Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 35

Thread: Novi zakon o drzavljanstvu?

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Novi zakon o drzavljanstvu?

    Građani Crne Gore imaju crnogorsko državljanstvo.
    Tako glasi prvi član Zakona o državljanstvu, usvojen u oktobru 1999. godine.
    Zagovornici Zakona iz vladajuće koalicije DPS-NS-SDP govorili su tada da je njegovim donošenjem Crna Gora vratila dio davno zagubljene državnosti.
    "Novi Zakon prvi put daje prioritet crnogorskom u odnosu na jugoslovensko državljanstvo. Ranijim rješenjima je bilo precizirano da se crnogorsko državljanstvo stiče i prestaje istovremeno sa sticanjem, odnosno prestankom, jugoslovenskog", objašnjavao je Miodrag Iličković, jedan od predlagača novousvojenog zakona.
    "Vlast vrši najveći podvalu crnogorskom narodu, jer se ovim projektom udara kamen temeljac nezavisnoj Crnoj Gori", tvrdili su iz Socijalističke narodne partije. Nezadovoljni su bili i opozicioni zagovornici suverene Crne Gore. "I ovo je jedna od mahinacija vlasti koja se, tobože, zalaže za nezavisnu Crnu Goru a u stvari sve čini da do toga ne dođe", poručivali su glasnogovornici Liberalnog saveza.
    Uglavnom, u vrijeme kada je usvojen važeći Zakon o državljanstvu njegovi predlagači obrazlagali su da će on pomoći da se u Crnoj Gori razriješe brojni problemi: radno i izborno pravo izbjeglih i raseljenih sa prostora bivše Jugoslavije; status nekoliko hiljada profesionalnih vojnika koji su se obreli u Crnoj Gori nakon povlačenja iz BiH i Hrvatske; tretman "doseljenika" iz Srbije koji su formalno prijavili boravak na crnogorskoj adresi kako bi izbjegli plaćanje poreza na ovdašnje nekretnine; pozicija državnih službenika - među njima i ministara - koji nijesu imali crnogorsko državljanstvo...
    U suštini, osnovna intencija je bila da pravo da "bira i bude biran" postane privilegija stanovnika Crne Gore koji imaju njeno državljanstvo. No, uskoro se pokazalo da to nije nimalo jednostavan posao. Problem nije bio Zakon o državljanstvu, već čitav set izbornog zakonodavstva i Ustav Crne Gore. Primjera radi, Ustav precizira da "građanin Crne Gore koji je navršio 18 godina ima pravo da bira i da bude biran". Ostalo je nedorečeno - ko je građanin iz crnogorskog Ustava državljanin ili stanovnik?
    Prema tumačenju onih koji su izglasali Zakon, pojam građanin podrazumijeva državljanina. Dakle, u pitanju je samo lapsus koji se da lako popraviti. Postavilo se, međutim, logično pitanje - šta je sa stanovnicima Crne Gore koji nemaju državljanstvo. Prema Ustavu CG, građani imaju pravo da izražavaju i objavljuju svoje mišljenje. Samo njima Ustav garantuje i pravo zbora i mirnog okupljanja. Da li i ova prava pripadaju samo državljanima Crne Gore? Odgovor je izostao.
    A pet godina kasnije, Zakon o državljanstvu ponovo je aktuelan. Vlada sprema novi zakon. Prva, radna verzija tog dokumenta već je završena.
    "Pripremamo zakon koji bi važio na duži rok i, ako bude sreće, u Crnoj Gori kao nezavisnoj državi", potvrdio je Abid Crnovršanin, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova za pravna pitanja.
    O detaljima nije govorio, pravdajući se da je "prerano govoriti bilo šta o sadržaju zakona". Ni među ostalim državnim zvaničnicima koje je kontaktirao Monitor nije bilo raspoloženih za priču "o detaljima". Izostalo je i precizno objašnjenje - otkud potreba da se radi novi zakon? Doduše, Miodrag Vuković je ponudio dio razloga: "Važeći zakon je nedovršen i sadrži dosta antinomija i konfliktnih rješenja. Novim zakonom treba uvesti red", poručio je šef poslaničke grupe DPS u republičkoj Skupštini. Moglo bi se reći - sa punim pravom.
    "Prije desetak godina SDP je prvi put Skupštini predložila usvajanje Zakona o državljanstvu, svjesna činjenice da je Crna Gora, po pitanju tog dijela zakonske regulative, potpuno nespremna dočekala demografski udar s početka prošle decenije", kaže za Monitor Miodrag Iličković: "S jedne strane imali smo ogroman priliv izbjeglica i raseljenika s prostora SFRJ čiji je status regulisala samo jedna uredba tadašnje Vlade. Istovremeno, bilježen je i snažan odliv domicilnog stanovništva - posebno Hrvata iz Boke, te Muslimana i Bošnjaka sa sjevera Crne Gore".
    No, vlast tada nije imala razumijevanja za ponuđeni zakon. On je usvojen tek nakon NATO intervencije, ali - tvrdi Iličković - nikada nije potpuno zaživio u praksi. Ne može da objasni zašto. Umjesto toga, Iličković "otkriva" da je bio u prilici da prelista radnu verziju novog Zakona: "Koliko sam ja vidio, tu nema nekih bitnih promjena. Makar ne po najvažnijem pitanju - kako se stiče crnogorsko državljanstvo".
    I dalje će se, dakle, crnogorsko državljanstvo dobijati rođenjem na teritoriji Crne Gore, nasljeđem od roditelja - crnogorskih državljana, te "prijemom u državljanstvo", ukoliko lice koje podnosi zahtjev za dobijanje državljanstva živi na teritoriji Crne Gore duže od deset godina, ili je duže od pet godina u braku sa osobom koja je crnogorski državljanin.
    Nakon ovog saznanja, ponovo se nameće dilema: zašto novi zakon?
    Formalno, objašnjavaju verzirani, dovoljan motiv za promjenu zakona jest izmjena državnog statusa Crne Gore. SRJ više ne postoji, a Ustavna povelja zajednice Srbije i Crne Gore precizira da su državljani republika članica ujedno i državljani zajednice.
    Ustavna povelja je, međutim, i praktično izvorište potrebe da se donese novi zakon o državljanstvu. Naime, u članu 8. Ustavne povelje precizira se da "državljanin države članice ima jednaka prava i obaveze u drugoj državi kao njen državljanin, izuzev izbornog prava".
    Pojednostavljeno, državljanin Srbije u Crnoj Gori može sve što i njeni domicilni stanovnici, izuzev da bira i bude biran. To pravo, međutim, pripada svim stanovnicima Srbije koji već imaju crnogorsko državljanstvo. Ili zadovoljavaju uslove da ga naknadno steknu - u slučaju da im tako što zatreba. Samo teoretski, recimo, prilikom referenduma o crnogorskoj nezavisnosti. Ako on, jednom, bude održan.
    A to otvara čitav set pitanja - od proceduralnih: kako napraviti birački spisak u kome treba pobrojati sve državljane Crne Gore (među kojima, vjerovatno, postoje i oni koji čak nijesu svjesni te privilegije), do suštinskih: imaju li oni koji su za Crnu Goru vezani samo mjestom rođenja ili porijeklom roditelja, pravo da odlučuju o njenoj i sudbini njenih građana.
    Predstojeće promjene Zakona o državljanstvu pokušaće da ponude valjane odgovore na ove dileme. Kakav god bude, novi zakon o državljanstvu će, nesumnjivo, biti povod za novo ključanje u crnogorskom političkom kotlu.

    Zoran RADULOVIĆ

    PS.Probajte da mi navedete bar jedan razlog da covjek pozeli da bude drzavljanin ove 'gore Crne', a da nema veze sa 'jahanjem i maltretiranjem drzavljanja "I CRNJE I GORE"? :shock: :oops:

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    serbaljski kitajci ce morat da potaluse usi i budu manji od makovoga zrna !!! Dalje nece moc da pljuju i poddrivaju Drzavu Crnu Goru !! Manje ce bit te prdnjave serbocetnicko kitajske !!!! :wink:

  3. #3
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Grad Heroja
    serbalöjski kitajci ce morat da potaluse usi i budu manji od makovoga zrna !!! Dalje nece moc da pljuju i poddrivaju Drzavu Crnu Goru !! Manje ce bit te prdnjave serbocetnicko kitajske !!!! :wink:
    Ovo mora da je taj crnogorski jezik?LJEPOTEEEEEEEEE!!? :shock:

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Eda ljepci je zanago od kitajskog :wink:

  5. #5
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Grad Heroja
    Eda ljepci je zanago od kitajskog :wink:
    Mozdani,
    ja bih te glasala za dozivotnog ministra prosvjete,ali samo crnogorskog!!!

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    BEOGRAD
    Posts
    707
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    on misli da je smijesan i simpatican ako pricha tako.... ali nije :lolblue:

  7. #7
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovde se, cini mi se, dosta preplicu pitanja izbornog zakona i zakona o drzavljanstvu. Sto se mene tice, na izborima, referendumu i sl. bi trebalo da glasaju samo gradjani Crne Gore, i gradjani na privremenom radu u inostranstvu. Nema razloga da o sadasnjosti i buducnosti Crne Gore, tj. o sadasnjosti i buducnosti nas koji smo ovde, odlucuje neko ko svoju buducnost ne vezuje za Crnu Goru.

    Sto se ostalog tice, ne vidim nikakav problem u tome da gradjani Crne Gore imaju crnogorsko drzavljanstvo. Ostalo je i onako utvrdjeno ustavnom poveljom. Ne treba se pretvarati da je drzavna zajednica drzava, kad nije...
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NYC
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Ovde se, cini mi se, dosta preplicu pitanja izbornog zakona i zakona o drzavljanstvu. Sto se mene tice, na izborima, referendumu i sl. bi trebalo da glasaju samo gradjani Crne Gore, i gradjani na privremenom radu u inostranstvu. Nema razloga da o sadasnjosti i buducnosti Crne Gore, tj. o sadasnjosti i buducnosti nas koji smo ovde, odlucuje neko ko svoju buducnost ne vezuje za Crnu Goru.

    Sto se ostalog tice, ne vidim nikakav problem u tome da gradjani Crne Gore imaju crnogorsko drzavljanstvo. Ostalo je i onako utvrdjeno ustavnom poveljom. Ne treba se pretvarati da je drzavna zajednica drzava, kad nije...
    Kao sto je jedan tip rekao, nemogu sada da se sjetim njegovog imena, nema nista trajnije od privremenih radnika. Znaci ja sam van Crne Gore i mogao bi da budem nazvan "privremenim", iako to manje znaci stalnim. Znaci po tvome ja ne bih trebao da glasam. Ali, ja imam ocevu i djedovu imovinu u Crnoj Gori. Ne, ne prodajem je i zakonski je jos uvijek moja. Zar ne bih ja trebao da imam pravo da glasam (Ja jesam Crnogorski i Americki drzavljanin)? Ja mislim da bih trebao da imam pravo da glasam ako hocu bez obzira sa imovinom ili bez imovine. Ne samo da bih trebao da imam pravo da glasam vec bih trebao da imam pravo da to uradim ili preko poste ili kroz Konzulata koji je van Crne Gore. Naravno, meni je na kraju sve jedno sta ce se odluciti jer ja nikada necu vise zivjeti u Crnoj Gori.
    Moja zelja vama je za stabilnost i prosperitet, o za malo zaboravih i za moje pravo da glasam, ne toliko zbog moga prava da glasam koliko zbog sta to kaze o Crnoj Gori. Covjek moze uvijek da sanja.
    I would never die for my beliefs because I might be wrong.
    Bertrand Russell (1872-1970)

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prema svim vazecim pravilima koje vladaju u demokratskim drzavama Zapada svi drzavljani jedne zemlje imaju i pravo glasa bez obzira da li u zemlji zive ili ne. Znaci imaju mogucnost da glasaju a na njima je da li to zele pravo i da ostvare. Inace Milov rezim ce to morati da prizna ili ce referendum koji nije sproveden u skladu sa standardima EU i OEBSA biti nepriznat od svih politicki vaznih cinilaca. To je i njemu jasno zato to pitanje referenduma toliko i odlaze.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    $ elita zaldu vi je to sve kitajci zaldu ,odvoji se Crna Gora ,a vi izbjeglice i turisti cete morat pradat za vize ,ukoliko mislite bit u CG!!!!!

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by aloof
    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Ovde se, cini mi se, dosta preplicu pitanja izbornog zakona i zakona o drzavljanstvu. Sto se mene tice, na izborima, referendumu i sl. bi trebalo da glasaju samo gradjani Crne Gore, i gradjani na privremenom radu u inostranstvu. Nema razloga da o sadasnjosti i buducnosti Crne Gore, tj. o sadasnjosti i buducnosti nas koji smo ovde, odlucuje neko ko svoju buducnost ne vezuje za Crnu Goru.

    Sto se ostalog tice, ne vidim nikakav problem u tome da gradjani Crne Gore imaju crnogorsko drzavljanstvo. Ostalo je i onako utvrdjeno ustavnom poveljom. Ne treba se pretvarati da je drzavna zajednica drzava, kad nije...
    Kao sto je jedan tip rekao, nemogu sada da se sjetim njegovog imena, nema nista trajnije od privremenih radnika. Znaci ja sam van Crne Gore i mogao bi da budem nazvan "privremenim", iako to manje znaci stalnim. Znaci po tvome ja ne bih trebao da glasam. Ali, ja imam ocevu i djedovu imovinu u Crnoj Gori. Ne, ne prodajem je i zakonski je jos uvijek moja. Zar ne bih ja trebao da imam pravo da glasam (Ja jesam Crnogorski i Americki drzavljanin)? Ja mislim da bih trebao da imam pravo da glasam ako hocu bez obzira sa imovinom ili bez imovine. Ne samo da bih trebao da imam pravo da glasam vec bih trebao da imam pravo da to uradim ili preko poste ili kroz Konzulata koji je van Crne Gore. Naravno, meni je na kraju sve jedno sta ce se odluciti jer ja nikada necu vise zivjeti u Crnoj Gori.
    Moja zelja vama je za stabilnost i prosperitet, o za malo zaboravih i za moje pravo da glasam, ne toliko zbog moga prava da glasam koliko zbog sta to kaze o Crnoj Gori. Covjek moze uvijek da sanja.
    AMERIKANAC ,AJ NE ZAJEBAJ CASTITI . ZNAS LI TI DA BI SVI GLASACKI LISTICI PRVO STIZALI U BEOGRAD (I VALJDA ZNAS STO BI SE DESILO) ISTO KA I NASA ISTORIJA . I AKO NEMISLIS "N I K A D " DOCI DOLJE KOJI TE ONDA QUREC VUCE DJAO DA SI TU I DA SI BITAN ZA CG A ??????????

  12. #12
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NYC
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    AMERIKANAC ,AJ NE ZAJEBAJ CASTITI . ZNAS LI TI DA BI SVI GLASACKI LISTICI PRVO STIZALI U BEOGRAD (I VALJDA ZNAS STO BI SE DESILO) ISTO KA I NASA ISTORIJA . I AKO NEMISLIS "N I K A D " DOCI DOLJE KOJI TE ONDA QUREC VUCE DJAO DA SI TU I DA SI BITAN ZA CG A ??????????[/quote]

    Dome koji qurec vices?

    Ako je prevara ono o cemu brines onda napravi sistem gdje glasanje je u Crnoj Gori ali to i dalje ne mijenja moj stav da ja bih trebao da imam pravo da glasam (ja ga sada imam). Ti kazes ne van Crne Gore, u redu za sada onda samo u Crnoj Gori. Ako ja hocu da putujem u Crnu Goru za glasanje onda treba da mogu da i glasam.

    Ja nisam bitan za CG, ali nisi ni ti zato uspori. Drzava je postojala prije mene i tebe i postojace i poslije. To ne znaci da hiljade ljudi koji su van Crne Gore ne bi trebali da imaju pravo da glasaju jer oni ce se mozda vratiti ako ja necu.
    I would never die for my beliefs because I might be wrong.
    Bertrand Russell (1872-1970)

  13. #13
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neko ko svoju buducnost ne vezuje za Crnu Goru, ne treba o njenoj buducnosti ni da odlucuje.
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  14. #14
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NYC
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Neko ko svoju buducnost ne vezuje za Crnu Goru, ne treba o njenoj buducnosti ni da odlucuje.
    To znaci da nijedan politicar ne bi trebao da glasa?

    Ne volim da koristim parole ali evo je:

    Zar ne bi Crna Gora trebala da veze svoju buducnost za tebe a ne obratno?

    Na kraju kako odlucujes ko je vezan gdje, kao legalno pravo zvuci mi tesko da se ostvari, barem se tako nadam.
    I would never die for my beliefs because I might be wrong.
    Bertrand Russell (1872-1970)

  15. #15
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako vec pricamo o tome, daj da pricamo ne u svijetlu toga kako kome odgovara da bude, vec kako bi bilo pravicno.

    Zar treba neko ko ne zivi u Crnoj Gori da utice na odluke koje na njega nece uticati, al zato oce na mene koji sam ovde? Narodski receno, treba drugi da nam kroji kapu, koju on nece da nosi?!

    Inace, to je moguce pravno upakovati...
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije Bitno taj tvoj argument ne pije vodu jer se direktno sukobljava sa osnovnim principa na kojima demokratski uredjena drustva pocivaju. Prema najosnovnijim principima demokratije svaki drzavljanin jedne zemlje je istovremeno i njen gradjanin i ima pravo glasa bez obzira dali je u zemlji ili van njen. Tako je u svim zemljama Evropske Unije, USA, Kanadi, tako je uostalom i u svim zemljama naseg okruzenja kao recimo Hrvatskoj, BIH, Madjarskoj, Rumuniji, Srbiji. Da bi referendum bio demokratski on mora biti sproveden prema ovim demokratskim standardima. Sve van toga je cist teror i mazohizam , a ako ti zelis bilo kakav referendum, onda vi iz DPS-a organizujete neki kakav vama odgovara, gdje ce samo izaci Milo i glasati i onda proglasite pobjedu. Jedini vas problem nakon toga ostaje sto rezultate takvog referenduma nece niko priznati. Vi ne zelite da se ova podjela u Crnoj Gori rijesi, da se gradjani krenu baviti drugim temama, prije svega ekonomskim. Vama je jasno da sem referenduma i nezavisne gradjanima Crne Gore i nemate ista drugo da ponudite zato nonstop insistirate na ovom pitanju .

  17. #17
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NYC
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja razumijem sta ti kazes, ali to ne znaci da samo zbog toga sto neko ne zivi u Crnoj Gori on ne moze da glasa na izborima. Znaci cim se otisao preko granice nemas pravo da glasas? To meni isto ne zvuci pravicno.

    Ja sam Crnogorki drzavljanin-znaci ja imam pravo da glasam (Da li je to u Crnoj Gori ili negdje drugo to je drugo pitanje) Ako sam otisao preko granice ja nisam izgubio to drzavljanstvo onoga momenta kada sam presao granicu, jer na kraj krajeva koristis dokumenat iz te drzave da predjes tu granicu.

    Ako Crna Gora hoce da uvede zakon gdje mozes da imas samo jedno drzavljanstvo, ona moze to da uradi, i u tom slucaju imajuci u vidu da ja sada imam dva drzavljanstva bilo bi do mene da se odreknem jednoga od tih. Ja se ni sa time ne slazem, ali mnogo drzava ukljucujuci Njemacku koliko ja znam to vec rade. Po mome misljenju ne samo da bih ja trebao da imam drzavljanstvo nego i moja djeca bi trebala da ga imaju isto kao sto ce imati Americko onoga momenta kada se rode bez pitanja gde i kada. Ja mislim da Crna Gora nema sta da izgubi od odrzavanja bliskih veza sa svojom dijasporom, cak i sa djecom i unucima te dijaspore i jeste da im da drzavljanstvo i sva prava koja dolaze sa tim drzavljanstvom.

    Ja sam svjestan da u ovo vrijeme Crna Gora prolazi kroz vremena kada ce morati da odluci da li ce da bude samostalna drzava ili ne i ko glasa u tome je veoma vazno za ljude koji zive u njoj, definitivno vaznije nego za mene licno. Ali ima veliki broj ljudi koji nisu ravnodusni o tome pitanju i imaju korijene, familiju i mozda namjeravaju da se vrate i oni ne bi trebali da budu sprijeceni da glasaju samo zato sto zive van Crne Gore.
    I would never die for my beliefs because I might be wrong.
    Bertrand Russell (1872-1970)

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by aloof
    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Neko ko svoju buducnost ne vezuje za Crnu Goru, ne treba o njenoj buducnosti ni da odlucuje.
    To znaci da nijedan politicar ne bi trebao da glasa?

    Ne volim da koristim parole ali evo je:

    Zar ne bi Crna Gora trebala da veze svoju buducnost za tebe a ne obratno?

    Na kraju kako odlucujes ko je vezan gdje, kao legalno pravo zvuci mi tesko da se ostvari, barem se tako nadam.


    Alo amerikanac ,nemo citirat kenedija i ostalu marvu jer nijesu sa nasega podneblja i ne znaju kako ga je bilo nama !!!!
    Momcicu ja sam izasa odavno (mozda i prije no si se ti ridiojo) ,ma mi nije CRNA GORA ,kriva ni ona ni njen narod!!!!!!!!!
    I sad kad cujem marvu bjelosvjecku i serbaljsku kako bi da odlucuju o CG dodje mi da uletim i ja ka taliban u necesovi centar i raznesem mene i masu drugijeg zlotvora Crne Gore, no ti dome nas (bivsi) ako imas cesa nu lani sad da te cijemo ,sto ti je kivna Crna Gora ,a bi da donosis odluke o njenoj buducnosti (jerbo su ti ga pradjedovi zasluzili) no sto "T I " junace nacinje za tu drzavu a ??????????????????



    Gledam ono smece od Ilickovica sa Cetinja .....osudi me na zatvor u Spuz za nesto sto nijesam ucinio (a vidji kolko je vremena proslo) kad je stoka bio sudija ,i sad ga gledam u vladu i parlament ,a na cas i obraz neka mu je onijeh zatvorskijeh dana u Spuz ,ma ga ispljuvah kad sam dosa poslije masu godina u "TurskoGroblje" . Ma mi Crna Gora nije kriva za nista no ja sam !!!!
    ............KO NE VOLI CRNOGORCA OCINA MU ***** OCA !!!!!!!

  19. #19
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oni koji nemaju namjeru da se vrate - ne treba ni da glasaju! Kazem ne treba, e sad, ako ce nam EU i SAD traziti neko drugo resenje da bi priznale referendum - boze moj...medjutim, ne znam zasto se onda do sad ne umijesase, da nam kazu da nam izbori ne valjaju.

    A Janko, kakve ti to podatke imas, pa si toliko zapeo da drzavljani treba da glasaju? Da nisu mozda oni vecinom za zajednicu?
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  20. #20
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NYC
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Heroju,

    Ja nisam citirao Kenedija ako pricas "Don't ask what your country can do for you, but ask what you can do for your country", nego sam odgovarao na drugi post gdje veza za Crno Gorsku buducnost je bila pomenuta. Drugo ti ne znas koliko ja imam godina i da me zoves momcicu je malo pretjerano jer ako nemas nista konstruktivno da kazes na temu mozda je bolje da nista i ne kazes. Trece meni Crna Gora nije ni za sto kivna ili sam ja protiv nje. Moja je zelja za nju da bude stabilna, ekonomski razvijena demokratija, jeli to kao nezavisna drzava ili ne to je pitanje koje ce se eventualno odluciti najvjerovatnije bez moga ucestvovanja.

    Pitas me sto sam ja uradio za Crnu Goru? Vjerovatno ne mnogo, ali to ne znaci da nemam nista da kazem o temama koje su mi interesantne. Naravno ja imam odredjeni vid kakvu Crnu Goru bih ja volio da vidim i jedan mali dio toga je ko je drzavljanin i ko ima pravo da glasa.

    Na kraju ja nisam dosao ovdje da pametujem ili da mi neko pametuje, vec sam dosao da procitam sto mali segmenat ljudi zainteresovanih na ovu temu imaju da kazu o njoj. Mene licni napadi ne interesuju, ali to ne znaci da oni ponekada nisu interesantni i smijesni barem za posmatrace.

    Sad sto se glasanja tice mi se definitivno ne slazemo ni ja i ti heroju a ni ja i "Nije Bitno". Izgleda sto se glasanja tice ja se ovdje samo slazem sa Jankom, a ja sumnjam zbog veoma razlicitih razloga.
    I would never die for my beliefs because I might be wrong.
    Bertrand Russell (1872-1970)

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Veli Jankic gradjanin jedne drzave itd itd ,e nije to tako Jankicu ka sto ti mislis ,jer ja zivim i radim u Swecku vec 23-4 godine i nijesam njen drzavljanin i nemam pravo glasanja :wink: zaludu sto sam tu i radim i placam porez itd itd ali da glasam "nix" ,eto ti te demokratije ! Serbalji bi da mogu i oni iz serbije da glasaju ,zbog veljega broja bi nadmasili Crnogorce, i onda bi Crna Gora postala privjesak serbiji ,koji bi je praznili ka do sad a za uzvrat bi ponekad dobili jedan kamion brasna kolko da smo na okupu !
    Odvoji se Crna Goro dijaspora ceka ! Kapital ce da tece ka rijeka ,bice kako valja i trebuje !

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    :wink: amerikanac ajd dobro da se ne najedis ,samo treba bi da znas cesovi je to osjecaj kad ogroman broj ljudi zudi svim srcem da se vrne ili makar na kratko vidi svoje kamenje svoja brda i doline svoju rodnu grudu ,i onda vidis da neko ko je odozdo napise da nece NIKAD da se vrati niti da cuje za jednu najjacu i najjljepsu zemlju na ovi bijeli svijet ,pa me jeza prozdere cesovijega naroda ima sve rastuzih se ka da mi je umro neko bliznji :wink: . Nemo mi zamjerit stvarno nemam ama bas nicesovijeh namjera da napadam tebe.

  23. #23
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prdogorac,
    Kakis bre za cijelu goru Crnu! :shock: :oops:

    PS.Jej' ti to kakisanje po muskoj ili zenskoj liniji!Zaboravih da si prdogorac,mora da ti dolazi sa obadvije!?

  24. #24
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NYC
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Heroju, nema problema . Ne znam hocu li se vratiti ili ne ali sam definitifno zainteresovan za Crnu Goru, njenu buducnost i da je posjetim sa vremena na vrijeme iako to nisam uradio dugo vremena.
    I would never die for my beliefs because I might be wrong.
    Bertrand Russell (1872-1970)

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Elizabeta
    Prdogorac,
    Kakis bre za cijelu goru Crnu! :shock: :oops:

    PS.Jej' ti to kakisanje po muskoj ili zenskoj liniji!Zaboravih da si prdogorac,mora da ti dolazi sa obadvije!?

    Jelizabeta molim te ka clana bliznje famelje .....ODJEBI U SKOKOVIMA KOKOSKO GLUPA !!! :wink: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue:

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •