Results 1 to 5 of 5

Thread: Citroën C5 Redesign!

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,642
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Citroën C5 Redesign!










    Citroën has released first details of the New Look C5, which features fresh new styling as well as significant technical, comfort and safety enhancements – some completely new to the class. The spacious New Look C5 is set to be revealed to the public this September at the Paris Motor Show.

    Incorporating the Company’s new front end design, with its distinctive and striking double chevron grille, giving the model its bold new stance, the New Look C5 features a ‘boomerang’ style for both front and rear lights. The interior of the
    New Look C5 has also been updated, increasing the feeling of refinement.

    Bristling with a wide array of innovative equipment, the New Look C5 features the Company’s sophisticated new lane departure warning system, that alerts drivers if they drift across lanes, as well as Xenon dual function directional headlamps which turn as the car corners.

    Laminated side glass reduces noise levels as well as improves security, whilst front and rear parking sensors provide audible as well as visual warnings on a multifunctional screen. Safety is enhanced by the fitment of seven airbags, including one to protect the knee area, as well as a speed limiter and the latest generation ESP.

    A choice of six powerplants will be available, with petrol units from 117hp to 210hp and the latest HDi common rail diesels, developing between 110hp and 138hp. New six speed manual and automatic gearboxes as well as the Company’s award-winning particulate filter will also be available.

    The New Look C5 brings executive driving bang up to date and firmly establishes itself as a major contender that means business for those who value design, technology and spacious comfort on the road.


    Sramota za Citraća, pogledajte zadnji deo! [size=7]KOMA[/size]
    TAKUMI

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    The Republic of Zabjelo
    Posts
    1,968
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mnogo je ruzan!
    Dont miks grendmas end frogs.

  3. #3
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    10
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postovani,
    ja imam sljedeci problem i ak neko ima neki savjet ili orisnu informaciju neka pise
    Moj Citroen C5 se pregrijava. Ustanovio sam nekako da ne radi ventilator. To traje poodavno.
    Ima nekoliko prestao mi je raditi i ventilator u kabini, zapravo nekad radi nekad ne, a sve cesce ne nego da. Ponekad kad ga upalim radi pa ubrzo prestane poslije par kilometara. Prije recimo 10tak dana je radio fino i hladio cak i klima radila, i dao bih mu i grijanje da ohladim masinu ako mi se pocela grijati jer onaj prednji ne radi odavno, neznam tacno od kad. Zapravo odavno mi se pregrijava, a jeli se pregrijava zato sto ne radi ventilator kod kilera neznam, ili taj ventilator ne radi zbog neke greske u softveru kompjutera njegovog ili je neki senzor, osigurac ili relej neznam.
    Sto mogu u najgoroj varijanti da ocekjem?
    Koje su cijene u najgorem slucaju, iovako sam ga htio prodavati, bas sam se razocarao.
    Prosle godine u junu sam mjenjao unutrasnje motore klime, filtere i dopunjavao freon u ovlastenom servisu Citroena too.

    Br. sasije je: VF7DCRHZB76497565
    ostali podaci sa prometne dozole su: zapremina 1997, snaga 80
    gorivo nafta (mada ja sipam eurodiesel tako su mi rekli)
    godina proizv 2004
    C5 2.0 HDI


    Zlatko Vucinovic, Lepetane, Villa Antonia, Tivat
    85333 Lepetane, Montenegro
    web site: www.holiday-in-montenegro.com
    e-mail: [email protected] [email protected]
    skype name: zlatkovu
    Telephone numbers: mobil: + 382 69 045 185 tel/fax: +382 32 686 035

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,642
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pogledaj datum kad je tema otvorena











    Quote Originally Posted by zlatkovu View Post
    Postovani,
    ja imam sljedeci problem i ak neko ima neki savjet ili orisnu informaciju neka pise
    Moj Citroen C5 se pregrijava.

    Ruku na srce, nista novo. Standardno za Citroen.


    Quote Originally Posted by zlatkovu View Post
    Ustanovio sam nekako da ne radi ventilator. To traje poodavno.
    Razlozi:

    1. osigurac
    2. senzor
    3. motor ventilatora
    4. senzor pritiska i temperature freona




    Quote Originally Posted by zlatkovu View Post
    Ima nekoliko prestao mi je raditi i ventilator u kabini, zapravo nekad radi nekad ne, a sve cesce ne nego da. Ponekad kad ga upalim radi pa ubrzo prestane poslije par kilometara.

    Pogledaj pod RAZLOZI.


    Quote Originally Posted by zlatkovu View Post
    Prije recimo 10tak dana je radio fino i hladio cak i klima radila, i dao bih mu i grijanje da ohladim masinu ako mi se pocela grijati jer onaj prednji ne radi odavno, neznam tacno od kad. Zapravo odavno mi se pregrijava, a jeli se pregrijava zato sto ne radi ventilator kod kilera neznam, ili taj ventilator ne radi zbog neke greske u softveru kompjutera njegovog ili je neki senzor, osigurac ili relej neznam.
    Opet, pod RAZLOZI.


    Quote Originally Posted by zlatkovu View Post
    Sto mogu u najgoroj varijanti da ocekjem?
    Senzor
    Osigurac
    dihtung glave
    dozivotnu robiju jer vozis Citroen.



    Quote Originally Posted by zlatkovu View Post
    Koje su cijene u najgorem slucaju, iovako sam ga htio prodavati, bas sam se razocarao.

    Mici to smece iz kuce. Ne drze cijenu, daj ga posto zasto.




    Quote Originally Posted by zlatkovu View Post
    gorivo nafta (mada ja sipam eurodiesel tako su mi rekli)
    Ovo ti sigurno stvara probleme. Jebes eurodizel. Taj auto ide na naftu.





    Quote Originally Posted by zlatkovu View Post
    Telephone numbers: mobil: + 382 69 045 185 tel/fax: +382 32 686 035


    Cujemo se.
    TAKUMI

  5. #5
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e ovo je savjestan forumash,
    Search Option FTW
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •