Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 212

Thread: Plaćanje preko PayPal-a

  1. #51
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se tice ovog Benina, moze se procitati na wikipediji:

    History

    The name 'Cotonou' means 'the mouth of the river of death' in the Fon language. At the beginning of the 19th century, Cotonou (then spelled Kotonou) was merely a small fishing village. Originally dominated by the Kingdom of Dahomey, in 1851 the French made a treaty with the Dahomean King Ghezo that allowed them to establish a trading post at Cotonou. During the reign of Glele, his successor (1858-89), the territory was ceded to France by a treaty signed on May 19, 1868. In 1883, the French navy occupied the city to prevent British conquest of the area. After Glele's death in 1889, his son Behanzin tried, unsuccessfully, to challenge the treaty. From then on, the town developed quickly to become the largest harbour in the region.
    In June 2000, the Cotonou Agreement treaty was signed between the European Union and the group of African, Caribbean and Pacific states (ACP countries) in Cotonou. The Cotonou Agreement replaced the Lomé Convention which had been the basis for ACP-EU development cooperation since 1975. The Cotonou Agreement has a much broader scope, and is aimed at the reduction and eventual eradication of poverty while contributing to sustainable development and to the gradual integration of ACP countries into the world economy. The revised Cotonou Agreement is also concerned with the fight against impunity and promotion of criminal justice through the International Criminal Court. It was signed by 79 ACP countries and the then fifteen Member States of the European Union. It entered into force in 2003 and is the latest agreement in the history of ACP-EU Development Cooperation.


    http://en.wikipedia.org/wiki/Cotonou


    Ako ste pazljivo procitali, na politicki i pravosudni sistem dosta utice Evropska Unija i svjetske institucije, pa onda ne cudi sto je Benin integrisan u PayPal toliko.


    Sto se tice Srne Gore Srbije I Makedonije, cekamo da udjemo na bijelu sengen listu, tada mozemo ocekivati nesto. Sto se tice Bosne, ona je nesto kao Benin, na vlast znacajno utice EU.

  2. #52
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 11 View Post
    paypal ne podrzava srbiju zato sto je kod nas na snazi zakon koji zabranjuje da gradjani srbije mogu slati kao fizicka lica novac drugim fizickim licima u inostranstvo - a sustina paypala je upravo to - placanje izmedju fizickih lica u razlicitim zemljama.

    i sve dok se ne ukine taj nakaradni zakon koje su doneli pripadnici aktuelnog rezima 2001 godine - paypal nece podrzavati srbiju.
    Koji je to zakon? Imaš li link na Službeni list sa ovim zakonom? Neki broj, paraf, amandman, dopune - koje potvrđuju tu tvrdnju?

    Mislim da to nije slučaj, jer se novac može slati putem banke fizičkom licu u inostranstvu - bez ikakvih problema! Može se slati i putem servisa kao što su Western Union - bez ikakvih problema.

    Što se PayPal-a tiče - ne vjerujem da postoji ijedan zakon koji izričito zabranjuje upotrebu ovakvih servisa. Zašto? Zato što PayPal, sa klijentske strane, funkcioniše nalik EntroPay-ju koji funkcioniše u našoj zemlji.

    Dakle - PayPal debituje tvoju karticu za iznos koji želiš, i potom ti raspolažeš svojim novcem na PayPal računu kako god želiš. PayPal ima evidenciju o tvojoj kartici, može vršiti debit kada ti želiš... Slično Google Checkout-u.

    Ako Google Checkout funkcioniše bez ikakvih problema (ja ga dosta koristim), a i niz drugih sličnih servisa - nema razloga da i PayPal zbog nekakve nepoznate, nejasne i nikad pomenute administrativne zabrane u našem pravnom sistemu - ne može da zaživi jednako dobro...

    Pa makar što se slanja novca tiče. A da i prijem novca na račun debitne/kreditne kartice funkcioniše - uvjerio sam se sam. Naime - prije oko 2 godine uplatio sam 2 Web hosting paketa kod jedne Američke firme. Htio sam nakon 6 mjeseci da kupim skuplji i objedinim ova dva paketa (da jedan izgasim). Iako sam mislio da će mi propadnuti 15-tak eur za pretplatu za jedan od paketa koju sam već platio - billing department mi reče da će mi vratiti to 15-tak eura na račun (ja rekoh: "aha, kako ne... whatever..."), međutim - vjerovali ili ne - u roku od 2-3 dana - stiže mi SMS obavještenje da mi je račun kreditovan za taj iznos (ne sjećam se tačno u cent), i to bez IKAKVIH provizija ili problema...

    Kako su to ovi Ameri uspjeli - nemam pojma, ali mi se niko nije žalio, ni banka ni firma (tipa "vaša banka ne odobrava prijem sredstava", "treba nam IBAN kod", "nemamo saradnju sa posredničkom bankom", bla bla), već su jednostavno vratili novac nazad...

    Znači - dvosmjerna "komunikacija" funkcioniše bez problema! Nikada nijesam morao nikome potom polagati račune ili slati papirnu potvrdu o razlogu prijema sredstava. To je prošlo kao najnormalnija stvar.

    Zato, još jednom velim, ne vidim razlog da niz drugih servisa sličnih PayPal-u kod nas funkcionišu bez ikakvih problema, a sam PayPal se navodno "vadi" na naše zakonske regulative i sl.

    Treba, jednostavno, neko sa autoritetom (ispred Ministarstva finansija) da pošalje molbu/zahtjev PayPal-u ili Američkoj ambasadi ili kome već ne - i potegne to pitanje na jednom višem nivou. Ali sam siguran da takvog slučaja nije bilo.

    Iz kojeg razloga Vujica Lazović nikada nije pomenuo PayPal - ostaće poznato samo njemu... Možda, u dogovoru sa ostalim Ministrima, na ovaj način štite tržište (ne dozvoljavajući nam da kupujemo proizvode direktno, po razumnijim cijenama) ili što li već ne...

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    btw - za detalje (ako nekog interesuje): http://www.editgrid.com/user/djoks/PayPal-Zemlje

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,707
    Thanks Thanks Given 
    781
    Thanks Thanks Received 
    239
    Thanked in
    180 Posts

    Default

    "Mislim da to nije slučaj, jer se novac može slati putem banke fizičkom licu u inostranstvu - bez ikakvih problema!"

    Nije bas bez problema. Kao razlog za slanje moze biti "pomoc" ili medicinski razlozi (nabavka ljekova). Ako saljes firmi, onda moras da imas fakturu... Postoji takav "savezni" zakon koji je donio SM, a koji i dalje vazi kod nas, pokusacu da ga nadjem.

    Mozda je u interesu drzave da se sto manje "deviza" iznese iz zemlje u ovim >kriznim vremenima<, kada su vec mogli 2 mjeseca da ne izdaju pasose, onda mogu i ovo da otaljavaju.

    Dako neko iz TV Vijesti ovo procita i napravi dobru pricu, jer im ne radi mail jutro [at] rtvvijesti.com
    Last edited by Sale; 14-08-09 at 09:14.

  5. #55
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedno je slanje novca fizičkom licu, a drugo - pravnom licu. Da - za slanje novca pravnom licu moraš imati fakturu; to je u redu. Ako s' druge strane šalješ fizičkom licu (putem Western Union-a npr.) - ne treba ti nikakva faktura.

    Međutim - PayPal nije to. PayPal debituje tvoju karticu na isti način kako je debituje i Google Checkout i EntroPay i brojni drugi servisi (PayPal je pravno lice). Dalje - što ti radiš sa sredstvima na PayPal ili Entropay računu - tvoja je stvar, i ne podliježe zakonima ove zemlje.

    Kao kada imaš novac u banci u inostranstvu. Izvršiš transakciju novca iz banke iz CG na račun te banke (imaš fakturu, uplatio si pravnom licu, to je slučaj sa uplatom karticom - postoji jasan trag), a nadalje - ti raspolažeš novcem u skladu sa zakonima te zemlje u kojoj se nalazi institucija koja drži tvoj novac, a ne Crna Gora.

    http://www.entropay.com/popups/faq.en.php

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo još jednog slučaja koji sam imao sa Webshots-om...

    Htio da uplatim godišnju članarinu, ali nijesu imali našu zemlju u listi. Pisao im, oni rekli - pošaljite nam detalje kartice i mi ćemo obaviti transakciju. Ja im poslao detalje kartice (broj, rok važenja, ime i prezime, adresu) i oni skinuli sredstva sa kartice.

    Bez fakture, bez zemlje u listi, bez posredničkih servisa. HA!

  7. #57
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    WESTERN UNION
    FAQs about sending money

    1. How do I send money from an Agent location?
    - Simply fill out the required form and show the Agent clerk your identification card.
    - Give the Agent clerk your payment in cash and sign the receipt.
    - In addition to the money you’re sending, you must also pay transfer fees.

    2. What do I need to bring to send money from an Agent location?
    - A current government-issued photo I.D.

    3. How much money can I send from an Agent location?
    - You can usually send any amount you wish. However, for certain dollar amounts and transfers, you may have to provide additional information or documentation.

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,707
    Thanks Thanks Given 
    781
    Thanks Thanks Received 
    239
    Thanked in
    180 Posts

    Default

    Preko WU ne mozes da saljes novac iz CG (i SR) Kapiram da ih ogranicava isti slobov zakon kao i PayPal.

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne možeš preko Web-a kreditnom karticom, ali možeš na šalterima agenata lično.

  10. #60
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,398
    Thanks Thanks Given 
    2,829
    Thanks Thanks Received 
    4,712
    Thanked in
    2,481 Posts

    Default

    Nas izbjegavaju svuda..

    Najjace mi je kad ne mogu da gledam neki vid na YouTube jer je zabranjeno za nasu zemlju...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  11. #61
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Djoks
    Ovo gore se odnosilo na Srbiju. Nas nema ni na listama dje ima Hrvatska, Srbija, BiH, Makedonija.. npr. http://www.moneygram.com, o cemu dalje da pricamo, nismo im uopste interesantni.

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by 11 View Post
    @Djoks
    Ovo gore se odnosilo na Srbiju. Nas nema ni na listama dje ima Hrvatska, Srbija, BiH, Makedonija.. npr. http://www.moneygram.com, o cemu dalje da pricamo, nismo im uopste interesantni.
    Slažem se. Ja to i tvrdim - da razlog ne leži u nekakvim zakonima i raznim administrativnim zabranama, već naprosto - ignorisanju, nipodaštavanju, zanemarivanju i sl. :-(

    Citirao sam gore jednog kolegu Engleza... :mad:

    Možda bih i ja isto reagovao kada bih dobio pritužbe od kakvog Pakistanca ili Surinamca koji ne može da otvori moj Web sajt... Vjerovatno bih isto reagovao: "boli me d@pe što tebi ne radi moj sajt."

  13. #63
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto ne znaci da ne treba biti uporan, svaka cast tebi, saletu i ostalima koji se ne mire sa zatecenim stanjem. Ipak dosta toga moze da se uradi ako se malo angazujemo.

  14. #64
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Može.

    Ja sam gotovo siguran da bi najveći učinak bio - kada bi se Ambasador Roderik Mur založio ili raspitao oko ovog pitanja. Mogli bi oformiti jednu peticiju koju bi masovno potpisali i predali mu, i kada bi on u ime Ambasade USA u CG postavio pitanje PayPal-u: "zašto Crna Gora nije na PayPal listi, ako ne postoje pravne prepreke?" - 90% posla bi bilo završeno!

    Mogao bi jednostavno reći: "Vidim i tvrdim da u zemlji u kojoj sam ambasador ima dosta molbi za upotrebom Vašeg servisa, ne vidim razloga da ne funkcionišete u ovoj zemlji. Kakva je dinamika ili prepreka uvođenju CG u PayPal sistem?"

    Ako budemo čekali Vujicu Lazovića i ostale nesposobnjakoviće koji godinama nijesu uradili ništa od opšte koristi - mrka kapa.

    Kakvo je vaše mišljenje? Ako ima zainteresovanih - lako ćemo napraviti peticiju (možda nije ni potrebna, ali svakako daje na značaju), a evo preuzimam na sebe dužnost da G-dinu Muru predočim situaciju i pošaljem peticiju. Može biti da neko od Vas ima bolju relaciju sa njime od mene (ja ga znam preko Facebook-a i razmijenili smo par poruki), ali čovjek je za svaku pohvalu i ono što radi po CG - kapa dolje! Ne vjerujem da će nas tek tako odj*bati kao što to PayPal radi.

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije baš vezano za ovu temu, ali jest' za G-dina Mura - pa nadovezujem jedno zapažanje i paradoks:

    Ambasador USA je tu u CG da bi prevashodno pomogao državljanima USA, ali više se u zadnje vrijeme, življe po CG uzda u pomenutog Ambasadora - nego u svoje sopstvene izabrane lidere. Gotovo svaki dan gledam novosti gdje se dotični susreće sa raznoraznim sportskim društvima, udruženjima, kolektivima, manifestacijama, akcijama - donira, pomaže, edukuje, upoznaje. Predaju mu ljudi peticije u kojima mole da se založi za njihove probleme u firmama u kojima rade (u CG), dok naš ombudsman češe onu stvar.

    Nego ajd'... da ne širim temu... ali ta istina je zaista tužna...

  16. #66
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    somewhere over the rainbow-MNE
    Posts
    726
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Može.

    Ja sam gotovo siguran da bi najveći učinak bio - kada bi se Ambasador Roderik Mur založio ili raspitao oko ovog pitanja. Mogli bi oformiti jednu peticiju koju bi masovno potpisali i predali mu, i kada bi on u ime Ambasade USA u CG postavio pitanje PayPal-u: "zašto Crna Gora nije na PayPal listi, ako ne postoje pravne prepreke?" - 90% posla bi bilo završeno!

    Mogao bi jednostavno reći: "Vidim i tvrdim da u zemlji u kojoj sam ambasador ima dosta molbi za upotrebom Vašeg servisa, ne vidim razloga da ne funkcionišete u ovoj zemlji. Kakva je dinamika ili prepreka uvođenju CG u PayPal sistem?"

    Ako budemo čekali Vujicu Lazovića i ostale nesposobnjakoviće koji godinama nijesu uradili ništa od opšte koristi - mrka kapa.

    Kakvo je vaše mišljenje? Ako ima zainteresovanih - lako ćemo napraviti peticiju (možda nije ni potrebna, ali svakako daje na značaju), a evo preuzimam na sebe dužnost da G-dinu Muru predočim situaciju i pošaljem peticiju. Može biti da neko od Vas ima bolju relaciju sa njime od mene (ja ga znam preko Facebook-a i razmijenili smo par poruki), ali čovjek je za svaku pohvalu i ono što radi po CG - kapa dolje! Ne vjerujem da će nas tek tako odj*bati kao što to PayPal radi.
    imas moj glas za peticiju!!!
    Cuvam te,ne dam nikom da te dira
    na dlanu si
    moja tajna... urezana...

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,707
    Thanks Thanks Given 
    781
    Thanks Thanks Received 
    239
    Thanked in
    180 Posts

    Default

    Jeste da nema veze sa ovom temom, vrlo malo, ali aj sad...

    @Djoks
    Od kada to moze slanje? Nigdje ne pise da moze i slanje:
    http://www.atlasmontbanka.com/stanovnistvo_wunion.php
    http://www.postacg.me/main.php?idstr=378#western
    ...


    Nego cak na http://www.wu.co.yu/servisi.html pise
    Prema zakonskoj regulativi u Republici Srbiji i Republici Crnoj Gori isplate se vrse iskljucivo preko banaka i posta.
    sto samo potvrdjuje ovo oko nesrecnih slobovih zakona...

    Imas punu podrsku oko toga, mislim da ce online petition ili FB grupa biti dovoljan, jer ti ljudi zive u XXI vijeku i ne treba im pecat i potpis i arhivski broj za svaki dopis.
    Last edited by Sale; 14-08-09 at 22:47.

  18. #68
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bojim se da si u pravu Sale. Ja ne znam od kada ne može jer je ranije moglo (slao moj drug novac), ali lako je moguće da to više ne radi...

    Međutim i dalje tvrdim da je moguće slati novac fizičkom licu putem banke (ja lično to uradio prije manje od mjesec dana, poslao 20-tak eur drugu u Južnu Afriku za neke CD-ove). Platio sam masnu proviziju, ali može.

    Tako sam jednom platio i hosting (fizičkom licu). Tako mnogi ljudi uplaćuju za stanarinu (vlasnicima koji su po inostranstvima)...

    Slanje fizičkim licima je definitivno moguće i ne znam za zakon koji ovo onemogućava. Volio bih da mi taj zakon neko pošalje - pa da vidimo tačno o čemu se radi.

  19. #69
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,357
    Thanks Thanks Given 
    736
    Thanks Thanks Received 
    1,213
    Thanked in
    675 Posts

    Default

    Ma moze slanje 100%, mislim o tome nema potrebe da se raspravlja.

    Znaci otovris devizni racun, sa njega mozes da platis nekome bilo dje na svijet takodje na devizni racuna. Znaci mora da ti posalje swift kod i sve ostale potrebne podatke.

  20. #70
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,305
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Ma moze slanje 100%, mislim o tome nema potrebe da se raspravlja.

    Znaci otovris devizni racun, sa njega mozes da platis nekome bilo dje na svijet takodje na devizni racuna. Znaci mora da ti posalje swift kod i sve ostale potrebne podatke.
    Samo što je provizija da bog sačuva. Isplati se samo za veće iznose.

  21. #71
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,357
    Thanks Thanks Given 
    736
    Thanks Thanks Received 
    1,213
    Thanked in
    675 Posts

    Default

    To je druga stvar, vazno je da moze. Npr. ja sa karticom prebacam pare na moneybookers bez problema. Takodje sam registrovan i na PayPal i placam (sad me ubijte kako sam se registrovao mislim da sam stavio da sam iz Slovenije). bez problema.

  22. #72
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    360
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pouzdana informacija...preko WU mozete da primite novac u CG, ne mozete ga slati
    I don't necessarily agree with everything I say.

  23. #73
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,707
    Thanks Thanks Given 
    781
    Thanks Thanks Received 
    239
    Thanked in
    180 Posts

    Default

    Dobro dosta skretanja sa teme, samo da sumiram:
    - WU ne moze da salje, samo prijem.
    - Moneybookers moze slanje (kartice, banka) i prijem samo na racun u banci
    - Paypal ne mozes da se registrujes (nema CG na listi 190+ zemalja i zemljica)
    - Moneygram nema CG (ima Srbija, i imaju samo prijem novca)
    - Switft moze slanje i prijem i fizickim i pravnim licima (uz fakturu) - visoke provizije
    Last edited by Sale; 15-08-09 at 11:24.

  24. #74
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    57
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako je za placanje, paypal moze da prodje sa cg adresom a kao zemlju odaberete bosnu.

    Neke kartice prodju (moja viza nije prosla, prijateljev mastercard je proshao)

    Ne bih se bash igrao sa tim osim za sitna plachanja, ali te neke sitne stvarchice koje smo morali platiti preko paypala smo uspeshno tako platili.

    Ni Bosna ni Hrvatska ne mogu da primaju novac na paypal account.

  25. #75
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,707
    Thanks Thanks Given 
    781
    Thanks Thanks Received 
    239
    Thanked in
    180 Posts

    Default

    Hocemo Montenegro na Paypal listi 190+ zemalja i zemljica, pa makar i samo slanje

Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PayPal
    By Infiltrator in forum Internet
    Replies: 4724
    Last Post: 29-03-24, 15:06
  2. paypal
    By Nasty_Mind in forum Internet
    Replies: 15
    Last Post: 25-04-09, 10:48
  3. Trčanje
    By cpu in forum Sve i svašta
    Replies: 51
    Last Post: 26-02-09, 06:02
  4. PayPal
    By Exter.wx in forum Internet
    Replies: 10
    Last Post: 21-11-07, 06:27
  5. Potpisite peticiju za paypal u SCG
    By Ego_and_his_own in forum Internet
    Replies: 91
    Last Post: 30-10-07, 12:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •