Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 109

Thread: Porodicno stablo

  1. #26
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da je mislio na crnogorke
    Bijo si poziw koi se neodbija

  2. #27
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,095
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    882
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by motorsport View Post
    postoje li ljudi, istrazivaci kojima bi pristali da uz novcanu nadoknadu rade istrazivanje rodoslova po arhivima kod nas????
    To nije problem naći sigurno.Istoričari su ođe loše plaćeni .
    Problem je u izvorima,često nemaš pomena od viđenijim ljudima a kamoli o "običnim".Dobar dio naše istorije od 15 do kraja 18 vijeka je sastavljen na osnovu stranih arhiva,pisama isl.Na našem prostoru se malo toga sačuvalo nažalost.Ako ćemo pravo pismenih ljudi mimo manastira je bilo malo.Česte pohare Turaka su doprinosile tome da se ne sačuva previše izvora a ni narod nije brinuo.Bitnije je spašavat živu glavu i stoku nego papire koje nisu ni razumjeli.Dosta je toga izgorelo ka čepovi za puške a bogme i papir za duvan .Inače,zadnje veliko uništenje istorijskih dokumenata su priredili partizani .Spalili najveći dio biblioteke Moračkog manastira.Zaboravio sam koja je knjiga sačuvana jer je neki od poznatih oficira i posle funkcionera krišom odnio sa gomile(činimi se Oktoih al nisam siguran).

    Edit:
    Sad vidim da ti za mjesto življenja stoji Kotor.Ako si i porijeklom iz Kotora to mijenja stvari.Naime,on je imao razvijen arhiv prilično i dosta toga je sačuvano pa bi se moglo i naći ponešto,vjerovatno.

  3. #28
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    558
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    eto ako iko zna nekog istrazivaca pouzdanog kojem bi mogao platit da odradi jedno istrazivanje konretno u Kotorskom, eventualno i Budvanskom arhivu bio bi mu veoma zahvalan...
    BMW Motorsport

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nekada je svaki crnogorski činovnik imao personalni karton, koji se zvao "Pregled ličnog stanja". Pored osnovnih podataka i podataka o službovanju, školskoj spremi i odlikovanjima.... državni činovnik je morao da pobroji srodničke ili prijateljske veza (veze na osnovu udaje i ženidbe članova porodice) sa ljudima u vlasti. Ako je neki predak bio makar perjanik imas to na Cetinju, a ako dobro platis bogomi ces dobiti potvrdu da su tvoji od Kraljevica Marka ili Dzingis kana samo da izaberes.

  5. #30
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Imam porodicno stablo, svaki sledeci clan porodice (odnosno cjelokupnog bratstva) je pamtio ime prethodnika, pretka. Od mene do Bogica, rodonacelnika, stvari su prilicno ciste, ali problem je sa Bogicevim porijeklom: izgleda da pripadam lozi Hrebeljanovica. Inace, posjedujemo i grb.
    Kad Bogicevci dobiju spor i povratimo teritoriju Moravske Srbije, gledacu da ugrabim nevjestu na nekom evropskom dvoru.
    Upravo to napisah ranije sa nekim malo predanijim porodicama.
    Imaš li pojma iz kojeg je perioda Bogić?Odnosno,godinu,ili nešto pobliže?
    I koje si koljeno od Bogića?
    Ako pitam previše,ili nešto što doživljavaš kao vrlo lično,onda povlačim pitanje.
    Last edited by Čika Džo; 22-01-10 at 00:24.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  6. #31
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cika Dzo,



    izmedju mene i Bogica je, po "zvanicnoj" porodicnoj, bratstvenickoj i plemenskoj istoriji, 11 imena, sto znaci 13 clanova u mojoj liniji (pasovi), s tim sto postoji nedoumica oko jednog clana (cije ime, Printas, je izbaceno iz rodoslova), jer nije poznato da li je on bio Dobrijin sin ili brat (Dobrija je sin Bogicev). Bogic je, prema mojim procjenama, dosao u Moracu u XVI v.

    Inace, cekao sam da neko obrati paznju na fotografiju, ukaze na gresku ali je i poveze je sa temom. Pa?

    Nije rijec o mojem pretku, pogledajte original:

    Attachment 36981

    Nadam se da ce vam sad neke stvari biti jasnije.


    ____

  7. #32
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,095
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    882
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Ja sam htio da pitam za gaće al rekoh ko zna,da se čovjek ne uvrijedi što .
    Imao sam neđe po udžbenika kako se računa vrijeme ako imaš rodoslov(tj prosjek se neki uzima za svaku generaciju).Mislim da je bilo oko 30 godina al nisam siguran,pomnoži se sa brojem "koljena" i dobijaš otprilike vremensku distancu

  8. #33
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Cika Dzo,
    izmedju mene i Bogica je, po "zvanicnoj" porodicnoj, bratstvenickoj i plemenskoj istoriji, 11 imena, sto znaci 13 clanova u mojoj liniji (pasovi), s tim sto postoji nedoumica oko jednog clana (cije ime, Printas, je izbaceno iz rodoslova), jer nije poznato da li je on bio Dobrijin sin ili brat (Dobrija je sin Bogicev). Bogic je, prema mojim procjenama, dosao u Moracu u XVI v.
    Vidiš,onda moja procjena nije bila toliko loša.Ja sam 11-ti pas ( usvajam ove kolokvijalne termine epskom brzinom),ovako odoka sam pretpostavio da je Tripko bio aktuelan u XVII vijeku.
    Da ne zna neko od vas upućenijih u lokalnu istoriju porijeklo Đukanovića iz okoline Nikšića?
    Malo objašnjenje : Zbog istorijskog slijeda okolnosti,više nismo Đukanovići,a nismo ni od tih Đukanovića,bar mislim.Ako i jesmo,daleko smo.
    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Imao sam neđe po udžbenika kako se računa vrijeme ako imaš rodoslov(tj prosjek se neki uzima za svaku generaciju).Mislim da je bilo oko 30 godina al nisam siguran,pomnoži se sa brojem "koljena" i dobijaš otprilike vremensku distancu
    Prosjek je definitivno manji ako uzmeš u obzir okolnosti,periode kad su se ljudi uzimali (stupali u brak,jel'te),činjenicu da smo dugo bili patrijarhalno društvo itd.
    Last edited by Čika Džo; 22-01-10 at 00:52.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  9. #34
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,095
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    882
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Vidiš,onda moja procjena nije bila toliko loša.Ja sam 11-ti pas ( usvajam ove kolokvijalne termine epskom brzinom),ovako odoka sam pretpostavio da je Tripko bio aktuelan u XVII vijeku.
    Da ne zna neko od vas upućenijih u lokalnu istoriju porijeklo Đukanovića iz okoline Nikšića?
    Malo objašnjenje : Zbog istorijskog slijeda okolnosti,više nismo Đukanovići,a nismo ni od tih Đukanovića,bar mislim.Ako i jesmo,daleko smo.

    Prosjek je definitivno manji ako uzmeš u obzir okolnosti,periode kad su se ljudi uzimali (stupali u brak,jel'te),činjenicu da smo dugo bili patrijarhalno društvo itd.
    Nisam rekao da je 100% .I meni se čini da je manje al svakako nije više od 30 .

    Đukanović, kod Plava su od Bakočevića iz Kuča; Balabanima (Zeta); u Podgorici iz Gornje Zete; Mačuge (Crmnica); Bjelice i Đinovići (Cetinje), istorodni, od njih su u Podgorici;Kućište (Krajište) u Cucama (Cetinje), ogranak Ivanovića, potomci kneza Šćepana (ranije Zvicer), od njih su u: Risnu; Nikšiću, područno u Lukovu, Rudinama i Velimlju, prije bili u Zupcima (Trebinje) pa se jedni odselili u Srbiju, a neki u SAD; Gađi (Rijeka Crnojevića), iz Komana; Kuta (Čevsko Polje) i Podždrijelo (Zaljut) u Čevu (Cetinje), ranije: Ivanović, potomci kneza Ivana Ozrova. Od njih su u Cetinju, Grlici (Danilovgrad), Breznama i Ivanovićima (Piva), ranije: Ivanović sa Čeva, a ovdje kao: Durutović, kao i oni u Brezoviku i Ivanje (Nikšić), kao: Đukanović, Bubrežak (Nikšić), Mratinje (Piva), grana Branilovića, od kojih su: Topalović, Sočice, Gojković, vidi: Brajković i Orlović; Ledenice i Dragalj (Risan); Kostajnik (Valjevo - Srbija) iz Pive
    Ovo ti je odavde:
    http://www.montenegro.org.au/Dj.html

  10. #35
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U moju porodičnu istoriju se upleo Hičkok obučen u Turčina sa sabljom.
    Naime,bili smo Đukanovići do izvjesnog Jovana,kome je Turčin odsijekao ruku.Po tome je Jovan dobio nadimak.Jovanu su po nadimku nakon smrti promijenili prezime,jer je bio mlad kad se sve to desilo,a doživio duboku starost.Nadimak ga je pratio cijelog života,pretpostavljam da je bio predmet sprdnje. To je neki porodični 'mit'.
    Što je istina,ne znam,ali namjeravam da otkrijem kad se stekne vremena.
    Imam i prađeda u USA,pa ću i tamo pronjuškat',prije ili kasnije,preko ovih sajtova koji sadrže registar imigranata (ako neko zna konkretan sajt,neka linkuje ).
    Ovo što piše na site za porodično (današnje) prezime se nikako ne uklapa sa ovim za Đukanoviće.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  11. #36
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Ja sam htio da pitam za gaće al rekoh ko zna,da se čovjek ne uvrijedi što .
    Ajde djaole, ja sam ocekivao da ce slika da pane bas na pantalone, to je jedina prava razlika (kapu nam je vladika potpuno izoblicio, ukinuo).

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Imao sam neđe po udžbenika kako se računa vrijeme ako imaš rodoslov(tj prosjek se neki uzima za svaku generaciju).Mislim da je bilo oko 30 godina al nisam siguran,pomnoži se sa brojem "koljena" i dobijaš otprilike vremensku distancu
    I onako kako sam ja racunao, i ovako kako si ti rekao - rezultat je isti. Tako da je vrlo moguce da je XVI v.

    @Cika Dzo

    Kuci, Bjelopavlici, Piperi, Vasojevici - to su crnogorska izvorista, odatle teku rijeke doseljenika u druge krajeve, formirajuci plemena/bratstva/porodice. Bogic je iz Bjelopavlica ili Kuca dosao, nagadja se.


    _

  12. #37
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Cika Dzo,



    izmedju mene i Bogica je, po "zvanicnoj" porodicnoj, bratstvenickoj i plemenskoj istoriji, 11 imena, sto znaci 13 clanova u mojoj liniji (pasovi), s tim sto postoji nedoumica oko jednog clana (cije ime, Printas, je izbaceno iz rodoslova), jer nije poznato da li je on bio Dobrijin sin ili brat (Dobrija je sin Bogicev). Bogic je, prema mojim procjenama, dosao u Moracu u XVI v.

    Inace, cekao sam da neko obrati paznju na fotografiju, ukaze na gresku ali je i poveze je sa temom. Pa?

    Nije rijec o mojem pretku, pogledajte original:

    Attachment 36981

    Nadam se da ce vam sad neke stvari biti jasnije.


    ____
    u cemu je fora i ko su ovi na slici?

  13. #38
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    u cemu je fora i ko su ovi na slici?
    Pajdomani sa Zabjela.
    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Kuci, Bjelopavlici, Piperi, Vasojevici - to su crnogorska izvorista, odatle teku rijeke doseljenika u druge krajeve, formirajuci plemena/bratstva/porodice. Bogic je iz Bjelopavlica ili Kuca dosao, nagadja se.
    Hvala.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  14. #39
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post

    Inace, cekao sam da neko obrati paznju na fotografiju, ukaze na gresku ali je i poveze je sa temom. Pa?

    Nije rijec o mojem pretku, pogledajte original:

    Attachment 36981

    Nadam se da ce vam sad neke stvari biti jasnije.
    I ko je na fotografiji? Moračani? Kad je slikana? Iz koje je knjige?

  15. #40
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Kedown

    To su ratnici iz plemena Grude, Malesija, danasnja sjeverozapadna Albanija.
    Danas njihovi potomci cesto imaju, uslovno receno, slovenska imena (npr. Marko, Nikola) i prezimena (npr. Ivanovic), katolicke su vjere i albanske nacionalnosti.

    Fora je u tome da mi sa tim ljudima (i ne samo sa njima) dijelimo zajednicko porijeklo.

    @Cipur

    Ovo bi barem Kuc trebao znati.


    _

  16. #41
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

  17. #42
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cipure, jesu li nam pantalone iste kao Grudama?

    ...

    __

  18. #43
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,095
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    882
    Thanked in
    558 Posts

    Default

    Ništa čudno,nisu vazda imali farbe za vunu
    Jeans je bio rijetka pojava a i novi pazar daleko

  19. #44
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    _________

  20. #45
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Cipure, jesu li nam pantalone iste kao Grudama?

    ...

    __
    Slične ili iste.

  21. #46
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    @Kedown

    To su ratnici iz plemena Grude, Malesija, danasnja sjeverozapadna Albanija.
    Danas njihovi potomci cesto imaju, uslovno receno, slovenska imena (npr. Marko, Nikola) i prezimena (npr. Ivanovic), katolicke su vjere i albanske nacionalnosti.

    Fora je u tome da mi sa tim ljudima (i ne samo sa njima) dijelimo zajednicko porijeklo.

    @Cipur

    Ovo bi barem Kuc trebao znati.


    _
    siguran sam i sa ostalim plemenima iz ostalih drzava

  22. #47
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Cipur

    To je bilo retoricko pitanje.

    Nije strasno ako nijesi prepoznao nosnju druge nacije, mada sam ocekivao da ces pogoditi.

    __

  23. #48
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Za tvoje razočaranje :mrgreen:
    Otac Bijelog Pavla bio je Leka Dukađini iz albanske velikaške porodice pa on nema nikakve veze sa Nemanjićima .
    Takvi rodoslovi su već više puta opovrgnuti iako se pola ljudi iz cg tripuje da vode porijeklo od Nemanjića
    Dobro je ko je i do njega ovo vjerodostojno


  24. #49
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    siguran sam i sa ostalim plemenima iz ostalih drzava
    Pa ne znam dali bas dele isto poreklo sa Pivljanima!
    To mozda vazi za neka plemena,ali ne za sva sigurno!

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,066
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    222
    Thanked in
    113 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    @Kedown

    To su ratnici iz plemena Grude, Malesija, danasnja sjeverozapadna Albanija.
    Danas njihovi potomci cesto imaju, uslovno receno, slovenska imena (npr. Marko, Nikola) i prezimena (npr. Ivanovic), katolicke su vjere i albanske nacionalnosti.

    Fora je u tome da mi sa tim ljudima (i ne samo sa njima) dijelimo zajednicko porijeklo.

    @Cipur

    Ovo bi barem Kuc trebao znati.


    _
    Ja, to jest, moji, vode porijeklo od Klemenata sa Šar planine, tako da ovo stoji.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Džinovsko stablo u Tepcima
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 11-04-10, 18:26
  2. porodicno stablo
    By mmkk in forum Istorija
    Replies: 12
    Last Post: 19-10-05, 07:16

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •