Quote Originally Posted by Ljuban View Post
Pitanje se odnosilo na zabranu imenica,Crnogorac,Crnogorski narod,Crna Gora.Ako postoji zabrana onda postoji i sankcija za kršenje te zabrane inače se ne može govoriti o zabrani.Koliko se upotreba tih termina dopadala vladi ili monarhu sasvim je nevažno.
Podsjeticu te da je tvoje pitanje bilo:

Kakve su bile sankcije za propagiranje posebne crnogorske nacije ?

odakle je i krenula nasa polemika. Objasnio sam da problem nijesu predstavljala "provincijalna imena" vec djelatnost Crnogorske stranke, njena propaganda drzavnosti i nacionalne ideje kroz upotrebu termina Crnogorac i Crna Gora.

Da zakljucimo - odgovarajuca upotreba ovih termina, onako kako si ti rekao, jeste bila dozovljena ali nije bilo uputno nacionalno se odredjivati kao Crnogorac ili pominjati mogucnost obnavljanja drzave, jer su posledice/sankcije hapsenja i ubistva.



Quote Originally Posted by Ljuban View Post
Kad se govori o raspoloženju stanovništva u odnosu na opstanak države Crne Gore ili njeno prisajedinjenje Srbiji u to vreme,treba posmatrati čitavu teritoriju CG a ne pojedine krajeve.To naročito jer se i zahtjevi zelenaša nikad nisu odnosili na npr.samo njene pojedine krajeve.
Nijesi me razumio. Rekao si:

O nekakvom teroru protiv Crnogoraca teško da se može govoriti.

teško je govoriti o "ubistvima Crnogoraca".

Ubistva "terorista" i civila, silovanja, pljacke, paljenja kuca i hapsenja jesu teror i postojala su u Rovcima i Moraci, a bila su izvrsavana od strane srpskih vojnika i instalirane crnogorske uprave. Doduse, u Moraci je teror "vlasti" bio manjeg inteziteta, jer se ovdje uglavnom radilo o pruzanju utocista "pobunjenicima" ili kasnije samo komitama. Nijesam siguran, ali cini mi se da je prije dvije godine u Kolasinu preminuo i poslednji zivi svjedok drzavnog terora u Rovcima.

Inace, "teroristicki" pokret, kako ga ti nazivas, ja smatram odbranom pogazenog ustavnog poretka Crne Gore, i rijec je o onom dijelu oficira regularne vojske koji se nije stavio na raspolaganje srpskim vlastima i rusenju drzave. Taj pokret, iako razbijen, malobrojan i bez sustinske organizacije, nastavio je da zivi kroz komite skoro do II sv. rata.


Quote Originally Posted by Ljuban View Post
Nikako se ne može praviti analogija sa Kosovom niti prisajedinjenje Crne Gore Srbiji a ne ujedinjenjenje posmatrati u odnosu jači-slabiji.Crna Gora je bila međunarodno priznata država i stvar je volje njenih stanovnika da li će tog suvereniteta da se odreknu ili ne.Kao i drugim pitanjima odlučuje stav većine.U konkretnom slučaju ispoštovana je demokratska procedura prikladna uslovima koji su vladali u tadašnjoj Crnoj Gori.Što je potvrđeno i od tadašnje "međunarodne zajednice" a i kasniji izbori tu volju potvrđuju.
Simbolično prisustvo srpskih trupa u Crnoj Gori to ni na koji način ne dovodi u pitanje.
Tvoje rasudjivanje ce biti objektivnije ako procitas i druge izvore o 1918.-oj u Crnoj Gori, prije svega o njenom ustavnom uredjenju, podgorickoj skuptini i teroru.



.