Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 101 to 114 of 114

Thread: Nove opštine u CG - da ili ne?

  1. #101
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    čuš pravosuđe u Danilovgrad, kao da nije dovoljno korumpirano
    She is only here to annoy herself!

  2. #102
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,901
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,427
    Thanked in
    2,229 Posts

    Default

    Taman pored zatvora jednu zgradu dignut, da se uštedi na prevozu osuđenika do zatvora. Spojit tu zgradu sa zatvorom jednom pokretnom trakom i dobro je to.

  3. #103
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guvarana View Post
    Kod nas bi možda bio uspješan Norveški model. Oslo jeste glavni grad, ali se tamo ne nalaze sve bitne institucije, nego su razbacane po drugim gradovima širom zemlje, da bi se stanovništvo zadržalo, a ne svo skupilo na jug. Malo da se rastrese to sve, da se rasterete saobraćajnice prema glavnom gradu, podstakne potrošnja i kretanje naroda kroz cijelu zemlju

    Primjera radi, politički centar u Podgorici - vlada i skupština
    Predsjednička svita i pripadajuće strukture - Cetinje
    Ekonomija i vezane agencije/sekretarijati/direktorijati i ostale kancelarije - Niksić
    Turizam - Budva
    Pravosuđe - Danilovgrad
    Ruralni razvoj, poljoprivreda, stočarstvo - Kolašin
    Kultura - Herceg Novi
    Urbanizam - Bar
    itd.

    Razbiti centralizaciju.

    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...ica-na-zacelju - LOL, ladno Cetinje ima dječiji dodatak
    Иницијатива није лоша (слично је и у Аустралији и Јужној Африци ма колико било смијешно упоређиват се са њима) али прекасно је сада за то (као и за већину других ствари у ЦГ) јер и кад се стидљиво покушало са министарством културе, министарством иностраних послова и предсејдником на Цетињу то није баш заживјело.
    ЦГ је сада као остатак Балкана један велики град који све усисава, обала која живи, а остале 2/3 државе полако постају демографска пустиња.

    Треба направити једну свеобухватну студију (нек траје и двије године) која би резултирала тиме да се општинама да 5 година да докажу да су одрживе, ако нису да се укину, споје или припоје другим, много смо ми сиромашна држава да можемо да финансирамо апарате у општинама које немају 10.000 становника (једва чекам попис да видимо колико је таквих, могу се заклети да је од 25 општина минимум 10 нема 10.000 становника).
    Last edited by Mstislav; 27-07-23 at 11:51.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  4. #104
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,267
    Thanks Thanks Given 
    1,361
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    čuš pravosuđe u Danilovgrad, kao da nije dovoljno korumpirano
    Pošto je u PG sve 1/1.
    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Taman pored zatvora jednu zgradu dignut, da se uštedi na prevozu osuđenika do zatvora. Spojit tu zgradu sa zatvorom jednom pokretnom trakom i dobro je to.
    Evo kako

    Sent from my SM-S901E using Tapatalk
    Those about to rock, we salute you!

  5. #105
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Могуће велике промјене у надлежностима општина


    Анализа функционисања локалне самоуправе, у зависности од закључака које буде садржала, може послужити као основ за радикалне измјене Закона у дијелу надлежности општина, саопштили су из Заједнице општина (УОМ).

    Из УОМ-а су подсјетили да је Министарство јавне управе у првом кварталу ове године започело са израдом Анализе функционисања локалне самоуправе.

    „У зависности од закључака које буде садржала, анализа извјесно може послужити као основ за радикалне измјене Закона о локалној самоуправи у дијелу надлежности општина које би, у том контексту, зависиле од њихове величине и капацитета за обављање послова“, каже се у саопштењу.

    Наводи се да би то уствари значило увођење политипског, умјесто досадашњег монотипског система локалне самоуправе.

    Из УОМ-а су рекли да је неодрживост одређених општина главни разлог из кога је Влада приступила разматрању те могућности.

    Међутим, како су казали, до кључних узрока те неодрживости могуће је доћи само на основу циљаног истраживања на локалном и централном нивоу, конципираног у складу са методологијом коју је радној групи за израду Анализе предложила Заједница.


    Једино би тако добијени и чињенично утемељени одговори могли створити објективну слику услова функционисања општина и усмјерити радну групу на другачије закључке у односу на првобитне“, каже се у саопштењу.


    RTCG - Radio Televizija Crne Gore - Nacionalni javni servis :: Друштво :: Могуће велике промјене у надлежностима општина



    Схватили су ови из малих општина да ће да им новим законом укидају нека овлашћења па да се јаве унапријед да кажу да тако не ваља?
    Подршка за Министарство јадне/јавне управе да лагано гаси неодрживе општине, надам се да ће нова власт наставити такав приступ.
    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Иницијатива није лоша (слично је и у Аустралији и Јужној Африци ма колико било смијешно упоређиват се са њима) али прекасно је сада за то (као и за већину других ствари у ЦГ) јер и кад се стидљиво покушало са министарством културе, министарством иностраних послова и предсејдником на Цетињу то није баш заживјело.
    ЦГ је сада као остатак Балкана један велики град који све усисава, обала која живи, а остале 2/3 државе полако постају демографска пустиња.

    Треба направити једну свеобухватну студију (нек траје и двије године) која би резултирала тиме да се општинама да 5 година да докажу да су одрживе, ако нису да се укину, споје или припоје другим, много смо ми сиромашна држава да можемо да финансирамо апарате у општинама које немају 10.000 становника (једва чекам попис да видимо колико је таквих, могу се заклети да је од 25 општина минимум 10 нема 10.000 становника).
    Ипак 8 нема 10.000 становника али руку бих дао да је и Плав у тој категорији, а ни Тузи нису далеко (поздрав дијаспори).

    https://www.vijesti.me/vijesti/drust...a-stanovnistva


    Мараш Дукај најављује нешто ново, али ко зна кад ће и какво то бити :

    https://www.dan.co.me/podgoricom/ops...radovi-5223858
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  6. #106
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,962
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    Da li neke opštine, obzirom na broj stanovništva, imaju smisla? Od najveće do najmanje opštine po broju stanovnika sudeći po popisu iz 2023 god.:
    1. Podgorica - 180.186
    2. Nikšić - 66.725
    3. Bar - 46.171
    4. Bijelo Polje - 39.710
    5. Herceg Novi - 31.471
    6. Budva - 26.667
    7. Rožaje - 25.247
    8. Berane - 25.162
    9. Pljevlja - 24.542
    10. Kotor - 21.916
    11. Ulcinj - 21.395
    12. Danilovgrad - 18.832
    13. Tivat - 16.340
    14. Zeta - 16.206
    15. Cetinje - 14.465
    16. Tuzi - 13.142
    17. Plav - 10.378
    18. Mojkovac - 6.824
    19. Kolašin - 6.765
    20. Petnjica - 5.552
    21. Gusinje - 4.662
    22. Andrijevica - 3.978
    23. Plužine - 2.232
    24. Žabljak - 3.002
    25. Šavnik - 1.588

    Ako uzmemo da je minimum 5.000 stanovika onda... Žabljak, Šavnik i Plužine ujediniti u jednu opštinu? Andrijevica i Gusinje sa Plavom?
    Last edited by wulfy; 29-02-24 at 10:42.

  7. #107
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,716
    Thanks Thanks Given 
    1,260
    Thanks Thanks Received 
    884
    Thanked in
    578 Posts

    Default

    E nece moci Gusinje sa Plavom nikako, gusinje je bilo najveci grad u Cg prije 100+ godina, najveci trgovacki centar i sa velikom istorijom. Moze plav da se utopi u Gusinje jedino

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  8. #108
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,962
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    E nece moci Gusinje sa Plavom nikako, gusinje je bilo najveci grad u Cg prije 100+ godina, najveci trgovacki centar i sa velikom istorijom. Moze plav da se utopi u Gusinje jedino

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Na osnovu raznih studija i izmjena propisa od aprila 1960 god. na teritoriji Crne Gore postoji 20 opština (termin opština se u teritorijalnoj organizaciji pojavila 1952 god. kada je u Crnoj Gori bilo 84 opštine, ali su postojali i srezovi iznad opštine. Od tih 20 opština za 18 njih se znalo da su samoodržive (idući od sjevera ka jugu: Pljevlja, Bijelo Polje, Rožaje, Plužine, Žabljak, Šavnik, Mojkovac, Kolašin, Ivangrad, Plav, Nikšić, Danilovgrad, Titograd, Cetinje, Herceg Novi, Kotor, Bar i Ulcinj), dok su 2 opšitine (Tivat i Budva) tada bile neodržive, ali je odlućeno da im se da status opštine jer će zbog razvoja turizma postati samoodržive. Kao nova opština se 1990 god. pojavljuje Andrijevica (do tada dio opštine Ivangrad), sa tada nešto više od 7.000 stanovnika. Čini me se bez neke ozbiljne studije počinju da se formiraruja razne opštine, pa tako od 2013 god. imamo Petnjicu (ranije dio opštine Berane), sledeće 2014 god. formirana je opština Gusinje (ranije dio opštine Plav), da bi se 2018 god. formirala opština Tuzi (ranije dio opštine Podgorica) i 2020 god. se formira opština Zeta (do tada dio opštine Podgorica).

    Obzirom šta sve treba da ima jedna opština (administracija opštine, sekretarijati, komunalno, vatrogasno, skupštinu opštine, sekretarijati, inspekcije, ...) kako bi mogla da funkcioniše trebalo bi da ima bar 10.000 ljudi. Po postejećem sistemu npr. Petrovac ima više šanse da bude samoodrživa opština naspram mnogih na spisku. Da bi sve to funkcionisalo kako treba treba smanjiti broj opština (administraciju), te kako sam rekao spojiti Žabljak, Šavnik i Plužine (6.832 stanovnika) koji nemaju dovoljan broj stanovnmika, ali (poput nekada Budve i Tivta) bi imali potencijal u turizmu koji bi povezao ove tri opštine u jedinstvenu cjelinu. Mojkovac i Kolašin se ujedine u jednu opštinu koja ima 13.589 stanovnika i poprilična prirodna bogastva. Gusinje, Andrijeviva i Plav u jednu jaku opštinu na istoku sa 19.018 stanovnika. Petnjica se opet spoji sa Beranama, te tako imaju 30.714 (da opet Berane ima više stanovnika od Budve). Ovim bi Crna Gora bila podeljena na 19 efikasnih opština što je sasvim dovoljno, a ako se zakon o mjesnim zajednicama iz 1981 god. (nije puno mjenjan do danas) primjeni tako da se dosta odluka može decentralizovati u okviru opštine dobilo bi se na efikasnosti i zadovoljenu lokalne zajednice uz puno manje administracije. Samo treba volje...

  9. #109
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    CG
    Posts
    785
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Zasto se opstina Zeta tako zove a ne Golubovci ?
    Ne vidim logiku, ovo je izuzetak u CG, onda bi npr. Tuzi trebali da se zovu Malesija, itd.

  10. #110
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,821
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,042
    Thanked in
    1,807 Posts

    Default

    По мени можда треба размислити о враћању срезова, као из 1952.
    10так срезова и град Подгорица.

    Општина нека буде и 50, али са надлежностима мало већим од мјесне заједнице.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  11. The Following User Says Thank You to BAR For This Useful Post:


  12. #111
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Лако је дат некоме власт ал тешко је одузет.

    Ко крене да одузима статус општини Петњици или Гусињу (па и Тузима) нека се спреми на медијску кампању и вриску да је великосрбин.

    Зато и Дукај прича о два типа општина, једне нормална и друге (мале и националне) вјероватно кобајаги општине, да имају нешто формално а ништа суштински важно.

    Јесу ли довољно паметни то да изведу не знам, али ово досадашње цјепкање је економска глупост, и потњнцијално велики проблем који нам је оставио драги, стабилни и паметни ДПС.

    ПС

    Ко споји Плав и Андријевицу у једну општину нека влада Црном Гором довијека.

    Послато са sm-a525f помоћу Тапатока
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  13. #112
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,821
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,042
    Thanked in
    1,807 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post

    Ко споји Плав и Андријевицу у једну општину нека влада Црном Гором довијека.

    Послато са sm-a525f помоћу Тапатока
    То и не би био толики проблем.Плав је вишерелигијска средина, и дио Васојевића већ припада општини Плав.

    Са друге стране знам да је јако велика нетрпељивост између Гусиња и Плава.
    Зашто, не знам.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  14. #113
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Мјештани Мурина се већ дуго времена жале на однос општинске власти, не знам како би се Андријевчани по ирили с тим да их ем укину као општину, ем не врате под Беране него под Плав. Са друге стране колико би Плављани били одушевљени да им се дода српско бирачко тијело такође треба провјерити.

    Нису се тек тако одвајале Петњица и Тузи, свака птица своме јату лети што би се рекло.

    Небитно свакако, плаћа се општинама да преживе (егализациони фонд чувени) да би се чувао национални мир, док се има пара нек буде музике.



    Послато са sm-a525f помоћу Тапатока
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  15. #114
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Мјештани Мурина се већ дуго времена жале на однос општинске власти, не знам како би се Андријевчани по ирили с тим да их ем укину као општину, ем не врате под Беране него под Плав. Са друге стране колико би Плављани били одушевљени да им се дода српско бирачко тијело такође треба провјерити.

    Нису се тек тако одвајале Петњица и Тузи, свака птица своме јату лети што би се рекло.

    Небитно свакако, плаћа се општинама да преживе (егализациони фонд чувени) да би се чувао национални мир, док се има пара нек буде музике.



    Послато са sm-a525f помоћу Тапатока

    Koliko je isplaćeno iz Egalizacionog fonda: Više od 40 miliona eura za 17 opština


    Prema tim podacima, učešće sredstava iz Egalizacionog fonda u ukupnim prihodima Petnjice, Gusinja i Rožaja činili su 2022. više od 50 odsto ukupnih primanja. U Petnjici prihodi od Egalizacionog fonda iznosili su 60 odsto ukupnih prihoda.


    Procentualno najmanji udio sredstava iz Egalizacionog fonda u 2022. godini imale su opština Pljevlja -16 odsto i Plužine - 18 odsto. Između 40 i 30 odsto udjela fonda u ukupnim prihodima imalo je osam opština - Mojkovac (40), Danilovgrad i Bijelo Polje po 38 odsto, Andrijevica (37), Berane (36), Šavnik (34), Plav (33) i Kolašin 30 odsto.

    Koliko je isplaćeno iz Egalizacionog fonda: Više od 40 miliona eura za 17 opština (vijesti.me)
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

Page 5 of 5 FirstFirst 12345

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 26
    Last Post: 14-11-06, 07:42
  2. Od nove GPS u CG!
    By BiTrAtE in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 16
    Last Post: 16-12-05, 20:24
  3. Prodajem MMC nove
    By Mirage in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 21
    Last Post: 04-02-05, 18:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •