Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 45

Thread: Kuči pišu, godine 1717.: "Mi smo odbrana i kruna čitave Crne Gore"

  1. #1
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Cool Kuči pišu, godine 1717.: "Mi smo odbrana i kruna čitave Crne Gore"

    U Rimu je 1896. godine izašla knjiga koju je priredio Ferdinando Ongania. Knjiga je sastavljena od izvještaja kotorskih providura Veneciji, a u knjizi su objavljeni i drugi dokumenti iz venecijanskog arhiva, vezani za Crnu Goru iz perioda od 1687. - 1735. godine.
    Radi se dakle o istorijskim dokumentima/izvorima I klase.




    Knjiga je izdata sredstvima talijanske kraljevske kuće. Knjiga je izdata u vrijeme stupanja u brak Jelene, kćerke kralja Nikole, sa italijanskim prestolonasljednikom. Motiv zbog kojeg je talijanska kraljevska kuća naručila da se objavi ova knjiga, vjerovatno je bio, da bi se pokazali duboki korijeni veza između Italije (Venecije) i Crne Gore.
    Poslije skoro 100 godina, 1998. godine, CID iz Podgorice je objavio i preveo knjigu na naš jezik. Knjigu je preveo sa talijanskog Dragan Mraović, ogorčeni anticrnogorac, sadašnji kolumnista DAN-a.




    U knjizi, između ostalog nalazi se i ovo zanimljivo pismo Kuča Senatu Mletačke Republike. Pismo je vrlo interesantno, iz njega možemo viđeti tadašnju svijest Kuča, koji su bili vrlo blagonakloni prema Veneciji, i koji su sebe smatrali, ovo je nevjerovatno crnogorčenje - KRUNOM CRNE GORE.
    Jasno je da sadašnja svetosavska svijest kog mnogih Kuča je kasnije nastala, posljedica je propagande koju je započeo Njegoš iz političkih razloga. Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori, takođe je širio mržnju prema katolicima ("latini su stare varalice"), mada jasno vidimo da stari Crnogorci nijesu imali nikakvu mržnju prema Veneciji, jer im je Venecija bila puno puta saveznik i pokrovitelj.
    Evo pisma koje su Kuči uputili Senatu Venecije 23. februara 1717. godine.
    Last edited by Ćipur; 13-11-07 at 09:49.

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Ćipure imam jedno pitanje, nisam upućen dovoljno.

    Naime, na jednoj drugoj temi dao si ovaj link:
    http://www.albanianhistory.net/texts/AH1614.html

    Iz tog vrlo zanimljivog teksta se prilično jasno vidi da su Kuči poreklom Albanci katolici.

    I sad mi reci je li Njegoš kriv što je neki Kuč promenio veru u nekom trenutku ili prihvatio tuđ jezik? Ili sam ja nešto pogrešno shvatio. To me malo buni, ako možeš pojasni - da li su svi Kuči poreklom Albanci katolici ili ne?

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ćipure imam jedno pitanje, nisam upućen dovoljno.

    Naime, na jednoj drugoj temi dao si ovaj link:
    http://www.albanianhistory.net/texts/AH1614.html

    Iz tog vrlo zanimljivog teksta se prilično jasno vidi da su Kuči poreklom Albanci katolici.
    Jeli i neki tvoj predak bio među Kučima iz opisa Bolizze? Moj jeste.
    Kako dobro ukriven tekst od Crnogoraca, zar ne?

    Kuči su mješavina Albanaca i Slovena. Mada, mislim da mnogo više imaju albanske krvi.

    Evo kako Sima Milutinović objašanjava kako su Kuči prešli u pravoslavlje.
    Ne znam koliko mu je za vjerovati. Ali treba pročitati.

    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=635470&postcount=67

    Inače kako ja razumijem stvari, Kuči su, dok su bili katolici, bili daleko najjače crnogorsko pleme. Daleko najjače! Pošto su prešli u pravoslavlje, izgubili su puno snagu koju su imali. Nijesu ni približno najjače pleme od 19. vijeka naovamo.
    Je li to slučajno ili ne, što su izgubili moć koju su imali kao katolici, procijenite sami.

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    I sad mi reci je li Njegoš kriv što je neki Kuč promenio veru u nekom trenutku ili prihvatio tuđ jezik? Ili sam ja nešto pogrešno shvatio. To me malo buni, ako možeš pojasni - da li su svi Kuči poreklom Albanci katolici ili ne?
    Nema problema kad neko pređe iz vjere u vjeru, kako mu volja, al Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori. Razumiješ, Njegoš je jasno znao što radi, izmišljao je srpske korijene i srpsko porijeklo Crnogoraca.
    Last edited by Ćipur; 13-11-07 at 17:13.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Jeli i neki tvoj predak bio među Kučima iz opisa Bolizze? Moj jeste.
    Kako dobro ukriven tekst od Crnogoraca, zar ne?
    Iskreno ne znam ali se ne bih ni najmanje začudio da jeste. To je stalan proces mešanja u svim pravcima. Zato ja nikad nisam govorio da je neki moj predak bio Srbin u Dušanovom carstvu i slično jer je to glupo, niti sam dokazivao neku "starost" svoje "loze" mada sam siguran da mogu identifikovati više predaka od većine forumaša jer su davno izradili naše porodično stablo ali ja nikako da se malo zainteresujem za to.

    Nema problema kad neko pređe iz vjere u vjeru, kako mu volja, al Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori. Razumiješ, Njegoš je jasno znao što radi, izmišljao je srpske korijene i srpsko porijeklo Crnogoraca.
    Kao i svaki nacionalni vođa iz 19. veka Njegoš je narode delio po jeziku. Uostalom to je uglavnom i danas slučaj širom Evrope.
    To za veru - tako je i ja se slažem, ali jezik je nešto drugo zar ne. Prema tome, nije Njegoš izmišljao nikakve etničke Srbe po Crnoj Gori pogotovu ne tako svesno i planski kao što ti kažeš. Pa Njegoš je bio Srbin mislim da to niko neće moći da ospori. Ako neko uspe da ospori da je Njegoš bio Srbin ja ću se složiti s tobom da je Njegoš "izmišljao" Srbe.

    Albancima se obično smatraju oni ljudi kojima je maternji albanski tako je i Njegoš Srbima smatrao one kojima je maternji srpski. Sad je malo drugačije ali i dalje je uglavnom tako. Zaista ne znam šta za tebe lično znači to "etnički", u Evropi se to prvo vezuje za maternji jezik.

    Među Albancima takođe ima potomaka - Ilira, Slovena, Grka, Vlaha, itd. (tj. ljudi sa tim kulturnim predznakom od ranije a ko zna čiji su pa oni potomci bili). Ko su oni "etnički"? Naravno da su svi oni sada Albanci, i to etnički Albanci ili kako ti voliš da kažeš "pravi" Albanci.

    Čemu pozivanje na recimo Vojisavljeviće i slično ako si i sam skoro sasvim siguran da ti je prapračukunđed govorio albanski Kako to?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default O Kucima ...

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    U Rimu je 1896. godine izašla knjiga koju je priredio Ferdinando Ongania. Knjiga je sastavljena od izvještaja kotorskih providura Veneciji, a u knjizi su objavljeni i drugi dokumenti iz venecijanskog arhiva, vezani za Crnu Goru iz perioda od 1687. - 1735. godine.
    Radi se dakle o istorijskim dokumentima/izvorima I klase.



    Knjiga je izdata sredstvima talijanske kraljevske kuće. Knjiga je izdata u vrijeme stupanja u brak Jelene, kćerke kralja Nikole, sa italijanskim prestolonasljednikom. Motiv zbog kojeg je talijanska kraljevska kuća naručila da se objavi ova knjiga, vjerovatno je bio, da bi se pokazali duboki korijeni veza između Italije (Venecije) i Crne Gore.
    Poslije skoro 100 godina, 1998. godine, CID iz Podgorice je objavio i preveo knjigu na naš jezik. Knjigu je preveo sa talijanskog Dragan Mraović, ogorčeni anticrnogorac, sadašnji kolumnista DAN-a.



    U knjizi, između ostalog nalazi se i ovo zanimljivo pismo Kuča Senatu Mletačke Republike. Pismo je vrlo interesantno, iz njega možemo viđeti tadašnju svijest Kuča, koji su bili vrlo blagonakloni prema Veneciji, i koji su sebe smatrali, ovo je nevjerovatno crnogorčenje - KRUNOM CRNE GORE.
    Jasno je da sadašnja svetosavska svijest kog mnogih Kuča je kasnije nastala, posljedica je propagande koju je započeo Njegoš iz političkih razloga. Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori, takođe je širio mržnju prema katolicima ("latini su stare varalice"), mada jasno vidimo da stari Crnogorci nijesu imali nikakvu mržnju prema Veneciji, jer im je Venecija bila puno puta saveznik i pokrovitelj.
    Evo pisma koje su Kuči uputili Senatu Venecije 23. februara 1717. godine.
    Cipure, hvala na ovom materijalu, koji sam pazljivo procitao i koji mi pomaze da dopunim, i sklopim, sliku o sopstvenom porijeklu. Inace, Kuca ima od sve tri vjere, tako da nisu samo prelazili u pravoslavlje, nego i u islam. Po forumima Plava, Gusinja i Sandzaka, kao i iz istorije ovih krajeva, se moze procitati da je najveci broj porodica, i prezimena, porijeklom iz Kuca. O tome svjedoci i cesto, u Sandzaku, prezime Kuc (Rozaje, Pazar, Pec), sto samo govori o porijeklu tih porodica. Neke davne 1982-e bio sam kum sinu pobratima nase porodice, katolicima iz Gore Kakaricke, a mlada je bila iz Sukuruca. Tokom rucka u Sukurucu, stari djed te porodice mi je pokazivao goste za stolom i rekao mi: 'ovdje su Kuci od sve tri vjere, a svi su jedan narod' ... bas sam to zapamtio ...
    Doljani forever ...

  6. #6
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaka cast za ovo Cipure! Prvi put vidim ovakav dokument.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post

    Kao i svaki nacionalni vođa iz 19. veka Njegoš je narode delio po jeziku. Uostalom to je uglavnom i danas slučaj širom Evrope.
    To za veru - tako je i ja se slažem, ali jezik je nešto drugo zar ne. Prema tome, nije Njegoš izmišljao nikakve etničke Srbe po Crnoj Gori pogotovu ne tako svesno i planski kao što ti kažeš.
    Da, da Njegoš je svjesno i planski izmišljao Srbe po Crnoj Gori, to je malo grubo rečeno, to je sirovo rečeno, evo preciznije - Njegoš je uvozio i širio srpsku ideologiju po Crnoj Gori.
    Znači Njegoš je predvodnik, rodonačelnik srpske ideologije u Crnoj Gori.
    Vjerujem da je on i izmislio riječ srpstvo, ne znam ko je drugi?

    Pa Njegoš je bio Srbin mislim da to niko neće moći da ospori. Ako neko uspe da ospori da je Njegoš bio Srbin ja ću se složiti s tobom da je Njegoš "izmišljao" Srbe.
    Njegoš je bio Crnogorac koji je izmišljao Srbe, dakjle Njegošu je srpstvo bila prije svega POLITIČKA IDEOLOGIJA. Kao što su kasnije izmišljani Jugosloveni tako su u Njegoševo vrijeme izmišljani Srbi ijekavci, kao što je kasnije uvođena jugoslovenska ideologija, tako se u doba Njegoša uvodila srpska ideologija zapadno od Tara-Drina.


    Albancima se obično smatraju oni ljudi kojima je maternji albanski tako je i Njegoš Srbima smatrao one kojima je maternji srpski. Sad je malo drugačije ali i dalje je uglavnom tako. Zaista ne znam šta za tebe lično znači to "etnički", u Evropi se to prvo vezuje za maternji jezik.
    He he he
    Ti više i nemaš predstavu što je etnički Srbin. Prije nekoliko mjeseci si mislio da su svi Srbi - etnički Srbi, a sad pošto si pročitao puno mojih postova ne možeš da razaznaš što je etnički Srbin.

    Etnički Srbin, je za mene, onaj Srbin na kojega se poziva srpska istorija, to je dakle Nemanjićki sebar/srbin, koji se u Seobi Srbalja odselio za Vojvodinu 1690. godine a i prije toga. To su jedini originalni Srbi, pravi etnički Srbi, potomci dakle Srbalja iz Velike Seobe Srbalja, koji sada žive u Vojvodini. Oni ime Srbalj/sebar (čovjek koji je vezan za zemlju, obrađuje tuđu zemlju), nose od srednjeg vijeka. Crnjanski, Čavoški, Novakov, Pavlov, Isakov, Zablaćanski ... to su valjda ta prezimena, oni su etnički Srbi, nose srpsko ime V J E K O V I M A. Njih ima među današnjim novokomponovanim Srbima 10% i to je sve. Recimo, od 85-90% današnjih Srba, preci im nose srpsko ime najviše 300 godina. Bar 50% Srba, imaju pretke koji nijesu nosili srpsko ime do prije 130 godina.


    Čemu pozivanje na recimo Vojisavljeviće i slično ako si i sam skoro sasvim siguran da ti je prapračukunđed govorio albanski Kako to?
    Čemu pozivanje?
    Pa ma ko da je bio po etničkom porijeklu, Sloven, Arbanas, Vlah ... bio je podanik Vojislavljevića, možda i plemić ... ko zna?
    Vojislavljevići su bili vladari mojih predaka, a i tvojih!
    I moji i tvoji preci su pripadali političkom dukljanskom narodu, bar su ih Vizantinci zvali Dukljanima.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Pa da, Hrvati su Hrvati, Crnogorci su Crnogorci, Bugari su Bugari, Grci su Grci, Rumuni su Rumuni, e samo Srbi nisu Srbi te ih je 10% onih etničkih, bravo, mislim bravo. Doduše moram ti priznati da imaš sistem u svemu tome, bar si dosledan, to je čitava mala ideologija.

    Etnički Srbin, je za mene, onaj Srbin na kojega se poziva srpska istorija, to je dakle Nemanjićki sebar/srbin, koji se u Seobi Srbalja odselio za Vojvodinu 1690. godine a i prije toga. To su jedini originalni Srbi, pravi etnički Srbi, potomci dakle Srbalja iz Velike Seobe Srbalja, koji sada žive u Vojvodini.
    Za tebe - pošteno, za ostatak sveta baš i nije tako.:eek:

    Inače, onaj link http://www.albanianhistory.net/ je prava riznica ima odličnih tekstova, danas sam dosta čitao i našao sam ekstra zanimljive stvari. Ali nekako mi se ne da da govorim o tome jer suviše je veliki ideološki naboj na ovom kobajagi istorijskom podforumu, mislim da više neću staviti nijedan jedini post ovde, vuče me na zlo.

  9. #9
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Pa da, Hrvati su Hrvati, Crnogorci su Crnogorci, Bugari su Bugari, Grci su Grci, Rumuni su Rumuni, e samo Srbi nisu Srbi te ih je 10% onih etničkih, bravo, mislim bravo. Doduše moram ti priznati da imaš sistem u svemu tome, bar si dosledan, to je čitava mala ideologija.
    Srbi su Srbi, ko je Srbin Srbin je, samo ti isti Srbi neka ne plasiraju laži o staroj srpskoj naciji, a o mladim okolnim nacijama. Znaš dobro da bar ovđe te laži ne mogu proći.

    Sve su to političke nacije, Crnogorci najmanje, Srbi najviše, u sredini su, uzeli su od svih strana.

    Skoroi sam gledao bivšeg talijasnkog predsjednika Frančesak Kosigu na RAI. Piat ga voditeljica, pošto je rođen na Sardiniji da li se osjeća Talijanom i slična pitanja, on kaže: "Mi smo Sardi našom političkom voljom smo postali Talijani u 19. vijeku".
    Tako je nešto rekao. E tako je nastala i ogromna većina Srba, političkom voljom! A zašto nema ko to da im kaže?

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Inače, onaj link http://www.albanianhistory.net/ je prava riznica ima odličnih tekstova, danas sam dosta čitao i našao sam ekstra zanimljive stvari. Ali nekako mi se ne da da govorim o tome jer suviše je veliki ideološki naboj na ovom kobajagi istorijskom podforumu, mislim da više neću staviti nijedan jedini post ovde, vuče me na zlo.
    Sve sam ja to manje više čitao, samo ti pitaj što ti nije jasno.

    Evo čitaj pravu istoriju, najnoviji fantastični topic prvi put na internetu, čitaj istorijske izvore I klase, extra klase.
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=29994
    Last edited by Ćipur; 14-11-07 at 23:49.

  10. #10
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mito61 View Post
    Cipure, hvala na ovom materijalu, koji sam pazljivo procitao i koji mi pomaze da dopunim, i sklopim, sliku o sopstvenom porijeklu. Inace, Kuca ima od sve tri vjere, tako da nisu samo prelazili u pravoslavlje, nego i u islam. Po forumima Plava, Gusinja i Sandzaka, kao i iz istorije ovih krajeva, se moze procitati da je najveci broj porodica, i prezimena, porijeklom iz Kuca. O tome svjedoci i cesto, u Sandzaku, prezime Kuc (Rozaje, Pazar, Pec), sto samo govori o porijeklu tih porodica. Neke davne 1982-e bio sam kum sinu pobratima nase porodice, katolicima iz Gore Kakaricke, a mlada je bila iz Sukuruca. Tokom rucka u Sukurucu, stari djed te porodice mi je pokazivao goste za stolom i rekao mi: 'ovdje su Kuci od sve tri vjere, a svi su jedan narod' ... bas sam to zapamtio ...
    mito61,

    nije lako u tvoje godine mijenjati svijest o svojim precima, saznavati u kasnim četrdesetim ono što te uvijek interesovalo, ali ti niko nije dozvolio da saznaš, jednostavno bilo je ukriveno od tebe. Zar ne mito, malo je ti čudno, neobično?

    Ovo su jednostavni istorijski izvori davno objavljeni, korišćeni među profesionalnim istoričarima, ali pomno sakriveni od javnosti Crne Gore, tako da su ih istoričari tumačili kako koji, kako im srcu drago, kako im ćef.
    Vjerovatno si primjetio napravio sam novi sjajni topic, o jednoj velikoj pobjedi Kuča, Klimenta i Pipera protiv Sulejman-paše 1688. godine.
    :arrow: https://forum.cdm.me/showthread.php?t=29994

    Bitka za koju ne zna skoro niko u Crnoj Gori, ili hajd da kažemo da zna za btu bitku stotinak profesionlnih istoričara.
    Jel to sramota mito što je tako sakrivena ta bitka od Kuča i Crnogoraca?

    20. marta, na dan kad se bitka odigrala, bi svi normalni narodi slavili tu bitku, kod nas se pomno krije!
    Sramota, zar ne mito61?
    Last edited by Ćipur; 15-11-07 at 21:41.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ćipure imam jedno pitanje, nisam upućen dovoljno.

    Naime, na jednoj drugoj temi dao si ovaj link:
    http://www.albanianhistory.net/texts/AH1614.html

    Iz tog vrlo zanimljivog teksta se prilično jasno vidi da su Kuči poreklom Albanci katolici.

    I sad mi reci je li Njegoš kriv što je neki Kuč promenio veru u nekom trenutku ili prihvatio tuđ jezik? Ili sam ja nešto pogrešno shvatio. To me malo buni, ako možeš pojasni - da li su svi Kuči poreklom Albanci katolici ili ne?
    Svakako da smo svi *mjesavina* Slovena i *stosjedelaca*, pa se u Bjelopavlicima (po predanju) zna i koje su kuce *starosjedeoci*.

    Ali mene fascinira da su i u davna vremena IzVANJCI bolje znali koliko nas ima i za koga smo nego sto je vladika znao! TVRDIM DA OVAKAV POPIS NIJE IMAO VLADAR CRNOGORSKI..u kucu, u lika koji ima prvjenstvo u komandovanju (ima komandanata koji su za nekoliko rsazlicitih oblasti navedeni, dakle licni uticaj je prevladao bratstvenicki......jeste pravljen po izvjestajima, ali je sigurno dodao izvjestilac Djitrolamo zakljucke......MNOGO DOBAR CLANAK CIPURE!

    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 16-11-07 at 12:11.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  12. #12
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default O Kucima ...

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    mito61,

    nije lako u tvoje godine mijenjati svijest o svojim precima, saznavati u kasnim četrdesetim ono što te uvijek interesovalo, ali ti niko nije dozvolio da saznaš, jednostavno bilo je ukriveno od tebe. Zar ne mito, malo je ti čudno, neobično?

    Ovo su jednostavni istorijski izvori davno objavljeni, korišćeni među profesionalnim istoričarima, ali pomno sakriveni od javnosti Crne Gore, tako da su ih istoričari tumačili kako koji, kako im srcu drago, kako im ćef.
    Vjerovatno si primjetio napravio sam novi sjajni topic, o jednoj velikoj pobjedi Kuča, Klimenta i Pipera protiv Sulejman-paše 1688. godine.
    :arrow: https://forum.cdm.me/showthread.php?t=29994

    Bitka za koju ne zna skoro niko u Crnoj Gori, ili hajd da kažemo da zna za btu bitku stotinak profesionlnih istoričara.
    Jel to sramota mito što je tako sakrivena ta bitka od Kuča i Crnogoraca?

    20. marta, na dan kad se bitka odigrala, bi svi normalni narodi slavili tu bitku, kod nas se pomno krije!
    Sramota, zar ne mito61?
    Nisam stigao ranije da se javim. Za ove izvore, koje navodis, apsolutno nisam znao i novi su mi ... i predstavljaju sjajno stivo. Inace, ja sam jos od djetinjstva znao da je Drekale bio katolik (od oca i strica). Znao sam i da su Kuci (kako i ti napisa) slovensko-albanska simbioza (kako to lijepo zna moja majka da kaze: Kuci imaju romanski oblik glave). Ono sto nikako nisam mogao da nadjem su neki oppiljiviji izvori o Kuckoj istoriji. Sve se svodilo na narodno predanje i prepricavanje Marka Miljanova. Ja sam, inace, prvi put ovog ljeta, desifrovao porijeklo imena Drekale: Ndre (albansko ime), sto znaci Andreas ili Andrija. Pade mi na pamet, dok ovo pisem, da i kod Grka postoji prezime Papandreu (vjerovatno: otac Andrija). Takodje sam naisao i na interesantne izvore o porijeklu Drekala. Po jednima, radi se o unuku Skenderbega, po drugima Drekale je iz plemena Berisa (http://www.montenet.org/2003/rajo2.html, jos i: M. E. Durham, Some Tribal Origins Laws and Customs of the Balkans, London 1928). Berise su, po tom izvoru, krvno vezani sa svim Slovenima koji slave sv Nikolu (eto, na CDM sam desifrovao i porijeklo imena grada Kolasina: Sin Kolj i sela Sin Djon). Evo sto, recimo, mi je zapalo za oko u ovim izvorima: 'Interesantno je da postoji mijesanje obicaja. Recimo Arbanasi u Sjevernoj Albaniji slave krsnu slavu. Krvna osveta postoji samo medju Albancima i Crnogorcima. Ili obicaj lelekanja na pokajnicama postoji jedino kod Crnogoraca i Arbanasa.' Naravno da sam primijetio i onaj izvor o pobjedi Kuca, Bjelopavlica i Klimenata nad Turcima, na Medunu. U clanku se pominju (kao i u onom prvom linku koji si naveo, od Bolice) i imena vojvoda poznatih iz rodoslova Drekalovica. Vojvoda Ivan Ilikovic, je Ivan Ilikov (Iliko je Lalev sin, a Lale je Drekalov), od koga vodi porijeklo bratstvo Ivanovica (ciji sam i ja pripadnik). Onaj prvi clanak se vezuje za 1614 i Lala Drekalevog, a u drugi clanak (bitka protiv Turaka) se vezuje za 1688 i Ivana Ilikovog (Lalevog unuka). To se i po godinama slaze. Apsolutno se slazem da je 20. mart 1688 datum koji bi Crna Gora trebala da slavi. Kako lijepo vojvoda Marko, nazva Kuce: 'ovo nepokorno stijenje'. Moje malo istrazivanje o porijeklu Drekalovica nema za cilj ni srbovanje ni albancenje: samo da saznam ko sam i od koga sam. I da pronadjem odgovarajuce istorijske izvore. U tom smislu veliko hvala ide za tebe za prilozene izvore, koje si podijelio sa nama ...
    Doljani forever ...

  13. #13
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mito61 View Post
    Moje malo istrazivanje o porijeklu Drekalovica nema za cilj ni srbovanje ni albancenje: samo da saznam ko sam i od koga sam.
    Mislim mito61, ma koliko si godina u BG i o$sećaš se kao Srbin, to je OK, o$ećaš da pripadaš srpskoj kulturi, mislim jasno je da nikakvih Srba ni u tragovima nema u ta doba u Crnoj Gori, u Kučima.
    Takođe iz izvora je jasno da naši preci bilo iz Kuča, Pipera, Čeva, Ceklina, Banjana, Pive ... nikakve veze nijesu imali sa srpskom kulturom osim što im je religija bila ista kao i Srbima.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Mislim mito61, ma koliko si godina u BG i o$sećaš se kao Srbin, to je OK, o$ećaš da pripadaš srpskoj kulturi, mislim jasno je da nikakvih Srba ni u tragovima nema u ta doba u Crnoj Gori, u Kučima.
    Takođe iz izvora je jasno da naši preci bilo iz Kuča, Pipera, Čeva, Ceklina, Banjana, Pive ... nikakve veze nijesu imali sa srpskom kulturom osim što im je religija bila ista kao i Srbima.
    Zasto mislis da se osjecam kao Srbin ? Zbog location=Beograd? ERROR ...
    Ali da ne skrecemo tok teme ... ostanimo kod istorije i dokumenata ...
    Pozdrav
    Doljani forever ...

  15. #15
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mito61 View Post
    Zasto mislis da se osjecam kao Srbin ? Zbog location=Beograd? ERROR ...
    Ali da ne skrecemo tok teme ... ostanimo kod istorije i dokumenata ...
    Pozdrav
    Pa bio si napisao "srbovanje ili albančenje", crnogorske nacije niđe nije bilo u tvojoj svijesti u tom trenutku.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Beograd
    Posts
    280
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Pa bio si napisao "srbovanje ili albančenje", crnogorske nacije niđe nije bilo u tvojoj svijesti u tom trenutku.
    Pogresna logika:
    if ( !srbcenje && !albancenje)
    {
    return porijekloDrekalovica = Crnogorsko;
    }
    Pozdrav ...
    Doljani forever ...

  17. #17
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,840
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da bi ,a iz razloga istinitosti i objektivnosti,kada govorite o katolickom porijeklu kuca trebalo da se ogradite samo i iskljucivo na drekalovice.
    Last edited by Max Mozley; 17-11-07 at 23:06.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan prije 301 godinu

    18. decembar 1706.

    U rodnom Kotoru, umro je Ivan Zano Bolica, vojni komandant i crnogorski gubernator. U narodnim pjesmama poznat je pod imenom Zane Grbičić, a pominje ga i Njegoš u Gorskom vijencu. Po nalogu mletačke vlasti, postao je prvi gubernator Boke Kotorske sa sjedištem na Cetinju. Poznata su njegova junaštva u komandovanju bokeljsko-crnogorskom vojskom protiv Sulejman paše 1692. godine.

  19. #19
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    B]Jasno je da sadašnja svetosavska svijest kog mnogih Kuča je kasnije nastala, posljedica je propagande koju je započeo Njegoš iz političkih razloga. Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori, takođe je širio mržnju prema katolicima ("latini su stare varalice"), mada jasno vidimo da stari Crnogorci nijesu imali nikakvu mržnju prema Veneciji, jer im je Venecija bila puno puta saveznik i pokrovitelj.[/B]
    Ne slazem se s tobom da je Njegos posrbljava Crnogorce. Cak sam misljenja da on o tom "srpstvo" i nije mnogo prica van svojih knjiga. Jer, "srpstvo" je za njega bilo pravoslavlje, a ka sto znas, Njegos nije bio neki veliki vjernik (iako je bio Vladika). Osim toga, bio je veliki crnogorski nacionalista.

    Nije ni izmislja mrznju prema Lacmanima, jer su Crnogorci vazda smatrali Talijane ljudima koji ce te lako prevarit, jer Crnogorci jednostavno nijesu bili trgovci (kao izbirikani Talijani). Alberto Fortis (covjek je zivio prije Njegosa) je jasno opisa zasto imamo takvo misljenje o "Latinima starim varalicama" (ovo nema veze sa vjerom katolickom, jer su i katolicki Morlaci o Talijanima mislili isto).
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 18-12-07 at 23:04.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  20. #20
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic View Post
    Ne slazem se s tobom da je Njegos posrbljava Crnogorce. Cak sam misljenja da on o tom "srpstvo" i nije mnogo prica van svojih knjiga.
    Jer, "srpstvo" je za njega bilo pravoslavlje, a ka sto znas, Njegos nije bio neki veliki vjernik (iako je bio Vladika). Osim toga, bio je veliki crnogorski nacionalista.
    Nije ni izmislja mrznju prema Lacmanima, jer su Crnogorci vazda smatrali Talijane ljudima koji ce te lako prevarit, jer Crnogorci jednostavno nijesu bili trgovci (kao izbirikani Talijani). Alberto Fortis (covjek je zivio prije Njegosa) je jasno opisa zasto imamo takvo misljenje o "Latinima starim varalicama" (ovo nema veze sa vjerom katolickom, jer su i katolicki Morlaci o Talijanima mislili isto).
    Apsolutno sam siguran, to iskreno vjerujm iz svega što sam sagledao do sada da je Njegoš prvi u Crnoj Gori počeo da izmišlja etniče Srbe po Crnoj Gori.
    Slažem se da nije pominja puno srpstvo van svojih knjiga, jer mu to nije bilo u duši, pa ga je srbovao u knjigama, u njegovoj dakle ZVANIČNOJ IDEOLOGIJI, u knjigama, u onome čime se svijetu predstavljao.
    Tu je plsairao svoju novu ideologiju, potpuno novu u Crnoj Gori - srpstvo, a u privatnim momentima koji su mnogi zabilježeni, nije srbovao, jer mu to uopšte nije bilo na srcu, nije mu bilo prirodno, to mu je samo bila IDEOLOGIJA, sa kojom je kao što znamo posbio puno Crnogoraca.
    Kako se brani u Beogradu jedan recimo Krivokapić, ili Rakočević, ili recimo Đukanović ... da je Srbin???
    Naravno, on ne pominje oca i majku, on prvo pominje Njegoša i njegove pjesme, dokazuje preko Njegoša da je Srbin, Njegoš mu je dao ausvajs da je Srbin.
    Naravno, Njegoš je sve to namjerno napravio, misleći da dobro čini Crnoj Gori.

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Apsolutno sam siguran, to iskreno vjerujm iz svega što sam sagledao do sada da je Njegoš prvi u Crnoj Gori počeo da izmišlja etniče Srbe po Crnoj Gori.
    Slažem se da nije pominja puno srpstvo van svojih knjiga, jer mu to nije bilo u duši, pa ga je srbovao u knjigama, u njegovoj dakle ZVANIČNOJ IDEOLOGIJI, u knjigama, u onome čime se svijetu predstavljao.
    Tu je plsairao svoju novu ideologiju, potpuno novu u Crnoj Gori - srpstvo, a u privatnim momentima koji su mnogi zabilježeni, nije srbovao, jer mu to uopšte nije bilo na srcu, nije mu bilo prirodno, to mu je samo bila IDEOLOGIJA, sa kojom je kao što znamo posbio puno Crnogoraca.
    Kako se brani u Beogradu jedan recimo Krivokapić, ili Rakočević, ili recimo Đukanović ... da je Srbin???
    Naravno, on ne pominje oca i majku, on prvo pominje Njegoša i njegove pjesme, dokazuje preko Njegoša da je Srbin, Njegoš mu je dao ausvajs da je Srbin.
    Naravno, Njegoš je sve to namjerno napravio, misleći da dobro čini Crnoj Gori.
    Ne vjerujem da je Njegos (tada) posrbio puno Crnogoraca, jer Crnogorci tada nijesu umjeli citat, bar ne najveci broj njih. Tako da njegove knjige nijesu mogle imat velik uticaj na nas narod.

    A ovo sto se danas neki pozivaju na Njegosa kad oce da probaju da dokazu nedokazivo, da su Crnogorci Srbi, oni se pozivaju i na Kralja Nikolu i na sve na sto je moguce da se pozovu. To ne znaci da bi bili manji Srbi da Njegos nije nista napisa o "srpstvu".

    Mislim da je bilo Vladika koji su se pozivali na "srpstvo" i prije Njegosa. Cini mi se da sam nedje procita da je Petar I stio da oformi drzavu Srbiju, koja bi ukljucivala Crnu Goru, Hercegovinu i Dubrovnik, Dubrovnik bi bio glavni grad. Ta drzava bi se zvala Srbija. Zanimljivo, jer odje nije ukljucio ni danasnje Srbe ni danasnju Srbiju.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  22. #22
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic View Post
    Ne vjerujem da je Njegos (tada) posrbio puno Crnogoraca, jer Crnogorci tada nijesu umjeli citat, bar ne najveci broj njih. Tako da njegove knjige nijesu mogle imat velik uticaj na nas narod.
    Potpuno se slazem da TADA nije posrbio nikoga, tada je narod njegovo srbovanje shvatio kao vjersko, ali sto je vise vrijeme prolazilo ljudi su sve ozbiljnije poceli shvacati njegovo srbovanje. Narocito jer su Srbi naturali Njegosa Crnogorcima pod nos. Inace da nije srbovao, zamislimo da nikad srpstvo i Srbe nije pomenuo, da li bi ga Srbi izucavalai i koliko bi Srba sada znalo za njega? 2%, 4% ili 6%?

    Mislim da je bilo Vladika koji su se pozivali na "srpstvo" i prije Njegosa.
    To je istina neke Vladike i prije Njegosa su nekad ponesto pomenuli nesto srpsko. Onako da se fino izrazim, nesto su sami sebi u bradu gundjali. Naravno nije im padalo na pamet da isrbljavaju narod, to nikada narodu nijesu pricali. A sto su mogle te Vladike, Nemanjici su bili unistili sve Vojislavljevicko, uveli pravoslavlje, pa kad su Nemanjici otisli ostali su Crnogorci i te Vladike, da se mole ispred fresaka Nemanjickih Svetaca i da gledaju u nemanjicke knjige.

    Cini mi se da sam nedje procita da je Petar I stio da oformi drzavu Srbiju, koja bi ukljucivala Crnu Goru, Hercegovinu i Dubrovnik, Dubrovnik bi bio glavni grad. Ta drzava bi se zvala Srbija. Zanimljivo, jer odje nije ukljucio ni danasnje Srbe ni danasnju Srbiju.
    Ne, ne to Petar I nije htio, to je samo jedna mala srpska poluistnica, komadić od istine, znači čista neistina.

    Evo Petar I je bio predlozio jedan ugovor Austriji, iz ugovora je sve jasno.
    Jasno je da nije zelio ujedinjenje sa Srbijom, kristalno je jasno.
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=26789
    Last edited by Ćipur; 18-12-07 at 23:50.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Potpuno se slazem da TADA nije posrbio nikoga, tada je narod njegovo srbovanje shvatio kao vjersko, ali sto je vise vrijeme prolazilo ljudi su sve ozbiljnije poceli shvacati njegovo srbovanje. Narocito jer su Srbi naturali Njegosa Crnogorcima pod nos. Inace da nije srbovao, zamislimo da nikad srpstvo i Srbe nije pomenuo, da li bi ga Srbi izucavalai i koliko bi Srba sada znalo za njega? 2%, 4% ili 6%?
    Odje se potpuno slazem s tobom. Ono oko cega se ne slazem, ako sam te dobro razumio, je sto mi se ucinjelo da si reka da je Njegos namjerno posrbljava Crnogorce. Mada sam te sigurno pogresno razumio, ti si vjerovatno mislio da je njegovom pisanijom on samo "pomoga" velikosrbima da neuke Crnogorce posrbljuju tako sto se koriste Njegosevim djelima. Ja mislim da je Njegos zna sto ce se cinjet da ne bi ni "s" od "srpstva" napisa. I ti i ja dobro znamo da je ono bio okoreli crnogorski nacionalista, cak znamo da je i on zna da su Nemanjici okupirali Crnu Goru (to znanje je pokaza u odgovoru (pismom) Simu Milutinovicu, pismo je objavljenu u "Golubicu")


    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    To je istina neke Vladike i prije Njegosa su nekad ponesto pomenuli nesto srpsko. Onako da se fino izrazim, nesto su sami sebi u bradu gundjali. Naravno nije im padalo na pamet da isrbljavaju narod, to nikada narodu nijesu pricali. A sto su mogle te Vladike, Nemanjici su bili unistili sve Vojislavljevicko, uveli pravoslavlje, pa kad su Nemanjici otisli ostali su Crnogorci i te Vladike, da se mole ispred fresaka Nemanjickih Svetaca i da gledaju u nemanjicke knjige.
    Potpuno si u pravu odje.

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ne, ne to Petar I nije htio, to je samo jedna mala srpska "poluistnica", komadić od istine, znači čista neistina.

    Evo Petar I je bio predlozio jedan ugovor Austriji, iz ugovora je sve jasno.
    Jasno je da nije zelio ujedinjenje sa Srbijom, kristalno je jasno.
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=26789
    Kolko ima istine u onaj primjer sto sam naveo? Ovo sto si ti naveo je nesto potpuno drugo.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  24. #24
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic View Post
    Odje se potpuno slazem s tobom. Ono oko cega se ne slazem, ako sam te dobro razumio, je sto mi se ucinjelo da si reka da je Njegos namjerno posrbljava Crnogorce. Mada sam te sigurno pogresno razumio, ti si vjerovatno mislio da je njegovom pisanijom on samo "pomoga" velikosrbima da neuke Crnogorce posrbljuju tako sto se koriste Njegosevim djelima. Ja mislim da je Njegos zna sto ce se cinjet da ne bi ni "s" od "srpstva" napisa. I ti i ja dobro znamo da je ono bio okoreli crnogorski nacionalista, cak znamo da je i on zna da su Nemanjici okupirali Crnu Goru (to znanje je pokaza u odgovoru (pismom) Simu Milutinovicu, pismo je objavljenu u "Golubicu")
    Malo je grubo receno da je Njegos posrbljavao Crnogorce, to je malo grubo i sirovo receno, mada se u krajnjem svodi na to.
    Dakle sad ću biti precizan. Prvi čovjek koji je plasirao ideologiju SRPSTVA, srpsku ideologiju u Crnoj Gori, bio je Njegoš.
    Prvi Crnogorac koji je zvanično promovisao tezu da su Crnogorci etnički Srbi, bio je Njegoš.
    Njegoš je van svake sumnje barjaktar etničkog srbovanja u Crnoj Gori.

    On je mislio da time čini dobro Crnogorcima. Razlozi zašto je to radio su super jednostavni, jasni kao dan.

    Kolko ima istine u onaj primjer sto sam naveo? Ovo sto si ti naveo je nesto potpuno drugo.
    Petar I je zamisljao da napravi nekakvu SLAVENOSERBSKU drzavu, bez Srbije! Sa Dubrovnikom kao glavnim gradom i sa Rusom kao predsjednikom, a on bi bio valjda glavni duhovnik.
    Dakle planirao je nekakvu veliku drzavu BEZ SRBIJE.

    Zatim, ovo je kljucno, pored dokumenta koji sam naveo gore.

    Karađorđe je nekoliko puta tražio od Petra I da se uključi u I srpski ustanak, da napadne Turke istovremeno sa Karađorđem, pa da im se vojske sastanu, uglavnom tražio je od Svetog Petra nekoliko puta da mu vojno pomogne.
    Nikada mu Sveti Petar nije udovoljio, svaki put ga je eskivirao!

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Karađorđe je nekoliko puta tražio od Petra I da se uključi u I srpski ustanak, da napadne Turke istovremeno sa Karađorđem, pa da im se vojske sastanu, uglavnom tražio je od Svetog Petra nekoliko puta da mu vojno pomogne.
    Nikada mu Sveti Petar nije udovoljio, svaki put ga je eskivirao!
    Imas li saznanja zasto mu nikad nije prisa u pomoc?
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kalendar VaŽnijih DogaĐaja
    By Zvek_Zivi in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 16-04-06, 09:37
  2. Zasto im Liberali nijesu vjerovali?
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 20
    Last Post: 02-03-04, 08:38
  3. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 10:36
  4. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52
  5. 14 mart 2002 dan rodjenja Srbogore
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-04, 18:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •