Page 33 of 69 FirstFirst ... 2329303132333435363743 ... LastLast
Results 801 to 825 of 1724

Thread: Crnogorski jezik- misljenja?

  1. #801
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Budvi, oba slučaja u Mediteranskoj ulici ...
    Nasa posla...
    Last edited by Rave92; 19-09-10 at 11:39.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  2. #802
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zanima me, odakle se finansiraju ovi razni odbori za standardizaciju, onda pisci pravopisa,gramatike, komisije i tako dalje? Da li to finansira drzhava?
    Deserve's got nothing to do with it.

  3. #803
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    To ti je lako objasniti. Napisi ono Egoru da se odma vidi da nije Rus već Čukča
    Pa ja to znam, ali bi bilo smijesno kad bih ja kao Rus diskutirao s Crnogorcom i objasnjavao mu da Crnogorci nisu Srbi te Crnogorski jezik nije Srpski
    Dakle treba pomoc i podrska od strane izvornih govornika crnogorskog jezika i rodjenih Crnogorca.
    http://www.crnagora.ru/forum/index.p...s&highlite=%2B
    Last edited by A+A; 19-09-10 at 12:30.

  4. #804
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A on je znaci Crnogorac? Postovani A+A neke poslovice kazu 'ne diskutuj sa budalom jer oni sa strane mogu imati problem da raspoznaju ko je ko'.

  5. #805
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,806
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,961
    Thanked in
    2,324 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by A+A View Post
    Pa ja to znam, ali bi bilo smijesno kad bih ja kao Rus diskutirao s Crnogorcom i objasnjavao mu da Crnogorci nisu Srbi te Crnogorski jezik nije Srpski
    Dakle treba pomoc i podrska od strane izvornih govornika crnogorskog jezika i rodjenih Crnogorca.
    http://www.crnagora.ru/forum/index.p...s&highlite=%2B
    Evo to jedna priča

    Đadom, uz pedencu ide bi(nepostojeća slovo koe se izgovara između glasa Z i C)in. Ukra' je iz kužine pršutu zato jer kašun đe stoji bijaše otvoren, dok je lencun sam maka. Iz saketića nije dira' (nepostojeća slovo koe se izgovara između glasa Z i C)in(nepostojeća slovo koe se izgovara između glasa Z i C)ule. Zato sam ga gađao capicom al' pogodih badanj te se zapotih od muke. No, završiće taj bi(nepostojeća slovo koe se izgovara između glasa Z i C)in u neku kunetu to da vi rečem :blah:

    Preporuka: batali raspravu

  6. #806
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    A on je znaci Crnogorac? Postovani A+A neke poslovice kazu 'ne diskutuj sa budalom jer oni sa strane mogu imati problem da raspoznaju ko je ko'.
    On izgleda kao potpuno normalan lik, ali je njegova tocka gledista nazalost jedina koja je prisutna od crnogorske strane na nasem forumu.
    Eto mozes vidjeti kako se borim protiv koristenja pojama Srbi i srpski kad je Crna Gora i Crnogorci u pitanju ali je zabluda kod Rusa po ovome pitanju prevelika

  7. #807
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Bilo bi previse ocekivati da prośecni Rus zna istoriju i jezicku specificnost Crne Gore kad je ne znaju ni oni koji tu zive i nijesu ga nosa pomolili izvam drzave. Tesko bi ja, ti ili bilo ko mogao ubijediti one Ruse koji misle da je Staljin najvisi patriota i dobrotvor i cemu bi vodila takva diskusija osim razgovoru gluvih. Nedavno sam bio u Kalinjingradu i bio prijatno iznenadjen koliko znaju o Crnoj Gori i da su prepoznali zastavu.

  8. #808
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default


    Ja znam, ti znaz, dakle mozemo zajedno siriti istinu!
    Naime: u Crnu Goru se zbori crnogorski jezik!
    Nazalost osobno ne umijem crnogorski ali siguran sam da se kod nas u Bajice svugdje prica crnogorski bez ma kojeg izuzetka.
    Last edited by A+A; 19-09-10 at 14:57.

  9. #809
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Vazna je KOMUNIKACIJA medju ljudima,
    a ambicije jednih i drugih,
    da bude po njihovoj NACIJI su legitimno politichko pitanje,
    dok nam ne zachepe USTA,
    i dok nas pushtaju da torokcemo na MATERNJI,
    i niko nam ne hebe MATER, i mozemo upisivat shto nam SRCE ZUDI,
    ne vidim razloga da ga POP RISTO KRSTI PO NJEGOVOME,
    ali kad chujem za opsajd, ZALEDJE, mene mOOda zabole.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  10. #810
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    hahahah pa zaleđe i nije toliko loša ni nelogična riječ kakvih sve ima..
    She is only here to annoy herself!

  11. #811
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Bilo bi previse ocekivati da prośecni Rus zna istoriju i jezicku specificnost Crne Gore kad je ne znaju ni oni koji tu zive i nijesu ga nosa pomolili izvam drzave.
    Nedavno sam bio u Kalinjingradu i bio prijatno iznenadjen koliko znaju o Crnoj Gori i da su prepoznali zastavu.
    Eto izabrao sam sebi kao cilj prosvjetu Rusa po pitanjima crnogorskog identiteta i samoodredjenja, crnogorskog jezika i crnogorske povijesti.
    Znam da uopce nisam strucnjak i nisam dobri propagandist, ali ... tko ce osim mene?
    Mnim da sam skoro jedini lik na ruskom internet-podrucju tko pokusaje siriti istinu o Crnoj Gori boreci se protiv mitomanije zvane "Srbi svi i svugdje".
    Bogami, nisam Srbomrzac ili sovinist no jednostavno sam istovremeno iz i Moskve i iz Bajice-Cetinje

  12. #812
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nas i Rusa trista miliona a istorija je zabiljezila da smo bar jednom glasno klicali " Oćemo Ruse" СЕРГИЕВ ПОСАД СВЯТО-ТРОИЦКАЯ СЕРГИВА ЛАВРА je u stvari srpska svetinja samo Rusi to jos ne znaju

  13. #813
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Beograd - HN
    Posts
    190
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eo čitam ove postove i jasno se da zaključiti da se ovo silovanje po crnogorskom jeziku radi samo da bi se što više razlikovao od srpskog. A brate što ga nisu nazvali jednostavno "crnogorski", napisali gramatiku kakva jeste i to bi super prošlo. Ovako dodatno revoltiraju narod ubacivanjem hrvatskih riječi i izmišljanjem budalaština. Ustoličavaju svoju vlast i troše pare na gluposti sve zarad "odbrane" od velikosrpskih nacionalista. Osvijestite se više, zavađaju narod da bi mogli duže vladati, diže se frka oko jezika a fabrike propadaju, smeće na sve strane, narod nema ljeba da jede. Što bi volio da cijela Srbija ode dođavola, e ko bi onda velikoj vlasti Crnogorskoj bio kriv za sve nedaće? I zbog koga bi onda morali silovati crnogorski jezik?

  14. #814
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Nas i Rusa trista miliona a istorija je zabiljezila da smo bar jednom glasno klicali " Oćemo Ruse" СЕРГИЕВ ПОСАД СВЯТО-ТРОИЦКАЯ СЕРГИВА ЛАВРА je u stvari srpska svetinja samo Rusi to jos ne znaju
    A Ivan je Grozni u stvari bio Jovan Groznic podrijetlom iz Smedereva

  15. #815
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neko kaže da se u Sjedinjenim Američkim Državama priča engleski jezik (iako to nije zvanični jezik, u SAD zvanični jezik ne postoji, u nekim državama SAD postoji, ali ne svim), ok, priča se, ipak je SAD bivša engleska kolonija. Ovo sa srpskim jezikom me upravo podsjeća na to, što neki tripuju da smo srpska kolonija, trenutno bivša.
    Da i Austrija je znači nemačka kolonija jer se tamo govori nemački. Švajcarska je takođe nemačka kolonija jer se i tamo govori nemački.

  16. #816
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Jutros sam ovđen ispred škole naiša na jednu ticu.
    Nijesam znava da ovđen živi ijako su mi rekli da se tudijen može naći.Pitao sam majku koja je to tica.Ona mi je rekla da j...e ta tica veoma posebna i da po njoj znamo da je zima ođe, sasvim blizu. Sad, kad goj vidim tu ticu, šjetim se što je mene majka rekla i znam da zima uskoro treba da dođe."
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  17. #817
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Cetinje, ponekad Titograd
    Posts
    2,367
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by scele View Post
    Ne iz svemira, iz pakla. Tamo bi Srbija nestala, bar po mišljenju većine

    Nego ovo nije tema. Imao sam priliku da čitam novi Pravopis Crnogorskog jezika. I tu se odmah da zaključiti kako je jezik pravljen da bi što manje ličio na srpski. A Pravopis je prepun [b]hejtovanja[b] po srpskoj naciji i srbima generalno. Nemam ga sad pri ruci da citiram primjere...

    Uglavnom, neka zvanični jezik u Crnoj Gori bude Crnogorski, to je logično. Ali čemu to iživljavanje? Zašto Pravopis nisu pisali Crnogorci?!? I sad treba da se složimo sa takvim Pravopisom? Ok, oni će ga nametnuti takvog kakav je ali stvarno mislite da će se masovno primiti u narodu?
    Jel ovo boldovano srpski ili refleks antisrpskog crnogorskog ?
    Primjeri cojstva i junastva Crnogoraca i Arbanasa - Marko Miljanov Popovic...

  18. #818
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,806
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,961
    Thanked in
    2,324 Posts

    Default

    ,,Crnogorci imaju pravo da pričaju crnogorkim jezikom i da ga uće u školama u Srbiji'' izjava Boris tadića

  19. #819
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    118
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma neka se vise zavrsi prica o jeziku,jer ljudima mazu oci sa ovim problemom da bi se skrenulo sa mnogo ozbiljnijih stvari koje su same po sebi mnogo bitnije!!!
    Poludje me vise rasprava o ovome,ajde bataljujte vise sa tim novim slovima i govnima-narod nema leba da jede...ocemo li ta nova slova da stavljamo u frizidere ili u rerne....neka se zove kako god oce,jer i da ostane srpski ili crnogorski-po meni to vise nikada nece bit onaj jezik koji smo svi mi pricali jer ce svako da gura svoje!!!
    Rasapadamo se,a samo se prica vodi o jeziku i gluparijama koje nisu toliko bitne...a nama kao narodu ne treba mnogo da bi nas zavadili-ocemo li se ikada osvijestiti?????

  20. #820
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Beograd - HN
    Posts
    190
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OSCAR View Post
    Jel ovo boldovano srpski ili refleks antisrpskog crnogorskog ?
    To je novi belosvjetski jezik :-) Internet je cudo...

    Nego kad smo već kod jezika, čitam skoro u jednim dnevnim novinama...djeca po Srbiji počela pričati hrvatski! Kako? Pa lijepo, gledaju crtane filmove sinhronizovane na hrvatski. Jeftinije je distributerima kupovati već sinhronizovane crtane nego ih sinhronizovati na srpski. A jezik ionako sličan-razumljiv.

    To je i jedini način crnogorske vlasti da istjera stvari do kraja. Tako što će djeci puniti glavu njihovim izmišljenim jezikom koji su nažalost nazvali crnogorski. Ionako je po njihovim pravilima sličniji hrvatskom nego pravom crnogorskom jeziku. Ne znam kad se u Crnoj Gori govorilo "tijekom", "uopće", "podrijetlo"...

  21. #821
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kad si strucnjak za pravi crnogorski jezik nema druge nego da se latis posla i napises sam gramatiku, pravopis i sve planove sa jezikom. Crnogorski jezik postoji i postojace a sve dusevne bolove nema ko nadoknaditi i sa tim mukama ce se morati zivjeti

  22. #822
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Beograd - HN
    Posts
    190
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Kad si strucnjak za pravi crnogorski jezik nema druge nego da se latis posla i napises sam gramatiku, pravopis i sve planove sa jezikom. Crnogorski jezik postoji i postojace a sve dusevne bolove nema ko nadoknaditi i sa tim mukama ce se morati zivjeti
    Svako treba da se bavi svojim poslom. Pravopis Crnogorskog jezika su trebali pisati lingvisti iz Crne Gore a ne hrvati, rusi i ostali. Crnogorski jezik treba da bude CRNOGORSKI a ne verzija hrvatskog.
    Moja duša i savjest je vrlo mirna za razliku od Vaše. Od tolike mržnje prema Srbiji prihvatate silovani i izvitopereni crnogorski jezik samo zato što se sad, po novim pravilima, još više razlikuje od srpskog.
    U Crnoj Gori službeni jezik je crnogorski i tako treba da bude. A ne ova kvazi-verzija hrvatsko-crnogorskog koju sad prodaju po kioscima.
    Tako da, ili se nismo razumjeli, ili Vam je mržnja oči zaslijepila pa u mom postu samo vidite "Srbin četnik duševni bolesnik pljuje po crnogorskom jeziku i crnogorskoj državi, hoće ekavicu u Crnoj Gori"?

  23. #823
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sto odma ne reces da je to sve mrznja prema Srbiji pa da znamo
    Sve, bas sve ćemo preduzeti da ti se izvinu nadlezne sluzbe sto te nijesu pitali ko će i kako praviti Pravopis, a pravopis kao pravopis manje vise, ali sto te nijesu pitali kako to sve napraviti a da bude izraz ljubavi prema Srbiji.
    Zaista je sramotno i najgori izraz mrznje sto Crnogorci bez pitanja oće da kazu śekira a cak nijesu ni upoznati da je to u prevodu mrznja prema Srbiji. Zbog ljubavi obećavam da vise nikad, bas nikad neću reći śekira, a bilo dje da sam nekad napisao promijenicu u vrlo ljubavno i umiljato "sekira bre".

  24. #824
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Beograd - HN
    Posts
    190
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Sto odma ne reces da je to sve mrznja prema Srbiji pa da znamo
    Sve, bas sve ćemo preduzeti da ti se izvinu nadlezne sluzbe sto te nijesu pitali ko će i kako praviti Pravopis, a pravopis kao pravopis manje vise, ali sto te nijesu pitali kako to sve napraviti a da bude izraz ljubavi prema Srbiji.
    Očekujem izvinjenje u svom poštanskom sandučetu

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Zaista je sramotno i najgori izraz mrznje sto Crnogorci bez pitanja oće da kazu śekira a cak nijesu ni upoznati da je to u prevodu mrznja prema Srbiji. Zbog ljubavi obećavam da vise nikad, bas nikad neću reći śekira, a bilo dje da sam nekad napisao promijenicu u vrlo ljubavno i umiljato "sekira bre".
    Da...definitivno se nismo razumjeli. Nema veze. Svaki protivnik novog silovanog crnogorskog jezika je po defaultu srbin četnik onaj najkrvaviji. I tako se odma' riješi svaki problem. "Ko je za on je Crnogorac, ko je protiv on je Srbin, nema ništa između". Istorija će pokazati ko stvarno voli Crnu Goru a ko od nje i njenih građana pravi sprdnju.

  25. #825
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ni manje ni više nego silovanje jezika? kako daleko ide kompleks. ja ne mislim da si češnjak. mislim da imaš kompleks niže vrijednosti koji imaju većina diskutanata ovđe koji vrijeđaju ili se kmeze jer čoče zamislite moraju naučiti poneku novu regulu... ili zapamtiti riječ koju ti nije servirao RTS.

    na koncu nevažno je meni zovete li taj jezik sprski, crnogorskim ili srpskohrvatskocrnogorskim... meni je do očuvanja bogatstva toga izraza, smanjenja jaza između javne riječi i govora običnog naroda, itd... svaki polupismeni Zagrepčanin, Sarajlija, Beograđanin zvuči i priča i piše slično obrazovanima... osim kod nas. mi smo svi nepismeni osim one spikerke iz Sarajeva...

    odgledah jedan film crnogorski... užasno dosadan... i normalno policajcu dadoše crnogorski da zbori jer on je neobrazovan. nije kao karakter prostitutke koja zna reći gdje ne đe kao on...

    intelektualno i jezičko smaranje... nek vi je sa srećom taj moderni savremeni jezik. ali bi mogli da ne optužujete sve nas za nekakvo silovanje. patišite malo junoše...

Page 33 of 69 FirstFirst ... 2329303132333435363743 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorski jezik
    By Pedja MNEonline in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 87
    Last Post: 27-05-08, 16:22
  2. Crnogorski jezik
    By Ego_and_his_own in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1235
    Last Post: 04-02-08, 01:28
  3. Crnogorski Jezik
    By Rok_ in forum CG dijaspora
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-05, 13:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •