Results 1 to 4 of 4

Thread: Mali zadatak.

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Question Mali zadatak.

    Evo jedne stvari koja me uvijek interesirala ali nikad nisam imao živaca da sam istražim i izračunam.

    Radi se o stvarnoj vrijednosti novca prevedenog u energiju.

    Naime prava vrijednost je u stvari energija i rad koju ta energija može proizvesti.

    E sada me onako neobavezno zanima koliko recimo 100 eura sadrži čiste energije u džulima.

    Recimo, za 100 eura se može kupiti toliko i toliko benzina, a to je toliko i toliko džula, isto tako je i sa hranom.

    Volio bih znati kolika je razlika u vrijednosti energije iz hrane i recimo goriva.

    Koliko vrijedi džul proizveden recimo šećerom, a koliko proizveden naftom ili strujom.

    Mislim da bi bilo interesantno usporediti te vrijednosti i možda uvidjeti neke nelogičnosti?

  2. #2
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Prvo, trebalo bi utvrditi "energetski kapacitet" pojedinoih od nabrojanih materijala.

    S obzirom da je iskustveno utvrdjeno, a kasnije naucno potvrdjeno, da primarni energetski izvori imaju najpovoljniji odnos dobijena energija-ulozeni rad(sredstva) mislim da bi se brzo nekom dodatnom analizom ispostavilo da vise energije dobijamo od 100eur benzina no od 100eur mesa, jer bi se u suprotnom u auto sipalo mljeveno meso a ne benzin
    - Ladan ko taština duša -

  3. #3
    Join Date
    May 2007
    Posts
    80
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Evo jedne stvari koja me uvijek interesirala ali nikad nisam imao živaca da sam istražim i izračunam.

    Radi se o stvarnoj vrijednosti novca prevedenog u energiju.

    Naime prava vrijednost je u stvari energija i rad koju ta energija može proizvesti.

    E sada me onako neobavezno zanima koliko recimo 100 eura sadrži čiste energije u džulima.

    Recimo, za 100 eura se može kupiti toliko i toliko benzina, a to je toliko i toliko džula, isto tako je i sa hranom.

    Volio bih znati kolika je razlika u vrijednosti energije iz hrane i recimo goriva.

    Koliko vrijedi džul proizveden recimo šećerom, a koliko proizveden naftom ili strujom.

    Mislim da bi bilo interesantno usporediti te vrijednosti i možda uvidjeti neke nelogičnosti?
    Mozda treba uzeti u obzir i masu date novcanice? Dobro mozda nije ipak prakticno kao meso ili benzin

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Prvo, trebalo bi utvrditi "energetski kapacitet" pojedinoih od nabrojanih materijala.

    S obzirom da je iskustveno utvrdjeno, a kasnije naucno potvrdjeno, da primarni energetski izvori imaju najpovoljniji odnos dobijena energija-ulozeni rad(sredstva) mislim da bi se brzo nekom dodatnom analizom ispostavilo da vise energije dobijamo od 100eur benzina no od 100eur mesa, jer bi se u suprotnom u auto sipalo mljeveno meso a ne benzin
    Medjutim uzmi šećer na primer. On ima veću energetsku vrijednost od benzina (tako sam bar nedje čitao, nešto u svezi sa kiseonikom unutar prstena koji je nestabilan pa šećer samog sebe oksidira na malo većoj temperaturi). Kilogram šećera ima veću energetsku vrijednost od kilograma benzina, a čini mi se da je cijena u maloprodaji otprilike ista. Medjutim kad se pogleda kolika je energija potrošena da se proizvede to jedno kilo pojavljuje se mala nelogičnost.

    U stvari za proizvodnju 1 kila šećera utrošeno je energije koliko imaju 2 kila šećera (u različitim oblicima, nafta, sunce, struja itd).

    Ovo ima veze sa entropijom....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Šćepan Mali
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 38
    Last Post: 19-11-10, 02:01
  2. Mali kucni aparati i rasveta
    By zlabra in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-08, 10:29
  3. Boris Tadic: Ocuvanje SCG nije prioritetni zadatak Srbije !!
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 44
    Last Post: 20-02-05, 18:43
  4. Mali delija
    By Genius in forum #montecafe
    Replies: 1
    Last Post: 08-10-04, 14:47
  5. S V A S T A R A
    By [azzo-kSv] in forum #montecafe
    Replies: 0
    Last Post: 21-05-04, 14:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •