Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 55

Thread: Isus ce biti na umoru dok je svijeta: ne treba spavati za to vrijeme

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Isus ce biti na umoru dok je svijeta: ne treba spavati za to vrijeme

    ovu misao je izrekao Pascal, jedan od mojih omiljenih duhova koje najaradije uzimam u ruke poslije Biblije za citanje….

    zapravo, u zadnjim satima pred pocetak Hristovog stradanja na krstu mozda najbolje opisan ljudski rod, od pocetka kad je stvoren do dana danasnjeg…. “vrt” mucenja u kojem je bio jedan Hrist u kojem spasava sav ljudski rod i sebe, naspram predivnog vrta naslade u kojem je stvoren jedan adam koji je upropastio sebe i sve generacije poslije….

    vjerovatno ima i medju vama onih koji su nekad prezivljavali neku groznu stvar a da su im prijatelji “spavali” i da ste se usred te sveopste napustenosti u nevolji predavali sebi ili Bogu…Isus je svoje zadnje sate provodio u molitvama, neko ko zna sto ga ceka, unaprijed gledajuci strahovite udarce raznih biceva, ozarene face polusvijeta koje likuju i trazivsi utjehu kao svaki covjek medju ljudima koje voli i koji sa njim provode vrijeme, nalazi ih gdje spavaju….on ih moli da malo probdiju sa njim a oni ga ostavljaju sasvim nemarno, gotovo ravnodusno, nemajuci cak ni toliko sazaljenja niti pameti da toliko malo ostanu budni sa njim….

    On trpi tu muku i napustenost u nocnoj stravi i nasavsi ucenike tj svoje najblize gdje spavaju opet nakon sto ih je pozvao na pripravnost “duh je srcan ali je tijelo slabo” ima dobrotu da ih ne budi, i ostavlja ih u njihovom pocinku….. Isus videci sve svoje prijatelje kako spavaju a sve svoje neprijatelje kako budno motre, predaje se sav svome Ocu….. Isus ne gleda u Judi njegovo neprijateljstvo, vec zapovijest Boga koga voli i vidi ga tako da ga naziva prijateljem iako ga ovaj izdaje cjelivanjem..... duh je srcan ali je tijelo slabo……”strazite dakle”….univerzalni uzor za sve…..

    “…Ti me ne bi trazio da me vec nisi imao. Ne strahuj dakle.”

  2. #2
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,423
    Thanks Thanks Given 
    5,559
    Thanks Thanks Received 
    5,001
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    to se u nasem narodu kaze "zrtvovao se za kolektiv".

    Samo jedno pitanje. Sta je poenta topica?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor View Post
    to se u nasem narodu kaze "zrtvovao se za kolektiv".

    Samo jedno pitanje. Sta je poenta topica?
    poenta topika je da malo svijetla razgrne toliko mraka....

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i da malo ljudi pocnu da razmisljaju o zivotu, kad bi ljudi poceli samo malo vise da razmisljaju o tome mnogo bi manje bilo losih stvari koje se danas desavaju u svijetu
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    “vrt” mucenja u kojem je bio jedan Hrist u kojem spasava sav ljudski rod i sebe, naspram predivnog vrta naslade u kojem je stvoren jedan adam koji je upropastio sebe i sve generacije poslije….
    Prvo, iz perspektive istorije nakon zrtve Hristove logicno je svakome covjeku koji ima oci da vidi sta se u svijetu i u ljudima desava, da se zapita kako je to Hristova zrtva spasila ljude? I zasto bi Hrist rekao da treba doci ponovo, ako je svojim ondasnjim zivotom i zrtvom potpuno spasao ljude i svijet? Najlogicnija i najpostenija, iskrena pitanja...?

    Quote Originally Posted by phenomenon
    vjerovatno ima i medju vama onih koji su nekad prezivljavali neku groznu stvar a da su im prijatelji “spavali” i da ste se usred te sveopste napustenosti u nevolji predavali sebi ili Bogu…
    Yeah, znamo, znamo... Kakav je osjecaj kad imas potrebu da se povjeris nekome koga smatras bliskim a on se oglusi potpuno... Ako nema "uho da te cuje", zasmeta mu nesto sto mu kazes u svom teskom trenutku pada,kad ti duh nije bas najsvjetliji ni razmisljanje najjasnije... Ili te cak zato i odbije, zatvori se za tebe i zatvori komunikaciju i druzenje jer ne zeli da se smara tobom... (posto ili ima svojih problema pa ne moze jos i tvoje da nosi jer mu je mala snaga, ili je srecan pa nije nastiman na vibru da se smara nevoljama- antena mu ne hvata nesrecne vibre ...ili prosto odnekud zakljuci kako nisi vrijedan truda???..)

    ....I onda te uz tvoju trenutnu nevolju pogodi jos i to sto shvatis da taj koga si smatrao bliskim, tebe bliskim ocigledno ne smatra, kad nema uho da te cuje.. To je bol na bol.... Ti si njemu pomogao, a on tebi nece... Ti si imao uho za njega, a on ga za tebe nema...

    No, ne vjerujem ipak da postoji takvo nevinasce medju nama koje se nikad nije oglusilo o poziv na pomoc drugog Bozjeg stvora....Najvise boli sopstveni bol, zar ne... A osjecamo li mi kao Hrist i Bog sto osjecaju, uvijek bol drugoga kome nas Bog upucuje da i mi njemu pomognemo....? Imamo li, iskreno, i mi takvih grijehova na dusi, da je neko nama pomogao i podrzao nas, a mi za njega nismo bas imali (sl)uha ni strpljenja...

    I filozofski dobro pitanje bi moglo glasiti - biramo li mi prijatelje, kako i po kojim zapravo kriterijumima (i jesu li ti nasi kriterijumi zapravo dobri-well, to se vremenom pokaze, je li...), ili prihvatamo prijetelje koje nam bog spontano u zivot salje prema nasim potrebama...

    Quote Originally Posted by phenomenon
    i trazivsi utjehu kao svaki covjek medju ljudima koje voli i koji sa njim provode vrijeme, nalazi ih gdje spavaju….on ih moli da malo probdiju sa njim a oni ga ostavljaju sasvim nemarno, gotovo ravnodusno, nemajuci cak ni toliko sazaljenja niti pameti da toliko malo ostanu budni sa njim….
    E moj phenu...Nije li Hrist rekao "ko ima uho da cuje, cuti ce, ko ima oko da vidi- vidjece..." I obrnuto...

    Ponekad je pravo pitanje koga mi to "vidimo" kao prijatelja i ljubljeno bice, a da tek u tim nekim odsudnim trenucima kada se prijateljstvo testira, vidimo da nam on prijatelj nije; a kojega istinskog prijatelja koji nam zaista hoce pomoci, ne zarezujemo jer ga "ne vidimo i ne cujemo" ....
    Zeljeli bi pomoc od ocigledno nespremnih na to, a ne zelimo da se otvorimo spremnome...(razlozi mogu biti razni (najcesce ih racionalizujemo; ali koji izgovor zapravo imamo sto ne prihvatamo onu pomoc koju nam Bog zaista salje u trenutku nevolje, i imamo li onda prava da se zalimo kada pruzenu ruku ne prihvatimo...), no odgovor lezi u nasoj otvorenosti za ono sto nam Bog porucuje - imamo li oci da vidimo i uho da cujemo...)

    “…Ti me ne bi trazio da me vec nisi imao. Ne strahuj dakle.”.........
    Bog dragi je uvijek pored nas (a Bog nam na zemlji pomaze onako kako moze- prevashodno kroz druge ljude, takodje svoju djecu...); samo je pitanje vidimo li mi Boga uvijek, osjecamo li ga uvijek i pustamo li ga u sebe uvijek (i kad nam je tesko; jer Bog jeste tu i tada, naravno, i Bog nam i tada salje pomoc, naravno....)... Vidimo li mi i osjecamo li tu pomoc i pomagaca kojega nam Bog salje...? Ili ga ne vidimo? Prihvatamo li ili (arogantno?) odbacujemo Bozju pomoc? Pitanje je samo jesu li nam oci i usi dovoljno otvorene...
    Bog ispunjava molitve, no vidimo li mi i cujemo li uvijek njegov odgovor? (ima prica u vezi toga na "Slava svecima", post 16...) ...Spavamo li ili ne spavamo..?

    (Istine radi valja reci da se rezonanca desava kad se pogodi ista vibracija, a vibracija covjekova duha jesu njegova osjecanja... U teskim momentima najbolje te moze razumjeti onaj ko ih sam istodobno prozivljava...Nije li istina da kad smo sretni, primjecujemo i srecemo srecne ljude, i obrnuto... Sve je to po prirodnom bozjem zakonu "slicna vibra privlaci slicnu"- zakon rezonance...)

    Quote Originally Posted by phenomenon
    On trpi tu muku i napustenost u nocnoj stravi i nasavsi ucenike tj svoje najblize gdje spavaju opet nakon sto ih je pozvao na pripravnost “duh je srcan ali je tijelo slabo” ima dobrotu da ih ne budi, i ostavlja ih u njihovom pocinku…..
    O ovome sve znam... Kako od sebe (svoga bola, hocu reci..) zastititi onoga koga volis...

    ...Mada cinjenica ostaje da ako i taj tebe voli, on ce osjetiti tvoj bol i htjeti ti pomoci (jer prava, istinska ljubav najjasnije vidi duboko unutar voljenoga bica...:! ...A ako te ne osjeca, jasno je koliki su dometi njegova srca i ljubavi prema tebi...
    Last edited by odli; 14-12-06 at 04:22.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon View Post
    poenta topika je da malo svijetla razgrne toliko mraka....
    I kako postici da slijepac vidi svjetlo...? Bog je svjetlost uvijek, i On je uvijek tu, i iz sume sumarum je jasno da mi moramo na operaciju ociju...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mungos View Post
    i da malo ljudi pocnu da razmisljaju o zivotu, kad bi ljudi poceli samo malo vise da razmisljaju o tome mnogo bi manje bilo losih stvari koje se danas desavaju u svijetu
    Ne mozhemo svi bit` Majka Tereza, z`isto...

    Never Complain, Never Explain

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    ....I onda te uz tvoju trenutnu nevolju pogodi jos i to sto shvatis da taj koga si smatrao bliskim, tebe bliskim ocigledno ne smatra, kad nema uho da te cuje.. To je bol na bol.... Ti si njemu pomogao, a on tebi nece... Ti si imao uho za njega, a on ga za tebe nema...
    Primjecujesh li koliko je ruzhno ovo shto si napisala?
    Ispada da nekom chinish dobro da bi on tebi vratio isto tako, a ne zato shto je tebi LIJEPO+JEDINI NORMALAN I PRIRODAN OSJECAJ kad imash razumijevanja, strpljenja, ljubavi itd. za druge. I josh mu u sebi (u najboljem sluchaju) to nabijash na nos i zamjerash, tipa "Aaaaa kad je tebi trebalo - ja sam mogla, a kad meni treba- tebe ni za lijek".

    Quote Originally Posted by odli
    Bog ispunjava molitve, no vidimo li mi i cujemo li uvijek njegov odgovor?
    Aham, ka` Deda Mraz isto...

    Never Complain, Never Explain

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    I kako postici da slijepac vidi svjetlo...? Bog je svjetlost uvijek, i On je uvijek tu, i iz sume sumarum je jasno da mi moramo na operaciju ociju...
    Ne trebaju ti oči da vidiš svijetlost.

    Nije u pitanju to, vidiš li ti svijetlost ili ne već priznaješ li to da je sijalica upaljena ili ne (u suštini problema je i to, ko je upalio svijetlo).

    U biti Sljepac iako ne vidi svijetlost on može osijetiti njenu toplinu. Medjutim kako on zna da mi znamo da on ne vidi očima, a medjutim zna i to da je u stanju da vidi na drugi način, a zna da mi to ne znamo onda može slobodno da nam tvrdi da ne vidi.

    U pitanju je mnogo kompleksniji problem:

    Mi ne znamo ko je upalio svijetlo, a ni neznamo kako ko doživljava to svijetlo i dali krije da ga vidi.

    Nadam se da moje komentare ne shvatate bukvalno.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svijetlo je upalio drug Marx...

  11. #11
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki View Post
    Svijetlo je upalio drug Marx...
    Jes,no ga treba ugasit,to je muka...
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Ne mozhemo svi bit` Majka Tereza, z`isto...
    ne, al mozes da se trudis
    Bog nam je dao izbor, ili hoces ili neces
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Primjecujesh li koliko je ruzhno ovo shto si napisala?
    Ispada da nekom chinish dobro da bi on tebi vratio isto tako, a ne zato shto je tebi LIJEPO+JEDINI NORMALAN I PRIRODAN OSJECAJ kad imash razumijevanja, strpljenja, ljubavi itd. za druge. I josh mu u sebi (u najboljem sluchaju) to nabijash na nos i zamjerash, tipa "Aaaaa kad je tebi trebalo - ja sam mogla, a kad meni treba- tebe ni za lijek".


    Aham, ka` Deda Mraz isto...
    sestro, Isus je govorio da pomognes svima bilo da te vole ili mrze
    ko tebe krsem ti njega hlebom
    danas ce se rijetko ko tako ponijeti
    al eto bar mozes prema nekom ko tebi chini dobro
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i jos jedna stvar, moje misljenje je da ako zaista vjerujes u Boga i ono sto je Hrist govorio...nikad neces posumnjati da lose stvari koji ti se desavaju mogu da dodju kao kazna od Boga
    mislim da nam Bog nije dao zivot da bi nas kaznjavao u njemu
    takodje mislim da u zivotu postoji masu stvari koje bi mogle da nam se dese lose a ne desavaju se jer nam Bog zapravo pomaze
    imam jedan preprican 'san' nepoznatog autora na engleskom pa cu vam ga naknadno citirat
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mungos View Post
    sestro, Isus je govorio da pomognes svima bilo da te vole ili mrze
    ko tebe krsem ti njega hlebom
    danas ce se rijetko ko tako ponijeti
    al eto bar mozes prema nekom ko tebi chini dobro
    Ja o tome i pricham... Prochitaj pazhljivije josh jednom, brate.
    Never Complain, Never Explain

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Ja o tome i pricham... Prochitaj pazhljivije josh jednom, brate.
    ja sam te shvatio da kazes da ne treba cinit dobro?
    ja samo kazem da treba i kad ne osjecas da bas ne trebas, sigurno neces pogrijesit bar ako vjerujes u Boga
    al ljudi ne vjeruju, vjeruju da samo zive jedan zivot.


    a evo ovog sna

    One night I had a dream.
    I dreamed I was walking
    along the beach with God
    and across the sky
    flashed scenes from my life.
    For each scene
    I noticed two sets of footprints
    in the sand,
    one belonged to me
    and other to the God.
    When the last scene of my life
    flashed before us
    I looked back
    at the footprints in the sand.
    I noticed that at times
    along the path of life
    there was only
    one set of footprints.
    I also noticed that it happened
    at the very lowest
    and saddest times of my life.
    This really bothered me
    and I questioned God about it.
    ''God, You said that once
    i decided to follow You,
    You would walk with me
    all the way but I notice
    that during the most
    troublesome times in my life
    there is only one set
    of footprints.
    I don't understand why
    when I need You must,
    You leave me''.
    God replied,
    ''My precious child,
    I love you
    and I would never leave you
    during your times of trials and suffering.
    When you see
    only one set of footprints
    it was then I carried you''.
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,423
    Thanks Thanks Given 
    5,559
    Thanks Thanks Received 
    5,001
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon View Post
    poenta topika je da malo svijetla razgrne toliko mraka....
    E, u ovom cu se i ja slozit i ovim skidam kapu "osnivacima" religija. Svidja mi se ideja religije (par rijeci okuplja velike narodne mase) , no par faktora u religiji mi jednostavno smeta.

    Mozda sam iz ato sve blize ateizmu... Bice da je crkva unistila stvari. Ili nauka i naucna otkrica. Ko zna, da crkve nema mozda i bih i ja bio neki vid vjernika. :devil:
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon View Post
    poenta topika je da malo svijetla razgrne toliko mraka....
    Quote Originally Posted by Mungos View Post
    i da malo ljudi pocnu da razmisljaju o zivotu, kad bi ljudi poceli samo malo vise da razmisljaju o tome mnogo bi manje bilo losih stvari koje se danas desavaju u svijetu
    Da su ljudi razmisljali, gdje bi smo dogurali? Pandorina kutija je odavno otvorena, a ostala je jedino nada...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  19. #19
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina
    Primjecujesh li koliko je ruzhno ovo shto si napisala?
    Ispada da nekom chinish dobro da bi on tebi vratio isto tako, a ne zato shto je tebi LIJEPO+JEDINI NORMALAN I PRIRODAN OSJECAJ kad imash razumijevanja, strpljenja, ljubavi itd. za druge. I josh mu u sebi (u najboljem sluchaju) to nabijash na nos i zamjerash, tipa "Aaaaa kad je tebi trebalo - ja sam mogla, a kad meni treba- tebe ni za lijek".

    Uh... Nisam ja to mislila tako kako si ti sad prikazala, avaj. Mungos je lijepo rekao

    Quote Originally Posted by Mungos
    sestro, Isus je govorio da pomognes svima bilo da te vole ili mrze
    ko tebe krsem ti njega hlebom
    danas ce se rijetko ko tako ponijeti
    al eto bar mozes prema nekom ko tebi chini dobro

    Ne gledam ja to tako, da mjerim na vagu koliko-ja-tebi-toliko-ti-meni, i ne volim uopste nekoga manje ako trenutno nije u mogucnosti da mi pomogne, pobogu, nego sam samo htjela reci kako je u vremenu kad ima neki problem, covjek pojacano osjetljiv na sve, pa se ne raduje bas ako nema nikoga da mu pomogne...i to je onda onaj "bol na bol" koji se slaze u srcu...
    Boli te jedno, a jos te zaboli i nesto sto s tim problemom nema veze...

    Jer "radost se dijeljenjem uvecava, a problem se dijeljenjem smanjuje"...
    Last edited by odli; 15-12-06 at 06:11.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  20. #20
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina
    Quote Originally Posted by odli
    Bog ispunjava molitve, no vidimo li mi i cujemo li uvijek njegov odgovor?
    Aham, ka` Deda Mraz isto...
    Ma nije Bog Djeda mraz..!

    Bog zivi u ljudima (bar mu je to cilj ), pa je onda normalno da im ispunjava molitve...
    To drugim rijecima mozes reci i "sto mislis (molitva- to su misli) - to ti se desava (ispunjenje molitve ili neke svoje zamisljene akcije...)

    E sad, ako ispunjenje molitve (tj. nase zelje ili zamisli) potpuno zavisi od nas, onda nema puno dilema, ali ako njeno ispunjenje ukljucuje i druge, tu stvari mogu biti komplikovanije...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ej odli svidja mi se tvoj potpis, to je jedna od cinjenica koja krasi ljubav
    a ljubav je od Boga to je ono sto nas razlikuje od zivotinja
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  22. #22
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Funestis
    Ne trebaju ti oči da vidiš svijetlost.

    Nije u pitanju to, vidiš li ti svijetlost ili ne već priznaješ li to da je sijalica upaljena ili ne (u suštini problema je i to, ko je upalio svijetlo).
    Hehe...Funestise...Kuzim ja sta govoris...Ali ja i dalje ostajem pri stavu da mi je misljenje potpuno obrnuto od ovoga koje si tu iznio...

    Pobogu, kako mogu da priznam da li je sijalica upaljena ili nije ako nemam oci da vidim ili ne vidim svjetlost??! Zaista...



    Quote Originally Posted by Funestis
    U biti Sljepac iako ne vidi svijetlost on može osijetiti njenu toplinu.
    Ok, ok, ali ti sad odje banalizujes i bukvalizujes u skladu sa materijalnom ravni ono sto sam rekla... Ma znam da shvatas sto htjedoh da kazem...

    Quote Originally Posted by Funestis
    Mi ne znamo ko je upalio svijetlo, a ni neznamo kako ko doživljava to svijetlo i dali krije da ga vidi.
    Ajde ovo "ne znamo ko je upalio svjetlo" da preskocimo, ali ovo ostalo si lijepo primijetio bogami...

    A da li onaj ko vidi to svjetlo krije da ga vidi? Ne vjerujem da moze to da krije bilo ko ko tu svjetlost vidi, kao sto ni Hrist nije mogao to da krije, pa ga je i po cijenu opasnosti objavljivao drugima...To je toliko lijepo da covjek prosto nema srca i ne moze to da krije, pretpostavljam... To je u Bibliji opisano rijecima "Ne mece se svijeca pod stol, nego se stavlja na stol da svijetli svima u kuci"...
    Last edited by odli; 15-12-06 at 06:47.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Condor View Post
    E, u ovom cu se i ja slozit i ovim skidam kapu "osnivacima" religija. Svidja mi se ideja religije (par rijeci okuplja velike narodne mase) , no par faktora u religiji mi jednostavno smeta.

    Mozda sam iz ato sve blize ateizmu... Bice da je crkva unistila stvari. Ili nauka i naucna otkrica. Ko zna, da crkve nema mozda i bih i ja bio neki vid vjernika. :devil:
    Stvar je u tome da ne moras biti religiozan da bi bio vjernik.

    Bogami nazalost ima religioznih ljudi koji nisu vjernici u Boga... I obrnuto... Sigurno je da je ponasanje Crkve u nekim stvarima odvratilo mnoge ljude od vjere u Boga, ali sto se nauke tice, kvantna fizika potvrdjuje moc vjere...
    Last edited by odli; 15-12-06 at 06:05.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  24. #24
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mungos
    I don't understand why
    when I need You most,
    You leave me''.
    God replied,
    ''My precious child,
    I love you
    and I would never leave you
    during your times of trials and suffering.
    When you see
    only one set of footprints
    it was then I carried you''.
    Divna je ova prica, Mungos..
    Drugi odgovor mozda moze biti da nije vidio Bozje stope pored svojih zato sto je Bog tada bio i hodao u njemu...


    Quote Originally Posted by Mungos
    ej odli svidja mi se tvoj potpis, to je jedna od cinjenica koja krasi ljubav
    Upravo tako. Ko zna zna, a ko jos ne zna, naucice...
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  25. #25
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ali da se vratimo mi na temu...

    Isus ce biti na umoru dok je svijeta: ne treba spavati za to vrijeme
    ...da razmisljamo i diskutujemo sto znace rijeci "Isus ce biti na umoru dok je svijeta" ??

    Mislim, Isus je nakon smrti vaskrsao, a nakon vaskrsenja nema vise umiranja, kao sto znamo...?

    Pa kako je onda, u kom smislu, moguce da Isus bude "na umoru" i nakon sto je vaskrsao za vijeke vjekova???
    I kako u tu misao uklopiti Isusove rijeci da ce doci ponovo...?
    Last edited by odli; 15-12-06 at 06:55.
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. TITO i njegove zene...
    By Jim Morrison in forum Istorija
    Replies: 21
    Last Post: 04-05-10, 17:23
  2. Malo 'nedavne' istorije!
    By englezovic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 10
    Last Post: 13-04-04, 08:20
  3. Kosovo: mrtvi, duge cijevi, paljenje srpskih kuca
    By Apatrid in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 404
    Last Post: 03-04-04, 17:12
  4. Pravila cutanja...
    By Karma in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 9
    Last Post: 17-03-04, 07:33
  5. Ahmed Deedat o...
    By Kralj_Tvrtko in forum Religija i filozofija
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-04, 18:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •