Page 245 of 627 FirstFirst ... 145195235241242243244245246247248249255295345 ... LastLast
Results 6,101 to 6,125 of 15658

Thread: Turizam - što se to dešava!?

  1. #6101
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "masnoca"... definicija jela na Balkanu.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  2. #6102
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ovo te sad bez zaebancije pitam da mi kazes koja su to Crnogorska jela sa juga?
    Je li moguce da se o ovome diskutuje uopste?
    Podrazumijeva se da se radi o plodovima (iz) mora ili ribi.
    Smatrati to talijanskom ili hrvatskom kuzinom je smijesno, nije valjda ta riba prvo nastala u tom dijelu Jadrana, pa poslije kod nas?
    Priprema je slicna, ne i ista.
    Inace, kao neko ko je starinom sa Lustice mogu da se pohvalim lustickim prsutom, koji je daleko najbolji prsut na svije't!
    Nemojte zaboravit ni na masline, nazalost tu nismo iskoristili potencijal koji imamo.
    P r i m o r a c

  3. #6103
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "najbolji prsut na svijet" aaaaa... po cemu? a da masline "specijalitet" vjerujem da ni Italijani nemaju takve masline koje kod vas ima. Seriously???
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  4. #6104
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Phénix View Post
    "najbolji prsut na svijet" aaaaa... po cemu? a da masline "specijalitet" vjerujem da ni Italijani nemaju takve masline koje kod vas ima. Seriously???
    Ozbiljno ti treba prevest ono?
    Malo shale, malo zbilje...probaj!
    P r i m o r a c

  5. #6105
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a kad narucih bifteck tamo, stize mi parce mesa prekipijelo sa tanjira, ja kad vidim tolike porcije odmah izgubim apetit. Nista gore nego kad ides da jedes u restoran i nemozes guzicu dici dva sata.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  6. #6106
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Mali tanjiri u CG... Mi navikli u CH na mega-veliki tanjir, list salate velicine kao iz perioda mezozoika, i odrezak tek na listove da se secka...
    Doduse nigdje ne pise da se mora sve pojesti, ali...

    Hvala Lepo

  7. #6107
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cattaro View Post
    Je li moguce da se o ovome diskutuje uopste?
    Podrazumijeva se da se radi o plodovima (iz) mora ili ribi.
    Smatrati to talijanskom ili hrvatskom kuzinom je smijesno, nije valjda ta riba prvo nastala u tom dijelu Jadrana, pa poslije kod nas?
    Priprema je slicna, ne i ista.
    Inace, kao neko ko je starinom sa Lustice mogu da se pohvalim lustickim prsutom, koji je daleko najbolji prsut na svije't!
    Nemojte zaboravit ni na masline, nazalost tu nismo iskoristili potencijal koji imamo.
    Sad reci mi (ali iskreno) koliko ste vi od toga sacuvali do dan danas? Zasto ste u primorju prihvatili onaj katunski nacin kuhavnja bilo cega uz uporabu tolike kolicine soli?

  8. #6108
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Mali tanjiri u CG... Mi navikli u CH na mega-veliki tanjir, list salate velicine kao iz perioda mezozoika, i odrezak tek na listove da se secka...
    Doduse nigdje ne pise da se mora sve pojesti, ali...

    Hvala Lepo
    ne, ne pise naravno ali kad imas manju kolicinu u tanjiru i ljepse "prezentovano" (fr rijec ne znam kako se kaze kod vas) imas veci apetit nego kad ti natovare tanjir da ne znas dje ces poceti. A o slatkisima tamo da ne pricam, volim slatkise, torte ali u Cg je sve to natopljeno margarinom i preslatko definitivno. Jedino su tamo ljepsi slatkisi za vidjet nego za jesti. Ono cudo "krempita" ili nzm vise kako se zove, gledas, na mrtvo ti se svidja, probas i muka te uhvati. Kao i sve sa serbetom (serbet, voda i secer) uzas.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  9. #6109
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,133
    Thanks Thanks Given 
    2,238
    Thanks Thanks Received 
    2,413
    Thanked in
    1,243 Posts

    Default

    Ja sam tek prije neku godinu saznala šta je kačamak i cicvara :S Čula sam za to nekad, ali nijesam znala što je to. Za mene je to izuzetno teška hrana.
    Primorska kužina je mnogo laganija, ali opet vjerovatno sve u skladu sa podnebljem. na sjeveru su hladnoće, ljudi više fizički rade, krepali bi na našu 'ranu
    Nijesam zato da se pljeskavice ukinu, ali brate batali me dima na šetalište uz more, jednostavno se ne uklapa.

  10. #6110
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,133
    Thanks Thanks Given 
    2,238
    Thanks Thanks Received 
    2,413
    Thanked in
    1,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Phénix View Post
    ne, ne pise naravno ali kad imas manju kolicinu u tanjiru i ljepse "prezentovano" (fr rijec ne znam kako se kaze kod vas) imas veci apetit nego kad ti natovare tanjir da ne znas dje ces poceti. A o slatkisima tamo da ne pricam, volim slatkise, torte ali u Cg je sve to natopljeno margarinom i preslatko definitivno. Jedino su tamo ljepsi slatkisi za vidjet nego za jesti. Ono cudo "krempita" ili nzm vise kako se zove, gledas, na mrtvo ti se svidja, probas i muka te uhvati. Kao i sve sa serbetom (serbet, voda i secer) uzas.
    Probaj kotorsku krempitu, nema joj ravne. Drugačija je nego obična krempita.

  11. #6111
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a ovo popara, cicvara i slicno...da ja idem u restoran to da narucim kad mogu to kuci spremit??? a stvarno nemojte me zaebavat'. Isto kao da idem u restoran da bi jela smuckana jaja. Makse.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  12. #6112
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Phénix View Post
    ne, ne pise naravno ali kad imas manju kolicinu u tanjiru i ljepse "prezentovano" (fr rijec ne znam kako se kaze kod vas) imas veci apetit nego kad ti natovare tanjir da ne znas dje ces poceti. A o slatkisima tamo da ne pricam, volim slatkise, torte ali u Cg je sve to natopljeno margarinom i preslatko definitivno. Jedino su tamo ljepsi slatkisi za vidjet nego za jesti. Ono cudo "krempita" ili nzm vise kako se zove, gledas, na mrtvo ti se svidja, probas i muka te uhvati. Kao i sve sa serbetom (serbet, voda i secer) uzas.
    Imamo slicno vidjenje jer su navike skoro pa iste, ali u CG su vise "ekonomski" tipovi restorana.. Rusticno i kolicinski kao garant ukusa.. Mada, sad vec ima i rafiniranih restorana gdje nije sve podredjeno kolicini, vec prvenstveno ukusima i estetici.. Obzirom da su navike kod ljudi i dalje blize kvalitet - kolicina, to ce ostati i dalje.. Drugaciji narod. Svajcarci znaju i dan danas da pricaju o gladi kroz koju su prolazili, prezivljavajuci na kesten pireu, i taj refleks i je ostao kad je u pitanju hrana, da ne bacaju nista, da kupuju samo koliko im je potrebno, i da u restoranima uopste budu jako skromni,pa da i to sto pojedu - izmedju svakog zalogaja ishvale na glas.. Iskreno nisam cula za xx godina da se i jedan Svajcarac pozalio na bilo kakvo jelo.. Italijani, Njemci, Francuzi da.. njima je to navika, i bez razloga nadju razlog..
    Normalno, ovo je kad je u pitanju "masa", a pojedinci su svuda samo pojedinci..
    Slatkise u CG ne volim da kupujem ali se nedavno zeznuh pa je zavrsilo u otpatke.. Postalo je sve gotovi prasak, margarin i vjestacka bojila..
    No..mozda bude promjena.. Vidjecemo...

    Hvala Lepo

  13. #6113
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by A+A View Post
    Sad reci mi (ali iskreno) koliko ste vi od toga sacuvali do dan danas? Zasto ste u primorju prihvatili onaj katunski nacin kuhavnja bilo cega uz uporabu tolike kolicine soli?
    Sacuvano je. Po domacinstvima sasvim dovoljno, a u restoranima se jede (i na meniju je) ono sto se trazi. Vasa pitanja su na mjestu, ne samo da je povecana upotreba soli, vec i imate neke nevjerovatne stvari po restoranima (svaki u koji sam bio), a to je npr. punjene lignje, a punjene su...PRSUTOM!!!
    To su strasne stvari...genocid nad lignjama
    P r i m o r a c

  14. #6114
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Prvi put sam tu ponudu "lignje punjene prsutom i sirom" dobila u Dubrovniku prije 20-tak godina... U CG se to pojavilo ne tako davno.. Koliko ukusa toliko i ponuda..

    Hvala Lepo

  15. #6115
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Probaj kotorsku krempitu, nema joj ravne. Drugačija je nego obična krempita.
    Nazalost, mali broj ljudi ju je probao. Ono sto je dobro je cinjenica da nakon shjora koje su nekad radile u Zdravljaka tradiciju nastavljaju neke nove shjore. Iako, cini mi se da je malo kvalitet opao. Ili meni cukar sve vise smeta...
    P r i m o r a c

  16. #6116
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    cattaro ajde molim te bas me zanima jer evo zivio sam u kotoru i u budvi, zanima me koja su to nasa nacionalna jela sa juga. Bez zaebancije te pitam.

    Posto kad se kaze nacionalno jelo misli se na jelo po kom je odredjeno podrucje prepoznatljivo. Orade i brancina ima dje oces... Sa skoro svakom ribom ide limun i spanac, to ces naci u svim mediternaskim zemljama.
    One Ring to Rule them all...

  17. #6117
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,715
    Thanks Thanks Given 
    217
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    cattaro ajde molim te bas me zanima jer evo zivio sam u kotoru i u budvi, zanima me koja su to nasa nacionalna jela sa juga. Bez zaebancije te pitam.

    Posto kad se kaze nacionalno jelo misli se na jelo po kom je odredjeno podrucje prepoznatljivo. Orade i brancina ima dje oces... Sa skoro svakom ribom ide limun i spanac, to ces naci u svim mediternaskim zemljama.
    ,,Bokeska kuzina'' - knjiga Vlaste Mandic. Da izbjegnem dalju raspravu, jer sticem utisak da sto god ti napisem ti ces osporit'.
    Zivio si u Kotoru i Budvi, a odje pitas koja su to jela??? Ili treba da se spustim na tvoj nivo rasprave i da te pitam sto si, Boga ti, jeo dok si zivio dolje?
    P r i m o r a c

  18. #6118
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Sto se tice krempite, svojataju je Francuzi, Beclije, Bled... sve isto i variacije..
    Nasi su nekad postovali ingrediente pa je bilo dobro, sad kesice praska i kao guma uz nekoliko listova kore..
    Kao sto i albanci greote misle da je kolac tri lece njihov tradicionalni kolac, a svojataju ga od Argentine, Portugala, Spanije, sjeverne Afrike, Italije...
    Nisu culi ni vidjeli, pa ne znaju.
    Ne znam sto se opterecuje narod s tim svojatanjem tudjeg i upiranjem na "originalnost"... Totalno nepotrebno. Ako oni nisu vidjeli - no nidje na "svijet".. Oko kuce pa oko plota..
    Ja se nasmijem svaki put kad cujem deklamovanje o nekom jelu u tom smislu, pa sve kurtoazije radi klimam glavom kao i svi ostali, da, da, jeste, da..
    Kao i oko rastana velje-Crnogorskog.. Nasmijem se kad god mi spreme u Meksiku i po Kaliforniji.. Ma.. simpa je to sve..
    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 17-07-15 at 20:17.

  19. #6119
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Phénix View Post
    a ovo popara, cicvara i slicno...da ja idem u restoran to da narucim kad mogu to kuci spremit??? a stvarno nemojte me zaebavat'. Isto kao da idem u restoran da bi jela smuckana jaja. Makse.
    U sustini nema jela na svijet koje ne mozes kući spremiti kad znas recept. Ajde napravi presukače zetske sa starim sirom i pozovi nas da probamo Patišpanj ću ja napraviti a ti ako smijes probaj

  20. #6120
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,144
    Thanks Thanks Given 
    5,709
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Ne znam. Pored kacamaka kojeg nije lako napravit doma, teletina i jaretina ispod sacha, ovcji koset u tijesto, dimljeni krap, suva ukljeva...

    Sto se tice ove ribe sa mora ne mislim da imamo nesto sto drugi nemaju. Mozda ima nesto u nacinu spremanja. Meni recimo nidje nisu lignje i riblji pjat ko u bokeske guste a mozda se i varam. Nisam isao po Sredozemlju i probao ribu pa da poredim.

    U principu ti morski plodovi su na mediteranu vjerovatno svuda skoro isti. Ne mislim da sad tu ima nesto nacionalno. Niti mislim da turista kad dodje trazi morsku ribu koje ima samo kod nas, vec ako ode u riblji restoran na moru ocekuje mediteransku kuhinju i to i dobije.

    Uhh ogladnjeh od ove price o hrani, a kasno je.
    Last edited by kimmi; 17-07-15 at 20:25.

  21. #6121
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cattaro View Post
    Zivio si u Kotoru i Budvi, a odje pitas koja su to jela??? Ili treba da se spustim na tvoj nivo rasprave i da te pitam sto si, Boga ti, jeo dok si zivio dolje?
    Nista sto nijesam jeo po hrvatskoj, albaniji, italiji, francuskoj i spaniji.

    Necu osporiti samo me zanima sta je to sto ima samo dolje i nidje drugo
    One Ring to Rule them all...

  22. #6122
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,133
    Thanks Thanks Given 
    2,238
    Thanks Thanks Received 
    2,413
    Thanked in
    1,243 Posts

    Default

    Gandalfe, primorje je po tome i specifično, što kad si na moru, povezan si sa mnogo više kultura. Naša kužina dolje, pripada mediteranskoj. Kužina nosi brojne ukuse, jer pomorci su ti koji su donosili i to sa raznih strana svijeta. Možda tebi to djeluje čudno, ali je tako.
    Nikada ne možeš definisati niti jedan primirski grad, kao recimo što to možeš Žabljak.
    Ja ću ti navesti neka jela na koja sam se ja podizala: Paštašuta, njoke, zelje (raštan) i pračevina, crni rižot, riba na gradele, brodet, bakalaj, razne vrste toćeva, polpete, šupiote i toć od pomidora...od kolača rožada, roštule, a peraška torta...
    Glupo je uopšte pominjati da primorje nema svoje specijalitete, ali ne možeš tražiti da ih nidje drugo nema, jer primorje je multinacionalno, multikulturalno, itekako povezano morem sa ostatkom svijeta Nadam se da sam bar malo pomogla.

    P.S. Sad u Belgiji sam probala zeca u pivu, to je njihov specijalitet, isto tako bismo mogli reći da zeca imaš svuda i da to ne može biti specijalitet. Ili njihov Carbonade flamande, gulaš u pivu. Imamo i mi gulaš, ali je bitan način na koji se nešto sprema.

  23. #6123
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Super, ja sam samo htio da znam koja su to nacionalna jela sa juga, posto se recimo za kacamak, cicvaru, popeke, njeguski stek itd moze reci da su nacionalna jela jer ti ih mogu napraviti samo odje.

    Pa me zanimalo sta je, jer eto iz restoranskog sam posla, pa reko da naucim sta to dolazi sa primorja a da nidje drugo nema. Covjek se uci dok je ziv.
    One Ring to Rule them all...

  24. #6124
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    U sustini nema jela na svijet koje ne mozes kući spremiti kad znas recept. Ajde napravi presukače zetske sa starim sirom i pozovi nas da probamo Patišpanj ću ja napraviti a ti ako smijes probaj
    naravno da nema jela koje nemozes kuci spremiti (ako znas kako i ako imas masu vremena), ali kad ides u restoran to je da bi jeo nesto sto se ne sprema svaki dan kuci, ja jednostavno necu da platim nesto sto mogu napravit' za cas kuci. Poenta o restoranima po meni je da ides da bi probao nesto novo, nesto spremljeno od nekog kulinarskog shefa, jer nemamo svi isti "dar" za kuhinju iako si domacica i spremas svaki dan, nemozes to napravit' kao sto moze neki "chef étoilé", i da ti to postavi u tanjiru (ne, hop! kutljacom) nego fino da ti se vizuelno jede. Pasulja imas i u tvorza ali nece bit' dobar kao da ga neko sprema specijalno za tebe. Kad narucim bifteck "saignant"- malo krvav, necu da mi stigne u tanjiru nesto zilavo i skroz zivo ili skroz tvrdo. Ocekujem da pojedem to sto trazim i kad kazem hocu steak i pomfrit, necu da mi stigne tanjir (kao sto sam imala tamo) sa ogromnim parcem mesa, pored u tanjir kuvani krompir, a oped pored u drugi tanjir (nepotrebni) planinu pomfrita. Ne. ne ide. Tacka.
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  25. #6125
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,116
    Thanks Thanks Given 
    115
    Thanks Thanks Received 
    86
    Thanked in
    55 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Super, ja sam samo htio da znam koja su to nacionalna jela sa juga, posto se recimo za kacamak, cicvaru, popeke, njeguski stek itd moze reci da su nacionalna jela jer ti ih mogu napraviti samo odje.

    Pa me zanimalo sta je, jer eto iz restoranskog sam posla, pa reko da naucim sta to dolazi sa primorja a da nidje drugo nema. Covjek se uci dok je ziv.
    Rushtule? Pashticada? Nego zasto Karadjordjevu sniclu u PG zovu popek?

Page 245 of 627 FirstFirst ... 145195235241242243244245246247248249255295345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. fakultet za turizam?
    By dada_hn in forum Primorski
    Replies: 21
    Last Post: 22-06-10, 09:40
  2. Crnogorski Turizam??????
    By junackopleme in forum Putovanja
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-08, 16:09
  3. Fakultet za turizam-Bar
    By palma in forum Primorski
    Replies: 1
    Last Post: 15-02-06, 17:37
  4. Kami turizam??
    By simm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 23-06-05, 14:43
  5. Hrvatski turizam
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 20-03-04, 00:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •