Page 42 of 48 FirstFirst ... 32383940414243444546 ... LastLast
Results 1,026 to 1,050 of 1199

Thread: Električna vozila/Domet/Servisi/Punjači

  1. #1026
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Zanimljive informacije iz Holandije
    https://www.b92.net/automobili/visok...-pucanjem/vest

    Električni automobili postaju ogroman problem u zemlji koja je bila među pionirima na evropskom tlu kada su EV u pitanju.
    U pitanju je Holandija, koja već pati od značajnih problema u svojoj visokonaponskoj i niskonaponskoj mrei sa stalnim nestankom struje.

    Evropska unija je odlučno rekla "ne" automobilima koji emituju CO2 od 2035. godine, ulaući sve u elektromobilnost. Danas, kada se građani EU suočavaju sa realnim problemima u smislu EV, slika o njima se menja.
    Visokonaponska električna mrea ne moe da podnese vie od trenutne potronje, a niskonaponska jo manje, to uzrokuje neprekidne nestanke struje u četiri glavna grada zemlje tulipana.

    Stanovnici Utrehta, Roterdama, Amsterdama i Haga izuzetno su nezadovoljni situacijom u kojoj se nalaze, a slično iskustvo imaju i neki gradovi u Nemačkoj.
    Kompanija Stedin je najveći operater holandske elektroenergetske mree i već je upozorila vladu da je situacija neodriva. Ovo se posebno pogoralo u Utrehtu, gde su otkrili da je tranja za električnom energijom veća od kapaciteta mree.
    Shutterstock/Roschetzky Photography

    Hiljade domova zavise od toga, a u zelenoj tranzicionoj politici i poskupljenju ruskog gasa drava je građane podsticala da gasne instalacije zamene električnim i toplotnim pumpama.

    Sada kad je mrea preopterećena, jer je energetska infrastruktura deficitarna za rastući broj potroača, svi se hvataju za glavu i prizivaju povratak "običnih" automobila.

    Osim toga, većina vlasnika EV pune ih na javnim punionicma kada odu s posla, uglavnom u večernjim satima, između 17.00 i 20.00.

    Mreni operater je upozorio vladu da bi za izbegavanje prakse sa nestankom struje bilo potrebno ugraditi vie od 54.000 električnih transformatora i vie od 100.000 kilometara novih instalacija, to je u kratkom roku nemoguće, pored toga to to neće dugoročno reiti situaciju kada na putevima bude jo vie EV.

    Stručnjaci zaključuju, ako danas u Holandiji ima skoro 450.000 električnih i elektrifikovanih automobila, to izaziva zaguenje na mrei, onda će 2035. godine kada prestane proizvodnja automobila sa SUS motorima, nastati prava katastrofa.

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  2. #1027
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    22,819
    Thanks Thanks Given 
    2,405
    Thanks Thanks Received 
    4,523
    Thanked in
    2,613 Posts

    Default

    Tesla M3 10700 milja:



  3. #1028
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,962
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    @Bugi davno (2013 god.) sam se bavio ovim pitanjem
    - Da li je vonja motocikla na električni pogon znak ekoloke savjesti
    Ovdje i odgovorih detaljno zato je odgovor NE https://forum.cdm.me/showthread.php?...01#post3479201


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  5. #1029
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Jesi, pratio sam to i tada.
    Njemci su za zadnjih 11 godina promijenili dosta toga u načinu razmiljanja. Počeli su sa ukidanjem nuklearnih elektrana, idu ka gaenju termoelektrana, ka čistoj energiji.
    To je jedan od razloga masovnih trajkova po Njemačkoj - skupa energija.
    Tada je u Njemačkoj bilo makar 10x manje EV nego danas.

    Nisam ja neki ekologista, naravno da mi je bitno, ali nije mi to primarna stvar. Tehnologija kao takva me zanima i volim da budem blizu nje (kada već imam mogućnost), i da pričam iz prve ruke



    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    Last edited by Bugi; 25-03-24 at 08:34.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  6. #1030
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,094
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    1,955
    Thanked in
    969 Posts

  7. #1031
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    22,819
    Thanks Thanks Given 
    2,405
    Thanks Thanks Received 
    4,523
    Thanked in
    2,613 Posts

  8. #1032
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Izgleda da Kinezi uzvraćaju udarac USA.
    Prvo je izvodio Apple a sada i Tesla.

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  9. #1033
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Plan za 2024 je blaga stagnacija tj blagi rast.

    Plan za 2025 i 2026 godinu
    Nova električna vozila ispod 25.000 i to evropskoh proizvođača.
    1) ID2
    2) Renault 5
    3) koda Epic
    4) Dacia Spring u Hrvatskoj je sada već 12.000e


    Azija (Kina)
    BYD gradi novu fabriku u Mađarskoj. To znači da će cijene EV biti jo nie kod nas.

    Predviđanja za 2027 godinu kao prekretnicu jer će to biti godina kada će EV postati jeftiniji od ICE te da će se praviti unibody EV (slično kao kod mobilnih telefona).

    Uglavnom zalet nas čeka, biće zanimljivo (kao to je bilo zanimljivo desktop trite od 95 do 2005, laptop od 2000 do 2010 i telefoni od 2005 do 2015).


    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  10. #1034
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    22,819
    Thanks Thanks Given 
    2,405
    Thanks Thanks Received 
    4,523
    Thanked in
    2,613 Posts

    Default

    Unibody bi bio jako jeftin za popravku.



    NOT


  11. #1035
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,863
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default



    Sent from my SM-A546B using Tapatalk

  12. #1036
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,094
    Thanks Thanks Given 
    716
    Thanks Thanks Received 
    1,955
    Thanked in
    969 Posts

    Default

    znaciu zvanicno auto industrija od u K....

  13. The Following 2 Users Say Thank You to E_K_V For This Useful Post:


  14. #1037
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,384
    Thanks Thanks Given 
    268
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Plan za 2024 je blaga stagnacija tj blagi rast.

    Plan za 2025 i 2026 godinu
    Nova električna vozila ispod 25.000 i to evropskoh proizvođača.
    1) ID2
    2) Renault 5
    3) koda Epic
    4) Dacia Spring u Hrvatskoj je sada već 12.000e


    Azija (Kina)
    BYD gradi novu fabriku u Mađarskoj. To znači da će cijene EV biti jo nie kod nas.

    Predviđanja za 2027 godinu kao prekretnicu jer će to biti godina kada će EV postati jeftiniji od ICE te da će se praviti unibody EV (slično kao kod mobilnih telefona).

    Uglavnom zalet nas čeka, biće zanimljivo (kao to je bilo zanimljivo desktop trite od 95 do 2005, laptop od 2000 do 2010 i telefoni od 2005 do 2015).


    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    Sve pozitivne stvari ako se stvarno dese a vjerovanto hoce jer je smanjenje cijena EU auto "proizvoda" neminovno ako hoce da se bore sa Kinom a da im ne lupe debele sankcije. Medjutim to otvara nova pitanja.

    1.) Kakav je osjecaj svim EV vlasnicima kada znaju da su kao monkeys placali poluproizvod debelo, debelo iznad njegove realne vrijednosti? Da podsjetim, dobar dio EV vozila VAG grupe u Kini kosta i do 50% jeftinije nego u EU (pitam se zasto).
    2.) Sta cemo ako dodje do situacije da dobar dio stanovnistva stvarno predje na EVs (poguran nizim cijenama)? Kakav ce to udar da bude na elektricnu mrezu u vecini EU koja i dalje dobrim dijelom ovisi kako o RU, tako i u nuklearnoj energiji FR (i.e. DE je zelena ali importuje energiju koja dolazi iz nuklearki i uglja iz okolnih zemalja...)?
    3.) Sta ako Kina odluci da smanji cijene njihovih EVs jos vise (a moze, nije da ne moze)? Hoce li EU proizvodjaci da prate i taj trend i ako hoce idemo li u krug (vise EVs na cesti, vise energije se trosi, vise problema oko energije)?
    4.) Sta cemo kada neminovno svugdje dodje do debelog povecanja cijene elektricne energije jer je sve vise i vise EVs na putu a osnovnu stvar vezano za EV nismo rijesili (obnovljivi izvori energije i cuvanje viska energije)?

    Eh kad bi sve bilo tako crno-bijelo kao sto je u BugiVugi glavi.
    Last edited by beatnological; 28-03-24 at 13:05.

  15. #1038
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    1) svi koji su predvodnici u usvajanju nove tehnologije plaćaju veću cijenu.
    Primjer je Samsung Galaxy serija, kija recimo nakon 3 godine vrijedi 30%. Slično je i sa ostalim tehnolokim sprava i EV treba tako posmatrati.

    2) ja zaista ne razumijem energetsku politiku zemalja, ali ako CG izvozi struju, onda znači da je imamo vika.

    3) malo vjerovatno da će se desiti. Kao i za mobilne telefone to je očekivano da Huawei drastičano spusti cijene kada je ostao bez Google servisa , on je čak naprotiv iste podigao.

    4) na osnovu čega temelji pretpostavku da će neto drastično da poskupi?

    Vidi kod mene nema ni crno ni bijelo, mr zamaram se pričom o ekologiji, a vozim EV. Ti ne vozi EV ali puna usta ekologije

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  16. #1039
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,806
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    5,170
    Thanked in
    2,412 Posts

    Default

    Čuo sam da je ovaj brod to je sruio most u Baltimoru,prevozio EV,neka bila priključena na agregat broda,desio se blackout i...ovo ni blic ne moe da smisli ka ja

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  17. #1040
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,962
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Sve pozitivne stvari ako se stvarno dese a vjerovanto hoce jer je smanjenje cijena EU auto "proizvoda" neminovno ako hoce da se bore sa Kinom a da im ne lupe debele sankcije. Medjutim to otvara nova pitanja.

    1.) Kakav je osjecaj svim EV vlasnicima kada znaju da su kao monkeys placali poluproizvod debelo, debelo iznad njegove realne vrijednosti? Da podsjetim, dobar dio EV vozila VAG grupe u Kini kosta i do 50% jeftinije nego u EU (pitam se zasto).
    2.) Sta cemo ako dodje do situacije da dobar dio stanovnistva stvarno predje na EVs (poguran nizim cijenama)? Kakav ce to udar da bude na elektricnu mrezu u vecini EU koja i dalje dobrim dijelom ovisi kako o RU, tako i u nuklearnoj energiji FR (i.e. DE je zelena ali importuje energiju koja dolazi iz nuklearki i uglja iz okolnih zemalja...)?
    3.) Sta ako Kina odluci da smanji cijene njihovih EVs jos vise (a moze, nije da ne moze)? Hoce li EU proizvodjaci da prate i taj trend i ako hoce idemo li u krug (vise EVs na cesti, vise energije se trosi, vise problema oko energije)?
    4.) Sta cemo kada neminovno svugdje dodje do debelog povecanja cijene elektricne energije jer je sve vise i vise EVs na putu a osnovnu stvar vezano za EV nismo rijesili (obnovljivi izvori energije i cuvanje viska energije)?

    Eh kad bi sve bilo tako crno-bijelo kao sto je u BugiVugi glavi.
    Oko cijene, nemam iskustva sa automobilima koliko sa motociklima, a koje sam vozio/probao, od onih za koje mi nije jasno kako je dozvoljeno da se mogu registrovati do vrhunske njemačke ili japanske tehnologije. Evo i konkretan primjer, Benelli Imperiale 400 je preljepi retro motocikl (italijanska marka, vjerovatno i dizajn, ali kineska tehnologija 100%) koji kota 4.800 (nov u salonu), a nudi vie prostora naspram britanskog motocikla Triumph Bonneville koji je, usput budi rečeno, tri puta skuplji. Imperiale, dakle, djeluje impresivno, u salonu je komad motocikla, opipao, sio, oduevio se. A onda sam dobio priliku da ga provozam i udoban je, ali (veliko ,,ali kao planina) vjeanje, ciklistika, kočnice, pa i motor je na nivou (prosječnog) skutera iz Evrope (toliko i kota), mada sam se na nekim skuterima osjećao sigurnije (kako padaju u krivinu, koliko stabilnosti gube prilikom koćenja, korekcija putanje,). Opet Triumph Bonneville je manji i skuplji (ali je zaokruen proizvod u smislu motocikla). Recimo, indijski Royal Enfield Classic je skuplji od Imperiala, ali je i toliko bolji motocikl, a opet je jeftiniji od britanca. Indijski motocikl je već zaokruen proizvod, a to kota. Pritom se ovdje nisam bavio kvalitetom ugrađenih materijala. Dakle, ,,najezda iz Kine je krenula prije nekih pet godina i na papiru nude puno vie za uloen novac za razliku od Evropljana ili Japanaca, ali u praksi je drugačije. Da, dostini će ove karakteristike Benelli Imperiala biti sasvim dovoljne, ali ono to hoću da kaem ta sniena cijena (bar u svjetu motocikala) ima pozadinu koju sam opisao.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #1041
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,417
    Thanks Thanks Given 
    4,168
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    1) svi koji su predvodnici u usvajanju nove tehnologije plaćaju veću cijenu.
    Primjer je Samsung Galaxy serija, kija recimo nakon 3 godine vrijedi 30%. Slično je i sa ostalim tehnolokim sprava i EV treba tako posmatrati.

    2) ja zaista ne razumijem energetsku politiku zemalja, ali ako CG izvozi struju, onda znači da je imamo vika.

    3) malo vjerovatno da će se desiti. Kao i za mobilne telefone to je očekivano da Huawei drastičano spusti cijene kada je ostao bez Google servisa , on je čak naprotiv iste podigao.

    4) na osnovu čega temelji pretpostavku da će neto drastično da poskupi?

    Vidi kod mene nema ni crno ni bijelo, mr zamaram se pričom o ekologiji, a vozim EV. Ti ne vozi EV ali puna usta ekologije

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    2. Imamo je viska u zimskoj polovini godine kad ima kisa i onda izvozimo, a u drugoj polovini fali pa uvozimo.
    I tako je svima osim kome je vecina od termo i nuklearnih elektrana.

    Sent from my phone

  19. #1042
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    To se valjda rjeava ugradnjom solar panela koji će napraviti viak i u toku sunčanog dijela godine.
    Ako recimo jedan sistem panela moe da proizvede za sat vremena 8 do 9kw, to bi značilo da je to oko 50km dometa.

    Prosječno vozilo u CG pređe između 30km i 35km dnevno, to znači da je ovo izvodljivo.

    Opet napominjem o ovome pojma nemam, ali djeluje mi izvodljivo...

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  20. #1043
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,384
    Thanks Thanks Given 
    268
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    2) ja zaista ne razumijem energetsku politiku zemalja, ali ako CG izvozi struju, onda znači da je imamo vika.
    Nemamo je bas viska kao sto ti mislis (ako gledas cijelu godinu).

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    1) svi koji su predvodnici u usvajanju nove tehnologije plaćaju veću cijenu.
    Primjer je Samsung Galaxy serija, kija recimo nakon 3 godine vrijedi 30%. Slično je i sa ostalim tehnolokim sprava i EV treba tako posmatrati.
    O kojim novim tehnologijama pricamo? Poredis babe i zabe, ovo su vec podebelo razvijene tehnologije i placaju se cijene koje se placaju radi pohlepe i nicega drugog. Uostalom to najave pada cijena upravo i dokazuju.

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    3) malo vjerovatno da će se desiti. Kao i za mobilne telefone to je očekivano da Huawei drastičano spusti cijene kada je ostao bez Google servisa , on je čak naprotiv iste podigao.
    Slazem se ali dajem to kao jednu od mogucnosti jer se vec jednom desilo (informisi se malo bolje) i to je jedan (iako ne glavni) od razloga napokon nizih cijena (u najavi) kod EU proizvodjaca.

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    4) na osnovu čega temelji pretpostavku da će neto drastično da poskupi?
    Jer se radi o cistoj matematici (a i vec se desava u EU). Povecanja potrosnja elektricne energije a neadekvatno razvijanje obnovljivih izvora energije (+ manja kolicina RU gasa) i dolazi do toga, na kraju krajeva vec je doslo.

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Vidi kod mene nema ni crno ni bijelo, mr zamaram se pričom o ekologiji, a vozim EV. Ti ne vozi EV ali puna usta ekologije
    Dovoljno se vratiti i procesljati ovaj topic da se vidi da su ti jedno vrijeme bila puna usta ekologije. Ja to pominjem iz aspekta samo radi jedne jedine stvari, jer pretezno svima koji su se odlucili na EV opciju to bude "zadnji kec u rukavu" kada rasprava ne ide bas kako su zamislili i jer je cista zabluda da su EVs trenutno toliko "ekoloski prihvatljiviji".


    @Wulfy
    Stvarno nisam upoznat sa situacijom sa motociklima ali ne sumnjam da je sve kao sto si rekao. Nisam previse upoznat ni sa situacijom kakvi su koji China EV brendovi ali u pojedinima se provozah (BYD) i mogu ti reci da je utisak daleko, daleko bolji nego bilo koji Tesla "srednje klase" (nula od proizvoda). Isto tako ti mogu reci da je vecina EU EVs srednjeg cjenovnog ranga totalni uzas kada se gleda sa aspekta cijena vs kvalitet.

    Na to dodajmo da se kvalitet skoro svih EU auto brendova ekstremno srozao u zadnjih 7-8 (ako ne i vise) godina i mislim da je i ludome dosta. Nisu EU automobili sto su nekad bili a jos uvijek se u dobrom dijelu slucajeva placaju paprene cijene samo radi neke stare slave.


    Daleko od toga da sam protiv EVs, naprotiv, mislim da su buducnost ali, kao sto vec u par navrata rekoh, u trenutnom izdanju su daleko od isplativih i daleko od toga da imaju smisla za siroku upotrebu.
    Da se sva paznja posvecuje sredjivanju problema sa energijom (kojeg itekako imamo na ovaj ili onaj nacin), kao i skladistenjem iste, pa da onda razmisljamo o masovnoj upotrebi EVs onda bi prica imala smisla, ovako apsolutno nema.
    Last edited by beatnological; 28-03-24 at 18:48.

  21. #1044
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    Nemamo je bas viska kao sto ti mislis (ako gledas cijelu godinu).


    O kojim novim tehnologijama pricamo? Poredis babe i zabe, ovo su vec podebelo razvijene tehnologije i placaju se cijene koje se placaju radi pohlepe i nicega drugog. Uostalom to najave pada cijena upravo i dokazuju.


    Slazem se ali dajem to kao jednu od mogucnosti jer se vec jednom desilo (informisi se malo bolje) i to je jedan (iako ne glavni) od razloga napokon nizih cijena (u najavi) kod EU proizvodjaca.


    Jer se radi o cistoj matematici (a i vec se desava u EU). Povecanja potrosnja elektricne energije a neadekvatno razvijanje obnovljivih izvora energije (+ manja kolicina RU gasa) i dolazi do toga, na kraju krajeva vec je doslo.


    Dovoljno se vratiti i procesljati ovaj topic da se vidi da su ti jedno vrijeme bila puna usta ekologije. Ja to pominjem iz aspekta samo radi jedne jedine stvari, jer pretezno svima koji su se odlucili na EV opciju to bude "zadnji kec u rukavu" kada rasprava ne ide bas kako su zamislili i jer je cista zabluda da su EVs trenutno toliko "ekoloski prihvatljiviji".


    @Wulfy
    Stvarno nisam upoznat sa situacijom sa motociklima ali ne sumnjam da je sve kao sto si rekao. Nisam previse upoznat ni sa situacijom kakvi su koji China EV brendovi ali u pojedinima se provozah (BYD) i mogu ti reci da je utisak daleko, daleko bolji nego bilo koji Tesla "srednje klase" (nula od proizvoda). Isto tako ti mogu reci da je vecina EU EVs srednjeg cjenovnog ranga totalni uzas kada se gleda sa aspekta cijena vs kvalitet.

    Na to dodajmo da se kvalitet skoro svih EU auto brendova ekstremno srozao u zadnjih 7-8 (ako ne i vise) godina i mislim da je i ludome dosta. Nisu EU automobili sto su nekad bili a jos uvijek se u dobrom dijelu slucajeva placaju paprene cijene samo radi neke stare slave.


    Daleko od toga da sam protiv EVs, naprotiv, mislim da su buducnost ali, kao sto vec u par navrata rekoh, u trenutnom izdanju su daleko od isplativih i daleko od toga da imaju smisla za siroku upotrebu.
    Da se sva paznja posvecuje sredjivanju problema sa energijom (kojeg itekako imamo na ovaj ili onaj nacin), kao i skladistenjem iste, pa da onda razmisljamo o masovnoj upotrebi EVs onda bi prica imala smisla, ovako apsolutno nema.
    Koliko ja shvatih problem sa energijom će se rjeavati nuklearnim programom a naravno za to treba vremena.
    to se tiče ekolokog aspekta nuklearne energije uz dobar monitoring mislim da je itekako čista.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 28-03-24 at 18:53.
    No pasaran!

  22. #1045
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Ne moe porediti tehnologiju ICE i tehnologiju EV.
    Jedna postoji i razvija se 150 godina.
    Druga se razvija 10x manje vremena.

    Trebalo dati ansi nečemu to ima efikasnost preko 95% nad nečim to ima efikasnost oko 25%.

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  23. #1046
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    3,384
    Thanks Thanks Given 
    268
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    569 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    to se tiče ekolokog aspekta nuklearne energije uz dobar monitoring mislim da je itekako čista.
    Slazem se al' ajd to dokazi onima koji vode kolo u EU (Njemacka).

  24. The Following User Says Thank You to beatnological For This Useful Post:


  25. #1047
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Ne moemo reći da su Njemci glup narod.
    Čak naprotiv, kroz istoriju su se pokazali kao većinom u pravu.

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  26. #1048
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,258
    Thanks Thanks Given 
    15,170
    Thanks Thanks Received 
    3,777
    Thanked in
    2,703 Posts

    Default

    Loši politički potezi ali mjenjaju se politike pa se mjenjaju i potezi mislim da će baš krenuti u obnovu onoga što je Merkel pokvarila.
    Do tada pogledajte što sve radi Norveška iako ima dovoljno gasa i nije zavisna,Njemačkoj će opet trebati da prebrodi taj prelaz kupujući gas paz sad od Norveške.
    No pasaran!

  27. #1049
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    22,819
    Thanks Thanks Given 
    2,405
    Thanks Thanks Received 
    4,523
    Thanked in
    2,613 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ne možeš porediti tehnologiju ICE i tehnologiju EV.
    Jedna postoji i razvija se 150 godina.
    Druga se razvija 10x manje vremena.

    Trebalo dati šansi nečemu što ima efikasnost preko 95% nad nečim što ima efikasnost oko 25%.

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće mašine

    ............ \_(ツ )_/............

    Motor koji imam u auto ima TE 41%.


  28. #1050
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,994
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    To je vie od duplo loije od onog koji ja imam.

    Poslato sa Ultra Fold5 pisaće maine

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

Page 42 of 48 FirstFirst ... 32383940414243444546 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Baterija i punjač za električno biciklo
    By 3g-m in forum Vozila i oprema
    Replies: 1
    Last Post: 06-09-20, 17:44
  2. Prodajem Punjač, auto punjač i USB kabal za Iphone 5
    By Martin Mcfly in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 1
    Last Post: 20-11-13, 12:18
  3. Kupujem Punjač za laptop HP Pro Book 4710s - model punjača: PPP012-E!
    By NekiTamo in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-13, 13:18
  4. Kupujem Punjač za Sony Vaio PCG-FX505 (Laptop) ILI Univerzalni Punjač
    By TokaPG in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-12, 11:49
  5. Lamborgini hoće fabriku električnih vozila u Crnoj Gori
    By autodijagnostika in forum Ekonomija
    Replies: 7
    Last Post: 08-03-10, 10:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •