Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 37

Thread: Postovanje i(li) ljubav?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Postovanje i(li) ljubav?

    Naiđoh čitajući o Karlu Maldenu na internetu da je imao moto: „Nije važno da li te ljudi vole ili ne, već da li te poštuju“, pa se zapitah šta li je u stvari mislio, ili šta se pod voljeti i poštovati podrazumijeva? Može li da se voli a da se ne poštuje i može li da se poštuje a da se ne voli? Kada kažemo da nekoga, ko nam se ne sviđa i ko nam nije prijateljski nastrojen ili nam nanosi štetu, ne volimo, a da ipak poštujemo njegove sposobnosti i mogućnosti, to izgleda ok. Ali kako razumjeti da nekoga volimo, a da ga ne poštujemo? Zbog čega ga volimo, ako to ne zaslužuje poštovanje? Da li je moguće voljeti bez poštovanja? Znači li to ono što sam pravio razliku, da voljeti nije isto što i ljubav? Jer, nekoga možemo voljeti a da to znači neku privlačnost i sviđanje, a ne i ljubav. Po meni, ljubav nije moguća bez poštovanja, ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  2. #2
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Čitao sam nedavno da je Aristotel imao tri pojma za ljubav: Eros, Philia i Agape. Od toga je Philia nekako najviše zasnovana na međusobnom poštovanju, i meni je najbliža. Ta ljubav bez poštovanja bi bila Eros. Mada, ja Eros ne smatram ljubavlju, samo fizičkom privlačnošću.
    Nemoguće je nekoga voljeti a ne poštovati ga. Obrnuto je moguće, možeš nekoga da poštuješ zbog nekih stvari, a da mu nedostaju neke druge.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Može li da se voli a da se ne poštuje i može li da se poštuje a da se ne voli?
    Po meni ne moze da se voli a da se ne poshtuje - a da se poshtuje i ne voli (pod tim ne podrazumijevam ako nekog ne volis da znachi da ga mrzis, nego jednostavno ne razmisljam o njemu/njoj na taj nachin) mislim da moze.
    Prosto i jednostavno.

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Da li je moguće voljeti bez poštovanja?
    Svako voli na neki svoj nacin, tako da mislim da moze postojati i taj oblik ljubavi. Mozda su rijetki takvi ali vjerovatno ima i toga. Ima svasta na ovI svijet

  5. #5
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,755
    Thanks Thanks Given 
    10,870
    Thanks Thanks Received 
    2,122
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    vjerujem da je moguce i jedno i drugo...nije valjda da nemate ni vi ni niko vas u porodici neku crnu ovcu, koja ne zasluzuje postovanje zbog mnogih stvari koje je uradila, ali je ipak volite?
    Koliko sam puta cula majke, koje vole svoje sinove i kceri, da su svjesne svake njihove mane, osudjuju ih zbog mana i ruznih poteza koje su napravili, losih osobina kojima su unesrecili osobe oko sebe...nema vise povjerenja u njega, ne vjeruje u njegove dobre namjere koliko on god ubjedjivao da ih ima, u njegove mogucnosti koje istice i pored mnogo poraza...Je li ovo znak da nekoga postujes? Kad mu ne vjerujes, kad znas da je sve njegovo prazna prica, bez argumenta? Je li to osoba vrijedna postovanja? A ipak je volis...moze, moze, kao sto se neprijatelj moze postovat, tako se i neko koga volis ne mora postovati.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    vjerujem da je moguce i jedno i drugo...nije valjda da nemate ni vi ni niko vas u porodici neku crnu ovcu, koja ne zasluzuje postovanje zbog mnogih stvari koje je uradila, ali je ipak volite?
    Ima par takvih u široj familiji i ne volim ih(niti ih mrzim, jednostavno me ne zanimaju). Ne moram da volim nekoga samo zato što smo u srodstvu.
    She is only here to annoy herself!

  7. #7
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,755
    Thanks Thanks Given 
    10,870
    Thanks Thanks Received 
    2,122
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    e pa tu je i caka...oni koji ti u zivotu nijesu bitni mogu da budu kakvi god hoce, ne zanima te...medjutim, ako se desi da su ti najrodjeniji i bitni, onda i te kako mozes da ih volis iako ih ne postujes. Ovo je svakako najprimjenjivije na odnos roditelj- dijete...ipak je roditelj taj koji svoje dijete voli bez obzira na sve okolnosti.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  8. #8
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Čitao sam nedavno da je Aristotel imao tri pojma za ljubav: Eros, Philia i Agape. Od toga je Philia nekako najviše zasnovana na međusobnom poštovanju, i meni je najbliža. Ta ljubav bez poštovanja bi bila Eros. Mada, ja Eros ne smatram ljubavlju, samo fizičkom privlačnošću.

    Sta je znacio pojam Agape? Mada bih voljela malo duze da ispises o njegova ta tri pojma.Bas me zanima...


    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Nemoguće je nekoga voljeti a ne poštovati ga. Obrnuto je moguće, možeš nekoga da poštuješ zbog nekih stvari, a da mu nedostaju neke druge.
    To je to....



    "Tiha voda brijeg roni..."

  9. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by artemis View Post
    sta je znacio pojam agape? mada bih voljela malo duze da ispises o njegova ta tri pojma.bas me zanima...
    Агапе је безусловна љубав.Кад волиш неког а није ти урадио ама баш ништа да би ти њега вољела.

    Грци имају око 200 ријечи за љубав и тачно разликују значење сваке.

    Агапе љубав је љубав коју има БОГ према човјеку:човјек није ништа урадио БОГУ али га БОГ воли.У људским оквирима то би била љубав између мајке и дјетета:мајка воли дијете али дијете није за мајку урадило ама баш ништа да би мајка имала обавезу да га воли.

    Филос је љубав између људи:ја те волим јер си ми нешто учинила.То би била нека условна љубав али и узајамна љубав.

    Ерос би код Платона била љубав према идејама или љубав према сазнању.
    Нама је ближи овај Аристотеловски појам ероса јер се он више односи на нас и значи управо оно што је Набла рекао:љубав према страсти и сексуалној пожуди.То је прво,да ли иде поштовање уз то није битно,битно је да се тај појам везује за нешто тјелесно,за сурогат праве љубави.

    Касније имамо код Светог Августина а прије њега и у Светом евангелију каритас-љубав према ближњем и љубав према давању милостиње, затим сторге или пријатељска љубав,манија-љубав којој је основица кретање од снажне депресије до снажне еуфорије,прагма или љубав која започиње свјесним тражењем партнера и која је више разумска него осјећајна.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Агапе је безусловна љубав.Кад волиш неког а није ти урадио ама баш ништа да би ти њега вољела.

    Грци имају око 200 ријечи за љубав и тачно разликују значење сваке.

    Агапе љубав је љубав коју има БОГ према човјеку:човјек није ништа урадио БОГУ али га БОГ воли.У људским оквирима то би била љубав између мајке и дјетета:мајка воли дијете али дијете није за мајку урадило ама баш ништа да би мајка имала обавезу да га воли.

    Филос је љубав између људи:ја те волим јер си ми нешто учинила.То би била нека условна љубав али и узајамна љубав.

    Ерос би код Платона била љубав према идејама или љубав према сазнању.
    Нама је ближи овај Аристотеловски појам ероса јер се он више односи на нас и значи управо оно што је Набла рекао:љубав према страсти и сексуалној пожуди.То је прво,да ли иде поштовање уз то није битно,битно је да се тај појам везује за нешто тјелесно,за сурогат праве љубави.

    Касније имамо код Светог Августина а прије њега и у Светом евангелију каритас-љубав према ближњем и љубав према давању милостиње, затим сторге или пријатељска љубав,манија-љубав којој је основица кретање од снажне депресије до снажне еуфорије,прагма или љубав која започиње свјесним тражењем партнера и која је више разумска него осјећајна.
    Hvala
    Odavde sam ja ponešto pokupio...http://www.iep.utm.edu/l/love.htm

  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Nemoguće je nekoga voljeti a ne poštovati ga.
    Primjer: zamisli da imas oca ili majku alkoholicara. Sigurno ih ne bi postovao zbog toga sto su takvi i zbog stvari koje rade u tom stanju ali opet bi ih volio.

  12. #12
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Primjer: zamisli da imas oca ili majku alkoholicara. Sigurno ih ne bi postovao zbog toga sto su takvi i zbog stvari koje rade u tom stanju ali opet bi ih volio.
    Sigurno ne bih rekao "Ok je, pjanite se, svejedno vas volim". Probao bih da im pomognem da se promijene. Ako im alkohol bude važniji od mene i moje želje, je li to ljubav? Vole li oni mene? Kako ja onda mogu da volim njih?

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    vjerujem da je moguce i jedno i drugo...nije valjda da nemate ni vi ni niko vas u porodici neku crnu ovcu, koja ne zasluzuje postovanje zbog mnogih stvari koje je uradila, ali je ipak volite?
    Koliko sam puta cula majke, koje vole svoje sinove i kceri, da su svjesne svake njihove mane, osudjuju ih zbog mana i ruznih poteza koje su napravili, losih osobina kojima su unesrecili osobe oko sebe...nema vise povjerenja u njega, ne vjeruje u njegove dobre namjere koliko on god ubjedjivao da ih ima, u njegove mogucnosti koje istice i pored mnogo poraza...Je li ovo znak da nekoga postujes? Kad mu ne vjerujes, kad znas da je sve njegovo prazna prica, bez argumenta? Je li to osoba vrijedna postovanja? A ipak je volis...moze, moze, kao sto se neprijatelj moze postovat, tako se i neko koga volis ne mora postovati.
    Toga nema u moju familiju. Zato sam i rekao generalno isto ovo shto NSX veli u zagradu,
    nije da volim a nije ni da mrzim, nego me jednostavno ne zanimaju niti razmisljam o njima.
    To je to.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Primjer: zamisli da imas oca ili majku alkoholicara. Sigurno ih ne bi postovao zbog toga sto su takvi i zbog stvari koje rade u tom stanju ali opet bi ih volio.
    Pa ni roditelji se ne moraju voljeti, a ni poštovati, već se prema njima može imati/prihvatiti obaveza. Ni roditelji ne moraju voljeti djecu, iako o njima mogu da brinu i da ih štite, a poštovanje prema djeci vrlo je upitno.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  15. #15
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Агапе је безусловна љубав.Кад волиш неког а није ти урадио ама баш ништа да би ти њега вољела.

    Грци имају око 200 ријечи за љубав и тачно разликују значење сваке.

    Агапе љубав је љубав коју има БОГ према човјеку:човјек није ништа урадио БОГУ али га БОГ воли.У људским оквирима то би била љубав између мајке и дјетета:мајка воли дијете али дијете није за мајку урадило ама баш ништа да би мајка имала обавезу да га воли.

    Филос је љубав између људи:ја те волим јер си ми нешто учинила.То би била нека условна љубав али и узајамна љубав.

    Ерос би код Платона била љубав према идејама или љубав према сазнању.
    Нама је ближи овај Аристотеловски појам ероса јер се он више односи на нас и значи управо оно што је Набла рекао:љубав према страсти и сексуалној пожуди.То је прво,да ли иде поштовање уз то није битно,битно је да се тај појам везује за нешто тјелесно,за сурогат праве љубави.

    Касније имамо код Светог Августина а прије њега и у Светом евангелију каритас-љубав према ближњем и љубав према давању милостиње, затим сторге или пријатељска љубав,манија-љубав којој је основица кретање од снажне депресије до снажне еуфорије,прагма или љубав која започиње свјесним тражењем партнера и која је више разумска него осјећајна.
    Hvala Ihtus a hvala i Nablu... Ovakve mi stvari prijaju da ih citam i slusam...Ono sto je zabiljezeno od davnina kao i mitovi...Grcki,Egipatski...
    Postojale su u ta vremena,kako kazu,spisi sa rijecima kako su nekad izjavljivali ljubav,o licnoj patnji,o bolu i sreci iste i kazu da je zalosno sto je takva snaga i ljepota rijeci unistena...S razlogom...Nego off topic...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  16. #16
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Па,и није :-)
    Имамо великог Шекспира и Ђакома Леопардија ;-)

  17. #17
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Па,и није :-)
    Имамо великог Шекспира и Ђакома Леопардија ;-)
    Ne ne,imamo mi njih neka to stoji ali je ipak rijec o nekim prije njih(i nisu italijani) koji nisu za nas ostali zapamceni po ljubavnim pismima i zabiljezenim ljubavnim rijecima,osim kao vladari i kako su vladali ili vojnici i kako su se borili... O nekim se ljubavima govorilo i pricalo(primjer Kleopatre i Marka Aurelija) ali rijeci koje su bile pisane i cuvane i svjedocile o snazi njihove ljubavi nisu uspjele da se sacuvaju i nase doba je uskraceno za to...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  18. #18
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Наравно,али и да их имамо мислим да нам то не би користило јер смо толико захладили што се љубави и романтике тиче и свели смо је на једнократну употребу.

    Прије се мушкарац борио за жену,па су из тог љубавног порива настајале најљепше пјесме и и поруке које је заљубљени пар писао један другом.
    Е сад,кад бисмо се малко потрудили,мислим да ни ми не бисмо заостајали ;-)

  19. #19
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Наравно,али и да их имамо мислим да нам то не би користило јер смо толико захладили што се љубави и романтике тиче и свели смо је на једнократну употребу.
    Ne sumnjam da ne bi koristilo danas,sa ovom svjesnoscu na to "zamrzavanje" i svedenost na nista...

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Прије се мушкарац борио за жену,па су из тог љубавног порива настајале најљепше пјесме и и поруке које је заљубљени пар писао један другом.
    Е сад,кад бисмо се малко потрудили,мислим да ни ми не бисмо заостајали ;-)
    Oh,da.... To kako su se nekad muskarci borili za zenu,to je ono sto se danas nikako na nadje i zapecaceno je ovdje kao nesto sto "nije za ovaj vijek", a necu krivo reci ako kazem da je upravo ta vrsta borbenosti i onog slatkog grcha "moja si i nicija vise",sto kao pravi muskarac bez straha pokazuje prema zeni,nesto na sta bih najlakse "pala" i da samo na taj nacin mogu biti prava zena... P.S.Valjda sam trebala daleko unazad da prozivim zivot ili sam mozda u proslom zivjela u to vrijeme,nesto jest'...
    Last edited by Artemis; 05-07-09 at 18:53.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  20. #20
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Данас се мушкарци боје помало жена јер су жене постале слободније и мислим да је главно то да мушкарац мисли да ако крене да буде романтичан да ће бити исмијан. ;-)

  21. #21
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Tu gdje su musko-zenski odnosi i jedno postovanje malo ma zamislilo ovo Duchicevo...


    "...Ljubav je sama sebi dovoljna i ljubavi nije potrebna nikakva druga slava nego njena sopstvena-Uostalom,zena ne zna da postuje nego da voli...Zene ne traze da i vi njih postujete,nego da ih volite.Postovanje za njih znaci odsustvo svake ljubavi,nesto hladno i iz glave,a ne nesto proosjecano i iz duse...One vjeruju da nekog treba najpre voljeti kako bi ga zatim istinski postovale,a muskarci misle obratno..."



    "Tiha voda brijeg roni..."

  22. #22
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Данас се мушкарци боје помало жена јер су жене постале слободније и мислим да је главно то да мушкарац мисли да ако крене да буде романтичан да ће бити исмијан. ;-)
    ...i zaboravljaju da zena koja im se dovoljno dopadne cak i pod cijenu da ih ismije vrijedi pokusaja...Svakako zena moze i izgledati slobodnija spolja a iznutra biti sasvim drugacija i ona postaje ona u pravom smislu kada muskarac prepozna ono sto je u njoj A nije lako kad ima puno muskih grabljivica kojih savrseno briga za ono sto nosi u sebi,zato potajno iscekuje nekog ko ce uspjeti da je uvjeri da nije jedan od njih...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  23. #23
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ееее,не можемо од поноса,понос не да да се воли.У праву си ти или Дучић кад говори о поштовању јер поштовати се може и онај ко се не воли..непријатељ рецимо.

    У Црној Гори,колико сам успио да дођем до податка,је однос мушкараца и жена 6:1 у корист жена,тако да мислим да ће жене морати овог пута да буду грабљивице ;-)

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Neko te debelo slagao za taj podatak muskih ima 305.225 a zenskih 314.920 Tako da se dzba radujes tome da ti pripada sest

  25. #25
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Хе хе,е не знам ;-)

    Мада искрено,нисам се радовао много,;-)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sve za Ljubav
    By LoveDoll in forum Ljubav
    Replies: 109
    Last Post: 22-09-06, 13:57
  2. Agim Ceku,gest za postovanje
    By Sidewinder in forum Politika generalno
    Replies: 16
    Last Post: 21-04-06, 09:58
  3. Postovanje
    By Zvek_Zivi in forum CdM Arhiva
    Replies: 2
    Last Post: 01-04-06, 13:17
  4. Ljubav!!!
    By Sailoreagle in forum Ljubav
    Replies: 47
    Last Post: 01-03-05, 20:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •