Results 1 to 5 of 5

Thread: Spomenici kulture

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Spomenici kulture

    Na danasnji dan 1979 srusen je stari hotel Grand iako je odolio i zemljotresu. Vjerovatno je malo gradova u Evropi koji bi se cijeli mogli proglasiti kao spomenik kulture, ali kako u opstoj besparici sacuvati od propadanja bar nesto?

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam radio jedno godinu dana u Republickom Zavodu za zastitu spomenika kulture na Cetinju, tako da relativno dobro poznajem tu problematiku. Nevjerovatan mi je podatak bio da je prioritetni zadatak Zavoda da kompletira dokumentaciju o spomenicima kulture. Sve ostalo, tj. rad na konzervaciji i restauraciji spomenika kulture, kao i borba protiv devastacija istih, je sekundarna djelatnost toga zavoda. Sto ovo prakticno znaci. Zavod kad primijeti devastaciju spomenika kulture, izdaje rjesenje za zabranu radova ili vracanje spomenika u prvobitno stanje, ali nema instrumenata da sprovede tu odluku u djelo. Onda dolazi do beskrajnih sudjenja. Sve u svemu dok se donese pravosnazno rjesenje, popovi mogu recimo da dignu najstariju skolu u $evernoj Crnoj Gori na sprat! Na stranu sto je ta skola bila sagradjena od kamena, a popovi su je popridigli, postavili krov, stavili grezu shpric i lijepu ruku, i jos je okrecili!Sve u svemu, vise bi efekta imala jedna NVO koja bi se bavila iskljucivo time, i pokrecala parnice na osnovu misljenja Zavoda. Ocigledno da drzava ne umije da organizuje ovaj posao kako treba. I inace najveci devastator spomenika kulture u Crnoj Gori je SPC. Koliko vas zna da ikonostas u Vlaskoj crkvi na Cetinju nije oblika kojeg je bio kad je crkva restaurirana poslije zemljotresa. U koliko crkava su popovski slikari oslikali zhivopis? I koliko crkava je poperena ikona svetoga save bez obzira sto je tu nikada nije bilo? Na stranu cinjenica da je 95% crkava u Crnoj Gori grobljanskog tipa, sto znaci, uprosceno, da su je seljani gradili svijim rukama da bi imali dje da se pomole, i oko cega da se sahrane. I poslije ovoga popovi SPC ne daju seljanima i CPC svestenicima da udju u te crkve. Dakle trulo tkivo u drzavi Crnoj Gori.
    I kad smo vec kod toga, podsjeti me ovaj moj monolog na jedan dogadjaj u kojem je uchestvova otac g Thomasa
    Jedna skvo, zastupa teoriju svetosavlja. Tu smo dakle ja i pomenuti, i pocinjemo da je grshkamo. Dakle kult svetoga save je po njoj u CG dominantan jer, je li, imamo prevlaku, pa savin kuk, pa savinu vodu, pa savino ovo pa savino ono... I gleda je ovaj mi prijatelj i veli: "Gospodjo, da je savu SCHUMACHER vozio, na jade bi bio da za zivota sve to obidje". :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue:
    virtuality is under construction.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A popovima je lako. Oni cim zafali dozvola sami napisu i kazu to vazi jos od svetoga Save.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ......................................!

    http://www.cetinje.cg.yu/istorija/zetski_dom.htm

    U toku je renoviranje zgrade "Zetskog doma". Konacno se jednom istinskom spomeniku crnogorske kulture posvetila paznja koju zasluzuje. Uz nesebicnu pomoc (kako sam ja shvatio) donatora iz inostranstva, u zavrsnoj fazi je renoviranje kompletne fasade i krova - godinama glavnog problema kraljevskog pozorista. Ne zeleci da falim izvodjace radova prije nego sto se njihov rad kao kvalitetan dokaze uprkos izazovima cetinjske klime, moram da izrazim radost estitskim izgledom kompletnog zdanja!

    p.s. Jos jedan, za nase prilike nesvakidasnji podatak vezan za istorijat Kraljevskog pozorista "Zetski dom" mozete procitati ovdje: http://www.cetinje.cg.yu/kultura/kralj_poz.htm
    Caesar`s wife must be above suspicion

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da necemo dobiti jos malo zanimljivosti vezano za spomenike kulture na CT?
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •