Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 50

Thread: Why two billion people at present want to learn English?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Why two billion people at present want to learn English?


  2. #2
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    "not because america is pushing it"

    hahahahah, retarded statement.
    Jes, svi ga ucimo zbog amerike plus su ga oni sigurno izmislili

    Nego english mania nije losa stvar. Ja smatram da bi SVI trebali/morali znat engleski, ne zbog ljepote ili tako nesto vec zbog potrebe za globalnom komunikacijom, + sto zavisimo od turizma pa...
    rm -rf /

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Cus ljepote najgrdji i najprimitivniji jezik no se mora
    She is only here to annoy herself!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,995
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Francuski jezik je uvjek bio jezik diplomata. Međutim Amerika čini da Engleski polako postaje dominantan. Inače jezik koji nema padeže i srednji rod i nije jezik...
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. #5
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kakve veze imaju padezi i srednji rod?!?!
    Sto pricate to ljudi, engleski jezik govori cijeli svijet, i on jeste dominantan, posto svi uce engleski, jednostavno danas moras znat engleski ako zelis da komuniciras sa ljudima iz drugih drzava, i to je najjednostavniji nacin, posto ne mozes znat svaki jezik, jes da valja znat francuski, spanski, njemacki, kineski, arapski, japanski, ruski, ali jbg, to je veoma tesko, iako sam vec na dobrom putu, barem na nekim od gore navedenih jezika slobodno da komuniciram ) ali svakako mi je najlakse pricat engleski zbog toga sto taj jezik svi razumiju

  6. #6
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Al nas narod iz inata nece da ga uci! xD

    U odjeljenje bivse u gimnaziju, barem 80% odjeljenja ne bi znalo da poprica kako treba s nekim...
    rm -rf /

  7. #7
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svako ko radi u Turizmu pa i konobar bi malo trebalo znat engleski. Zatim inzinjeri, IT-ovci i drugi na internacionalnim projektima, kao i ljudi sto mnogo putuju. Drugi i ne moraju, sta ce im (svi nemci znaju eng, ali skoro nijedan italijan. To me dalo ovom zakljucku)

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto ce nama shoferima kuca??? :-))) Pitanje je potpuno na mjestu....

    Pa da..shto ce kome Engleski??? Seljaku (ajde de "farmeru") ne treba shkola, samo mu stetu chini jer ce mu djeca otic u grad i izgubice radnu snagu. S njegove tachke gledishta, on je u pravu ali ce mu djeca ako su talentovana vjerovatno imat ispunjeniji i kvalitetniji zivot a i shira zajednica ce se najvjerovatnije malo okoristit. S druge strane, ko odluchi da ostane i naslijedi farmu, ne treba mu mnogo shkole, bolje se od rana specijalizovat u poljoprivrednim disciplinama nego lomit mozak matematikama, fizikama...

    Slichna situacija i sa Engleskim...

    Za svakog ko zeli da se smatra shkolovanim i ravnopravnim sa svojom vrshnjacima u drugim zemljama Engleski je vec sad kao sto je nekad bila pismenost, ako ga ne govori smatrace ga zaostalim. Iz lichnog iskustva, kad se sretnete recimo poslovno sa nekim strancem kome Engleski nije maternji vash medjusobni status se istog momenta uspostavi na osnovu nivoa vasheg znanja Engleskog - sve druge predrasude odmah padaju u vodu... Jedan njemac ce istog momenta da se osjeca inferiornim u odnosu na vas ako bolje govorite Engleski od njega, ili ce bar biti malo zavidan :-)

    Drugi jako vazan razlog je da vam Engleski daje pristup znanju citavog svijeta bez ikakvog posrednika. A znamo jeli da svaki posrednik/prevodilac unosi u taj proces i dozu cenzure, shto je vrijedno prijevoda a shto nije itd itd...Evo recimo, jeste li vidjeli ovaj izvanredan govor Michelle Obama u Londonu o znacaju obrazovanja u danashnjem svijetu?
    http://www.ted.com/talks/michelle_obama.html

    I trece...nekima i najvaznije... kvalitet zivota, putovanja, susreti sa drugim kulturama i ljudima....

    Ne dozvolite da "ki$elo grozdje" prevlada, zagrijte stolicu malo!!!
    Last edited by frnjok; 01-06-09 at 11:20.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    Svako ko radi u Turizmu pa i konobar bi malo trebalo znat engleski. Zatim inzinjeri, IT-ovci i drugi na internacionalnim projektima, kao i ljudi sto mnogo putuju. Drugi i ne moraju, sta ce im (svi nemci znaju eng, ali skoro nijedan italijan. To me dalo ovom zakljucku)
    Zato sto je engleski jezik germanski (nisi ni svjestan koliko su isti) za razliku od italijanskog
    She is only here to annoy herself!

  10. #10
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Zato sto je engleski jezik germanski (nisi ni svjestan koliko su isti) za razliku od italijanskog
    Ma neznaju ga oni odmah. Vec to zbog toga sto slusaju engleske pjesme i uticaj filmova i usa kulture... Mada najvishe pjesme jer njemacki nije za pjevanje kao eng. Italijane boli k**** za engleski kad sam bio u hotel. Dok njemac uopste nebi dobio tu vrstu posla bez engleskog.

  11. #11
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Niksic, Montenegro
    Posts
    1,731
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Ne vidim nista lose u cinjenici da ce vecina ljudi u bliskoj buducnosti kako-tako govoriti engleski.

    Zasto izmisljati novi univerzalni jezik, kad vec postoji jedan koji nije tezak za savladati u pogledu fonda rijeci, izgovora, gramatike, a vec ga puno ljudi govori...

    Toliko vec postoji "verzija" engleskog jezika Kako ga samo pricaju indijci, kako rusi, francuzi i njemci, kinezi (hihihihiih), a sami znate razliku izmedju british i american englisha

    Izgovor skolske djece, a i odraslih s ovog govorog podrucja (ex yu) je daleko najblizi britanskoj ili americkoj varijanti engleskog jezika. Mi ga "ne kvarimo", za razliku od mnogih evropskih zemalja (skolskih sistema, govornih podrucja).

    Naravno, mnogi tek treba da savladaju osnove, ali u poslednje vrijeme primjecujem da se ljudi trude da nauce/zapamte nesto.

    off: shala moj ujak je legenda. tu nema price. savremen covjek i sve. ali za njega je glumac Dolph Lundgren decenijama Ulf Lundragen - ovo vam je ziva istina.
    Last edited by =]Vlado[=; 08-06-09 at 11:15.
    ne znam, nemam, ne mogu, necu

  12. #12
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Nowhere !
    Posts
    205
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uopste se ne bih slozila s tim da Amerikanci "naturaju" Engleski jezik...To prije svega i nije njihov jezik ...Ovaj ako uzmemo cinjenicu da populacija Australije,Velike Britanije,Amerike,Irske,Zimbabvea,Novog Zelanda,Izraela,Liberije,Singapura...i td govore Engleskim jezikom,ja se u potpunosti slazem da je on upravo nezvanicni sluzbeni jezik Svijeta,i da slazem se da svako treba da ga zna,iz razloga komunikacije,pogotovo ljudi skloni putovanjima...

    Mislim,i ja bih sad zeljela da znam 45 jezika :P :P :P,ali ako podjem u Singapur,sigurno me necje razumjeti na spanski :P,tako da je Engleski univerzalni jezik,pa se mozes zalecjet svudje da podjes a da te ne gledaju "Ka bijeloga medjeda" kad progovoris

    Ma jednostavno je...Engleski se mora znati!

  13. #13
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    koliko znam, engleski je sa samo jednim glasom prednosti pobijedio njemachki jezik prilikom glasanja u senatu za sluzbeni jezik sjedinjenih drzava. reklo bi se, imali su srece koliko amerikanci toliko i ostatak planete.

  14. #14
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

  15. #15
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    down town
    Posts
    992
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jedna stvar mi nije jasna, imam neke kolege na fax koji su albanske nacionalnosti odavde naravno, ali je prosto nevjerovatno kako oni pricaju tecnije, ljepse (akcent tipicno english) engleski od nas ostalih koji pricamo crnogorski, srpsko-hrvatski itd... kad ih pitam zasto, oni navode kao glavni razlog njihovu abecedu koja kako oni kazu bogatija od nase mnogo... je li to moguce?

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    jes bogatija ima kucu sa 2 bazena
    She is only here to annoy herself!

  17. #17
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Albanski jezikom se sluze samo gradjani Albanije, Kosova kao i njihova dijaspora.
    To je svega 4-5 milona ljudi za razliku od srpsokohrvatskog kojim se sluzi najmanje 5X vise. Zbog toga su oni primorani da uce strane jezike, prije svega talijanski i engleski od malih nogu jer je nemoguce visoko se obrazovati znajuci samo albanski. Primorani su da koriste stranu literaturu, gledaju strane televizije ...
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  18. #18
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    A za dominaciju engleskog jezika su glavni "krivci" Hollywood & PC.
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  19. #19
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Cus ljepote najgrdji i najprimitivniji jezik no se mora


    A sto bi nastalo od mjesavine starogermanskog i starofrancuskog sa malo latinskih izraza i ponesto starogrckih? I to sve u vrijeme Vilijema Osvajaca?

  20. #20
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    They want to deal with English speaker,like the people from Tvc-mall.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    kod Milenijuma
    Posts
    2,453
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    63
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Zato sto je engleski jezik germanski (nisi ni svjestan koliko su isti) za razliku od italijanskog

    Naprotiv, Njemci uopshte ne znaju Engleski taman kao ni Italijani a istina je da su oba jezika germanskog porijekla medjutim nikakve veze jedan s drugim nemaju: Holandski i Njemachki imaju veze ali Njemachki i Engleski nemaju puno dodirnih tachaka sem, eto, shto oba pripadaju germanskoj grupi jezika. Pretpostavljam da je glavni razlog zashto Njemci ne vole da uche Engleski je taj shto se svim silama trude da ga NE POSHTUJU iz razloga shto su oni mnogoljudna zemlja i njihov jezik se govori chak u 4 zemlje (Lichtenstein, Switzerland, Austria, Germany) i stoga svi potenciraju tu prichu o njemachkom jeziku i namjerno zapostavljaju uchenje Engleskog koji je ipak jezik broj jedan u svijetu.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Nisi ni svjestan koliko imaju veze, i koja je sve gomila rijeci izvedena iz njemackog..da krenemo od fick/****
    She is only here to annoy herself!

  23. #23
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    kod Milenijuma
    Posts
    2,453
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    63
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by UFO View Post
    jedna stvar mi nije jasna, imam neke kolege na fax koji su albanske nacionalnosti odavde naravno, ali je prosto nevjerovatno kako oni pricaju tecnije, ljepse (akcent tipicno english) engleski od nas ostalih koji pricamo crnogorski, srpsko-hrvatski itd... kad ih pitam zasto, oni navode kao glavni razlog njihovu abecedu koja kako oni kazu bogatija od nase mnogo... je li to moguce?
    Naravno da je tako, a i ne samo to: oni su navikli da izgovaraju odredjena slova koja mi nebi mogli ni da smislimo tako da su nekako prilagodjeniji savladavanju stranih jezika, konkretno Engleskog u ovom sluchaju. A kao dodatni razlog za sve to, opshte je poznato da su Albanci nadareni za uchenje stranih jezika kao i da su muzikalni (a koriste li oni to realno, mislim da ne puno, nazalost)

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    albanska abeceda bogatija?
    She is only here to annoy herself!

  25. #25
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    kod Milenijuma
    Posts
    2,453
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    63
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Nisi ni svjestan koliko imaju veze, i koja je sve gomila rijeci izvedena iz njemackog..da krenemo od fick/****

    Paaa, trebalo bi da sam svjestan toga jer govorim oba jezika pa ono... shto znam

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. learn serbian
    By chatnick in forum #montecafe
    Replies: 15
    Last Post: 17-09-09, 22:47
  2. hello english people)
    By masta in forum English only
    Replies: 11
    Last Post: 05-08-09, 04:00
  3. Replies: 23
    Last Post: 27-01-07, 08:24
  4. 13 billion years ago-fotografija početka vremena
    By augustin in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 24-12-06, 13:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •