Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 76 to 100 of 155

Thread: Pomoc u vezi konfiguracije i komponenti

  1. #76
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,371
    Thanks Thanks Given 
    1,356
    Thanks Thanks Received 
    1,474
    Thanked in
    599 Posts

    Default

    https://www.techspot.com/review/1968...aming-scaling/

    Evo dobar uporedni test ryzena 2600 i 3600.
    Sto se tice ploce moje misljenje je da za 3600 nema potrebe nista jace uzimati od msi max ploce.
    Slazem se i sto se tice ram memorije, da preko 3200mhz nema potrebe, moze to da se overklokuje na 3400 bez imalo muke na msi max plocama i to je to, razlika izmedju 3000 i 3600mhz je nekih par %, ima dosta testova po netu pa mozes i sam vidjeti razliku.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  2. #77
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    11
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Pošto si se odlučio za tu grafičku treba ti dobro napajanje. Jedno od najboljih koje vidim ovdje u CG je Riotoro Enigma G2 750W (oko 115 eura). Na napajanju ne treba da štediš. To napajanje je zapravo Seasonic Focus Plus i ono važi za kvalitetno napajanje. Opis https://www.jonnyguru.com/blog/2017/...-power-supply/

    RAM memorija:
    Zašto baš mora 3600 MHz? Treba da znaš je bitna i latencija na kojoj radi memorija. Memorija sa velikim taktom i visokom latencijom je ista kao i ona sa nižim taktom i nižom latencijom. Kada je procesor Ryzen 3600 sve preko 3200 MHz (mislim na RAM) se računa kao overclock. Dakle ja bih uzeo G. Skill Aegis F4-3200C16S-8GIS i to dva sticka. Memorija ima dobru cijenu, na 3200 MHz je i ima dobru latenciju. Uz to je i b-die tip a to je najbolji tip memorije. Ako već hoćeš da ideš na 3600 MHz onda vidi da li negdje možeš da nađeš G.Skill Trident Z Neo. Samo pazi dosta je to skuplja memorija i vjerovatno ćeš morati ručno da je overklokuješ.

    Procesor i matična:
    Zašto su svi navalili na Ryzen 3600? Da košta koliko košta u inostranstvu pa da razumijem. Evo da pogledamo cijene. Ryzen 2600 košta u Multicomu 159 eura a Ryzen 3600 košta oko 225 eura. Dakle Ryzen 3600 je skoro 50% skuplji a ni približno nije toliko bolji od Ryzena 2600. Uz to Ryzen 2600 ima bolju kompatibilnost sa b450 matičnim pločama koje su jeftinije. Razmisli o kombinaciji Ryzen 2600 i b450 matična ploča.

    Dalje, pitao si za koje ploče nije potreban bios update da bi prepoznale Ryzen 3600. U pitanju su X570 ploče. One su sve preko 200 eura. Ako bih kupovao Ryzen 3600 išao bih na X570 ploču. U datalink imaš Gigabyte X570 UD rev. 1.0 za 208 eura. Vidim da u Multicom ima ASRock X570 PHANTOM GAMING 4 za 215 eura. Mislim da je to bolja ploča. Viđao sam u datalink Asus Prime x570-p za 260 eura. Moguće da bih tu ploču uzeo ako bih išao na Ryzen 3600.
    Postoje i jeftinije b450 ploče koje podržavaju Ryzen 3600 bez update biosa. To su MSI ploče čiji se naziv završava sa MAX. Ono što mene odvlači od MSI je to što imaju najgore biose.
    Moj drug ima Gigabyte Gaming X b450 i sa updateovanim biosom mu radi Ryzen 3600. Kaže da mu sve radi bez problema.
    Tij 40-50€ razlike na cpu me i ne bole toliko s obzirom da je XT 200+€ skuplja od cijene sa amazona. Mada se možda i odlučim za 2600 jer bih i promjenio kroz godinu dve cpu. Zato bi i uzeo 3600MHz. Valjda presečem do sl. sedmice.

  3. #78
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,371
    Thanks Thanks Given 
    1,356
    Thanks Thanks Received 
    1,474
    Thanked in
    599 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Whyyesnoo View Post
    Tij 40-50€ razlike na cpu me i ne bole toliko s obzirom da je XT 200+€ skuplja od cijene sa amazona. Mada se možda i odlučim za 2600 jer bih i promjenio kroz godinu dve cpu. Zato bi i uzeo 3600MHz. Valjda presečem do sl. sedmice.
    Skuplje su grafike kod nas nego bilo gdje u svijetu, cak i one polovne drze vecu cijenu nego nove na zapadu.
    Sto se tice 5700xt negdje na netu procitah da cak i 5700 (bez xt) moze uz update biosa da postigne gotovo iste rezultate kao i ova sa XT, pa izguglaj to, mozda bi mogao i tu da ustedis malo ukoliko si spreman da se igras sa biosom.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  4. #79
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,325
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    4,633
    Thanked in
    2,442 Posts

    Default

    Aj da i ja pitam za savjet na ovo "novo-otvorenoj" temi...

    U pitanju je zamjena "kompa kod mojih" koji se uglavnom ne koristi za nista specijalno i cak i kao nikakav sluzi svrsi. Ipak, kad neko iole zahtjeviniji dodje do njega onda ima problema i pri normalnom 'Chrome'-ovanju

    Mislim da komp ima blizu deceniju i u njemu je Intel i5-750 @ 2.67GHz sa 4GB rama i nekom raspalom grafickom uz napajanje koje krci. Znaci krs od koga ce bilo sto bit' bolje.

    E sad... umjesto da kupim nekog polovnjaka za 150-200e (koji bi svakako bio bolji), mislio sam da mozda uzmem nesto bolje da bi mogao i ja ponekad da upalim Photoshop, osrednju igricu ili nesto sl. (nista specijalno, nikakav 4K gaming, nikakav VR, nikakvo AAA igranje na full podesavanjima)

    Za budzet sam mislio jedno 500 eura i prvo sto sam uradio je Google na "best pc parts under 500" i pojavljuje se sledece:

    MBO: Gigabyte B450M DS3H
    CPU: Ryzen 5 2600x
    GPU: Sapphire Pulse Radeon RX 570 4GB
    RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB
    Storage: Crucial MX500 500G SSD
    PSU: Thermaltake Smart 600W
    Case: Thermaltake Versa H17

    Problem je sto je to u USA nekih 400 eura a kod nas nekih 750 eura uporedjujuci prosjecne teme sa nasih prodavnica i prodavaca. Znaci skoro duplo vise.

    Kontam da to papreno placanje ne moze da se izbjegne ali onda definitivno moram da gledam nesto slabije... Tj. da bi se uklopio u taj planirani budzet od 500e, sigurno bi morao da trazim po netu konfguracije za ispod $300 a znam(o) na sta bi to licilo...

    Mozda je problema Ryzen/AMD? Mozda kod nas jos uvijek nije kompetitivan kad su cijene u pitanju pa je bolje gledati Intel/nVidia?


    Onda sam bez ikakvog Google-a, sam nesto gledao i dosao do sledeceg... https://www.gamingscan.com/best-gaming-pc-under-500/

    MBO: MSI H310M Pro-VDH Plus (60e) --- valjda je dovoljna i kompatibilna, pojma ne'am
    CPU: Intel i3 9100F (90e) --- slabije tesko da mogu a bolje bi bio i5 9400F koji je 2x skuplji i kao takav otpada iz kombinacije
    GPU: Gigabyte GTX 1050Ti 4GB (170e) --- ovdje bi definitivno gledao nesto jeftinije, cak i polovno a da nije provela mnogo vremena pod zemljom, jelte...
    RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2666Mhz (85e) --- mozda bi i jedan stick od 8 GB upola cijene bio dovoljan ali mislim da bi recimo za Photoshop tih 16GB znacilo dosta a razlika u cijeni i nije neka
    SSD: Samsung Evo 970, 500GB (132e) --- trenutno komp ima 500GB HDD-a i nije ni pola ispunjeno (nakon toliko godina) pa mislim da je 500GB sasvim dovoljno dok bi izbjegavao kombinaciju malog SSD-a i nesto veceg HDD-a koja se obicno preporucuje a koja je u praksi pakao zivi, makar iz mog licnog iskustva
    PSU: Nisam racunao koliko mi treba... kontam da bi i 500W zavrsilo posao ali bi pogledao koliko mi treba i racunam da bi moglo neko 'normalno' napajanje da se uzme za 50-60 eura.
    Case: nista specijalno, nista RGB, nista providno kuciste i akvarijumi... da nema 100 kila i da dozvoljava normalni 'airflow' sa stock 120mm ventilatorima. Racunam da moze da se izabere solidno za 50-60 eura.

    Ova kombinacija ispada nekih 600-650 eura (zavisno od mjesta trgovine) sto je iznad planiranog budzeta ali ne toliko koliko onih 700-800 eura koje sam dobijao sa "best $500 PC".

    Vjerovatno bi mogla i neka polovna graficka da se uzme (za nekih 100e), 8GB rama (za nekih 50e), mozda cak neki slabiji SSD (ne bih manje GB a ne vjerujem da se jeftiniji proizvodjac isplati zbog 20-ak eura) sa cime bi i ukupna cifra bila taman nekih 500e.

    Eto... to je neko 'razmisljanje na glas' a ne znam ni kako se uklapaju sve ove stvari ni koliko W trose (da bi vidio koje napajanje da jurim) niti da li je ipak bolja kombinacija sa Ryzen CPU ili makar Radeon graficka...

    Svaka preporuka dobrodosla!
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  5. #80
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    764
    Thanks Thanks Given 
    61
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Aj da i ja pitam za savjet na ovo "novo-otvorenoj" temi...

    U pitanju je zamjena "kompa kod mojih" koji se uglavnom ne koristi za nista specijalno i cak i kao nikakav sluzi svrsi. Ipak, kad neko iole zahtjeviniji dodje do njega onda ima problema i pri normalnom 'Chrome'-ovanju

    Mislim da komp ima blizu deceniju i u njemu je Intel i5-750 @ 2.67GHz sa 4GB rama i nekom raspalom grafickom uz napajanje koje krci. Znaci krs od koga ce bilo sto bit' bolje.

    E sad... umjesto da kupim nekog polovnjaka za 150-200e (koji bi svakako bio bolji), mislio sam da mozda uzmem nesto bolje da bi mogao i ja ponekad da upalim Photoshop, osrednju igricu ili nesto sl. (nista specijalno, nikakav 4K gaming, nikakav VR, nikakvo AAA igranje na full podesavanjima)

    Za budzet sam mislio jedno 500 eura i prvo sto sam uradio je Google na "best pc parts under 500" i pojavljuje se sledece:

    MBO: Gigabyte B450M DS3H
    CPU: Ryzen 5 2600x
    GPU: Sapphire Pulse Radeon RX 570 4GB
    RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB
    Storage: Crucial MX500 500G SSD
    PSU: Thermaltake Smart 600W
    Case: Thermaltake Versa H17

    Problem je sto je to u USA nekih 400 eura a kod nas nekih 750 eura uporedjujuci prosjecne teme sa nasih prodavnica i prodavaca. Znaci skoro duplo vise.

    Kontam da to papreno placanje ne moze da se izbjegne ali onda definitivno moram da gledam nesto slabije... Tj. da bi se uklopio u taj planirani budzet od 500e, sigurno bi morao da trazim po netu konfguracije za ispod $300 a znam(o) na sta bi to licilo...

    Mozda je problema Ryzen/AMD? Mozda kod nas jos uvijek nije kompetitivan kad su cijene u pitanju pa je bolje gledati Intel/nVidia?


    Onda sam bez ikakvog Google-a, sam nesto gledao i dosao do sledeceg... https://www.gamingscan.com/best-gaming-pc-under-500/

    MBO: MSI H310M Pro-VDH Plus (60e) --- valjda je dovoljna i kompatibilna, pojma ne'am
    CPU: Intel i3 9100F (90e) --- slabije tesko da mogu a bolje bi bio i5 9400F koji je 2x skuplji i kao takav otpada iz kombinacije
    GPU: Gigabyte GTX 1050Ti 4GB (170e) --- ovdje bi definitivno gledao nesto jeftinije, cak i polovno a da nije provela mnogo vremena pod zemljom, jelte...
    RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2666Mhz (85e) --- mozda bi i jedan stick od 8 GB upola cijene bio dovoljan ali mislim da bi recimo za Photoshop tih 16GB znacilo dosta a razlika u cijeni i nije neka
    SSD: Samsung Evo 970, 500GB (132e) --- trenutno komp ima 500GB HDD-a i nije ni pola ispunjeno (nakon toliko godina) pa mislim da je 500GB sasvim dovoljno dok bi izbjegavao kombinaciju malog SSD-a i nesto veceg HDD-a koja se obicno preporucuje a koja je u praksi pakao zivi, makar iz mog licnog iskustva
    PSU: Nisam racunao koliko mi treba... kontam da bi i 500W zavrsilo posao ali bi pogledao koliko mi treba i racunam da bi moglo neko 'normalno' napajanje da se uzme za 50-60 eura.
    Case: nista specijalno, nista RGB, nista providno kuciste i akvarijumi... da nema 100 kila i da dozvoljava normalni 'airflow' sa stock 120mm ventilatorima. Racunam da moze da se izabere solidno za 50-60 eura.

    Ova kombinacija ispada nekih 600-650 eura (zavisno od mjesta trgovine) sto je iznad planiranog budzeta ali ne toliko koliko onih 700-800 eura koje sam dobijao sa "best $500 PC".

    Vjerovatno bi mogla i neka polovna graficka da se uzme (za nekih 100e), 8GB rama (za nekih 50e), mozda cak neki slabiji SSD (ne bih manje GB a ne vjerujem da se jeftiniji proizvodjac isplati zbog 20-ak eura) sa cime bi i ukupna cifra bila taman nekih 500e.

    Eto... to je neko 'razmisljanje na glas' a ne znam ni kako se uklapaju sve ove stvari ni koliko W trose (da bi vidio koje napajanje da jurim) niti da li je ipak bolja kombinacija sa Ryzen CPU ili makar Radeon graficka...

    Svaka preporuka dobrodosla!
    GPU: Definitvno juri neku polovnu na oglasima se desi da iskoci super cijena,cak i da su jos uvijek u garanciji.
    CPU: Ryzen 5 1600
    PSU: Armaggeddon Voltron Bronze 300FX 30e odradice posao.
    Na case mozes da ustedis pola od ovoga sto si planirao isto, ovo ostalo s'obzirom na tvoje potrebe je ok, mada ako je bas ogranican budzet isao bi 8gb ram i 240 gb ssd.
    The things you own end up owning you.

  6. The Following User Says Thank You to Don Vito For This Useful Post:


  7. #81
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,325
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    4,633
    Thanked in
    2,442 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Don Vito View Post
    GPU: Definitvno juri neku polovnu na oglasima se desi da iskoci super cijena,cak i da su jos uvijek u garanciji.
    CPU: Ryzen 5 1600
    PSU: Armaggeddon Voltron Bronze 300FX 30e odradice posao.
    Na case mozes da ustedis pola od ovoga sto si planirao isto, ovo ostalo s'obzirom na tvoje potrebe je ok, mada ako je bas ogranican budzet isao bi 8gb ram i 240 gb ssd.
    Tek sad vidim da je ovaj 9100F bzvz i da osim broja '9' nema nista specijalno da ponudi u odnosu na par zadnjih generacija... quad core jos uvijek...

    Ryzen 5 1600 izgleda dosta bolji u svakom pogledu... jeste nesto skuplji ali siguran sam da se isplati. E sad kod nas uglavnom vidim 'obicnu' varijantu iako ima '1600X' i '1600 AF' pa ne znam da li ima vajde uopste gledati te 'poboljsane verzije' ili je ta 'obicna' 1600 sasvim dovoljna?

    Da, za graficku cu najvjerovatnije uzet' neku polovnu, u rangu do 100e. Vidio sam i par na forumu ali da ne pominjem sad nikog...

    Vrlo moguce je da ce doci 8GB ram-a a ne 16GB-a ali vidjecu to kad budem imao neku konacniju cijenu ostalih komponenti. Da li da obratim neku posebnu paznju na MHz/CL?

    SSD ce bit' kao sto je planirano - 500GB. Sve manje mi je premalo i zahtjevalo bi dodatni HDD za koji nema potrebe. Sve preko je suvisno.

    Sto se napajanja tice... jel' provereno to? Prvi put cujem... ne lozim se na nista posebno ali sam uglavnom gledao da ima neki 'rating' da ne bude da sprzim mnogo skuplje komponente zbog ustede od 20-30e Ne bi bio prvi put, neko LC napajanje jer upravo to uradilo nekih 7-8 godina unazad.

    Za kuciste cu lako, tih 50-ak eura sam lupio a moze bit' i 20-ak...


    P.S. Zbog promjene CPU-a morao bi i maticnu da mjenjam, 'el tako? Onda bi morala da ide neka ekvivalentna AM4 kao sto je recimo MSI A320M-A PRO MAX (67 eura) ili neka slicna... Tu vec ne znam kolika je razlika i u kojem smjeru ici...
    Last edited by Fidel Castro; 21-04-20 at 09:26.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #82
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    @Fidel

    Napajanje Seasonic SS-520GB (520W) 61 euro vidim da je u multicomu.

    Ja mislim da je taj i5-750 sasvim dovoljan za surf. Ono što će ti preporoditi računar je SSD. Dakle uzmeš novo napajanje i SSD. Možda da dodaš još RAM-a. Ja na laptopu imam 8 GB RAM-a i namjestio sam na SSD-u pagefile od 16 GB. Mislim da sam u jednom trenutku imao baš veliki broj otvorenih tabova u Firefoxu i uopšte to nisam osjetio.

  9. #83
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Ne vidjeh da si pomenuo da hoces novu konfiguraciju zbog photoshopa i casual gaminga. Onda evo Ryzen 1600 polukonfiguracije:

    napajanje Seasonic 61 eur
    ASUS PRIME B450M-K 71 eur
    procesor Ryzen 1600 125 eur
    Western Digital WDS480G2G0A SSD disk 72 eur
    MS Industrial SIRIUS II 500 Kucise 27 eur

    To sve ispada oko 360 eura. Cijene sam vidio na sajtovima Multicoma i Datalinka.
    Nisam naveo RAM i grafičku. Grafičku uzmi neku polovnu. A RAM... pa ako hoćeš 16 GB to premašuje cifru od 500 eura.

    Da obrazložim ovo ostalo:

    Predložio sam ti b450 ploču koja je skuplja i bolja od A320 ploče. Može i A320 ploča ona je 15-20 eura jeftinija.
    Sa tim budžetom nikako ne može m.2 SSD. Običan WD SDD košta nešto malo više od 70 eura i to 480 GB kapaciteta. Ako hoces 240 GB onda on kosta 46 eur.
    Kućište - uzmi neko MS Industrial za male pare. Mislim da će biti ok.
    Last edited by Kaz; 21-04-20 at 17:20.

  10. The Following User Says Thank You to Kaz For This Useful Post:


  11. #84
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,325
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    4,633
    Thanked in
    2,442 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Ne vidjeh da si pomenuo da hoces novu konfiguraciju zbog photoshopa i casual gaminga. Onda evo Ryzen 1600 polukonfiguracije:

    napajanje Seasonic 61 eur
    ASUS PRIME B450M-K 71 eur
    procesor Ryzen 1600 125 eur
    Western Digital WDS480G2G0A SSD disk 72 eur
    MS Industrial SIRIUS II 500 Kucise 27 eur

    To sve ispada oko 360 eura. Cijene sam vidio na sajtovima Multicoma i Datalinka.
    Nisam naveo RAM i grafičku. Grafičku uzmi neku polovnu. A RAM... pa ako hoćeš 16 GB to premašuje cifru od 500 eura.

    Da obrazložim ovo ostalo:

    Predložio sam ti b450 ploču koja je skuplja i bolja od A320 ploče. Može i A320 ploča ona je 15-20 eura jeftinija.
    Sa tim budžetom nikako ne može m.2 SSD. Običan WD SDD košta nešto malo više od 70 eura i to 480 GB kapaciteta. Ako hoces 240 GB onda on kosta 46 eur.
    Kućište - uzmi neko MS Industrial za male pare. Mislim da će biti ok.
    Budzet od 500e je okviran, ne mora striktno da se postuje ali ne mogu ni sa onim komponentama (iz moj prvog post-a) da idem za 750-800 eura.

    Elem...

    Sto se ploce tice... B450M je neznatno skuplja od A320 tako da bi vjerovatno nju uzeo. E sad ima makar 5-6 verzija te iste ploce... Neke sa HDMI-om, neke bez... neke sa 2 ram slota, druge sa 4.. neke podrzavaju do 32GB ram-a, druge do 64gb ram-a itd. itd. Ali posto mi skoro nijedna od tih stavki nije toliko bitna (niti cu imat' vise od 2 ram stick-a niti cu imat' preko 16gb ram-a a kamoli preko 32gb-a) onda vjerujem da bi trebao da idem na najjeftiniju verziju te ploce. Osim ako neko zna da mi kaze koju tacno da izaberem ili koje tacno da se klonim, iz nekog razloga... [?]

    Napajanje... ne znam da li onaj Armaggeddon od 30e dovoljan/siguran ili da se ide na nesto 'zvucnije' poput recimo "Chieftec GPC-700S, Power Supply 700W, 80+" koji je 50 eura.

    SSD od ~ 500GB znam da mora bit' skuplji i recimo A-Data je 100e dok je Samsung EVO 970 130e. Vidjecu koji cu od ta 2 ili neki izmedju, racunam 120e za 500GB SSD.

    RAM ce vjerovatno bit' 8GB za pocetak pa se vazda moze uzet' jos jedan stick od 8GB u buducnosti... To racunam jedno 40-ak eura.

    Kuciste koje god, MS Industrial Hunter je recimo ispod 20e a nije jedino u tom cjenovnom rangu.


    Znaci neki shortlist za sad...

    MBO: B450M (jos ne znam tacno koja verzija ploce jer ih ima vise) === 70 eura
    CPU: Ryzen 5, 1600 === 125 eura
    GPU: polovnu, do 100 eura
    RAM: 8GB stick, 40 eura
    SSD: neki od ~ 500GB, 120 eura
    PSU: neki od 2-3 pomenuta, neka bude 50 eura
    Case: neki MS Industrial ili sl., neka bude 20 eura

    TOTAL: 525 eura


    *** i dalje otvoren za predloge, izmjene i odabir jos uvijek neodabranog ***
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  12. #85
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    By The Rivers Dark (Leonard Cohen)
    Posts
    2,113
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Ova ponuda mi je odlicna. Ako ikad budem imao ovolike pare za racunar, nista dalje necu traziti. https://www.tehnomax.me/component/js...32445?Itemid=0

  13. #86
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,325
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    4,633
    Thanked in
    2,442 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danilo... View Post
    Ova ponuda mi je odlicna. Ako ikad budem imao ovolike pare za racunar, nista dalje necu traziti. https://www.tehnomax.me/component/js...32445?Itemid=0
    Da, to je sa ovim i5 9400F koji sam pominjao...

    Ja ipak vjerujem da bi za te pare mogao jos bolji Ryzen da se sastavi ali svakako je to daleko od planiranog budzeta tako nije ni bitno.

    A evo i komentara Djordjijusa...



    ================================================== ===

    P.S. Kad je RAM u pitanju... frekvencija (MHz) i latency (CL) i nisu toliko bitni ili za Ryzen ipak cine razliku?

    Recimo imam ponudu za 'Kingston DDR4 8GB 2666Mhz, KVR26N19S8/8' za 40e. 2666Mhz je sasvim ok ali ne znam jel' CL19 toliko lose da ima uticaja na performanse sistema?

    Da li dati jos 10e za 2666Mhz, CL16 ili jos 20e za 3000Mhz, CL15?
    Last edited by Fidel Castro; 21-04-20 at 19:59.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  14. #87
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,996
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Fidel Castro


    Ja nikad ne bi kupio ovako loše kućište (20€ je sigirno loše).
    Solidno kućište košta 50€ i sigurno može da prođe 15 godina bez problema.
    Uštedi ostale komponente po 5€ a uzmi kvalitteno kućište.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  15. #88
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,325
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    4,633
    Thanked in
    2,442 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ja nikad ne bi kupio ovako loše kućište (20€ je sigirno loše).
    Solidno kućište košta 50€ i sigurno može da prođe 15 godina bez problema.
    Uštedi ostale komponente po 5€ a uzmi kvalitteno kućište.
    Lako cu sa kucistem kad odaberem ove bitnije komponente

    Za sada je samo CPU utvrdjen i GPU koji cu da uzmem polovan i nije predmet ove teme, za sad makar...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  16. #89
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,503
    Thanks Thanks Given 
    1,641
    Thanks Thanks Received 
    1,727
    Thanked in
    1,035 Posts

    Default

    Ima li dje da se kupi prazno kuciste bez napajanja?

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  17. #90
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,371
    Thanks Thanks Given 
    1,356
    Thanks Thanks Received 
    1,474
    Thanked in
    599 Posts

    Default

    Mislim da clan Wooly prodaje ssd 860 pro verziju 480gb za 100 eura.
    Sto se tice graficke isao bih na polovnu 1050ti, oko 100 eura je na forumu.
    Ram za pocetak 8gb, mada je to za novije igre malo, ali uvijek se moze dodati jos jedan stap ako zatreba...
    Napajanje i od 30 eura ce zavrsiti posao, s obzirom da cpu i graficka u full loadu nece prelazit 250w.
    Maticna koja god b450, mada najbolje su se pokazale Msi citajuci po forumima.
    Sto se tice procesora pokusaj da nadjes 1600af, cijena bi trebala biti ista kao i kod 1600 ako ne i niza, mada s obzirom kakvo nam je trziste ne bi me cudilo da je i skuplji...
    Ima finih kucista do 35 eura, pogotovo nova od MS-a.


    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  18. The Following User Says Thank You to ^izzy^ For This Useful Post:


  19. #91
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,996
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Lako cu sa kucistem kad odaberem ove bitnije komponente

    Za sada je samo CPU utvrdjen i GPU koji cu da uzmem polovan i nije predmet ove teme, za sad makar...
    Slobod o uzmi ovaj 860 pro. Bolje od njega za ovu cijenu ne može niđe u svijetu.

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  20. #92
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,371
    Thanks Thanks Given 
    1,356
    Thanks Thanks Received 
    1,474
    Thanked in
    599 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Da, to je sa ovim i5 9400F koji sam pominjao...

    Ja ipak vjerujem da bi za te pare mogao jos bolji Ryzen da se sastavi ali svakako je to daleko od planiranog budzeta tako nije ni bitno.

    A evo i komentara Djordjijusa...



    ================================================== ===

    P.S. Kad je RAM u pitanju... frekvencija (MHz) i latency (CL) i nisu toliko bitni ili za Ryzen ipak cine razliku?

    Recimo imam ponudu za 'Kingston DDR4 8GB 2666Mhz, KVR26N19S8/8' za 40e. 2666Mhz je sasvim ok ali ne znam jel' CL19 toliko lose da ima uticaja na performanse sistema?

    Da li dati jos 10e za 2666Mhz, CL16 ili jos 20e za 3000Mhz, CL15?
    U multicomu je hyperx na 3000mhz sa cl16 cini mi se 52-53 eura, to je po meni najbolje s obzirom da kod nas i nema bolji izbor.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  21. #93
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    SSD: Zašto bi davao za SSD 130 eura kad imaš WD Green SSD 480 GB za 73 eura? Ti skuplji SSD-ovi su m.2 i oni su brži ali ne vjerujem da ćeš razliku u brzini osjetiti. Čini mi se da je i taj polovni Samsung pro dobar izbor. Ajde da nisi na budžetu pa da hoćeš što kvalitetnije i što brže...

    PSU: Ja ti ipak savjetujem da uzmeš neki bolji PSU. Moj drug je imao dobro napajanje a ja sam imao neko kinesko. Meni je računar trajao 4 i po godine a njemu preko 10. Taj Chiftec koji si naveo nikada nije važio da bolje napajanje. Seasonic koji sam ti preporučio (60 eura) je prije više godina važio za dobro napajanje. Ima 520 W što je sasvim dovoljno za tvoje potrebe.

    RAM: Ryzen voli brzi ram na što nižom latencijom. Više voli dobar RAM od Intela. Takođe mu je bitno da je memorija dual channel. Dakle brže radi ako imaš 2 sticka od po 4 GB nego 1 stick od 8 GB. Što se tiče brzine memorije sve preko 2666 (mislim da je tako) za Ryzen 1600 se računa kao overclock. Zato mislim da je nabolje da ideš na 2666. Mislim da su na benchmark.rs formu da bi b450 ploče trebalo da imaju podršku za Kingston HyperX Fury (Red, Black itd) memoriju. Ja kada preporučujem Ryzen konfiguracije gledam da preporučim memoriju koja je na QVL listi matične ploče. Ali ako se ne nađe valjda će Kingston HyperX Fury raditi.

    Matična ploča: idi na b450. Generalno bolje trpe jače procesore od A320 ploča (od A320 imaju generalno bolji VRM). Takođe ako hoćeš m.2 SSD treba provjeriti da li ploča ima podršku za njega. Pošto ideš na jeftiniju ploču onda imaš neku Gigabyte b450 ili Asus Prime b450. Mislim da je ovaj asus bolji izbor.


    Što se tiče navedene intel konfiguracije, ne znamo koja je ploča da li je memorija 1x16 ili 2x8, koji je SSD...
    Last edited by Kaz; 21-04-20 at 20:56.

  22. The Following User Says Thank You to Kaz For This Useful Post:


  23. #94
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,325
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    4,633
    Thanked in
    2,442 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^izzy^ View Post
    Mislim da clan Wooly prodaje ssd 860 pro verziju 480gb za 100 eura.
    Sto se tice graficke isao bih na polovnu 1050ti, oko 100 eura je na forumu.
    Ram za pocetak 8gb, mada je to za novije igre malo, ali uvijek se moze dodati jos jedan stap ako zatreba...
    Napajanje i od 30 eura ce zavrsiti posao, s obzirom da cpu i graficka u full loadu nece prelazit 250w.
    Maticna koja god b450, mada najbolje su se pokazale Msi citajuci po forumima.
    Sto se tice procesora pokusaj da nadjes 1600af, cijena bi trebala biti ista kao i kod 1600 ako ne i niza, mada s obzirom kakvo nam je trziste ne bi me cudilo da je i skuplji...
    Ima finih kucista do 35 eura, pogotovo nova od MS-a.


    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Poslah mu poruku...

    Mozda ipak bude 2x8gb ram-a pa nek' se probije malo budzet ali onda sigurno necu razmisljat' o bilo cemu duze vrijeme.

    Za graficku cu se snac'. Mislim da cu od brata uzet' 1050ti a on neka uzme neku bolju za sebe. Nego radi racunice ce to bit' fiksnih 100e.

    Kolega mi rece da su svi ti noviji CPU 1600 zapravo 1600 AF iako valjda ne pise.

    Quote Originally Posted by ^izzy^ View Post
    U multicomu je hyperx na 3000mhz sa cl16 cini mi se 52-53 eura, to je po meni najbolje s obzirom da kod nas i nema bolji izbor.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Nema toga ja mislim.... Ima HyperX Fury 3000Mhz, CL 15 za 57e, ista cijena svuda (kod nas).

    Nije mala razlika u odnosu na onaj pomenuti Kingston od 40e, pogotovo ako budem uzimao 2 stapa (2x8gb) u startu...

    Mislim ako ima znatne/osjetne razlike ok... ali ne znam ima li i koliko... kad je ovaj konkretan 'setup' u pitanju...


    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    SSD: Zašto bi davao za SSD 130 eura kad imaš WD Green SSD 480 GB za 73 eura? Ti skuplji SSD-ovi su m.2 i oni su brži ali ne vjerujem da ćeš razliku u brzini osjetiti. Čini mi se da je i taj polovni Samsung pro dobar izbor. Ajde da nisi na budžetu pa da hoćeš što kvalitetnije i što brže...

    PSU: Ja ti ipak savjetujem da uzmeš neki bolji PSU. Moj drug je imao dobro napajanje a ja sam imao neko kinesko. Meni je računar trajao 4 i po godine a njemu preko 10. Taj Chiftec koji si naveo nikada nije važio da bolje napajanje. Seasonic koji sam ti preporučio (60 eura) je prije više godina važio za dobro napajanje. Ima 520 W što je sasvim dovoljno za tvoje potrebe.

    RAM: Ryzen voli brzi ram na što nižom latencijom. Više voli dobar RAM od Intela. Takođe mu je bitno da je memorija dual channel. Dakle brže radi ako imaš 2 sticka od po 4 GB nego 1 stick od 8 GB. Što se tiče brzine memorije sve preko 2666 (mislim da je tako) za Ryzen 1600 se računa kao overclock. Zato mislim da je nabolje da ideš na 2666. Mislim da su na benchmark.rs formu da bi b450 ploče trebalo da imaju podršku za Kingston HyperX Fury (Red, Black itd) memoriju. Ja kada preporučujem Ryzen konfiguracije gledam da preporučim memoriju koja je na QVL listi matične ploče. Ali ako se ne nađe valjda će Kingston HyperX Fury raditi.

    Matična ploča: idi na b450. Generalno bolje trpe jače procesore od A320 ploča (od A320 imaju generalno bolji VRM). Takođe ako hoćeš m.2 SSD treba provjeriti da li ploča ima podršku za njega. Pošto ideš na jeftiniju ploču onda imaš neku Gigabyte b450 ili Asus Prime b450. Mislim da je ovaj asus bolji izbor.


    Što se tiče navedene intel konfiguracije, ne znamo koja je ploča da li je memorija 1x16 ili 2x8, koji je SSD...
    Eto.. vidjecemo za taj polovni prvo pa ako ne bude, vidjecu koji cu od svih tih... Ima ih dosta u tom rangu od 75 do 100 i kusur. Da li ima razlike i kolike, ne bih znao.

    Pa eto, za PSU za sada mi svako drugacije preporucuje pa ne znam koje je 'dobro' Za sada od 4 preporuke za PSU, sve 4 su bile skroz razlicite

    Kapiram za dual channel. Zato cu najvjerovatnije ici na 2x8gb znajuci da probijam budzet nesto vise od planiranog (nekih 50-ak eura zbog 2x vise ram-a).

    Ima recimo ovaj 2666Mhz, CL16 za 50e --- https://www.multicom.me/racunari-i-o...3a8-69664.html (non-ECC verzija ali vjerujem da to nije krucijalno)
    Last edited by Fidel Castro; 21-04-20 at 21:13.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  24. #95
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    CL16 45 eura https://www.datalink.me/DDR4-8GB-266...erX-Fury-Black
    CL13 48 eura https://www.datalink.me/DDR4-8GB-2666MHz-Kingston-HX426C13PB3/8-HyperX-XMP-Predator

    ECC memorija znaci da je za servere. Treba ti non-ECC

    Odgledaj i ovo



    Preporuka iz videa za PSU: da je preko 500W (ili 550 bješe?) i da ima setifikat minimum 80+ bronze.
    Ja pored toga gledam da, ako je moguce, PSU ima dobre ocjene na jonhnnyguru sajtu.

  25. The Following User Says Thank You to Kaz For This Useful Post:


  26. #96
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,325
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    4,633
    Thanked in
    2,442 Posts

    Default

    Ok, mislim da polako privodim kraju ovo...

    MBO: Gigabyte B450M H --- 69 eur (moze i neki drugi model ali nebitno)
    CPU: Ryzen 5, 1600 --- 125 eur (zakljuceno)
    GPU: polovna 1050ti ili sl. --- 100 eur (ne obazirati se na ovo jer vec imam kombinaciju)
    RAM: Kingston HyperX Predator 8GB na 2666MHz, CL13 (x2 komada) --- 97 eur (moze i ona Fury, CL16 nista joj ne fali ali eto.. za par eura nek' ide ova, ako je bude)
    SSD: WD Green 480GB SSD --- 73 eur (ovaj sam stavio jer je sigurna ponuda kao nov.. svakako cu vidjet' ima li onoga 860 Pro polovnog)
    PSU: Seasonic SS-520GB 520W --- 56 eur (po mom proracunu, sa ovom 1050ti, ja trosim max. 224W tako da je 520W sasvim dovoljno ma sto dodatno prikopcao na njega)
    Case: MS stogod (ili ne) --- 30 eur (ova MS kucista cak dolaze sa napajanjem od 500W pa ne znam na sta to moze da lici.. sa druge strane mi ne treba skupo kuciste pa cu vidjet' sto cu, najmanje bitno uostalom)

    TOTAL: Nekih 550e (varijacija moguca uslijed razlike dobijenih ponuda i konacnog izbora kucista)





    Eto... ako ima jos kakvih predloga oko konfiguracije i nekih izmjena.. pucajte.

    U protivnom saljem pa ko ponudi najbolju konacnu cijenu i sastavi/posalje prije, taj ce bit'.
    Last edited by Fidel Castro; 21-04-20 at 23:40.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  27. #97
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Matična: ja bih uzeo ASUS PRIME B450M-K. Par eura je skuplji a vjerujem da je bolja ploca. Uz to, asus ima najbolje biose. Dobro napajanje od 500W je dovoljno i za RX 580. To znaci da ce bez problema gurati i 1050 Ti, GTX 1060, GTX 1660 itd (Nvidia manje trosi).
    Last edited by Kaz; 22-04-20 at 10:39.

  28. #98
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,325
    Thanks Thanks Given 
    2,804
    Thanks Thanks Received 
    4,633
    Thanked in
    2,442 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Matična: ja bih uzeo ASUS PRIME B450M-K. Par eura je skuplji a vjerujem da je bolja ploca. Uz to, asus ima najbolje biose. Dobro napajanje od 500W je dovoljno i za RX 580. To znaci da ce bez problema gurati i 1050 Ti, GTX 1060, GTX 1660 itd (Nvidia manje trosi).
    Vidio sam tvoj predlog, pogledao tu Asus-ovu maticnu i uporedio je sa tom 'mojom' (na brzinu) i ako se ne varam ta Asus-ova nema HDMI izlaz? Tako da sam ostao na Gigabyte-u ne zbog par eura vec zbog HDMI-ja u prvom redu.

    Mozda se varam a mozda pogresno gledam.
    Last edited by Fidel Castro; 22-04-20 at 11:25.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  29. #99
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Bitno je da graficka kartica ima HDMI izlaz a ne maticna. Ryzen 1600 ionako nema integrisanu graficku. Dakle da li ces imati HDMI izlaz ili ne zavisi od graficke koje kupis (sve novije bi trebalo da ga imaju) a ne maticne ploce. Ako npr imas graficku koja nema HDMI, HDMI na maticnoj ti nista ne znaci.

  30. The Following User Says Thank You to Kaz For This Useful Post:


  31. #100
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    889
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Slobodno zaobidji WD Green SSD. Na momente u radu zna da bude znacajno sporiji i od HDD-a zbog loseg kontrolera i nedostatka kvalitetnog cache-a kao sto imaju bolji SSD-ovi. Bolje i ove ozloglasene Kingston A modele uzeti nego to.

Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Desktop PC konfiguracije od 100 EUR do 3000 EUR i par komponenti
    By Camypaj in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 3
    Last Post: 03-10-18, 15:55
  2. Info Potrebna mi je pomoc oko odabira komponenti
    By Sceko in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 7
    Last Post: 27-01-16, 21:06
  3. Pomoc u vezi restartovanja Samsung s5570i telefona. Pitanje u vezi podataka
    By Brajan992 in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 3
    Last Post: 11-08-14, 12:39
  4. I:pomoc procjena pc komponenti
    By PesPro in forum Ostali oglasi
    Replies: 20
    Last Post: 16-02-11, 16:20
  5. Pomoc oko konfiguracije
    By Kutuzov in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 20-05-07, 00:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •