Page 204 of 627 FirstFirst ... 104154194200201202203204205206207208214254304 ... LastLast
Results 5,076 to 5,100 of 15656

Thread: Turizam - što se to dešava!?

  1. #5076
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Pitam ovdje zasto nema tur. Kampanje za CG ... Bolje da nisam pitala... ipak je to i sve ostalo sto se tice interesa drzave cg i crnogoraca na kosovu pitanje za najvise cg instance... ali cini mi se da....
    No, Njihov posao i propusti...
    Hvala Lepo

    Zbog toga sto je NTO zajedno sa svim TO opstinskim (lise Kotora) puna neradnika i neznalica. Ne moze neko ko nikada nije izasao iz Rodnog grada da pravi nacionalnu strategiju ili da vodi TO.

    Prije 20 dana razgovaram sa direktorom lokalne TO i pitam ga sta spremaju za sezonu koja dolazi - govori mi covjek, "Pa bili smo na sajam u Beogradu, idemo sad na sajam u Banjaluku. I ja ono kontam kako se vozaju od drzavnih para i perverziraju stare komunjarske *****re i namjerno ga pitam "Prodaste li sta gore dok ste bili" - "A dje prodadosmo, znas kakva konkurencija" - kraj razgovora.

    A sad na temu


    Za 5 godina CG bi sa dobrom strategijom razvoja turizma mogla da bude najelitnija, najluksuznija, najskuplja destinacija u Evropi. Mislite Sprdam se ?

    - Institut Simo Milosevic - Poslati na doskolovavanje sve zaposlene po najboljim centrima u svijetu - uloziti koliko god treba da se vizuelno i funkcionalno dovede na najveci nivo - preorijentisati se samo na sportiste - BUM Najbolji centar za fizikalnu terapiju evrope

    - Ostrvo Sv. Nikola izgraditi 15 bungalova koji bi bili nesto kao ovo :

    http://cdn.architecturendesign.net/w...h-House-17.jpg

    Vez za samo 10 jahti i naplacivati noc 10 000, ali okrenuti tako da ne gleda put budve.

    - Kotor - iseliti sve iz Starog grada, napraviti komisiju koja moze da odredi koliko moze da ima suvenirnica/restorana/picerija i napraviti pravilnik kako eksterijer i enterijer moraju izgledati, konzervirati, renovirati sve zgrade u starom gradu i naplacivati ulaz u grad 5 eur. Ko nece ne mora. Srusiti fjord i napraviti hotel sa 300-400 lezajeva, ali gola eksluziva da bude.

    - Herceg Novi - izgraditi 3-4 jeftina hotela po 300 - 400 lezajeva da imaju Srbi i Bosanci da se brckaju

    - Gurati Orascom - Lustica do kraja, pritiskati

    - Bar - dati rusima ionako tamo nema nidje niko bez oni

    - Ulcinj napraviti no1 odmoriste na adi sve sa ovakvim smjestajem http://cdn.freshome.com/wp-content/u...se-weather.jpg umjesto divljih kucica, zabraniti divlju gradnju i svaki nelegalni objekat srusiti.

    - Sveti stefan - Protjerati ove sisnjare iz Amana i dati je bilo kome drugom ko ce da radi a ne da pere pare. I da donosi nesto a ne da odnosi.

    - Zabljak - Dovesti Svajcarce i sve im dati za 1eur - Hotel Durmitor i pripadajuce bungalove, svaki ski centar, hotel jezera, sve zemlje sto ima, i da ne placaju porez prvo 5 godina. Grad se sam dizhe.

    - Uvesti edukaciju stanovnistva da nije turista stoka pa da ga tako tretiras.


    E sad ovi projekti koje sam ovako iz glave izbacio svi zajedno kostaju manje nego 20km autoputa koji nam nista ne treba, a garantujem da bi nam donijeli za godinu vise i poslova i prihoda od poreza nego sto ce autoput za cijelo svoje postojanje.

    Nego treba imati premijera kom je stalo, vladajucu partiju dje bilo ko zna sta radi, ministra turizma koji ima 2 ciste u glavu i tako dalje... Ja sam i dalje optimista i nadam se da cu za 50 godina pricati unucima kako je CG nekada bila nakaradna zemlja sa ruskim kubikonima a vidji nas sad
    One Ring to Rule them all...

  2. #5077
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ako ministarstvo ino poslova ne pruza smjernice od nacionalnog ibteresa.. ako ne 8nf9rmise min. Turizma itd... pojedinci mogu samo bezglavo da trckaraju na racun budzrta cg i da se samozadovoljavaju sa pesmom uspeo sam u zivotu....
    Jednom premijer rece da mu svako ministarstvo radi na svoju ruku kao da su zasebne vlade...e pa to menadzer lako objedinjuje...to je posao menadzera -premijera... ali...
    Ovo jeste forum - caskanje nas obicnih gradjana Cg... ali nije nasa obaveza da im dajemo do znanja da se alaverte vise i preuzmu dizgine jer od ovoliko propusta i nezainteresovanosti ..ode cg ...
    Cujem radio ..pici srpski jezik..reklame... i opet pitam a nas cg radio? Smiju se..kazu pa i to smo dali crnoj gori i redakciju..ali ni jedna emisija nije posla u etar... pitam zasto? Kazu izabrani novinar sjedi u pg i prima platu ali ne dolazi. Narod vam ovdje uci ekavicu.. nit da se smijem niti da placem.. rekose ime "novinara", rekose cifru za koju ne mora ni da radi... a kszu trebali bi iz tog razloga da oduzmu i to sto su dali crnogorcima...
    Jel to posao min. Spoljnih poslova ili ciji vec... booh...
    Ali nas nije sigurno.
    Hvala Lepo

  3. #5078
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Obožavam ovu floskulu 'elitni turizam'. Što to uopšte znači? Turizam za buržuje i milijardere? To je po meni jedan totalni promašaj, jer Crna Gora nije i ne treba da bude takva destinacija. Zašto npr. Grčka, Hrvatska, Španija ne plasiraju takvu ponudu? Tzv. elitni turizam je za Karibe, Maldive i ostale egzotične destinacije, a ne za Evropu.

    Crnoj Gori je potreban masovni turizam, uključujući izgranju hotelskih kapaciteta, poboljšanje infrastrukture, podizanje usluga na veći nivo, niskotarifne avio-linije i turiste za Zapada. Prosječan Evropljanin sigurno neće izdvojiti basnoslovne sume novca da bi se bahanalisao u hotelu sa 5 zvjezdica, već će doći u Crnu Goru da istražuje lijepu prirodu, obiđe stare gradove, uživa na plažama i planinama, a da pritom izdvoji razumnu sumu novca za avion i smještaj.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  4. #5079
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Elitni turizam ima vise nivoa isto kao i ovaj masovni. Pa cu ujedno pokusati da objasnim prednosti i mane i jednog i drugog.


    Elitni turizam je all year around, u zavisnosti od tipa turiste, poslovni, odmor, birdwatching, visokoplatezni gosti nijesu uslovljeni vremenom. Naravno da ce doci kada je vrijeme najljepse ali ne moraju bas u spicu sezone kada dolaze paradajz turisti posto su odmori na poslu, u skolama i faksovima.

    Jedan visokoplatezni turista koji dodje recimo na Sv. Stefan (da je privatizacija odradjena kako treba), nocenje prosjecno placa 3000eur, lezaljku 100, veceru za dvoje 400, luks taksi do grada, ili luks rentacar... Sve to zaposljava ljude i sve donosi ogromne poreze.

    A onda imamo niskobudzetnog tj. pripadnika ove niskobudzetnije masovne grupe, koji dodje i spava u nerpijavljenom smjestaju za 5eur, jede u supermarketu ili na hamburgernici ili pekari za 1.5eur, i dovede troje djece sa sobom. Znaci ne posjecuje restoran, suvenirnice, spa centre, marine, nocne klubove, kazina itd itd. Sto ce reci da taj masovni gost cini vise stete drzavi nego korisni. Zauzima mjesto na plazi, pravi smece, pravi guzve na putevima itd itd. Onda uzmemo da zbog tog jednog elitnog gosta posao ima nekih 20 ljudi (recepcioneri, konobari, kuvari, vozaci, cistacice, direktori, beachboy, masazeri itd itd), a zbog niskobudzetnog posao ima onaj debeli tip iz Leskovca koji obrce cevape Taj jedan elitni gost vise novca vrati kroz poreze i ljude koje uposljava nego 100 masovnih gostiju po danu Razlika je jedina sto isti taj pravi manje smeca, guzve, buke, pravi manje ruznih betonjerki rusima itd.

    Opet kad kazemo elitni ne mora to biti 3000 eur nocenje, postoje i hoteli sa 4-5 zvjezdica gdje nocenje kosta 200-300eur, ili cak i nize u van sezoni. Pa to jednom prosjecnom evropljaninu nije skupo.

    Grcka, Hrvatska i Spanija upravo prihoduju od tog elitnog turizma. Kao sto rekoh prije, Dubrovnik ima vise hotela sa 5 zvjezdica nego cijela CG hotela. Znaci da neko tu dolazi jelte. Mozda si ti mene i pogresno shvatio sta sam mislio pod elitni, ne mora sve to biti od milion eura, ali da nije BD. Nasi ljudi cesto ne shvataju koliko smo mi mali, i koliko malo ljudi treba da bi zatrpalo CG. Nasa je obala 6-7 puta manja od hrvatske, mi nemamo ostrva, mi smo sitni. I zato moramo od to malo ljepote sto imamo da sto vise iskoristimo. Dje ces na 50km plazha da pravis masovni turizam To je kao mozgovi turizma u CG koji se cude kako svake godine kiksa zimska sezona a cijela CG nema 10km staza - prvi komsija srbija samo na jednom skijalistu ima 60km

    Devastacija zivotne sredine, kich i shund, arhitektura ala cigani to je ono sto nam je donio masovni turizam.

    Ono sto CG treba da uradi sledece par godina je da potpuno odbije turiste iz Srbije, Bosne i Makedonije, da sprijeci tu vrstu masovnog turizma, a da se kao sto sam i ja vec gore rekao posveti zapadnom trzistu i edukaciji.

    Od paradjz turista niko nista nema, samo smo svi na gubitku.
    Last edited by Gandalf_White; 04-03-15 at 12:40.
    One Ring to Rule them all...

  5. #5080
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,452
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    1,239
    Thanked in
    635 Posts

    Default

    Ne bih se složio sa tim da Crnoj Gori treba masovni turizam jer prosto ne postoje kapaciteti za tako nešto.Prvo, Crna Gora nema hiljadu kilometara obale,nema velike plaže,nema hotelske smještaje nema saobraćajnu i gradsku infrastrukturu koja može da izdrži ogroman priliv turista.One jedne rekordne godine u ljetnjoj sezoni kad je u Crnoj Gori u špicu boravilo zvanično 150.000 turista a nezvanično je bila vjerovatno dupla brojka desio se totalni kolaps vodovoda,kanalizacije saobraćaja prekomjernih gužvi na plažama itd, jednostavno primorski gradovi ne mogu da izdrže toliki priliv turista.-
    Druga stvar masovni turizam većinom čine gosti sa niskom platežnom moći koji ne troše previše u vanpansionskoj potrošnji tako da osim pravljenja gužve država i nema neke vajde od takvih gostiju osim eto za statističko pumpanje podataka.
    O elitnom turizmu je izlišno pričati u državi koja nema osim Splendida,Porto Montenegra i dijelom Svetog Stefana nema ništa elitno.
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  6. #5081
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Ja nisam pričao o turistima koji su neprijavljeni, spavaju pod pločom, ostavljaju smeće na plaži, ne idu u restorane, ne posjećuju muzeje i slično. Govorio sam upravo suprotno, o turistima sa Zapada, kojima ovo nije svojstveno. Upravo zbog toga smatram da se masovni turizam nesrećno povezuje sa tzv. paradajz turizmom, što je jedna notorna neistina. Masovni turizam apsolutno veze nema sa stiskanjem i nekulturom, već sa ljudima koji traže najbolji odnos kvalitet-cijena, a pritom obilaze sva mjesta namijenja turistima - muzeje, restorane, klubove, suvenirnice i sl.

    'Elitni' turizam bi pomogao otvaranju radnih mjesta više nego masovni? Možda u Aman Spa Resortsu, a šta je sa ostatkom Crne Gore? Nećemo valjda svi da idemo na Sveti Stefan da radimo? Šta je sa ostalim mjestima? Đe su tu restorani, kafići, muzeji, turističke agencije, apoteke, prodavnice i sl? Zar ne bi tu bilo više radnih mjesta ukoliko bi imali više turista?

    200-300 eura za noćenje nije skupo? Mora da se šališ? Pa i da si iz Skandinavije, malo bi se zapitao, a da ne govorim o prosječnom Britancu, Holanđaninu ili Njemcu. Misliš ti da oni tamo $ede na parama i nemaju druga posla nego da troše po 2,000 eura na smještaj? Izvini, da li ti kad ideš na putovanja tražiš hotele sa 5+ zvjezdica i plaćaš noćenje 300 eura? Ne. E pa tako ne rade ni ovi gorepomenuti. Nama trebaju turisti kao što si ti.


    I, iskreno, preferiram turiste koji ne posjećuju kazina, ne glume ludilo na jathama, i ne provode vrijeme u spa centrima. I zar stvarno misliš da isti profil osobe ide u suvenirnicu i kazino? Mislim, stvarno.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  7. #5082
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goldfinger View Post
    O elitnom turizmu je izlišno pričati u državi koja nema osim Splendida,Porto Montenegra i dijelom Svetog Stefana nema ništa elitno.
    Pa što nam preostaje onda?
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  8. #5083
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Gandalf: Opet ti sa visom turizmom. Nema CG isim Budve niti jedan grad koji ima kapaciteta za visoki turizam. Da bi nesto mogao naplatiti, treba da imas pored dobrog smjestaja koji je uredjen prema svjetskim standardima, odlicne gastronomije, potrebna je i infrastruktura koja upotpunjuje turisticku ponudu za visoki turizam. Pored ovakvih puteva, smeca i prljavstine i bahatosti vozaca, tesko je bilo sta ocekivati sto se visokog turizma tice. Stvar je jos i u tome sto takozvani turisticki radnici u CG koji izdaju stanove i /ili apartmane turistima i ne zna sta je luksuzno namjesten ili apartman. To se moze vidjeti i iz ovih postova na forumu tipa izdajem luksuzni stan / apartman, a ono rupa. Mnogo je razloga zbog cega je jos rano pricati o elitnom turizmu u Crnoj Gori. Treba do perfekcije razviti prvo ovaj "obicni". Kada se penjete uz stepenice, mozete preskakati stepenike, ali je velika vjerovatnoca da cete pasti. U turizmu nije puno drugacije. Nego drzi se ti Gandalf paradajz turista, sto je sigurno, sigurno je.
    Davor

  9. #5084
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default Turizam-što se to dešava!

    Najveca je greska smatrati da je samo hotel i njegova cijena odrednica elitnog turizma.
    Evo ti jedna stvar za razmisljanje. Dodjes u bd u splendid na 15 dana. Trosak dnevni koliki zelis. Samo mi kazi gdje ces ti da potrosis te pare u budvi. Znas li sta placas ti tolikim novcem. Mir tisinu a ne da te necije dijete puni pijeskom udara kanticom ili pisa uz suncobran

    Neko pomenu grcku. Probaj malo po ostrvima da odes a da to nije preko granda na krf pa ces da vidis koliko to moze da kosta, kao i zasto je cijena tolika
    Last edited by Hell Raiser; 04-03-15 at 13:04.

  10. #5085
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    200-300 eura za noćenje nije skupo? Mora da se šališ? Pa i da si iz Skandinavije, malo bi se zapitao, a da ne govorim o prosječnom Britancu, Holanđaninu ili Njemcu. Misliš ti da oni tamo $ede na parama i nemaju druga posla nego da troše po 2,000 eura na smještaj? Izvini, da li ti kad ideš na putovanja tražiš hotele sa 5+ zvjezdica i plaćaš noćenje 300 eura? Ne. E pa tako ne rade ni ovi gorepomenuti. Nama trebaju turisti kao što si ti.


    I, iskreno, preferiram turiste koji ne posjećuju kazina, ne glume ludilo na jathama, i ne provode vrijeme u spa centrima. I zar stvarno misliš da isti profil osobe ide u suvenirnicu i kazino? Mislim, stvarno.
    Evo ovako cemo - 6 dana za tebe i gospodju hotel sa 5 zvjezdica u Turskoj all inclusive + avio karta 1600 eur. Imas privatnu plazu, na kojoj je 200 ljudi a ne 10 000, ne pisaju ti se djeca po glavi, niko ti ne glumi ludilo, ali si smjesten u ljepoti, miru i uzivas. E sad ovo ni za CG uslove nije neka cifra, a zamisli sad jednom norvezaninu, njemcu ili bilo kome drugo

    Sa druge strane moze da se nadje u Paraliji za 149eur aranzman dje cete ti i gospodja da spavate u sobi 2x2, bez klime, lifta, obroka, na plazi sa 10 000 Srba i albanaca. To ti je masovni turizam

    Evo mislim da bolje objasnjenje ne treba.

    I iskreno nije bitno sta ja ili ti ili bilo ko preferiramo. Nije turizam tu zbog nas nego zbog gostiju. Ja npr. nikada ne bih stao na kruzer, jer mi je ta vrsta turizma odvratna i nezamisliva. Ali isto tako to su fabrike para.
    Zivjela jedna baba iznad lokala dje sam radio u BD, i ubijala nas u pojam. Zvala miliciju i komunalnu zbog buke, prijavljivala da je bomba postavljena, o jadu nas zabavljala. Odem ja kod babe da vidim sta se mozemo dogovoriti i vidim da babi trebaju pare ali da je ponosna. Te srce ce je izdati, te izludje od muzike te ovo te ono. Na kraju sam se dogovorio da baba radi za nas i da kao fol nadgleda parking sa prozora da ne bi ko ogrebao auto ili sta za 10eur za noc Nikad nam vise ni komunalna ni murija nijesu dosli. Baba i dalje ne voli glasnu muziku ali trpi


    @davorp

    Mora negdje da pocne da se mijenja. Kad je Porto poceo da se pravi svi su pricali kako ce da propadne, pa je u porto svaki vez prodat, Regent raspordat u rekordnom roku, Tivat procvjetao i sve to u zadnje 7-8 godina. CG je bila masovna destinacija, ostali su nam hoteli iz doba komunizma, ali su te hotele punile firme a ne gosti iz inostranstva. Ono sto je dovodilo inostrane goste bio je Sv. Stefan i Zaliv a nasi su ljetovali po BD i HN kao sto je i danas slucaj.
    Svi navode BD kao centar CG turizma. Kotor je za koplje ispred. Jeste da fali infrastrukture, ali kotor sa 50 puta manje gostiju pravi para 5 puta manje nego BD. A sve zbog toga sto nema dje ta masa da se stisne. U sred sezone u BD moze da se nadje stan za 25eur, stan u starom gradu kotoru istog kvaliteta ne mozes naci ispod 80.
    I samo da znas BD, je jedini gradu CG(izuzev Sv. Stefana) koja ne moze da se bavi elitnim turizmom. Onakvom arhitekturom i zaebancijom BD je izgubila tu sansu.
    Nego opet, da smo 800 meleona ulozili u turizam umjesto za 20km autoputa da ima djed Sreten iz Smokovca da ode do PG-a, lagano bi se napravili svi moguci infrstrukturni projekti, koji trebaju. Nego ljudi ne razumiju koliko smo mi mali i koliko je lako promijeniti stvari samo kad se hoce.

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Najveca je greska smatrati da je samo hotel i njegova cijena odrednica elitnog turizma.
    Evo ti jedna stvar za razmisljanje. Dodjes u bd u splendid na 15 dana. Trosak dnevni koliki zelis. Samo mi kazi gdje ces ti da potrosis te pare u budvi. Znas li sta placas ti tolikim novcem. Mir tisinu a ne da te necije dijete puni pijeskom udara kanticom ili pisa uz suncobran

    Neko pomenu grcku. Probaj malo po ostrvima da odes a da to nije preko granda na krf pa ces da vidis koliko to moze da kosta, kao i zasto je cijena tolika
    E ovo je pravo u centar.

    Ljudi ne razumiju da je dio tog elitizma - mir i tisina. Ono sto oni kuci nemaju. Da je to cistoca pored puta, osnovna kultura, poznavanje jezika, meni preveden bez gresaka.


    P.S.

    Ja se inace bavim masovnim turizmom. Od toga zivim, ali to ne moze biti buducnost CG.
    Last edited by Gandalf_White; 04-03-15 at 13:27.
    One Ring to Rule them all...

  11. #5086
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Sa druge strane moze da se nadje u Paraliju za 149eur aranzman dje cete ti i gospodja da spavate u sobi 2x2, bez klime, lifta, obroka, na plazi sa 10 000 Srba i albanaca. To ti je masovni turizam
    Ja jedno, ti drugo. Ja sam upravo naglasio da masovni turizam (bar po mom shvatanju) nije paradajz turizam iz Sutomora i Paralije. Za mene je masovni turizam kvalitetna usluga, pristupačna cijena smještaja i prevoza, i mnoštvo mogućnosti za vanpansionsku potrošnju, sve to prilagođeno srednjem staležu iz Zapadne Evrope.

    Moja poenta je da će Evropljanin prije poći u Grčku ili Španiju ako ga prevoz i smještaj za 7 dana ispadne 400 eura po osobi, nego u Crnu Goru, koja je u odnosu na ove zemlje ipak totalni anonimus, gdje bi ga isto ovo koštalo 800 eura. Loša i neefektivna turistička promocija Crne Gore je posebna priča.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  12. #5087
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,452
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    1,239
    Thanked in
    635 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Ja nisam pričao o turistima koji su neprijavljeni, spavaju pod pločom, ostavljaju smeće na plaži, ne idu u restorane, ne posjećuju muzeje i slično. Govorio sam upravo suprotno, o turistima sa Zapada, kojima ovo nije svojstveno. Upravo zbog toga smatram da se masovni turizam nesrećno povezuje sa tzv. paradajz turizmom, što je jedna notorna neistina. Masovni turizam apsolutno veze nema sa stiskanjem i nekulturom, već sa ljudima koji traže najbolji odnos kvalitet-cijena, a pritom obilaze sva mjesta namijenja turistima - muzeje, restorane, klubove, suvenirnice i sl.

    'Elitni' turizam bi pomogao otvaranju radnih mjesta više nego masovni? Možda u Aman Spa Resortsu, a šta je sa ostatkom Crne Gore? Nećemo valjda svi da idemo na Sveti Stefan da radimo? Šta je sa ostalim mjestima? Đe su tu restorani, kafići, muzeji, turističke agencije, apoteke, prodavnice i sl? Zar ne bi tu bilo više radnih mjesta ukoliko bi imali više turista?

    200-300 eura za noćenje nije skupo? Mora da se šališ? Pa i da si iz Skandinavije, malo bi se zapitao, a da ne govorim o prosječnom Britancu, Holanđaninu ili Njemcu. Misliš ti da oni tamo $ede na parama i nemaju druga posla nego da troše po 2,000 eura na smještaj? Izvini, da li ti kad ideš na putovanja tražiš hotele sa 5+ zvjezdica i plaćaš noćenje 300 eura? Ne. E pa tako ne rade ni ovi gorepomenuti. Nama trebaju turisti kao što si ti.


    I, iskreno, preferiram turiste koji ne posjećuju kazina, ne glume ludilo na jathama, i ne provode vrijeme u spa centrima. I zar stvarno misliš da isti profil osobe ide u suvenirnicu i kazino? Mislim, stvarno.

    Sve si ti to fino objasnio kako bi trebalo funkcionisati u nekoj teoriji ali i ja i ti znamo da je praksa sasvim drugačija.Opet ponavljam za masovni turizam koji bi ti htio trebaš da imaš saobraćajnu infrastrukturu(neće stranac koji dođe u CG na odmor da provede pola dana zaglavljen na pretrpanim saobraćajnicama) vodovod (da ti nestaje vode u sred dana) kanalizacija, veličina obale (mi nemamo hiljadu kilometara plaža) sami gradovi koji ne mogu da izdrže ogroman broj turista, cijene koje često ne prate nivo usluge, zastarele hotelske smještaje itd itd.Zašto bi se iko iz inostranstva odlučio na ovaku avanturu?
    Last edited by goldfinger; 04-03-15 at 13:30.
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  13. #5088
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slazem se sa tim sto si rekao: "mora negdje da pocne da se mijenja". Crna Gora zaista zasluzuje da se nadje na evropskoj turistickoj mapi i to je nesporno. Ipak, ti samo navodis neke uspjesne primjere, a i o uspjehu bi se dalo raspravljati. Sta je sa ostalim gradovima na primoriju? Tu je sve manje vise ostalo isto, nema znacajnih ulaganja, uglavnom mali privatni smjestaji koji posluju po nekom modelu iz 90-ih. Sta bi sa projektom "Porto Novi"? Ne cujem nesto da se vise ista govori o tome. Opet dolazimo do infrastrukture, nece stranac nigdje gdje nema dobre infrastrukture. Na kraju, treba napomenuti i privatizaciju. Za uspjesan turizam, potrebno je prvo sprovesti dobru privatizaciju, sto ce u ovim tajkunsko-mafijaskim okolnostima biti jako tesko. Ako drzava odluci poboljsati turisticku ponudu, najbolje je ugledati se na Portugal i primijeniti njihov model koji i pored teske recesije u kojoj se zemlja nasla i dalje uspijeva privuci brojne turiste sa svojim a la carte pristupom turizmu i uslugama koje uz to idu.
    Davor

  14. #5089
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Problem koji ja imam sa ljudima u CG generalno je - beznadje.

    Uvijek kada sa nekim pricam, uvijek dodje to prepreka. A ne moze zbog ovoga, a ne moze zbog onoga, a vidi kakva je vlast, a vidji opoziciju.

    Ali sve moze, samo kad ima ko hoce.

    Mi smo ih birali 20 godina iako smo vidjeli sta su sve napravili. Mene je srce boljelo za Sv. Stefanom, bio sam kad su dovodili Andreu Bochelia da pjeva na trece po redu otvaranje. Drzali onu ljepotu praznom a ovamo prijavljivali da imaju gostiju da kupe vremena.
    Ali npr. ovo sto sada sa Lusticom Orascom sto radi je strasan projekat, vjerujem ovo oko Mamule ce da zazivi. Vidjecemo.


    Ali Viscount - niske cijene dovode do masivnosti, kao sto rekoh elitni turizam ne mora da bude 10 000 eur nocenje, moze to da bude dosta jeftinije. A sad cu ti u praksi pokazati razliku izmedju masovnog i elitnog turizma :





    Pa onda smjestaji:

    Mini lux hotel - 200eur nocenje


    Low budget Budva style - 100eur noc u sezoni



    Osoblje:






    Viscount, nece zapadnjak da dodje na plazhu dje je 100 000 ljudi, za to ima Brazil, Grcku, djelove turske itd. Oni hoce da se lijepo osjecaju u miru i tisini. Neki ne gledaju koliko ce platiti i hoce li ta cijena biti 200eur veca nego u Spaniji, posto su u spaniji bili nekih 20 puta do sada pa bi nesto da probaju. Nece da im burgija u sred noci i da rade masine i tako te stvari.


    Nedje mora poceti da se mijenja. Prvo ja predpostavljam od ljudi pa onda sve ostalo

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Ja jedno, ti drugo. Ja sam upravo naglasio da masovni turizam (bar po mom shvatanju) nije paradajz turizam iz Sutomora i Paralije. Za mene je masovni turizam kvalitetna usluga, pristupačna cijena smještaja i prevoza, i mnoštvo mogućnosti za vanpansionsku potrošnju, sve to prilagođeno srednjem staležu iz Zapadne Evrope.

    Moja poenta je da će Evropljanin prije poći u Grčku ili Španiju ako ga prevoz i smještaj za 7 dana ispadne 400 eura po osobi, nego u Crnu Goru, koja je u odnosu na ove zemlje ipak totalni anonimus, gdje bi ga isto ovo koštalo 800 eura. Loša i neefektivna turistička promocija Crne Gore je posebna priča.
    Evo sad procitah ovo pa skontah da pricamo o istoj stvari. Samo sto je zovemo drugacijim imenom.


    Upravo ono o cemu ja pricam je dovodjenje low cost kompanija - i tako uciniti zemlju pristupacnijom, pa onda poceti sa unapredjivanjem usluge i svega ostalog.
    One Ring to Rule them all...

  15. #5090
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    1. Eto, tko ce danas u CG za 300 € za nocenje? Osobno sam spreman potrositi ne vise od 50€ za nocenje i to u onom bingalu ne pjeni od mora na FKK plazi.
    2. Cesto idem u u CG kolima i to preko HR i obvezno ostajem par dana u Malon Stonu u jednom te istom apartmanu. Apartnam je nalik na one crnogorske malen i nema kuhinju, ali ima odlicnu privatnu plazu na lokaciji dgje ti UOPCE nemanijednog sudjeda, prolaznika, nijednog plivaca, da je govorim o glasnoj djeci. Vlasnik tog apartnama napravio je oko sebe pravi park za setanje i to s rasvijetom, hend-mejd kipovima i kompozicijama od kamena. Park je takodjer "za goste ONLY" i nudi odlicnu razinu privatnosti i komforta. Mislim da ne trebam nitkome objasnjavati sto jest Mali Ston i sto se tamo nudi gostima. Ako budite zeljeli white-cloth restorana, ima tamo Kapetanove Kuce, ako budete zeljeli konobu ima tamo Bakusa u Stonu, ako budite zeljeli proci sasvim jeftino, ima tamo na ulazu u M.Stom kioska s kamenicama. U vecernim satima moze se prosetati do Stona, gdje uvijek ima turista, koji tamo dolaze vecerati, ali uopce se ne cuje turbo-folk, niti se ne smrdi na leskovacki rostilj.
    Pri svemu tom Ston nije nikakva "elitna destinacija" i cijene su dosta povoljne.
    3. Nakon nekoliko dana uzivanja ulazim u CG. Evo ga Herceg Novog: beton-beton-beton, visekatnice za Ruse, uzasni promet, nema osmijeha na licama i td.
    4. Cetinje.
    5. Za kupati se idemo kolima na Veliku Plazu u bungalo koje sam spomenuo gore. Tamo uzivamo i kulinarskim remek-djelima koji u CG nudi samo i iskljucivo "Misko"
    6. U BD idem samo za kupiti dobra uvezena vina, koja nudi Tazeks, te za kupiti svijezu ribu i morski plodovi (ima toga i na CT, ali ponuda je relativno mala, dok su cijene vece od onih u BD)
    7. Svoje pare preferiram trositi na CT, da bi i Cetinjani mogli zaraditi od "ruskog turizma".
    Ne bih rekao da trosim puno manje od obicnih turista, posebito od onih Rusa, koji autobusima dodju na CT, kupe suvenire u Manastiru (od kojih niti drzava CG, niti opcina CT ne dobijaju niti jedan perper u proracun), popiju kavu u Antibu iliti malo pivo u Hogaru i to je to.
    Toliko o onoj specificnoj vrsti ruskog turizma.
    Last edited by A+A; 05-03-15 at 09:13.

  16. #5091
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,227
    Thanks Thanks Given 
    2,762
    Thanks Thanks Received 
    4,539
    Thanked in
    2,403 Posts

    Default

    ^ Siguran sam da Gandalf nije ni razmisljao o takvim turistima kao sto si ti...

    NHF.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  17. #5092
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    ^ Siguran sam da Gandalf nije ni razmisljao o takvim turistima kao sto si ti...

    NHF.
    ... o turistima, koji skoro nista ne traze, nego samo mirno trose pare?

  18. #5093
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ja licno kad putujem gledam sto jeftinije da prodjem i tesko da iko moze jeftinije proci od mene i mojih putovanja. Ali kao sto sam vec rekao u turizmu nije bitno sta ja mislim ili bilo ko nego je bitno sta zahtjevaju ljudi koji su pravi turisti i vjerujem da kada budem imao 50 necu se guzvati sa zhenom po apartmanima bez kuhinje nego cu imati za priustiti hotel sa 3-4 zvjezdice dje nocenje ne mora da bude 300, ali eto 200eur (100 po danu).
    E o takvim gostima pricam ne o domacim, koje ni ne brojim u turiste, vec su ljudi koji gledaju sto jeftinije da prodju, a sve su vec vidjeli i ne idu nidje drugo jer im je skupo.
    I upravo ti ljudi koji dolaze u CG i trose 20-50eur dnevno unistise ovu zemlju. Jede se po supermarketima, vino se pije iz prodavnice, rucak i vecera sami spremaju. E to je masovni ili niskobudzetni turizam. Od tog gosta niko nista nema, samo zauzeto parking mjesto i peskir na plazi.
    One Ring to Rule them all...

  19. #5094
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ja
    I upravo ti ljudi koji dolaze u CG i trose 20-50eur dnevno unistise ovu zemlju. Jede se po supermarketima, vino se pije iz prodavnice, rucak i vecera sami spremaju. E to je masovni ili niskobudzetni turizam. Od tog gosta niko nista nema, samo zauzeto parking mjesto i peskir na plazi.
    Nije problem u "takvim gostima" nego u tome, sto im nude CG-ugostitelji. Naravno da "jedu po ducanima", jer 99% ponude u konobama cini jedan te isti leskovacki rostilji, inace brza hrana. Ima dosta ljudi koji su spremni potrositi i 50€ po osobi za rucak i jos vise za veceru, ali nemaju gdje. Tu glavnu ulogu ima odnos kvaliteta prema cijeni, sto jest problem za CG jer ima dosta mjesta s visokim cijenama, ciji kvalitet usluga i hrane je dosta upitan. Istovremeno ima dosta objekata, koji nude relativno niske cijene, ali ni po cemu se ne razlikuju od ponude u kojem kiosku brze hrane.
    Eto, u CG tzv white-cloth restorane mozete prebrojati na prste jedne ruke, a ima dosta ljudi koji bi radije vecerali tamo gdje nema gosta u trenerkama i plaznim gumenim flip-flopovima, gdje se ne svira glasna glazba, da ne kazem turbo-folk, i gdje vinjska karta ima nekoliko stranica i to bez Krstaca i Vranca u 1L. bocama
    Last edited by A+A; 05-03-15 at 13:09.

  20. #5095
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default

    Ovo je nesto sto ja godinama pricam. Sjednem u restoran i sva se ponuda svede na meso sa rostilja, preliveno nekim sosom ili sa grilovanim povrcem i pomfritom. I onda mu dodje racun od 18 do 22 eur za tako nesto.
    Drugi problem je sto mi nemamo hotele, nego se grade stanovi sa kuhinjama koji se ne prodaju pa ih investitori na crno izdaju ljeti. Pa naravno da ces kad vidis sta se nudi u restoranima i po kojoj cijeni da kazes vazi mogu ja sam da spremim nesto kuci kad vec imam uslova

  21. #5096
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ne mogu da se slozim. Iako je usluga u vecini restorana itekako losha, mogu samo u BD da nabrojim 10 white cloth restorana i vinarija. Recimo npr. da na ulazu u stari grad imate Astoriu, koja je pojam i fensi mjesto, ali oni u svom meniju imaju nekih 300 jela, da svaki dan probas po 10 ne mozes zavrsiti za mjesec dana. Preko 200 razlicitih vrsta vina. A to je samo jedno mjesto. Ja BD ne mogu ocima vidjeti, u zalivu je masu vise ovakvih par ekselans restorana. Pa ljudi ima ih preko 10 i u pg. Evo pokusacu da nabrojim neke koje ja znam, gdje sam bio i garantujem da nema leskovackog rostilja :

    - Astoria - bd - kotor
    - Kineski restoran - Bd
    - Perla - Bd
    - Porto - bd
    - Galion - kotor
    - Forza Mare - Kotor
    - Palazzo Radomiri - kotor
    - Stari Mlini - kotor
    - Avala - bd
    - Splendid - bd
    - Queen of montenegro - bd
    - Aman dining - Sv. stefan
    - Olive tree - sv. stefan
    - Mediteraneo - Petrovac
    - Hemera - PG
    - Zheng HE - PG
    -

    Problem je sto na ova mjesta izlaze lokalne seljacine i jajare kako bi se vidjelo da imaju para, pa su onda ta mjesta odbojna, opet lokalcima.

    Svake godine se zatvori/proda na desetine low quality apartmana/restorana posto jednostavno ne mogu da rade prodajuci krevet 5eur ili kilo ribe prve klase 22eur, ali evo iako sam iz posla jos nijesam cuo da se i jedan imalo luxuzniji hotel prodao zato sto ne radi.

    Evo sledeci put kad budete na primorje probajte neki od ovih restorana no opet. Ne trebaju da odgovaraju nema lokalcima nego gostima...


    Evo jedna anegdota iz BD restorana iz spica sezone. Jedan sto donosi izmedju 100 i 150 eur po satu u spicu sezone u restoranu gdje sam radio. I sad sjele 2 podgoricanke sa momcima full napucane, momci mnogo brzi sa sve akcentom. I sad prica mi konobar sta se desava, prvo su ga mucili jedno 15 minuta sto su MU cijene ovakve, a onda su momci narucili po pola klub sendvicha a cure po pola "aglio e olio" paste. Stigla porudzbina i nastaje haos Podgoricanke zapalile, jede jos 300 ljudi na terasi ali njih to ne zanima. "ZOVITE MENADZERA" - kroz nos podgorickim thick akcentom. Ja dolazim i govori " Ja ovo necu da platim, ove su shpagete bez ichega, kralju", "Mozete li mi reci sta ste narucili?", "Ja pola ove pashte aljo", "6eur ti je porcija pashte, kralju", - gospodjice aglio e olio su spagete sa maslinovim uljem i bijelim lukom ))))))

    Platili su i otisli... Dok bude potraznje za leskovackim bice i leskovackog. Cim suzbijemo potraznju i Srbe/Bosance/Makedonce posaljemo u Grcku i Tursku. Bice i vise luksuznih restorana...
    Last edited by Gandalf_White; 05-03-15 at 14:08.
    One Ring to Rule them all...

  22. #5097
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da i ja nesto napisem podstaknut ovom poplavom od danas, dje kisa pada 5h i kolaps je. Voda do koljena. Struje nemam, na primorje sam, neka to bude uvod za "hvalospjeve".

    Gandalfe, nista licno, okej si tip ali baziracu se na tvoju pricu. Posto itekako ima logike i istine, ali isto tako ima i ne logike.
    Ocemo turizam neki, jel? Sa sve nocenjima za 200-300 eura? To bi bio elitni turizam? Da. Ali evo kisa pada 5h vec, vanredno stanje, po putevima voda do koljena, otvaraju se nove rupe po putu, kolaps kao u sred ljeta ako ne i gori. Elitna destinacija kakvom biste je vi zeljeli mora prvo poci od putne infrastrukture (ne od auto puta dje sj nas izlupezali da nam ga praunuci vracaju) nego infrastruktura da kad ti vasi elitni dodju sa Majbahom da ne moraju da ga ceraju sutradan na reglazu i servis. Mjesta koja spajaju 2 grada su nam deponije i industrijske zone. Zar neko misli da turista iz Zapadne Evrope to zeli? Mi smo jedna obicna olupina koja dere narod. Shvatite to. Nemamo mi potencijala osim za pustanje Cece Bece po diskotekama. Ajmo da se vratimo masovni vs. elitni turizam? Dok je bilo Srba prije 10 godina kad su dolazili na desetine hiljada auta, jeste i nosili su paprike i ovo i ono ali su i trosili. Htjeli smo elitni turizam-doveli smo 20 jahti koji nam istovare ***** u vez, pojedu kod Krsta ribu, naprave 100e racuna i odu. Od elitnog turizma samo glavari i ovi koji ubiraju pored imaju vajde, obican narod kao ja, i ti, i on...NE. Nece doc jahtas u moj apartman koji sam odvajajuci od usta sredio nego ide da plati "elitno". Razmislite malo sta znaci "elitni" turizam. Nikakvog mi potencijala nemamo za to. Sve smo sto valja rasprodali, drugi nam sudbinu kroje a mi se i dalje prepucavamo oko ovoga. Nego, izvinjavam se ako sam koga uvrijedio, a mislim da nisam. Pisem sa telefona a imao bih jos mnogo da dodam... nego nemam struje, u 21v, 2015 godina. Stubovi i dalekovodi truli, kisa izazove kolaps a mi mastamo o eliti i slivanju po 500 miliona eura za sezonu od turizma, a 70% naroda crnogorskog nosi suplje gace i jede pastetu za dorucak.. Nego niko nam kriv nije. Vlast je ogledalo naroda. A sto se tice turizma, od njega ne zivim... samo dajem svoje vidjenje, ali dosta mojih prijatelja zivi-i ne zelite da znate njihove stavove i prognoze iz godine u godinu.

  23. #5098
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da, da se osvrnem na meni u restoranima. Mozemo mi imati bilo koju kuhinju-to nije problem. Ali kome cete je ponuditi i ko ima da plati te specijalitete. Onaj ko ima ne dolazi odje... da jede kavijar dok mu bager kopa temelje iznad glave usred jula. Zato trebamo bit srecni sto ima klijentele i za cevape i pomfrit.

  24. #5099
    Join Date
    May 2013
    Location
    Budva
    Posts
    988
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    svaka ti je na mjesto Dule,evo nam je Jadranska magistrala totalno blokirana,alooo Jadranska magistrala koja je bitnija o citavog pos*anog autoputa je danas totalno blokirana...sta pricati dalje...kakvi turizam kakvi bakraci

  25. #5100
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Nema sta ja da zamjerim Dusane posto i ja dje stignem i kad stignem pricam kako nemamo infrastrukture ni ljudi ni nicega.

    Ali gore u jednom od postova sam naveo da za 800mil eura koliko ce nas kostati prva trasa autoputa, mogli smo da napravimo dosta stvari koji bi nas stavili na mapu luksuznih destinacija. Mala smo mi zemlja sve se moze za 5-6 godina napraviti.

    Nijesam pokusao da kazem da smo mi elitna destinacija mi smo daleko, daleko od toga. Ono sto sam ja pokusao je da objasnim kako nam je taj elitizam jedina buducnost. Ako se pod hitno ne pocnemo okretati tome, mrka je kapa za ovu zemlju i ove ljepote sto imamo.
    Last edited by Gandalf_White; 05-03-15 at 14:37.
    One Ring to Rule them all...

Page 204 of 627 FirstFirst ... 104154194200201202203204205206207208214254304 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. fakultet za turizam?
    By dada_hn in forum Primorski
    Replies: 21
    Last Post: 22-06-10, 09:40
  2. Crnogorski Turizam??????
    By junackopleme in forum Putovanja
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-08, 16:09
  3. Fakultet za turizam-Bar
    By palma in forum Primorski
    Replies: 1
    Last Post: 15-02-06, 17:37
  4. Kami turizam??
    By simm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 23-06-05, 14:43
  5. Hrvatski turizam
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 20-03-04, 00:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •