PITANJE? Da li se treba sada kad se NAS nostalgicni komunisticki suzivot u JUGOSLAVIJI raspao,fragmentirati pisce i idejne pokrete knjizevnosti fragmentirati na jednonacionalne knjizevnosti i tako parati jednistvenost presnazne jugoslovenske knjizevnosti.Ja sam licno protiv toga,ali desavanja u mojoj zemlji od 92-93 danas kao nusprodukt imaju to da se pored rastavljanja naroda(bratskih ako smijem reci) dolazi i do duhovnih rastavljanja-raskol jednistva knjizevnosti,tradicija pa cak i muzike.Odjednom nastaje frka oko Andrica,pa se postavlja pitanje cije je Bijelo dugme(do juce je bila grupa jugoslavije,a sada STRIKTNO "sarajevska grupa) itd

ELEm, Andric kao nobelovac ima zasebnu pricu.Danas je javljau afilijacije svakih strana da Andricevu spisateljsku bastinu pripoje svojoj zemji.Ako gledate neke neutralne izvore(recimo encilklopedije)uzmite BRitannicu iz 2004 i 05 i vidjecete da je ANDRIC svrstan u srpske pisce,drugi izvori Encarta itd kazu da je bosnjacki ili bosanski,kako god.

ZAPRAVo sta jednog pisca cini pripadnim jednom odredjenom etnosu?Da li njegovo pismo,njegovo porijeklo,teme koje razlaze u svojim djelima itd.JEr Andtic pise Ekavicom,ali rodjen je u BOsni ,radi u SRBJI ali vecinom nj. djela se proteze ljubav prema BIh.(takvih primjera ima dosta:da li je BEKET irski ili francuski pisac,Rusooue itd:

DAKLE STA PISCA CINI NECIJIM?I ZASTO NAM TREBA CJEPANJE JEDINSTVENE KULTURE.
PO MENI ANDRIC JE JUGOSLAVENSKI PISAC......