Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 32

Thread: dan borbe protiv side

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default dan borbe protiv side

    josh koji dan i 1. decembar je tu... kampanje su vec pochele...
    znachi, omogucena besplatna testiranja, ginekoloshki pregledi, dijeljenje "zashtitnog materijala", organizovane zhurke...
    ono shto me interesuje je koliko se vas spremno testirati? i, opet, koliko je onih koji ce samo odmahnuti rukom i reci da su oni samo sa provjerenim partnerom imali odnose i da im je takva vrsta pregleda nepotrebna?
    uopshte, kako se zashtititi od HIV pozitivnih ljudi? shta je garancija da vas nece skupo koshtati one night stand? da li ce, s obzirom na statistichke cifre, doci vrijeme kad ce biti obavezno da se umjesto lichne karte nosi i potvrda o skorijem testiranju koje nosi negativan rezultat?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cestitam na topicu

    ja bih licno zakonom uveo obavezu testiranja na svakih 2 godine. medjutim, kod nas je drzava sramotno lose organizovana po ovom pitanju. za bersplatno testiranje je poptreban uput ljekara opste praxe. oni obicno sloze pricu tipa "da li ti je to stvarno potrebno? je si koristio/la kondom, ili da li je kondom pukao?" "...jer znas, mi to ne dajemo svakome to drzavu kosta...itd." kad se vec dobije uput, podje se u zavod za transfuziju gdje obicno bude guzva pa kad te sestra pita zasto si dosao, kad kazes za testiranje na hiv, obicno se svi okrtenu i znacajno te pogledaju. da ne pricamo o tome da u slucaju da je neko pozitivan, automatski se uzimaju svi moguci podaci sto je ekvivalnetno tome da neko izadje na trg i svima javno kaze da je hiv pozitivan. a onda slijedi diskriminacija itd.
    mislim da je najbolje rjesenje ovaj anonimni test, ali nazalost to se omoguci najcesce samo jednom godisnje, na dan borbe protiv side.
    i jos nesto, koliko god da ovome problemu treba ozbiljno prici, ne treba stvari preuvcelicavati, jer realno gledano, ukoliko se covjek zna cuvati, (kondomi, sterilne igle kod narkomana, itd) vjerovatnoca zaraze nije bas velika. zato ne treba plasiti ljude i obeshrabrivati ih da se testiraju.

    u svakom slucaju, da ponovim, koliko god to drzavu kostalo, treba obezbjediti obavezna testiranja na svakih 2 godine, jer se bojim da posljedice po drzavu mogu biti daleko skuplje.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dako se što poboljša i kod nas pitanje liječenja od ove bolesti...

    p.s. R.I.P. Easy E (slavni reper koji je umro od ove bolesti) ...
    WU TANG Nigga thats for something...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default Re: dan borbe protiv side

    Quote Originally Posted by adriana
    josh koji dan i 1. decembar je tu... kampanje su vec pochele...
    ono shto me interesuje je koliko se vas spremno testirati? i, opet, koliko je onih koji ce samo odmahnuti rukom i reci da su oni samo sa provjerenim partnerom imali odnose i da im je takva vrsta pregleda nepotrebna?
    Necu se testirati, jer ne osjecam niti imam potrebu, ni razlog... 8)
    Quote Originally Posted by adriana
    uopshte, kako se zashtititi od HIV pozitivnih ljudi? shta je garancija da vas nece skupo koshtati one night stand? da li ce, s obzirom na statistichke cifre, doci vrijeme kad ce biti obavezno da se umjesto lichne karte nosi i potvrda o skorijem testiranju koje nosi negativan rezultat?
    maximalno povjerenje u partnera i obavezna zashtita (posebno kad su veze za jednu noc u pitanju)...Kod nas sigurno u skorije vrijeme nece biti 'potvrda', ipak se uzdam u ovu omladinu i statistiku 'Durexa'...Ali, svakako ne treba ni zhigosati ljude oboljele od najgore bolesti danashanjice, jer to se mozhe desiti svakom od nas..Bolest ne bira, ona je svachija :!: ...Treba im to malo preostalog zhivota uchiniti ljepshim... 8)
    Sell the Vatican, Feed the World!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Toshin Bunar
    Posts
    1,027
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: dan borbe protiv side

    Quote Originally Posted by KRKNA
    Quote Originally Posted by adriana
    josh koji dan i 1. decembar je tu... kampanje su vec pochele...
    ono shto me interesuje je koliko se vas spremno testirati? i, opet, koliko je onih koji ce samo odmahnuti rukom i reci da su oni samo sa provjerenim partnerom imali odnose i da im je takva vrsta pregleda nepotrebna?
    Necu se testirati, jer ne osjecam niti imam potrebu, ni razlog... 8)
    Quote Originally Posted by adriana
    uopshte, kako se zashtititi od HIV pozitivnih ljudi? shta je garancija da vas nece skupo koshtati one night stand? da li ce, s obzirom na statistichke cifre, doci vrijeme kad ce biti obavezno da se umjesto lichne karte nosi i potvrda o skorijem testiranju koje nosi negativan rezultat?
    maximalno povjerenje u partnera i obavezna zashtita (posebno kad su veze za jednu noc u pitanju)...Kod nas sigurno u skorije vrijeme nece biti 'potvrda', ipak se uzdam u ovu omladinu i statistiku 'Durexa'...Ali, svakako ne treba ni zhigosati ljude oboljele od najgore bolesti danashanjice, jer to se mozhe desiti svakom od nas..Bolest ne bira, ona je svachija :!: ...Treba im to malo preostalog zhivota uchiniti ljepshim... 8)
    glas razuma, ka i uvijek...
    "Dobro veče." - Milka Canić, supervizor "Muzičke slagalice"

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SPOJSIS
    Posts
    604
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: dan borbe protiv side

    Quote Originally Posted by KRKNA
    Quote Originally Posted by adriana
    josh koji dan i 1. decembar je tu... kampanje su vec pochele...
    ono shto me interesuje je koliko se vas spremno testirati? i, opet, koliko je onih koji ce samo odmahnuti rukom i reci da su oni samo sa provjerenim partnerom imali odnose i da im je takva vrsta pregleda nepotrebna?
    Necu se testirati, jer ne osjecam niti imam potrebu, ni razlog... 8)
    Quote Originally Posted by adriana
    uopshte, kako se zashtititi od HIV pozitivnih ljudi? shta je garancija da vas nece skupo koshtati one night stand? da li ce, s obzirom na statistichke cifre, doci vrijeme kad ce biti obavezno da se umjesto lichne karte nosi i potvrda o skorijem testiranju koje nosi negativan rezultat?
    maximalno povjerenje u partnera i obavezna zashtita (posebno kad su veze za jednu noc u pitanju)...Kod nas sigurno u skorije vrijeme nece biti 'potvrda', ipak se uzdam u ovu omladinu i statistiku 'Durexa'...Ali, svakako ne treba ni zhigosati ljude oboljele od najgore bolesti danashanjice, jer to se mozhe desiti svakom od nas..Bolest ne bira, ona je svachija :!: ...Treba im to malo preostalog zhivota uchiniti ljepshim... 8)
    IPAK BI TREBALA DA SE TESTIRAS KONIK JE TO :blah:
    OD BLATA CETE ME PRAVIT MENE BITI NECE
    http://cgm.cs.mcgill.ca/~godfried/agifs/piss.gif

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: dan borbe protiv side

    Quote Originally Posted by adriana
    i, opet, koliko je onih koji ce samo odmahnuti rukom i reci da su oni samo sa provjerenim partnerom imali odnose i da im je takva vrsta pregleda nepotrebna?
    Eto, ja spadam u te. Mislim da mi testiranje nije potrebno. Tj. ne mislim nego sam sigurna. 8) :oops:



    Mademoiselle.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    SIDA je cudna bolest, lako se otkriva, prevencija je laka (uz malo discipline), tesko se prenosi (jedino bodenjem nesterilnim iglama se prenosi u vise od 50 % slucajeva, seksualnim aktom u manje od 3 %).

    Na zalost negativan stav pogoduje ovoj bolesti, neznanje, stigma koju svaki bolesnik nosi.

    Doklegod mi kao ljudi ne prestanemo zatvarati oci prema onima koji nisu imali srece ova bolest ce harati i ubijati u protivnom Sida nece imati sanse.

  9. #9
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    cestitam na topicu

    ja bih licno zakonom uveo obavezu testiranja na svakih 2 godine. medjutim, kod nas je drzava sramotno lose organizovana po ovom pitanju. za bersplatno testiranje je poptreban uput ljekara opste praxe. oni obicno sloze pricu tipa "da li ti je to stvarno potrebno? je si koristio/la kondom, ili da li je kondom pukao?" "...jer znas, mi to ne dajemo svakome to drzavu kosta...itd." kad se vec dobije uput, podje se u zavod za transfuziju gdje obicno bude guzva pa kad te sestra pita zasto si dosao, kad kazes za testiranje na hiv, obicno se svi okrtenu i znacajno te pogledaju. da ne pricamo o tome da u slucaju da je neko pozitivan, automatski se uzimaju svi moguci podaci sto je ekvivalnetno tome da neko izadje na trg i svima javno kaze da je hiv pozitivan. a onda slijedi diskriminacija itd.
    mislim da je najbolje rjesenje ovaj anonimni test, ali nazalost to se omoguci najcesce samo jednom godisnje, na dan borbe protiv side.
    i jos nesto, koliko god da ovome problemu treba ozbiljno prici, ne treba stvari preuvcelicavati, jer realno gledano, ukoliko se covjek zna cuvati, (kondomi, sterilne igle kod narkomana, itd) vjerovatnoca zaraze nije bas velika. zato ne treba plasiti ljude i obeshrabrivati ih da se testiraju.

    u svakom slucaju, da ponovim, koliko god to drzavu kostalo, treba obezbjediti obavezna testiranja na svakih 2 godine, jer se bojim da posljedice po drzavu mogu biti daleko skuplje.
    ufff, fino napisano
    nisam ni znao da je to tako "organizovano"...
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    chinjenica je da se o sidi tako mnogo a tako malo zna...
    ne otkriva se lako, kao shto neko reche... period inkubacije zna trajati jako jako dugo...
    naravno da ne treba zhigosati ljude koji su oboljeli... ne znam shta se desilo sa onom prostitutkom u bih koja je pretproshle godine imala za ciljnu grupu vozache kamiona, shlepera jer je jedan takav njoj prenio sidu... ne zna se tachan broj ljudi koji su tih dana stigli u sve moguce bolnice shirom bih kako bi se testirali... ona je bila u pritvoru, a danas... ne znam... shta joj uraditi?
    ne mislim da je broj oboljelih u cg dostigao neku veliku kriznu tachku, ali ipak ne mogu a da ne pomislim na buducnost moje djece, shta ih cheka, kako se obezbijediti...
    mislim da bi ono shto je hombre rekao za pregled za sada bilo odlichno... samo josh kad bi to chuo onaj od koga zavisi takvo shto... ali nece, nemaju kad...
    :shock:

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica/Crna Gora
    Posts
    1,264
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije me strah,ali niti imam vremena niti ima potrebe,znam da sam zdraf

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    C E N T A R
    Posts
    644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    samo nek si ti ziv posto zdrav nisi
    we`re cumming in peace

    Ja_sam_uobrazen_a_ti

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by adriana
    ne znam shta se desilo sa onom prostitutkom u bih koja je pretproshle godine imala za ciljnu grupu vozache kamiona, shlepera jer je jedan takav njoj prenio sidu...
    Nista, umrla je!

  14. #14
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    502
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uh maktese imao sam je jednom jedva sam je prebolio
    ... i ne znam da li sam ja covjek koji je sinoc sanjao da je leptir
    ili sam pak leptir koji danas sanja da je covjek...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kazahstan(Selo u Kuchima)
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E pa srecan vam dan... Nadam se da je sve proteklo u okviru planiranog...

    Kisha a i obaveze su me danas omele, tako da sam propustio da se ukljucim.

    Testirao bih se, prvenstveno zbog masovnosti akcije, kako bi broj onih koji su to uradili bio shto veci i kako bi se razbila fama o tome u Crnoj Gori. Testirao bih se jer mislim da je to najnormalnija stvar, kao i svaki drugi odlazak kod ljekara, isto kao shto je i SIDA normalno oboljenje, nije nishta vanzemaljsko i ljudi koji su inficirani HIV virusom nisu vanzemaljci koje treba lincovati, vec oboljenli ljudi kojima treba pomoci.

    Protiv sam bilo kakve diskriminacije oboljelih... Postoje i oni koji namjerno shire virus od onog trenutka kad saznaju da su zarazeni.

    Nemam drugih razloga za testiranje, i podrzavam izjavu jednog psihologa sa ovih prostora koji je u jednom od dnevnih listova izjavio da je najbolja zastita bracna vjernost i ozbiljnija i duza veza...
    Nemam nishta protiv drugih metoda zashtite, naprotiv, i treba ih koristiti, ali ja ipak koristim ovu prvu...

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na sred Trga Republike je bio postavljen ooooogroman nandzarasti kondom, sigurno je bio visine 4-5m, onako od oka. :P
    Djelovalo je bash inspirativno...

    Naravno, stariji ljudi koje sam ja imala priliku da vidim dok sam tuda prolazila su se za glavu 'vatali... :P



    Mademoiselle.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zemlja mojih SNOVA
    Posts
    351
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    STOP AIDS

    *curu dupe krasi ka' tortu orasi

  18. #18
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    sous le soleil
    Posts
    274
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja bih se testirala da sam imala priliku oko mene, iako sam sigurna da nemam potrrebe... zasto da ne kad ne boli i ne kosta nista, a vala ne uzima ni toliko mnogo vremena!

    Prije 2 i po god, kad sam mijenjala skolu (i drzavu) trazili su mi (izmedju ostalnog) i da uradim HIV test. I kad sam dosla u labaratoriju u Dom Zdravlja i rekla dezurnim sestrama (koje su pile kafu 8) ) sto mi treba, samo sto im soljice nisu ispale od zaprepascenosti! Testiranje bi trebalo da bude sasvim normalna stvar, a ne predmet cudjenja i ogovaranja...

    /me danas nosi crvenu trakicu zakacenu na majicu
    ~Sans toi les émotions d'aujourd'hui ne seraient que la peau morte des émotions d'autrefois~

  19. #19
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    shitytown on fuckin' state
    Posts
    150
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ...."REDOVNA KONTROLA NA SVAKIH 50 KM".....


    xaxaxaxaxaxaxaxaxaaaaaaaaa

    Opsta kultura!
    Redovno vrsim kontrolu celokupnog stanja organizma na svakih [size=6]6 meseci[/size]!

    Nemate pojma koliko je to, ne samo kulturno nego i korisno i potrebno a da ne govorim da je osnov svakog samopostovanja!

    ______________________________
    NAJBOLJE VOLIM DA SE OBOZAVAM!
    ST8 2 U

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: dan borbe protiv side

    :roll:
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  21. #21
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne znam ljudi obrisaste mi onaj smijesni post ali nema veze.

    Ja kad duboko razmislim o sebi shvatam da sam basicly, skeptik. Zasto ovo kazem - naime, do prije 5 godina teme kakve su AIDS, HIV, DROGA, GAY or not GAY, dakle teme kojih trenutno ima u izobilju na forumu :roll: , su za mene tada masu mladju (15 godina) bile ispricane i prepricane i sagledane sa svih aspekata. Stoga, trenutno ih ne vidim ni malo trendy. Tada sam mislila da sve znam o svemu...

    ALI kako me moja skepticnost i paranoja ceraju na razmisljanja i dvoumljenja dodjem na jednu odvratnu ideju kad je AIDS u pitanju: znamo je li da se SIDA prenosi putem krvi i sexa itd. medjutim, sto ako je to samo prica? Sto ako je to nacin da se zavara jedan dio ljudi time da im se smanji strah od te opake bolesti, a ona se recimo prenosi mnogo lakse nego sto se prica? Sto ako je to glupavi hladni rat protiv covjecanstva iz razloga recimo prenaseljenosti? sto ako nas lazu?

    E sad, kao sto rekoh: ja sam veliki paranoik i ne uzmite mi za zlo sto ovo ispisah. ja zaista zelim da vjerujem da je AIDS sve to o cemu su do sad pricali i 99 % vjerujem. Ne daj bze da se razboli neko meni blizak ili da upoznam nekoga ko ima HIV virus naravno, ponasala bih se sasvim normalno kao da se radi o srcanoj mani ili sl.

    Ali sto ako nas svo vrijeme zatrpavaju laznim informacijama?
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    gaga nece ti se desiti nista lose dok god koristis novi spric :P
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ROMA
    Posts
    5,036
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: dan borbe protiv side

    N/A



    Mademoiselle.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sad chuh za dogadjaj u rijeci gdje je moreplovac namjerno zarazio dvije prostitutke i dostavio njihove adrese i imena policiji koja ih je pronashla i poslala na testiranje... u hrvatskoj je maksimalna kazna za namjerno prenoshenje zaraze 8 godina zatvora... :evil: :shock:

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Lat/Lon: 44.9°N 13.9°E
    Posts
    1,514
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Upravo je na TVu bio prikazan film "Kids". Preporucujem svim klincima, ali i onima koji to vise odavno nisu, da ga pogledaju.
    Pa kad se svoj gospodi daš,
    zadnji ples je valjda naš...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •