Page 24 of 25 FirstFirst ... 14202122232425 LastLast
Results 576 to 600 of 609

Thread: NLO, Gdje su vanzemaljci, Fermi Paradox.

  1. #576
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Meni je malo glupo trošiti toliko energije i novca na istraživanje svemira dok u isto vrijeme nismo istražili više od 5% morskog dna

    Mapiran je čitavi mjesec
    mapiran je čitavi mars
    a u isto vrijeme pojma nemamo šta ja na dnu mora i okeana na Zemlji


    Tražimo inteligentni život na planetama koje su udaljene svjetlosne godine od nas dok su nam okeani pred nosom, a postoji veća mogućnost da ima inteligentnog života u njimajer su veoma pogodni za život
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #577
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kakav to (još) inteligentni zivot mozemo nać u okeanu? Uozbilji se.

  3. #578
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Zbog čega bi to bilo nemoguće kad nemamo pojma šta je na dnu okeana, a znamo da su okeani puni života.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #579
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da to nisi gleda Kameronov Ambis?

  5. #580
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    U Ambisu su vanzemaljci koji su naselili dno okeana, a ne domoroci
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #581
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa oćeš inteligentni zivot matori. Delfini, kitovi ili vanzemaljci.

  7. #582
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    To su samo neke od vrsta koje naseljavaju okeane, a nove vrste se otkrivaju praktično jednom nedjeljno
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #583
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    OK, ali to nije inteligentni život koliko ja znam.

  9. #584
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  10. #585
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Kepler je možda otkrio prve megastrukture:

    http://www.independent.co.uk/news/wo...-a6693886.html

    Цивилизација класе 2 по Кардашеву.

  11. #586
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Geralt of Rivia View Post
    Цивилизација класе 2 по Кардашеву.
    Ono što je meni interesantno u ovom članku nije ono o čemu govori direktno već metod otkrivanja uz pomoć specijaliziranog teleskopa. Do sada se takva potraga držala posmatranja u IC spektru odnosno specifično zračenje koje nastaje zbog rasipanja energije koju jedna takva civilizacija koristi. Ovo je zanimljiv pristup...

  12. #587
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne zna se ni što je to što su otkrili a već se pominju vanzemaljci,zna se i kojoj klasi pripadaju .Sad će da se prave dokumentarci i spinuje godinama. Šta se sve radi za jedan klik , i koliko ovo sve nema smisla i dje ovo vodi ?
    Ludilom maskiram dosadu

  13. #588
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  14. #589
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,361
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    342
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Meni je malo glupo trošiti toliko energije i novca na istraživanje svemira dok u isto vrijeme nismo istražili više od 5% morskog dna

    Mapiran je čitavi mjesec
    mapiran je čitavi mars
    a u isto vrijeme pojma nemamo šta ja na dnu mora i okeana na Zemlji


    Tražimo inteligentni život na planetama koje su udaljene svjetlosne godine od nas dok su nam okeani pred nosom, a postoji veća mogućnost da ima inteligentnog života u njimajer su veoma pogodni za život
    Jedino što bih ja dodao ovdje je, da je odavno trebalo da se gleda na to da se usavrši put do mjeseca. Da se mjesec iskoristi kao "poligon" za vježbe putovanja na druge planete, da se tamo naprave neke baze kao nalik ISS-u i da se mi lijepo držimo mjeseca umjesto što šaljemo sonde po univerzumu. Mislim da bi mi "zemljani" bili u puno boljoj poziciji nego što smo danas, da smo 90% istraživanja gurali u ovom smjeru. Siguran sam da su im mogućnosti puno veće da imaju bazu na mjesecu nego ova što je sad imaju u orbiti. Imali bi veći prostor, iskoristili bi i neke trikove koji važe i na zemlji, zahvaljujući gravitaciji, mogli bi kopati rudnike i puno bolje istražiti sami mjesec...
    MONTENEGRO 🇲🇪
    PodgoricaTravelGuide

    🚗RenaultClio3
    📷SonyA6400

  15. #590
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  16. #591
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

  17. #592
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Nikada mi nije bila jasna tolika opsesija vanzemaljcima. Ako bi kojim nezamislivim slucajem i bio ostvaren kontakt sa njima, niko nam ne garantuje da bi bili prijateljski raspolozeni, da ne govorim da bi mogli da nas sve satru, narocito ako je njihova tehnologija toliko razvijena od ljudske. A mora da bude kada su vec u stanju da izgrade letelice koje prelaze tolike razdaljine dok ljudska noga jos nije mrdnula dalje od svoje planete jos od americkih misija na Mesec. A ako ne bi bili neprijateljski raspolozeni opet niko ne garantuje covecanstvu da ce vanzemaljci hteti da nam ucine bilo kakvu korist, opet preko svoje zamisljene tehnoloske nadmoci.

    Ne mogu prosto da zamislim da u bilo kom uglu (vidljivog) univerzuma, a znam kolike su mu razmere i bez guglanja, postoji bilo kakav razvijeni oblik zivota. Na nivou ljudskog ili jos i razvijeniji, sa razvijenom svescu i jos toliko tehnoloski napredan kakav covecji tesko da ce ikada biti. Pitanje da li takvi vanzemaljci postoje mi je uvek bilo u istom rangu kao kada bi se pitao da li Bog postoji. Negde sam procitao, sad ne mogu da nadjem, da bez obzira koliko napredna postane tehnologija ljudi nece moci nikada otici ni u narednu galaksiju zato sto se svemir neprestano siri. Posto je covecanstvu prvi prioritet da sto duze produzava sopstveno postojanje (iako je na kraju i to uzaludan posao) glavni zadatak bi bio gde bi najbolje bilo formirati prve ljudske kolonije van Zemlje. Naravno u okviru naseg domasaja a u koje nikako ne spadaju one "novootkrivene naseljive planete" koje su udaljene "SAMO" nekih 20-ak svetlosnih godina. A na kraju je pitanje da li je i to uopste izvedivo jer je veliko pitanje koliko ce se menjati prilike na samoj planeti, koliko ce se menjati drustva u raznim drzavama, medjunarodne prilike... SAD, Evropa, Rusija, bice skoro pa neprepoznatljive pri kraju ovog veka a covecanstvo naivno zamislja da ce svet manje vise ostati isti, samo toliko tehnoloski nadmocan da ce svi ziveti u izobilju preko 100 godina, bez ikakvih bolesti, mozda i besmrtni u nekom obliku, kroz svemir ce se putovati kao iz jedne ulice u drugu... A svi strepe sta ce biti vec za par godina, ko ce gde biti na vlasti, kome ce ruka biti laka na lansiranju nuklearke...
    Last edited by Severnjak; 17-11-16 at 19:47.

  18. #593
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Nikada mi nije bila jasna tolika opsesija vanzemaljcima. Ako bi kojim nezamislivim slucajem i bio ostvaren kontakt sa njima, niko nam ne garantuje da bi bili prijateljski raspolozeni, da ne govorim da bi mogli da nas sve satru, narocito ako je njihova tehnologija toliko razvijena od ljudske.
    Po nekoj teoriji civilzacija koja je napredovala do te mjere bi morala biti miroljubiva jer u suprotnom ne bi doživjela toliki stupanj razvoja( koji mi vjerovatno nećemo doživjeti jer ćemo se prije toga isrtrijebiti)
    Ne bi oni bili neprijateljski raspoloženi već ne bi razmišljali o tome kako njihovi postupci djeluju na nas, kao što ni mi ne razmišljamo kako naši djeluju na šimpanze ili još gore lemure.
    Najbolje čemu možemo da se nadamo je da će vanzemaljci imati neko društvo za zaštitu ljudi (zeleni zeleni)
    Last edited by Rakun; 18-11-16 at 01:11.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  19. #594
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako se posmatra razvoj života na našoj planeti ...
    1. Prvi stepen bi bila abiogeneza - hemiski proces nastanka prve žive ćelije
    2. Drugi stepen je evolucija do složenijih organizama i na kraju nekog organizma koji bi se mogao nazvati inteligentnim


    Ovaj proces može se rastaviti na još više koraka tako da na bilo kom koraku čitav proces može da propadne.
    Da bi se ostvario neki korak svi prethodni koraci moraju biti uspješni i da sa nekom vjerovatnoćom uspije i taj korak
    Naprimjer da bi nastale ribe evoluciom od prethodnih organizama prvo ti prethodni organizmi moraju postojati i sa nekom vjerovatnoćom da ništa ne pođe naopako ribe treba da evoluiraju od njih.

    Ovo izgleda kao niz događaja "uslovnih vjerovatnoća" ... kako se ide dalje u lancu koraka vjerovatnoća postanje manja ili u najboljem slučaju jednaka kao u prethodnom koraku.

    1. Vjerovatnoća da nastane glicin (vrsta anomo kisjeline ) kao u Miller-Urey eksperimentu bi trebala biti velika

    2. Vjerovatnoća da bi nastao prvi prosti organizam je manja ili jednaka prethodnoj
    3. i tako dalje do složenih organizama

    Već postoje dokazi da se tragovi glicina nalaze na kometama i još drugih objekata u kosmosu
    Po gore opisanim vjerovatnoćama trebalo bi očekivati da se prosti organizmi nalaze na još manjem broju objekata i tako dalje kako se ide ka složenijim oblicima...

    Ako postoji neki napredni organizam sa razvijem znanjem o svijetu takođe je očekivati da ima i neka moralna shvatanja.
    "Model stavrnosti" bi bila njegova znanja
    "Moralna shvatanja" bi bilo njegovo mišljenje kako u tom "Modelu stvarnosti" treba da se ponaša

    Šta ako vanzemaljci ne žele da komuniciraju sa nama ... naprimjer kao što se mi ponašamo prema zaštićenom području nekog nacionalnog parka.
    Ako bi sa nama podijelili neka napredna saznanja možda bi to bilo slično kao kad bi ste lavovima u nacionalnom parku Serengeti objasnili kako da naprave kalašnjikov.
    Katastrofa bi bila neizbježna.

  20. #595
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post

    Šta ako vanzemaljci ne žele da komuniciraju sa nama ... naprimjer kao što se mi ponašamo prema zaštićenom području nekog nacionalnog parka.
    Ako bi sa nama podijelili neka napredna saznanja možda bi to bilo slično kao kad bi ste lavovima u nacionalnom parku Serengeti objasnili kako da naprave kalašnjikov.
    Katastrofa bi bila neizbježna.
    Bice se cudu ne mogu nacuditi kako njima saljemo poruke mira i ljubavi a izmedju sebe se stalno koljemo.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  21. #596
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Ako postoji neki napredni organizam sa razvijem znanjem o svijetu takođe je očekivati da ima i neka moralna shvatanja.
    Šta ako su njihova moralna shvatanja nalik našima u smislu odnosa prema nižim bićima ?
    Mi i šimpanze dijelimo 99% gena pa nas nešto i ne boli kad ih ubijamo i oduzimamo im stanište, da ne pominjemo naš odnos prema ostalim vrstama
    Sad zamislite da dođe vrsta koja je za gen ili dva naprednija od nas, a ima sličan moralni kod.
    Kontakt sa vanzemaljcima mi je jedna od najvećih životnih želja, i ujedno jedan od najvećih strahova

    Sent from my SM-G900FD using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #597
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  23. #598
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Šta ako su njihova moralna shvatanja nalik našima u smislu odnosa prema nižim bićima ?
    Nemoguce .
    Ako oces da odredis koliko su u uopstenom smislu efikasni ?

    Ako njihova znanja i shvatanja nazoves "Model stvarnosti" . Savrseniji model stvarnosti znaci da su efikasniji u gornjem smislu. Kao sto smo mi efikasniji u tom smislu od ljudi u antickom dobu.

    Ali takodje "Moralna shvatanja" uticu na ukupnu efikasnost na isti nacin. Sada su radnici mnogo efikaskiji nego robovi u antickom dobu. Skolivaniji su vise koriste slobodu kreativnosti .
    Zamisli da li bi rob mogao da napravi kompjutersku igricu ? Naravno da ne .

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Mi i šimpanze dijelimo 99% gena pa nas nešto i ne boli kad ih ubijamo i oduzimamo im stanište, da ne pominjemo naš odnos prema ostalim vrstama
    Nasa moralna shvatanja nijesu bas napredna bez obzira koliko gena dijelimo sa simpanzama.

    Da smo imali bolja filozofsko moralna shvatanja ...
    Prihvatili bi naprimjer Heliocentricnu teoriju koju je osmislio Aristah 1800 godina prije Kopernika zato sto je imala dobre dokaze a ne zato sto nam se svidja ili ne ...
    Ko zna do koje bi zvijezde do sada dosli sa tih 1800 godina prednosti da smo imali bolja filozofsko-moralna shvatanja

    Takodje ...
    Evo naprimjer da li vojska ili neka druga oruzana sila treba da brani neku teritoriju i njenu cjelovitost ili treba da brani princip "slobode i tolerancije"

    Konkretno da li neki grad u Crnoj Gori ima pravo da proglasi nezavisnost , napravi zasebnu drzavu ili se prikljuci nekoj drugoj drzava?
    Naravno da ima pravo iako ce ti 99% ljudi na zemlji za slicna pitanja reci da nema pravo i dio njih bi bio spreman da se bori i rizikuje zivot da to sprijeci.
    Greska ...
    Primitivna moralna shvatanja
    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Sad zamislite da dođe vrsta koja je za gen ili dva naprednija od nas, a ima sličan moralni kod.
    Oni bi vjerovatno sebe unistili
    Zamisli da neko iz "Islamske Drzave" zna da napravi i ima atomsku bombu ... Nemoguce
    Pravi kreativni naucni razvoj i moralna shvatanja su medjusobno zavisni. jer rob nemoze napraviti kompjutersku igricu.
    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Kontakt sa vanzemaljcima mi je jedna od najvećih životnih želja, i ujedno jedan od najvećih strahova
    Ja mislim da ce prvi "vanzemaljci" koje nadjemo biti prosti organizmi slicni bakterijama i virusima.

  24. #599
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Imam veliki problem sa paradoksom "gdje su vanzemaljci"
    Uzmimo da su naši pacovi svjesna bića. Za njih ne bi važio paradoks u odnosu na Crnog Pacova (Australiska vrsta) bez obzira na to što postoji solidna mogućnost da Australiski pacov dođe u naše krajeve. I to je scenario ograničen na jednu planetu, a ne na čitavi svemir
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #600
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Imam veliki problem sa paradoksom "gdje su vanzemaljci" ...
    Pazi jednu od ideja ..
    Zamisli da ima tacno osam hiljada naprednih vanzemaljskih civilizacija slucajno razbacanih po univerzumu
    Univerzum ima više od 20 milijardi svjetlosnih godina u rasponu ...
    Mislim mozes da staviš u univerzum kocku 20 puta 20 puta 20 milijardi svjetlosnih godina
    To je 8000 kubnih milijardi svjetlosnih godina

    Znaci ako ima 8000 civilizacija slucajno razbacanih po tom bespucu prosječna udaljnost izmedju dvije susjedne je milijardu svjetlosnih godina

    Ako hoce neko da dodje do svog prvog komsije i ako tacno zna dje je trebace mu milijardu godina ako ide najbrze moguce = brzinom svjetlosti

    Moze takodje da posalje vema jak signal i za milijardu godina on ce da stigne do tog komsije .

    Prije milijardu godina na Zemlji su bile samo proste jednoceliske bakterije .
    Tada bi neko od tih komsija trebao da nam posalje signal da bi ga mi sada primili .
    Mi dosta puta ne registrujemo ni eksploziju zvijezde (superovu) na milijardu sv. godina udaljenosti

    Ocu da kazem svemir je uzasno veliki
    i ako neko misli da trazi druga inteligentna bica to je cito gubljenje vremena

    P.S. Sve pokusavam da kazem svojim rijecima ali ipak me ovo gore posjeca na rijeci iz "Autostoperskog vodica kroz galaksiju"
    Vjerovatno u njemu imaju neke univerzalne istine pa bez obzira od kuda krenes sa pricom dodjes do te iste univerzalne istine
    Ili mozda @funestis ima neko drugo objasnjenje za ovu petlju u koju moj "procesor" upada

Page 24 of 25 FirstFirst ... 14202122232425 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Moral, dobro i loše
    By Mungos in forum Religija i filozofija
    Replies: 100
    Last Post: 04-09-17, 03:39
  2. ŽIVOT DUKLJANSKE KRALJEVINE
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-11, 12:42
  3. Replies: 11
    Last Post: 02-11-10, 18:45
  4. DzOJS KERI O CRNOJ GORI I CRNOGORCIMA
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 19
    Last Post: 09-04-10, 22:31
  5. Pavel A. Rovinski: Crnom Gorom
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-10, 16:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •