Results 1 to 15 of 15

Thread: Leasing ili kredit

  1. #1
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    491
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Leasing ili kredit

    pitanje je sad. Sta odabrati od ponude i uslova nasih banaka? Ima i tu neke bitne razlike ili sve dodje isto?




    Hvala. Pozdrav!
    Remember, if you shake it more than twice, you're playin' with it!

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,364
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Velika razlika i ne dodje sve na isto.
    Kada podignes kredit u banci, kupis auto i on je odmah tvoj a na leasing se auto vodi na njihovo ime sve dok ga ne otplatis + moras placati kasko.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kreda moze, lizing nikad.
    TAKUMI

  4. #4
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    i ja bih radije digla kredit, medjutim kazu oni koji nemaju nista da stave pod hipoteku da im je lizing povoljniji jer to sto trgujes je zapravo kao hipoteka (nije u tvom vlasnistvu do oplate) a i ne trebaju, kazu, ziranti. Je li istina da se ne traze ziranti?
    I koliko je auto skuplje na otplatu, na lizing, nego gotovinski?
    Koliko sam se raspitala bancine kamate za kredite su prilicno visoke, u nekim bankama ispada skoro duplo da vracas, pa ne znam je li i za lizing slicna situacija?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne znam kako je ovdje ali u USA ako uzmes auto na lizing kesiras jedno 2-3000 dolara odmah, zavisi od cijene auta i onda svaki mjesec placas 100, 200, 300, 400.....1900 dolara, zavisi od cijene auta. Mjesecno smijes da vozis 1000 milja, vozis ga 3 godine, posle tri godine ga vratis nazad. Ako si presao preko 36 000 milja, za svaku milju placas 10 centi....
    Postoji mogucnost da ga kupis posle 3 godine.
    Auto nije na tvoje ime, i nece biti dok banka ne prima zadnji cek.
    TAKUMI

  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Ne znam kako je ovdje ali u USA ako uzmes auto na lizing kesiras jedno 2-3000 dolara odmah, zavisi od cijene auta i onda svaki mjesec placas 100, 200, 300, 400.....1900 dolara, zavisi od cijene auta. Mjesecno smijes da vozis 1000 milja, vozis ga 3 godine, posle tri godine ga vratis nazad. Ako si presao preko 36 000 milja, za svaku milju placas 10 centi....
    Postoji mogucnost da ga kupis posle 3 godine.
    Auto nije na tvoje ime, i nece biti dok banka ne prima zadnji cek.
    auuuuuuuuu...mislim da ovdje nije tako...valjda nemas limite u kilometrazi, jedino sto auto nije na tvoje ime dok ga ne otplatis i moras ga kasko osigurati, a to je dosta skupo! Tako ja shvatih, nesto sam se interesovala ali svakako je bolje na kredit, jos ako imas gotovine da uplatis pola odmah, a onda kredit i kesiras resto...
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vladoje View Post
    pitanje je sad. Sta odabrati od ponude i uslova nasih banaka? Ima i tu neke bitne razlike ili sve dodje isto?
    Hvala. Pozdrav!
    Odgovori Shelly a ja cu dopunit. Ovo prvo sto Shelly reche
    Quote Originally Posted by Shelly View Post
    Velika razlika i ne dodje sve na isto.
    Kada podignes kredit u banci, kupis auto i on je odmah tvoj a na leasing se auto vodi na njihovo ime sve dok ga ne otplatis + moras placati kasko.
    Tachno. Plus jedan kljuc ostaje kod njih.
    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    i ja bih radije digla kredit, medjutim kazu oni koji nemaju nista da stave pod hipoteku da im je lizing povoljniji jer to sto trgujes je zapravo kao hipoteka (nije u tvom vlasnistvu do oplate) a i ne trebaju, kazu, ziranti. Je li istina da se ne traze ziranti?
    I koliko je auto skuplje na otplatu, na lizing, nego gotovinski?
    Koliko sam se raspitala bancine kamate za kredite su prilicno visoke, u nekim bankama ispada skoro duplo da vracas, pa ne znam je li i za lizing slicna situacija?
    Trenutno je situacija takva da se kredit nikako ne isplati. I to bilo kakav kredit. Kamatne stope su porasle, a tek se to odrazava na Crnu Goru na koji banke moraju da zaracunaju kreditni rizik i svoju marzu, pa dobijete kamatnu stopu od skoro 10%. Najnovijim kolapsom nekretnina u USA, banke su reagovale i na finansijsko trziste je totalni poremecaj da ne recem haos. Dolar pada, nafta raste, banke nece da prodaju novac nego ga cuvaju za sebe. To je i uslovilo nesto vece kamatne stope zadnjih dana. Banke se vecinom vezu za tromjesecni ili sestomjesecni euribor i plus neka njihova marza, a ima i slucajeva sa fixnom kamatnom stopom.
    Sa aspekta troskova, jeftnijie ispada lizing nego kredit. Sa sve uracunatim troskovima kasko osiguranja, prevoda i slicno. Pogotovo sad kad su kamate porasle. U sustini placate rate i tamo i tamo. Jedino je vlasnik auta prava razlika, a i kamatna stopa i uslovi finansiranja. Kod kredita treba zirant ili neka hipoteka, kod lizinga koliko ja znam ne, a i to opet varira od sume do sume.

    Fabia ne buni narod glupostima koje rade lizing korporacije u USA
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  8. #8
    Join Date
    May 2007
    Posts
    358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    KAMATA kod lizinga je manja za neznatna 2 posto,zavisi od banke u odnosu na kredit,a uzmite u obavezu da svaka kola uzeta pod lizing moraju biti kasko osigurana,a kako svaka kola nova idu preko 10000 eura,samo kasko osiguranje za godinu dana je oko 700 do 1000 eura.
    trenutno je mnogo povoljnije uzeti gotov kredit,pa josh ako imash ucheshe od 20 posto za kola.
    da ne duzim samo izrachunaj kamatu na 10000 eura rok vracanja 5 godina
    i uporedi sa kamatom za lizing+kasko+ostale obaveze
    jes da ti na ovu sumu trebaju ziranti,ali imash varijantu davanja neke nekretnine pod hipoteku umjesto ziranta-mislim da to ide preko Prve nam banke
    pa eto tanjishi ali sa razumjevanjem i chinjenicama *)
    eeeeejj,gdje je taj svrljig?

  9. #9
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Budva
    Posts
    2,059
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    134
    Thanked in
    84 Posts

    Default

    jbg, ako kupiš novo auto (to je 12000+) a da ne uzmeš kasko nije baš pametno (ja mislim), kasko 20% sa uključenom odštetom kod krađe je 420€ na auto od 12000, a znam da su ljudi za taj isti auto al kupljen na sajmu u bd uzimali kasko 10% za 300 i nešto € i to na godinu dana.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,119
    Thanks Thanks Given 
    420
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Ne znam kako je ovdje ali u USA ako uzmes auto na lizing kesiras jedno 2-3000 dolara odmah, zavisi od cijene auta i onda svaki mjesec placas 100, 200, 300, 400.....1900 dolara, zavisi od cijene auta. Mjesecno smijes da vozis 1000 milja, vozis ga 3 godine, posle tri godine ga vratis nazad. Ako si presao preko 36 000 milja, za svaku milju placas 10 centi....
    Postoji mogucnost da ga kupis posle 3 godine.
    Auto nije na tvoje ime, i nece biti dok banka ne prima zadnji cek.

    Ovdje je dobro sto kad si dobar klijent sa dobrim rejtingom dobijes kredit sa 0%kamate
    ili je to nedje vrlo mali procenat

    A mene interesuje kad npr uzmes lizing ili kredit na 5 godina i recimo 30k si uzeo a sa kakmtom i svim taj iznos da vratis je 37k, i moze li se nakon 2 godine recimo to otkazat i isplatit ostatk sume, i ako moze umanje li iznos?

  11. #11
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,447
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    A mene interesuje kad npr uzmes lizing ili kredit na 5 godina i recimo 30k si uzeo a sa kakmtom i svim taj iznos da vratis je 37k, i moze li se nakon 2 godine recimo to otkazat i isplatit ostatk sume, i ako moze umanje li iznos?
    Mozes vratiti prije vremena, ali je fora sto kod svih banaka, kada vracas kredit, kod prve rate kamata iznosi 60-70% a glavnica 30-40% rate. Vremenom se rata smanjuje a glavnica povecava, tako da za prve dvije godine vratis najveci dio kamate, a posle vracas uglavnom glavnicu. Drugim rijecima, iako otplatis kredit prije vremena neces mnogo ustedjeti.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    A mene interesuje kad npr uzmes lizing ili kredit na 5 godina i recimo 30k si uzeo a sa kakmtom i svim taj iznos da vratis je 37k, i moze li se nakon 2 godine recimo to otkazat i isplatit ostatk sume, i ako moze umanje li iznos?
    Yes!



    Quote Originally Posted by Freeman View Post
    Mozes vratiti prije vremena, ali je fora sto kod svih banaka, kada vracas kredit, kod prve rate kamata iznosi 60-70% a glavnica 30-40% rate. Vremenom se rata smanjuje a glavnica povecava, tako da za prve dvije godine vratis najveci dio kamate, a posle vracas uglavnom glavnicu. Drugim rijecima, iako otplatis kredit prije vremena neces mnogo ustedjeti.


    Yes!
    TAKUMI

  13. #13
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    kako koja banka,kod moje kamata nije opadajuca nego fiksna tj ne zavisi od stanja glavnice,sto znaci da kad prijevremeno vracas oslobadjas se svih kamata.. to je korisno. losa stvar je sto prvi kredit nije veliki,tj 3000max
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by STINGO View Post
    KAMATA kod lizinga je manja za neznatna 2 posto,zavisi od banke u odnosu na kredit,a uzmite u obavezu da svaka kola uzeta pod lizing moraju biti kasko osigurana,a kako svaka kola nova idu preko 10000 eura,samo kasko osiguranje za godinu dana je oko 700 do 1000 eura.
    trenutno je mnogo povoljnije uzeti gotov kredit,pa josh ako imash ucheshe od 20 posto za kola.
    da ne duzim samo izrachunaj kamatu na 10000 eura rok vracanja 5 godina
    i uporedi sa kamatom za lizing+kasko+ostale obaveze
    jes da ti na ovu sumu trebaju ziranti,ali imash varijantu davanja neke nekretnine pod hipoteku umjesto ziranta-mislim da to ide preko Prve nam banke
    pa eto tanjishi ali sa razumjevanjem i chinjenicama *)
    Kako moze bit 2% neznatno moj ti
    Za par dana kad sve banke povecaju kamatne stope, neces ovako mislit. Samo je pitanje dana kada ce to da urade. I koliku kamatu da izracuna na ovih 10000? Koja stopa?
    E da lizing je jeftiniji kako god obrnes

    Quote Originally Posted by VooDooPrle View Post
    kako koja banka,kod moje kamata nije opadajuca nego fiksna tj ne zavisi od stanja glavnice,sto znaci da kad prijevremeno vracas oslobadjas se svih kamata.. to je korisno. losa stvar je sto prvi kredit nije veliki,tj 3000max
    Kamata je ili fiksna ili 3mjesecni ili 6 mjesecni euribor plus marza, ili u ekstremnim situacijama moze i marzu da ti podignu. Zavisi kakav je ugovor :-)
    I vidji u ugovor kolika ti je naknada za prijevremenu otplatu kredita. Ili prepayment fee. I mislim da ti se odnosi na odobrenu sumu. Opet zavisi od banke i ugovora.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kad uzmes kredit i kupis auto koje mora biti kasko osigurano, ako se desi tome autu bilo sto, ti dobijas pare, dok je kod lizinga potpuno drugacije, jer se auto vodi na banku, banka dobija sav iznos, a ti koliko god otplacivao to auto, dobijas mucak, sto je meni nezamislivo nego ajde, zato ti je bolje dici kredit
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Skype Kredit
    By dewas in forum Internet
    Replies: 1
    Last Post: 24-02-08, 21:04
  2. Računari na kredit
    By sasa.mne in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 3
    Last Post: 17-12-07, 17:04
  3. Laptop na kredit?
    By Bad Boy in forum Ostali oglasi
    Replies: 17
    Last Post: 09-04-06, 19:22
  4. Kupovina mobilnih telefona na kredit???
    By <[ nIkI ]> in forum Ostali oglasi
    Replies: 7
    Last Post: 07-08-05, 16:47
  5. Ko ne vrati kredit jednoj banci bez problema ga dobija u dru
    By BrunoX in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 12-07-04, 11:50

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •