Results 1 to 22 of 22

Thread: Najbolji filmovi u potonjih dvase'pe' godina:)

  1. #1
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Najbolji filmovi u potonjih dvase'pe' godina:)

    dakle, cetvrt vijeka, period od 1982 do 2007... na b92 je bio topic za poslednjih 10 godina, no nekako mi se ovo cini kao jedna era u istoriji filma koja jasno omedjuje jedan nacin razmisljanja, podjelu na ono sto se zove totalna komercijalizacija, zatim pokusaje da se neke ideje ubace u mainstream (na "oskarovski" nacin, kao istvud zadnjih godina, ili manje ocito, omrazeni david fincher), i na kraju, ono sto zovemo "totalna alternativa", "zdrava evropska misao", "intelektualno svrsavanje"... dakle, filmovi koji su na ovaj ili onaj nacin usmjerili "tokove razvoja filmske umjetnosti", bili medjashi nekog kvaliteta, a naravno dozivljavate ih na neki nacin licno... takve trazimo na ovom veselom topicu
    Just to slip the skin...

  2. #2
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,424
    Thanks Thanks Given 
    5,562
    Thanks Thanks Received 
    5,001
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Das boot, forrest gump, terminator 2, figth club, shawshenk redemption, pulp fiction, matrix, schindler's list i tako... Ima ih na tone.

    Da ne bude da sam samo spielberga postavio, a u skladu sa omrazenim fincherom, na ti figth club
    Sve je to kvalitet, ali se ne dozivljavam ni ujednom licno
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Question

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    dakle, cetvrt vijeka, period od 1982 do 2007... na b92 je bio topic za poslednjih 10 godina, no nekako mi se ovo cini kao jedna era u istoriji filma koja jasno omedjuje jedan nacin razmisljanja, podjelu na ono sto se zove totalna komercijalizacija, zatim pokusaje da se neke ideje ubace u mainstream (na "oskarovski" nacin, kao istvud zadnjih godina, ili manje ocito, omrazeni david fincher), i na kraju, ono sto zovemo "totalna alternativa", "zdrava evropska misao", "intelektualno svrsavanje"... dakle, filmovi koji su na ovaj ili onaj nacin usmjerili "tokove razvoja filmske umjetnosti", bili medjashi nekog kvaliteta, a naravno dozivljavate ih na neki nacin licno... takve trazimo na ovom veselom topicu
    Aj samo pojasni sto tacno treba da znaci "pokusaj da se neke (?) ideje ubace u mainstream", i to "na 'oskarovski' nacin kao Eastwood zadnjih godina, ili manje ocito omrazeni David Fincher"?
    Koje ideje? Reci fino na sto mislis.
    I sto ti znaci "oskarovski" nacin, i kakve veze ima s tim David Fincher?!
    Sto si se zapetlja tako?

    I molim te, priblizi mi malo - kad je to evropska misao bila zdrava?
    I am the one who locks.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,108
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    mozes da odes na http://www.imdb.com/chart/top i biraj u lijevom uglu koja top lista te zanima to je skoro svacija top lista uglavnom

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,158
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    584
    Thanked in
    407 Posts

    Default

    nasumicnih 5 za sad:
    1982 - the thing. mocniji, podmukliji, nepobjediviji od aliena, klaustrofobicni osjecaj koji izaziva pustara antarktika bolje obradjuje posao od svemirskog broda. u sceni u kojoj preko krvi pokusavaju da provale ko je zarazen, svaki put mi srce lupa kao da prvi put gledam film. zakljucak: the thing > alien. no, kome treba mutirajuci vanzemaljac pored malog simpaticnog ET-ja? (rimejk, znam.)
    1997 - LA confidential. ovo mu dodje na listi kao guilty pleasure. ili pak ne? povratak zaboravljenog film noira pravo u srce mainstreama. sve je tu: L.A. 50-ih, good guys, bad guys, bad-guys-turned-good-guys, smrtonosna plavusa. fenomenalni pierce, spacey, cromwell, crowe, basinger. no, kome trebaju korumpirani policajci pored limunade na brodu koji tone?
    2001 - donnie darko. film sa vise tumacenja nego mulholland faking drive. san? trip? postoji li putovanje kroz vrijeme? ko je grandma death? zasto gretchen mase donnievoj mami? zasto sam zaboravio da kupim cokoladno mlijeko? no, kome treba covjekoliki zeka pored lyncha?
    1998 - big lebowski. potpuna zbrka od filma, sa priglupo-besmislenim zapletom, ali i galerijom najnevjerovatnijih likova skupljenih na jednom mjestu (ukljucujuci i barem 3 sporedne uloge vrijedne oscara; fuckin' quintana, man... that creep can roll. 8-year-olds, dude.). mozda i najduhovitiji film svih vremena. no, kome treba the dude pored kreveljavog jima carreya?
    2003 - vozvrashcheniye / povratak. prvi i za sada jedini film momka iz novosibirska. ona stara 'slika govori vise od 1000 rijeci' odavno nije imala bolji razlog da bude upotrebljena. i da film nije sjajna studija karaktera (ponekad 'cutanje govori vise od 1000 rijeci' ima velikog smisla), rezija, kinematografija i fotografija (djecaka u kolima dok pada kisa na odjavnoj spici) su suhi i dahouzimajuci l'art-pour-l'artizam. ironicno, djecak iz filma se ubrzo nakon snimanja udavio u jezeru na kojem je sniman film, istom onom u koje njegov filmski brat nije smio da skoci na pocetku filma. no, kome trebaju tako tuzne price kad je la vita bella?
    Last edited by moon safari; 20-02-07 at 18:52.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    1997. Contact, jedna od vizija postojanja neceg uzvisenijeg
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Interpol View Post
    Aj samo pojasni sto tacno treba da znaci "pokusaj da se neke (?) ideje ubace u mainstream", i to "na 'oskarovski' nacin kao Eastwood zadnjih godina, ili manje ocito omrazeni David Fincher"?
    Koje ideje? Reci fino na sto mislis.
    I sto ti znaci "oskarovski" nacin, i kakve veze ima s tim David Fincher?!
    Sto si se zapetlja tako?

    I molim te, priblizi mi malo - kad je to evropska misao bila zdrava?


    uf, slab sam ti ja kad hocu da formulisem nesto iole smislenije... znaci: muka mi je od likova tipa finchera koji skrkaju milionski budzet, zakomplikuju pricu samo zarad njenog komplikovanja, i pokusaju da prosjecnom americkom konzumentu podidju na taj nacin sto ce isti taj prosjecan amer posle gledanja tog filma pomisliti da je po prvi put ukljucio svoj konzumentski mozak, i shvatio nesto bitno o zivotu... da ne pominjem svu pretencioznost, sujetu, koja vrca iz ostvarenja doticnog gospodina... ako hoces da budes underground, a doticni gospodin u svakom slucaju pretenduje da to bude, treba malo vise posebnosti, dushe ako hoces, a Boga mi i mu.da.
    istvud, sa druge strane, pokusava da sokira na malo drugaciji nacin, mada licno nemam nista protiv filma mystic river. ako iko zadnjih godina gura americki mainstream u nekom pravcu, to je istvud, sa pricama o obicnim ljudima na margini istorijskih dogadjaja, kao sa ova dva zadnja, i jako slicno sa milion dolar baby... i to sve akademija "guta", naravno.
    a sto se "zdrave evropske misli" tice, tu sam bio blago ironican, u smislu da evropski film mozda malo previse bjezi od onoga sto kao neki standard postavljaju dosad pominjani likovi "preko bare"...

    dakle, nemoj pogresno da me shvatis, ne pokusavam da povucem neku ostru liniju izmedju nekih pravaca kojima se krece danasnja kinematografija - u svemu tome je milion uzrocno-posledicnih veza, sto se vise otimas da pobjegnes od neke ideje - sam upadas u njene zamke, jako je tesko biti nezavistan stvaralac... mozda je upravo to ono sto je obiljezilo zadnjih 25 godina, kostantni pokusaji da se bude poseban, drugaciji, a kad se sve sabere, nedostatak svjezih ideja. eto
    Just to slip the skin...

  8. #8
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,424
    Thanks Thanks Given 
    5,562
    Thanks Thanks Received 
    5,001
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mungos View Post
    1997. Contact, jedna od vizija postojanja neceg uzvisenijeg
    Inteligennog zivota u svemiru - vanzemaljaca.

    Taj film je fenomenalan, iako ne gotivim onakav susret sa inteligentnim zivotom, film je skroz OK. :joint: Jodie Foster je odglumila fenomenalno.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    i da probam:
    paris-texas. "cutanje govori vise od hiljadu rijeci" svaki kadar zlata vrijedan. fotografija savrsena, pocev od uvoda u mohawi desert, harryja sa crvenim kacketom, pa scena kad prati sina iz skole, zadnjih pola sata da ne pricam, to se zna napamet... filozofija, emocija, cudo!
    twin peaks, i sve u vezi sa njim. tu nam se david najvise "otvorio", beznadezno zaljubljen u americki sjeverozapad i mrtvu loru palmer. crvena soba, to je doslo iz neke druge dimenzije, lik obradjuje sopstvenu a i nasu podsvijest na neki intiman nacin, pojma nemam, uglavnom, zato je najveci ima nesto u tim shumama.
    donnie darko. prvo, savrsen soundtrack. film koji mi je izgradio ukus sto se muzike tice... ideja da se film napravi u fazonu americkih filmova B produkcije 80ih, film koji je omaz svemu sto ovu nesretnu i pogubljenu omladinu gura "na pravi put" evil dead u bioskopu, milijardu nekih sitnih detalja, mogao bi do ujutru.
    dead man. kad lik koji je najveci genijalac prica o obicnim ljudskim pricama, njihovoj neartikulisanosti, nesposobnosti da komuniciraju, odluci da napravi jedan ovakav epski(ili ipak lirski?) road-trip western, sa sve neilom youngom koga ja gresnik jednom na forumu ispljuvah... tada nastane ovo cudo od filma, filozofsko djelo koje ne pretenduje da to bude, ali prije svega suocavanje dva svijeta, i prica o onima koji se nadju u procijepu izmedju njih. remek-djelo devedesetih.
    Just to slip the skin...

  10. #10
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Das Boot
    The Elephant Man
    Lost Highway
    Stalingrad
    Se7en
    LA Confidential
    Vozvraschenie
    Dead Poets Society

    I,na pochasno,nenadjebivi The Remains Of A Day
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  11. #11
    Join Date
    May 2005
    Posts
    1,442
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    62
    Thanked in
    35 Posts

    Default

    iako vise volim autorske filmove malih produkcija
    mislim da je realno Lord of the rings trilogija
    definitivno na prvom mjestu...
    fight club odmah do njega
    big lebowski
    bilo koji od wes andersonovih filmova bih stavio medju prve
    pogotovo the royal tennenbaums ili the life aquatic
    ed wood tima burtona takodje
    jarmuschove down by law, night on earth, dead man
    la vita č bella
    trainspotting

    hm... tesko je odabrat
    I've never seen so many electric jellyfish in my life!

  12. #12
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Unhappy

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    uf, slab sam ti ja kad hocu da formulisem nesto iole smislenije... znaci: muka mi je od likova tipa finchera koji skrkaju milionski budzet, zakomplikuju pricu samo zarad njenog komplikovanja, i pokusaju da prosjecnom americkom konzumentu podidju na taj nacin sto ce isti taj prosjecan amer posle gledanja tog filma pomisliti da je po prvi put ukljucio svoj konzumentski mozak, i shvatio nesto bitno o zivotu... da ne pominjem svu pretencioznost, sujetu, koja vrca iz ostvarenja doticnog gospodina... ako hoces da budes underground, a doticni gospodin u svakom slucaju pretenduje da to bude, treba malo vise posebnosti, dushe ako hoces, a Boga mi i mu.da.
    istvud, sa druge strane, pokusava da sokira na malo drugaciji nacin, mada licno nemam nista protiv filma mystic river. ako iko zadnjih godina gura americki mainstream u nekom pravcu, to je istvud, sa pricama o obicnim ljudima na margini istorijskih dogadjaja, kao sa ova dva zadnja, i jako slicno sa milion dolar baby... i to sve akademija "guta", naravno.
    a sto se "zdrave evropske misli" tice, tu sam bio blago ironican, u smislu da evropski film mozda malo previse bjezi od onoga sto kao neki standard postavljaju dosad pominjani likovi "preko bare"...

    dakle, nemoj pogresno da me shvatis, ne pokusavam da povucem neku ostru liniju izmedju nekih pravaca kojima se krece danasnja kinematografija - u svemu tome je milion uzrocno-posledicnih veza, sto se vise otimas da pobjegnes od neke ideje - sam upadas u njene zamke, jako je tesko biti nezavistan stvaralac... mozda je upravo to ono sto je obiljezilo zadnjih 25 godina, kostantni pokusaji da se bude poseban, drugaciji, a kad se sve sabere, nedostatak svjezih ideja. eto

    E neces vjerovat! Sad sam ti ispisa jedan "kilometarski" post, i nije se primio! Znaci sve sto sam napisa, otislo u zaborav.

    Ovo ti pricam zato sto sam htio da ti dam respektabilan odgovor, kakav sam i dobio od tebe. Ali, avaj, tehnika je zlo. Ostaces uskracen tog zadovoljstva do daljnjeg...
    I am the one who locks.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,158
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    584
    Thanked in
    407 Posts

    Default

    zato uvijek uradi jedan ctrl+a pa ctrl+c kada iskucas post, ne moras ctrl+v dok ne provjeris.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  14. #14
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Kotor -Kingdom Posts: 7980
    Posts
    276
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by moon safari View Post
    nasumicnih 5 za sad:
    2001 - donnie darko. film sa vise tumacenja nego mulholland faking drive. san? trip? postoji li putovanje kroz vrijeme? ko je grandma death? zasto gretchen mase donnievoj mami? zasto sam zaboravio da kupim cokoladno mlijeko? no, kome treba covjekoliki zeka pored lyncha?
    http://www.imdb.com/title/tt0246578/faq puno toga objasnjava...

  15. #15
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Interpol View Post
    E neces vjerovat! Sad sam ti ispisa jedan "kilometarski" post, i nije se primio! Znaci sve sto sam napisa, otislo u zaborav.

    Ovo ti pricam zato sto sam htio da ti dam respektabilan odgovor, kakav sam i dobio od tebe. Ali, avaj, tehnika je zlo. Ostaces uskracen tog zadovoljstva do daljnjeg...
    naravno, ja chekam
    Just to slip the skin...

  16. #16
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Exclamation

    Quote Originally Posted by getaway blues View Post
    naravno, ja chekam
    Ok, da se ne lazemo: nema trika da cu opet pisat ka onda Vidji, ne bi za spas sad o tome jadu radio!
    Uglavnom, post je bio odbrana Eastwooda i Finchera od neosnovanih, ali meni razumljivih, napada sa tvoje strane. Rekao sam da si se u moru losih rezisera i filmova, ti okomio na dvojicu meni omiljenih: Eastwooda koji je vaskrsao western, najstariji zanr u povijesti filma, i dostojansveno ga vratio u mainstream ("Pale Rider" i "The Outlaw Josey Walles") i zatim uspio da svaki put napravi bolji film od prethodnog; i na koncu, to sto Akademija voli covjeka ne moze nikako bit minus njegovoj karijeri zaboga!
    Finchera koji je svojim prvim filmom "dekonsrtuisao" i "izmjestio" jednu od najslavnijih SF franshiza u istoriji ("Alien") i vratio film u originalni SF/horror zanr, zatim snimio jedan od najboljih filmova 90-tih ("Se7en"), pomjerio granice moguceg u upotrebi CGI ("Panic Room") i izgradio jedan od najjacih, a samim tim i najkopiranijih, autorskih pecata u "Najnovijem" Holivudu. Eto, ukratko, o tome sam htio pricat Mozemo produbit diskurs ako te zanima dalja argumentacija...

    Tendencije u Holivudu koje ti pominjes svakako postoje, ali ih ne smijes vezat da autore poput Eastwooda i Finchera. Uzmi brate Michael Bay-a, ili novijeg Spielberg-a, pa raspali po njima. Oni su to zasluzili...
    Last edited by Interpol; 24-02-07 at 14:51.
    I am the one who locks.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    the thing je nesto izvan vremena u svakom pogledu.samo pomislite da se takav film radi danas koji efekat,ili maska bi bolje izgledala...film koji sam gledao 100 puta od svoje 6 godine do danas.nisam nasao neki koji me odusevljava iznova kao oon svakim novim gledanjem.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweet home Minnesota
    Posts
    14,158
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    584
    Thanked in
    407 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by citostatik View Post
    the thing je nesto izvan vremena u svakom pogledu.samo pomislite da se takav film radi danas koji efekat,ili maska bi bolje izgledala...film koji sam gledao 100 puta od svoje 6 godine do danas.nisam nasao neki koji me odusevljava iznova kao oon svakim novim gledanjem.
    citostatik moj brat. veliki film, no mi niko ne vjeruje.
    Y teimlad sy'n gyrru ti i feddwl nad yw'r dyfodol mor fler.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vjerovali ti,ili ne,nismo mi te mudre kojima se svidio film mnogo,pa odlucili da ga uvrstimo medju najbolja ostvarenja ikad!!!sto se sf/horora tice na prvom je mjestu ubjedljivo(sada ce se naci neko ko ce reci da mu je petak 13 mlogo bolji),a u konkurenciji sa ostalim zanrovima u samom vrhu...

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,510
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    ne bih pisao razloge, mislim da nisu potrebni Dakle:

    se7en
    cRaSh
    braveheart
    snatch
    dances with wolves
    gangs of ny
    scent of a woman

    ne mogu vise necu se zaustavljat

  21. #21
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Lightbulb

    Oh, itekako su potrebni!

    Nominujem "Memento", bez obrazlozenja. Kome treba, neki ide nedje drugo...
    I am the one who locks.

  22. #22
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Interpol View Post
    Oh, itekako su potrebni!

    Nominujem "Memento", bez obrazlozenja. Kome treba, neki ide nedje drugo...
    Interesantno mi je shto niko nidje od Nolanovih filmova ne pominje Insomniu,ono mi je njegov najbolji...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ŽIVOT DUKLJANSKE KRALJEVINE
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-11, 11:42
  2. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  3. Branko Vojicic: Trinaest godina od rata za mir
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 14
    Last Post: 29-05-10, 20:12
  4. the najbolji reziser(i) danasnjice
    By moon safari in forum Film
    Replies: 48
    Last Post: 23-04-08, 12:12
  5. gleda majmun sebe u zrcalo...
    By castel nuovo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 47
    Last Post: 27-04-05, 11:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •