo nešto drug - a zašto - pa dobrim dijelom si i sam odgovorio....profit. Genetska modifikacija na silu i nije neki napredak, sve ima svoje negativne strane, ako bi uspjeli da iskoristimo sunčevu svjetlost koja dolazi do planete i pokriva samo one površine koje su nastanjene riješila bi se energetska kriza svuda na planet...ali onda to opet ne bi bilo nekome u planu i programu kontrole sredstava. Svi ćemo umrijeti i to i možda nije tako loše, zamisli pojedine kretene sa kojima bi možda morao žvijeti čitav život....onda taj prirodan kraj od starosti i nije tako strašan
    Rakune slažem se da je riba trenutno najiskoristivija ali ako se nastavi sa zagađivanjem rijeka, mora i jezera mislim da će se riba prestati jesti prije nego planeta stigne da je pojede. ali mislim da je ovaj forum suvišan, jer planeta će preživjeti i nukelarni rat, i uništavanja i ko zna šta još...ali čovječanstvo neće
    polgedaj samo pustinje koliko je tu potencijalno obradive površine i šta se radi....ti ar ti ili što bi đeca rekla tRt

  8. #383
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND View Post
    MarkoGoku - civilizacija kao i cijelo naše društvo je tako malo napredovalo da nije normalno koliko je to smiješno što se pokušava. Ide se odmah na gmo a da se nije probalo nešto drug - a zašto - pa dobrim dijelom si i sam odgovorio....profit. Genetska modifikacija na silu i nije neki napredak, sve ima svoje negativne strane, ako bi uspjeli da iskoristimo sunčevu svjetlost koja dolazi do planete i pokriva samo one površine koje su nastanjene riješila bi se energetska kriza svuda na planet...ali onda to opet ne bi bilo nekome u planu i programu kontrole sredstava. Svi ćemo umrijeti i to i možda nije tako loše, zamisli pojedine kretene sa kojima bi možda morao žvijeti čitav život....onda taj prirodan kraj od starosti i nije tako strašan
    Rakune slažem se da je riba trenutno najiskoristivija ali ako se nastavi sa zagađivanjem rijeka, mora i jezera mislim da će se riba prestati jesti prije nego planeta stigne da je pojede. ali mislim da je ovaj forum suvišan, jer planeta će preživjeti i nukelarni rat, i uništavanja i ko zna šta još...ali čovječanstvo neće
    polgedaj samo pustinje koliko je tu potencijalno obradive površine i šta se radi....ti ar ti ili što bi đeca rekla tRt
    nand..razumijemo se. ja nisam naucnik, ne znam jesi li ti ? a opet da nam das kakvo odobrenje da ja i ti napravimo kako bi treba svijet izgledat, lako bi mi ! ali tu nema pitanja kako bi, ljude boli ***** za planetu, kako ove sto prave profit tako i ove koje jedva spajaju kraj sa krajem. covjek, ako ne ulozi nevjerovatan napor da nauci da postuje okolinu i da bude pojedinac vazan za drustvo, je jedna obicna budala. bice koje zadovoljava primalne potrebe. da jede, jebe, nekome se sere na glavu itd.. nismo daleko napredovali, a po meni ni necemo. unisticemo zemlju i necemo moc da zivimo na nju. a njoj nece nista bit, oporavice se za nekoliko hiljada godina i odradit evoluciju u mozda pravilnijem pravcu . no ima tu dosta da se prica. razlog zasto je lose ? jedan jedini. dobar covjek nije spreman da se bori za dobro, losi je spreman da posadi zlo za svoju korist. shvatas ? on se ne pita, dobri misli kako i njega da spasi. kad sidjemo na taj nivo, da smo spremni da ubijamo zlo kako oni ubijaju dobro imacemo sansu da spasimo svijet. no to nece nikad doc

  9. #384
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    MarkoGoku slažem se sa tobom i nadam se da će sledeća evolucija biti bolje odrađena .. ili za ljubitelje kreativnosti, da će ona odozgo da odradi posao bolje mislim da će loše postojati u ovom ili onom obimu i da je dio ljudske prirode i neće se iskorijeniti ali se nadam da će narod da se malo pametnije ophodi prema sopstvenom okruženju. ali da se ne udaljujemo od teme - mišljenja sam da bi neki političar, ili neko ko je stvarno pametan i misli o sopstvenom narodu trebao da zakonom uvede da se GMO hrana bude označena, i da nosi posledice onaj koji prodaje hranu koja sadrži GMO a da nema oznake. Ne treba je ukinuti, jer nije sve tako crno kao što jeste na momente, ali treba označiti, pa barem sa vremena na vrijeme kad čovjek ima malo više para da priušti sebi zdravu prirodnu hranu.
    GMO ima i svojih dobrih strana, ali ipak mislim da se ide na pogrešnu stranu. Ni ovo što imamo nije dovoljno i pametno iskorišteno a već hoćemo da pravimo neke paradaize koji daju 100 kg godišnje po stabljiki ( malo pretjerano ali je cilj da se da malo ironije ) --- treba razvoj usmjeriti na drugu stranu, povećati stepen iskorštenja postojećih biljnih i životinjskih vrsta a ostaviti gmo i genetski inžinjering za neka lošija vremena ako dođu...a ako ne dođu opet je dobro imati rezervnu varijantu a ne praviti prvi tim od rezervnih igrača.

  10. #385
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    to je dobra solucija, oznacavanje gmo-a. obama je to i htio, predizborno obecanje, ali naravno nisu mu dali. previse se razmozavamo da bi mogli prirodnim putem da proizvodimo hranu, plus je tu sad i poremecaj klime tako da nikad nisi siguran sa usjevom. u norvesku je napravljena dnk baza, svih vrsta. zovu je nojeva barka, u slucaju da se nesto desi .. pronadji po netu ako vec nisi

  11. #386
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Nijesam znao za ovu dnk bazu . trebalo bi ovdje pokrenuti, dovoljno je jedna zemlja da pokrene tako nešto i ima da se nađe barem još jedna. Nijesam ja za apsolutno ukidanje gmo - i ukrštanje vrsta je svojevrstan gmo - doduše prirodan....ali treba naglasiti šta je šta.

  12. #387
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    255
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    to ti je aktuelno unazad nekoliko godina..na samom sjeveru norveske, prilaz nemoguc ni novinarima, uskladisten dnk svake vrste koja je poznata ..da, ukrstanje je potpuno prirodan proces. dnk modifikacija sama od sebe takodje, evolutivna greska bez koje ne bi bilo ni 1% sadasnjih vrsta. zejbana tema bas, ne mozes znat sto je dobro, a sto ne jer nismo upuceni dovoljno, a i ne mozes bit jer si laik

  13. #388
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  14. #389
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    SVJETSKA ZDRAVSTVENA ORGANIZACIJA: Monsantov glifosat izaziva rak!
    jutarnji.hr

    Sredstvo protiv korova koje je u širokoj uporabi diljem svijeta vjerojatno može izazvati rak, izvijestila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u petak, a prenosi Reuters.

    Podružnica WHO-a, Međunarodna agencija za istraživanje o karcinomu (IARC), navodi kako je glifosat, aktivni sastojak Monsantovog herbicida Roundup, klasificiran kao vjerojatno kancerogen za ljude.
    Navedeno je također da postoje 'ograničeni dokazi' da glifosat izaziva non-Hodgkinov limfom.


    Iz Monsanta, vodećeg svjetskog proizvođača herbicida glifosata, izvijestili su znanstveni podaci ne podupiru zaključke IARC-a te ih pozvao da sazovu hitan sastanak i objasne svoje nalaze.
    - Na znamo kako je IARC došao do zaključka koji tako drastično odstupa od istraživanja svih drugih regulatornih agencija diljem svijeta - kazao je Philip Miller iz Monsanta

    Glifosfat na hrani vruća je tema o kojoj se u Sjedinjenim državama naveliko razglaba, a savezna država Vermont prošle je godine uvela obavezno označavanje hrane koja je genetski modificirana.

    Glifosfat se uglavnom koristi na genetski modificiranim žitaricama poput kukuruza i soje.
    Uskoro i kod nas kreće sezona 'špricanja', a Monsantov herbicid u Hrvatskoj je u širokoj primjeni.

    Mišković uvozio Monsantov najotrovniji herbicid glifosat!
    nsreporter.rs


    Najozloglašeniji herbicid na svetu – glifosat koristi se širom Srbije. U Novom Sadu se ovim veoma otrovnim preparatom uništava ambrozija. I to u samom gradu, tako da otrov lako može doći do ljudi. Pored toga, glifosat upotrebljavaju voćari da bi suzbijali korov između voćaka. Predviđen je za korišćenje u poljoprivredi i vinogradima, ali vinogradari kažu da ga ne koriste jer bi na taj način uništili vinovu lozu. Železnice Srbije nedavno su raspisale tender za nabavku 15.000 litara ovog herbicida.Prema nekim istraživanjima, pored toga što uništava biljke i što je toksičan za korisne organizme u zemlji, ovaj herbicid kod ljudi i životinja može prouzrokovati rak, alergije na hranu, autizam, Alchjamerovu i Parkinsonovu bolest.
    Glifosat do ljudi dolazi na razne načine. U Novom Sadu se nalazi na brojnim zelenim površinama, kako u samom centru tako i na rubnim delovima grada.
    Ljudi mogu uneti otrov i preko voća i povrća. Veliki broj proizvođača oslobađa se korova tako što koristi ubitačni glifosat. Kako kažu, posle njega ništa od biljaka ne ostaje.

    Među uvoznicima su beogradske firme: Stockton, Agrolink, Chemical Agrosava, Chempol, Delta Agrar, Cheminova, Pharmavet i Syngenta-Agro. Zatim novosadske: Pinus Plus, VST Trend, BV Komerc i Velolux. Potom Agromarket iz Kragujevca, Galenika Fitofarmacija iz Zemuna, Magan Agrochemicals iz Subotice, Exol Lubricants iz Niša, Alprom i Poljotoplica iz Futoga, kako i Zorka Mineralna đubriva i Zorka Zaštita bilja iz Šapca.


    Autor: Dragan Stojanović
    Last edited by starwalker; 27-03-15 at 15:59.
    The more things change, the more they stay the same.

  15. #390
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    trebalo bi uvesti pametnu regulativu, da se kod nas kao u pravoj ekološkoj državi postavi obaveza obilježavanja proizvoda koji sadrže GMO u bilo kojem procentu

  16. #391
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Lista poželjnih i nepoželjnih proizvođača po GREENPEACE-u...

    preuzmite (((PDF))) ili...

    sl. 1
    sl. 2
    sl. 3
    sl. 4
    sl. 5
    sl. 6
    sl. 7
    sl. 8
    sl. 9
    Last edited by Xerxes; 05-04-15 at 23:33.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  17. #392
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  18. #393
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Lista poželjnih i nepoželjnih proizvođača po GREENPEACE-u...

    preuzmite (((PDF))) ili...

    sl. 1
    sl. 2
    sl. 3
    sl. 4
    sl. 5
    sl. 6
    sl. 7
    sl. 8
    sl. 9

    Ovdje je nabrojano toliko artikala da je bolje da su napisali koji artikli nemaju GMO, nego ovako.
    Davor

  19. #394
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  20. #395
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Čudilo bi me da se ti ne prikloniš laboratorijama velikih kompanija poput Monsanta. GMO aktivista tvoraac ovog videa je sprdajući se sa studijama zgodno zaobišao respektabilne studije poput onih u Francuskoj i UK u kojima se potvrdilo da pacovi dobijaju rak direktno kao poslijedica hranjenja Monsantovim kukurozom genetski modifikovanom da bi bio otporan na Monsantov herbicid
    Last edited by Rakun; 13-05-15 at 22:39.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #396
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Čudilo bi me da se ti ne prikloniš laboratorijama velikih kompanija poput Monsanta. GMO aktivista tvoraac ovog videa je sprdajući se sa studijama zgodno zaobišao respektabilne studije poput onih u Francuskoj i UK u kojima se potvrdilo da pacovi dobijaju rak direktno kao poslijedica hranjenja Monsantovim kukurozom genetski modifikovanom da bi bio otporan na Monsantov herbicid
    Poenta ovog videa nije branjenje GMO već neki podaci o samoj prirodi GMO.

  22. #397
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Poenta ovog videa nije branjenje GMO već neki podaci o samoj prirodi GMO.
    Ne znam na koji si se ti segment koncentrisao, ali tvorac je napravio video od 17 minuta u kom 14 minuta pljuje po studijama koje pokazuju štetnost takvih proizvoda
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  23. #398
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  24. #399
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  25. #400
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    To se samo odnosi samo na herbicid. Holandija je i dalje jedan od najvećih distributera Genetski Modifikovane hrane u Evropi
    Last edited by Rakun; 17-05-15 at 03:57.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 16 of 18 FirstFirst ... 612131415161718 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Hrana kao afrodiziak
    By bane59 in forum Sex i erotika
    Replies: 2
    Last Post: 17-08-09, 13:16
  2. Brza hrana
    By rain_wind_storm in forum Sve i svašta
    Replies: 28
    Last Post: 07-04-09, 13:05
  3. Hrana za pse !
    By philipe in forum Kućni ljubimci
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-09, 17:12
  4. Dijetalna hrana u PG... dje?
    By mmmm in forum Sve i svašta
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-06, 00:57
  5. Hrana
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-04, 13:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •