Results 1 to 14 of 14

Thread: Eticki kodeks Indijanaca

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Eticki kodeks Indijanaca

    Razmislite malo o ovome i pokusajte da iskreno odgovorite, sami sebi - koliko od stavki ovog kodeksa prihvatate i postujete...

    1. Ustani sa Suncem i pomoli se. Moli se sam. Moli često. Veliki Duh će slušati, ali moraš govoriti.
    2. Budi tolerantan prema onima koji su se izgubili na putu. Neznanje, ljutnja, ljubomora i pohlepa izlaze iz izgubljenih duša. Moli se za to da pronađu vodstvo.
    3. Traži sam za sebe. Ne dozvoli drugima da upravljaju tvojim putem. To je tvoj i samo tvoj put - drugi mogu ići s tobom, ali niko ne može ići umjesto tebe.
    4. Goste primi u kuću s puno obazrivosti. Posluži ih najboljom hranom, daj im najbolji ležaj, odnosi se prema njima s poštovanjem i čestitošću.
    5. Ne uzimaj ono što nije tvoje, od neke osobe, zajednice, iz divljine ili nečije kulture. Nije zasluženo, niti ti je poklonjeno. Nije tvoje.
    6. Poštuj sve što postoji na Zemlji - bilo ljude, bilo životinje, bilo biljke.
    7. Poštuj tuđa mišljenja, želje i riječi. Nikada ne prekidaj nečiji govor, nemoj prigovarati ili grubo oponašati mimikom izrečeno. Dozvoli svakoj osobi pravo na lično izražavanje.
    8. Nikada ne govori loše o drugima. Negativna energija koju tako odašilješ u svemir vratit će ti se višestruko.
    9. Svi ljudi čine greške. Sve greške mogu biti oproštene.
    10. Negativne misli uzrokuju bolesti uma, tijela i duha. Vježbaj optimizam.
    11. Priroda nije naša, ona je dio nas. Ona je dio naše svjetovne porodice.
    12. Djeca su sjeme budućnosti. Sadi ljubav u njihova srca i zalijevaj ih mudrošću i učenjima života.
    13. Izbjegavaj ranjavanje srca drugih. Otrov te boli vratiće se tebi.
    14. Uvijek budi iskren. Iskrenost je ispit nasljeđa i dosljednosti unutar ovog univerzuma.
    15. Drži sebe u ravnoteži. Svoje umno ja, duhovno ja, emocionalno ja i tjelesno ja. Sva trebaju biti jednako snažna, čista i zdrava. Jačaj tijelo da ojača um. Rasti bogato u duhovnosti, da izliječiš emocionalne rane.
    16. Donosi svjesne odluke o tome šta ćeš i kakav biti, kako ćeš djelovati i nositi se sa svojim djelima. Budi odgovoran za svoja djela.
    17. Poštuj privatnost i lični prostor drugoga. Ne diraj tuđe vlasništvo, pogotovo ne diraj svete i duhovne relikvije. To je zabranjeno.
    18. Budi prvenstveno iskren prema sebi. Ne možeš biti pažljiv i pomoći drugima, ako nisi pažljiv prema sebi i ne pomažeš prvo sebi.
    19. Poštuj tuđa vjerska opredjeljenja. Ne sili druge da vjeruju u tvoja.
    20. Dijeli svoju sreću. Pomozi onima koji je imaju manje od tebe.
    Last edited by Bonja the Zmaj; 16-11-07 at 10:49.
    Vecina ljudi je zla

  2. #2
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Bonja, jesi gledao "Dead Man", Jarmuschov? Izuzetno jako, nabijeno emocijama, i sa jasnom tezom, i jako interesantno za analizu... Ma, jako ozbiljan antropoloshki rad na velikom platnu
    Just to slip the skin...

  3. #3
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Odličan kodeks, i ne znam koliko se pridržavam, ali znam da potpuno razumem smisao ovih načela, vrlo mi je sve to blisko. Gde si to našao Bonja?

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Odličan kodeks, i ne znam koliko se pridržavam, ali znam da potpuno razumem smisao ovih načela, vrlo mi je sve to blisko. Gde si to našao Bonja?
    Bonja je manijak za Internet based research
    Mada sam ovo skinuo sa jedne nvo e-liste

    @ Getty, negledao film. Preporucujes?
    Vecina ljudi je zla

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    mene je posebno dio za vjezbanje optimizma mnogo zanimljiv
    Vecina ljudi je zla

  6. #6
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Preporucujem, jedan od 5 najboljih filmova 90ih po skromnom mi misljenju, Jarmuschov mozda najbolji... Procjep izmedju 2 civilizacije, jedna umire, druga dolazi, blablabla... Malo spor film, ali fantasticna fotografija, maksimalno angazovan, slojevit, lichan... Ludilo!
    Just to slip the skin...

  7. #7
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    287
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    [COLOR=red]

    1. Ustani sa Suncem i pomoli se. Moli se sam. Moli često. Veliki Duh će slušati, ali moraš govoriti.
    2. Budi tolerantan prema onima koji su se izgubili na putu. Neznanje, ljutnja, ljubomora i pohlepa izlaze iz izgubljenih duša. Moli se za to da pronađu vodstvo.
    3. Traži sam za sebe. Ne dozvoli drugima da upravljaju tvojim putem. To je tvoj i samo tvoj put - drugi mogu ići s tobom, ali niko ne može ići umjesto tebe.
    4. Goste primi u kuću s puno obazrivosti. Posluži ih najboljom hranom, daj im najbolji ležaj, odnosi se prema njima s poštovanjem i čestitošću.
    5. Ne uzimaj ono što nije tvoje, od neke osobe, zajednice, iz divljine ili nečije kulture. Nije zasluženo, niti ti je poklonjeno. Nije tvoje.
    6. Poštuj sve što postoji na Zemlji - bilo ljude, bilo životinje, bilo biljke.
    7. Poštuj tuđa mišljenja, želje i riječi. Nikada ne prekidaj nečiji govor, nemoj prigovarati ili grubo oponašati mimikom izrečeno. Dozvoli svakoj osobi pravo na lično izražavanje.
    8. Nikada ne govori loše o drugima. Negativna energija koju tako odašilješ u svemir vratit će ti se višestruko.
    9. Svi ljudi čine greške. Sve greške mogu biti oproštene.
    10. Negativne misli uzrokuju bolesti uma, tijela i duha. Vježbaj optimizam.
    11. Priroda nije naša, ona je dio nas. Ona je dio naše svjetovne porodice.
    12. Djeca su sjeme budućnosti. Sadi ljubav u njihova srca i zalijevaj ih mudrošću i učenjima života.
    13. Izbjegavaj ranjavanje srca drugih. Otrov te boli vratiće se tebi.
    14. Uvijek budi iskren. Iskrenost je ispit nasljeđa i dosljednosti unutar ovog univerzuma.
    15. Drži sebe u ravnoteži. Svoje umno ja, duhovno ja, emocionalno ja i tjelesno ja. Sva trebaju biti jednako snažna, čista i zdrava. Jačaj tijelo da ojača um. Rasti bogato u duhovnosti, da izliječiš emocionalne rane.
    16. Donosi svjesne odluke o tome šta ćeš i kakav biti, kako ćeš djelovati i nositi se sa svojim djelima. Budi odgovoran za svoja djela.
    17. Poštuj privatnost i lični prostor drugoga. Ne diraj tuđe vlasništvo, pogotovo ne diraj svete i duhovne relikvije. To je zabranjeno.
    18. Budi prvenstveno iskren prema sebi. Ne možeš biti pažljiv i pomoći drugima, ako nisi pažljiv prema sebi i ne pomažeš prvo sebi.
    19. Poštuj tuđa vjerska opredjeljenja. Ne sili druge da vjeruju u tvoja.
    20. Dijeli svoju sreću. Pomozi onima koji je imaju manje od tebe.















    .
    Last edited by ortodox; 16-11-07 at 18:01.
    "...nahrani gladne svojim očima,dodirni dlanom nedodirljive i spasi nas neuhvatljive..."

  8. #8
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve prihvatam, skoro sve postujem *izuzev ove o molitvi*
    Kako Vaša bolest ?

  9. #9
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To je to .
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,427
    Thanks Thanks Given 
    5,564
    Thanks Thanks Received 
    5,003
    Thanked in
    2,088 Posts

    Default

    3. Traži sam za sebe. Ne dozvoli drugima da upravljaju tvojim putem. To je tvoj i samo tvoj put - drugi mogu ići s tobom, ali niko ne može ići umjesto tebe.
    7. Poštuj tuđa mišljenja, želje i riječi. Nikada ne prekidaj nečiji govor, nemoj prigovarati ili grubo oponašati mimikom izrečeno. Dozvoli svakoj osobi pravo na lično izražavanje.
    16. Donosi svjesne odluke o tome šta ćeš i kakav biti, kako ćeš djelovati i nositi se sa svojim djelima. Budi odgovoran za svoja djela.
    Od gore navedenih stavki (trenutno) trudim se da ispostujem samo ove 3.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa View Post
    Sve prihvatam, skoro sve postujem *izuzev ove o molitvi*
    Koju i zasto?
    Vecina ljudi je zla

  12. #12
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    611
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Most ridiculous British law:

    1. It is illegal to die in the Houses of Parliament (27 percent)

    2. It is an act of treason to place a postage stamp bearing the British monarch upside-down (seven percent)

    3. In Liverpool, it is illegal for a woman to be topless except as a clerk in a tropical fish store (six percent)

    4. Mince pies cannot be eaten on Christmas Day (five percent)

    5. In Scotland, if someone knocks on your door and requires the use of your toilet, you must let them enter (four percent)

    6. A pregnant woman can legally relieve herself anywhere she wants, including in a policeman's helmet (four percent)

    7. The head of any dead whale found on the British coast automatically becomes the property of the king, and the tail of the queen (3.5 percent)

    8. It is illegal to avoid telling the tax man anything you do not want him to know, but legal not to tell him information you do not mind him knowing (three percent)

    9. It is illegal to enter the Houses of Parliament in a suit of armour (three percent)

    10. In the city of York it is legal to murder a Scotsman within the ancient city walls, but only if he is carrying a bow and arrow (two percent)

    Here's a few more, with longbow references included...some of which are repeated from Russ's post.

    Under the reign of Elizabeth I, any person found guilty of "harboring a Catholic priest" would be tortured or even hanged. Any priest of the Catholic faith that was caught would be hanged, drawn, and quartered.

    With the exception of carrots, most goods may not be sold on Sunday.

    All English males over the age 14 are to carry out 2 or so hours of longbow practice a week supervised by the local clergy.

    London Hackney Carriages (taxis/cabs) must carry a bale of hay and a sack of oats. (Repealed 1976)

    The severest Penaltys will be suffered by any commoner who doth permit his animal to have carnal knowledge of a pet of the Royal House (enacted by George I) It is illegal to be drunk on Licensed Premises (in a pub or bar).

    It is illegal for two adult men to have sex in the same house as a third person.

    Any person found breaking a boiled egg at the sharp end will be sentenced to 24 hours in the village stocks (enacted by Edward VI).

    It is illegal to stand within one hundred yards of the reigning monarch when not wearing socks (enacted by Edward VI) Chelsea Pensioners may not be impersonated.

    A bed may not be hung out of a window.

    It is illegal for a lady to eat chocolates on a public conveyance.

    During his reign, Oliver Cromwell banned the eating of mince pies on Christmas day, as they were insufficiently Puritan.

    Any boy under the age of 10 may not see a naked manequin.

    It is illegal to leave baggage unattended.

    Picking up abandoned baggage is an act of terrorism.

    Those wishing to purchase a television must also buy a license.

    It is illegal for a Member of Parliament to enter the House of Commons wearing a full suit of armour.

    Destroying or defacing money is illegal.

    If a steam locomotive is driven on roads, a man must walk in front of the vehicle with a red flag during the day and a red lantern at night to warn passersby.

    All steam locomotives are limited to 4mph on roads.

    You may not make out in public.

    It is legal for a male to urinate in public, as long it is on the rear wheel of his motor vehicle and his right hand is on the vehicle.

    Committing suicide is classified as a capital crime.

    Interfering with the mail or sleeping with the consort of the Queen is classed as treason, and as such, carries a maximum penalty of death.

    Placing a postage stamp that bears the Queen (or King) upside down is considered treason.

    One may not "blemish the peace".

    A license is required to keep a lunatic.

    Damaging the grass is illegal.

    Jesuits, Seminary Priests and other suchlike disobedient Persons must be banished.

    Since 1313, MPs are not allowed to don armor in Parliament.

  13. #13
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Engleska verzija:
    http://www.vnv.org.au/site/index.php...100&Itemid=113

    Iskopah i ovo:
    http://www.sapphyr.net/natam/nacodeethics.htm

    @rapsod
    možeš li da izbrišeš gornji post, jer liči na SPAM.

  14. #14
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Koju i zasto?
    prvu. zato sto se ne molim
    Kako Vaša bolest ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 32
    Last Post: 04-08-11, 17:38
  2. Crnogorci ce imati sudbinu indijanaca?
    By punisher in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 41
    Last Post: 18-09-07, 17:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •