Page 13 of 14 FirstFirst ... 391011121314 LastLast
Results 301 to 325 of 328

Thread: LHC - Najveći akcelerator na svijetu

  1. #301
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,534
    Thanks Thanks Given 
    1,932
    Thanks Thanks Received 
    2,527
    Thanked in
    1,089 Posts

    Default

    xaxax, istu stvar sam pomisio
    Tu es mon héro!

  2. #302
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    E sve više sumnjam da se ovo koristi sma ou naučne svrhe...
    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    xaxax, istu stvar sam pomisio
    Ako smijem pitati, zašto mislite tako. SkyNet much ?

  3. #303
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Usput ko želi učestvovati u GRID programu i staviti svoj računar uz službu nauke (dok sam ne koristi svoj kompijuter) neka pogleda ovaj site.

    Sam projekat je nekad bio poznat kao BIONIC, samo sada je moćniji, sveobuhvatniji i puno snažniji, te obuhvata čitav niz drugih naučnih projekata.

    http://www.gridrepublic.org/?topic=e...FYy_3godkjsAWA


    Welcome to the GRID Republic!

  4. #304
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,823
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ako smijem pitati, zašto mislite tako. SkyNet much ?
    Ne znam, jednostavo mi nije logićno da se ovolika moć koristi za nešto što nije u službi neke službe
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. #305
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ne znam, jednostavo mi nije logićno da se ovolika moć koristi za nešto što nije u službi neke službe
    Nema brige za to, LHC generiše toliko podataka da je GRID preslab da ih sve obradi. Kolika god da mu je moć GRID je jado po pitanju potreba.

  6. #306
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Usput ko želi učestvovati u GRID programu i staviti svoj računar uz službu nauke (dok sam ne koristi svoj kompijuter) neka pogleda ovaj site.

    Sam projekat je nekad bio poznat kao BIONIC, samo sada je moćniji, sveobuhvatniji i puno snažniji, te obuhvata čitav niz drugih naučnih projekata.

    http://www.gridrepublic.org/?topic=e...FYy_3godkjsAWA


    Welcome to the GRID Republic!
    koliko je to energetski efikasno obzirom da su superkompjuteri dizajnirani da vrse takve kalkulacije za razliku od mrcenoga PCa?
    She is only here to annoy herself!

  7. #307
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    koliko je to energetski efikasno obzirom da su superkompjuteri dizajnirani da vrse takve kalkulacije za razliku od mrcenoga PCa?
    U ovom slučaju ne radi se toliko o energetskoj efikasnosti koliko potrebi da se procesira gomila podataka što je brže moguće. Ovdije se ne radi o optimalnomM već o brutalnoj snazi čija je osnova u brojčanoj nadmoći.

    Mrčeni PC je odličan za takvu primjenu ukoliko ih se dovoljno poveže pogotovu što neko drugi donira vrijeme, hardver i energiju za tako nešto.

    The GRID je superkompijuter koji se sastoji od ogromnog broja drugih kompijutera čija brojka varira iz sekunda u sekundu kako ulaze i izlaze iz mreže, obuhvata takođe i nekoliko pravih superkompijutera i servera na raznim mijestima na svijetu (u potpunosti neveznim za LHC odnosno CERN i izvan njihove ekonomske svere, odnosno finansirani nekim drugim sredstvima).

    Ovo je odličan potez od strane naučnika jer najveći dio procesorske moći i energetskih potreba te moći plaća neko drugi, odnosno svi oni koji doniraju vrijeme svojih računara.

    Superkompijuter takve snage kao GRID da se izradi u jednom komadu i na jednom mijestu trošio bi energije kao osrednja država i ovo je jedini način da se tako nešto ostvari.

  8. #308
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,823
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Nešto kao project SETI

    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy Note 2 x2 n7102
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  9. #309
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Nešto kao project SETI

    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy Note 2 x2 n7102
    U stvari isto što i projekt SETI. GRID obavlja i tu funkciju.

  10. #310
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  11. #311
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Samo nekoliko sedmica nas djeli od ponovnog startanja najkompleksnije mašine na svjetu Large Hadron Colidera, ovaj put u punoj 14 TeV snazi.

    Početkom 2013 godine LHC je bio ugašen radi opsežnijeg održavanja i unapređivanja tehnologije i sada je spreman za ponovno paljenje.

    Poslje monumentalnog otkrića fundamentalne čestice Higgs Bozona na redu su čestice koje čine tamnu materiju, kratkoživuće mikro crne rupe (potvrda pojave Hawkingovog zračenja) i precizno mjerenje mase Hoggs Bozona.

    Ovo zadnje je bitno zato jer od mase ove čestice ovisi finalni izgled našeg svemira odnosno ako je masa manja (115 GeV/c˛) onda je to potvrda supersimetrije, teorije koja predviđa postojanje čitavog niza drugih fundamentalnih čestica, međutim ako je veća i iznosi preko 125 GeV/c˛ onda naš svemir nije jedini i tek je dio Multiverzuma (potvrda teorije o više svmira) što otvara vrata i potvrdi M teorije.



    U svakom slučaju pozdrav pionirima nauke u CERN-u i puno sreće i otkrića tokom ove i iduće godine.




    http://home.web.cern.ch/about/update...start-schedule

  12. #312
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    i da nas ne proguta mrak
    She is only here to annoy herself!

  13. #313
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Oprostiti će te mi, umalo da zaboravim.

    Ovo, drugo paljenje LHC akceleratora treba i potvrditi ili opovrgnuti i teoriju našeg fizičara Dragana Hajdukovića čija teorija postulira da antimaterija ima negativnu masu. Ova teorija od svih koje se trebaju potvrditi u CERN-u nam je najbliža s tačke tehnološkog napretka jer ako se potvrdi to otvara vrata neprevaziđenom tehnološkom napretku u stvaranju novih propilzivnih sistema i možda otvara vrata ka zvijezdama.





    http://www.vijesti.me/vijesti/teorij...-fizike-785720
    http://www.naucnenovosti.me/?p=360

  14. #314
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  15. #315
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    odosmo u lagum
    She is only here to annoy herself!

  16. #316
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Ustvari necemo nestati, nego ce nas biti vise
    samo nam je to falilo...
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  17. #317
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    odosmo u lagum
    Quote Originally Posted by VooDooPrle View Post
    Ustvari necemo nestati, nego ce nas biti vise
    samo nam je to falilo...

    Kako bi dobro bilo kada ne bi ste pisali ovakve stvari. Ali ajde da vam dam "benefit of the doubt" kakve dokaze imate da tako nesto pisete?
    Last edited by funestis; 25-03-15 at 18:03.

  18. #318
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    kakve dokaze ti imaš da je rat u Siriji počeo zbog klimatskih promjena?
    She is only here to annoy herself!

  19. #319
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    kakve dokaze ti imaš da je rat u Siriji počeo zbog klimatskih promjena?
    Postavio sam video o tome na pogodnom mjestu (LINK), kada se linkuješ direktno na youtube sa tog videa u video komentaru postoji oko 10ak linkova koji vode na razne siteove koji govore o tome ali što je najvažnije i ka jednom naučnom radu koji implicira povezanost tamošnje suše sa globalnim zagrijevanjem i migracijom tamošnjeg stanovništva.

    Naučni rad se zove "Climate change in the Fertile Crescent and implications of the recent Syrian drought" tako da ga sada možeš i direktno potražiti preko google.

    Nisam ti ja kriv što se nisi nimalo potrudio da provijeriš odakle potiču tvrdnje u videu i imaju li smisla.

    Sada, ti to možeš prihvatiti kao dokaze ili ne, to je tvoj lični izbor i pravo.

    Međutim ono što nemaš pravo je da troluješ, postavljaš komentare bez konteksta i skrećeš temu ovog topika u posve drugi pravc, nevezano za temu. Svaki budući takav zezantski post na Nauci biti će sankcionisan prema pravilniku.
    Last edited by funestis; 25-03-15 at 18:15.

  20. #320
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,125
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Koliko shvatih, juče je trebao da se restartuje i da se počne sa testiranjima, i opet su imali neki problem, neki spoj, i odložili, od kad napraviše ovo g*ovno konstantno im nešto crkava i ne ide, pored svih resursa počev od para do stručnog kadra, a očekuju da naprave neki breakthrough, revoluciju, igraju se sa tamnom materijom, pominju paralelne univerzume... ne bi im dao ni šporet da upale a ne sa ovim da se zajebavaju! Tačno će neku katastrofu da naprave...
    Last edited by ^^0LIvEr_QuEeN^^; 26-03-15 at 09:06.

  21. #321
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^^0LIvEr_QuEeN^^ View Post
    Koliko shvatih, juče je trebao da se restartuje i da se počne sa testiranjima, i opet su imali neki problem, neki spoj, i odložili, od kad napraviše ovo g*ovno konstantno im nešto crkava i ne ide, pored svih resursa počev od para do stručnog kadra, a očekuju da naprave neki breakthrough, revoluciju, igraju se sa tamnom materijom, pominju paralelne univerzume... ne bi im dao ni šporet da upale a ne sa ovim da se zajebavaju! Tačno će neku katastrofu da naprave...

    LHC je najkompleksnija mašina ikada napravljena. Ne postoji osoba na ovom svijetu koja može garantirati da je sve u redu prije startovanja i predvidjeti što se sve može pokvariti.

    S druge strane govoriti da "ovo g*vno konstantno im nešto crkava i ne ide" je malo pretjerano jer ovo je tek drugi kvar koji je ugrozio rad akceleratora, a za razliku od prvog kvara ovaj je otkriven na vrijeme i nije doveo do štete (osim samog kvara, naravno).

    A što se tiče za veliki breakthrough, oni su već jedan napravili (potvrda higgsovog bozona), ostali će doći vremenom. Današnja nauka zahtjeva velika ulaganja da bi se održavao korak napredovanja.


    S druge strane tvoj komentar "igraju se sa tamnom materijom" samo ukazuje na tvoje neznanje u vezi sa tom temom. Sa tamnom materijom se ne može "igrati" jer osim svoje mase ne reaguje ni sa čime (zrači, nema naelektrisanje i ne ponaša se kao normalni barioni). Ne može se staviti u kontejner, ne može se sa njom eksperimentisati niti išta izrađivati tako da se u suštini niko ne može sa njom "igrati".

    LHC je trenutno jedina mašina koja u opće može zagrebati taj problem zahvaljujući energijama na kojima operira.



    Naša današnja tehnologija je zasnovana na sličnim prodorima u nauci u prošlosti, recimo kompijuteri su zasnovani na otkrićima koje su tvoji istomišljenici kudili i ponižavali u svoje vrijeme kao što ti danas vrijeđaš napore u CERN-u.

    Naravno, za očekivati je da se ljudi boje nepoznatog ali postoje određene granice kada taj strah prelazi u neznanje i glupost, na primjer 1999 godine većina stanovništva Crne Gore i šireg Balkana se posakrivala po kućama tokom pomračenja Sunca. Tvoj komentar je u suštini jako sličan takvim stavu prema nauci koji proizilazi iz čistog neznanja o tome što je LHC i čemu služi.

    Međutim neće ti smetati da za 20 ili 30 godina ubireš plodove njihovog rada u obliku novih tehnologija isto kao što mnogi nekadašnji kritičari silikonskih čipova to rade danas koristeći kompijutere.
    Last edited by funestis; 26-03-15 at 13:12.

  22. #322
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,125
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Drugi kvar? Pa od početka njegovog rada samo izlaze članci o problemima i nefunkcionalnosti, svaki put se odlagalo njegovo paljenje i svaki put je trajanje popravke bilo duže od predviđenog roka. Znam ja dobro o kompleksnosti i naravno da je to istina, nikad se projekat ove velicine nije napravio, ali pričam da smatram da nisu dorasli da koriste takvu mašinu, pravljenje crnih rupa itd. kad ne mogu ni njenu funkcionalnost "kršteno" da omoguće. O iskoriščavanju tehnologije koja bi bila napravljena zahvaljujući njemu neću da pričam, mislim da je tehnologija dogurala veoma daleko i sada, nego naravno vojska, ljudska sebičnost, želja za dominacijom i milion drugih razloga onemogućavaju njenu primjenu. Koje god LHC otrkiće i napredak da "rodi", ako je to nešto što se ljudima neće moći naplatiti i iskoristiti - nećemo ga gledati. Jedno pitanje od mene neznanca za tebe, koja je korist otkiravanja higisovog bozona, kakvu ljudska rasa ima korist od toga?
    Last edited by ^^0LIvEr_QuEeN^^; 26-03-15 at 13:21.

  23. #323
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^^0LIvEr_QuEeN^^ View Post
    Drugi kvar? Pa od početka njegovog rada samo izlaze članci o problemima i nefunkcionalnosti, svaki put se odlagalo njegovo paljenje i svaki put je trajanje popravke bilo duže od predviđenog roka. Znam ja dobro o kompleksnosti i naravno da je to istina, nikad se projekat ove velicine nije napravio, ali pričam da smatram da nisu dorasli da koriste takvu mašinu, pravljenje crnih rupa itd. kad ne mogu ni njenu funkcionalnost "kršteno" da omoguće. O iskoriščavanju tehnologije koja bi bila napravljena zahvaljujući njemu neću da pričam, mislim da je tehnologija dogurala veoma daleko i sada, nego naravno vojska, ljudska sebičnost, želja za dominacijom i milion drugih razloga onemogućavaju njenu primjenu. Koje god LHC otrkiće i napredak da "rodi", ako je to nešto što se ljudima neće moći naplatiti i iskoristiti - nećemo ga gledati. Jedno pitanje od mene neznanca za tebe, koja je korist otkiravanja higisovog bozona, kakvu ljudska rasa ima korist od toga?

    Koji članci, možda iz Zone Sumraka. Pravljene crnih rupa?

    Jedno pitanje od mene neznanca za tebe, koja je korist otkiravanja higisovog bozona, kakvu ljudska rasa ima korist od toga?
    Otkrivanje Higgsovog bozona je ravno otkrivanju fotona i elektrona. Potvrđuje postojanje Higgs polja i mogućnost interakcije sa njim isto kao što je otkrivanje elektrona omogućilo fino upravljanje električnim kolima.

    Higgs polje čiji je nosilac higgs bozon je univerzalno polje (znači proteže se neometano kroz čitav prostor) a otkrivanje higgs bozona dokazuje da je interakcija sa tim poljem moguća. Ovo otvara mogućnost izrade novih metoda propulzije i novih izvoria energije. Svako novootkriveno polje daje podjednake mogućnosti po tom pitanju (vidi što se sve može uraditi upotrebom elektromagnetskog polja).

    Higgsovo polje i čestica su prodori u nauci poput onih od strane Lorenca, Maxvela, Diraka, Faradeja ili Anštajna, odnosno ljudi od čijih otkrića ovisi današnja civilizacija.

  24. #324
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Usput evo i zvanične izjave CERN tima povodom ovog događaja.

    LINK u NATURE magazinu http://www.nature.com/news/cern-batt...-delay-1.17186


    I čitanje tog članka na youtubeu koga mrzi da sam čita:



  25. #325
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

Page 13 of 14 FirstFirst ... 391011121314 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 19:53
  2. Replies: 3
    Last Post: 23-06-08, 01:13
  3. Mila moja Crna Gora!
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 01-04-05, 03:46
  4. Emir Kusturica
    By Berankrsh69 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 15
    Last Post: 31-01-05, 08:27
  5. LOL!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 20
    Last Post: 02-10-04, 12:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •