Page 4 of 29 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 715

Thread: HOROR filmovi

  1. #76
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    To je onaj kad se oni zakljucaju u onu prostoriju pod zemljom?
    Bio je sinoc na TVIN ako je to taj, mada mi nije horor...
    Pa tehnicki, ukoliko su LJUDI ti koji drugim ljudima nanose zlo, radi se o trileru, dok je za horor karakteristican sukob sa Drugim (vanzemaljcem, cudovistem, duhom, i sl...). Ali misim da u kontekstu price moze da stoji i "The Hole", jer ono sto ti ljudi rade jedni drugima cisti HOROR! :mrgreen:
    I am the one who locks.

  2. #77
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,351
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    To je onaj kad se oni zakljucaju u onu prostoriju pod zemljom?
    Bio je sinoc na TVIN ako je to taj, mada mi nije horor...
    da,da to je taj...chini mi se da si vec dobio objashnjenje od kolege iznad


  3. #78
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    217
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    In the mouth of madness, to sam vidjela kad sam bila mala i tad mi je bas bilo jezivo.
    buy it!!!

  4. #79
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    St.Petersburg
    Posts
    137
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Psycho
    The Messengers
    Kuca od voska....

  5. #80
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    "Audition" (Takashi Miike, 2001.)

    Zasto sam ga mora gledat nocas??? Tacno znam da ce me bit strah da se probudim ujutro...
    I am the one who locks.

  6. #81
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,072
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    563
    Thanked in
    393 Posts

    Default

    i razmislices dobro prije nego li ugovoris neki blind date.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  7. #82
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    inharmonic whispers street
    Posts
    977
    Thanks Thanks Given 
    318
    Thanks Thanks Received 
    57
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Interpol View Post
    "Audition" (Takashi Miike, 2001.)

    Zasto sam ga mora gledat nocas??? Tacno znam da ce me bit strah da se probudim ujutro...
    Broj 1. for Sur Ser !

  8. #83
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Arrow

    Ali tacno sam izgorio cekajuci da vidim ZASTO je ona mala prijetnja...

    Film koji pocinje kao porodicna drama, prelazi u neku sentish komediju iz koje se radja romansa, i onda - rez. Jedan od zajebanijih momenata u istoriji filma je kad se junak negne nad junakinjom da je poljubi i ide - rez na nesto ispod pokrivaca sto se mrda! Uh, chills - they're multiplyin'...

    Tyler, pripremi ako imas jos nesto od ovog autora...
    I am the one who locks.

  9. #84
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    507
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja volim ove malo realnije a ne neke gluposti sa duhovima ....
    Jedan od boljih sto sam ja gledao je TEKSASKI MASAKAR !!!
    TESTERA obavi citavi posao .....

  10. #85
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by Nemanja_Vidic View Post
    ja volim ove malo realnije a ne neke gluposti sa duhovima ....
    Jedan od boljih sto sam ja gledao je TEKSASKI MASAKAR !!!
    TESTERA obavi citavi posao .....
    Skroz te razumijem. Prije ce ti doc neki manijak iz americke vukoyebine da te iskomada motornom pilom, negoli duh pokojnog generala iz WWII trazeci osvetu. To je REALNO gledano tako.

    Nikad se ne umorim...
    I am the one who locks.

  11. #86
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    294
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Preporucujem film 1408. John Cusack i Samuel L. Jackson
    http://www.imdb.com/title/tt0450385/

  12. #87
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    inharmonic whispers street
    Posts
    977
    Thanks Thanks Given 
    318
    Thanks Thanks Received 
    57
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Interpol imam josh Three Exteremes .. Pricha Takashijeva je odlichna.. Ali nema nishta slichno Audiciji. Nikad.
    Last edited by Interpol; 07-12-07 at 01:22.

  13. #88
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Interpol View Post
    Pa tehnicki, ukoliko su LJUDI ti koji drugim ljudima nanose zlo, radi se o trileru, dok je za horor karakteristican sukob sa Drugim (vanzemaljcem, cudovistem, duhom, i sl...).
    Ovo je velika glupost, Interpol. Svjestan si toga?
    Meni je "Šega" broj jedan trenutno. Dosta se horora odgledalo, a skoro svi su smijesni, pateticni... Sta treba da se pojavi na ekranu da danas uplasi covjeka? Dijete vise ne mozes da uplasis, jebote... jer je na tv-u vidjelo 1 000 000 razlicitih uzasa, a kamoli odraslog covjeka...
    Ali Šega... :shock: Mogu oni to zvat' psiho-triler i sta ti ja znam, ali od onog starog dobrog naziva "strava i uzas" se 'ladno moze povuci znak jednakosti ka ovom filmu. Cista strahota, brate...
    Mozda nije horor jer nema onih debilnih scena iscekivanja, gdje se "junak" provlaci mracnom ulicom pola ure, dok ga prati skripav zvuk violine, pa mu odjednom bane neka crna macka i brecne sve gledaoce u bioskopu. :roll:
    Ovdje je prisutan drugaciji strah, strah od one najuzasnije stvari na svijetu - ljudskog uma! Sta sve bolesni um zna da ti smisli i na kakve muke da te baci. Uf, gospode... :shock:

    Nisam gleda' cetvrti dio i moram reci da mi nije ni milo sto su ga uradili, jer mi se sa onim trecim taman cinjelo kao zaokruzena cjelina. Ovako... vidjecemo...

  14. #89
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,072
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    563
    Thanked in
    393 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Flippy View Post
    Ovo je velika glupost, Interpol. Svjestan si toga?
    vala bas. prije bih rekao da je za SF zanr karakteristican sukob sa 'drugim' - vancovjecanskim, kako god. elm street, friday 13th, texas chainsaw massacre nisu horori? mislim da nije bitno STA stvara strah, vec DA ga stvara, da postoji. nekad i ne znas sta ga tacno stvara, ali on postoji, sto je prilicno dovoljno da horor odradi svoju svrhu.
    mada je nekad zanrovska podjela vrlo labava. sta je triler, sta je SF, sta je horor, nekad ima i elemenata i jednoga i drugoga i trecega... nekoga plasi Nesto, nekoga ne. stogod. ma, samo da valja film, pa na koju god policu ga stavili u DVD klubu dobro je.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  15. #90
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Arrow

    Zahvaljujem na intervencijama drugari, ali (opet) ne citate pazljivo. Ja se uvijek trudim da se precizno izrazim, sto sam uradio i ovaj put: Pa tehnicki, ukoliko su LJUDI ti koji drugim ljudima nanose zlo, radi se o trileru, dok je za horor karakteristican sukob sa Drugim. I kao doprinos svojoj tezi, postavljam pitanje: da li su Freddy i Jason LJUDI, ili nesto DRUGO?

    Horor filmovi su, u svom zacetku, uvijek bili koncentrisani na (nerijetko vrlo nasilan) sukob sa DRUGIM (pogledati njemacki ekspresionizam 20-tih godina), dok je triler bio vise vezan za krimi zanr. To sto su vremenom trileri postajali sve krvaviji ih jeste formalno priblizilo horor zanru, ali samo formalno. Sustinski, razlika je i dalje vrlo precizna. Za nekog ko poznaje pocetke horor zanra, i njegovu evoluciju tokom istorije filma, nikad ne moze biti zablude sto je horor, a sto triler.

    Sad, znam da je krajnje nezahvalno povlaciti granice izmedju zanrova, i stoga to vrlo rijetko radim, ali u ovom slucaju moja podjela moze da stoji. Iako je zanr vjestacka tvorevina (nastala tokom evolucije filmskog "jezika"), prije ili kasnije se stvori potreba za podjelama i klasifikacijama; iako je podjela na zanrove vrlo labava stvar, zakoni koji vladaju pojedinacnim zanrovima su vrlo prezicno definisiani. Ono o cemu Flippy prica jeste gore (doduse neprirodno stilizovan), podzanr. Ali to je vec prica za neku drugu temu.

    On Topic:

    Veceras sam imao zadovoljstvo da pogledam pravog sampiona medju horor filmovima, S. Kubrickov "Shining", na velikom platnu na originalnom jeziku. Veliki film je upravo postao jos veci...
    I am the one who locks.

  16. #91
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by Flippy View Post
    Ovo je velika glupost, Interpol. Svjestan si toga?
    Meni je "Šega" broj jedan trenutno. Dosta se horora odgledalo, a skoro svi su smijesni, pateticni... Sta treba da se pojavi na ekranu da danas uplasi covjeka? Dijete vise ne mozes da uplasis, jebote... jer je na tv-u vidjelo 1 000 000 razlicitih uzasa, a kamoli odraslog covjeka...
    Ali Šega... :shock: Mogu oni to zvat' psiho-triler i sta ti ja znam, ali od onog starog dobrog naziva "strava i uzas" se 'ladno moze povuci znak jednakosti ka ovom filmu. Cista strahota, brate...
    Mozda nije horor jer nema onih debilnih scena iscekivanja, gdje se "junak" provlaci mracnom ulicom pola ure, dok ga prati skripav zvuk violine, pa mu odjednom bane neka crna macka i brecne sve gledaoce u bioskopu. :roll:
    Ovdje je prisutan drugaciji strah, strah od one najuzasnije stvari na svijetu - ljudskog uma! Sta sve bolesni um zna da ti smisli i na kakve muke da te baci. Uf, gospode... :shock:

    Nisam gleda' cetvrti dio i moram reci da mi nije ni milo sto su ga uradili, jer mi se sa onim trecim taman cinjelo kao zaokruzena cjelina. Ovako... vidjecemo...
    Ah, tebi cu da posvetim citav post!

    Pokazao si elementarno neznanje Horor Zanra, i stoga nemas pravo da dajes tako ishitrene zakljucke.
    Prvo, i osnovno: "debilne scene iskevinja" su tzv. build up tenzije u filmu, dok su klanja i kasapljenja tzv. pay off, "isplata" svog tog cekanja; opste je poznato je za konstrukciju scene strave i uzasa dizanje tenzije od fondamentalnog znacaja, mnogo vaznije i mnogo emotivnije od same strave koja uslijedi. I citiracu anticki primjer, toliko puta pominjan da mi je muka: u "Jaws" (Ajkula) je mnogo gore iscekvinje da se pojavi smrtonosna ajkula, negoli njeno actual pojavljivanje. Shvatas? Ono sto tebe plasi u vrlo slabom "Saw" serijalu nisu klanja koja se tamo desavaju na sve (ne)zamislive nacine, vec ideja da je neko sposoban da to uradi. Ono sto taj serijal pretenciozno zeli da uradi jeste da te uplasi, kad je sve sto moze samo da u tebi izazove gadjenje vrlo eksplicitnim nasiljem. Kao "Hostel", same shit, different day. To sto ti (a nisi jedini, cak si u vecini) ne reagujes na uobicajene strategije zastrasivanja znaci samo jedno - gledas pogresne filmove. Jer nisu filmovi krivi - neko se ocigledno i dalje cima na njih, cim i dalje pune sale sirom svijeta...
    I am the one who locks.

  17. #92
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,072
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    563
    Thanked in
    393 Posts

    Default

    da li je drakula, tehnicki, covjek?
    (i sta uopste znaci to 'tehnicki' u ovom kontekstu?)
    Last edited by moon safari; 07-12-07 at 02:15.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  18. #93
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok, Interpol, placeno je to...
    Ljudi, culi ste! Film ne moze biti horor ako je u njemu negativac covjek od krvi i mesa, ma koliko taj film bio stravican. Vec strah u gledaocu iskljucivo treba da izazove neko "drugi". Ili nesto "drugo". Inace, kako rece moon safari, cesto su zanrovske podjele vrlo labave, ali je u ovakvim slucajevima stvar vrlo jasna! Tako nam kaze Interpol, pa tako i nek' bude... Dakle, neko drugi ili nesto drugo!

    ----------------------------------

    Sad mi dozvolite da obavim jedno kratko istrazivanje po internetu, da vidim sta kazu IMDB i Wikipedia, moze? Interpolu to najmanje moze smetati, siguran sam, jer ne mogu oni sad izmisliti nesto o tome sto on vec ne zna, zar ne? :mrgreen:
    Dakle, uzmimo za primjer filmove: Vrisak, Znam šta ste radili prošlog ljeta, Krvava romansa i, naravno, Šega. Odabir je, naslucujete, sastavljen od filmova u kojima nema onih drugih. Da vidimo sta kaze IMDB o zanru kojem oni pripadaju... Horor? :shock: Kako ovo sad?!? Istina, za poneke od njih, pored Horror, pise i Thriller, ili Mystery i sl... ali sta ovo "Horror" radi na prvom mjestu??? Kako, kad u njima nema onih drugih???
    A da vidimo sad sta Wikipedia kaze o horor filmu... Serijske ubice? Pored cudovista, kaze, u horor filmovima inspirativni likovi za pobudjivanje osjecaja straha u gledaocu su i serijske ubice!!! Cek' malo... Moze li mi neko objasniti da li serijske ubice (sto je slucaj gore navedena 4 filma) mozda spadaju u one druge?
    Meni sada, iskreno, ova prica o slucaju horor zanra ne djeluje ni malo tako crno-bijela, kao sto to Interpol pokusava predstaviti... Ali ja ipak glasam sa naseg moderatora! :mrgreen: Bice da oni, jednostavno, ne gledaju na te stvari dovoljno tehnicki!

  19. #94
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Interpol View Post
    Ah, tebi cu da posvetim citav post!

    Pokazao si elementarno neznanje Horor Zanra, i stoga nemas pravo da dajes tako ishitrene zakljucke.
    Prvo, i osnovno: "debilne scene iskevinja" su tzv. build up tenzije u filmu, dok su klanja i kasapljenja tzv. pay off, "isplata" svog tog cekanja; opste je poznato je za konstrukciju scene strave i uzasa dizanje tenzije od fondamentalnog znacaja, mnogo vaznije i mnogo emotivnije od same strave koja uslijedi. I citiracu anticki primjer, toliko puta pominjan da mi je muka: u "Jaws" (Ajkula) je mnogo gore iscekvinje da se pojavi smrtonosna ajkula, negoli njeno actual pojavljivanje. Shvatas? Ono sto tebe plasi u vrlo slabom "Saw" serijalu nisu klanja koja se tamo desavaju na sve (ne)zamislive nacine, vec ideja da je neko sposoban da to uradi. Ono sto taj serijal pretenciozno zeli da uradi jeste da te uplasi, kad je sve sto moze samo da u tebi izazove gadjenje vrlo eksplicitnim nasiljem. Kao "Hostel", same shit, different day. To sto ti (a nisi jedini, cak si u vecini) ne reagujes na uobicajene strategije zastrasivanja znaci samo jedno - gledas pogresne filmove. Jer nisu filmovi krivi - neko se ocigledno i dalje cima na njih, cim i dalje pune sale sirom svijeta...
    Ovo je jos jedna nevidjena glupost, ali cu se ovog puta uzdrzati od komentara. Umjesto toga, dacu ti jos jednu sansu da dobro razmislis i kazes koji su to elementi horora koji nedostaju ovom filmu i zbog cega je taj njegov vid "zastrasivanja" nedovoljno ubjedljiv po tebi, da bi se on smatrao dobrim hororom? Osim, naravno, sto u njemu nema onih drugih...

  20. #95
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by moon safari View Post
    da li je drakula, tehnicki, covjek?
    (i sta uopste znaci to 'tehnicki' u ovom kontekstu?)
    Tehniciki, ako treba napravit podjelu, ona bi se dijelila po toj liniji. Ali je pogresno i pomislit da se napravi jedna takva podjela, stoga i stoji prefiks tehnicki. Upravo da me ne bi uzimali na zub zbog moje vrlo isforsirane podjele.

    Po meni, Drakula tehnicki nije covjek, ali to vec nema nikakve veze sa nasom pricom. Stavarno sharamo sad previse.
    I am the one who locks.

  21. #96
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by Flippy View Post
    Ok, Interpol, placeno je to...
    Ljudi, culi ste! Film ne moze biti horor ako je u njemu negativac covjek od krvi i mesa, ma koliko taj film bio stravican. Vec strah u gledaocu iskljucivo treba da izazove neko "drugi". Ili nesto "drugo". Inace, kako rece moon safari, cesto su zanrovske podjele vrlo labave, ali je u ovakvim slucajevima stvar vrlo jasna! Tako nam kaze Interpol, pa tako i nek' bude... Dakle, neko drugi ili nesto drugo!

    ----------------------------------

    Sad mi dozvolite da obavim jedno kratko istrazivanje po internetu, da vidim sta kazu IMDB i Wikipedia, moze? Interpolu to najmanje moze smetati, siguran sam, jer ne mogu oni sad izmisliti nesto o tome sto on vec ne zna, zar ne? :mrgreen:
    Dakle, uzmimo za primjer filmove: Vrisak, Znam šta ste radili prošlog ljeta, Krvava romansa i, naravno, Šega. Odabir je, naslucujete, sastavljen od filmova u kojima nema onih drugih. Da vidimo sta kaze IMDB o zanru kojem oni pripadaju... Horor? :shock: Kako ovo sad?!? Istina, za poneke od njih, pored Horror, pise i Thriller, ili Mystery i sl... ali sta ovo "Horror" radi na prvom mjestu??? Kako, kad u njima nema onih drugih???
    A da vidimo sad sta Wikipedia kaze o horor filmu... Serijske ubice? Pored cudovista, kaze, u horor filmovima inspirativni likovi za pobudjivanje osjecaja straha u gledaocu su i serijske ubice!!! Cek' malo... Moze li mi neko objasniti da li serijske ubice (sto je slucaj gore navedena 4 filma) mozda spadaju u one druge?
    Meni sada, iskreno, ova prica o slucaju horor zanra ne djeluje ni malo tako crno-bijela, kao sto to Interpol pokusava predstaviti... Ali ja ipak glasam sa naseg moderatora! :mrgreen: Bice da oni, jednostavno, ne gledaju na te stvari dovoljno tehnicki!
    Flippy, par stvari:

    Prvo, postajes dosadan. Vadis moje rijeci iz konteksta. Film nije egzaktna nauka da bi bilo ko moga da TVRDI bilo sto! Prvo to treba da usvojis.
    Drugo, izvor tvojih informacija je, u najmanju ruku, slab. Oslanjas se na wikipediu, hej...
    Trece, kachenje zanra filmu je isto tako vrlo proizvoljno, buduci da se u okviru vecina filmova nadje vise od jednog zanra.
    Ako i dalje zelis da pricamo o zanrovima, otvoricemo novi topik.

    I na kraju: sljedeci put kad ocijenis nesto sto sam ja rekao kao glupost, bez ikakve osnove, tj. samo zato sto NE RAZUMIJES o cemu ti pricam, bices brisan.
    I am the one who locks.

  22. #97
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Interpol View Post
    Flippy, par stvari:

    Prvo, postajes dosadan. Vadis moje rijeci iz konteksta. Film nije egzaktna nauka da bi bilo ko moga da TVRDI bilo sto! Prvo to treba da usvojis.
    Drugo, izvor tvojih informacija je, u najmanju ruku, slab. Oslanjas se na wikipediu, hej...
    Trece, kachenje zanra filmu je isto tako vrlo proizvoljno, buduci da se u okviru vecina filmova nadje vise od jednog zanra.
    Ako i dalje zelis da pricamo o zanrovima, otvoricemo novi topik.

    I na kraju: sljedeci put kad ocijenis nesto sto sam ja rekao kao glupost, bez ikakve osnove, tj. samo zato sto NE RAZUMIJES o cemu ti pricam, bices brisan.
    Daleko od toga da je film egzaktna nauka, ali upravo TI to cinis od njega, usiljeno trpajuci rijec tehnicki u sve to. Znas li ti uopste sta znaci ta rijec? Da ti pomognem, u ovom kontekstu bi ona trebala da predstavlja konkretne elemente koje film (ne)sadrzi u sebi, zahvaljujuci cemu on potpada pod odredjeni zanr - u ovom slucaju horor. Takve stvari svakako da postoje, ali one sto si ti istakao (neko drugi ili nesto drugo) definitivno ne spadaju u njih, vec vise zvuci ka' necija sprdnja. Mozda bi ta prica donekle pila vodu da zivimo u nekom vremenu prije 60-ih, ili u dobu crno-bijelog filma... ali ja stvarno ne gledam ocima tadasnjih kriticara. Ne znam za tebe...
    Drugo, negodujes moj izbor izvora informacija? Ok, koji izvor ti predlazes da pogledamo, pa da vidimo sta oni kazu za ove navedene filmove? Jesi li siguran da ce rijec "horor" biti iskljucena? Ja sam ubijedjen da nece, vec ce opet biti na prvom mjestu. Za pocetak, pogledaj pojedinacno na njihovim zvanicnim internet stranicama, pa se i sam uvjeri. Mada, nesto mi govori da ni taj izbor izvora informacija ne bi bio relevantan za tebe u ovom slucaju... A sto se samog pojma horor filma tice, TI mi nadji neki izvor u kojem se jasno iskljucuju serijske ubice, psihopate, zivotinje... iz cijele te price. Odmah da ti kazem, neces se usrecit'.
    Trece, nema nikakve potrebe da otvaramo novi topic o filmskim zanrovima i time zalazimo u sirinu i kopamo po drugim zanrovima (sto bi tebi, trenutno, vjerovatno i odgovaralo)... jer je ovo idealno mjesto za ovu pricu. Da te podsjetim, pricamo o horor filmovima! :mrgreen:
    Inace, ta upozorenja da ce mi biti brisani postovi je ocajnicki adut, Interpol, jer se ja itekako drzim teme, a tvoj je problem sto ne mozes da progutas svoje sopstvene izjave u kojima dosta hrabro diskvalifikujes cijelu jednu garnituru horor filmova i istiskujes ih iz tog zanra. Ali, kao, tehnicki je aspekt, pa se takva podjela ne moze smatrati bas preciznom. Da nije precizna, u to nema sumnje, ali da tome doprinosi tehnicki aspekt??? :shock: Za tvoju informaciju, on dolazi ispred svih i za odredjivanje zanra pojedinog filma ti uslovi, koji se namecu iz tog tehnickog pogleda na film i njegovu radnju, moraju biti zadovoljeni prvi. Tek posle, nakon sto je ustanovljen zanr ciji su elementi dominantni u filmu, slijede izvjesne varijacije na tu temu i kombinacije ostalih, slabije zastupljenih elemenata, koji pripadaju drugim zanrovima... Ali je i tu tehnicki pristup itekako zastupljen, Interpol! Bez njega se valjana analiza i kritika ne moze dati, a ti je omalovazavas i nazivas "isforsiranom". Da bi posle opet rekao: "Sustinski, razlika je i dalje vrlo precizna..." :shock: Da se covjek cudu nacudi... Malo toplo, malo hladno, a? Mozes li sebe za rep da ugrizes?
    Ajde, zivota ti, probaj sada sa sigurnoscu da izneses svoje misljenje o tome sta karakterise jedan horor film? Imas li ga uopste? Samo bez "onih drugih", molim te...

    p.s. Za Šegu si odustao, sto moram priznati da je potez koji cijenim. Ipak si malo razmislio o onome sto si napricao, kao sto sam i nagovijestio u proslom postu...

  23. #98
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by Flippy View Post
    Daleko od toga da je film egzaktna nauka, ali upravo TI to cinis od njega, usiljeno trpajuci rijec tehnicki u sve to. Znas li ti uopste sta znaci ta rijec? Da ti pomognem, u ovom kontekstu bi ona trebala da predstavlja konkretne elemente koje film (ne)sadrzi u sebi, zahvaljujuci cemu on potpada pod odredjeni zanr - u ovom slucaju horor. Takve stvari svakako da postoje, ali one sto si ti istakao (neko drugi ili nesto drugo) definitivno ne spadaju u njih, vec vise zvuci ka' necija sprdnja. Mozda bi ta prica donekle pila vodu da zivimo u nekom vremenu prije 60-ih, ili u dobu crno-bijelog filma... ali ja stvarno ne gledam ocima tadasnjih kriticara. Ne znam za tebe...
    Drugo, negodujes moj izbor izvora informacija? Ok, koji izvor ti predlazes da pogledamo, pa da vidimo sta oni kazu za ove navedene filmove? Jesi li siguran da ce rijec "horor" biti iskljucena? Ja sam ubijedjen da nece, vec ce opet biti na prvom mjestu. Za pocetak, pogledaj pojedinacno na njihovim zvanicnim internet stranicama, pa se i sam uvjeri. Mada, nesto mi govori da ni taj izbor izvora informacija ne bi bio relevantan za tebe u ovom slucaju... A sto se samog pojma horor filma tice, TI mi nadji neki izvor u kojem se jasno iskljucuju serijske ubice, psihopate, zivotinje... iz cijele te price. Odmah da ti kazem, neces se usrecit'.
    Trece, nema nikakve potrebe da otvaramo novi topic o filmskim zanrovima i time zalazimo u sirinu i kopamo po drugim zanrovima (sto bi tebi, trenutno, vjerovatno i odgovaralo)... jer je ovo idealno mjesto za ovu pricu. Da te podsjetim, pricamo o horor filmovima! :mrgreen:
    Inace, ta upozorenja da ce mi biti brisani postovi je ocajnicki adut, Interpol, jer se ja itekako drzim teme, a tvoj je problem sto ne mozes da progutas svoje sopstvene izjave u kojima dosta hrabro diskvalifikujes cijelu jednu garnituru horor filmova i istiskujes ih iz tog zanra. Ali, kao, tehnicki je aspekt, pa se takva podjela ne moze smatrati bas preciznom. Da nije precizna, u to nema sumnje, ali da tome doprinosi tehnicki aspekt??? :shock: Za tvoju informaciju, on dolazi ispred svih i za odredjivanje zanra pojedinog filma ti uslovi, koji se namecu iz tog tehnickog pogleda na film i njegovu radnju, moraju biti zadovoljeni prvi. Tek posle, nakon sto je ustanovljen zanr ciji su elementi dominantni u filmu, slijede izvjesne varijacije na tu temu i kombinacije ostalih, slabije zastupljenih elemenata, koji pripadaju drugim zanrovima... Ali je i tu tehnicki pristup itekako zastupljen, Interpol! Bez njega se valjana analiza i kritika ne moze dati, a ti je omalovazavas i nazivas "isforsiranom". Da bi posle opet rekao: "Sustinski, razlika je i dalje vrlo precizna..." :shock: Da se covjek cudu nacudi... Malo toplo, malo hladno, a? Mozes li sebe za rep da ugrizes?
    Ajde, zivota ti, probaj sada sa sigurnoscu da izneses svoje misljenje o tome sta karakterise jedan horor film? Imas li ga uopste? Samo bez "onih drugih", molim te...

    p.s. Za Šegu si odustao, sto moram priznati da je potez koji cijenim. Ipak si malo razmislio o onome sto si napricao, kao sto sam i nagovijestio u proslom postu...
    *Upozoren si da pazis kako se izrazavas, a ne da ti je prica off-topic. Da li ti dobro vidis?
    *Wikipedia je najveca sprdnja od sajta koju je ljudski um mogao da zamisli, i koristiti se njom kao izvorom informacija je - u najmanju ruku - reduktivno.
    *Koncept Drugog i Drugosti nije necija sprdnja, to su vrlo ozbiljna filozofska pitanja.
    *Ovo nije takmicenje ko je vise u pravu, a ko manje. Na ovom topiku nece bit proglasen Pobjednik.
    *Ja nikad nisam pominjao tehnicki aspekt filma. Ali lignivisticka pojasnjavanja nisu tema ovog podforuma.

    Imam li ja uopste svoje misljenje? Upozoren si Flippy, ako nisi u stanju da napises post bez vrijedjanja, neces ga ni pisat. Makar ne na ovaj podforum.
    I am the one who locks.

  24. #99
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    flippy,mislim da nisi gledao The Shining....a to je po meni prava definicija horrora.zamisli,film u kojem ima jedno jedino i to vrlo "ochito" ubistvo.dok se ovamo kasape i kolju,ovamo ti kjubrik radi ne o glavi,nego ti kuva mozak na laganoj vatri...vishe me je taj film uplashio,a ljubitelj sam horrora i pogledao sam svaki koji se ikad nalazio u lokalnom klubu kad su horrori poput "night of the living dead" ,adaptacija kingovih romana i ko zna chega sve ne,cvjetali.ono shto interpol hoce da ti kaze je da sam chin ischekivanja zapravo chini horror a ne hektolitri krvi po filmu.znachi kad neki debos sheta ulicom sam,ti odmah u glavi prevrcesh shta moze da mu se desi,kako,na koji nachin.ti zapravo znash da ce on da pogine ali svaki trenutak koji ti oni oduzimaju njegovim shetanjem u mraku "build-a" ischekivanje,i - kad,kako i u kojem trenu ce to da se desi.

    naravno,svako drugachije posmatra scene u filmu i karakterishe ih kako ti je volja...po meni je "The saw" fantastichan triler koji ima elemente horrora(shta ce da uradi lik posle odgledanog ili odslushanog materijala koji mu je Jigsaw pripremio,lik svoju nervozu i borbu na za goli zivot prenosi na gledaoca i chini ga zainteresovanim a u isto vrijeme uplashenim)....sve ostalo je bolesna mashta i neshto shto je potpuno predvidivo....horror moze da ti bude gadan ili da te zastrashi ili na kraju krajeva nasmije...a u vecini sluchajeva je ono pod 1 i 3 i samo su rijetki koji mogu da te otkinu i da te jeza prolazi tokom chitavog filma i da te konstantno drzi u nekom nelagodnom ischekivanju a takvi su po meni isijavanje,audicija i od novijih koliko toliko death silence koji je umjesto "violine" kao build-up koristio tishinu....
    \
    tvoja pricha se mimoilazi sa interpolovom upravo iz razloga shto definiciju horrora dozivljavate drugachije...nekom je evil dead horror(koji je bar po meni ultimativni idiotizam kao i drugi dio) a nekom isijavanje.nekom je kolichina "shtrecanja" tokom filma mjerilo za dobar horror a nekom kolichina frke i neizvjesnosti....hocu da kazem da je hostel npr okarakterisan kao horror a meni lichno je to gomila boleshtina i go**na koje su nekom pale na pamet.jer je koncept po ko zna koji put izrabljen do maximuma(tinejdzeri koji umiru na mukama) i jedino mjerilo horrora koje je prikazano - shto bolesnije to bolje...eto, to je nekom mjerilo a nekom ne....


    i josh jedna stvar poshto si se vec uhvatio za film saw.saw thenichki ne moze biti prvo horror pa triler nego obrnuto...koncepcija trilera (ona uobichajena,naravno da postoje i odstupanja)je da natjera gledaoca da tokom cijelog filma razmishlja ko je potencijalni ubica(filmovi tipa - The Game,Usual Suspects,Saw i slichni) a koncepcija horrora je maltene uvijek da se neko zlo izrodi pobije to ljudi shto ima na filmu,par njih ostane zivo i na kraju ostave da zlo ipak nije pobijedjeno kako bi napravili josh jedan horror od horrora....
    Last edited by DeViLiSh|Je$$uS; 08-12-07 at 12:04.
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  25. #100
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    behind you
    Posts
    1,151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    ono shto interpol hoce da ti kaze je da sam chin ischekivanja zapravo chini horror a ne hektolitri krvi po filmu.
    I ti, DeViLiSh|Je$$uS, pravis istu gresku kao i Interpol, pogresno adresirajuci ovu pricu. I ti pokusavas prebaciti teziste nase rasprave na Saw, koji sam ja favorizovao, a on ustvari uopste nije sporan trenutno. Nije, jer ja u tom pravcu uopste nisam htio raspirivati polemiku (pogledaj taj moj post), kako se ne bi rasipala i razvodnjavila srz aktuelne rasprave. A ona se zapravo vodi oko Interpolovog smjelog izleta kako filmovi u kojima su negativci ljudi, nisu i ne mogu biti horori, vec trileri! Pokusao je naivno umanjiti tezinu tih svojih rijeci pricom da jeste nezahvalno praviti takve podjele, ali potom opet grubo izlijece sa rijecima kako je sustinski, razlika i dalje vrlo precizna! Znaci, u filmu moraju postojati neke natprirodne sile, kako bi se, tehnicki posmatrano, taj film smatrao hororom. :shock: Je l' ti isto ovako razmisljas, DeViLiSh|Je$$uS? Da l' mozda takvo misljenje imas o onom mom primjeru u kojem sam naveo ona 4 filma koja odgovaraju tom profilu (bez cudovista, zombia, vampira, vukodlaka...), a na koji je Interpol, naravno, izbjegao da odgovori? Ako je tako, onda nemamo o cemu vise da pricamo, jer sam ja vec sasvim dovoljno rekao na tu temu...
    Kada govorimo o tome koliko se koji film nekome svidio, valjda ti je jasno da tu govorimo o ukusima, a takve se price na kraju obicno svode na presipanje iz supljeg u prazno. Znaci, The Shining sam gledao vise puta. I jeste dobar film! Ali, kao sto si i sam rekao, ne funkcionisu svi ljudi na isti nacin i ne reaguju isto na odredjene stvari. Meni je, licno, Shining vrlo spor film, a i nema cime da te uplasi. Dobro, nekoga ima, ali je meni sve to dosta blijedo... Ali mi je zato, recimo, svaki od 4 dijela Omen-a neuporedivo bolji na tom polju. Moj omiljeni film iz mladosti! Cak mi je i Exorcist III u tome jaci, pa i "djeciji" Pet samatary, za koji sam, na neki nacin, emotivno vezan... I slatku, malu Carrie bih cak svrstao medju jezivije, a radnjom nista siromasnije filmove od shining-a...
    Dakle, kao sto vidis, nema tu nikakvih hektolitara krvi o kojima pricas, a itekako ima i napetosti i iscekivanja. A to samo govori o ishitrenosti vasih izjava u kojima ste poklekli pred predrasudom da ja, zapravo, spadam u one likove kojima je neophodno, a opet i sasvim dovoljno, da u nekom hororu vide kasapnicu i sto vise krvi - i oni mrtvi zadovoljni. Ali nije tako, daleko od toga...

    E, ajmo sad malo o Šegi! :mrgreen:
    Ona je, ocigledno, glavni "krivac" sto ste se upustili u tu pricu o "build up", "pay off" scenama i slicnim stvarima... Ali, previdjate da sam ja, kada sam naglasio po cemu se to The Saw istice medju ostalim hororima, naveo da u njemu nema debilnih scena iscekivanja. A ne da ih uopste nema. U vecini horora su te scene pateticne, presmijesne, a najcesce se pokazu i kao potpuno neosnovano podizanje "tenzija", jer na njihovom kraju se obicno desi neka glupost, poput one macke sto sam pomenuo, ili ruka prijatelja koja je pala na rame i sl. :roll: A Šega itekako obiluje scenama u kojima se nervoza i napetost u gledaocu podizu, i to do krajnjih granica podnosljivosti, a to su upravo scene sa zamkama. Da, upravo tada, od momenta kada pocinje da istice vrijeme predvidjeno za oslobadjanje iz zamke (tacnije, jos od kada Jigsaw pocinje da upoznaje kukavca sa pravilima "igre"), pocinje build up! I, za razliku od gotovo svih drugih horora, on je ovdje nabijen opravdanom strepnjom gledaoca da ce se desiti nesto uzasno ako lik ne preduzme nesto, a opet, kako da preduzme... Ispunjen je do vrha onih iskonskim strahom od smrti, koji u obliku totalne agonije zarazno prelazi sa lika s platna na gledaoca. Jednostavno je nemoguce ravnodusno gledati i biti imun na to osjecanje, koje film prosto "ubrizgava" u covjeka koji sve to gleda.
    Dok je pay off obicno kratak i bezbolan...
    Eto jednostavnog , pa se samo usudite da kazete kako tu nema napetosti, tenzija, iscekivanja, buildup-a...
    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    po meni je "The saw" fantastichan triler koji ima elemente horrora... sve ostalo je bolesna mashta i neshto shto je potpuno predvidivo...
    Najljubaznije te molim da mi pojasnis sta si mislio pod ovim sto sam boldovao? Ako mislis na samo konkretno cupanje iz zamke, to nikako ne stoji. Jer ima scena gdje se "subjekt" uspijeva spasiti... Ali, ako si mislio na samu radnju??? Uuuuu, to bi tek bio grdni prekrsaj... :o Jer, Šega je jedan od najnezgodnijih filmova i na tom polju. I to nevezano samo za horor zanr. Nema majcinog sina koji ce reci da je rasplet u bilo kojem od ta tri dijela predvidljiv. Ne da nije predvidljiv, nego je gotovo nemoguc za predvidjeti. Heh, ovdje mi pade na pamet ona vrh recenica kada Jigsaw, na pitanje detektiva Matthews-a gdje mu je sin, odgovara: "He's in a safe place..." A on cijelo vrijeme upravo u sefu pored njega, hehe. Vrh!

Page 4 of 29 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •