Results 1 to 17 of 17

Thread: Budućnost religije

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Budućnost religije

    Ja mislim da je danas osnovni problem da li religija moze i dalje biti kolektivna organizovana institucija?

    Mislim da moze jedino ako joj osnovna i najvaznija stvar bude "sloboda-tolerancija" lična i kolektivna.
    Čak i tada ako ovo "sloboda" nije precizno i jasno ispričano ljudi mogu da ga različito tumače i opet ta institucija može da predstavlja opasnost.

    Inače slijedi joj pretvaranje u kulturno-istorisku instituciju. Naravno neki oblici ličnih i vaninstitucionih religiskih uvjerenja vazda mogu opstati.

    Sve više sumnjam da će masovne organizovane religije moći da naprave ovaj prelaz ka jasnom definisanju "slobode-tolerancije" .

    Navalite ...

  2. #2
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Teško da će se to desiti, mada ja ne bih imala ništa protiv. Ljudima je svojstveno da imaju nadu i vjeru, a đe bi bez religije i crkve? U koga? U šta?
    Never Complain, Never Explain

  3. #3
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mislim da moze jedino ako joj osnovna i najvaznija stvar bude "sloboda-tolerancija" lična i kolektivna.
    Слажем се.Али мислим да о "Слободи и Толеранцији" причају и поједине Европске инстируције и то је један основ демократије.По мом мишљењу,основна "догма" јесте потпуно уважавање личности код човјека.Религија не може да се претвара и мијења,узима "на парче" или слично.Речено је : "Без праве вјере нема ни правог живота" - ово је тешка реченица али је тачно.Мислим да се не може правити нека "мулти-религија" која би задовољавала свачије укусе и размишљања.

    Čak i tada ako ovo "sloboda" nije precizno i jasno ispričano ljudi mogu da ga različito tumače i opet ta institucija može da predstavlja opasnost.
    Тако је.Један човјек са лошим идејама и мислима,може да мисли да је довољно слободан да убије 3,4 људи.Опет се доводи и дефиниција слободе.Слобода је једна велика "врлина" која нам је дарована од нашег Творца,али дарована из љубави према човјеку,јер је Бог створио човјека из љубави,и што је најважније по своме Лику.Зато је касније послао свог љубљеног Сина у Личности да би човјека још више приближио Богу,због вјечне заједнице са њим.Када би се отишло мало дубље,видјело би се колика је била та божанска љубав кад је Богочовјек Христос распет на најтежим мукама управо из љубави и искупљење гријеха човјечанства које се било намножило на земљи.Али се и каже највеће и најјаче свједочанство крвљу је запечаћено.



    sve više sumnjam da će masovne organizovane religije moći da naprave ovaj prelaz ka jasnom definisanju "slobode-tolerancije" .
    Ево овако каже један велики Отац Цркве,јеромонах Серафим Роуз (слика на мом аватару) иначе први покрештени американац,који је у пуноти примио и до краја свог земљаског живота посвједочио Православну вјеру....:

    "Религија будућности неће бити само култ или секта, већ моћно и дубоко религиозно опредељење, које ће бити потпуно убедљиво за ум и срце савременог човека."
    Сваки човјек је - мали бог у блату.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Teško da će se to desiti, mada ja ne bih imala ništa protiv.
    I ja sumnjam ali mora.
    Da bi objasnio svijet oko sebe covjek koristi svoju imaginaciju-mastu.

    Nauka se odnosi se na stvari koje je moguće provjeriti. Ali nema objasljenje za dosta toga.
    Religija se odnosi na stvari koje nije moguće provjeriti. Logično mora da se nastavlja na ono sto čovjek očima može da vidi i nauku.
    Ovdje se mora ljudima dati sloboda i poštovati tolerancija pod uslovom logičnog nastavljanja na stvarnost.
    Ako bilo šta staviš da je važnije od "slobodne izbora" onda nema odbrane od sumnje u to jer se nemože fizički provjeriti.
    Ako neko posumnja u neku "dogmu" koja je vaznija od "slobode izbora" kod onih koji vjeruju u tu "dogmu" moze da izazove samo frustraciju, paranoju, sukobe raznih vrsta...

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Ljudima je svojstveno da imaju nadu i vjeru, a đe bi bez religije i crkve? U koga? U šta?
    Crkva je i kulturno-istoriska institucija. Ljudi će uvijek imati imaginaciju.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by emanuil View Post
    ...
    Ево овако каже један велики Отац Цркве,јеромонах Серафим Роуз (слика на мом аватару) иначе први покрештени американац,који је у пуноти примио и до краја свог земљаског живота посвједочио Православну вјеру....:

    "Религија будућности неће бити само култ или секта, већ моћно и дубоко религиозно опредељење, које ће бити потпуно убедљиво за ум и срце савременог човека."
    Nadam se, ali baš ne dijelim tvoj optimizam. Nije da nijesam optimista nego mi istorija govori drugacije.
    Ako u crkvi ne staviš "slobodnu volju" kao osnovni princip onda sigurno možeš očekivati razna "sranja" u ime vjere.

    Iako se izjašnjavam kao hrišćanin ja ne prihvatam gomilu pravoslavnih dogmi.
    Sa moralnim dijelom se uglavnom slažem.
    Pola od istoriskog dijela hrišćanstva mi je mit i za mene ima samo preneseni "simbolički" smislao .
    Kao model stvarnosti mom shvatanju je najbliže da je Bog=svemir. Ima tu još "mojih fantazija" koje nikom drugo ne trebaju i samo bih zbunio narod.
    Jedna rečenica sa početka Knjige Postajanja me iskreno oduševnjava treba je polako čitati:
    "U početku bijaše riječ i riječ bijaše u Boga i Bog bijaše riječ ..."

    Kao kad ti neko pokloni "staro sukneno odijelo" pa ga prepraviš da ti odgovara. Skratiš preduge rukave , malo ga proširiš da te ne steže oko pasa, okineš što visi, zakrpiš rupe, ... E sad je dobro. :-D

    Zaboravih.
    Preporučujem ti link http://russellsteapot.com/ .
    To je priča engleskog filozofa i matematičara-logičara Bertranda Rasela.
    Prestavlja logičku suštinu ateističkog pogleda na religiju uopšte. S druge strane slična je ovoj temi.
    Zgodna stvar u raspravi sa nekim ateistom jer većina u svojim razmišljanjima "startuje" odavde. :-D
    Last edited by septembar; 23-10-08 at 15:53.

  6. #6
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nadam se, ali baš ne dijelim tvoj optimizam. nije da nijesam optimista nego mi istorija govori drugacije.
    Погрешно си протумачио ријечи Оца Серафима Роуза.Када говори о "Религији Будућности" не бави се он никаквим оптимизмом,већ напротив,његове ријечи :Религија будућности неће бити само култ или секта - Значи не само култ,секте каквим их данас познајемо и разноразне организације,које свака себе сматра оном правом "ИСТИНОМ",него ће те ОРГАНИЗАЦИЈЕ бити значи : " моћно и дубоко религиозно опредељење, које ће бити потпуно убедљиво за ум и срце савременог човека.". Значи овдје је ријеч о некој "унверзалној" религији која ће се подешавати и углављивати у одређени КАЛУП како би свима била приступачна.Значи узећемо мало од Хришћанства,мало од Ислама и Будизма и хиндизма,па кад све то помијешамо - задовољићемо свачију душу.А то на крају није Оптимизам него можда чак и Песимизам.

    http://www.pravoslavni-odgovor.com/N...buducnosti.htm


    iako se izjašnjavam kao hrišćanin ja ne prihvatam gomilu pravoslavnih dogmi.
    Да ли добро познајеш све те догме,па их не прихваташ?Јер да би нешто одбацио,претходно га мораш негирати,побити...


    jedna rečenica sa početka knjige postajanja me iskreno oduševnjava treba je polako čitati:
    "u početku bijaše riječ i riječ bijaše u boga i bog bijaše riječ ..."
    "И свјетлост свијетли у тами, и тама је не обузе."



    zaboravih.
    Preporučujem ti link http://russellsteapot.com/ .
    To je priča engleskog filozofa i matematičara-logičara bertranda rasela.
    Prestavlja logičku suštinu ateističkog pogleda na religiju uopšte. S druge strane slična je ovoj temi.
    Хвала за линк.
    Last edited by emanuil; 23-10-08 at 19:36.
    Сваки човјек је - мали бог у блату.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by emanuil View Post
    ... Да ли добро познајеш све те догме,па их не прихваташ?Јер да би нешто одбацио,претходно га мораш негирати,побити...
    Ponavljam se
    Ne dobro, onako osrednje, možda malo bolje od prosjeka, nemam devet života pa da jedan posvetim tome. Za to se ide na bogoslovski fakultet. Kad mi nešto traba pitam ove "fakultetlije". :-D
    Odoh mora se na mali fudbal.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Smatram da će religija bit sve manje zastupljena u "budućnosti".

    Zašto?

    Sve je manje onih koji vjeruju u Boga i neke nedokazane sile, danas kad se čovjek stvara "iz epruvete" što opovrgava neke vjerske konstatacije.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    ...
    Sve je manje onih koji vjeruju u Boga i neke nedokazane sile, danas kad se čovjek stvara "iz epruvete" što opovrgava neke vjerske konstatacije.
    Znaš onog teoretskog fizičara Stivena Hokinga što je nepokretan u kolicima. On je napisao više knjiga o nastanku, istoriji i strukturi svemira. Dosta tih stvari su samo teorije. Iako su veoma logične nemogu se ni dokazati ni "oboriti".
    Po dosta elemenata te teorije su neka vrsta "religije".

  10. #10
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam za Stivena, mada govorio sam o drugoj stvari:

    Kako se može tvrdit da je Bog stvorio čovjeka kad se danas može stvorit u laboratoriji?

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    ...
    Kako se može tvrdit da je Bog stvorio čovjeka kad se danas može stvorit u laboratoriji?
    Možda si u pravu. Ko zna. Ipak :

    Ako misliš na "bebu iz epruvete" kao medicinski postupak sve sastojke uzimaš gotove . Samo pomažeš nekome ko ima neki medicinski problem.

    Ako misliš na "kloniranje" . Ako fotokopiraš "Rat i Mir" nijesi ga baš stvorio. Ima još jedan problemčić . Ako "fotokopiraš" nekog od 40 godina i kopija će kad se rodi imati biološki 40 godina.

    Ako misliš na "genetski inžinjering". Uzmeš paradaiz i ubaciš dva-tri gena od morskog račića . Paradaiz ima milione gena i ti mu promijeniš ova nekolika. Dobiješ paradiz koji raste "ko blesav", sjaji ko tepsija i neće da se pokvari godinu dana, nijedan insekt ili bakterija neće da ga jede, ne kvari se uopšte.
    Kad ovo čojek smaže ko mu garantuje da mu se ništa neće desiti ? Da li će mu se praunuk roditi sa "antenama" na glavi od "nedužnog" morkog račića. :-D
    Last edited by septembar; 24-10-08 at 20:21.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemojte zaboraviti religiozni detalj: "Ja sam alfa i omega!". To bi značilo da je prema religiji Bog upravo početak i kraj svega.
    Tako da iako možda prividno religija stagnira, nije moderna (mada sve je diskutabilno) ili opada broj vjernika kao što je npr. bilo tokom komunizma i ranijim vjerskim progonima religija upravo uvjek biva pobjednik, a tako će prema ovoj frazi biti i na kraju.

    Ovo miješanje nauke (bez namjere eventuale degradacije nauke) u relligiozne stvari, zna zbuniti ljude i religiozno i naučno obrazovane, sve redom. Šta tek ona obični ljudi da kažu?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  13. #13
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moje misljenje.

    Kako fizicki evoluiramo tako evoluiramo mentalno, intelektualno i duhovno. Dok ljudi nisu imali sposobnost da pojme sto im se desava oko njih samih poceli su sve opasne pojave da glorifikuju i u strahu da im se dive. Tako su nastale prve religije to jes mnogobostvo a iz njega su se razvile sve nove religije sa jednim bogom. Jer su tadasnji ljudi prekoracilo duhovni stepen i provali da to sto su vjerovali su obicne prirodne pojave. Ali i dalje su ostali zatupljeni pitanjem odakle sve ovo ovdje i oko nas. Da skratim... Kako ljudi budu vise napredovali tako ce se i religija modernizovat i napredovat... Sve je to izgleda normalna pojava.

    Mislim da danas najnapredni intelektualno i duhovno ljudi se pitaju pitanjima odakle univerzum ovdje i sve ove planete i odbacaju postojanje nekog brata na oblaku kao smijuriju...

    Ko foka se isprose***ah

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja u ovo uopste ne sumnjam - potpuno mi je logicno i jasno

    Copy/paste ...

    Odazivajući se na telegramsko pitanje njujorškog Rabina Herberta S. Goldštajna, 1929: „Da li vi verujete u Boga? Stop.Odgovorite mi u 50 reči.“,

    Ajnštajn odgovara „Ja verujem u Spinozinog boga, koji otkriva samog sebe u zakonitoj harmoniji sveta, ali ne u Boga čiji je vlastita briga vera i činjenje ljudskih bića.“ Ajnštajnov odgovor sadržavao je samo 25 (nemačkih) reči.

    Spinoza je bio naturalistički panteista

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default



    Neki vide to i ovako.

    U Religiji sve je u prorostvu. Ako je Istinita njeno prorostvo ce biti ispunjeno. A svi zapravo djelovi te Jedne Religije svjedoce o ispunjenju prorostva.

    Cak je ostalo zaboljezenod a je Aleksandar Makedonski dosao u Jerusalem i posvjedocio da je Danilovo Prorocanstvo istinito o njemu. Sam je sebe u prorostvu prepoznao.

    Nevjerovatno.



    Jovanovo Otkrovenje je zadnje ono sto predstoji da se ispuni.

    A ono doista govori o ratovima i progonima i polarizaciji svijeta na dvije grupe.

    I padu "Vavilona".

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default


  17. #17
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    914
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Ne kapiram ljude koji ne kapiraju......i ne mogu shvatit kako ih je toliko mnogo!? Mislim da je čisti bezobrazluk u pitanju.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Religije i pollitika
    By nihil in forum Religija i filozofija
    Replies: 11
    Last Post: 20-12-07, 16:07
  2. Korak u ekološku budućnost
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 29-04-05, 01:38
  3. Romi i njihove religije
    By G R A D in forum Religija i filozofija
    Replies: 1
    Last Post: 30-01-05, 01:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •