Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 26 to 50 of 79

Thread: sistemi za grijanje

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaleza View Post
    Dignite ljudi kredit i kupite toshibin ili fujitsuov inverter i pocinite.Od toga trenutno ne postoji nista isplativije.
    Sto je fora sa tim?
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  2. #27
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Omega View Post
    A gdje im je radnja ako je ima u Pg
    Nemaju u Pg. to je frima iz Bara ako želiš mogu ti na pp. ostaviti br telefona.

    ja sam ga ugradila juce.. radi super!! Postavi se na zid na visini 20-30 cm. od poda .. ne izduvava već nema pojma " nekako isijava" toplotu...
    Tako da sve u svemu ja sam zadovoljna.. toplota u stanu je nekih 20-22 stepena.. na to i održavamo kad se spusti na -10 javim dal sam zadovoljna..mada tad imamo i sporet na drva pa nece biti zime .. eto za sad je ok.pogotovo za te pare...

  3. #28
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    ovaj ne moze da omane
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  4. #29
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    7 metara bukovih balvana, Alfaplam pec, i nema zime u kucu od 110 kvadrata , plus racun za struju 34 eura, prosjecno pa se vi norvezizite i francuzizite :P

    To je ja mislim najbolja solucija xD
    Oce li neko dat link za te invertere poshto josh ne chuh shto je to.. Neshto slichno klimi shta?..
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  5. #30
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cocacolica View Post
    Nemaju u Pg. to je frima iz Bara ako želiš mogu ti na pp. ostaviti br telefona.

    ja sam ga ugradila juce.. radi super!! Postavi se na zid na visini 20-30 cm. od poda .. ne izduvava već nema pojma " nekako isijava" toplotu...
    Tako da sve u svemu ja sam zadovoljna.. toplota u stanu je nekih 20-22 stepena.. na to i održavamo kad se spusti na -10 javim dal sam zadovoljna..mada tad imamo i sporet na drva pa nece biti zime .. eto za sad je ok.pogotovo za te pare...
    A oli mi objasnit kakava je procedura? Ti si ih zvala,oni dosli, predlozili ti sto,kako?
    Open your minD

  6. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    niksic
    Posts
    3,295
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaleza View Post
    Svi radijatori,grijalice,ta peci,koliko ja znam,rade na istom principu.Pa bili norveski,ruski,tunguski.Uzeli taj norveski ili sa buvljaka od 20eura isti djavo.Ako imaju isti broj kw nema nikakve razlike.Samo su ti norveski mozda ljepsi.Dignite ljudi kredit i kupite toshibin ili fujitsuov inverter i pocinite.Od toga trenutno ne postoji nista isplativije.Jedino ako imate svoju sumu pa nju da koristite.Meni fujitsuov inverter grije u sred najvece zime u Niksic.Jos mi kuca nije izolovana.Ako imate dobru izolaciju dva invertera se isplate za par godina.Sad tosiba pravi neke sto mogu da rade do -40 stepeni.Papreni ali koficient iskoriscenja im je uveliko preko 4 na nuli.

    za te pare je bolje ugraditi parno grijanje... naravno, ko za to ima uslova (ako ziviis u soliteru toonda je parno neprakticno)

    Quote Originally Posted by UndertoW View Post
    A oli mi objasnit kakava je procedura? Ti si ih zvala,oni dosli, predlozili ti sto,kako?

    zovnes ih, oni dodju, predloze ti radijator odredjene snage (zavisi od kvadrature i sl) i posle ugradnja
    ...

  7. #32
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    koliko im je usteda energije???/
    :)

  8. #33
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Inverter je u stvari klima kod koje brzina kompresora nije konstantna nego moze da se mijenja.Sta je prednost ovoga?Evo primjera.Da pocnemo sa obicnom klimom.Napolju je 7 stepeni.Klimu ste podesili da zagrijeva na 23 stepena.Kompresor radi punom snagom, jer samo tako moze kod obicne klime,dok ne dostigne zadanu temperaturu i onda se kompresor gasi.E sad,termostat je podesen da ponovo upali kompresor kad temperatura pane za 1 stepen.[Ne znam tacan podatak,ali recimo da je vrijednost manja kompresor bi se mnogo cesce palio,cesce bi crkavao itd,a da je vrijednost veca dolazilo bi do vecih gubitaka toplote jer se prostorija vise ohladi.Proizvodjaci tu kalkulisu izmedju pouzdanosti i iskoriscenja.] Sad da predjemo na inverter pod istim uslovima.Spoljna temp. 7 stepeni,inverter podesen da grije na 23.Kompresor radi punom snagom dok ne dostigne odprilike 22 stepena.Onda pocinje postepeno da usporava dok ne dodje do 23 i tu ostaje da se vrti na maloj brzini koju mu odredjuje kontrolel da bi bio sto blizi temp od 23stepena,ali se ne gasi,i nema veceg pada temp. pa je i ekonomicniji do 20% od klasicne klime.Sve te sitnice mu omogucavaju i da radi na nizim temperaturama.Recimo moj inverter na spoljnoj temp od 2-3 stepena,za 1kw utrosene struje disipira 4kw toplotne energije.Dakle 4 puta jeftinije od radijatora ili grijalice.

  9. #34
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    ^^ hvala...
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  10. #35
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne vidim razlog da se ljudi muce sa drvima.Em moras dat sve pare za njih tokom ljeta,em stalno nalagat,dimit se.Meni dva invertera griju cio sprat kuce od 75m2.Kad mogu u Nk mogu i u Pg.Pocivalo.Na pocetku sezone podesis tajmer i posle zaboravis.A racune za struju placas mjesecno sto je jos jedna pogodnost u odnosu na drva.A ti radijatori su obicna prevara.Kako vidjeh neko grije stan od 80m2 sa 7kw radijatora,a energija koju trose inverteri kod mene je 2,25 kw,a griju ko 9kw tih radijatora.Pa sad vi racunajte kolika je to razlika.E sad centralno grijanje na drva sa najsavremenijim kotlovima nije lose.Meni komsija ima taj super strasni kotao od koji sam kosta 2500eura,i opet sprzi 20m3 drva,koja moraju bit sto posto suva.Dio koji grije ima oko 110 m2.Jos radijatori,cijevi,postavljanje.To izadje brdo para.A taj kotao se lozi na 8h.Ja jos imam centralno na struju,ali se vise ne koristi,propala investicija.E sad postoji centralno sa toplotnim pumpama.Kod nas to radi ETG.Zastupnici su za firmu Vaillant.Po meni bolja ne postoji.Fora sa toplotnim pumpama je da rade ucinkovitije ako je izlazna temp niza.Tako da se radijatori moraju predimenzionisat da bi iskoriscenje bilo sto vece.A najbolje rade sa podnim grijanjem,dje izlazna temperatura ne smije da predje 30 stepeni,a pod obezbjedjuje veliku povrsinu za disipaciju.Ali i to kosta kilo para.Tako da su za mene inverteri trenutno naj stvar kod stanova,a i kod kuca koje su vec izgradjene.A ko sad pravi kucu moze da napravi grijanje i hladjenje za dzabe.Samo je pitanje je li spreman da ulozi toliko para.Vrijeme za koje se ti sistemi otplate nije bas malo,ali posle 8-10 godina kad se otplate...
    Danas imamo solarno hladjenje,solarno grijanje kuce i potrosne vode,toplotne pumpe za grijanje kuce i potrosne vode,i danas se svi ti sistemi mogu integrisat u jedan, i tada su ustede pripisane magiji.Uveliko je pocela da pada cijena fotonaponskih celija pa se moze racunat za koju godinu da ce vrijeme njihove otplate biti manje od 10godina.A Pg je idealna za sve to.I sama arhitektura kuce moze da snizi troskove,jer pasivno grijanje mnogo znaci.Evo ja se uveliko raspisah.Ako koga sta interesuje neka pita.Eto toliko od mene.

  11. #36
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaleza View Post
    Danas imamo solarno hladjenje,solarno grijanje kuce i potrosne vode,toplotne pumpe za grijanje kuce i potrosne vode,i danas se svi ti sistemi mogu integrisat u jedan, i tada su ustede pripisane magiji.Uveliko je pocela da pada cijena fotonaponskih celija pa se moze racunat za koju godinu da ce vrijeme njihove otplate biti manje od 10godina.A Pg je idealna za sve to.I sama arhitektura kuce moze da snizi troskove,jer pasivno grijanje mnogo znaci.Evo ja se uveliko raspisah.Ako koga sta interesuje neka pita.Eto toliko od mene.
    Ovo bi svako ko pravi kuću ili radi sistem za grijanje/hlađenje trebao da zna

  12. #37
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    meni samo nije jasno kako je moguce da u kuci imate radijatore koji trose 10 kw/h, i da na kraju mjeseca dobijete racun od 85 eura?!

    Ja imam TA pec, koja trosi 5,5 kw na sat, puni samo nocu, na jeftinu struju, preko dana vrlo rijetko izduvava jer je zbilja ogromna i jako grije, tako da imam 30 stepeni u dnevnom boravku, pa mi zimi nikad ne dodje ispod 130 eura struje?
    Ako uzmemo u obzir da je moj potrosac duplo manji od vaseg potrosaca, da moj radi nocu na jeftinu, a vas radi citav dan, na skupu, jer kad je iskljucen ne grije zar ne, nije mi jasna ova kalkulacija?

    Moram dodati da moja pec mjesecno prosjecno potrosi od 800-1000 kw, a moze da potrosi, da je hladnije i kad bi akumulirala po citavu noc od 23-7 h, oko 1500 kw, na koju foru mozete imati racun za struju 85 eura? Valjda i bojleri, frizideri, masine, tv i ostali potrosaci rade uz grijanje?

    Racunaj da 10 kw na sat ti radijatori trose najmanje 15 sati, eto neka ne bude 15 sati, neka bude deset, a to je samo za grijanje oko 100 kw dnevno?! Za mjesec dana to je 3000 kw?!
    Ja trosim sa svim potrosacima oko 1500 kw i placam 130 eura...nije mi jasno
    Last edited by zvoncica; 20-10-09 at 14:27.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  13. #38
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,114
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ^I ja sam od pocetka skeptican povodom odnosa potrosnje uredjaja (toliki kW) i racuna za struju. Alfa 7 je zakon!

  14. #39
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dosta znaci i do izolacije kuce ili stana.Polozaja stana u zgradi,kao i orijentacije kuce.Ako kuca ima demit fasadu,ima zastakljeni dnevni boravak,sa staklima sa termo prekidom, okrenut na jug,i neki debeli kameni zid u koji ce sunce da grije zimi kroz te prozore na dnevnoj,onda je prica masu drukcija.Ovo je totalno suprotno kod mene.Ne izolovana kuca,i zid na juznoj strani.Zato smo morali pribjec najekonomicnijem resenju.Pomenuta kuca sa izolacijom i dnevnom na jug i sa staklima na dnevnoj bi vjerovatno trosila duplo manje struje za grijanje od moje.

  15. #40
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    brate brate nisam znao da si tako pametan

  16. #41
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kaleza je skroz u pravu

    Danas kad se gradi kuća treba maksimalno iskoristit sve mogućnosti kako bi troškovi bili što manji...
    Kao što je već rekao, raspored soba u kući, izolacija itd... Takođe što se grijanja vode tiče, viđeh ljetos u KIPS-u za 600 - 700 eura solarni kolektori sa rezervoarima za vodu! To se brzo isplati, a ljeti se najviše el. energije troši na grijanje vode, a sunčanih dana imamo na pretek

  17. #42
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,054
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ja imam ovakvo grijanje, jebes ti to na onu veliku zimu kad dodje u decembar/januar, nema tu grijanja dobrog, jace mi klima ogrije nego ovo,jedina prednost je sto se ne cuje,a valja jedino eto u ovaj prelaz jesen/zima, sve u svemu bacene pare, bolje je pec neku uzet na koju se mozes ugrijat (sjes' na nju ka co'jek) , na ovo poletim dosta puta (kad se istusiram da se ugrijem) ali nije neka povrsina da se ugrije, to samo besumno izduvava...
    Njak Njak Njak

  18. #43
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaleza View Post
    Dosta znaci i do izolacije kuce ili stana.Polozaja stana u zgradi,kao i orijentacije kuce.Ako kuca ima demit fasadu,ima zastakljeni dnevni boravak,sa staklima sa termo prekidom, okrenut na jug,i neki debeli kameni zid u koji ce sunce da grije zimi kroz te prozore na dnevnoj,onda je prica masu drukcija.Ovo je totalno suprotno kod mene.Ne izolovana kuca,i zid na juznoj strani.Zato smo morali pribjec najekonomicnijem resenju.Pomenuta kuca sa izolacijom i dnevnom na jug i sa staklima na dnevnoj bi vjerovatno trosila duplo manje struje za grijanje od moje.
    stan mi je u fantasticnom polozaju tako da ne vjerujem da postoji bolja varijanta za ustedu u grijanju. Kad nema sjevera vrlocesto luftiram jer je prevruce. Rijetko je punim do kraja jer se ne bi izdrzalo u stanu, jedino kad je ispod nule temperatura, ili oko 2, 3 stepena a sjever udari...i opet mi racun ne pada ispod 130 eura. Imam radijator u djecijoj sobi koji radi bukvalno par sati dnevno (12 m2 je u pitanju) i ugrije je toliko da je pretoplo...toliko o polozaju stana.
    Posto planiram da stavim eloksiranu bravariju na sve prozore i vrata od terasa (imam ih 3) javicu vam je li se racun za struju sto smanjio.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  19. #44
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije stvar u tome da se ugrije da bude prevruce u stanu.Cim je prevelika temperatura u stanu toplota se brze odaje napolje jer je veca razlika u temperaturi izmedju unutrasnjeg i spoljasnjeg vazduha.I tu su gubici.Fora je da bude podnosljivo hladno,a ne podnosljivo vrelo,i da se ta temp odrzava sto konstantnijom.Sa prozorima mozes smanjit potrosnju za oko 5-8%.Ne vise.Ne znam.Umjesto eloksirane kupi inverter.Priblizno isto kostaju.Usteda ce ti biti veca u odnosu na eloksiranu po svim proracunima.A dobro dodje i ljeti u Pg kad su paklene vrucine.
    Sto smorih sa ovim inverterima,sta je ovo

  20. #45
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Podnosljivo hladno je oko 20 stepeni.Ja sam zimomoran pa drzim temp na 23 sto je prihvatljivo.Najjace mi je kad dodjem kod nekoga kuci u sred zime a on u kratke rukave i sorc.Ni ja se ne smrzavam kuci,ali ne vidim potrebu da se zimi oblacim ko da sam kreno na plazu.

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Kaleza,svaka ti chas,strucno,razumljivo i kvalitetno objasnjeno
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  22. #47
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neko rece kako trosi tzv "jeftinu struju" e pa ja nikad nisam obracala paznju na to jer na racunu jasno pise da se ukupna potrosena "jeftina" struja dijeli na pola, tako da vam moze ispast jos skuplje ako se potrosi puno jeftine pa se jedna polovina obracuna kao skupa.

  23. #48
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    Neko rece kako trosi tzv "jeftinu struju" e pa ja nikad nisam obracala paznju na to jer na racunu jasno pise da se ukupna potrosena "jeftina" struja dijeli na pola, tako da vam moze ispast jos skuplje ako se potrosi puno jeftine pa se jedna polovina obracuna kao skupa.
    Ali je matematički opet manje nego da to isto radiš po skupoj

  24. #49
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaleza View Post
    Podnosljivo hladno je oko 20 stepeni.Ja sam zimomoran pa drzim temp na 23 sto je prihvatljivo.Najjace mi je kad dodjem kod nekoga kuci u sred zime a on u kratke rukave i sorc.Ni ja se ne smrzavam kuci,ali ne vidim potrebu da se zimi oblacim ko da sam kreno na plazu.
    e bogomi Kaleza, mene bi sahranili kad bih morala da zivim na 20 stepeni...meni je u stanu od 28-30 stepeni inace ne zivim na manje!
    A i obucena sam u rolku na toj temperaturi...sto cu kad sam zimomorna nenormalno!
    Na 20 stepeni bih morala bundu da nosim po kuci i skijaske cipele da bih mogla da funkcionisem...i oduvijek tako

    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    Neko rece kako trosi tzv "jeftinu struju" e pa ja nikad nisam obracala paznju na to jer na racunu jasno pise da se ukupna potrosena "jeftina" struja dijeli na pola, tako da vam moze ispast jos skuplje ako se potrosi puno jeftine pa se jedna polovina obracuna kao skupa.
    Mislim da grijesis Sheli, jer ukupna potrosena struja (ne jeftina nego sva) se dijeli na pola pa placas pola skupe, pola jeftine ukoliko nemas dvotarifni sat ili ukoliko ti je sat pokvaren! Meni je bio pokvaren do prosle godine i obracunavali su mi ukupno potrosenu struju pola po jeftinoj tarifi, pola po skupoj, onda su dosli zamijenili ga i od tada mi se obracunava do 1000 kw jeftine i oko 300-400 skupe, zavisi...zimi naravno.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  25. #50
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    198
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ajde ne zezaj.Meni je ljeti temp na 26 stepeni,pa se ne smrzavam,iako sam u kratke rukave i sorc.30 bi mi u sred ljeta bilo vruce.Kod tebe je susara.Mozes okacit koji prsut o plafon Probaj da spustis temp na 23, i pocni da se navikas.Stednja je i u umjerenosti.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. cpu!?grijanje?!
    By Tico in forum Hardware
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-08, 01:15
  2. Prodajem kotao za parno grijanje
    By the Genius in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 17-11-08, 21:14
  3. Grijanje-Golf III
    By Kutuzov in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 9
    Last Post: 03-11-06, 08:10
  4. grijanje...
    By Seka Alexic in forum Centralni
    Replies: 29
    Last Post: 18-10-04, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •