Page 10 of 17 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast
Results 226 to 250 of 418

Thread: [LINKOVI] Sveto Pismo, Kur'an, teoloske rasprave

  1. #226
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    zna li se zbog čega se ovi islamisti toliko zanimaju biblijom? u hrišćanskom svijetu svako ima mogućnost da štampa svoju verziju biblije, pa makar to bilo i sumanuto, a u islamskom svijetu bi raskomadali nekog ko bi štancovao kuran po svom ćeifu. ako se ovaj gore pita kojoj verziji biblije da vjeruje, tako se i hrišćani mogu pitati kome da vjeruju: sadašnjoj etablliranoj verziji islama ili sufizmu čije su pripadnike islamski fundamentalisti nabijali na kolac i sjeckali na komadiće zbog interpretacije islama koji nije bio po volji fundamentalista koji inače smatraju da je sasvim ok što je muhamed vjerio šestogodišnje dijete a oženio se istom djevojčicom kad joj je bilo 9 godina a njemu 50 i kusur

  2. #227
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    zna li se zbog čega se ovi islamisti toliko zanimaju biblijom?
    Zato sto je Biblija dio objave.

    Kuran je treci dio knjige.

    u hrišćanskom svijetu svako ima mogućnost da štampa svoju verziju biblije
    O kojem vremenu ti pricash?

    Znash li koliko ih je pobijeno u "hriscanskom svijetu" zbog drugacije intepretacije? Koliko je djela popaljeno i unisteno jer nisu dali da to bude ukljuceno u Bibliju.

    A danas ima masu prevoda i biblije i kurana.

    No ti ne znash.
    Last edited by Ego_and_his_own; 24-02-13 at 17:30.

  3. #228
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Zato sto je Biblija dio objave.

    Kuran je treci dio knjige.
    nije čitava biblija dio objave. no ti ne znaš.



    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    O kojem vremenu ti pricash?

    Znash li koliko ih je pobijeno u "hriscanskom svijetu" zbog drugacije intepretacije?

    A danas ima masu prevoda i biblije i kurana.

    No ti ne znash.

    pričam o vremenu koje pominje gospodin sa bijelom kapom na glavi. 1951. i 1971. godina ...koliko je pobijeno hrišćana u tom periodu zbog drugačije interpretacije?

    jedno je prevod a drugo je verzija. no ti ne znaš...

  4. #229
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default


  5. #230
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja sam ponesto naucio o Arapskom i Hebrejskom, i shvatio da je svaki prevod, verzija.

    No sumnjat u Boziju moc da stvari budu onako kako jesu, nije mudro.

    To su zamke za one orezle u grijeh, da u njih upanu.

    Sustina ovih spisa je moralni poziv ljudima da drze do sebe i nijedna verzija pa ni prevod nemoze tu poruku iskriviti. Nasa percepcija moze, zavisi sto nam je to "drzanje do sebe".

  6. #231
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ja sam ponesto naucio o Arapskom i Hebrejskom, i shvatio da je svaki prevod, verzija.
    ne znam šta si naučio o arapskom i hebrejskom ali verzija je od latinske riječi vertere (obrnuti, okrenuti). jesi li čuo kad se kaže da postoje različite verzije istog događaja, a ne misli se na prevod?



    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    No sumnjat u Boziju moc da stvari budu onako kako jesu, nije mudro.

    To su zamke za one orezle u grijeh, da u njih upanu.

    Sustina ovih spisa je moralni poziv ljudima da drze do sebe i nijedna verzija pa ni prevod nemoze tu poruku iskriviti. Nasa percepcija moze, zavisi sto nam je to "drzanje do sebe".
    nijesam ja taj koji sumnja nego islamisti postuju klipove sa tobožnjim raskrinkavanjem biblije iliti svetog pisma. zar nijesi pogledao? a reče da ti je jedan od njih omiljen islamski učenjak...inače slažem se sa tobom. posjedujem primjerak kurana i rado ga čitam kad imam vremena i upravo sam htio da kažem kako je nekorektno propagirati navodnu netačnost ili krivotvorenost biblije ko da smo na, ne daj bože, dažamahirijskom forumu islamskih funadmentalista. jer sve se može izvrtati i trgati iz konteksta da bi izgledalo kako odgovara fundamentalistima. ako im se vjera sastoji samo u tome što će negirati hrišćanstvo, onda im nije neka vjera.

  7. #232
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve one ,,kontradikcije''koje si naveo su izvucene iz konteksta...Procitaj nekoliko ajeta prije odnosno poslije tih ,,kontradikcija'' i shvati ces da je sve u savrsenom redu...

  8. #233
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ispravno reći PREVOD ZNAČENJA KUR'ANA, a ne prevod Kur'ana, jer se Kur'an ne može prevesti zato sto je Arapski veoma slozen jezik

  9. #234
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    ne znam šta si naučio o arapskom i hebrejskom ali verzija je od latinske riječi vertere (obrnuti, okrenuti). jesi li čuo kad se kaže da postoje različite verzije istog događaja, a ne misli se na prevod?





    nijesam ja taj koji sumnja nego islamisti postuju klipove sa tobožnjim raskrinkavanjem biblije iliti svetog pisma. zar nijesi pogledao? a reče da ti je jedan od njih omiljen islamski učenjak...inače slažem se sa tobom. posjedujem primjerak kurana i rado ga čitam kad imam vremena i upravo sam htio da kažem kako je nekorektno propagirati navodnu netačnost ili krivotvorenost biblije ko da smo na, ne daj bože, dažamahirijskom forumu islamskih funadmentalista. jer sve se može izvrtati i trgati iz konteksta da bi izgledalo kako odgovara fundamentalistima. ako im se vjera sastoji samo u tome što će negirati hrišćanstvo, onda im nije neka vjera.
    Časni Kur'an, u sljedećem ajetu, kaže:
    Mi nijedan propis ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili sličan njemu ne donesemo. Zar ti ne znaš da Allah sve može? (El-Bekara, 106)
    Slična poruka stoji u 101. ajetu sure En-Nahl. Rijec ajet koja je ovdje upotrijebljena znači znak ilirečenica, a može značiti i objava. Ovaj kur'anski ajet se može protumačiti na dva načina:
    a) Derogirane su objave prije Kur'ana, kao što su Tevrat,
    Zebur i Indžil. One su zamijenjene Časnim Kur'anom. Ovdje Uzvišeni Allah kaže da On nije dozvolio da se te objave zaborave, ali ih je zamijenio nečim boljim -Časnim Kur'anom.
    b) Ako riječ ajet prevedemo kao kur'anske rečenice, a ne prijašnje objave, to ne može znaciti da je Allah ukinuo neke ajete, već ih je samo zamijenio boljim ili sličnim. To znači da su neki, ranije objavljeni ajeti zamijenjeni novim ajetima. Slažem se s oba objašnjenja.Arapski je slozen jezik i mnoge rijeci imaju nekoliko znacenja

  10. #235
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Sve one ,,kontradikcije''koje si naveo su izvucene iz konteksta...Procitaj nekoliko ajeta prije odnosno poslije tih ,,kontradikcija'' i shvati ces da je sve u savrsenom redu...
    dakle, kad se traže kontradikcije u kuranu onda su izvučene iz konteksta, a kad tražite dlaku u bibliji onda je to dokaz kako je tamo nešto falsifikovano, je li?

  11. #236
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    dakle, kad se traže kontradikcije u kuranu onda su izvučene iz konteksta, a kad tražite dlaku u bibliji onda je to dokaz kako je tamo nešto falsifikovano, je li?
    Pa ako pogrijesimo u necemu hriscani nam samo trebaju objasniti da je taj stih iz Biblije izvucen iz konteksta...

  12. #237
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    ahaaa znači tako to ide...ko tebe kontradikcijom ti njega kontekstom

  13. #238
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    nijesam ja taj koji sumnja nego islamisti postuju klipove sa tobožnjim raskrinkavanjem biblije iliti svetog pisma. zar nijesi pogledao? a reče da ti je jedan od njih omiljen islamski učenjak...inače slažem se sa tobom. posjedujem primjerak kurana i rado ga čitam kad imam vremena i upravo sam htio da kažem kako je nekorektno propagirati navodnu netačnost ili krivotvorenost biblije ko da smo na, ne daj bože, dažamahirijskom forumu islamskih funadmentalista. jer sve se može izvrtati i trgati iz konteksta da bi izgledalo kako odgovara fundamentalistima. ako im se vjera sastoji samo u tome što će negirati hrišćanstvo, onda im nije neka vjera.
    Nema tu nikakvog "raskrinkavanja" biblije vec se radi o istrazivanju sta je to umetnuto a sta izostavljeno u Bibliji. Deedat je nesumnjivo jedan od istaknutih istrazivaca, a sto mi je covjek mio neznaci da se slazem u svemu sa njim, a sa dosta se slazem.

    A Hriscana ima svakakvih, a ti sto se pojedini prestavljaju u ime hriscana te su negirani, su sami negirani, Biblija ih negira.
    Last edited by Ego_and_his_own; 24-02-13 at 20:12.

  14. #239
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Nema tu nikakvog "raskrinkavanja" biblije vec se radi o istrazivanju sta je to umetnuto a sta izostavljeno u Bibliji. Deedat je nesumnjivo jedan od istaknutih istrazivaca, a sto mi je covjek mio neznaci da se slazem u svemu sa njim, a sa dosta se slazem.
    to što oni "istražuju" i propagiraju da je umetnuto predstavlja nekim slučajem osnov hrišćanske vjere. oni su zbog šale o muhamedu spremni da nekoga najsvirepije ubiju a ovako se šegačiti na račun religije veće od njihove (po brojnosti) to je ok, ako sam te dobro shvatio.


    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    A Hriscana ima svakakvih, a ti sto se pojedini prestavljaju u ime hriscana te su negirani, su sami negirani, Biblija ih negira.
    a muslimana nema raznih?

  15. #240
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Islam je sve sem vjera nasilja.
    ,,... Allah ne voli nasilnike. ''(Ali 'Imran, 57)
    ,,A za sve nasilnike i druga će kazna prije one biti, ali većina njih ne zna.'' (At-Tur, 47)
    ,,I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! - Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu.'' (Al-Baqara, 190)
    ,,...ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini - kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva - kao da je svim ljudima život sačuvao. Naši poslanici su im jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili.'' (Al-Ma'ide, 32)
    Iz ovoga mozemo zakljuciti da bombasi samoubice i teroristi koji se predstavljaju kao muslimani uopste nisu muslimani nego samo nose muslimanska imena i koriste Islam kao izgovor..
    I da naravno da ima svakakvih muslimana neki pravila odredjena Kur'anom postuju manje a neki vise...

  16. #241
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Iz ovoga mozemo zakljuciti da bombasi samoubice i teroristi koji se predstavljaju kao muslimani uopste nisu muslimani nego samo nose muslimanska imena i koriste Islam kao izgovor..
    onda ni homeini nije bio musliman kad je osudio salmana ruždija na smrt, a niko od muslimanskog svijeta da se usprotivi? ili oni koji traže uništenje izraela?
    a pretpostavljam da ni ovo nijesu muslimani:

    Saudi authorities have sentenced Najla Yehya Wafa, a 35-year-old Egyptian woman, to 500 lashes. Her family says she was arrested after a business dispute with a Saudi Princess. Leila Jamul, a 23-year-old Sudanese woman, was sentenced last July to death by stoning for adultery. She is being held in prison, meanwhile, with her six-month-old baby. http://www.gatestoneinstitute.org/33...-stoning-women
    Last edited by brutajle; 25-02-13 at 18:38.

  17. #242
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako neko vrijedja ili/i napada Islam on za to mora odgovarati,ako ne na ovom onda na onom svijetu...
    Ako im Mi kaznu do roka određenog odgodimo, oni će, sigurno, reći: "Zašto je zadržava?" A onoga dana kad im dođe, neće biti od njih otklonjena i sa svih strana biće okruženi onim čemu su se rugali.( Hud,8 )

  18. #243
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Ako neko vrijedja ili/i napada Islam on za to mora odgovarati,ako ne na ovom onda na onom svijetu...
    Ako im Mi kaznu do roka određenog odgodimo, oni će, sigurno, reći: "Zašto je zadržava?" A onoga dana kad im dođe, neće biti od njih otklonjena i sa svih strana biće okruženi onim čemu su se rugali.( Hud,8 )
    a ja taman pomislio da je islam "sve sem vjera nasilja"...

  19. #244
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A zbog cega sada mislis da je vjera nasilja?
    Pa nece valjda Uzviseni da nagradi one koji su nered na Zemlji pravili i u Allaha i onaj svijet nisu vjerovali i koji nisu dobra djela cinili...
    Last edited by Israphel; 25-02-13 at 19:50.

  20. #245
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nažalost, ima dosta knjiga, tekstova i audio-video predavanja, gdje muslimanski autori, na momente, bez razloga uvredljivo/podrugljivo napadaju današnju Bibliju. Ne kažem da ne treba argumentovano napadati/kritikovati, nego da ne treba vrijeđati bez potrebe. Muslimani griješe, a ono što svako ko traga za Istinom treba da gleda su argumenti, i da ne dozvoli da zbog drveta ne vidi šumu.

    A sad, evo nekih linkova.

    Jedna od najboljih knjiga napisana na našem jeziku o kršćanstvu iz perspektive muslimanskog autora. Naravno, nije bez grešaka:
    KRŠĆANSTVO - Istina o kršćanstvu kroz historiju, vjerovanje, knjige i učenje (studija, analiza i rasprava)
    https://www.google.com/search?q=Must...A1%C4%87anstvo

    Postoji još jedna koja je posvećena Isusu, alejhisselam:
    Isa/Isus u Kur'anu i Bibliji - komparativna studija
    http://kelimeh.com/index.php?page=sh...chk=1&Itemid=1

    Šta Biblija kaže o Muhammedu a.s., Ahmed Didat:
    http://www.mm.co.ba/tr/islamski-teks...muhammedu-a-s/

    Materijal na engleskom

    Jesus Christ the Son of Mary and His Most Blessed Mother:
    http://beta.radicalmiddleway.co.uk/a...esusChrist.pdf

    Ali Ataie, magistarska teza:
    http://www.scribd.com/doc/109643695/...esis-Ali-Ataie

    Ali Ataie, stariji materijal (na momente dosta agresivan, i vjerovatno manje tačan od gornje teze):
    http://www.truthseekers.co.za/index2...do_pdf=1&id=87
    http://www.onthewing.org/user/Islam%...Defense_Of.pdf
    http://www.bibladhekurani.com/librar...pelOfJesus.pdf

  21. #246
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by edin1 View Post
    Nažalost, ima dosta knjiga, tekstova i audio-video predavanja, gdje muslimanski autori, na momente, bez razloga uvredljivo/podrugljivo napadaju današnju Bibliju. Ne kažem da ne treba argumentovano napadati/kritikovati, nego da ne treba vrijeđati bez potrebe. Muslimani griješe, a ono što svako ko traga za Istinom treba da gleda su argumenti, i da ne dozvoli da zbog drveta ne vidi šumu.

    A sad, evo nekih linkova.

    Jedna od najboljih knjiga napisana na našem jeziku o kršćanstvu iz perspektive muslimanskog autora. Naravno, nije bez grešaka:
    KRŠĆANSTVO - Istina o kršćanstvu kroz historiju, vjerovanje, knjige i učenje (studija, analiza i rasprava)
    https://www.google.com/search?q=Must...A1%C4%87anstvo

    Postoji još jedna koja je posvećena Isusu, alejhisselam:
    Isa/Isus u Kur'anu i Bibliji - komparativna studija
    http://kelimeh.com/index.php?page=sh...chk=1&Itemid=1

    Šta Biblija kaže o Muhammedu a.s., Ahmed Didat:
    http://www.mm.co.ba/tr/islamski-teks...muhammedu-a-s/

    Materijal na engleskom

    Jesus Christ the Son of Mary and His Most Blessed Mother:
    http://beta.radicalmiddleway.co.uk/a...esusChrist.pdf

    Ali Ataie, magistarska teza:
    http://www.scribd.com/doc/109643695/...esis-Ali-Ataie

    Ali Ataie, stariji materijal (na momente dosta agresivan, i vjerovatno manje tačan od gornje teze):
    http://www.truthseekers.co.za/index2...do_pdf=1&id=87
    http://www.onthewing.org/user/Islam%...Defense_Of.pdf
    http://www.bibladhekurani.com/librar...pelOfJesus.pdf
    Jesi li cuo za knjigu Sharaja code uncoded ? Sada trazim da li je izasla na nasem ako nije moracu se zadovoljiti da je citam na eng :P
    Last edited by Israphel; 25-02-13 at 21:32.

  22. #247
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    76
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Naslov teme je LINKOVI a ne prepisivanje postova sa drugih tema i ponavljanje u nedogled već napisanog. Bilo bi dobro, prakticno i .... da se pridrzavamo toga
    Vaistinu ,u pravu si Zato odoh u temu prava religija

  23. #248
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    76
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nova verzija programa theword www.theword.net

  24. #249
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Treba mi Kuran u PDF-u. Ali da nije skenirana knjiga već da je kucani tekst
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #250
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Treba mi Kuran u PDF-u. Ali da nije skenirana knjiga već da je kucani tekst
    http://bosnamuslimmedia.files.wordpr...ma-korkuta.pdf


    sa ove stranice

    http://bosnamuslimmedia.com/2008/07/...a-korkuta-pdf/

Page 10 of 17 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. sveto pismo da ili ne
    By mastersafeguard in forum CdM Arhiva
    Replies: 9
    Last Post: 24-06-14, 19:17
  2. svetO
    By SNAKE in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 16
    Last Post: 03-11-09, 12:21
  3. rasprave sa drustvom
    By E_K_V in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 50
    Last Post: 21-04-04, 17:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •