Page 17 of 20 FirstFirst ... 71314151617181920 LastLast
Results 401 to 425 of 490

Thread: Znacenje Hrista

  1. #401
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Adam je zgriješio i zbog toga je umro, nasuprot njemu Hrist nije zgrešio, ali je i On takođe umro.
    On je zgriješio mnogo više od svih drugih.

    "Koji je došao u svijet, da grešnike spasi ......."
    Od koga?

  2. #402
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Znači Isus otkupljuje svojom žrtvom grijehe, ali ne sve već samo smrtne grijehe.
    Znači haos tebra!

    Ima li neki besmrtni grijeh ?

    Mislim da ima, tj. ima.

    To me podsjeti na nešto što je u judaističko islamskoj tradiciji veoma zastupljeno.

    U doba nemira gotovo sve stvari koje su u doba mira nedozoljene su zapravo tada itekako (poželjno) dozvoljene, da se prepodobni oslobode zle žudnje (yetzer ha’ra) imamo čak i naziv za to.

    Tako da priručnik ISIS-a o pravilnom silovanju žena (da li samo žena to je veoma upitno) je zapravo pokušaj uvođenja reda u ratnom haosu, što je na neki način i pohvalno za njih u odnosu na religioznu dozvolu šta im ona sve dozvoljava.

    Tako da čudna ideologija korisnog zla, dovođenje ljudi u situaciji pobude svog zla radi ispunjavanja nekog višeg cilja...tada neshvatljivog običnom vjerniku.

    U stvari, ono što me interesuje, koji su smrtni grijesi?
    Koji nisu? - osim onih koji su blagoslovljeni ili na neki način dozvoljeni.
    Last edited by gaul; 05-03-16 at 18:26.

  3. #403
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Upravo tako Ego.
    Pod okriljem očuvanja umeta svašta se tvrdilo ka istina. Ja mislim da dogme toga tipa, zarad očuvanja ugleda nekakvih organizacija, bilo partije ili crkve, govore više o svjetovnoj strani ljudi nego duhovnoj.

    Ne postoji bez samo jedna vjera, i jedna religija. Ostalo su samo iluzije.

    A kako,se trznut iz te iluzije zna li ko?

  4. #404
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by naftali View Post
    Ti možeš imati mišljenje kakvo god hoćeš o kršćanstvu, ali to ne znači da možeš podmetnuti kršćanstvu ono što ti o njemu misliš.
    Pogotovo ne meni.
    Ja vrlo dobro poznajem kršćanski nauk i ako se upustiš sa mnom u dublji razgovor, očekuj još za tri razine zahtijevniji razgovor od moje strane.
    Meni se ne može podmetnuti.
    Ja recimo kada raspravljam o nekoj drugoj religiji, vrlo sam oprezna jer ne identificiram apriori svoje mišljenje/doživljaj sa sadržajem te vjere. Više sam u stavu pitanja i istraživanja, te uvijek polazim od onoga što dotični vjeruje, a ne što ja vjerujem da on vjeruje.

    Dakle, ja ti nisam od jučer po pitanju religije, a specijalnost mi je odnos islama i kršćanstva.

    Što se tiče grijeha, to što navodiš nema veze s Biblijom.
    Ja sam ti objasnila što je smrtni grijeh iz kuta katoličke moralne teologije u prethodnim upisima. Precizno da preciznije ne može biti.
    Nisi mi navela spisak smrtnih grijeha. To je par rečenica. Zanima nas sigurno sve ovde koje to grijehe Isus svojom žrtvom ne može otkupiti. I naravno, ako bi mogla to da potkrijepiš Biblijom, bio bih zahvalan.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  5. #405
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Nisi mi navela spisak smrtnih grijeha. To je par rečenica. Zanima nas sigurno sve ovde koje to grijehe Isus svojom žrtvom ne može otkupiti. I naravno, ako bi mogla to da potkrijepiš Biblijom, bio bih zahvalan.
    Ti opet po svome.
    Jasno sam navela koji su uvjeti da grijeh bude kvalificiran teškim ili smrtnim.

    Čovjek koji je u stanju grijeha i koji se za njega ne kaje i ne traži oprost, bira sebi stanje neotkupljenosti. Čovjek tvrda srca.
    Bog je dao slobodu čovjeku i ostaje vjeran svome daru.

    Robovi Božji se moraju držati zapovijedi, čovjek koji ima slobodu, može birati. Ako slobodno i svjesno bira zlo, nalazi se u stanju smrtnog grijeha.
    Vrlo jednostavno za shvatiti.

    Također, onaj tko ne želi otići Bogu kroz vrata MILOSTI (kršćanski Bog je milostiv i daje sebe da bismo živjeli), morat će proći kroz vrata PRAVEDNOSTI (tu se djela važu, ali kod čovjeka uvijek pritežu na stranu grijeha - griješni smo).

    Ja biram 1.,a ti slobodno br.2. Imaš slobodu. Zar ti netko brani?
    Last edited by naftali; 05-03-16 at 20:49.

  6. #406
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I sad ispada da su smrtni grijesi svi grijesi za koje se čovjek ne pokaje i ne traži oprosta?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  7. #407
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Vrlo lako za shvatiti.
    Čovjek koji svjesno i slobodno umre u stanju smrtnog grijeha ili smrtnih grijeha, ne može biti u zajedništvu s Bogom jer je svjesno i slobodno to odabrao.
    Nitko nikoga ne tjera, pa ni čak Bog sam čovjeka, da se prihvati njegova žrtva i da se prođe kroz vrata milosti koja je Bog otvorio za griješnika.

    Čovjek ima slobodu, nije rob!
    Biraj sebi!

  8. #408
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Čovjek koji je u stanju grijeha i koji se za njega ne kaje i ne traži oprost, bira sebi stanje neotkupljenosti.
    Ok. Smrtni grijeh je onaj grijeh za koji se čovjek nije pokajao tj. ako se ne pokaje on strada. Pokajanje se ne prima osim kroz Isusovu žrtvu. Ali, ako se čovjek već pokaje za svoje grijehe, čemu onda žrtva Isusova da otkupi te grijehe? Bog nije u stanju ili ne želi ljudima oprostiti grijehe, osim kroz žrtvu Isusovu?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  9. #409
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Ok. Smrtni grijeh je onaj grijeh za koji se čovjek nije pokajao tj. ako se ne pokaje on strada. Pokajanje se ne prima osim kroz Isusovu žrtvu. Ali, ako se čovjek već pokaje za svoje grijehe, čemu onda žrtva Isusova da otkupi te grijehe? Bog nije u stanju ili ne želi ljudima oprostiti grijehe, osim kroz žrtvu Isusovu?
    Sve sam već objasnila, no, mogu opet.

    Ovako kaže katolički nauk:

    Čovjek je stvoren na Božju sliku, a Biblija nam kaže da Bog stvara po svojoj Riječi. Za nas kršćane, Riječ je Logos - Bog Sin. Svaki čovjek nosi sliku Riječi u svome bitku ili ono po čemu netko jest to što jest.

    Bog je govorio direktno ljudima, prorocima, objavljivao se, ali ljudi ga nisu ozbiljno shvaćali. Bog govori riječi. Kad je povijest spasenja pokazala da ljudi i dalje ne slušaju Božju Riječ i da su nevjerni, na zemlju je došao Bog sam - Riječ se utjelovila.
    Bog Sin se sjedinio s ljudskom naravi.Isus Krist. S obzirom na to, Isus Krist je božasnka osoba u dvije naravi: božanska i ljudska. Bit čovještva sjedinjena je s Bogom na nepomiješan i nerazdvojiv način.

    Kada dolazi do momenta Uskrsa Isusa Krista, on biva uzdignut. Kad je Isus uskrsnuo, nije uskrsnula samo njegova božanska narav, niti on kao Bog, već je uskrsnula i ljudska narav, čitav Krist! (grob je ostao prazan!)

    Koja je tu posljedica za nas ljude? Velika! To je spas za nas!
    Ljudska narav sjedinjena s Riječi biva uzdignuta, a po toj Riječi mi smo stvoreni i ako prihvatimo Isusovo spasenjsko djelo, možemo biti uzdignuti i mi u puninu života s Bogom!

    To je kršćanska objava i mi kršćani tako vjerujemo. Bog nam obećava spasenje, a sredstvo spasenja nije "pucnuti prstom" već ljudska narav i stvarnost adekvatna nama. On se spustio u naš svijet da bi nam pružio ruku i uzdigao nas k Sebi.

    No, ja nisam od osoba koja će se upuštati u procjene tko će biti spašen, niti kako će tko završiti. Bog je svemoguć i tajne njegova spasenja ja zasigurno ne mogu "raskrinkati", niti želim.

    Za mene je Krist Spasitelj, Put, Istina i Život.
    Bog je toliko milostiv prema čovjeku da mu je sam On došao u susret.......došao na Zemlju, a onda ga poveo ili mu otvara vrata da pođe s Njim i čeka ga.........Čeka ga! To je velika milost!
    Značenje Krista je Milost!

    (tumačenje Allahove milosti nedostaje islamu, iz mog kuta: Što znači da je Allah milostiv ako će nam samo vagati djela?
    Nama treba spas, a ne vaganje jer po vaganju smo već u propasti)

  10. #410
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    105
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    brate vise
    „Bog je toliko voleo svet da je dao svog jedinorođenog Sina, da niko ko iskazuje veru u njega ne bude uništen, nego da ima večni život.“ (Jovan 3:16)
    Zato i mi otsad nikoga ne poznajemo po tijelu; i ako Hrista poznasmo po tijelu, ali ga sad više ne poznajemo.
    Zato ako je ko u Hristu, nova je tvar: staro prođe, gle, sve novo postade. Ali je sve od Boga, koji pomiri nas sa sobom kroz Isusa Hrista, i dade nam službu pomirenja. Jer Bog bješe u Hristu, i svijet pomiri sa sobom ne primivši im grijeha njihovijeh, i metnuvši u nas riječ pomirenja.
    Tako smo mi poslani mjesto Hrista, kao da Bog govori kroz nas; molimo vas u ime Hristovo pomirite se s Bogom.
    Jer onoga koje ne znadijaše grijeha nas radi učini grijehom, da mi budemo pravda Božija u njemu.
    (koricanima poslanice 5:16 - 5:21)
    I kad stojite u molitvi, ako imate nešto protiv nekoga, oprostite, da Otac vaš koji je u nebesima vama također vaše grijehe oprosti . ` ( Marko 11:25)

    Ako otpuštate ljudima pogrješke njihove, otpustit će i vama Otac vaš nebeski.
    Ako li ne otpuštate ljudima, ni Otac vaš neće otpustiti pogrešaka vaših.(Matej 6:14)
    “Priznajte svoje grijehe jedni drugima i molite se jedni za druge, da ozdravite”(Jakov 5:16)
    “Tko krije prijestupe svoje, neće imati uspjeha, a tko ih priznaje i ostavlja, ukazat će mu se milosrđe.(nzm iz kog je dela ovo )
    ЈЕВРЕЈИМА 10:26-2726 Јер, ако намерно грешимо пошто смо спознали истину, онда више нема жртве за грех, 27 него само страшно ишчекивање Суда и жестине огња који ће прождрети Божије противнике.

    to je sto se tice grijeha sto sam za sad nasa , ovo sam radio oko 2 sata uvece tako da razumite me ako nisam vise izvuka
    nema tu veci manji grijeh , grijeh je grijeh da je bio rekli bi .
    onda idemo dalje , stari zavjet je predvidio isusa
    Bez Staroga zavjeta, ne bismo razumjeli zašto je taj Mesija došao (vidi Izaiju 53), te ne bismo mogli identificirati Isusa iz Nazareta kao Mesiju kroz mnoga detaljna proroštva koja su o Njemu govorila, npr. njegovo mjesto rođenja (Mihej 5,2); način njegove smrti (Psalam 22, posebno stihovi 1, 7-8, 14-18; Psalam 69,21), njegovo uskrsnuće (Psalam 16,10), te mnoge druge detalje o njegovoj službi (Izaija 52,19; 9,2).
    Car David je hiljadu godina pre Hrista predskazao muke Njegove na krstu. Prorok isaija predskazuje “Zato će vam sam Gospod dati znak; eto devojka će zatrudneti i roditi Sina, i nadenuće mu ime Emanuilo”(Isa. 7;14)

    sto se tice onoga izmedju isusa i mojsija , nesjecam se da je mojsije digao ljude iz mrtvih i sebe digao iz mrtvih .
    Nesjecam se da su demoni bjezali od mojsija i govorili zar si desao da nam sudis pre sudnjeg dana .

    onda idem dalje

    ko je sve nazvao isusa sinom bozijim : Bog ,Isus sam sebe, Andjeo,Ljudi koji su vjerovali u njega tj ucenici njegovi i ljudi koji su ga pratili , proroci u staroj bibliji ,Nevjernici, Demoni , Sotona ... treba li dalje da idem ?msm da to pokriva svakoga

    sto se tice okrugle zemlje i svemira
    Psalam 93, 1: "Čvrsto stoji krug zemaljski, neće se poljuljati."
    Job 9, 7
    "Kad zaprijeti suncu, ono se ne rađa, on pečatom svojim i zvijezde pečati. Jedini on je nebesa razapeo i pučinom morskom samo on hodao. Stvorio je Medvjede i Oriona, Vlašiće i zviježđa na južnome nebu."
    Izaija 44, 24
    "Ja sam Jahve koji sam sve stvorio, koji sam nebesa sam razapeo i učvrstio zemlju bez pomoći ičije."

    takodje to pise
    Po Mateju 24, 29 " - ...zvijezde će padati sa neba."
    Jeremija 10, 12
    Ali Jahve dovijeka stoluje, postavi prijesto svoj da sudi: sam po pravdi sudi krug zemaljski
    Grmljavina tvoja u vihoru zaori, munje rasvijetliše krug zemaljski, zemlja se zatrese i zadrhta.
    Tvoja su nebesa i tvoja je zemlja, zemljin krug ti si sazdao i sve što je na njemu; sjever i jug ti si stvorio
    Iz svjetlosti njega u tminu tjeraju, izagnat' ga hoće iz kruga zemaljskog.
    Oblaci pogled njegov zaklanjaju, i rubom kruga on hoda nebeskog.'
    o podne, žari krug zemaljski, i tko bi izdržao žegu njegovu?
    On stoluje vrh kruga zemaljskoga kom su stanovnici poput skakavaca.

    U početku stvori Bog nebo i zemlju (1.Moj.1;1)

    i mislim (ali mislim nisam siguran ) da u novom pisase nesto o isusu kao npr i on stvori svijet od nicega kada je jedan apostol govorio nzm gde je to nmg ga nac , moze bit i da ga nema
    takodje ima mozda ali mozda kljucna rijec ovde jedan stih nesto kao nije vjera kada vidis jer tad znas da postoji , ali moze biti da je to neko drugi rekao nemam pojma kasno je i muka mi je trazit .

    i koko se sjecam kuran je pisan 200 - 800 godina posle novog zavjeta mada nemam pojma kakve to veze ima sa ovim tekstom

    eva je prva zgrijesila pa onda adam, protjerao ih je iz baste, upozoreni su bili i dalje su pojeli voce i ako ih je zmija prevarila itd itd ..

    trebali vam jos sto recite , probacu nac , trazio sam sa razlicitih sajtova zato slova druga sto se tice stihova , nadam se da je ovo barem malo rascistilo stvari , brate kad oces da objasnis nekome nesto , da dokazes , daje im stihove nzm sto bi dalje trebali pricat , neka procita svojim ocima
    Last edited by Kish; 06-03-16 at 01:54.

  11. #411
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kish View Post
    trebali vam jos sto recite , probacu nac , trazio sam sa razlicitih sajtova zato slova druga sto se tice stihova , nadam se da je ovo barem malo rascistilo stvari , brate kad oces da objasnis nekome nesto , da dokazes , daje im stihove nzm sto bi dalje trebali pricat , neka procita svojim ocima
    Za one kojima Biblija nije Sveto pismo i kojima je temeljna kršćanska istina (Isus je Bog i čovjek) idolopoklonstvo, citat Biblije nije nikakav dokaz.

  12. #412
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  13. #413
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    105
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by naftali View Post
    Za one kojima Biblija nije Sveto pismo i kojima je temeljna kršćanska istina (Isus je Bog i čovjek) idolopoklonstvo, citat Biblije nije nikakav dokaz.
    nije , ali im je dokaz da to postoji , da pise , da ne misli da ga neko laze .A sad kak oce on to prihvatit i da li vjeruje nije moj problem ja samo moram rec , pa mozda se pronadje u poneki stih

  14. #414
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok. Još jedno pitanje. Da li se čovjek od grijeha može spasiti upućivanjem molitvi samo Bogu kako ga zovete Ocu, ili je to nemoguće, jer Isus mora biti posrednik?

    Dalje, ako je Isus Bog, to znači da je morao činiti čuda sam od sebe. Međutim, on priznaje u Jovanovom jevanđelju 5:19 i 5:30 da ništa sam od sebe ne može činiti. Mojsije je za razliku od Isusa učinio veće čudo, od štapa se stvorila zmija, živo biće. Pretvaranje štapa u zmiju (jedno od Mojsijevih čuda) na ljudsku pamet veće je čudo od proživljenja mrtvaca, jer je veća sličnost između mrtva i živa tijela, nego između komada drveta i tijela žive zmije. Ako Mojsijevo pretvaranje štapa u zmiju nije iziskivalo tvrdnju da je on bio Bog ili Sin Božiji, onda nema nikakvog razloga ni da se Isus Hrist zbog proživljenja mrtvaca, smatra Bogom ili Sinom Božijim.
    Last edited by Mabus; 06-03-16 at 15:30.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  15. #415
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    U Kuranu je rečeno da je Adamu oprošteno kad se pokajao za ono što se desilo u rajskom vrtu.

  16. #416
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Ok. Još jedno pitanje. Da li se čovjek od grijeha može spasiti upućivanjem molitvi samo Bogu kako ga zovete Ocu, ili je to nemoguće, jer Isus mora biti posrednik?

    Dalje, ako je Isus Bog, to znači da je morao činiti čuda sam od sebe. Međutim, on priznaje u Jovanovom jevanđelju 5:19 i 5:30 da ništa sam od sebe ne može činiti. Mojsije je za razliku od Isusa učinio veće čudo, od štapa se stvorila zmija, živo biće. Pretvaranje štapa u zmiju (jedno od Mojsijevih čuda) na ljudsku pamet veće je čudo od proživljenja mrtvaca, jer je veća sličnost između mrtva i živa tijela, nego između komada drveta i tijela žive zmije. Ako Mojsijevo pretvaranje štapa u zmiju nije iziskivalo tvrdnju da je on bio Bog ili Sin Božiji, onda nema nikakvog razloga ni da se Isus Hrist zbog proživljenja mrtvaca, smatra Bogom ili Sinom Božijim.

    Ali to nije tačno. Kad je Isus optužen da se gradio sinom Božijim on se odbranio Psalmom, u kojem se svi nazivaju, bogovima, sinovima svevišnjeg. Znači nije Isus rekao ja sam jedini već su mnogi nazivali tako u Tori.

    Drugo, pretvaranje štapa u zmiju i Isusovo pretvaranje blata u ptice, liječenje bolesnih, dizanje mrtvih se nemogu uporediti sa Mojsijevim čudima.

    Ali iako su se sva ta čuda manifestovala kroz ove pojedince sva su ta čuda zapravo od Boga.

    Dali je Isus bio Bog? Isus je sam rekao da je on sin čovjeka, pa opet odgovara Petru kad je upitan da pokaže Oca, zar me nisi prepoznao Petre? Ja sam u Ocu i Otac je u meni, pa kako me onda pitaš pokaži nam Oca?
    Ko je mene vidio, vidio je Oca.

    Što znači da ko je vidio sina vidio je i njegovog Oca, ko je vidio stvoreno vidio je i stvoritelja.
    Zato je zakon dat u Jevanđelja (u prevodu dobra vijest) da vole ljudi jedni druge kao što je Bog volio njih.

    Zato su apostoli rekli:

    Ko ljubi Boga da ljubi i brata svog da ne bude laža, jer nemože istinu reći da voli Boga koga ne vidi a mrzi brata koga vidi. To je laž.



    Jovanova poslanica 2

    Dječice moja! ovo vam pišem da ne griješite; i ako ko sagriješi, imamo zastupnika kod oca, Isusa Hrista pravednika,
    I on očišća grijehe naše, i ne samo naše nego i svega svijeta.
    I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
    Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema;
    A koji drži riječ njegovu, u njemu je zaista ljubav Božija savršena; po tom poznajemo da smo u njemu.
    Koji govori da u njemu stoji, i taj treba da hodi kao što je on hodio.
    Ljubazni! ne pišem vam nove zapovijesti, nego zapovijest staru koju imaste ispočetka. Zapovijest stara jest riječ koju čuste ispočetka.
    Opet vam pišem novu zapovijest, koja je zaista u njemu i u vama; jer tama prolazi, i vidjelo pravo već svijetli.
    Koji govori da je u vidjelu, a mrzi na svojega brata, još je u tami.
    Koji ljubi brata svojega, u vidjelu živi, i sablazni u njemu nema.
    A koji mrzi na svojega brata, u tami je, i u tami hodi, i ne zna kuda ide, jer mu tama zaslijepi oči.
    Pišem vam, dječice, da vam se opraštaju grijesi imena njegova radi.
    Pišem vam, oci, jer poznaste onoga koji nema početka. Pišem vam, mladići, jer nadvladaste nečastivoga. Pišem vam, djeco, jer poznaste oca.
    Pisah vam, oci, jer poznaste onoga koji je od početka. Pisah vam, mladići, jer ste jaki, i riječ Božija u vama stoji, i nadvladaste nečastivoga.
    Ne ljubite svijeta ni što je na svijetu. Ako ko ljubi svijet, nema ljubavi očine u njemu.
    Jer sve što je na svijetu, tjelesna želja, i želja očiju, i ponos života, nije od oca, nego je od ovoga svijeta.
    I svijet prolazi i želja njegova; a koji tvori volju Božiju ostaje dovijeka.
    Djeco! Pošljednje je vrijeme, i kao što čuste da će doći antihrist, i sad mnogi antihristi postaše; po tom poznajemo da je pošljednji čas.
    Od nas iziđoše, ali ne biše od nas: kad bi bili od nas onda bi ostali s nama; ali da se jave da nijesu svi od nas.
    I vi imate pomazanje od svetoga, i znate sve.
    Ne pisah vam kao da ne znate istine, nego što je znate, i znate da nikakva laž nije od istine.
    Ko je lažljivac osim onoga koji odriče da Isus nije Hristos? Ovo je antihrist, koji se odriče oca i sina.
    Koji se god odriče sina ni oca nema; a koji priznaje sina, i oca ima.
    Vi dakle što čuste ispočetka u vama neka stoji; ako u vama ostane što čuste ispočetka, i vi ćete ostati u sinu i u ocu.
    I ovo je obećanje koje nam on obeća, život vječni.
    Ovo vam pisah za one koji vas varaju.
    I vi pomazanje što primiste od njega, u vama stoji, i ne trebujete da vas ko uči; nego kako vas to samo pomazanje uči u svemu, i istinito je, i nije laž, i kao što vas nauči ostanite u njemu.
    I sad, dječice, ostanite u njemu da imamo slobodu kad se javi, i da se ne osramotimo pred njim o njegovu dolasku.
    Ako znate da je pravednik, poznajte da je svaki koji tvori pravdu od njega rođen.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-03-16 at 17:40.

  17. #417
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mogu itekako. Mojsije je svojim štapom razdvojio more, bio je prihvaćen od naroda, kralj, dok Isus nije bio prihvaćen. Između njih dvojice kada pravimo poređenje, moramo uzeti u obzir ko je bio nemoćniji. Isus se skrivao, bježao, na kraju su ga prema hrišćanstvu i ubili. Mojsije je za razliku od njega bio kralj, vojskovođa, čudotvorac, bio je uticajniji. Mojsijeva čuda između ostalog su:
    1. Štap pomoću koga je pokazivao čuda,
    2. pokvarenost vode i smrt vodenih životinja,
    3. najezda žaba koje su se pojavile svuda, čak i u kućama,
    4. najezda vaški po njihovim tijelima,
    5. maljavost po licu i tijelu,
    6. uginuće stoke,
    7. gnojne upale i čirovi po tijelu,
    8. mraz od koga su se pomrzli i osušili voćnjaci,
    9. najezda skakavaca širom zemlje koji su uništavali ljetinu i
    10. tama koja ih je obavijala puna tri dana i noći.

    pa opet, iako moćniji od Isusa, ne zove se bogom.
    Last edited by Mabus; 06-03-16 at 17:37.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  18. #418
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ti ne ugonetas Mabuse da ni jedan ni drugi nisu sami od sebe imali nikakve moci vec im je to sve Bog naredio i kroz njih ucinio.

    Ti ne kapiras da je isus primjer od Boga, vrlo mocan. Isus sigurno nije nikog ucio da se njemu mole vec Ocu.

    Ti vec sam znas iz Kurana da koga je Bog na krivi put ostavio toga niko nece uspjeti vrnuti, a ako im oprosti, Milostivi, ako ih kazni robovi su njegovi svi.

    Ni jedan poslanik nije rekao molite se meni no svi su hvalu davali jednome i jedinome Bogu. Za njima treba ici, a ako ce se neko zamarat sa zemljskim organizacijama i njihovim dogmama... nece predaleko stici.

    Rijec je Bozija na sta covjek treba da se oslanja, ne na rijec ljudsku.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-03-16 at 17:56.

  19. #419
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Kuran jasno kaže da Isus nit je ubijen nit razapet već da se to njima samo učinjelo. Piše da je neko drugi bio umjesto njega.

    Piše da ga je Bog uzeo sebi i da ga je spasio od nevjernika.

    E sad koliko samo teorija o svemu tome je palo u vodu. Zamisli samo svaki krst sa figurama raspeća je pogrešna osoba.

    Neka to no još neki muslimani to doživljavaju kao obožavanje Isusa... neznam što da ti kažem bez da je meni sve to izgleda kao ljudi kontradiktorni sa samim sobom Mabuse.
    Last edited by Ego_and_his_own; 06-03-16 at 20:17.

  20. #420
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    105
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Mogu itekako. Mojsije je svojim štapom razdvojio more, bio je prihvaćen od naroda, kralj, dok Isus nije bio prihvaćen. Između njih dvojice kada pravimo poređenje, moramo uzeti u obzir ko je bio nemoćniji. Isus se skrivao, bježao, na kraju su ga prema hrišćanstvu i ubili. Mojsije je za razliku od njega bio kralj, vojskovođa, čudotvorac, bio je uticajniji. Mojsijeva čuda između ostalog su:
    1. Štap pomoću koga je pokazivao čuda,
    2. pokvarenost vode i smrt vodenih životinja,
    3. najezda žaba koje su se pojavile svuda, čak i u kućama,
    4. najezda vaški po njihovim tijelima,
    5. maljavost po licu i tijelu,
    6. uginuće stoke,
    7. gnojne upale i čirovi po tijelu,
    8. mraz od koga su se pomrzli i osušili voćnjaci,
    9. najezda skakavaca širom zemlje koji su uništavali ljetinu i
    10. tama koja ih je obavijala puna tri dana i noći.

    pa opet, iako moćniji od Isusa, ne zove se bogom.
    e ovako da pocnemo sa ovim

    sva cuda sto je isus cinio



    nisam nasao na srpski
    kao sto vidis mojsijeva cuda su bila velika ali njegova cuda su dovodila do ubijanja ljudi ili do toga da naskodi nekome , dok isusova cuda su radili nesto potpuno drugo ona su lijecila ljude, hranila itd , razlog zasto se isus skrivao je bilo jer je pratio boziju volju , on je bio bezgresan pa samim time nije imao potrebe na naskodi ljudima , mojsije jeste bio kralj, vojskovodja , isus je vise opisan kao pastir , on je cak i svojim ucenicima prao noge
    5 nalije vode te počne učenicima prati noge i brisati ih ručnikom kojim se opasao.
    6 Kad je došao do Šimuna Petra, on mu reče: 'Učitelju, nećeš valjda ti meni prati noge!'
    7 Isus mu odgovori: 'Sada još ne razumiješ zašto to radim, ali jednog ćeš dana shvatiti.'
    8 'Ne,' prosvjedovao je Petar, 'nikad ti nećeš meni prati noge!''Ali ako te ne operem, ne možeš biti jedan od mojih
    9 Šimun Petar nato poviče: 'Gospodine, operi mi onda i ruke i glavu, a ne samo noge!'
    10 Isus odgovori: 'Tko je sav okupan, ne treba mu prati drugo osim nogu da bude posve čist. Sada ste čisti, ali ipak ne svi.'
    11 Isus je, naime, znao tko će ga izdati. Zato je i rekao: 'Niste svi čisti.'
    12 Kad im opere noge, ponovno se obuče, sjedne i upita: 'Razumijete li što sam vam učinio?
    13 Vi me zovete "Učiteljem' i "Gospodinom'. Imate pravo! To i jesam.
    14 I zato, ako sam ja, Gospodin i Učitelj, vama oprao noge, trebate i vi prati noge jedni drugima.
    15 Dao sam vam primjer, činite kao što sam i ja učinio.
    16 Zaista vam kažem, nije rob veći od svojega gospodara niti je poslanik veći od onoga koji ga šalje.
    17 To znate, a blago vama budete li tako i činil
    (ivan 13 ,5-17)

    isus je bio potpuna suprotnost od njega
    Mojsije je bio poslat da bi oslobodio izrailce od robstva , izveo ih je , preveo preko mora i onda je primio 10 bozijih zapovesti . (neznam kako je pisano u kuranu )
    e sad da skrenem na stvar sta zasto je isus bog
    mada mislim da sam ovo odgovorio vec u proslom postu
    isusov zivot je opisan u starom zavjetu (da pojednostavim ) od njegovog rodjenja , do jahanja na magarcu dok je ulazio u grad , do njegove smrti pa cak i toga kako je umro .
    Bez Staroga zavjeta, ne bismo razumjeli zašto je taj Mesija došao (vidi Izaiju 53), te ne bismo mogli identificirati Isusa iz Nazareta kao Mesiju kroz mnoga detaljna proroštva koja su o Njemu govorila, npr. njegovo mjesto rođenja (Mihej 5,2); način njegove smrti (Psalam 22, posebno stihovi 1, 7-8, 14-18; Psalam 69,21), njegovo uskrsnuće (Psalam 16,10), te mnoge druge detalje o njegovoj službi (Izaija 52,19; 9,2).
    Car David je hiljadu godina pre Hrista predskazao muke Njegove na krstu. Prorok isaija predskazuje “Zato će vam sam Gospod dati znak; eto devojka će zatrudneti i roditi Sina, i nadenuće mu ime Emanuilo”(Isa. 7;14)

    samo isusovo ime znaci Jahve spasava na hebrejskom .
    Isus im reče: "Zaista, kažem vam: "Vi, koji pođoste za mnom, kod obnove svijeta kad Sin čovječji sjedne na prijestolje slave svoje, isto ćete tako sjesti na dvanaest prijestolja i suditi dvanaest plemena Izraelovih
    Jest, svaki, koji ostavi kuću, brata, sestru, oca, majku, dijete i polje zbog imena mojega, primit će stostruko za to i baštinit će život vječni. (Matej 19,28-29)
    isus se u puno slucajeva dokazao kao sin boziji
    dalje , moras da shvatis sta je trojstvo ili sveto trojstvo , trosjtvo su ti Otac , Sveti Dug i Sin , oni su jedno , to se zove Bog .Bog otac ,Bog sin , Sveti duh .
    Last edited by Kish; 06-03-16 at 20:50.

  21. #421
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    105
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E sad to za greh odgovor
    Jedini razlog zasto se greh oprasta jer je isus umro na krstu za nas.Bog sisao u covjecijem obliku i umro da bi preuzeo sve nase grijehe
    Isus mu reče: "Ja sam put i istina i život: nitko ne dolazi k Ocu, osim po meni.
    Kad biste poznavali mene, onda biste poznavali i Oca mojega. Od sada poznajete ga, i vidjeste ga."
    Tada mu reče Filip: "Gospodine, pokaži nam Oca, i to nam je dosta."
    Isus mu reče: "Tako sam već dugo s vama, i nijesi me upoznao, Filipe? Tko je vidio mene, vidio je i Oca. Kako ti veliš: 'Pokaži nam Oca'?
    Zar ne vjeruješ, da sam ja u Ocu, i da je Otac u meni? Riječi, koje vam ja govorim, ne govorim od sebe samoga, i djela čini Otac, koji ostaje u meni.
    Vjerujte mi, da sam ja u Ocu, i da je Otac u meni. Ako li ne, vjerujte mi zbog samih djela!
    (Ivan 14,6 - 11)

    ako te jos sta zanima probacu nac
    Last edited by Kish; 06-03-16 at 21:00.

  22. #422
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da ne bih bio pogrešno shvaćen, nije mi cilj da provociram, već da logikom razmotrimo neke stvari. Koliko u Novom Zavjetu ima citata o Isusu kao Bogu, mnogo ih ima više da on nije Bog. Isus je liječio ljude, međutim, uzmimo u obzir veličinu Mojsijevih čuda. Samo to što Sunce tri dana nije izlazilo, to je ogromno čudo koje je Bog preko njega uradio.
    Kao što rekoh, koliko ima citata o tome da je Isus Bog, toliko je više citata da on nije Bog. E sada, da bi odredili ko je on zaista bio, morali bi primijeniti kao prvo i možda jedino pravilo "koja su to u stvari svojstva koja su karakteristična samo Bogu?" Pa eto pozivam vas, da navedete ta svojstva, pa da ako Bog da nastavimo.

    Da ne zaboravim da kažem da cijenim mnogobrojne citate u Bibliji koji opisuju Zemlju kao ravnu, da ima krajeve, tačna kretanja Sunca i sl. Dakle, ne kaže se kugla već krug, što definitivno implicira da je Zemlja ravna.
    Last edited by Mabus; 06-03-16 at 22:41.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  23. #423
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ti ne ugonetas Mabuse da ni jedan ni drugi nisu sami od sebe imali nikakve moci vec im je to sve Bog naredio i kroz njih ucinio.

    Ti ne kapiras da je isus primjer od Boga, vrlo mocan. Isus sigurno nije nikog ucio da se njemu mole vec Ocu.

    Ti vec sam znas iz Kurana da koga je Bog na krivi put ostavio toga niko nece uspjeti vrnuti, a ako im oprosti, Milostivi, ako ih kazni robovi su njegovi svi.

    Ni jedan poslanik nije rekao molite se meni no svi su hvalu davali jednome i jedinome Bogu. Za njima treba ici, a ako ce se neko zamarat sa zemljskim organizacijama i njihovim dogmama... nece predaleko stici.

    Rijec je Bozija na sta covjek treba da se oslanja, ne na rijec ljudsku.
    Ja se slažem Ego sa svim ovim što si naveo, nego si me vjerovatno pogrešno shvatio, a možda da sam se i ja negdje pogrešno izrazio, ili nejasno.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  24. #424
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    105
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Da ne bih bio pogrešno shvaćen, nije mi cilj da provociram, već da logikom razmotrimo neke stvari. Koliko u Novom Zavjetu ima citata o Isusu kao Bogu, mnogo ih ima više da on nije Bog. Isus je liječio ljude, međutim, uzmimo u obzir veličinu Mojsijevih čuda. Samo to što Sunce tri dana nije izlazilo, to je ogromno čudo koje je Bog preko njega uradio.
    Kao što rekoh, koliko ima citata o tome da je Isus Bog, toliko je više citata da on nije Bog. E sada, da bi odredili ko je on zaista bio, morali bi primijeniti kao prvo i možda jedino pravilo "koja su to u stvari svojstva koja su karakteristična samo Bogu?" Pa eto pozivam vas, da navedete ta svojstva, pa da ako Bog da nastavimo.

    Da ne zaboravim da kažem da cijenim mnogobrojne citate u Bibliji koji opisuju Zemlju kao ravnu, da ima krajeve, tačna kretanja Sunca i sl. Dakle, ne kaže se kugla već krug, što definitivno implicira da je Zemlja ravna.
    e ovako
    Zahvaljujući Bogu Ocu, koji nas čini sposobnima, da budemo subaštinici svetih u svijetlu;Koji nas izbavi od vlasti tame i premjesti u kraljevstvo Sina ljubavi svoje,U kojemu imamo otkupljenje krvlju njegovom, oproštenje grijeha;Koji je slika Boga nevidljivoga, prvorođeni prije svakoga stvorenja;Jer je u njemu sve stvoreno, što je na nebu i na zemlji, vidljivo i nevidljivo, bilo prijestolja, ili gospodstva, ili poglavarstva, ili vlasti: sve je po njemu i za njega stvoreno.I on je prije svega, i sve postoji u njemu.I on je glava tijelu crkve, koji je početak, prvorođeni od mrtvih, da bude on u svemu prvi;Jer se je dopalo Bogu, da u njemu stanuje sva punina,I po njemu da pomiri sve sa sobom, učinivši mir krvlju križa njegova, bilo što je na zemlji ili na nebesima.I vas, koji ste nekad bili otuđeni i neprijatelji mišljenjem u zlim djelima.Sad pomiri smrću čovječjeg tijela njegova, da vas njemu prikaže svete i bez mane i krivnje

    Acts 3:22-23 "For Moses truly said to the fathers, 'The LORD your God will raise up for you a Prophet like me from your brethren. Him you shall hear in all things, whatever He says to you. And it shall be that every soul who will not hear that Prophet shall be utterly destroyed from among the people.'"
    In the Talmud, tractate Sanhedrin 99a, it says: “All the prophets prophesied not but of the days of the Messiah.”



    In Midrash Tanhuma, Toledot 14, it says: “A song of ascents, I lift my eyes to the hills. Who are you, great mountain? Before Zerubbabel you are a plain; It is Messiah Son of David. And why does he call him great mountain? Because he is greater than the Fathers As it was said in Isaiah 52: ‘Behold, my servant shall act wisely; he shall be high and lifted up, and shall be exalted.’ Loftier than Abraham, higher than Isaac, more exalted than Jacob and more elevated than Moses… As he said : “that you should say to me, ‘Carry them in your bosom’… and higher than the ministering angels, as it was said: ‘and the rims were full of eyes.’ and who is he? It’s Messiah.”



    i zaboravljas glavnu stvar izmedju isusa i mojsija , mojsije je spasio grupu ljudi dok isus spasava bilo koga ko vjeruje u njega

    ti nesto spomenu za zemlju da ima dosta primjera , ja koko vidim odje pise za svijet ne zemlju
    Last edited by Kish; 07-03-16 at 00:09.

  25. #425
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U stvari, kriterijumi da bi se neko nazvao Bogom su da On mora biti:

    1. Svemoćni
    2. Sveznajući
    3. Nepogriješivi
    4. Neovisni
    5. Svevideći
    6. Sveprisutni (svojim moćima)

    Ovo su osnovni kriterijumi da bi se neko nazvao Bogom. Da li se slažete u vezi ovoga ili ne?
    Last edited by Mabus; 07-03-16 at 09:59.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

Page 17 of 20 FirstFirst ... 71314151617181920 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •