Page 700 of 726 FirstFirst ... 200600650690696697698699700701702703704710 ... LastLast
Results 17,476 to 17,500 of 18126

Thread: Ukrajina - stanje na ratištu

  1. #17476
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,804
    Thanks Thanks Given 
    10,957
    Thanks Thanks Received 
    5,170
    Thanked in
    2,412 Posts

    Default

    Hercules,saglasan sa tvojim postom u potpunosti,a napokon da neko trezveno napiše ključni dio,a to je tvoj zadnji pasus.Dakle,"da posmatramo iz toplog doma...",svjesni da im naši komentari neće ni pomoć ni odmoć,kad već niko nije spreman uzet pušku i otić tano da dijeli sudbinu s njima,koja god strana da je u pitanju.E sad,taj komfor komentarisanja iz toplog doma neminovno sa sobom(kod pojedinih) lako povuče i etiketiranje(i to najružnije) onih koji drugačije misle a možda i onih za koje im se učini(najvjerovatnije zbog prevelike topline u domu) da drukčije misle a u stvari...da se usudim reći,su neutralni.
    Sve opraštam,svakako,osim ukoliko im motiv nije apanaža.Takvima ne opraštam etiketiranje,takvima skidam kapu...da se usudim reći,ljubomoran sam malo na njih.

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  2. #17477
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,430
    Thanks Thanks Given 
    2,996
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

    Dokumentarac o Euromajdanskoj revoluciji, kojoj noćas pada deseta godišnjica
    Ko nema vremena za cijelih sat i po, neka premota na 1:19:00 do 1:20:30

    Није добра тема (треба у оне раније украјинске пребацит) и нисам погледао документарац (ако будем стигао хоћу) ал да дам допринос мали :


    https://canadiandimension.com/articl...n-ukraine-2024

    Не знам шта је истина, али ето малог доприноса да не буде све црно бијело.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  3. #17478
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    Pa laži nikad nisu crno-bijele prelivaju se ko mjehur sapunice na suncu u stotine boja dok se ne rasprsnu.
    Ako ćemo već da se vratimo na famozno 10 godina ranije Putin je tvrdio da "momci u zelenom" nemaju veze s njim a potom ih je odlikovao specijalnim medaljama za okupaciju Krima.

    Što bi sjutra bilo drugačije da se bilo šta s njim potpiše.
    No pasaran!

  4. #17479
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Шојгу је рекао уз минималне губитке.А Шојгу не лаже.

    https://twitter.com/Archer83Able/sta...BEHQZxBDg&s=19
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  5. #17480
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Ali,ovaj članak od navedenih mi je "genijalan".

    https://www.theguardian.com/commenti...russia-ukraine

    Koliko samo dezinformacija na jednom mjestu ja vazda velim ali ne ide izgleda da se pogleda autor članka nebitno koji medij je u pitanju.Lik je izbačen iz CATO-a,širio je dezinformacije posebno na temu ovoga rata.
    Ljudi gledajte već jednom autore prije no što nešto postavite ka što se ođe postavlja Carlson i onaj Lira,pa vojni analitičar Mek Gregor.

    A-ha, imati u vidu samo autore koje je odobrilo ministarstvo istine. Njegova revna činovnica da lupa approved / denied pečate i ideološke etikete. Samo dirigovana kontrola misli, bez diskusije i mogućnosti iznošenja neodobrenog stajališta... Samo pravac, samo šablon, samo uokvireno. Cancel kultura kao civilizacijski doseg. Zgodno. Orwell bi iznevErovao. Usput rečeno, gledam članak o novinarima u vodećim mainstream medijima koji su isprašeni s posla zbog izraza zabrinutosti o tretmanu palestinskih civila by IDF. A sprdamo se ruskom medijskom jednoumlju... Doduše, u Rusiji takve lišavaju života, a na zapadu samo karijere but still.. .D

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Pa da poslušamo tebe pošto je kod tebe bolji detektor? Važi.
    Da, svijet nije pravedno mjesto, i biće još manje pravedno mjesto ako se bude uzmicalo pred lažovima, agresorima i okupatorima.

    Dalje, ulazak Ukrajine u NATO kao motiv za rat je odličan primjer đe ti detektor debelo trokira.
    To je priča predominantno za zapadno tržište i korisne idiote, dok se na unutrašnjem planu u Rusiji dosta slabo rabi.
    U prethodnom postu se referiram na direktne, srednje i neposredne uzroke koji dovode do rata a namjera pristupanja Ukrajine savezu je u tom kontekstu navedena kao jedna od značajnijih varnica koja je zapalila vartu. Pojašnjnje stajališta u nastavcima ispod.

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Među Rusima ide priča ispravljanja istorijskih grešaka i nepravdi, proizvedenih od "priučenih boljševičkih kartografa", objedinjavanja istorijskih zemalja, negiranja ukrajinskog nacionalnog identiteta i političkog subjektiviteta:
    O tome ovdje ima poprilično:
    Ideološka podloga za uništavanje Ukrajine i Ukrajinaca
    Očekivao sam taj link, poznato mi je o čemu se piše od starta invazije i kako se ne nastupa ovdje hladne glave. Kako ovu temu ne pratim s dubokim emocijama držača određene strane (kao večina učesnika koji su zagovornici rata do pobjede) nailazima na razne tekstove koji istu posmatraju iz više uglova (istina je uvijek usidrena negdje između, rekli bi mudri starci) te sam svjestan da ni ovaj autor/tekst sa Peščanika neće proći verifikaciju forumskog ministarstva instine, postavljam ga isključivo zbog pluralizma mišljenja jer je još uvijek legalno.

    Četiri teorije o uzrocima rata u Ukrajini


    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ali da ne širimo priču dalje od ovoga:
    12. jul 2021.
    Article by Vladimir Putin ”On the Historical Unity of Russians and Ukrainians“

    Nazad na NATO.

    ZVANIČNI SAJT RUSKE VLADE SA IZJAVOM RUSKOG PREDSJEDNIKA 28. maja 2002:
    Касаясь темы вступления Украины в НАТО, Президент России отметил, что она вправе самостоятельно решать этот вопрос.
    Он не видит здесь ничего такого, что могло бы омрачить отношения между Россией и Украиной.

    On the topic of Ukraine’s accession to NATO, the Russian President said that it was entitled to make the decision independently.
    He does not see it as something that could cloud the relations between Russia and Ukraine.

    Opet sa sajta Kremlja, sa zajedničke pres konferencije Putina i Kučme 17. maja 2002:

    Sajt Kremlja, intervju Putina za francusku televiziju 7. maja 2005:

    Zašto zvanična Rusija do 2008. veli da Ukrajina ima suvereno pravo da uđe u NATO ako to želi a od 2008. na dalje to pravo negira?
    Zato što od tada smatraju da su dovoljno osilili da opet crtaju granice interesnih sfera i zona uticaja. Da su oni igrač a Ukrajina čip na stolu, pride "istorijski njihov" čip.

    Da je NATO zaista problem, bio bi problem i prije 2008.

    A bio bi problem i u Finskoj, đe sada imamo granicu Rusija-NATO na 150 kilometara od Petrograda, i čitavu sjevernu Finsku prema Sjevernoj floti u Murmansku... ako neko treba da povjeruje da se država sa nuklearnom trijadom boji invazije.
    Da bi dobili kontekst tadašnjih izjava i kremaljskog narativa o nesmetanju UA članstava u NATO, nećemo izostavljati to da je te 2002. Rusija imala drugačiji odnos sa Alijansom i očekivanja od takvog odnosa. Upravo te godine je formiran NRC iliti Viječe NATO-Rusija. Obje strane su imale svoje motive za saradnju, no čini se da ista nije ispunila očekivanja Rusije.

    The NATO-Russia Council (NRC) was created on 28 May 2002 during the 2002 NATO Summit in Rome. The NRC was designed to replace the PJC as the official diplomatic tool for handling security issues and joint projects between NATO and Russia.[33] The structure of the NRC provided that the individual member states and Russia were each equal partners and would meet in areas of common interest, instead of the bilateral format (NATO + 1) established under the PJC.[34] There was no provision granting NATO or Russia any veto powers over the actions of the other. NATO said it had no plans to station nuclear weapons in the new member states or send in new permanent military forces. The parties stated they did not see each other as adversaries, and, "based on an enduring political commitment undertaken at the highest political level, will build together a lasting and inclusive peace in the Euro-Atlantic area on the principles of democracy and cooperative security".[35]

    Cooperation between Russia and NATO focused on several main sectors: terrorism, military cooperation, Afghanistan (including transportation by Russia of non-military International Security Assistance Force freight (see NATO logistics in the Afghan War), and fighting local drug production), industrial cooperation, and weapons non-proliferation.[36] As a result of its structured working groups across a range of areas, the NRC served as the primary forum for consensus-building, cooperation, and consultation on topics such as terrorism, proliferation, peacekeeping, airspace management, and missile defense.[34][37]

    Taj odnos je posebno narušen Narandžastom revolucijom:

    NATO–Russia relations stalled and subsequently started to deteriorate, following the Ukrainian Orange Revolution in 2004–2005 and the Russo-Georgian War in 2008.

    Očigledno je da je Rusija tada htjela sferu uticaja po modelu koji ima u Bjelorusiji i htjela je Ukrajinu u EAEU - što je Ukrajina odbila jer je težila evropskom krugu.
    Ono što Kremlj tada vidi kao prijetnju svojim politikama a Zapad negira su intenzivirane 'anti-ruske' namjere američkih fondacija i organizacija koje djeluju u UA i pripremajuje je za demokratsko novorođenje:

    US democracy assistance programs and US foundations were quite active in Ukraine and Georgia

    Indeed, there were US foundations operating in Ukraine as well as in Georgia during the colour revolutions. However, we should not see them as manifestations of US foreign policy: They did not necessarily align themselves with the sitting president’s political agenda.


    Takvi sveobuhvatni programi pomoći demokratiji i liberalizaciji Ukrajine finansirani od strane SAD koji su uslijedili nakon revolucije su od strane Rusije viđeni kao udar na njene zacrtane politike i namjere o pomenutoj sferi uticija te kao direktan izraz gradnje američkih sigurnosnih interesa.

    Čini se da je Putin do tada igrao dvostruku igru, nakon 9/11 i pružanja pomoći i saradnje i otopljavanja odnosa sa US (što se iz današnje perspektive označava kao peak dobrih odnosa US i RF) i otpočinjanja saradnje sa NATO te namjere da kontroliše državu - potencijalnu članice NATO (što btw US&co nikad ne bi dopustili), asistirane promjene u UA označavaju i zaokret Rusije prema širenju NATO.

    Ono što se tu može iščitati da je UA tada ostala hibridni režim pod šapom Kremlja poput Bjelorusije, u toj konstelaciji aneksija teritorija i dalji sukobi bi bili - izbjegnuti. Da li je Ukrajina trebala da čeka pout Bjelorusije povoljnije vjetrove za razmrsivanje komplikovanih odnosa sa bivšim nezgodnog partnerom ili joj je bacanje u zagrljaj njegovom največem rivalu uz mahanje srednjim prstom bio pravi put - teme su za budućnost. Naravno, ovo su perspektive gdje se vrednuje ljudski život iznad forme državnog uređenja i ponavljam gdje se ne ulazi sa emocijama i analogijama sa svojom državom, srpskim svetom, borbom protiv naci. okupatora i sl.

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Na koncu, recimo da vas Ukrajinci poslušaju i pristanu na primirje i još jedan zamrznuti konflikt.
    Kada (ne ako) Rusija za 4-5 godina opet krene na Ukrajince, gurajući njihove sunarodnike iz Mariupolja, Melitopolja i Berdjanjska protiv njih, kao što su radili sa Donjeckom i Luganskom, šta biste im rekli onda?
    Dajte Harkov i Odesu?
    Još samo ovaj put, i neće više...
    Opet, koga to nas? Putonofile vegane (ono nismo za krv i bezrezervnu podršku ciljevima osuđenim na propast pa baci ih u istu kacu)?

    Ukrajinci na koncu slušaju Zapad. Ako bude volje i interesa da se sipaju oružje i mladi životi, sipaće se. Ako ne bude, topic za diskusiju tada će se vrtiti oko uzaludnih pitanja da li je moglo ovako ili onako...
    To je ta surova realnost.
    Last edited by starwalker; 21-02-24 at 14:50.
    The more things change, the more they stay the same.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to starwalker For This Useful Post:


  7. #17481
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    Pa širi dezinformacije vjerovatno su ga zato nogirali iz Cato-a.Valjda čoek ima toliko obrazovanja kad je radio na takvom mjestu tolike godine da NATO ne može biti prijetnja RF-u.

    Ono cijele stranice i stranice javno (svima) dostupnih sporazuma između NATO-a i RF-a.Istina je jednostavna laž je ta koja je komplikovana.Tako da bi se lagalo na tako očiglednu činjenicu mora se izmišljati sve i svašta a neki od njih su dokazani kompromati.I tako jednostavna istina na naše prostore je dosadna.Ođe vazda vole da se nešto kao "iza brda valja",tele sa šest noga,svjetska čuda,ko zna kakva se tu sve zavjera krije itd.A nakon 2 godine jasno pokazano zašto Putinu smeta da Ukrajina uđe u NATO.Zbog onog člana da NATO štiti teritorijalni integritet svoje članice.E tu je caka ko to ne vidi stvarno ne znam što se zamajava ovom temom.

    Znači ne zato što bi ga se teritorije Ukrajine napao (kakav bulšit napasti zemlju sa 6 iljjada nuklearnih glava) no što mu izmiče teritorija na koju kroz svoju retoriku polaže "nekakvo istorijsko pravo."Jel to normalno?Nije lik je totalno skrenuo s pameću jedino što ga i dalje trpe je masu razloga da ne dovedu svijet u još gore stanje a sad koje su tu "crvene linije" to je sve veliki znak pitanja.Vazda se pomjeraju stative iz Kremlja.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  8. #17482
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    Inače cijenim Peščanik tako da pročitaću tekst što si postavio Milanovića da vidim o čemu se radi.Moj post se odnosio na konkretno ovog autora đe omanuo.

    Meni je na istom Peščaniku Žižek dao odlične analize i jednostavne smjernice naravno on se ne pita ništa ka i Milanović.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  9. #17483
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    Okey što se tiče ovog teksta iz Peščanika kao što sam pretpostavila neđe je u ravni onog realizma koji je baš zbog ove teme došao na oštre kritike.Da ne bi ođe što,kako evo link što sam još prije postavila na drugoj temi u jednom radu na research gate.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...49#post5835549

    Jako je teško da ne kažem gotovo puno promašaja analitičarima sa "zapada" shvatiti ovaj problem.Oni su potpuno u drugom sistemu odrasli,nemaju veze sa bivšim SSSR-om niti se suočavaju sa nečim sa čim se suočavaju oni koji jesu bili "članovi kluba".S tim u vezi postavila sam i jednog takvog novinara paz sad iz Kazahstana za razumjevanje ruskog imperijalizma što se ođe na ovoj temi sprovodi u praksi.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...72#post5881872

    Ovo što si prišao analitički a to da ja mislim da si ti putinofil ne da ne mislim no ti nisi ni materijal za tako nešto ka jedan što je vika da krv poteče dnjeprom.Senzibilitet ti to prije svega ne dozvoljava.No griješiš moje mišljenje je što tražiš,a to je opet ljudska priroda po principu beliefe biasa odgovore na temu i nalaziš ih baš u ove zone đe su ni tamo ni ovamo.
    Može biti da se upravo u ovoj kritici realizma krije odgovor zašto je to tako.
    I ne smeta mi pluralizam,naprotiv i sama sam dosta od onog 24.februara pogotovu pokušavala da shvatim zašto se ovaj bukvalno najveći poremećaj tektonskih razmjera desio čovječanstvu u 21.vijeku.Pravo da ti rečem bila sam prestravljena i još uvijek sam dok se ne dovedu stvari u regularne tokove a tek bi bila da se ovome stvarno da cijela Ukrajina na tacnu.
    Jer znam da on tu ne bi stao.

    Ko zvijer pokušaj zvijer da nahraniš koja komada li komada od Gruzije pa nadalje a sad i ovoliki komad da dobije.
    Što više zvijer hraniš a dozvoljavaš da mu prolaze laži,da krši međunarodne ugovore to si dugoročno u g*vnima do guše.
    Last edited by Bluemoon; 21-02-24 at 17:34.
    No pasaran!

  10. #17484
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Чеси су нашли продавца спремног да одмах испоручи 800.000 граната 155мм и 122мм.
    Идеалан буст док сачекамо демократију.

    Одмах ми на памет падају Египат, Пакистан и Ј. Кореа.

    https://twitter.com/NOELreports/stat...-KC4GfQ6Q&s=19
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  11. #17485
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    A evo neka i ovo ođe hipotetički.Ako je Putin prekršio toliko toga što bi isključivalo mogućnost da iskuša u jednom trenutku artikl 5 đe NATO štiti neku svoju članicu.Ako mu se tek tako preda Ukrajina na tacnu.
    Sigurno ne bi iskušavao taj član na neku jaku zemlju Evrope no na neku slabu tačku đe Crna Gora jedna od najslabijih članica po tom pitanju pa nama su u vlasti trenutno ruski proksiji od DF-a.
    Pitam se samo kad bi se to desilo što biste onda zborili ali nema veze neka ovaj video pa nek se misli koliko je svo ovo titranje m*da Putinu od strane zapada da nešto ka ne "eskalira" sjajno.Jer on kad vidi da je Evropa slaba i da mu popušta što ne bi iša do kraja.

    No pasaran!

  12. #17486
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post

    Očekivao sam taj link, poznato mi je o čemu se piše od starta invazije i kako se ne nastupa ovdje hladne glave. Kako ovu temu ne pratim s dubokim emocijama držača određene strane (kao večina učesnika koji su zagovornici rata do pobjede) nailazima na razne tekstove koji istu posmatraju iz više uglova (istina je uvijek usidrena negdje između, rekli bi mudri starci) te sam svjestan da ni ovaj autor/tekst sa Peščanika neće proći verifikaciju forumskog ministarstva instine, postavljam ga isključivo zbog pluralizma mišljenja jer je još uvijek legalno.
    What if I told you da je držanje strane državi koja je mučki napadnuta pod besmislenim i lažnim izgovorima potpuno normalno i etički na mjestu, a da to što ti sebe proglašavaš za hladnoglavog neutralnog posmatrača ne daje nikakvu snagu tvojim argumentima?
    A moje gledište spram dešavanja u Ukrajini je isto i sa emocijama i bez njih.

    Da bi dobili kontekst tadašnjih izjava i kremaljskog narativa o nesmetanju UA članstava u NATO, nećemo izostavljati to da je te 2002. Rusija imala drugačiji odnos sa Alijansom i očekivanja od takvog odnosa. Upravo te godine je formiran NRC iliti Viječe NATO-Rusija. Obje strane su imale svoje motive za saradnju, no čini se da ista nije ispunila očekivanja Rusije.

    The NATO-Russia Council (NRC) was created on 28 May 2002 during the 2002 NATO Summit in Rome. The NRC was designed to replace the PJC as the official diplomatic tool for handling security issues and joint projects between NATO and Russia.[33] The structure of the NRC provided that the individual member states and Russia were each equal partners and would meet in areas of common interest, instead of the bilateral format (NATO + 1) established under the PJC.[34] There was no provision granting NATO or Russia any veto powers over the actions of the other. NATO said it had no plans to station nuclear weapons in the new member states or send in new permanent military forces. The parties stated they did not see each other as adversaries, and, "based on an enduring political commitment undertaken at the highest political level, will build together a lasting and inclusive peace in the Euro-Atlantic area on the principles of democracy and cooperative security".[35]

    Cooperation between Russia and NATO focused on several main sectors: terrorism, military cooperation, Afghanistan (including transportation by Russia of non-military International Security Assistance Force freight (see NATO logistics in the Afghan War), and fighting local drug production), industrial cooperation, and weapons non-proliferation.[36] As a result of its structured working groups across a range of areas, the NRC served as the primary forum for consensus-building, cooperation, and consultation on topics such as terrorism, proliferation, peacekeeping, airspace management, and missile defense.[34][37]

    Taj odnos je posebno narušen Narandžastom revolucijom:

    NATO–Russia relations stalled and subsequently started to deteriorate, following the Ukrainian Orange Revolution in 2004–2005 and the Russo-Georgian War in 2008.

    Očigledno je da je Rusija tada htjela sferu uticaja po modelu koji ima u Bjelorusiji i htjela je Ukrajinu u EAEU - što je Ukrajina odbila jer je težila evropskom krugu.
    Ono što Kremlj tada vidi kao prijetnju svojim politikama a Zapad negira su intenzivirane 'anti-ruske' namjere američkih fondacija i organizacija koje djeluju u UA i pripremajuje je za demokratsko novorođenje:

    US democracy assistance programs and US foundations were quite active in Ukraine and Georgia

    Indeed, there were US foundations operating in Ukraine as well as in Georgia during the colour revolutions. However, we should not see them as manifestations of US foreign policy: They did not necessarily align themselves with the sitting president’s political agenda.


    Takvi sveobuhvatni programi pomoći demokratiji i liberalizaciji Ukrajine finansirani od strane SAD koji su uslijedili nakon revolucije su od strane Rusije viđeni kao udar na njene zacrtane politike i namjere o pomenutoj sferi uticija te kao direktan izraz gradnje američkih sigurnosnih interesa.

    Čini se da je Putin do tada igrao dvostruku igru, nakon 9/11 i pružanja pomoći i saradnje i otopljavanja odnosa sa US (što se iz današnje perspektive označava kao peak dobrih odnosa US i RF) i otpočinjanja saradnje sa NATO te namjere da kontroliše državu - potencijalnu članice NATO (što btw US&co nikad ne bi dopustili), asistirane promjene u UA označavaju i zaokret Rusije prema širenju NATO.

    Ono što se tu može iščitati da je UA tada ostala hibridni režim pod šapom Kremlja poput Bjelorusije, u toj konstelaciji aneksija teritorija i dalji sukobi bi bili - izbjegnuti. Da li je Ukrajina trebala da čeka pout Bjelorusije povoljnije vjetrove za razmrsivanje komplikovanih odnosa sa bivšim nezgodnog partnerom ili joj je bacanje u zagrljaj njegovom največem rivalu uz mahanje srednjim prstom bio pravi put - teme su za budućnost.
    Pozdravljam konstatacije da Rusija brine o ugroženim sferama uticaja i hegemonističkim ambicijama, ne o "ugroženoj bezbjednosti" ili "ugroženim Rusima".
    Ja ovdje ne vidim neke bitne tačke sporenja, pa ni u tome da su možda trebali čekati povoljnije vjetrove da se otisnu prema Evropskoj uniji, no to je priča "šta bi bilo kad bi bilo".

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Opet, koga to nas? Putonofile vegane (ono nismo za krv i bezrezervnu podršku ciljevima osuđenim na propast pa baci ih u istu kacu)?
    Vas koji Ukrajincima savjetujete prihvatanje trenutnog stanja, de facto prepuštanje okupiranih teritorija ruskom režimu koji bi pauzu iskoristio da utvrdi zauzeto, konsoliduje vlast doma, restrukturira i ponovo opremi vojsku koja u ove dvije godine gubi daleko više tehnike no što može da nadomjesti iz pogona namjenske industrije, i da za 3,4,5 godina stvori prevagu u svoju korist sa kojom Ukrajina više ne bi mogla da izađe na kraj.

    Ukrajina je preveliki zalogaj za Rusiju. Ne mogu je zauzeti i savladati u jednom mahu, što im je jasno od 2014. godine.
    Zato se strategija bazira na tome da otkinu onoliko koliko mogu, i nanesu rane od kojih će ostatak Ukrajine da zahvati gangrena koja će je nagrizati do momenta kada Rusija procijeni da može da ih dokusuri.

    Zamrznuti konflikt u Donbasu je kreiran sa namjerom da od Ukrajine napravu paralisanu, disfunkcionalnu, trulu zemlju, a kod Ukrajinaca proizvede beznađe i ravnodušnost prema državi tako da bi rusku intervenciju dočekali inertno i bez motiva da istoj pruže otpor.
    Nije se desilo, iako je FSB davao prognoze na tom fonu.

    Međutim, Rusija bi svakako nastavila da radi na tome, jer su ovaj put, umjesto što su upropastili dvije oblasti, uspjeli da poćeraju trećinu ukrajinske populacije u raseljene, osakate cjelokupnu ekonomiju i nedvosmisleno demonstrirali da ni jedan komad Ukrajine neće biti bezbjedan.
    Ako se stavi pečat na postojeće stanje, prostora za demografski i ekonomski oporavak gotovo da nema.

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Ukrajinci na koncu slušaju Zapad. Ako bude volje i interesa da se sipaju oružje i mladi životi, sipaće se. Ako ne bude, topic za diskusiju tada će se vrtiti oko uzaludnih pitanja da li je moglo ovako ili onako...
    To je ta surova realnost.
    Ukrajinci na koncu rade onako kako sami misle da je najbolje za sebe.

    Na Zapadu je bilo i volje i interesa da se Ganijeva vlada i avganistanska vojska biju sa Talibanima, pa ovi ne htjedoše. Nije im bilo bitno.

    A Ukrajincima jeste.

  13. The Following 7 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  14. #17487
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,633
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    nestrpljenje da se stvari završe na brzinu mnogo košta, da li bi bolje bilo da se Ukrajina odvojila od ruske sfere 2033. umjesto 2013. a da do ovoga nije došlo?
    She is only here to annoy herself!

  15. #17488
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    Ukrajina se odvojila devedesetih no nije problem Ukrajina problem je Evropa koja je savršeno flertovala sa KGB službom da ne kažem da se dobro Hebala od Londona do Berlina sa istom u postelju i napravila ovo što sad gledamo.
    Jes Ukrajina je problem how yes no, no *****rluk zemalja u EU je daleko veći problem.
    Toliko su se *****li sa Kremljom sve ove godine da ne kažem decenije da im doša račun na naplatu a najgore što jedna Ukrajina plaća njihove Hebene račune *****rluka još se pitaju da li da šalju oružje.

    Ma gadluk.
    No pasaran!

  16. #17489
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    nestrpljenje da se stvari završe na brzinu mnogo košta, da li bi bolje bilo da se Ukrajina odvojila od ruske sfere 2033. umjesto 2013. a da do ovoga nije došlo?
    Opet, to je retroaktivno odvagivanje situacije.

    U Ukrajini 2013. običnom narodu nije padalo na pamet da će Rusija vršiti invaziju na njih.
    Nije uzimano za mogućnost, niti su imali magičnu kuglu u ruke.

    Maksimum tenzija su do tada bili ekonomski pritisci i zavrtanja gasa.
    U fokusu problema za Ukrajince je bila domaća oligarhija, pri čemu su Rusi i među prozapadnim Ukrajincima, pristalicama Euromajdana, dominantno smatrani za prijateljski narod.
    A onda je Putin okinuo Krim.
    Last edited by ASC; 21-02-24 at 20:15.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  18. #17490
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    A Krim je najskuplja avantura Putina za Ruse jer se onaj most gradio u najvećoj svjetskoj krizi a Rusija u tom trenutku u svojoj državi nije imala pristojne mostove među federacije.Rusija je zemlja sa najvećom površinom a sa najmanje mostova u korelaciji.

    Putin je sHebao Rusiju svojim projektom obnavljanja nečega što nikad neće više moći da se obnovi.
    Zbog ovog rata Rusija je bukvalno raseljena,izbačena iz međunarodne zajednice,ponižena sa pitanjem da li će ikad više biti dio iste.

    Rusija je postala zemlja koja više nikada neće biti ono što je mogla da bude samo da nije imala ovakvog idiota na vlasti a ko to ne vidi tome ozbiljno treba da preispita sopstvenu percepciju realnosti.
    No pasaran!

  19. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  20. #17491
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Јуче у доњецкој области се постројила руска чета, чекају команданта да уручи ордење и прознања, но прије њега стигао Химарс.
    Фотографије су ужасне и нећу шеровати.

    Кажу да се и данас поновио сличан догађај на неком полигону у херсонској области.

    Едит.

    Док сам куцао пост, објављен видео из херсонске области, комплет вод све 200 и 300.
    Last edited by BAR; 21-02-24 at 21:42.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  21. #17492
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Ne valja ovo ništa. Stvari se komplikuju i ubrzavaju i sve je veća opasnost od sukoba koji neće biti moguće kontrolisati!
    https://www.reuters.com/world/iran-s...ay-2024-02-21/

  22. #17493
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    Evo im šalju odavno to su saveznici u PM.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  23. #17494
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Власти у Придњестровљу ће организовати неки конгрес 28. фебруара, први такве врсте у 18 година гдје би могли да затраже да их Русија анектира, а да Ботоксирани већ наредни дан покрене процедуру.
    Обзиром да би такав потез био рушење мировних споразума из 1994. не видим другу опцију него да на позив Молдавије ЗСУ ликвидира Придњестровље.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  24. The Following User Says Thank You to BAR For This Useful Post:


  25. #17495
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    Dobar trid.

    "Dok se Ukrajina hrabro bori protiv ruske vojske, kolektivni Zapad daleko zaostaje u svojoj odbrani u odnosu na napad ruskih obavještajnih službi. Do sada je odgovor stidljiv, previše oprezan, efektivno daje GRU i SVR slobodu. (...)"

    I ovo se odnosi na dva operativca koja su pripadnici ove jedinice operisali u Crnoj Gori 2016. đe se ođe nailazi na agresivne napade kad se to pomene.

    "Ovo se čak proteže i na pripadnike zloglasne jedinice 29155, koja je povezana s nekoliko ubistava i sabotaža visokog profila širom Evrope. Većina operativaca sigurno se vraća kući na ovaj ili onaj način. Neki se čak paradiraju u ruskim medijima nakon što su otkriveni i vraćeni, poput Butine."

    U slučaju Crne Gore dva operativca ove jedinice sigurno doma je vratio lično Vučić.

    ....

    I na koncu.

    "Možemo pobijediti u obavještajnom ratu. Prvo treba da shvatimo: Informacijski rat je rat. Tačka. Bitno je onemogućiti sigurna utočišta za neprijateljske operativce i službe. Napad na Zapad mora imati značajne troškove kao sredstvo odvraćanja. Ključni će biti domaći ruski saveznici."

    Jačinu tridu daje i citiranje Vlad Vexlera i Dombas Samizdata koji je odlično ogolio projekat NovoRusija kao i hibridni rat Kremlja.

    https://twitter.com/spartyflyboy/sta...ZaC5_PfeA&s=19

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 22-02-24 at 19:14.
    No pasaran!

  26. #17496
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    730-ti dan

    Specijalna operacija napreduje po planu




  27. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  28. #17497
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default




  29. The Following User Says Thank You to ASC For This Useful Post:


  30. #17498
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    "Takav zločin zahtjevao je i prethodne operacije nadzora — ruski agenti morali su provjeriti identitet žrtve i pratiti je. Insajderi moskovskih obavještajnih službi rekli su novinarima da često sarađuju s ruskim državljanima koji žive u Španiji (ima ih više od 80 hiljada) i mafijaškim organizacijama. Izvori su dodali da je Kuzminovljeva odluka da se naseli u području s velikom ruskom populacijom bila greška.

    “Ako je Kuzminov mislio da može ostati neprimjećen među 600 Rusa i više od 300 Ukrajinaca registriranih u Vilajoiosi (prema popisu iz 2022.), za njih je bilo trivijalno da ga prepoznaju ili osumnjiče kao ruskog državljanina”, stoji u članku."

    Pa da budala.

    https://au.news.yahoo.com/spain-conv...205100476.html

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  31. #17499
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    13,243
    Thanks Thanks Given 
    15,160
    Thanks Thanks Received 
    3,774
    Thanked in
    2,700 Posts

    Default

    Izgleda da je još jedan spajplejn A50 pao pod zakone gravitacije.

    https://twitter.com/P_Kallioniemi/st...D4ag_sYFA&s=19

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    No pasaran!

  32. #17500
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,819
    Thanks Thanks Given 
    676
    Thanks Thanks Received 
    3,040
    Thanked in
    1,805 Posts

    Default

    Изгледа још један јако вриједни и ненадокнадиви руски А50 (Авакс) заорао њиву.

    https://twitter.com/Gerashchenko_en/...NuKjJ0o4A&s=19
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  33. The Following User Says Thank You to BAR For This Useful Post:


Page 700 of 726 FirstFirst ... 200600650690696697698699700701702703704710 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem SAMSUNG: S4 MINI (stanje 7/10), J5 2015 (stanje 10/10), S7 EDGE (stanje slomljen)
    By vuk92 in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-19, 13:23
  2. Nevjerovatno! Još jedno rušenje u Nikšiću..
    By balthazaar in forum Centralni
    Replies: 46
    Last Post: 04-03-09, 19:14
  3. Replies: 12
    Last Post: 27-11-07, 08:32
  4. O Đurdevu uranak se sprema, ništa lepše od
    By englezovic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-04, 23:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •