Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 44

Thread: Povratak na Mjesec i ostala istraživanja vezana za Mjesec

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Povratak na Mjesec i ostala istraživanja vezana za Mjesec

    NASA ozbiljno priprema novu ljudsku misiju na Mijesec. Ovoga puta ljudi će otići na Mijesec i tamo i ostati.

    Naime planira se postavljanje permanentne baze na Mijesecu i to na jednom od polova.

    Prema NASA-i ovaj projekat će biti međunarodnog karaktera i već 14 raznih svemirskih agencija po svijetu žele da se uključe.

    Detalji o ovom (do sada vijerovano i najambicioznijem) projektu na donjem linku.

    http://www.universetoday.com/2006/12...-for-the-moon/

  2. #2
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    611
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    NOVU? Oces da kazes prvu?

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa jes* cudno malo.... Dosta se govorilo o tome da je *prva* misija na Mars, bila samo prica za narod, nista drugo. Vidjet cemo sto ce ovo sad bit. Nova, ili prva...
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  4. #4
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moj je utisak da su ove ljudske misije na mjesec i mars bacanje para. Zasto slati ljude da obave posao koji masine mogu da obave za mnogo manje pare? Priznajem, bilo bi kul da spustimo covjeka na Mars, ali u ovom trenutku mislim da postoji milion boljih nacina da se te pare potrose.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Za mene nema boljih para od onih potrošenih u naučna istraživanja, a u to spadaju i ovakve misije.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,766
    Thanks Thanks Given 
    622
    Thanks Thanks Received 
    96
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Ja sam po internetu nailazio na neke slike koje je neki nasin satelit ufatio,i prica se da amerikanci,vec odavno imaju bazu na mjesecu,samo da je to,kao i mnogo drugih stvari topsecret.Nebi me chudilo da imaju,ionako lazu masu cijeli svijet.I cuo sam da if je ufatila prpa kad su kinezi i japanci rekli da ce da posalju svoga na mjesec,tako da su ameri odma reagovali i rekli,idemo i mi.E sad kad ce...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Otkriće vode na mjesecu.

    http://www.space.com/scienceastronom...discovery.html
    http://www.google.com/hostednews/ap/...-v66AD9BV10180
    Vaše misli ili vizije na temu?Fin preduslov za planiranje budućnosti izvan planete,ukoliko vode zaista ima dovoljno za tako šta.
    Last edited by Čika Džo; 14-11-09 at 03:32.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Amerikanci već imaju tehnologiju za transport do Mjeseca.
    Kad bi vas neko tamo prebacio i ostavio šta biste radili?

    Ja bih pokušao da napravim plastenik u uzgajam povrće i sitno voće. Bio bih pravi seljak na Mjesecu.
    Kad nije sezona probao bih da nekako dobijem vodu (H2O) iz vodonika u atmosferi i kiseonika u tlu.

    Da vidimo šta biste Vi radili ?

    NASA bi nam donosila nephodne stvarčice samo da se ne vraćamo na Zemlju. :-D
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=38845

    Moram promijeniti "biznis plan" . Situacija postaje povoljnija.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ///Classified///
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    K: Plac na mjesecu pored prirodnog izvora

  10. #10
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    816
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oce li je flashirat?

  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,285
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    P: Litar "Moonjene"vode. Oklembesivanje zagarantovano. Sve boje dolaze u obzir,primijeticete to na svom tijelu vrlo brzo nakon konzumiranja. Od bijele,zute purpurne i tako dalje vishemilioniti sloj,daje daleko bolji rezultat nego bilo koji moderni telefon na svom displeju.
    U indikacije se ubraja i kovrdzanje kose
    Peace,Love,Unity & Respect
    for one another !

  12. #12
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    G kvart
    Posts
    1,218
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo neka je ne donose na Zemlju, ko zna cega ima u njoj, znajuci da bakterije prezivljavaju i u najgorim mogucim uslovima, samo nam fali neka nova lab-produced bolescina. :-|

  13. #13
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Magenta_Rebel View Post
    Samo neka je ne donose na Zemlju, ko zna cega ima u njoj, znajuci da bakterije prezivljavaju i u najgorim mogucim uslovima, samo nam fali neka nova lab-produced bolescina. :-|
    Ej,to ne bi bila lab-produced,već moon-produced.Možda bismo svi počeli da izvodimo moonwalkove ili da mjesečarimo kao rezultat konzumacije.
    Quote Originally Posted by Naughty View Post
    Oce li je flashirat?
    'S' mjeseca,a NASA'. Moglo bi da prođe,ali sumnjam da NASA ima takve ciljeve.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  14. #14
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vec su je flasirali...
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Sally Ride ridge

    Sonde blizanke GRAIL su završile svoju misiju mapiranja površine Mijeseca i njegove gravitacione konfiguracije (što je bila i primarna misija).

    Odlukom NASA-e odlučeno je da se obadvije sonde sruše na površinu a mijesto rušenja je nazvano Sally Ride prema pokojnoj astronautkinji, prvoj američkoj ženi u svemiru.

    http://www.slate.com/blogs/bad_astro...ore_crash.html

    http://www.nasa.gov/mission_pages/gr...l20121217.html



    Web page GRAIL misije sa svim detaljima o ovoj Mjesečevoj misiji.

    http://www.nasa.gov/mission_pages/grail/main/index.html

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Neki govore da mijesec ima malo toga da pokaže, međutim nije tako. Evo skoro nevijerovatne fotografije površine mijeseca koju je napravila svemirska sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).




    Ovakve fotografije čine da naučnici podignu obrvu, malio se zagledaju, protrljaju oči i onda zinu.


    Niko nije očekivao da ovakva struktura može postojati na Mijesecu, ali ipak postoji.

    Sada se pokušava obijasniti kako može postojati nešto ovakvo i već postoje neke hipoteze.

    Našire se pretpostavlja da se radi istopljenom stijenju poslje udara meteora koje je krenulo oticati prema dnu kratera, a zamrzlo se hlađenjem na pola puta.

    U svakom slučaju na sljedećem linku se nalaze neke od pretpostavki kako je nastala ova struktura i procijena starosti.

    http://www.slate.com/blogs/bad_astro..._the_moon.html

    Ko voli da švrlja po Mijesečevim mapama predlažem ovaj link:

    http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/M143947267LE

  17. #17
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    151
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mozda ce ovo zvucati kao klishe pitanje,ali zasto se istrazivanje mjeseca nije nastavilo od 1969 ako se ne varam?

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,823
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Nije se imalo razloga.
    Primarni razlog odlaska na mjesec nije bio istraživanje nego svjetska dominacija.


    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy Note x2
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CYBORG View Post
    Mozda ce ovo zvucati kao klishe pitanje,ali zasto se istrazivanje mjeseca nije nastavilo od 1969 ako se ne varam?
    Letovi sa ljudskom posadom su završili 1972 godine. Razlog zašto se prestalo slati ljude tamo je bila pobijeda u trci sa SSSR-om, odnosno tko će prije poslati ljude na Mijesec.

    Cilj misija Apola i sličnog programa u CCCP nije bio istraživački program već borba za prestiž između ove dvije države. Naime sve što su ti astronauti napravili gore, moglo se napraviti i sa sondama na daljinsko upravljanje sa Zemlje. Prestalo se zbog cijene pošto su te misije bile najskuplja ulaganja do tada preko 200 milijardi $. Da su slali samo robote na daljinsko upravljanje ta cijena bi bila tek oko 10ak milijardi.

    Radilo se samo o prestižu ništa drugo, čim je taj cilj ostvaren Apolo program je završen.

    S druge strane Istraživanja Mijeseca su nastavljena robotskim sondama od kojih su neke napravile puno veća otkrića nego li Apolo misija sa ljudima uz puno manje rizika i puno manje novca.

    Ne samo to nego u istraživanje Mijeseca su se uključile i države poput Japana, Indije, Kine, EU koje samostalno šalju misije gore, da ne govorim i o privatnim programima.

    Međutim značaj Mijeseca kao odskočne baze za istraživanje ostatka Sunčevog sistema kao i planirane misije koje imaju za zadatak montiranje velikih astronomskih teleskopa čine da se sada ponovo vraća potreba za slanjem ljudi na Mijesec, ovaj puta ne kao hladnoratovska utrka već kao realni istraživački program.

    Cilj je napraviti stalnu bazu na Mijesecu koja bi služila kao pristanište za buduće misije na Mars i obližnje asteroide te kao opservatorija za duboki svemir.

    Ameri, Kinezi i Rusi imaju svoje samostalne programe koje imaju za cilj stvaranje stalne baze, dok EU Indija i Japan to rade u kooperaciji (uz određenu američku i rusku podršku).

    Da se radi o ozbiljnom istraživačkom poduhvatu, a ne o infantilnoj političkoj utrci govori i to da sve zemlje gore pomenute uključujući i Kinu međusobno razmijenjuju podatke i sinhronizuju projekte.

    Međutim nije u planu stvaranje međunarodne baze (bar ne za sada) još uvijek se radi o čisto nacionalnim projektima.

    Da ne zaboravim i privatnike Astrobotic_Technology, čija prva misija je planirana za 2015 godinu u cilju osvajanja Google_Lunar_X_Prize.

    Da dodam i još Shackleton Energy Company koja planira poslati rovera 2016 godine, takođe privatna kompanija.

    Sve u svemi Mijesec je ponovo u fokusu, ovaj puta za ozbiljno, a ne kao hir političara.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Moon_landing

    http://en.wikipedia.org/wiki/Exploration_of_the_Moon

    http://en.wikipedia.org/wiki/Colonization_of_the_Moon
    Last edited by funestis; 23-06-13 at 00:28.

  20. #20
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Mozda nije najbolja tema vezana za Mjesec dje cu postaviti jedno pitanje i mozda ce moderator pozeljeti da otvori novu u vezi toga.?
    Zanima me u vezi Mjeseceve rotacije, tj tkz libracije odnosno ''ljuljanje''.
    Koliko sam shvatio Mjesec zapravo ne rotira u pravom smislu te rijeci (citaj: kruzno) oko svoje ose vec on rotira tj ''ljulja'' se po nekoj drugoj krivoj oko svoje ose?
    Da li se tako moze reci ili ja ne shvatam bas najbolje taj oblik rotacije.
    Uglavnom to je razlog zasto uvjek vidimo samo jednu njegovu stranu tj oko 59% njegove ukupne povrsine.
    http://www.planeta.rs/30/13tema_broja_mesec3.htm

  21. #21
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To se dešava zato što je Mjesečeva orbita blago eliptična , njegova udaljenost od Zemlje varira za oko 10% .
    Takođe ,Mjesec izgleda da se "klima" sa lijeva na desno . To je zato što Zemljina gravitacija vuče Mjesec jače dok je bliži Zemlji , tako da Mjesec putuje brže u svojoj orbiti kada je bliže Zemlji . Mjesečeva rotacija odgovara prosečnoj orbitalnoj brzini ( što je razlog zašto mi vidimo samo jedno lice Mjeseca ) , ali njegova orbitalna brzina varira u orbiti ,dok njena stopa rotacije ostaje fiksna ,tako da Mjesec izgleda da se klima s lijeva na desno .
    Ludilom maskiram dosadu

  22. #22
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    I dakle, kao sto se vidi na animaciji nema govora o ''kruznoj rotaciji'', vec je to neki oblik ljuljanja, zaokretanja... da li se slazemo?

  23. #23
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ima kruznu rotaciju naravno
    Ludilom maskiram dosadu

  24. #24
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vrti se tacno tolikom brzinom da je uvijek ista strana okrenuta Zemlji. Malo neobično ali istinito.
    Ludilom maskiram dosadu

  25. #25
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    E sad me opet dovodis u dilemu.
    Ako je kriva njegove rotacije krug, kruznica onda bi trebalo da vidimo svu njegovu povrsinu tj ona animacija bi trebalo da prikaze da se on zaista rotira kruzno oko svoje ose.
    Moje misljenje je da kriva njegove rotacije nije krug vec neka drugacija kriva.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istraživanja Marsa
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 179
    Last Post: 21-10-16, 19:03
  2. Sa koliko EUR prođete mjesec?
    By hercules in forum Sve i svašta
    Replies: 395
    Last Post: 23-11-11, 16:17
  3. Mjesec
    By Mojsije in forum Sve i svašta
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-11, 22:08
  4. Mars kao Mjesec
    By makach in forum Nauka generalno
    Replies: 5
    Last Post: 26-06-09, 16:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •