Results 1 to 6 of 6

Thread: Pismeni zadatak

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Pismeni zadatak

    Sto mislite da probamo?

    Tema - naravno u okviru lokalnog. Pismeni zadatak koji se radi u licno ime, na osnovu sopstvenog dozivljaja odredjenog cetinjskog problema, dogadjaja, lika, situacije....

    Da isprobamo kreativnost, kriticku svijest; da napravimo po jedan tekst o tome kako vidimo svoj grad, bez obzira na replike koje ce (sigurno) uslijediti.

    .....
    Caesar`s wife must be above suspicion

  2. #2
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    CT/Podgorica
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije losa ideja, nadam se da ces ti poceti prvi, s obzirom da si prezentovao ideju

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ................!

    Quote Originally Posted by Christina.mne View Post
    Nije losa ideja, nadam se da ces ti poceti prvi, s obzirom da si prezentovao ideju
    I neka si me vala prozvala!

    U medjuvremenu se dogodio jedan rossonerov stidljivi pokusaj, vise kao pitanje nego kao pismeni zadatak.... ali dobro, bar je covjek probao.

    Dakle:

    Hmmm... Pismeni zadatak. To odavno nisam radio. Prvo bi trebalo odabrati temu.

    Pade mi na pamet da je ovo je period godine kad su cetinjski nastavnici i profesori maternjeg jezika (kako god se on nekad ranije zvao) zadavali "Jesen u mom gradu", "Sjecanje me lakom tugom ovi..." i slicno - ako je u pitanju slobodna tema. Ako nije - ili Lalic ili neizbjezni "Gorski vijenac". A ja nikad nisam volio da pisem te uopstene stvari.

    Ne znam da li ste primijetili, ali se uvjek kod slobodnih tema pisanje svodilo na:

    I. Analizu raspusta koji je upravo prosao i sjecanje na djevojku, momka, kupanje ili koncert koji su obiljezili prebrzno proslo ljeto ili

    II. Opis surove monotonije koju najavi prva jesenja kisa i opadanje zutih listova sa lipe na kojoj visi jos jedna morbidna umrlica.

    Posteno da priznamo - oni koji su bili zaduzeni za smisljanje slobodnih tema, ili nikad nisu imali dovoljno slobodnog vremena, ili nisu imali volje da smisle nesto novo cime bi probudili djacko interesovanje. Vjerovali ili ne - na tri pismena zadatka dobio sam petice pisuci na istu temu, na isti nacin i o istoj stvari. I danas se ljutim na sebe zbog toga jer nisam pokusao nesto da promijenim, iako mi je tada petica puno olaksavala jer nikad nisam naucio da pjesme bubam napamet.

    Sa temama iz gradiva je bilo jos mucnije. Neizbjezni "Gorski vijenac" i jos jedna u nizu "Istraga ********" prosto nisu ostavljali ni mrvicu mogucnosti da se razvije kreativnost. Koliko sam samo puta zamisljao kako onaj Vuk Mandusic prilazi onoj koju vidi i sklopljenih ociju. Tako sam jako zelio da u hiljadu komada razbije stav brkatog maco-heroja i za tren bude jednako hrabar u prostoriji 3 sa 3, kao sto je na bojnom polju.... Pa sam mislio da ce joj prici makar s ledja, kad ona ne gleda, uhvatiti je za ruku, poljubit... da ce se ona prepustiti njegovom zagrljaju i da ce istoga trena napravit blizance!*

    Ali jbg.... tu ljubavnu scenu sa Vukom Mandusicem u glavnoj muskoj ulozi, mogli smo (na nesrecu) u svojim glavama smisliti samo nas nekoliko u razredu, koji vec bijasmo otkrili Henrija Milera i njegove erotizovane opise u "Mirnim danima na Klisiju" i "Mari Marinjan".

    Ipak, na kraju skolovanja, na maturskom pismenom ispitu, ukazala mi se sansa koju sam cekao citavo vrijeme:
    Tema: Kriticki osvrt na tematiku "Gorskog Vijenca" Petra II Petrovica Njegosa.
    Kad sam procitao naslov prvo nisam vjerovao svojim ocima. Bio sam neizmjerno srecan sto mi se pruzila prilika da konacno iznesem svoj stav o svemu tome. I polako sam poceo da vezem svoju pricu, isticuci znacaj knjizevnog stvaralastva u drustvu koje je (silom prilika) bilo prilicno ratnicko i prilicno zatvoreno. Sto je, mislim bilo sasvim prihvatljivo. Medjutim, analizirajuci odnos citalaca u nasoj drzavi prema djelu davno nestalog vladike, postavio sam pitanje: "Da li se mozda u nasem drustvu i previse rabi tematika koja ne treba da bude dominantna poruka Vijenca?". Pretpostavljajuci da svi znaju tok dogadjaja i da je nepotrebno zadrzavati se na onome sto svi (htjeli ne htjeli) znaju, odlucio sam da napravim kriticki osvrt u pravom smislu rijeci.
    Tu je nastala muka, jer sam (in)direktno optuzio sve one koji prave nastavni program i kunu se u njegovu ispravnost. Naveo sam sopstvenu zabrinutost zbog ko zna koliko polugodja i semestara potrosenih na najrazlicitije razglabanje svakog stiha Gorskog vijenca. Istakao sam da ne suludo zapostavljati (recimo) cinjenicu da je jedan njemacki kuvar, usred ludila II Svjetskog rata, bio dovoljno hrabar da mogucnost spasavanja jevrejskih zivota, koja mu je bila na dohvat ruke, iskoristi bas u tom smislu.

    Meni se razmisljanje koje sam prenio na papir i danas cini potpuno utemeljenim i opravdanim. Ali tada nisam imao priliku da o tome porazgovaram sa onom koja je sadrzaj mog pismenog zadatka svela na nivo sasvim neprihvatljive trojke. Tada sam i definitivno zamrzio ocjene. Zbog toga bih zelio da procitam sto vise osjecaja koja su proizvod licnog dozivljaja o nekoj stvari koja ima (makar i posredne) veze sa Cetinjem, ne mareci za ocjenu koja nas sve moze sacekati vec u narednom postu.

    Ispade li ovo pismeni?!


    *vjerovatno cete se pitat zasto bas blizance - pa vodjen stihom da je u Mandusica Vuka svaka pusta ubojita, nekako mi je najlogicnije bilo da je najvicniji onoj koja mu je najbliza!

    p.s. Aj sad - Cetinjske teme!
    Last edited by Thomas_O_Malley; 11-10-07 at 19:11.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  4. #4
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dobar 3+

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,272
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Da neko ne pomisli da se sprdam ili sto, vrlo sam ozbiljan.
    Moj prijedlog za temu glasi
    - Zašto je Cetinje siromašan grad? -
    Ako je smatrate neprimjerenom neka moderator intervenise.
    Pozdrav.
    Last edited by hercules; 13-10-07 at 00:56.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    1,657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Da neko ne pomisli da se sprdam ili sto, vrlo sam ozbiljan.
    Moj prijedlog za temu glasi
    - Zašto je Cetinje siromašan grad? -
    Ako je smatrate neprimjerenom neka moderator intervenise.
    Pozdrav.
    e sad se ni ja ne sprdam, ali siromasan???
    mislim da si malo pobrka, jes da na CT svi kukaju, ali i nije bas tako
    nego, da ne pravimo od ove teme raspravu o siromastvu

    EDIT: Moderator je tolerantan do mjere da topik ne predje u chat i da se sacuva osnovna ideja.

    Postovani mr. Hercules, ja bih rado procitao tvoje vidjenje Cetinja.

    Postovana Girl from Tomici, vrlo bih rado procitao tvoje vidjenje cetinjskih prilika u kojima svi kukaju, a nisu siromasni.

    Kokaina, 3 iz politickih razloga, je li sunce?
    Last edited by Thomas_O_Malley; 15-10-07 at 09:52.


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. *** Domaci, pismeni, pomoc ***
    By apsolutno_nemoguca in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 120
    Last Post: 31-05-22, 11:18
  2. pismeni sastav "jesen na cetinju"
    By pa$a milet in forum Zabava
    Replies: 13
    Last Post: 25-08-12, 23:57
  3. Mali zadatak.
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 3
    Last Post: 22-09-07, 18:47
  4. Boris Tadic: Ocuvanje SCG nije prioritetni zadatak Srbije !!
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 44
    Last Post: 20-02-05, 18:43
  5. Pismeni
    By ice in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 08-04-04, 19:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •