Page 13 of 20 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast
Results 301 to 325 of 483

Thread: Ekonomija Crne Gore

  1. #301
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    https://investitor.me/2022/12/10/min...od-planiranog/

    Ultimativni dokaz da je ES program uspio.

    O ovome vise ne treba trositi rijeci.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  2. #302
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    889
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    https://investitor.me/2022/12/10/min...od-planiranog/

    Ultimativni dokaz da je ES program uspio.

    O ovome vise ne treba trositi rijeci.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Kakav dokaz, dokaz cega, i sta je to tacno uspjelo??

    Valjda uspjeh ekonomije treba da se mjeri na osnovu kvaliteta zivota gradjana, na osnovu standarda, ne na osnovu nekakvih brojki koje veze s mozgom nemaju - kao sto je recimo GDP - koji moze da raste i raste, a da gradjanima bude sve gore i gore. Isto sa prosjecnom zaradom, neko zaradjuje 50K EUR mjesecno, a neko 450 EUR, i eto ti prosjek od ta dva - nebuloze.

    Koga ti znas da bolje zivi sad nego recimo prije godinu dana - ako izuzmemo tajkune (bizmismene), saku odabranih - sve je isto samo njega 'nema', odn. ima i to providnije, i vise nego ikad. Svi se zale da imaju puno manje para u dzepu, i da zive gore nego prije - to je taj uspjeh tih vajnih 'programa', 'demokratije' i 'reformi'. Valjda bi uspjeh bio da su se cijene spustile, da su otvorena nova radna mjesta, ali ne u CG se uspjeh mjeri pomocu magle. Po medijima se uspjehom naziva novo zaduzivanje, krediti, pozajmice, i otvaranje fabrike cipsa - tragikomedija. U 21-om vijeku se dicimo otvaranjem fabrike cipsa, umjesto da se otvaraju proizvodni pogoni teske mehanizacije, za proizvodnju celika (kupuje se propala fabrika sa halama/zemljistem - a za te pare moze da se napravi nova), visoko-specijalizovanih elektronskih komponenti i sl.
    Last edited by techlinkit; 10-12-22 at 10:29.

  3. #303
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Ne poznajem nikog da se žali da živi lošije nego prije ES, a znam ih dosta koji kažu da žive bolje.

    Uostalom, ovo lako vidimo po izborima, ili mislite da ES glasaju zato što im je lošije nego prije...?

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  4. The Following 5 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  5. #304
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ne poznajem nikog da se žali da živi lošije nego prije ES, a znam ih dosta koji kažu da žive bolje.

    Uostalom, ovo lako vidimo po izborima, ili mislite da ES glasaju zato što im je lošije nego prije...?

    Sent using Tapatalk
    Đe radU ti što kažu da žive bolje, državne jasle ili privatni sektor?

  6. #305
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,565
    Thanks Thanks Given 
    1,969
    Thanks Thanks Received 
    2,579
    Thanked in
    1,105 Posts

    Default

    Ja ih vecinom znam iz privatnog sektora, dizu se krediti, malo se zivnulo.
    Tu es mon héro!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to no-mercy For This Useful Post:


  8. #306
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,565
    Thanks Thanks Given 
    1,969
    Thanks Thanks Received 
    2,579
    Thanked in
    1,105 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Đe radU ti što kažu da žive bolje, državne jasle ili privatni sektor?
    Znas li ti ikoga da je kaze da zivi bolje posle ES?
    Tu es mon héro!

  9. #307
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ne poznajem nikog da se žali da živi lošije nego prije ES, a znam ih dosta koji kažu da žive bolje.

    Uostalom, ovo lako vidimo po izborima, ili mislite da ES glasaju zato što im je lošije nego prije...?

    Sent using Tapatalk
    zamisli, nisu se zalili kad je minimalna bila 193, pa 222, a ni kad je pdv skakao sa 17 na 19 pa na 21, samim tim i cijene, a sad kad su im plate vece i osigurani su na puno, eto se zale. I to su prosvetari, medicinari... i ostali koji su imali platu od duplo pa na vise od prosjecne.
    evo mi je bas reper nastavnica kojoj smeta sto je cistacici plata 450€
    Last edited by goozica; 10-12-22 at 12:34.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  10. The Following 3 Users Say Thank You to goozica For This Useful Post:


  11. #308
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Program Evropa sad_Grćka sutra,u zadnja tri mjeseca:

    Zadužili se 55 miliona.
    Kada je riječ o kreditnim aranžmanima, do sada su sklopljeni sljedeći ugovori: sa Universal capital bankom u iznosu od 10 miliona eura, sa 5,5% fiksnom kamatnom stopom, rokom otplate od 5 godina i 12 mjeseci grejs periodom, koji je uključen u period otplate. Sklopljen je i kreditni aranžman sa Erste bankom – iznos šest miliona, sa kamatnom stopom od 3,99%+ 6 mjesečni euribor, rokom otplate od 5 godina i 12 mjeseci grejs periodom, koji je uključen u period otplate

    Kroz tri aukcije državnih zapisa u skladu sa rebalansom Budžeta za tekuću godinu zadužili smo se 39 miliona eura.


    Last edited by holiday; 10-12-22 at 12:35.

  12. #309
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Đe radU ti što kažu da žive bolje, državne jasle ili privatni sektor?
    Skoro svi kod privatnika... Posebno oni koji su ranije primali minimalac, ili blizu minimalca.

    Prost primjer, drug radi u privatnoj firmi u proizvodnji, žena mu u marketu, imaju stambeni kredit sa fixnom kamatom 350€ mjesečno. Njemu se plata povećala 150€, ženi 200, tako da im je ES donio ratu kredita.

    U Nk se stanarine skoro nijesu mijenjale, ili su porasle minimalno, jer nema priliva Rusa i Ukrajinaca, neko ko je imao minimalac ili blizu minimalca (svi radnici u marketima, trafikama, buticima, kladionicama, kafanama), je "bogatiji" za kiriju.

    Inflacija bi se svakako desila, ES je možda uticala nekim procentom, ali mnogo manje nego što je donijela povišenjem primanja (lako se da provjeriti poređenjem cijena sa susjedstvom gdje nema ES).

    Sent using Tapatalk
    Last edited by MeDo_JE; 10-12-22 at 12:50.
    #fakenews

  13. The Following 10 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  14. #310
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,696
    Thanks Thanks Given 
    3,572
    Thanks Thanks Received 
    8,661
    Thanked in
    4,665 Posts

    Default

    takvi ljudi i treba da prime više. no će nam ebat sve ovi koji rade po cedisima, vodovodima koji primaju masne plate (sad još veće) a ništa ne rade plus se žale. muče se ljudi koji rade po marketima ili kladionicama trpe svakakve budale a možda su školovani da imaju bolje poslove. a vamo lik sa jedva srednjom u cedis ništa ne radi a sad dobio zimnicu koja je skoro ka dvije prosječne plate po ESu

    Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  15. #311
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Skoro svi kod privatnika... Posebno oni koji su ranije primali minimalac, ili blizu minimalca.

    Prost primjer, drug radi u privatnoj firmi u proizvodnji, žena mu u marketu, imaju stambeni kredit sa fixnom kamatom 350€ mjesečno. Njemu se plata povećala 150€, ženi 200, tako da im je ES donio ratu kredita.

    U Nk se stanarine skoro nijesu mijenjale, ili su porasle minimalno, jer nema priliva Rusa i Ukrajinaca, neko ko je imao minimalac ili blizu minimalca (svi radnici u marketima, trafikama, buticima, kladionicama, kafanama), je "bogatiji" za kiriju.

    Inflacija bi se svakako desila, ES je možda uticala nekim procentom, ali mnogo manje nego što je donijela povišenjem primanja (lako se da provjeriti poređenjem cijena sa susjedstvom gdje nema ES).

    Sent using Tapatalk
    vecina firmi je osigurala radnike na puno rv ( koji su ranije bili na pola ili na 2 sata), jer se nikome ne isplati da dize gotovinu za razliku plate.
    oni koji nisu placali doprinose, obaveznim slanjem ioppd obrazaca su i u obavezi da izmire doprinose, za dugovanja su potpisali reprograme sa mjesecnom ratom uz redovni mjesec, sto je poboljsalo i naplatu i evo preteskose.
    ko kaze da nije mogao, ja kazem da nije umio.
    i vec je poreska pocela sa zove i za 2€ dugovanja
    nothing comes from violence and nothing ever could

  16. The Following 3 Users Say Thank You to goozica For This Useful Post:


  17. #312
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    Znas li ti ikoga da je kaze da zivi bolje posle ES?
    Svako ko je u državnoj upravi je u boljoj poziciji nego što je bio, ovo što tvrdite da su ljudi radili kod privatnika za 200 eura čitav mjesec mi je nenormalno, samo toliko ću reći. Radilo se minimalac + ostatak na ruke i dolaskom ES se smanjio taj dio na ruke ali je konačan zbir ostajao isti. Raduje me da imamo toliko privatnika koji su povećali plate zaposlenima i nisu smanjili dio koji su davali na ruke prije ES.

  18. #313
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    plate za obicne smrtnike u privatnom sektoru su bile oko 220-350, neka se javi jedan takav koji je imao 450.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  19. The Following 2 Users Say Thank You to goozica For This Useful Post:


  20. #314
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Svako ko je u državnoj upravi je u boljoj poziciji nego što je bio, ovo što tvrdite da su ljudi radili kod privatnika za 200 eura čitav mjesec mi je nenormalno, samo toliko ću reći. Radilo se minimalac + ostatak na ruke i dolaskom ES se smanjio taj dio na ruke ali je konačan zbir ostajao isti. Raduje me da imamo toliko privatnika koji su povećali plate zaposlenima i nisu smanjili dio koji su davali na ruke prije ES.
    Primjetio sam da generalno dosta podgoričana i primoraca ne shvata kako se živi u centralnom i sjevernom dijelu CG.

    Kućna prijateljica je radila u butiku za 200€ (neosigurana), slično je u svim buticima u Nk bilo, plate od 150€ (kod Kineza), do 350€ u par "jačih" butika. Osjećaj tuge kad je čujem kako priča da je vlasnica butika dobra, jer joj obično da još 50€ na platu, je neopisiv.

    O drugoj sa 150€ u pet shop-u da ne pričam

    Kladionice sve 250-350.

    Trafike takođe.

    Marketi isto.

    To su nam najbrojniji poslodavci i dalje.

    Dok sam radio na Žb 2019. godine, u Idei radnice dolazile iz Pljevalja i Nk svaki dan, za 250€ platu, jer nisu imale drugog izbora.

    Mnogo se promijenilo od ES, i to su značajnije promjene "ispod haube", nego direktno u novcu. Fluktuacija radnika je mnogo veća, rijetko ko hoće da trpi da bude neosiguran, ako sad dosta lakše može pronaći posao sa istom ili većom platom i punim osiguranjem. Ne sumnjam da bi dobar dio privatnika rado strpao sve olakšice u sopstvene džepove, no u tom slučaju ostaše bez radnika.

    P.S. Prijateljici iz butika je vlasnica ponudila 100€ (350) veću platu, a da i dalje bude neosigurana, ova odmah napuštila i poslije par dana se zaposlila na kasi u marketu.

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  21. The Following 6 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  22. #315
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    889
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Svako ko je u državnoj upravi je u boljoj poziciji nego što je bio, ovo što tvrdite da su ljudi radili kod privatnika za 200 eura čitav mjesec mi je nenormalno, samo toliko ću reći. Radilo se minimalac + ostatak na ruke i dolaskom ES se smanjio taj dio na ruke ali je konačan zbir ostajao isti. Raduje me da imamo toliko privatnika koji su povećali plate zaposlenima i nisu smanjili dio koji su davali na ruke prije ES.
    Sve su se privatnici pretrgli da povecaju zarade, samo presuli na racun, ono sto je islo na ruke, toliko o povecanju, a cijene otisle u nebo - jer dva picopevca zvana ES namjerno ili neznanjem (a rekao bih prije ovo prvo), nijesu uvela mehanizme da se ogranice cijene, i ratno profiterstvo. Sto je jos jace je da se ti mehanizmi i dalje ne uvode, sto uveliko govori da mali Drity (posto efektivno isti sad vlada sa kikiriki % podrske) je dio lutkarskog pozorista u rukama 'proslog' sistema. Kako je osvjezilo, padaju asteroidi po glavama gradjana. Sad zahvaljujuci tima, i takvima, najvise benefita imaju tajkunske firme koje mogu da divljaju sa cijenama bez ikakve kontrole.

    Ne interesuje ES, ni malog Dritya, ni Telekom, ni ostale privatizacije, ni desetine milijardi EUR iznesenih iz CG. To je ekonomija, to je kapital, a ne zaduzenja/krediti i cuda, uz provizije. To je sve nebitno, bitno je da kikiriki pada sa stola 'Supreme leadera' i njegovih zaposlenih Dritya i ES, da se pravi predstava kako je fabrika cipsa veliko dostignuce (ko zna da slusa, direktno se sprdaju narodu, samo im fale one majice, 'sirotinjo s*ck it'). Gradjani koji ce taj kikiriki da prihvate sa obije ruke, jer izgleda i dalje ne znaju da cijene sebe, ni svoj rad i trud, nazalost u 21-om vijeku. Na ovakvom prostoru bi trebali ljudi da zive bolje nego u Monaku, a ne da kikiriki plate predstavljamo kao neki uspjeh, jer nijesu, nego totalni poraz, jer ljudi i dalje dozvoljavaju da ih sisaju i farbaju kao zadnje glupake.
    Last edited by techlinkit; 10-12-22 at 14:20.

  23. #316
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by techlinkit View Post
    Sve su se privatnici pretrgli da povecaju zarade, samo presuli na racun, ono sto je islo na ruke, toliko o povecanju, a cijene otisle u nebo - jer dva picopevca zvana ES namjerno ili neznanjem (a rekao bih prije ovo prvo), nijesu uvela mehanizme da se ogranice cijene, i ratno profiterstvo. Sto je jos jace je da se ti mehanizmi i dalje ne uvode, sto uveliko govori da mali Drity (posto efektivno isti sad vlada sa kikiriki % podrske) je dio lutkarskog pozorista u rukama 'proslog' sistema. Kako je osvjezilo, padaju asteroidi po glavama gradjana. Sad zahvaljujuci tima, i takvima, najvise benefita imaju tajkunske firme koje mogu da divljaju sa cijenama bez ikakve kontrole.

    Ne interesuje ES, ni malog Dritya, ni Telekom, ni ostale privatizacije, ni desetine milijardi EUR iznesenih iz CG. To je ekonomija, to je kapital, a ne zaduzenja/krediti i cuda, uz provizije. To je sve nebitno, bitno je da kikiriki pada sa stola 'Supreme leadera' i njegovih zaposlenih Dritya i ES, da se pravi predstava kako je fabrika cipsa veliko dostignuce (ko zna da slusa, direktno se sprdaju narodu, samo im fale one majice, 'sirotinjo s*ck it'). Gradjani koji ce taj kikiriki da prihvate sa obije ruke, jer izgleda i dalje ne znaju da cijene sebe, ni svoj rad i trud, nazalost u 21-om vijeku. Na ovakvom prostoru bi trebali ljudi da zive bolje nego u Monaku, a ne da kikiriki plate predstavljamo kao neki uspjeh, jer nijesu, nego totalni poraz, jer ljudi i dalje dozvoljavaju da ih sisaju i farbaju kao zadnje glupake.
    Techlinkit kolika ti je plata?
    Dje radis?
    Dje zivis uopste, u kojoj drzavi???

    Kapiras li ti rijeci: ljudi su postali kreditno sposobni!!!!

    Kakvi ste mi vi sto ili nidje niste radili pa zivjeli na tudjoj grbaci ili ste imali lude srece ili vezu pa radili nedje za 1000 eur i da vas ful osiguravaju.

    Dvije inzenjerske plate u mojoj kuci su ukupno bile 800€ nezvanicno, a 470€ zvanicno.
    10 godina nismo mogli podici kredit ni za auto, a kamo li da rijesimo stambeno pitanje.

    Inzenjerske!!!!
    Kolike li su plate bile onda ljudima sa srednjom skolom, a znamo svi i to.

    U kladionicama max 250 za mjesec dana rada, pa cak i vikendom i bez slobodnih dana. Plate u Kipsu, Okovu, Voliju, ... Znate svi dobro barem jednu osobu koja je tamo radila.

    Muka mi je od vas sto ste i tad i sad dobro zivjeli pa pljujete po onome sto je za neke ljude doslo kao blagoslov i cega se sad grcevito drze da im opet bezdusnici poput vas i to malo ne otmu kao sto ste godinama radili.

    Pokrijte se usima i makar zacepite sa supljom pricom i borite se da maknete ove kriminalce i pljackase iz parlamenta sa istim zarom sa kojim se zalazete za smanjenje plata sirotinji.

    Sram da vas bude.
    Last edited by Kliker17; 10-12-22 at 15:02.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  24. The Following 15 Users Say Thank You to Kliker17 For This Useful Post:


  25. #317
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Techlinkit kolika ti je plata?
    Dje radis?
    Dje zivis uopste, u kojoj drzavi???

    Kapiras li ti rijeci: ljudi su postali kreditno sposobni!!!!

    Kakvi ste mi vi sto ili nidje niste radili pa zivjeli na tudjoj grbaci ili ste imali lude srece ili vezu pa radili nedje za 1000 eur i da vas ful osiguravaju.

    Dvije inzenjerske plate u mojoj kuci su ukupno bile 800€ nezvanicno, a 470€ zvanicno.
    10 godina nismo mogli podici kredit ni za auto, a kamo li da rijesimo stambeno pitanje.

    Inzenjerske!!!!
    Kolike li su plate bile onda ljudima sa srednjom skolom, a znamo svi i to.

    U kladionicama max 250 za mjesec dana rada, pa cak i vikendom i bez slobodnih dana. Plate u Kipsu, Okovu, Voliju, ... Znate svi dobro barem jednu osobu koja je tamo radila.

    Muka mi je od vas sto ste i tad i sad dobro zivjeli pa pljujete po onome sto je za neke ljude doslo kao blagoslov i cega se sad grcevito drze da im opet bezdusnici poput vas i to malo ne otmu kao sto ste godinama radili.

    Pokrijte se usima i makar zacepite sa supljom pricom i borite se da maknete ove kriminalce i pljackase iz parlamenta sa istim zarom sa kojim se zalazete za smanjenje plata sirotinji.

    Sram da vas bude.
    Ko ne zivi od svoga rada, i ne bori se sam kroz zivot, samo moze kao mne, techni i ostali da bljuju partijske postapalice i truju okolinu nacionalizmom.

    Oni zive u svijetu duginih boja, jednoroga i u jednom distorziranom univerzumu, koji nema veze sa stvarnim svijetom.

    Sto god ne ide u prilog gledanju zbilje kroz naocare duginih boja i nagriza njihov bubble koji su preko tudje grbace izgradili, ne moze i ne smije bit tacno.

    Najzalije je to sto im nema pomoci, i rasprava ne pomaze.

    Jbg, to je naslljedje 300+ godina podanickog mentaliteta, siromastva, rata i razaranja svih moralnih vrijednosti.

    Bice mozda nekad bolje.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  26. The Following 2 Users Say Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  27. #318
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,863
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Svaki protivnik ES a znam ih dosta , nijedan nije odbio povecanje plate, nijedan nije se usprotivio ovom januarskom povecanju, a nijedan apsolutno nijedan nije odbio dodatak na platu...
    pa kako da vam kazem svako ima cijenu....

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  28. The Following 3 Users Say Thank You to NetworkMaster For This Useful Post:


  29. #319
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    889
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Techlinkit kolika ti je plata?
    Dje radis?
    Dje zivis uopste, u kojoj drzavi???

    Kapiras li ti rijeci: ljudi su postali kreditno sposobni!!!!

    Kakvi ste mi vi sto ili nidje niste radili pa zivjeli na tudjoj grbaci ili ste imali lude srece ili vezu pa radili nedje za 1000 eur i da vas ful osiguravaju.

    Dvije inzenjerske plate u mojoj kuci su ukupno bile 800€ nezvanicno, a 470€ zvanicno.
    10 godina nismo mogli podici kredit ni za auto, a kamo li da rijesimo stambeno pitanje.

    Inzenjerske!!!!
    Kolike li su plate bile onda ljudima sa srednjom skolom, a znamo svi i to.

    U kladionicama max 250 za mjesec dana rada, pa cak i vikendom i bez slobodnih dana. Plate u Kipsu, Okovu, Voliju, ... Znate svi dobro barem jednu osobu koja je tamo radila.

    Muka mi je od vas sto ste i tad i sad dobro zivjeli pa pljujete po onome sto je za neke ljude doslo kao blagoslov i cega se sad grcevito drze da im opet bezdusnici poput vas i to malo ne otmu kao sto ste godinama radili.

    Pokrijte se usima i makar zacepite sa supljom pricom i borite se da maknete ove kriminalce i pljackase iz parlamenta sa istim zarom sa kojim se zalazete za smanjenje plata sirotinji.

    Sram da vas bude.
    Malo ste promasili poentu, ali dobro, to je boljka vecine naroda u CG, sto uvijek gleda usko (nikad ne gleda siru sliku i procese), samo svoju licnu korist, koja im na kraju uopste ne bude ni korist, nego im se debelo naplati.

    Ako Vam neko poveca platu 250 EUR, pa Vam uzme onda 500 EUR kroz vece poreze, vece cijene hrane, odjece, obuce i sl. sta ste na kraju dobili? Dobili ste minus i vece dugove, to je poenta.

    Niko se ne zalaze za smanjenje plata, ali ne treba srljati glavom kroz zid i raditi pogresne poteze kao sto su enormna zaduzenja (sa enormnim kamatama), zarad populistickog povecanja plata umjesto da se taj novac iskoristi za otvaranje novih radnih mjesta, sirenje, unapredjivanje poslovanja, pa ce onda povecanje plata da dodje samo po sebi na racun stvaranja nove vrijednosti. Krediti se ne koriste za tekucu potrosnju to i ptice na grani znaju.

    Mislite li da je ES briga za Vas kao gradjanina i za Vasu porodicu, i za povecanje zarade. Briga ih je taman toliko koliko vode racuna o tome da ne kupuju auta od 120K EUR (Mercedes dzipove) dok gradjani primaju 450 EUR. Ne pitate odakle Mickey-u dzip, da ga nije zaradio? Ne, dobio ga je na racun sumnjivih radnji oko zaduzenja koje ce svi gradjani da plate, kroz vece poreze, kroz vece cijene svih artikala, i generalno kroz pogorsanje standarda zivljenja.

    Sta znaci biti kreditno sposoban, Vama je to benefit sto mozete da se zaduzujete umjesto da imate veoma dobar standard, kroz pametno koriscenje drzavnog novca, pa da mozete sjutra da kupite taj isti auto, stan od ustedjevine, normalne zarade, a ne da ulazite u kredite sa ogromnim kamatama (koje opet daju te iste tajkunske banke koje pripadaju proslom rezimu).

    U ekonomiji nema sentimentalnosti, postoji samo matematika, logika, i oprez. Sram treba da bude ES i Dritya sto iskoriscavaju losu poziciju gradjana (i rade za prosli sistem, ako Vam ovo nije jasno onda uopste ne citate, ne gledate, i ne pratite siru sliku) zarad licne koristi, i sto nista nijesu uradili da se standard gradjana popravi.

    Nema besplatnog rucka, to ce se mnogima kazati uskoro, pa ce biti poslije mi nijesmo znali, niko nas nije upozorio, nijesmo bili upoznati, itd. Pa ce biti drugi je kriv sto narod ne misli, i sto na racun toga bira pogresno, kao i ovih prethodnih 30 i kusur god.

    I na kraju pitanje zasto ES i Drity ne traze smanjenje cijena, i ogranicavanje cijena, pa da Vam to povecanje plata vrijedi vise? Zasto ES i Drity ne traze ogranicavanje extra profita gradjevinskim tajkunima pa da taj isti stan mozete da otplatite za 10 god. umjesto za 30 god. ili vise? To su sve mjere za povecanje standarda gradjana, ako im je istinski cilj to, a ne populisticka prica i farbanje.

    @Mojsije ti mi zvucis kao klasicni pripadnik srednjeg staleza proslog rezima, dobro situiran 5-10K EUR mjesecno od rezima, 3-4 nekretnine, 3-4 auta, ali treba na vrijeme da se inovira prica i od 'novih', odn. starih jos da se zakuci Jesi li dje naveo do sad da treba da se ponisti privatizacija Telekoma recimo, da se vrate desetine milijardi EUR u zemlju, da se blokiraju tajkuni 'proslog' rezima sa njihovim divljanjem u svim sektorima. Ne, jer si izgleda njihov Sistem, hocemo promjene na bolje, ali ipak necemo promjene na bolje ako ce 'apanaza' da bude ugrozena

  30. #320
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    https://investitor.me/2022/12/10/min...od-planiranog/

    Ultimativni dokaz da je ES program uspio.
    O ovome vise ne treba trositi rijeci.
    Uspio je program koji je planiran da bude finansiran iz zaduzenja. Cuno neko poimanje uspjeha. Osim ako mislis da je upsjeh sto smo se zaduzili.
    Mada i to ce za kratko vrijeme biti uspjeh, jer ni sve drzavne zapise ne mogu da prodaju koje ponude.
    Drzavi fali para, i dio su nadomjestili vecim akcizama na gorivo jer su inicijalno planirali da ce biti 50% snizene zbog divaljanja cijena i drzali su taj kec u rukavu ako niko ne bude htio da im da kredit.
    A koliko joj fali para pogledaj kapitalni budzet i realizaciju istog ove i prosle godine.
    Toliko lopata betona i kamena temljca je baceno ali se nista ne zavrsava. Kao ni kod prethodnika im.

    Nadam se da nisi skoro imao potrebu za doktorom ili nekim lijekom u apoteku na recept jer bi saznao da je rasulo u tom sektoru vece nego sto je ikad bilo a znamo da je DPS to unistio pofino.
    Pricam ti iz sopstvenog iskustva, bez floskula ministra Scekica.

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Inflacija bi se svakako desila, ES je možda uticala nekim procentom, ali mnogo manje nego što je donijela povišenjem primanja (lako se da provjeriti poređenjem cijena sa susjedstvom gdje nema ES).
    Ako je u EU prosjecna inflacija 11% u susjednoj Hrvatskoj 13.2% a kod nas je po oslobodjenom Monstatu 18% onda je pitanje zasto je kod nas 18% kad je uvijek bila neznatno veca od Eurozone.
    Mi iz Rusije nismo nista uvozili ni iz Ukrajine da nas to pogadja direktno. EU je vec druga prica, i to je tih 11%.
    Imaj u vidu da se kod nas nisu dirali cijenu struje (gro inflacije EU) i nafta je subvencionisana, a u EU vecinom nije, Hrvatska je neke proizvode ogranicila. Necemo sto bi bilo kad bi bilo varijante, nema potrebe samo se nadajmo da EPCG i CEDIS nece poc u minus sa svojim odlukama i zaposljavanjem.
    (P.S. Dove showergel je jeftiniji 70 centi u radnju na trg Bana Jelacica nego kod nas kad sam bio u septembru)

    Ovo dolje znas i sam, kao i Mojsije ali pisem zbog ostalih.

    Evropa sad je povecala kolicinu novca u opticaju odnosno raspolozivi dohodak gradjana, samim tim se traznja za proizvodima povecala, i usljed manje ponude kriva ponude i traznja se presijecala na vecoj cijeni.
    To znaci i veci PDV drzavi u budzet.
    Vrijednost novca odnosno kupovna moc gradjana je opala, i to pokazuju istrazivanja. I to je svako znao da ce da se desi.
    Jer kad se poveca kolicina novca u opticaju bez stvorene nove vrijednosti dogadja se inflacija. Ovi stariji pamte 90te i stampanje dinara do iznemoglosti.

    Valjalo bi da se manemo floskula da su ljudi za to da se vrate manje plate. Niko to ne pise ovdje, samo se sugerise da je ovaj koncept neodrziv jer se finansira iz zaduzenja. Dodatno je budzet ove godine opterecen raznim populistickim glupostima .
    Ja prvi sam govorio da stedite ovo povecanje ukoliko ste u prilici. Na zalost to je bilo tesko jer narod je i ovako jedva uspijevao da prezivi, a praceno inflacijom postalo je jos teze.
    Mnogi su uzeli kredite u januar i februar prije nego je krenuo rat u Ukrajini na te uvecane zarade, to potvrdjuje i kreditna aktivnost banaka. Ti ljudi sad mahom vracu kredite, a preostali dohodak im ne vrijedi jednako kao sto je prije, manje mogu da kupe.
    A ovo ce neko morati da vrati. Jer smo povecali plate a nismo kreirali novu dodatu vrijednost. To se ne radi.
    Imate i domino efekat zahtjeva za povecanjem drzavnih sluzbenika.

    Povecanje je naravno trebalo da se odradi, ali horizontalno, nikako vertikalno.
    Mizerna je minimalna plata 250 eura, i njima je trebalo povecati a zaposlenima cija je plata bila veca od potrosacke korpe npr nije trebalo. Neki modalitet je morao da se napravi, da bude pravedniji.
    I ovo sto vam remark kaze, dosta firmi nema veci trosak zarada, vec je ono sto je davala u kesu sad je preusmerila na racun. To ce pokazati i bilansi na kraju ove godine. Uostalom pogledajte Voli i Lakovic. Broj radnica po marketima je znacajno manji. U Nas Diskont radi 5 kasa max.
    Ista je prica za djecije dodatke. Djeciji dodatak ne treba djetetu zaposlenog u banci ili EPCG npr, ali treba zaposlenom u kladionici ili marketu i slicnim nisko placenim zanimanjima.
    Ako smo vec drzava socijalne pravde, onda je trebalo odraditi da ta pomoc dodje bas do socijalnih slucajeva.
    Kosmicka je pravda pa je Damjanovic sad ministar finansija i isplacuje onu nebulozu za majke sa troje djece. Sad valjda kapira sto je napravio guranjem tog zakona.
    A mi smo povecali svima od minimalca do poslanika od po 2,000.

    Paralelno sa ovim drzava je morala da poradi na boljoj naplati poreza, suzbijanju sive ekonomije, povecanju poreske osnovice.
    Ali nama je Poreska Uprava (Uprava prihoda i Carina) u vd stanju evo dvije godine i poreski dug se ne smanjuje znacajno. Neki reprogrami potpisani ali i dalje ogroman poreski dug.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  31. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  32. #321
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Tačno ću pomisliti da se za*ebavaš kad u istom postu pominješ povećanje novca u opticaju zbog ES, i štampanje dinara.

    Ajde da uzmemo najjednostavniji mogući primjer:

    Prije ES: Firma za platu jednog radnika daje 100€, od toga 60€ ide radniku, a 40€ ide Državi.

    Poslije ES: Firma za platu jednog radnika ponovo daje 100€, od toga 80€ ide radniku, a 20€ Državi.

    Šta je ođe stvoreno iz ničega? Šta je izmišljeno? U oba slučaja radnik proizvodi isto, firma prodaje isto, samo je raspodjela prihoda različita.

    Kod onih koji su radili za minimalac je trošak nešto veći, ali to se prelilo iz džepa vlasnika firmi, u džepove radnika, ništa novo nije palo sa neba.

    Ako ćemo da ih kritikujemo, možemo ih jedino kritikovati da su pogrešno izračunali koliki će biti budžetski prihodi, tj da se smanjenje prihoda zbog promjene poreske politike i podizanja minimalca, neće nadomjestiti većim prihodima od pdv-a itd. No ni to se ne bi desilo da političari nijesu izmasakrirali program sa populističkim socijalnim mjerama.

    Zato umjesto da kritikujemo povećanje minimalca (koji i dalje nije dovoljan ni za puko preživljavanje), i poreske olakšice, bolje da se fokusiramo na rak ranu CG ekonomije, a to je preglomazni državni aparat. Uhljebi koji nam iźedoše budućnost. Da se njih otarasimo sa budžeta, imali bi taman odmah za minimum 1k prosječne plate onima koji rade. I za socijalna davanja, i za zdravstvo, i za obrazovanje.

    P.S. Ministar koji zapomaže pola godine kako smo pred bankrotom, sad daje "13. penziju".

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  33. The Following 3 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  34. #322
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Umalo da zaboravim, od kad je ES krenuo, Laković je otvorio jedan supermarket u centru Nk, a prije par dana i hipermarket u nekadašnjoj zgradi Konija.

    Ako si raspoložen da se kladimo u ručak da će 4 velika lanca marketa ove godine imati više radnika nego u godini prije ES.

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  35. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  36. #323
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Tačno ću pomisliti da se za*ebavaš kad u istom postu pominješ povećanje novca u opticaju zbog ES, i štampanje dinara.
    Pokušah da pojasnim inflaciju. Nije mi do zajebavanja.

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ajde da uzmemo najjednostavniji mogući primjer:
    Prije ES: Firma za platu jednog radnika daje 100€, od toga 60€ ide radniku, a 40€ ide Državi.
    Poslije ES: Firma za platu jednog radnika ponovo daje 100€, od toga 80€ ide radniku, a 20€ Državi.
    Šta je ođe stvoreno iz ničega? Šta je izmišljeno? U oba slučaja radnik proizvodi isto, firma prodaje isto, samo je raspodjela prihoda različita.
    Zaboravljaš osnovne pretpostavke programa:
    - Ne rade svi kod privatnika, neki rade u javnoj upravi koja se finansira iz poreza, kojih se država ovim programom odrekla.
    - Izfinansiran je iz zaduženja - dakle nečega što nemamo
    - Ovu jednačinu sa jednom nepoznatom, osim ove dvije gore nepoznate koje pomenuh, dodaj još jednu nepoznatu - zdravstvo u koju više ne sipaš pare i vidi što si dobio na današnji dan. Samo nemoj reć da je bilo loše i prije. Jer jes bilo loše, ali ne ovoliko.
    - Na kraju svega, dodaj faktor inflacije u toj jednačini i vidi što si dobio.

    Dao si građanima više novca bez nove stvorene vrijednosti. Povećanje zarade nije praćeno povećanjem pivredne aktivnosti već na istu privrednu aktivnost si dao građanim više novca, i ukinuo doprinose za zdravstvo.
    To se zove davanje većih zarada iz ničega i normalno da je kreiralo inflaciju.

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Kod onih koji su radili za minimalac je trošak nešto veći, ali to se prelilo iz džepa vlasnika firmi, u džepove radnika, ništa novo nije palo sa neba.
    I za to ne vidim nikakav problem, pričam o remarkovom slučaju koji je naveo. Trošak zarade poslodavca je ostao isti, samo sad ide preko računa umjesto izvlačenja para iz firme preko materijalnih troškova.

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ako ćemo da ih kritikujemo, možemo ih jedino kritikovati da su pogrešno izračunali koliki će biti budžetski prihodi, tj da se smanjenje prihoda zbog promjene poreske politike i podizanja minimalca, neće nadomjestiti većim prihodima od pdv-a itd. No ni to se ne bi desilo da političari nijesu izmasakrirali program sa populističkim socijalnim mjerama.
    Na žalost nisu dovoljno ostali da realizuju prihode budžeta koji je bio bolji od najboljeg budžeta u istoriji. Sreća pa oni prihodi od oduzete imovine nisu trebali nikome i slične stavke koje su planirali. Svakako za prvih 6 mjeseci ove godine su veći prihodi nego prošle zbog QR koda. Kamo sreće da DPS taj program nije odlagao 2-3 put.

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Zato umjesto da kritikujemo povećanje minimalca (koji i dalje nije dovoljan ni za puko preživljavanje), i poreske olakšice, bolje da se fokusiramo na rak ranu CG ekonomije, a to je preglomazni državni aparat. Uhljebi koji nam iźedoše budućnost. Da se njih otarasimo sa budžeta, imali bi taman odmah za minimum 1k prosječne plate onima koji rade. I za socijalna davanja, i za zdravstvo, i za obrazovanje.
    Evropa sad je povećao plate tim istim državnim službenicima.
    A kritiku sam već iznio, ovo je trebalo da se uradi horizontalno do određenog nivoa prihoda u državi, ne vertikalno i svima. Ako smo država socijalne pravde, a jesmo po Ustavu, onda bogatiji i imućniji treba da podnesu veći teret.

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    P.S. Ministar koji zapomaže pola godine kako smo pred bankrotom, sad daje "13. penziju".
    To nije 13 penzija nego jednokratna pomoć u iznosu od 200, 100 i 50 eura zavisno od toga kolika je nekome penzija.
    Mome ocu još uvijek nije ni minimalne 253 iako su javili na sve medije da jeste.

    Ministar će tek da zapomaže u januaru i martu kad dospijevaju neke značajnije otplate dugova.

    Ne znam koliko ste pratili, očekivao je 300 miliona da će domaće banke da mu finansiraju. Nije ni 1/6 toga uspio da dobije. Nije zalud išao do Svjetske banke i centrale OTP nedavno.
    Nisu MMF i Svjetska Banka govorili da je plan dobar ako se primijeni etapno. Složićemo se da oni tamo mnogo više znaju od nas.

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Umalo da zaboravim, od kad je ES krenuo, Laković je otvorio jedan supermarket u centru Nk, a prije par dana i hipermarket u nekadašnjoj zgradi Konija.
    Ako si raspoložen da se kladimo u ručak da će 4 velika lanca marketa ove godine imati više radnika nego u godini prije ES.
    Sent using Tapatalk
    Na isti broj objekata broj zaposlenih je manji. Otvaranje novih objekata prirodno iziskuje nove radnike. Baš zbog ovoga što si naveo - oni koji su bili minimalac su dodatni trošak poslodavcu.
    Komšinica radi u Naš Diskont pa znam o čemu pričam, a i sam vidim kad odem.
    Ne kladim se nikad, a i to klađenje se ne operezuje đavo popio kako bi trebalo pa me dodatno smeta.
    Ručak ću platit kad god hoćeš i bez opklade. Biraj mjesto i javi dan ranije.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  37. #324
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Dublin
    Posts
    973
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Kad vidim ovaj budžet za narednu godinu, a paralelno pročitam vijesti na svijetu i prognoze kretanja kamatnih stopa, kao i kompoziciju naše političke scene, samo vidim da ovim ljudima na vlasti i opoziciji uopšte nije bitno ni 1% što će biti s ovom državom i dobrobit ljudi koji žive u njoj i kako će nam neko dat milijardu kredita narednih 5 god da vratimo kredite a ne da kreiramo novu vrijednost.

    Bitan im je rejting politički sad i odmah.

    Mi nemamo monetarnu politiku, zavisimo od ECB(srećom), ali država može itekako da utiče na ekonomiju i pravac kretanja cijena, svojom potrošnjom. Imati inflaciju od 18% je porazno uz nepromijenjenu cijenu struje i to da ne koristimo gas iz ruskih gasovoda uopšte.

    U vremenu inflacije, država Crna Gora podiže svoju potrošnju koju finansiramo iz kredita (triple red flag) što samo kreira dodatni krug inflacije.

    Mislite da će cijena nekretnina pasti kad 50k ljudi iz državne uprave dobije još 20% na platu i sa tim mogućnost još većeg kredita? Nema trika.

    Kombinacija većih kamatnih stopa i smanjenje potrošnje države je recept za suzbijanje inflacije, ne vraćanje na sramno oporezovanje rada prije Evrope Sad.

    A mislim da debelo se ima šta srezat prije podizanja daljih nameta privredi. Evropa Sad je dosta pomogla suzbijanje sive ekonomije u privredi.

    Uvođenje zamrzavanja novih radnih mjesta u državnoj upravi na 10 god i nezapošljavanje novih kadrova na radnim mjestima ljudi koji idu u penziju bio bi dobar početak racionalizacije javne uprave(interna unapređenja za pozicije rukovodioca sektora/organa).

    Čak i da uvedemo dobrovoljne prijave za otpremnine ostalima pa i da se zadužimo za to kao jednokratni trošak bi nam se isplatilo.

    To je rak rana naše ekonomije. Al ne diže rejting pred izbore uraditi ovo.
    Last edited by RMD; 11-12-22 at 01:39.

  38. The Following 3 Users Say Thank You to RMD For This Useful Post:


  39. #325
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Ne bih da kvarim sliku, ali prvo osjetno povecanje cijena (koje i dalje traje) bilo je kad je poskupjelo gorivo (dizel) na 1.74.
    Kako upisujem kad tankiram auto - cijena u avgustu prosle godine bila je 1.19 po litru da bi svoj maksimum dosegla u martu taman kad je krenula Evropa Sad... ali i rat u Ukrajini.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

Page 13 of 20 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 22:46
  2. Ekonomija Crne Gore do 1945
    By MonterO in forum Istorija
    Replies: 47
    Last Post: 29-06-11, 00:19
  3. Replies: 1
    Last Post: 24-01-08, 08:20
  4. Ekonomija, privredni razvoj
    By Jallice in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 04-04-04, 00:17
  5. Ekonomija
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-04, 22:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •